.DIANA': SCHOT IN DE ROOS VRUCHTBARE VAKANTIE ,WE VROEGEN WAT ER IN KAS WAS, MAAR DAT ZEI HIJ NIET' exti<* PETITIE JEUGD ZÜIDZANDE VOOR SPEELWEI EN ZWEMBAD VRIJDAG 31 JANUARI 1969 ZEEUWSCH-VLAANDEREN MENSEN IN DE SPORT TERNEUZEN Wie café .De Vriendschap' binnenstapt verwon dert zich er ineens niet meer over dat eigenaar A. (Guust) Maan dag voorzitter is van de splinternieuwe Terneuzense schietvereni ging Diana'. De wanden van de zaak kregen als versiering namelijk een groot aan tal geweien, sabeis en ana er - overi gens ongevaarlijk - wapentuig mee. In deze verleidelijke omgeving rijp te bij Maandag omstreeks oktober vorig jaar het plan om een schiet- club op te richten. Het werd .Diana'. Volgende week gaan 20 leden voor het eerst hun krachten proberen op twee Flaubertgewerem van de ver eniging. Ze wórden voor dit experi ment verwacht op de politieschiet- baan. En als knorrende echtgenoten (moet je vanavond nou ook al weg?') het met verhoeden, komen ze daar in de toekomst elke dinsdag avond van half 8 tot half 10. ,We zijn de enige vereniging in Zeeuwsch- Vlaanderen die met vuurwapens schiet', vertelt Maandag. .Dat brengt een zeker risico mee en daarom wil len we alleen betrouwbare mensen in de club. Geen lieden die het aan de stok hebben met de politie om dat ze wat al te gemakkelijk met wapens omgaan. Als ik had gewild zou ik zo 1Ö0 leden kunnen krijgen, maar dat is bepaald niet de opzet. Een man of 25 geldt bij ons als maximum. Elk lid wordt door het hele bestuur beoordeeld. Na een jaar mogen de leden een eigen vuurwa pen kopen. Dan krijgen ze dus van .Diana' toestemming om daarvoor een vergunning aan te vragen De schuttere moeten minstens 21 zijn (.jongens van 15, 16 met. eigen vuur wapens is nogal gevaarlijk, lijkt me en ze betalen een contributie van 5,- per maand. .Diana' heefl z.ch intussen aangesloten bij de Zeeuwse schietbond en het ligt in de bedoeling van het bestuur om -binnen het kader-ook uit te konier tegen andere verenigingen. Die moet men overigens aan de overkant, var, de Schelde zoeken. Is er nu ook spra ke van een competitie Maandag: .We gaan uit van het sys teem. dat bij de wekelijkse wed strijden de eerste 5 rozen worder geschoten voor de vereniging. Daar na kan iedereen zelf zijn gang gaan D.e verenigingspunten van alle Zeeuwse clubs worden door de bonc verzameld. Er ontstaat dus auto matisch een competitie'. De leden van Diana' beginnen zor. der uitzondering als c-schutter. N. verloop van tijd kunnen ze promo veren tot b- of. maar dat is niet ze eenvoudig, a-schutter Om zijn ver eniging financieel wat meer armslag te geven, wil Maandag in de toe komst een subsidie van de gemeen te zien te krijgen. Dat zal waar schijnlijk wel lukken Hoewel: Maandag spreekt van .afdwingen' en dan denk je onwillekeurig aan .met het pistool op de borst' Voorzitter Maandag met Flaubert betrouwbare mensen Aardige jongens, die vil de bouw. Over een half jaar is het weer zover. De vakantie bedoel ik. Nu zijn ze nog als een nijvere mierenhoop met troffel en speciekuip, duimstok en hamer in de weer. Ze bukken zich even, richten zich weer op en leggen hup, een portie mortel op de steen, even een klein tikje er bovenop en daar ligt weer een onderdeel van wat straks de muur van een bouwwerk gaat vormen. Zij hameren de spijkers in de profielen, stellen kozijnen, storten het beton in de be kistingen, strijken de verfkwast over het houtwerk en doen nog zoveel meer wat in vakkundige termen is ondergebracht als burgerlijke en utiliteitsbouw. De jongens uit de bouw zijn over het algemeen geno men, bepaald geen kniesoren. Zij zijn dat ook nooit ge weest. Nog houdt men op vele bouwplaatsen de traditie m ere, op de dag dat het werk zo ver gevorderd is dat men het dak dicht gaat maken, hier de vlag op te hijsen. Vroeger gebeurde het wel, dat het ter ere van zo'n gebeurtenis een vrolijke boel werd op de bouw. De baas trakteerde dan op bier, wat dan ook prompt, de daken werden toen nog uitsluitend met dakpannen bekleed pannebier werd gedoopt. Hoog het glas, hoog de solida riteit., hoog de bouw. Pannebier wordt er niet meer ver strekt, gratificaties en premies zijn nu meestal in de cao vastgelegd. De bouwvakkers staan jaar in jaar uit op de steigers, er is prefabricatie maar het ambachte lijke metselen is met uitzondering van het materialenver- voer dat nu met een lift gebeurt, nog altijd handwerk. De bouwproduktie is gereglementeerd door vergunnin gen en subsidies maar ware dit niet zo, dan zouden roij wat beleven. Als paddestoelen zouden huizen en an dere gebouwen uit de grond rijzen en het woningtekort zou na korte tijd zijn opgeheven. Tenminste. En hiei moet ik even een kanttekening maken, als de bouwva- kantie er niet was. Die paar luttele weken in de zomer wanneer de bouwwerken er bijliggen alsof de tijd stil staat, doodse verlaten objecten, als waren de werkers haastig op de vlucht geslagen. Hen zij echter niet te voorbarig in zijn conclusies om te denken dat nu ook alle arbeid gestaakt is. Zo is het namelijk niet vrien den, vakantie, betekent voor de bouwvakkers ook wer kelijk vakantie, doch zij bezitten de verrassende gave. dit niet-actief zijn, welke de betekenis van het woord vakantie is, te combineren met een stringente viriliteit. De bouwvakkers bezitten niet alleen een stel handen waarmee zij bouwen, doch ook hersens waarmee zij den ken op langere termijn. Waf dacht u, dat het legioen der duizenden dat er per auto, trein of vliegtuig, of op welke wijze dan ook erop uittrekt naar verre landen of zij die gewoon thuisblijven, dit doet met het vooruit zicht van een zalig nietsdoen en lekker lui zijn en aan troffel en hamer geen seconde meer denkt His vrienden, dan hebt u waarschijnlijk nimmer iets gelezen over de psycho-analyse ran Freud, want, ik zei het u al, zij denken zélfs voor de toekomst. Het maandblad Gezondheidszorg van het Groene Kruis vermeldde uif de mond van een bekend gynaecoloog en ik nam er met diep ontzag kennis van het bericht dat er in ons land negen maanden na de bouwvakvakan tie een topscore in de bevallingen plaatsheeft. Die bra ve goedmoedige sullen van een bouwvakkers drijven hun getrouwheid aan de vaderlandse bouwproduktw «n de werkgelegenheid, zover, dat ze er zelfs in hun v tfe tijd nog slapeloze nachten of misschien zélfs wel da gen aan overhouden. Want wat is het geval, vriendent Hinder bevolkings aanwas zou de behoefte aan huizen en andere gebouwen doen dalen en de regering heeft toch al investeringsbc- perkende maatregelen aangekondigd dus wanneer die öouwvakjongerts hier dubbelop in hun vakantie nog eens zouden gaat luieren, ik vraag u, geachte vrienden, waar zou het dar, met de werkgelegenheid in de bouw naar toe moetent Haar de jongens uit de bouw zijn kien en gis. Zij komen op voor hun belangen en die van het hete Nederlandse volk. Af oef dat dan per sé in de vakan tie zult u vragen t Jawel, u zegt het maar. Hogen ze nu alsjeblieft in hun vakantie eens niet jm akkoord' of aangenomenwerken, doch eens wat rustig aandoen' Bruinbakkcn in de zon hoeft voor hen per sé niet lat gebeurt wel op de bouw tijdens hun werk. Hisschien zoeken zij het ook daarom tijdens hun vakantie bin nenshuis of op andere beschuttende plaatsen. Ik weet het niet. Vaststaat, tijdens de bouwvakvakantie wordt er zorgeloos en solidair bemind. Jadi. van de hervormde gemeente. In de consistorie, pas verbouwd door vrij willigers. leiden mevrouw Kramer en enkele anderen wat jeugdclub jea, waarmee zij zo'n 60 jongelui berei ken. Er is een jongensclub voor de leeftijdsgroep 8 lot 12, een meujes- club voor dezelfde categorie, een ge mengde club voor 12- tot 15-jarigen en een gemengde club vojj jeugd bo ven de 15. Al met al betekent dit, dat elke leeftijdsgroep éen avond per week onder dak is. Maar diezelf de jeugd moet om te kunnen voet ballen naar Retranchement en voor zwemactiviteiten naar Groede en Schoondijke. De drie hoogste klassen van de lagere school kunnen voor hun gymnastiekonderwijs naar Oostburg. de jongere leerlingen krijgen dat vak provisorisch op het schoolplein. Niet, dat Zuidzande nooit plannen heeft gehad om iets voor de jeugd te doen. Vertelt Kramer: ,Toen bur gemeester Everwijn hier nog was, lag het in de bedoeling dat er een sportveld en een rolscnaatsbaan op het veldje tussen de Zegveldstraat en de Smidsweg zouden komen. Die zaak is blijven slepen'. meentebestuur is dit gebied bestemd voor woningbouw, maar mevrouw Kramer verwacht dat het op z<ja minst nog wel 8 jaar zal duren voor daar iets van komt. .Waarom maakt men er geen sportveldje van* Er is zeker ook ruimte voor een zwembad. Daar bestaat dringend behoefte aan. Als je ziet. dat we vorig jaar met eens schoolzwemmen konden gever- We hebben geprobeerd of dat in Groede en Schoondijke mogelijk was. maar daar zat men vol. Ik vind het trouwens onverantwoord om jonge kinderen zo'n eind te laten fietsen'. Volgens een ruwe becljfer.ng is er met het hele project ruim een ton gemoeid. Voor dat geld heeft Zuid zande een simpel open badje en een speelweide. ,Het is noodzakelijk dat men nu een beslissing neemt, anders is de herindeling een feit en dan komt er natuurlijk niets van Ik ben trouwens van mening dat het gemeen tebestuur verplicht is om aan de wen sen van de bevolking die er toch zeer duidelijk liggen tegemoet te komen. Als er geld voor is, uiteraard. Maar daar scnort het volgens mij niet aan: tenslotte heeft men toch ooit plannen gehad en die maak je niet als ze niet betaald kunnen wor den', aldus Kramer. het bestemmingsplan aan de zuid kant van het doró een sportveld zou komen. De grona is echter nog niet DE GRIFFIE bij ons in eigendom, trouwens het he le project lijkt dei haalbaar. Om de oudere jeuf eigeni lijkt jeugd toch een trainingsmo gelijkheid te geven, hebben we over- Tijdens de eerstkomende raadsverga dering, midden-februan, zullen de raadsleden van Zuidzande door diver se dorpsgenoten op hun vingers wor den gekeken. Het is de vraag of al die belangstellenden een plaatsje kunnen krijgen in de raadzaal, want het worden er enkele tientallen. Om de raadsleden nog eens te overtui gen van hun oprechte plannen, gaat de jeugd ze vooral een voor een langs. En als dat nu allemaal niet helpt? Kramer (vastbesloten): ,Dan stap ik naar de provinciale griffie. Naar de afdeling recreatie. Wellicht dat die wat voor me kan doen.' Hoe ziet nu de waarnemend burge meester. de heer Luteyn de zaak? .Oorspronkelijk is het zó. dat volgens over leg gepleegd met het gemeentebe stuur van Nleuwvliet. Daar ls een sportveld, men heeft er een betrek kelijk kleine bevolking, dus de Zuld- zandse jeugd kan er terecht. Boven dien loopt er een rustige polderweg naar Nieuwvüet, de verbinding vormt geen probleem. Ik heb dat ook met de jongens besproken en ze vonden het best. Dat instructiebad ls een an dere zaak. Het lijkt ons moeilijk te verwezenlijken dat ieder dorp van zo'n 7 a 800 inwoners een eigen in structiebad gaat exploiteren. De be volking in plattelandsgemeenten als de onze veroudert snel, een dergelij ke voorziening vinden we niet ver antwoord gez-.en het betrekkelijk kleine aantal jongelui'. Het weitje tussen Zegveld- en Smid straat biedt volgens de heer Luteyn inderdaad wel een mogelijkheid om voor de Zuidzandse jeugd een speel- (geen sport-)veld te creëren. Deze grond is ons eigendom. Er is wel bungalowbouw gepland, maar dat ge beurt niet binnen afz-.enbare tijd. Het ligt dan ook in onze bedoel.ng om een stukje van dit land uit de pacht te halen die kan op ieder moment worden opgezegd cn daar komend najaar, in seotember of ok tober, gras te zaaien. We kunnen dan over grond van betrekkelijk ruime afmetingen beschikken'. Evenals vorig jaar moest Peter Post verstek laten gaan bij de .Grote Prijs §tan Ockers', een inmid dels befaamd geworden wedstrijd in het Sportpa leis van Antwerpen. Post bleek te zijn aangetast door de beruchte ,Mao-griep', hetgeen niet overal goed is over gekomen. Het gevolg hiervan was dat Theo Ver- sehueren winnaar werd (op één been), z|j het dan dat op zo'n zege altyd iets blijft op te merken. Overi gens is Verschnerens pres tatie er toch één van allu- Theo Verschucren en Peter Post als hij beter is) staan het komende weekeinde opnieuw voor een optreden in ,De nacht der vedetten', zaterdag avond te Gent en het of ficieel kampioenschap van Europa achter de dernies zondagmiddag te Antwer pen. In Gent treden niet minder dan vijf ploegen op namelijk Post-Sercu, Ver- whueren - Deloof, Pfennin- rer - Bugdahl, Kemper - Oldenburg en Lykke Eugen, een vijftal "dat be paald wel het aankijken waard is. Zij rijden een omnium, waarvan alle reeksen achter de dernies uitkomen. Voorts is er nog een individueel omnium met Duijndam. Brack e. Porter en Bitter. Tenslotte een sprint tussen Van Lan- oker tegen Beghettn. Geen gebrek aan kwaliteit dus. Aanvang 7 uur zaterdag avond. Niet minder dan twaalf specialisten starten zon dagmiddag (begin 15 uur) in het kampioenschap van Europa achter dernies. Het zijn hier ook weer Post. Vcrschneren, Sereu, Bug dahl. Proost, Pfenninger, Deloof. Gilmore, De Lillo, Ravnal en nog twee nader aan te duiden renners. Als Post geheel genezen is van zijn griep, moeten beide wedstrijden uitermate spannend worden omdat Versch neren nu eindelijk eens zal willen laten zien dat hij achter de dernies niet voor Post onder doet. Persoonlijk zijn we even wel bevreesd dat de lange Peter niet helemaal fit aan de start komt. In de bekende race om de armband, die elk jaar een groot aantal voorwed strijden kent en tot een climax komt op de avond dat dc zesdaagse begint, rijden zondagmiddag Fer dinand Bracke en Ole Bit ter tegen elkaar. De win naar van deze vijf kilome de monsterrit Bor deaux - Parijs wil rijden ?n winnen. Er gaan name lijk geruchten dat de hele wedstrijd van 557 kilome ter achter dernies zal wor den gereden, hetgeen een kolfje naar Peters hand is. De laatste jaren haakten de rennprs eerst aan ach ter de dernies te Chatelle- rault. op nog bijna 300 ki lometer van Parijs. Dc directie van het de komende zesdaagse (14 - 20 februari) niet minder dan tien Nederlanders zul len starten. Drie daarvan vormen een ploeg namelijk De Wit. Koel en Van der Lans. Voorts vormen Jans sen, Pijnen een trio met de bekende Duitser Bug dahl, terwijl Stevens en Wagtmans ook een Duit ser ais derde man hebben, namelijk Oldenburg. Post vormt een ploeg met Rik van Loov en Pat Sereu, Duyndam met Pfenninger en Proost en tenslotte van Midden met dc Belgen V. d. Walle en Sehevs. De in Zeeuwsch-Vlaanderen wo nende Belg Theo Verschuc ren zal de zesdaagse van Antwerpen ingaan met Se- vereyns en de Duitser Kenz. De organisatoren van de zesdaagse van Antwer pen hebben dus besloten de formule van de drie- mansploegen te handhaven. Het voldoet, dus waarom zouden we het veranderen, werd gesteld. Naast de le dernies worden gereden, namelijk van half twaalf tot twaalf uur 's nachts. Ook het Laatste uur, op donderdag 20 februari, zal geheel achter de dernies worden gereden. De Zuidzandse jongelui die op het idee kwamen een verzoekschrift op te stellen. Het interieur van de consistorie een avond per week onderdak. ZÜIDZANDE De jeugd van Zuidzande en niet alleen de jeugd is kwaad op het gemeentebestuur. Zó kwaad, dat vo rige week enkele jongelui met een petitie naar waarnemend- burgemeester A. Luteyn zijn geweest. Een kleine 250 handte keningen stonden er op, allemaal bedoeld om kracht bij te zet ten aan twee (oude) wensen: een instructiezwembad en een speelweide. Zaken die in het bijna 800 inwo ners tellende dorp broodnodig zijn, nu de jeugd door de uitvoering van woningbouwplannen zijn laatste stuk je openluchtaccommodatle, een veld je aan de Cristoffelstraat. vrijwel volledig onder het zand zag verdwij nen. Er resteert nu alleen nog een miniem terreintje voor de allerklein ste Zuidzandenaartjes. De zes jonge ren die de kat de bel aanbonden, zijn David Almekinders (15 jaar), Bén- nie de Neve (13), Gerard Koens (14), Thijs Kramer (13), Frans Al mekinders (14) en Peter de Doelder (15). In de kamer van de familie Kramer aan de Zegveldstraat (hij is jeugd-ouderling van de hervormde gemeente, zij leidt het jeugdwerk van de kerk) doet deze delegatie een weinig optimistisch verhaal over haar bevindingen van het bezoek aan de heer Luteyn. .We kregen een s.- garet en een snoepje.' vertelt Ge rard. ,En een kaart van Zuidzande. Maar verder zijn we niets wijzer ge worden'. Veel enthousiaster werden de jongens tegemoetgetreden door de bevolking. Vnjwel ieder gezinshoofd tekende .Vier mensen wilden niet meedoen, maar dat waren bejaarden, ze hadden geen kinderen meer thuis. Toch heeft er zelfs een vrouwtje van 86 getekend. Die was het helemaal met ons eens', verteren ze. onder tussen wat gegevens ventilerend over de gemeentennanciën. die best ruim te zouden laten voor zwembad en speelweide. Thijs: .We hebben me neer Luteyn gevraagd v. a. hij in kas had. maar dat wilde hij niet zeggen. Wel zal het verzoekschrift behan deld worden tijdens de eerstkomende raadsvergadering. Daar gaan zoveel mogelijk mensen naar *oe'. JEUGDWERK Hoe is de toestand momenteel in Zuidzande? Het jeugdwvk wordt er al jaren bedreven onder de vleugels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 21