Samenstelling Zwse Jeugdraad nu veranderen Fietser op rijksweg gedood Vijf nieuwe scholen in Terneuzen-Zuid KS&Dampo Maand cel na slaan van agent Pleidooi voor afzet langs nieuwe wegen Arnemuiden pelt garnalen voor gereformeerde kerk 2 SOC. JEUGD PROTESTEERT BIJ OPENING EREVELD Dodelijk ongeval te Bergen op Zoom ALMANAK Bijna ƒ2,5 miljoen voor onderwijs zaken IR PRINS VOOR ZLM-SCHOUWEN: Kringvoorzitter Doeleman: landbouw positief tegenover industriealisatie Psychotherapeutisch Centrum ,DE VIERSPRONG' Aan alle polikliniekpatiënten. ,NIET UIT WERKHEILIGHEID' Het Theater en Herman Heijermans PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 JANUARI 1969 Nota jeugdbeleid Zeeland wenst: OVERHEID EN JEUGD IN DE RAAD BRENGEN MIDDELBURG ,In de huidige verhoudingen is de Zeeuwse .Jeugd raad het platform voor overleg en advies voor liefjeugdbeleid'. Tot deze uitspraak komt de nota Zeeuws Jeugdbeleid, opgesteld in opdracht van het bestuur van de Zeeuwse Jeugdraad (waarover elders in deze editie van de PZC meer uit voerig wordt gemeld). De samenstel ling van deze raad geeft volgens de nota. de mogelijkheid op deze func tie op juiste wijze te vervullen. Het bestuur is zoals bekend sa mengesteld uit vertegenwoordi- fers van de gereformeerde, hervorm- e, rk en moderne jeugdraden, ver meerderd met een meerderheid van leden op titel van kennis van jeugd zaken. Toch vragen de opstellers van de no ta zich af of de raad niet toe is aan een herstructurering. .Er is een groeiende opvatting dat overheid en particulier initiatief sa men zij het vanuit een eigen iden titeit verantwoordelijkheid dra gen voor het bepalen en uitvoeren van een jeugdbeleid. Vertaald in de werkzaamheden der jeugdraad zou - dit kunnen betekenen de overheid rechtstreeks hierin te betrekken'. .Het andere aspect is de inspraak van de jeugd. Het is niet mogelijk op gelijke wijze voor alle leeftijden deze inspraak te realiseren. Met de jStljging van de leeftijden veranderen ook de vormen van inspraak. De leef tijdsgroep tot ongeveer veei-tien jaar laat zich het best representeren door ouderen. De tienergroep kan inciden teel bij het werk van de jeugdraad betrokken worden. Vooral in deze dragen met zodanige kwaliteiten, dat zij een waardevolle inbreng kunnen hebben in de meningsvorming bin nen de raad'. Culturele Raad De besteding van de vrije tijd heeft de Zeeuwse Jeugdraad en de Zeeuw se Sportraad al hij elkaar gebracht. In hot dagelijks bestuur zijn leden van beide raden .gewisseld' met als titel adviserend lid'. Volgens de no ta dient eenzelfde regeling met de Zeeuwse Culturele Raad getroffen te worden. Voorts dienen volgens de nota de bij de levensbeschouwelijke provinciale jeugdraden werkzame beroepskrach ten als adviseur bij de vergaderin gen van ,De' raad betrokken te wor den. Overleg met deze instellingen en personen is reeds gaande. De no ta beveelt aan eenzelfde soort over leg aan te knopen met de standor ganisaties, het clubhuiswerk en het methodisch jeugdwerk en wijst er tot slot op dat .voor de ontwikkeling van een jeugd-welzijnsbeleid het sociaal onderzoek en de sociale planning on ontbeerlijk zijn. De Zeeuwse Jeugd raad zal hiervoor een plan moeten maken'. MIDDELBURG De afdeling Zeeland van de socialistische jeugd heeft besloten een demon stratie te houden op de dag, dat het ereveld voor Vlaamse oost frontsoldaten in het Belgische Stekene nabij de Zeeuws-Vlaam- se grens zal worden geopend. Men vertrekt per bus vanuit Terneuzen. Ook symphatisan- ten kunnen zich aansluiten. De demonstratie wordt gehouden in sa menwerking met. de socialistische Jongeren Wacht te Antiver pen. De Rotterdamse afdeling van SJ heeft eveneens belangstelling om in te ha- ben op de actie vanuit Zeeland. Het wordt straks in Stekene de da- lum van opening is nog niet bekend een protest tegen de aanleg van het ereveld en tegen de lakse hou ding van de Belgische regering, die naar de vergadering in de schakel in Middelburg wferd meegedeeld .zo iets belachelijks toelaat'. Het ligt, zo meldde voorzitter P. Kor- stanje verder in de bedoeling dat volgende maand de tentoonstelidi .Griekenland nu' naar Zeeland z_ worden gehaald. De tentoonstelling zal worden gehouden in Goes. Ook loopt men rond met plannen om een eigen vredesweek te houden. Bij die gelegenheid zal de tentoon stelling .fascisme vandaag' naar Zee land komen. BERGEN OP ZOOM Bij een aan rijding donderdgtmorgen omstreeks 8.45 uur is de 19-jarige mejuffrouw E. Baselier uit Bergen op Zoom om het leven gekomen. Het slachtoffer fietste op het rijwiel pad naast de Wouwsestraatweg in de richting van het centrum van Bergen op Zoom toen zij van achteren werd aangereden door een personenauto, be stuurd dooi- de heer L. R. uit Hulst. Het slachtoffer o veil eed tei plaatse. leeftijd moet er aandacht zijn voor vorming tot inspraak door middel van de hearing. Vanaf 18 jaar moet het mogelijk zijn jongeren voor te KRTJININGEN De 65-jarige heer M. Gijssen uit Kruiningen is donderdag ochtend omstreeks kwart voor acht bij het oversteken van de rijksweg 58 in botsing gekomen met een personenauto en daarbij op slag gedood. De heer Gijs sen kwam met zijn fiets vanuit de Sta tionsweg en reed de rijksweg op zon der voorrang te verlenen aan de vanuit de richting Goes komende auto, die werd bestuurd door H. P. J. S. uit Vlissingen. De heer Gijssen was onge huwd. Examens Bij de examens van de Ensaid slaag den te Breda voor tailleuse: mejuf frouw J. M. Gideonse te Oostkapelle en mejuffrouw M. de Witte te Zou- telande; voor costumière slaagden me juffrouw E. Maljaars te Domburg en de dames E. Maljaars en W. Maljaars te Aagtekerke. ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor de abonnees op onze sei vieedlenst dit weekend beschikbaar: de heer J. Kusse, Sloehaven- Leeuwse Toeren Bir een Vhssings man was de welvaart zo hoog gekomen, dal hij ook maar eens' aan de auto moest. Een stap vooruit kou liij het niet meer vinden, maar op aandringen van het gezin kocht hij een lief zesenvijftigen je, nog knap in de verf en rondom', keurig op de bandjes. En zo ging het. die eerste zon dag, Brabant, in. Hoogst vredig, in het tempo van trekschuit en diligence. Lekker toeren. Hij lach te stil in :1. vuistje. Een dertien jaar oud karretje voor een krats en dan nog zó lopen. Maar op de terugweg, bij Etten. was er plotseling iets. De versnel- lingshandel begon te trillen als een huiverend juffershondje. Gaat wel over' meende de bestuurder die zich altijd ver van de auto techniek had gehouden. Het ging niet over. Integendeel. Hij bracht de automobiel tot stil stand en telefoneerde naar r.en zoon in Vlissingen. een ingewijde. .De hele versnellingsbak ligt in elkaar'. Wacht maar pa, ik kom er aan'. Toen de man bij de auto terug keerde, hadden zich daar twee agenten opgesteld. .Lekker gere den meneer De man lachte moeilijk. .Nou, liét loodste stuk met, moeilijkheden met de versnelling'. JDat hebben we gezien. Zeker met de versnelling in een spijker gere den'. Het wagentje had een lekke ach terband. De lucht hem net zo'n probleen versnellingsbak demonteren. De agenten hebben maar 'n hand le geholpen. 2Vn zoon kwam hij bij Rilland tegen VOORSTEL AAN RAAD Door de voortschrijdende bebouwing in zuidelijke richting blijken opnieuw aan vullende voorzieningen nodig op het ge bied van het lager- en kleuteronder wijs (een totale onderwijsnota is nog in bewerking). Van daar dat een prog nose is gemaakt voor de behoefte in de nieuwe woonwijken Zuidpolder, Ou- delandse Hoeve en Catspolder, die in dit geval als een afzonderlijke eenheid worden beschouwd. In dat gebied be vinden zich al drie basisscholen name lijk een openbare aan het Wagnerhof, een hervormde eveneens aan het Wag nerhof en een rooms-katlholieke school aan het Schuberthof. Dit zijn scholen voor gewoon lager onderwijs. De ka tholieke school krijgt binnenkort de be schikking over een rijfde leerkracht en zal waarschijnlijk per 1 september van dit jaar een volgroeide lagere school zijn. Dit impliceert dat de kleuters er dan uit moeten. Overigens doet zich al een soort gelijke tendens voor bij het hervormd en openhaar onderwijs zodat aanvullende voorzieningen hard nodig zijn. 0-x.Met de tijdelijke voorzieningen (nood- rein tnSSen de Willem Andriessen- df'ïfAlrlSlL?"e„Mfïf zelfde bouwsel ook als het wijkpost kantoortje aan de Bachlaan) wordt het hiaat tussen nu en het gereed komen van de eerste permanente school over brugd, terwijl daarmee voorts de te verwachten .kleuterpiek' van de eerst komende jaren kan worden opgevangen. TERNEUZEN In een spoedei sende vergadering zal de gemeen teraad van Terneuzen volgende week woensdag worden geconfron teerd met voorstellen tot de bouw van lijf scholen en de aanschaffing van een drietal mobiele schoolloka len. Van de drie mobiele scholen, bestemd als tijdelijke voorziening voor 't kleuteronderwijs, zullen er twee worden geplaatst op het ter- t ADVERTENTIE) laan en de Handellaan en één aan liet Schuberthof. Van de vijf per manente scholen zijn er vier be stemd voor het kleuteronderwijs, waarvan er drie eveneens zijn gesi tueerd op het terrein tussen Wil lem Andriessenlaan en Handellaan en één aan de Dokweg-Tenslotte zal er nog een lagere school worden ;ebouwd aan de Edv- Grieghof, de meest zuidelijke straat van Terneu zen-Zuid. Deze voorzieningen op het gebied van het lager- en kleu teronderwijs zullen een totaal be drag vergen van S 2.348.256,—- zo blijkt uit de ontwerpen tot wijzi ging van de begroting voor het lo pende dienstjaar. De permanente 3-klassige kleuterscho len (één openbare, één hervormde en een rooms-katholieke) krijgen verder elk. de beschikking over drie speel-werk- lokalen van lu,5 bij 7,5 meter, met uit zondering van die aan de Dokweg die twee klassen krijgt met ook twee speel werklokalen. De nieuwe 7-klass'ige la gere school aan de Grieghof is een zo genaamde opvangsohool ter vervanging van de voormalige school van de ver eniging christelijk onderwijs te Drie wegen, die voorlopig gebruikt zal ma ken van vier lokalen. Voor de drie ove rige lokalen is nog geen bestemming. Als de raad met de voorstellen akkoord gaat, hoopt men zo spoedig mogelijk (als financieringsmiddelen en ur gentieverklaringen binnen zijn) met de bouw in serie te beginnen. Er wordt naar gestreefd de scholen nog voor het eind van 1970 in gebruik te kunnen nemen. POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG Twee maal in een tijdsbestek van een maand heeft een Goese politieman kennis gemaakt met een ring met punten versterkte vuist van de Goese woonwagenkampbewoner B. De Middelburgse politierechter mr P. van Empel heeft deze verdachte donderdag veroordeeld tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf 1 maand met aftrek. Zijn vriend, Van E., eveneens uit het kamp, werd wegens vernieling veroordeeld tot een boete van ƒ100. De eerste politieman kreeg op 14 de cember een stomp in het gezicht van B. Het gebeurde toen de agent één de verdachte» vrienden voor een andere zaak kwam verhoren. Op 16 januari hadden B. en kele van zijn vrienden een feestje. Op een gegeven moment was de drank voorraad uitgeput, waarop 4 man be sloten om voor een aanvulling zorg te dragen. Ze kwamen terecht in een café in de Bocht van Gunea, waar één van de mannen tegen de dochter van de ca- féhoudster enkele minder nette opmer kingen toevoegde. Nadat de mannen mèt hun bier het café waren uitgezet kwamen de bierflesjes vervolgens te rug: door de ramen, terwijl ook de deur van het pand ingegooid werd. De inmiddels gewaarschuwde politie be- fon de achtervolging van de feestrier- ers en slaagde er m één der wagens te pakken te krijgen. Een der agenten trok een deur open en kreeg daarbij de verloofde van B. te pakken. Dat werd voor het meisje een wat pijnlijke kennismaking, want de arm, di'e de po litieman beetpakte, bleek al enkele ma len geopereerd te zijn. De bestuurder wist niettemin t.e ontkomen, maar toen B. hoorde, dat zijn meisje was beetge pakt werd hij zó kwaad, dat hij on middellijk de politie weer opzocht. Op nieuw in de Bocht van Guinea kwam het tot een woordenwisseling, die zo hoog oplaaide.dat één der politieman nen een klap van B. kreeg. De officier van justitie, mr P. J. Roscam Abbing, eiste tegen B. een gevangenisstraf van 6 weken, met af trek, en tegen Van E., die van de ver nielingen beschuldigd werd, een boete van 100,-. Mr H. Bruin, de raadsman van B., wees er op, dat de daad van zijn cliënt te wijten was aan diens op vliegend karakter, waarbij de drank voor de verhitting zorgdroeg. Mr Van Empel legde B. dus een maand op en ge laste voorts, dat dc puntige ring aan ,het verkeer' onttrokken moest worden. ZIER1KZEE De afzet vormt de sleutel voor een rendabel bedrijf. Dit zei donderdagmiddag' ZLM- voorzitter ir J. Prins op de alge mene ledenvergadering van de ZLM-kring Schouwen-Duiveland in Zierikzee. Ir Prins hield een vu rig pleidooi voor het afzetten van de produkten via producentenorga nisaties. Zoiets', zei hij, ,moet je niet opzetten in een goeie tijd, dan denkt iedereen dat hij liet alleen wel klaar speelt'. Een georganiseerde en op lange ter mijn geplande afzet is volgens de ZLM- voorzitter ,een bikkelharde zaak. Het gaat in de EEG om een stuk markt*. Hij vroeg zich af, of men op Schouwen niet eens kon proberen met een nieuw initiatief te komen op dit gebied, of er niet een aantal mensen te vinden waren, die zich voor langere tijd wil den binden en voor welke mensen dan één man op pad zou zijn, ook in liet buitenland, om de produktie te verkopen Deze woorden waren speciaal gericht tot aardappel, en fruittelers. Voor de af zet is ook de kwaliteit van het pro- dukt van groot belang. Ir Prins wees er op, hoeveel aardappels Nederland dankzij de goede kwaliteit vorig jaar nog heeft kwijtgekund op een volko men bedorven markt. De ZLM-voorzitter sprak in Zierikzee over .moeilijkheden en mogelijkheden in de land- en tuinbouw'. Hij bepaalde zich vooral tot het plan-Mansholt. Een plan, dat uit drie delen bestaat: prijs voorstellen, het in evenwicht brengen van de markt en de structuurnota. Zo als hij a.l eerder deed, wees ir Prins de prijsvoorstellen van minister Mans- holt als .onaanvaardbaar' af. Hij maak te zijn gehoor duidelijk, dat de tactiek van de heer Mansholt waarschijnlijk zal slagen: de prijzen zullen wel ge- lijkblijven en niet omhoog gaan. Ten aanzien van het tweede punt uit het Mansholt-plan was de kritiek van ir Prins gematigder: hij toonde zich een tegenstander van mestveepremies, maar dacht, dat er met de slachtpremies, als ze worden ingecalculeerd in een sane ringsregeling, wel iets val te bereiken. Van het uit de cultuur nemen van land bouwgrond verwachtte de heer Prins al leen enig sociaal nut, omdat er dan meer recreatieterrein beschikbaar komt. Ir Prins liet er geen twijfel over be slaan, dat men in Brussel de kritiek, die in Zeeland op het beleid wordt ge- uil, wel degelijk hoort. ,lk heb de er varing gekregen, zorgvuldig spelt'. Rechtsvorm Ir Prins had, naar hij zei, een genuan ceerd oordeel over het derde onderdeel van hel Mansholt-plan: de structuurno ta, Een punt in dit memorandum, dat hem aan het denken heeft gezel, is een andere rechtsvorm voor het agra risch bedrijf. Hij vertelde, «int er in Den Haag een commissie is gevormd, die dat gaat bekijken. Een nieuwe rechtsvorm moet volgens hem worden gekoppeld aan een ander fiscaal stel sel. ,Dal is een bijzonder belangrijke zaak'. Ook de grondbankgedachte in het plan- Mansholt heeft de heer Prins aange sproken. Hij onthulde in dit verband, dat die zaak in het landbouwschap rond is. Hij vond een grondbank uiterst belang rijk en was van mening, dat de over heid er in mee zou moeten doen. Ech- Ler niet voor meer dan 50 procent, an ders zou het eigendom van de land bouwer in gevaar komen. In zijn openingsrede keek de heer A. J. G. Doeleman, de nieuwe voorzit ter van de ZLM-kring Schouwen-Dui veland, nog eens terug op het afgelo- Een jaar. Hem was gebleken, hoe kwets- aar het boerenbedrijf is geworden door de mechanisatie als het weer niet mee werkt. Bedrijfsrisico's .Duidelijk is gebleken, dat we deze ab normale weersomstandigheden als be drijfsrisico's zullen moeten aanvaarden. En als we dit risico willen en moeten aanvaarden dan zullen wij daar ook eco nomisch toe in staat moeten zijn'.Vol gens de heer Doeleman heeft men nu geleerd, dat er redenen zijn om maat regelen te treffen, die de boer in staat moeten stellen het hoofd te bieden aan moeilijke situaties. Die maatregelen moeten volgens hem worden getroffen in de belasting-technische sfeer. De voorzitter kwam nog terug op de belastingen, met name op de onlangs ingevoerde btw. Hij noemde het onbil lijk, dat een boer de twaalf procent btw, die hij moet betalen, als hij ge bruik heeft gemaakt van de diensten van loonwerkers of werktuigencoöperaties, niet terug kan vorderen. Het leek hem dan ook noodzakelijk, om deze zaak nog eens aanhangig te maken. De heer Doeleman vond, dat de land bouwer mag eisen, dat de regering hem terzijde staat. ,Wij nemen nog steeds 25 procent van de export voor onze re kening. Te lichtvaardig wordt er dik wijls in de industrialisatieroes over de landbouw gesproken. Deze industrialisa tie is vooral ook door de landbouw op gang gekomen. Veel .van de deviezen zijn door export van landbouwproduk- ten verkregen voor industrialisatie.' De spreker maakte duidelijk positief te staan ten opzichte va.n recreatie en industrialisatie. Hij toonde zich erover verheugd, dat uit een PZC-kantlijn is gebleken, dat men daarvan ook iii an dere kringen overtuigd is. (ADVERTENTIE) GASTHUISSTRAAT 6 - HALSTEREN In verbond met de recente brand op ,De Viersprong', waarbij c lijke schade is toegebracht aan polikliniekruimte en administratie, berichten wij u, dat alle lopende afspraken van heden t/m zaterdag 15 februari geannuleerd zijn. Voor spoedgevallen dient telefonisch contact opgenomen te worden onder no. 01641386. Met het oog op nadere berichtgeving verzoeken wij u ons per omgaande opgave te doen van naam, geboortedatum, adres, huisarts en eventueel telefoonnummer. Deze oproep geldt zowel voor de individuele als de groepspsycho- therapeutische contacten. De administratie. ARNEMUIDEN Het be scheiden, maar gezellige, feestje, echt onder-elkaar, in het jeugdlokaal bij de nieuwe kerk is achter de rug. Blijven de oorkonden, voor alle zestig 'pellers en pelsters, voor de ouderen en de jongste van acht. Het hoogseizoen van het pellen is achter de rug. Dal was van augustus tot half de cember. Maar ze zullen er allemaal weer bij zijn aan het eind van de nu nog zo verre zomer. En misschien zijn het er wel weer meer. ook ingeschakelde jeugd. Vijf jaar achter elkaar al, Ze begonnen met z'n negentienen, het gezelschap pellers (niet meer dan drie) en pelsters (de over grote meerderheid dus) is Inmid dels uitgegroeid tot zo'n zestig. Niet het hele jaar door: het sei zoen is van augustus tot onge veer half december. Maar dan ook tim. f-Luivvrys'- hAewnuin ,B.J: .U moet niet denken: die mensen doen 't uit werkheiligheid. Ieder een zou eigenlijk garnalenpeller moeten zijn, zoals zij het doen' voor de kerk. De mensen hebben hier twee redenen: het is leuk bij elkaar en ze willen iets doen voor de kerk," zegt de Arnemuld- se vlsgroothandelaar B. J. van Belzen Jzn, voor zi|n mede-dorps genoten kortweg .B.J.' Hij is d(- man ,die met 't plan kwam en ei van alles aa.n doet om de ga.rna lenpelactie voor de nieuwe gerc formeerde kerk te laten slagen Dat zeggen ze in het dorp. Di li eer Van Belzen zelf vindt dat. hi; heus niet zo erg veel doet. He; echte werk, de pellerij, doen al die vrouwen en mannen en de nu zestien weken achter elkaar, twee avonden per week, van zessen tot tienen. De garnalen gaan naar ,B.J.' de peliers en postera dra gen hun loon af aan de kerk. Da.t kan goed oplopen. Het liep de af gelopen vijf jaar op tot totaal iets meer dan JI9.UO0. De totale kosten van kerk, grond en bijge bouwen waren 582.DUO. ,We gaan door, van hel totaal is nu zestig procent binnen, er moeten er dus nog veertig komen. Als we met veel zijn maken we wel 20Ü ol meer per week. De eerste tijd de den we het hier thuis, zaten wei met z'n veertienen, wat gezellig, maar alles moest er vooi uil de iiulökaJiier, Daarna kwamen ei nog acht bij in de keuken. De .mie avond door- pellen. De dagen Jat er met bij me thuis werd ge peld was ik bezig hel huis te ■uchten en flink met bleekwatci .e werk gaan, Dan was hel huis iét scnouii als hei vrijdag was. Dan kwamen ze weer.' Dat ver naai komt van mevr. v. Sluys- Baayens. Ze was er van begin ai oij, evenals trouwens Grietje van ,>«izen Jd. Bij deze twee dames oegon de actie, aan huis. Er kwa men steeds meer deelneemsters, .Gezellig, ook eens een avondje meedoen' en dan bleven ze mee doen.' Fietsenberging Uiteindelijk waren er verschillen^ Je adressen waar werd gepeld en bovendien in de fietsenberging van de kerk. Ook van Nieuwïand kwamen ze helpen, de gerefor meerde kerk daar ressorteert on der Arnemuiden. Nu doen niet al leen gereformeerden mee en niet alleen ervaren garnalenpellers en -pelsters. ,Er waren er die hel eerste avondje 25 deden, de twee de keer al vijftig.' Woensdag avond waren er een paar verras- sinkjes: zestig oorkonden met rood lakzegel en wit lint van de kerk, de handtekeningen minee Oegema en ,B.J.' gezang 108: ,Van U zi. dingen, van U, o God en IliiafiS!}! BESCHUIT MET M VISJES .THEATER', MIDDELBURG Er is in Middelburg wat meewarig met hoofden geschud toen bleek dal. de Stichting Algemene Kunstkring voor een van haar jaarlijkse toneelavonden een beroep had gedaan op een stuk van Heijermans. Zo van .moet dat. eigenlijk nog?' Het moes-t vond de SAK en de Heijermans van toneelgroep Theater heeft haar in het gelijk gesteld. Heijer mans is zeer veel maar minder ab stract vooral de man van een tekst die deel is van de echte mens, een tekst die zoals blijkt niet snel of hele maal niet veroudert en die, waar de tijd althans enige slijtage kan aanbren gen. de spelopvatting een goede kans geel't die plekken weg te spelen. Thea ter heeft donderdagavond gewoon Heijenmans gespeeld, dat bovendien zeer goed gedaan, zodat er naar de slijtage- plekken geen omkijken meer was. .Beschuit met muisjes' (1910) is zo'n Heijermansstuk waarin de mensen tot op net broos gebeente worden ontleed. Heijermans kerft er in tot de ziel boven komt en het schouwspel dat er op volgt, levert behalve een aardig stuk toneel veel herkenbare dingen op die we met of zonder enig nadenken kennen .van uit de graad.' Over het stuk zelf kunnen we kort zijn. Stand en status zijn zaken die ook in onze tijd nog tot de ver beelding van velen spreken en het stuk sluit daar goed op aan. Het is het ver haal van de grote aan- en afwezige, de dode Gerrit, de man die zijn burgerlijk milieutje vol kale kakgrandeur zonder veel omhaal heeft gegroet en vervol gens toegekomen is aan zijn eigen le ven. Gerrit is dood maar komt tot leven in Heijermans' schildering van zijn fa milie, bourgeoisie op een laag pitje, en zijn vrouw, een volksvrouw zonder wa penspreuk maar met recht op .rechtuit rechtaan.' We kennen die bourgeoisie ook nu nog in onze deftige stedjes. Er zijn eigenlijk allang geen centjes meer voor een dienstbode om van de bakker en de melkboer maar te zwijgen, maar stand verplicht, alleen jammer dat het nét geen adeldom is. De filosofieën zijn er zwaar, kijken naar gisteren en ko men uit boeken die vercïacht veel naai" de uitdragerswinkel ruiken. In een bin nenkamer, die bh deze kringen past, laat Heijermans .Beschuit met muisjes' spelen: een boer die de vrijheid verkoos en 37 jaar lang niets meer van zich 'eeft laten horen komt nog eens een e ondje terug in zijn morsig thuis en over jdt prompt tijdens en ten gevolge van en lachbui. De broer, verwenst tot in Antwerpen en Australië (hetgeen blijk baar erg ver is), blijkt echter zeer veel centjes te hebben maar, als de pvet al verdeeld is, bovendien ook nog getrouwd te zijn. Daarom niet getreurd: er zijn huwelijkse voorwaarden ma&r er is ook nog een kind op komst, dus gaat 't hele spelletje niet door. Ten lange leste is het dan een miskraam die de stoffige familie uit de kommernis verlost. Het dienstmeisje kan weer betaald worden. Van dit stuk, dat slechts op enkele on derdelen aaen 1910 deed deanken, heeft Theater een goede toneelgebeurtenis ge maakt. Enkele speeldefecten in het eer ste bedrijf, die kennelijk als bangjma- kertjes waren bedoeld, vonden geen doorzetting en met de vordering van het stuk groeide Theater naar de gebeurte nis, die deze Heijermansproduktie, de kwalificatie ,een goede greep' kan ge ven. Bernard Droog tekende voor een puntgaaf bourgeoismannetje en i.Vakte van deze rol een ware creatie,. Henry Orri als de' vrouw van de overleden broer Gerrit deed .daarvoor .beslist n'et onder ën zette èen zo levensechte vol komen doorleefde figuur op de planken dat het stuk in haar aanwezigheid vaak verder dan het toneel kwa.m. De typerin gen van Albert Abspoel als dè oude oom. Elise Hoomans als de schoonmoe der en Mla Goosen als de heerlijke nicht Hendrika bleven dicht biï dit uitzon derlijk goede spel. De zorgelijke vrouw van Josephine van Gasteren, een hoofd en tussenrol in het gehele spel, gaf deze actrice vele (en goed benutte) kansen om de totaalindruk van deze toneel prestatie een gebeurtenis te noemen. Veel waardering tenslotte ook voor da droge' regieopvatting die Theo Kling in .Beschuit met muisjes' gestalte heeft gegeven. DUURTETOESLAG BEDRIJVEN MET KANAALZONE-CAO TERNEUZEN De bedrijven in le Zeeuws-Vlaamse kanaalzone die onder de regionale cao vallen zul len hun werknemers in afwachting van de nieuwe cao een duurtetoe slag van 25 per maand uitkeren. De huidige cao loopt per 1 april af. De duurtetoeslag van in totaal 75 zal eind februari ineens worden uitgekeerd. De ondernemingen die onder de kanaal zone-cao vallen hebben gezamelijk ruim 2000 werknemers. Het zijn in Sas van Gent de stijfsel- en glucosefabriek, de glasfabriek, de Zuid-Chemie en de Walzemolen en in Sluiskil de cokesfa- brlek en de NSM. Enkele andere be drijven, die niet onder de kanaalzone- cao vallen, hebben eveneens tot een duurtetoeslag besloten. Dat geldt on der andpre voor de NV de Hoop te Ter- neuzen, waar een akkoord is bereikt over een toeslag van 25 per maand. Over een eventuele duurtetoeslag voor de werknemers van andere chemische bedrijven in Zeeland (DOW Chemical. Billiton, Hercules) is tot dusver niets bekend. Wel heeft Focus Veilig NV |e Middelburg bot een duurtetoeslag be sloten. WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige aan de kust harde of stormachtige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag: Wisselvallig en temperaturen over het algemeen boven normaal. weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zaterdag: zon: 10 tot 40 procent; min. temp 0 tot 4 graden boven normaal: max. temp,: 0 Lot 4 graden boven normaal: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procen' Voor zondag: zon: minder dan 40 pro cent; min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, ZON EN MAAN 1 februari Zon op 08.20 onder 17 28 Maan op 16,00 onder 08.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2