Bijval tweede kamercommissie voor kunstmatige verwaterplaatsen Stekene verdeeld over ereveld Gezinsvervangend tehuis van Philadelphia' in Middelburg Schipper C. Marijs heeft genoeg van de Perzische Golf Pijplijn-voorwaarde België moeilijk te aanvaarden' 2 OUDSTRIJDERS OVERWEGEN CENTRALE ACTIE EEN GEWONDE BIJ AANRIJDING NIEUWE BESTEMMING VLIEGVELD WOENSDRECHT NOG NIET ZEKER Veel adhesie voor daad van Krijger-Sluiskil Vervoersbedrijf in Aardenburg in SCHEEPSBOTSING beroep bij kroon BIJ ANTWERPEN Vijf jaar pellen voor de kerk BOEKENOPRUIMING 1 LU O MESTDAGH ZESDE NTS-FILM DELTAWERKEN VAN J0HAN BLANSJAAR OP TV ALMANAK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 30 JANUARI 1969 STEKENE De organisaties van Vlaamse oud-verzetstrijders be zinnen zich momenteel op maat regelen om de aanleg van een ereveld voor gesneuvelde Oost frontstrijders bij de Belgische plaats Stekene te voorkomen. In Stekene zelf zal eind maart een .nationale manifestatie' worden gehouden bij wijze van protest tegen de plannen van de Vlaam se militanten orde (VMO). Ook de Zeeuwse afdeling van Socia listische Jeugd en de Vlaamse SJ hebben demonstratieplan nen. De bevolking van Stekene is' sinds het bekend worden van de plannen voor het ereveld in twee kampen ver deeld. De tegenstelling tussen beide partijen is sinds kort toegespitst door het verschijnen van een ver valste uitgave van het maandblad ,De Nieuwe Gazet van Stekene', een or gaan van de voormalige verzetsstrij ders. uitgegeven door de vereniging ,De Bendracht'. De vervalste uitgave van het blad, dat de inwoners van Stekene vanuit de grote steden in België werd toege zonden, onderscheidde zich behalve door de inhoud ook door een mede deling in de kop van het orgaan, waarin te lezen stond dat het blad werd uitgegeven door ,De Twee dracht'. De inhoud bestond uit las ter en vuilspuiterij aan het adres van een aantal inwoners van Steke ne. die zich bijzonder inspannen om de aanleg van het ereveld te ver hinderen. Burgemeester Abdon Heyse, die aan vankelijk verklaarde dat de VMO het volste recht heeft met haar ter reinen te doen wat men wil, zei de ze week in een interview met de Belgische radio dat hij had gepoogd de VMO en het Sint-Maartensfonds van haar voornemen af te brengen. De aanleg van het ereveld ligt sinds de publicaties die hierover voorname lijk in de Nederlandse pers versche nen stil. De werkers van de .arbeids dienst' van de VMO hebben zich al wekenlang niet meer in Stekene la ten zien. MIDDELBURG Het in de loop van dit jaar vrijkomende gereformeerde rusthuis aan de Branderijmolengang zal straks dienst gaan doen als gezinsvervangend tehuis. Vanuit de ouder vereniging .Philadelphia', een organisatie die zich tot taak stelt geestelijk gehandicapten op te vangen, is een stichting gevormd, die heet stichting Philadelphia Tehuizen'. Deze stich ting maakt de exploitatie mogelijk van het ge zinsvervangend tehuis, het eerste in Zeeland. Er is plaats voor twintig personen. De staf wordt gevormd door een directrice en zes verzorgsters. Op het kantoor van notaris Moggré te Middel burg werd gistermiddag de voorlopige koopakte getekend. Het gebouw dat nu nog wordt be woond door bejaarden die straks naar het nieu we tehuis aan de Laurens Stommesweg verhui zen was eigendom van de gereformeerde kerk. (Foto PZC). Stoom afblazen in Middelburg MIDDELBURG In kringen van oud-strijders bestaan plannen om over te gaan tot een centrale ac tie naar aanleiding van gedane beschuldigingen over misdrijven m Indonesië. Dat werd woensdag avond duidelijk op een bijeen komst in De. Huifkar' in Middel burg, waar oucl-Strijders zalen stoom af te blazen. Oud-voorzit ter H. Huiskeu yan hel vetera- nc-nlegioen in Zeeland noemde het een nuttige zaak dat de hele kwes tie lot op de bodem wordt uit gespit. Via de actie, over de in houd waarvan men nog geen na dere mededelingen kon doen wil len de oud-strijders zien te berei ken dat de algemene blaam ver dwijnt. Er zijn excessen geweest. Laat ze de mensen d.e werkelijk schuldig zijn geweest er uit pik ken'. Aldus de heer Huisken. die zei dat er voor gewaakt moet worden dat hel een politieke zaak wordt. .Hier is het leger van Jan in 't geding en niet de PvdA of wat dan ook'. Blijkens uitlatingen van de oud-strijders op de bijeen komst blijkt er in hun gelederen een grote geladenheid te bestaan. Men hoopt dat het spoedig tot een uitbarsting komt;. ,Nu zijn wij en onze gezinnen gekraakt', zo zei een woordvoerder van hen. VLISSINGEN Schipper C'. Marijs i24 mensen. De mensen waren uit Vlissingen heeft een beetje zijn be- uit allerlei landen afkomstig: .Je kunt komst van (Ie Perzische Golf. Hij was /e daar bij bosjes krijgen, uit Kenia, niet het vissersschip .Alibut II' vanuit Ethiopië, Pakistan, enfin noem maar Nederland naar Dubai in het zuidpostun jop. Die komen allemaal naar dat soort van de Perzische Goll' gevaren. Op 18 havens om werk te krijgen. Ze komen juni vertrok de Alibut IJ' vanuit Vlis- daar zonder dat ze iets bij zich heb- singeii cn op l november kwam liet'ben. 's Nachts liggen ze gewoon op schip in het sheikdom Dubai nan. Van-'straat te sla.pen en over het algemeen ar .Monrovia heeft de .Alibut II' gezel-1 zijn ze nog te lui om te werken ook. schap gehad van de .Alibut I'. die in!Er zijn nog veel meer schepen daar tegenstelling tot de .Alibut II' uiige- voor de garnalenvangst. De meeste zijn rust is met vriesinstallaties. Op lil ju- van Engelse en Amerikaanse maat- li gingen Ier hoogte van Monrovia de( schappijen. Maar die vissen met twee netten overboord om op garnalenvangst; planken, dus volgens het systeem, dat te gaan wij hier vroeger in Zeeland gebruikten'. De reders van de twee vissersschepen, j Henk Marijs gaat niet meer terug naar sheik Adbullah Alireza uit Koeweit en; de Perzische Golf: .Ik heli het ivel ge lde Nieuw-Zeelander George Butler, heb- zien daar'. De. lieer Marijs senior: ,(>p ben de. bedoeling om meer schepen voor liet ogenblik is er e.en motor kapot de garnalenvangst uit te rusten. Geiju- en als die gemaakt is zal ik wel be rende vier weken vingen de twee s«ue-> richt- krijgen, dat ik terug morft kom pen 18 ton garnalen, die naar de Ver- j Maar ïk denk toch ook niet, dat ik enigde Staten werden gebracht voor de'nog lang zal blijven. Het is ïiatu verkoop. I 'tik een prachtige ervaring i De .Alibut II', het vangschip. had een hele r KRUININGEN De bestuurder van een vrachtwagen, de heer J. S. uit Haarlem, werd gistermorgen kort na acht uur bij een aanrijding voor ile kruising rijksweg 58-rijksweg 60 vrij ernstig gewond. Op onverklaarbare wijze reed de heer S. met zijn vrachtwagen achterop een andere vrachtauto die voor het rode licht stond te wachten. De heer S. raak te beklemd tussen het stuur en de zit bank; hij moest met ernstige kneuzin gen en een beenbreuk per ambulance naar ziekenhuis .Bergzichl' te Goes wor den vervoerd. Beide auto's werden zeer zwaar bescha digd. Hangt af van beslissing KLM Tweede luchthaven komt in het westen Slot van pagina 1 da Wielingen', veronderstelde hij. JDat zou andere consequenties heb ben dan de aanleg van een Baai- hoekkanaal alleen'. Ook de heer Ass- man attendeerde op de ambitieuze plannen van de Belgen, die 'oij Baai- hoek een sluis willen bouwen, ge- schepen tot deze maat bij Baaiboek te brengen. Is er zekerheid da: de vaargeul door de Wielingen voor dit soort schepen geschikt is te .naken en te houden?' Zo voor de vuist weg wilde niV'i ter Bakker daarover geen uitspraak doen. Technisch achtte hij net best mogelijk ingrijpende voorzieningen aan te brengen in de vaargeulen van de Westerschelde. .Maar het zal voor al een kwestie van kosten zijn. Er zal dan zeker en.regelmatig veel ge baggerd moeten worden. Tegen hoge kosten. En dan gaat het erom de kosten binnen een aanvaardbare mar ge te houden'. Binnenvaart Er is op het departement van ver- •keer en waterstaat een voorontwerp van wet in de maak, dat eisen zal stellen aan materieel en personeel op de binnenschepen. Een vorm van diplomawetgeving dus. Overwogen wordt daarbij tevens of bepaalde ei sen moeten worden gesteld aan de bemanning van sportvaartuigen. Mo gelijk wordt voor de gewone schepen in de recreatiesector een eenvoudig vaarbewijs ingevoerd. Het ziet er naar uit dat aan de bemanning van snelle motorboten hogere eisen wor den gesteld. Overleg met de w»t"r- sportbonden daarover is nog gaande. Minister Bakker deed woensiLgmoi- gen deze mededeling toen enkele ka merleden in de commissievergadering de veiligheid van de binnenvaart en; de recreatievaart in het geding had- den gebracht. Ir Van Rossum (sgp) en de heer Van der Peyl (chu) stel den in deze richting vragen tegen de| achtergrond van een aantal ongeluk- j ken met dodelijke afloop bij het uit varen van de haven van Hansweert. Ir S. A. Posthumus (pvda) voegde daaraan nog toe da/t in de sport-1 vaart regelmatig aanvaringen of bij- na-aanvaringen voorkomen. Dit ka-1 merlid vroeg zich af of (.zonder al lerlei bureaucratische maatregelen'); via een vrij gemakkelijk te verkrij gen vaarbewijs niet een mogelijkheid 1 is te vinden dat al te gekke dingen inj dit binnenverkeer kunnen worden voorkomen. Wat de ongelukken bij Hansweert i betreft; had minister Bakker de in-j druk gekregen dat het hier een kwestie van betonning betreft. ,Het J is daar inderdaad een gevaarlijke si- tnatie, zeescheepvaart naar Antwer pen en binnenvaart vloeien er sa- men'. De bewindsman zegde de ka merleden toe, dat hij overleg zal [Oe- j gen met zijn collega van defensie, onder wie de betonning ressorteert. I (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het zal met na me van de KLM afhangen of de initiatieven om het vliegveld Woensdrecht een nieuwe be stemming te geven, kans van slagen 'hebben. Het gaat er na melijk om in hoe ver de KLM het lesprogramma op deze door de koninklijke luchtmacht ver laten vliegbasis wil concentre ren. Op, het ogenblik onderzoeken het ministerie van defensie, de gemeénte Bergen op Zoom en de KLM de mogelijkheden van Woensdrecht. Dit antwoord kreeg de heer W. P. G. Assmann (kvp) woensdagmorgen van minister Bakker van verkeer en wa terstaat in de openbare commissie vergadering van de tweede kamer. Het; Brabantse kamerlid wilde weten wat er in de toekomst met het vlieg veld Woensdrecht gaat gebeuren, nu de luchtmacht daar eind vorig jaar op een kleine bewakingsploeg na, met alle personeel en materieel is weg-j getrokken. Het ziet er naar uil dat 'een tweede nationale luchthaven niet in de Flèvo-polder zai komen. Waar dan wel, is op dit ogenblik nog niet te zeggen. In ieder geval in het wes ten van het land. Minister Bakker kon de kamer op een vraag van de heer C. F. van der Peyl (chu) slechts meedelen dat er nog vrij veel moet worden gestudeerd op de situering van een tweede luchthaven waarvan de aanleg overigens pas rond 1980 te verwachten is. Wel zal binnen afzien bare tijd een beslissing moeten wor den genomen om planologische rede nen. Het gaat erom, alvast een plaats voor deze luchthaven te reserveren., En daarbij moeten nogal wat eisen worden gesteld. De windrichting is in dit verband van belang. Verder is het nodig dat ruimte aanwezig is voor twee parellel lopende banen een niet-bebouwde zone van 6 bij 22 kilo meter). Bovendien is he,t aanbod voor dit vliegveld van groot belang. Het- grootste potentieel zit in westen van het land. Zoals men' zijn destijds als mogelijke plaatsen voor de aanleg voor een tweede na-, tïonale luchthaven hel oostelijk deel van de Oosterschelde (bij Bergen op] Zoom) en liet ontruimde vliegveld Woensdrecht genoemd. SLUISKIL Bij de heer A. J. de Krij ger uit Sluiskil, die dinsdagmorgen zijn oi -rr\£>n eretekens uit Indonesië inleverde bij de burgemeester van Terneuzen, heeft de telefoon in de loop van woensdag vrij wel niet stil gestaan. Zoals wij giste renmorgen reeds uitvoerig hebben ge meld, stelde de lieer De Krijger zijn militaire onderscheidingen ter beschik king als een protest tegen de televisie- uitzendingen van de VARA, waarin de ex-militair Hueting het leger betichtte liet plegen van oorlogsmisdaden tij- ,ii> i>ni:ti(tnp|p in Indonesië. bemanning van drie koppen: naast schip per Marijs de bemanningsleden C. Vo gel uil Arnemuiden en J. de Koeyer uit Yerseke. Op de .Alibut I'. het moe derschip, voer zoon Henk van schip per Marijs als bemanningslid mee. De .Alibut 1" staat inmiddels onder com mando van de heer J. de Koeyer. Op 6 september kwamen de schepen in Kaapstad aan en vandaar zette men koers naar Durban voor een grote beurt. Daar bleek echter cfet het droogdok. I waarin dit had moeten gebeuren, een aanvaring had gehad. Dit leverde een I oponthoud op van drie weken. Dit had tot gevolg, dat de schepen pas op 1 no- venteer in de Perzische Golf aankwa- men. Het laatste gedeelte van de reis van Moniba.ssa. in Mozambique naar Dubai nam drie weken ononderbro ken varen in beslag en daarmee kwam de totale vaartij op twee maanden. dens de politionele acties in Indonesië. ,Ik was in de loop van de dag een beetje beduusd van de vrij aanzienlijke adhaesiebetuigingen die ik kreeg, aan vankelijk uit Zeeland maar later op de da,g ook van buiten de provincie tot zelfs uit Leeuwarden. De meeste kwa men evenwel uit Walcheren'. .Uit de reacties heb ik voorts begre pen dat het velen voldoening heeft ge schonken dat nu eindelijk ook eens pro test kwam tegen die beschuldigingen, die ik nog steeds te algemeen vind ge steld. Ook hebben enkelen mij gezegd mijn voorbeeld te zullen volgen door eveneens hun onderscheidingen ter be schikking te stellen. Anderen vinden in deze daadstelling aanleiding om te overwegen of er nog verdere acties dienen te worden gevoerd, met name omdat naar hun mening het hele ge val veel te eenzijdig is weergegeven'. Voorts werd de heer De Krijger in de loop van woensdag ook benaderd door - De heer Marijs bleek verkeerd te zijn voorgelicht over de garnalen vangst in de Perzische Golf: het sei zoen valt daar namelijk in de zo mermaanden en niet zoals hein was verteld gedurende wintermaanden Dat was de eerste tegenvaller. Er zouden er nog meer komen. De .Alibut II' en de .Alibut I' moch ten hun korren niet overboord zetten binnen de twaalfimijlszone. aangezien de reders niet tijdig de nodige vergunningen hadden aangevraagd. En schipper Marijs deed in de volgens hem wel wat al te hete Perzische Golf de ervaring op, dat ver van de kust vrij wel geen garnalen te vangen zijn. Hij heeft slechts één keer echt gevist: Of ficieel mocht het op die plaats niet. We hebben toen in éen nacht ruim vijf. honderd kilo gevangen. De garnalen daar zijn een centimeter of twintig groot, ze lijken op grote steurgarna len. De grootste, die we te pakken had den was 27 centimeter lang'. Om de gar nalen meteen te kunnen verwerken had de agent van de reders van schipper Marijs voor de .Alibut II' twaalf men sen aangenomen en op de .Alibut I' erslaggevers van radio, persbure- van andere kranten. i I pa met een laadvermogen van ten hoog ste 24 ton, werd afgewezen, jln 1 het bezwaarschrift staat, dat de firma inmiddels een reorganisatie van I de administratie heeft doorgevoerd, waaruit de behoefte aan de verlening van de vergunning blijkt. Van vaste re- laties worden opdrachten ontvangen, zo- dat het noodzakelijk is. dat mén over de vergunning de beschikking blijft jhouden. De kroon wordt verzocht het I daarheen te willen leiden, dat alsnog I de gevraagde vergunning wordt ver- De vennootschap onder firma R, Ver-1 strekt, meire en Zn te Aardenburg heell. bfl me afdeling geschillen van bestuur van DDTToor^i a vnv oe.™ ide kroon een bezwaarschrift ingediend de raad van state zal dit verzoek vol- bkuooEUj (ANP) Het o800 Ion me- tegen een beschikking van de comnr,s-|Sende week in een openbare zitting he tende. Nederlandse schip .Marathon j sie grensoverschrijdend beroepsgoederen handelen, waarna advies wordt uitge- heeft woensdag schade opgelopen bijI vervoer van de stichting Nederlandse bracht aan de kroon. Daarna zal een een aanvaring op de Schelde te Antwer- internationale wegvervoer organisatie, i beslissing per koninklijk besluit bekend pen. De .Marathon' was betrokken bijl waarbij een verzoek om verlenging van WOrden gemaakt, een botsing met een Belgische lichter een vergunning voor het verrichten van pn een sleepboot, die eveneens zwaar grensoverschrijdend vervoer tegen beta- :ehavend werden. ling naar en van alle landen van Euro-| r tegengevallen'. ARNEMUIDEN Na vijf jaar ijverig garnalenpellen door een groepje actieve le den van de gereformeerde kerk te Arnemuiden is woens dagavond een feestelijke ver gadering belegd. Een bijeen komst waar teruggekeken werd op die afgelopen vijf ja ren door middel van toespra ken, films en dia's. Op brengst van dit werk: ruim 19.000. De initiatiefnemer, de heer B. van Belzen Jzn, reikte tijdens de ze bijeenkomst aan alle trouwe pellers en pelsters een oorkonde uit als blijk van waardering en er kenning. Een gebaar van dank van het Bouwfonds van de gere formeerde kerk te Arnemuiden. Toen begin 1964 begonnen werd met de bouw van een nieuw kerk gebouw heeft een aantal kerkle den "gehoor gegeven aan de op roep van de heer B. van Belzen om garnalen te gaan pellen. De actie begon ten huize van me vrouw Van Sluis-Baayens en bij Grietje van Belzen Jzn. De groep is inmiddels tot zestig man uitge breid. De laatste jaren werd er ook bij andere mensen aan huis en in een bergruimte van de gere formeerde kerk gepeld. De jeugd wordt nu ook ingeschakeld. Mevrouw N. van Sluis-Baayens had herinneringen op rijm gezet, er werden liederen gezongen en films en dia's van de pellers en van het visserijfeest Arnemuiden vertoond. Op deze avond waren ook aanwe zig ds G. S. Oegema. plaatselijk predikant en de heer L. A. Hart man, directeur van de stichting gereformeerd sociaal centrum. De opbrengst van de vele uren vrijwel dagelijkse arbeid in vijf jaar tijds is ruim 19.000. De kerk is nog niet afbetaald en men pelt onverdroten voort. (ADVERTENTIE) Pockets - paperbacks - geb. romans - pop. wetensch. en kïnderb. ONGEKENDE vanaf zaterdag 1 februari j Lil Bellamypark 45-58 - Telefoon 2186 - Vlissingen Werkperiode februari 68 februari '69 Zondag 2 februari zendt de NTS van 13.25 tot 13.50 uur op Neder land I de zesde, (in haar opdracht) door Jolian Blansjaar gemaaUle film over de Deltawerken iiit. Het is de voortzetting van een traditie volgens welke de NTS elk jaar in februari een film vertoont over het verloop en de vorderingen van de Delta werken om aldus het Nederlandse volk op de hoogte te houden van MINISTER BEREID TOT PROEFNEMINGEN .eeuwse gang van zaken met betrekking tot dit veelomvattende project. Deze zesde film, die dus betrekking heeft op de periode van februari 1968 tot februari 1969. wordt in kleur uit gezonden. Zij kwam tot stand met medewerking van de Del ta-dienst van Rijkswaterstaat en wordt door Leo Boudewljns van commentaar voorzien, (n de film worden achtereenvolgens behandeld de tunnelbouw in de Oude Maas bij Barendrecht; de werkzaamheden In het Brouwershavensegat en de waterloopkundige proeven in de Voorst die betrekking hebben op de kabelbaanaansluiting; de Oost.er- sehelde, waar de juiste ligg' ig van de dam nu definitief bekend is; het verwijdeeren van de restanten van de ringdijk in het Haringvliet en het dichtspuiten van het zuidelijke sluit gat in het Haringvliet; de afsluit- ïng van de Lauwerszee. die in een beslissend stadium Is gekomen; pn tenslotte het Volkerak wwar oo kal de caissons voor de afsluiting klaar liggen. (Onze vroede vaderen' schrijft men one uit Sas van Gent, ,mag men wat ons betreft, viel vrolijke va deren noemen'. Het blijkt dan, dat raadslid Van Assclie (kvp) in ie laatste vergadering de aandacht- heeft gevestigd op een leegstaand pand, dat op instorten staat. J5r wordt hier wel eens ingebro ken door kinderen die hier wel eens iets gevaarlijks zouden kan nen doen' meende het raadslid, waarop men algemeen in lachen uitbarstte. flullie lacaen', verweerde het. raadslid zich,omdat jullie denken dat ik iets bedoel, maar ik ben bang dat er in de toekomst uit dit pand wel eens kleine kinderen gehaald zullen worden'. 'Nou, men zal begrijpen dat er toen aan de hilariteit geen einde kwam. Commentaar van de heer De Meijer (gemeentebelangen): JAijn oren rijzen ten berge). GOEDE ONTVANGST VAN PLAN PIJPLEIDING ZOU WATER VAN YERSEKE (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het in Yerse ke gerijpte plan om na afslui ting van de Oosterschelde de mosselcultuur te behouden door een pijpleiding voor zout water aan te leggen van de Noordzee naar kunstmatige verwater plaatsen in het centrum van de schelpdierencultuur heeft woensdagmiddag in de tweede kamercommissie voor landbouw en visserij bijval gekregen. Met name de heren J. A. van Bennekom (ar) en ir H. van Rossum (sgp) vroegen de mi nister het idee serieus te bekij ken en het in te brengen bij de studie naar de toekomst voor de mosselbedrijvigheid. Minister Lardinois wilde zich op dit moment nog niet wagen aan een af gerond oordeel over het plan, maar hij zei dat ook in dit opzicht proef nemingen moeten worden uitgevoerd. Er zit op het ogenblik schot ir. de voorbereidingen van het onderzoek naar de kunstmatige verwatering van mosselen. Het ziet er naar uit dal het speciaal op dit doel gerichte la boratorium bij 't Horntje (Texel) in de loop van dit jaar zal gereedkomen. Daarna, kan een begin worden ge maakt met de werkelijke proeven Op een interruptie van de heer Van Bennekom herhaalde de bewindsman do toezegging, die ook zijn voorgan gers al eens hebben gedaan: alleen in nauw overleg met net bedrijfsleven zal worden bepaald waar in clc toe komst eventuele kunstmatige verwa terplaatsen van mosselen zullen wor den aangelegd. Van Zeeland uit wordt ook in de kamer steeds druk uitgeoefend om deze verwaterplaat- san in en nabij Yerseke te creëren. De heren Van Bennekom en Van Rossum legden de Zeeuwse argumen ten, die daarvoor pleiten, gisteren nog eens bij de minister op tafel. .Men wil deze verwaterplaatsen in de buurt van de belangrijkste afzet gebieden van mosselen houden. En die liggen nu eenmaal in Noord-Frank rijk en BeLgië. Blijft de mosselhandel in Yerseke geconcentreerd, dan zijn er in dit opzicht geen problemen. Zou die handel naar het noorden van het land moeten verhuizen, dan wordt de afstand, te groot.' Zondagssrust De heer Van Rossum bracht daarbij ook nog het argument van de zon dagsrust in het geding, dat in krin gen van de mosselondernemers zwaai weegt. Om op maandag op tijd op de Franse en Belgische markt te zijn moeten de vrachtauto's al in alle vroegte uit Zeeland vertrekken. Bij 0 op pad moeten gaan. ter Lardinois zegde toe dat ook met deze kant van de zaak rekening zal worden gehouden. De lieer Van Bennekom deed op de minister een beroep om het mossel- visgebied in de Waddenzee uit te breiden, nu ongeveer 130 kwekers in Zeeland op het punt staan hun per celen te verliezen. Het bezwaar (lat hierdoor de garnalen- en andere vis- teelten In het gedrang zouden komen bestreed dit kamerlid. Ongerust was hij waar het ging om de toekomst van de mosselkwekers in het Eendrachtgebied, die sinds 1 augustus hun bedrijven hebben moe ten stopzetten als gevolg van de aan leg van dc nieuwe Sehelde-Rijnver- binding. Het antwoord van de minis ter op schriftelijke vragen van hel i'Pcs'e-kcme i Wijf' iez" cl; wilde hij nog wel eens grondig be studeren. Concentratie van de vissershavens in Zeeland is op het ogenblik een ac tuele zaak. Het was duidelijk dat daarover bij de voorbehandeling van de begroting voor landbouw 'en visse rij 1969 in de kamercommissie een en ander zou worden gezegd. De heer Van Bennekom pleitte in dit verband voor duidelijke, inspraak van het be drijfsleven. Hij haalde nog even aan dat het straks (na afsluiting van de Oosterschelde) voor de vissers van Arnemuiden al de tweede verhuizing zal worden, wanneer zij Colijnsplaat moeten veriaten. Er zijn twee plaat sen kandidaat voor een gecon centreerde vissershaven in Zeeland: Vlissingen en Breskens. Persoonlijk is de heer Van Bennekom geporteerd voor Breskens. Maar vindt het be drijfsleven Vlissingen meer geschikt dan wilde hij zijn voorkeur graag voor een betere oplossing laten vare- Minister Lardinois deelde nog n- dat de definitieve beslissing o\ concentratie van de Zeeuwse visserij in één lieven p"|v'erwegc ral blijvei zolang de «studiecommissie haa werk nog niet heeft voltooid. PLAATSELIJK ENIGE REGEN. Geleidelijk toenemende bewolking niet plaatselijk enige regen. Matige tol; krachtige aan de kust later mogelijk harde wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag: Wisselvallig en vr(j zaclil. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor vrijdag: Zon: minder dan 40 procent; min. temp: 3 tot 7 graden boven normaal; max temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zaterdag: zon: 10 tot 50 procent; min. temp.: 0 tot 5 ga-aden boven normaal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 31 Januari ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2