In 1975 vier miljoen personenauto's Grote 4 moeten het eens zien te worden Acht jaar en tbr geëist voor moord op bejaarde weduwe NASA werkt met universiteit van Nijmegen samen MINISTER ROGERS BEGINT MET SCHONE LEI 3 Thant over het Verhuizer doodde voor ƒ1150,- Midden-Oosten: (Ff% Oud-functionaris Lloyd-hotel dient klacht in Bezonken oordeel, pabel' zeer ca WOENSDAG 29 JANUARI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ÉËN OP DE ZES NEDERLANDERS HEEFT EEN AUTO Recordverkoop in 1968 van ruim 334.000 wagens AMSTERDAM (ANP) ,Het is seer realistisch om voor eind 1971 net 3 miljoen personenauto's reke- ïing te houden en voor eind 1975 net 4 miljoen', aldus de heer J. L. Lang, voorzitter van de afdeling personenauto's van de RAI op een linsdag in Amsterdam gehouden persconferentie ter gelegenheid ran de komende RAI-tentoonstel- ing van 13 tot en met 23 februari. Jaren wel hebben uitgewezen dat de auto een fel begeerd goed is waar voor de mensen bereid zijn offers te brengen. .Daaraan danken wij onze record verkoop in 1968 van ruim 384.000 wagens'. Hij memoreerde dat bij de vorige tentoonstelling in 1967 ons land 1,6 miljoen personenauto's telde terwijl het er nu al meer dan 2,1 miljoen zijn. Bij de vorige perso- nenauto-RAI bezat een op de acht Nederlanders een auto, thans is het een op zes. Naar aanleiding van zijn voorspelling van 4 miljoen auto's voor eind 1975 zei hij dan ook: ,Men spreekt tegenwoordig zo graag over het magisch jaar 2000, maar laten we eerst maar eens zien een chaos in 1975 te voorkomen. Voor iedere nu geparkeerde auto moeten er dan tweo staan De heer Lang had voorts gezegd dat de automobilisten in het jaar 1969 aan accijnzen, btw en verdere belasting* meer dan 2,5 miljard gulden zufi< opbrengen, dat is ruim 1200 gulden ge middeld per automobilist. .Men heeft nog al eens de ijdele hoop gekoesterd, dat die hoge belastingen de mensen van het autorijden zouden weerhouden. Dit blijkt niet het geval te zijn. Chaos op wegen De heer Lang trok ook van leer tegen de wegenvoorziening in de gro te steden ,waar op het ogenblik het verkeer steeds meer vastloopt en waarbij men zich kan afvragen of dat niet welbewust in de hand wordt gewerkt. Het is ook in het buiten land duidelijk gebleken dat men on danks verkeers- en parkeerproble men, ondanks hoge belastingen au to's blijft kopen. Daar gaan de gemeentebesturen er schoorvoetend toe over de straten te verbreden. Het autobezit wordt bij ons nog niet algemeen als een voorrecht erkend. Een andere reden volgens de heer Lang waardoor het publiek auto's blijft ko pen is de lage prijs. .Sinds 1960 is de auto nauwelijks duurder geworden ter wijl de meeste prijzen aanzienlijk zijn gestegen. Het is alleen jammer, dat de kracht van de concurrentie en de gro te inventiviteit in de automobilindustrie door onze fiscus zo slecht worden honoreerd. Bijna een kwart van bedrag dat de particulier voor een auto moet neertellen immers Dader had slachtoffer eerst geholpen NEW VORK, LONDEN (AH' AMSTERDAM (GPD) De offi- RTR) De secretaris-generaal *'er van jusHH® bij de Amsterdam- _r XT ie rechtbank, mr J. H. Bergsma, van de Verenigde Naties, Thant,; heeft dinsdag als zijn mening te kennen gegeven, dat de vier grote mogendheden het eens moeten zien te worden over de beginselen van ?en regeling voor het conflict in het Midden-Oosten. De 58st« RAI-tentoonstelling van per sonenauto's zal op donderdag 13 februa ri worde.n geopend door de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, lr W. F. Schut. Op 190 stands zullen personenauto's, onderdelen en t behoren tilt elf landen worden geëxpo seerd. De tentoonstelling telt diverse Ïrimeurs. Zo zal voor het eerst de ge- ele serie van de nieuwe Ford Capri hier te zien zijn naast de ZAZ 1200 uit de Sowjet-tTnie. Europese primeurs zijn drie Japanse wagens: de Datsun 1800, de Isuzu 117 coupé en de Suzuki Fron- Adviescommissie belastingheffing zelfstandigen DEN HAAG (ANP) De staatssecre taris van financiën, dr F. H. M. Grap perhaus, heeft dinsdagmorgen een ai viescommissie geïnstalleerd die belast ls met de bestudering van do belas tingheffing van zelfstandigen in verge lijking met die van loontrekkenden. Do voorzitter van de commissie Srof. mr J. van Soest, hoogleraar aan o gemeentelijke universiteit te Amster dam. Amerikaanse hoogleraar benoemd NIJMEGEN (GPD) De katho- lieke-universiteit in Nijmegen gaat samenwerken met de NASA, de or ganisatie welke onder meer het .Amerikaanse programma voor de jemande ruimtevaart (Apollo- /luchten) uitvoert Deze samen- verking zal tot uiting komen in ;en uitwisseling van personeel, terwijl de NASA bovendien mate riaal heeft aangeboden. Als eerste stap 'js dr A. W. Schwartz uit Cakfornië benoemd tot hoogleraar in de faculteit in de wiskunde en na tuurwetenschappen aan de Nijmeegse universiteit. Hij gaat onderwijs geven in de exobiologie, en is een van de wei nige specialisten ter wereld op dit ge bied. Een Nijmeegse medewerker die in de toekomst ook aan de afdeling exobiolo gie verbonden zal worden, is momen teel in de Verenigde Staten, waar hij stage loopt bij het Amses Research Cen ter van de NASA in Califomië. VERVOLG KANTLIJN twintig jaar versleten heeft delijk óók de reacties bepaald van het Nederlandse volk toen op wat nu met een nogal groot woord .oorlogsmis daden' wordt genoemd. Onlangs kwamen we een foto tegen uit die tijd van mi litairen in een trein op weg naar een troepentransportschip. Met krijt stond op de wagons geschreven ,Op zoek naar Soekarno.' Een groot deel van Neder land vond dat normaal. Een hoge offi cier, nauw betrokken bi' de beide po litiële acties, heeft ons eens verteld, dat hij in Indonesië met ontroering had ge staan bij de plaats waar Houtman in 1595 was geland: op die plaats was een groot stuk Nederlandse historie begon nen, zei hij ons. Daar kan nu een jon gere generatie schouderophalend over glimlachen, maar in die sfeer waren nu eenmaal de ouderen opgevoed. De sfeer van Jan Courage, van klein land, maar froot koloniaal rijk. In vrijwel elk Ne- erlands schoollokaal hing een kaart van Nederlands Oost-Indiè, vrijwel el ke familie had daarginds wel één of meer verwanten. Er bestaat neiging althans die in druk wordt gewekt om dat alles nu maar te vergeten. Maar de om standigheden en achtergronden van de periode, die thans in opspraak is, zijn ook van belang als de (overigens te recht) gewraakte feiten. Toen enige ja ren geleden de bekende televisieserie van dr L. de Jong over ,De bezetting' werd afgesloten met een reeks discus sies, waaraan ook jongeren deelnamen, wees de samensteller er bij herhaling op dat een oordeel-achteraf altijd erg makkelijk is. Achteraf betekent immers afstand kunnen nemen, hetgeen de di- reet-betrokkenen toen niet konden. Van hen werd destijds gevraagd om aan de Mont Blanc te gaan twijfelen. Ter voor koming van misverstand: wij betogen met, dat daardoor een alibi kan wor den verstrekt aan diegenen die zich aan misdrijven hebben schuldig gemaakt. Gezien de ontwikkeling van dé laatste weken menen ook wij, dat bekend m;et worden wat bekend behoort te wezen, inclusief Schermerhorns dagboek. Maar men zal er goed aan doen zich te rea liseren. dat feiten niet kunnen worden losgemaakt van hun achtergrond. Een achtergrond die het gehéle Nederland se volk aangaat. OP GEBIED VAN EXOBIOLOGIE lijkheden van deze vormen aan die standigheden, tot de tweede behoren vragen naar het ontstaan van leven naar een levenscriteria. De exobiologie moet worden beschouwd als een van de hoofdvakken voor het doctoraal examen biologie, op hetzelf de niveau dus als de bestaande vak ken: botanie, chemische cytologie, gene tica en zoölogie. Een van de meest be langrijke redenen waarom de leerstoel exobiologie werd ingesteld, Ls <le nood zaak een ruimere keuzemogelijkheid te geven voor liet sterk groeiend aantal studenten in deze sectie. Nieuw terrein De exobiologie behoort tot 'n van de veelbelovende nieuwe wetenschapsge bieden, die de laatste jaren tot ontwik. keling zijn gekomen. In Europa wordt op dit "gebied nog zeer wei nig, in Nederland helemaal geen on derzoek verricht. De exobiologie houdt zich bezig met de problemen die de ruimtevaart aan de biologie heeft voorgelegd en die op laboratoriumniveau kunnen wor den bestudeerd. Deels zijn dit nieuwe problemen, deels weer actueel gewor den oudere moeilijkheden, die met alleen aardse gegevens onoplosbaar waren. Tot de eerste categorie behoren de vra gen omtrent de het gedrag van aardse levensvormen in extreme omstandighe den en omtrent de aanpassingsmoge- Strafzaak tegen rechter uitgesteld DEN HAAG (GPD) De openbare behandeling van de strafzaak tegen de Haarlemse rechter die op 21 februari vorig jaar te Haarlem met zijn auto een bromfietser heeft doodgereden ter wijl hy onder drankinvloed zou hebben verkeerd, ls voor onbepaalde tjjd uitge steld. De Haarlemse rechter heeft uitstel be werkstelligd door het indienen van een bezwaarschrift tegen de dagvaar ding. De rechter was gedagvaard om vandaag voor de Haagse rechtbank ver antwoording af te leggen. De recht bank zal nu echter eerst in zijn raad kamer moeten beslissen of de dagvaar ding voldoe* aan de wettelijke eisen, waarna de zaak op deze of eventueel op een gewijzigde dagvaarding alsnog naar de openbare zitting kan wordan ver wezen. KLACHT BIJ JUSTITIE OVER VERKIEZING BESTUUR BOERENPARTIJ DEN HAAG (GPD) Een van de le den van de Boerenpartij, de heer H. W. J. den Hartog, raadslid In Purme- rend, legt zich niet neer bij de hoofd- bestuursverkiezing van de Boerenpartij. Vorige week maandag werd de heer H. Koekoek daarbij voorzitter. De heer Den Hartog heeft de officier van justitie in Arnhem verzocht een onderzoek in te stellen naar de bestuurs verkiezing in Bameveld omdat hij meent dat daarbij onoirbare handelingen zijn gepleegd. De heer Den Hartog wil er mee bereiken dat er een nieuwe leden vergadering komt en een .volledig de mocratische' bestuursverkiezing. SLOTEN Kijkje bij de opna men voor de film ,De zilveren schaatsen van Hans Brinkers', een speelfilm onder regie van Ro bert Scheerer. regisseur van on der andere de Danny Kaye shows die op het ogenblik in het Friese Sloten wordt opgenomen. MINISTER ROOLVINK: Geen behoefte aan sociale recherche (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (so ciale zaken) heeft geen behoefte aan een sociale recherche' (een suggestie van hel D'66-kainerlid Nypels) om het misbruik maken van sociale uitkeringen tegen te gaan. Wél verlangt hij dat de gemeentebesturen extra waakzaam zul len zijn op dit punt. Dit bleek gisteren bdj de voortgezette behandeling van de begroting voor so ciale zaken in de tweede kamer. De mi nister veroordeelde zowel; de ongenuan ceerde en generaliseerde wijze waarop in sommige kringen over dit euvel wordt vzo zei hij. Volgens de bewmdsman is het slechts een klein percentage van de mensen, die een werkloosheidsuitkering krijgen, dat op onjuiste wijze handelt. Toch is deze groep te groot, aldus de minister, de mensen, die weinig lust vertonen om te werken, worden nu strakker aan- fïpakt. ij de bemiddeling voor aanvullende werken is gebleken, dat 20 procent van degenen, die werden opgeroepen om aan de slag te gaan. niet is komen opdagen. Zij hadden plotseling ander1 den. Frankrijk tot een akkoord zouden zijn gekomen, zou de kwestie weer in de Veiligheidsraad moeten worden behan deld. Hoewel Thant een .opgelegde' op lossing van de hand wees, zouden de .grote vier* wel .enige morele druk' moeten uitoefenen. Hdj was het met president Nixon eens. dat een volgende uitbarsting in het Midden-Oosten wel eens zou kunnen lei den tot een botsing met kernwapens tussen Amerika en Rusland. Ziins in ziens zou het vraagstuk alleen in het ka der van de volkerenorganisatie duur zaam kunnen worden opgelost. Volgens Thant zou de voorgestelde pro cedure het werk van zijn vertegenwoor diger voor het Midden-Oosten, de Zweed se diplomaat Jarring, vergemakkelijken. Beroep Het joodse wereldcongres heeft een be roep gedaan op zijn organisaties in 65 landen om nachtwaken te houden voor de ambassades van Irak uit protest te gen de terechtstelling in Irak van negen joden en vijf Arabieren. Dr Nahoem Goldmann, voorzitter van het joodse wereldcongres, heeft secre taris-generaal Thant een telegram ge zonden met het dringend verzoek zijn invloed te gebruiken opdat de 8500 jo den in Irak, Syrië en Egypte onmiddel lijk kunnen emigreren. Hij heeft in dit verband ook de steun gevraagd van de ministers van buitenlandse zaken van de VS. de Sowjet-Unie. Frankrijk en Engeland. De Amerikaanse regering heeft ADVIES GRIEKENLAND TE SCHORSEN ALS LID RAAD VAN EUROPA werk gevon-tussen bij Israël op aangedrongen geen STRAATSBURG (ANP) (vergeldingsmaatregelen te nemen. ke commissie van de ass I enkele dagen tevoren in een winkel had bekeken en waarvan hij de prije had I gevraagd. ,Ik kom gauw terug", ze. hij toen. 1 Hiervoor waa een conflict tussen F -n I de bejaarde vrouw ontstaan. F liet de derde zaterdag verstek gaan. Toen nij enkele dagen later naar haar toeging, •wilde zij hem niet binnen laten er. bc- schuid.gde zij hem ervan haar bestolen te hebben Volgen* de rapporten van een psychiater en een psycholoog, die F. sterk ver minderd toerekeningsvatbaar achten, heeft dit gebeuren een belang.-.Jke rol gespeeld bij de besluitvorming de vrouw om het leven te brengen In deze rapporten wordt F enerzijds ge kenschetst als een beetje dromerige Jon gen uit een degelijk Jordaan-gezm, die achter de coulissen lange t:jd hartstoch tetijk heeft meegewerkt aan het kmder- circu* Elleboog en anderzijds als een jongen met een verbeten geldingsdrang, een grote behoefte aan populariteit, die hij zo nodig koopt en een grote agres siviteit wanneer hij in angst verkeert of gekrenkt wordt. I In belde rapporten wordt ter beschik- -lOUWener in haar woning aan de "King stelling van de regen-g aanbevo- /an Boetzelaerstraat in Amte» fe-.5» leeft dinsdagmorgen wegens moord een gevangenisstraf van icht jaar met aftrek en t.b.r. ge- ïist tegen de 18-jarige bijrijder H. 1 F. uit de hoofdstad. Deze heeft /orig jaar op donderdag 6 juni, ïaar hij ter rechtzitting toegaf, net voorbedachte rade de 77-jarige De rechtstreeks bij het conflict betrok-yeduwe Gerardina H. Kerremans- ken partijen zouden van dit overleg op de hoogte moeten worden gehouden. Amerika, Rusland Engeland lam van het leven beroofd. behandeling zal. zo wordt gestekt pas mogelijk zijn wanneer de Jongen enkele jaren ouder is. Doordacht Hij wierp de bejaarde vrouw, die slecht ter been was, op de grond, deed een poging haar te wurgen, stak haar een prop in de mond, die hij later met haar wandelstok aanduwde en bracht haar met een schaar steekwonden toe aan polsen en keel. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd ongeveer veertien dagen later ontdekt door een meteropnemer van het gemeentelijk energiebedrijf. ,Ik geloof niet dat ik het beseft heb. Ik weet n.et Naar aanleiding van de rapporten zei hoe net gegaan is. Het ging gewoon de officier: .wat daarin gezegd wordt, Ik kon het niet tegenhouden', zei de kan van heel veel jongens in «leze leef- verdachte, die op aanwijzingen van| tijd gezegd worden'. Over de combinatie buurtbewoners kort na de ontdekking van gevangenisstraf en tbr zei hij: .deze van de misdaad kon worden aangehou- ls niet zo'n onding. Met de verpleging J van deze Jongen kan nog niet begon nen worden daarvoor moeten wij eerst Motief roof g,eten fty verpleging moet zijn. De officier van Justitie legde in rijn requisitoir er de nadruk op dat F de moord heel doordacht heeft gepleegd. Toen hij de woning van het slachtoffer verliet, deed hij ae deur op slot met een hangslot, waardoor de indruk ge wekt kon worden dat de vrouw niet thuis waa. den. Het motief voor de daad was roof. F. was bijrijder bij een verhuison- dememing die de inboedel van de vrouw begin men van elders ln de stad naar de Van Boetzelaerstraat overbracht. Omdat zij slecht ter been was, vroeg de vrouw de verhuizers of deze haar later niet zouden wil len helpen bij het inrichten van haar woning. F. deed dit twee keer op een vrije zaterdag. De eerste keer wilde hij geen beloning aannemen, de tweede keer wel. Toen zag hij dat de vrouw over een welgevuld etui met geld be schikte. Er werd een nieuwe af spraak gemaakt voor de volgende za terdag. .Toen begon ik aan het geld te denken. Het is gemakkelijk om veel geld te hebben. Achteraf is hert waanzin ge weest. De kan me niet indenken dat ik het gedaan heb. Maar ik kon niet meer terug', aldus de verdachte. Buit De buit die hij maakte was 1150 groot. Direct na zijn daad ging hij een biertje drinken en ging hij naar een theoneles van een rijschool waar hij rijlessen nam. De volgende dag kocht hij een dure hengeluitrusting dia hij De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. (ADVERTENTIE) G TfhcVt, (S) (p bouillonrop tijdelijk^Tv (ADVERTENTIE Kan brillant groeien. Dat kan bi] ons U koopt een nng met een kleine brillant Deze steen kunt u telkens ruilen voor een grotere. U hoeft dan alleen het verschil bij te betalen. Zo krijgt U geleidelijk, zonder grote uitgaven ineens, een steeds edeler en kostbaarder sieraad Wilt u meer weten over dit aantrekkelijke systeem? Wij zullen het u graag vertellen. solitair ringen met 1 steen In prijzen van 125.-, 200.-, 325.- en hoger heetman H edelsteenkundige f.g.a. H diamantexpert g.La HHI LIJNBAAN 82 tel 116670 filiaal oostzeedijk 155-157 rotterdam De poliüe- assemblee van de Raad van Europa heeft dinsdagmiddag met 16 stemmen voor, 1 stem tegen en 8 onthoudingen, een ontwerp-resolu- tie aangenomen, waarin de raadgeven de vergadering wordt geadviseerd het minïsterscomitè de aanbeveling te doen. Griekenland te schorsen als lid van de AMSTERDAM (ANP) De heer A. Raad van Europa. R. Haakmat, die tot 1 augustus vorig Het ontwerp verwijst naar de vroegere I jaar als hoofd groependienst werkzaam resoluties, waarin reeds werd aangefcon-i was bil de rijksinrichting'voor jongens digd dat de raadgevende vergadering aan de hand van een nieuw rapport in zijn januari-zitting schorsing (het Lloydhotel) in Amsterdam, heeft (-en klacht bij de officier van justitie ln Amsterdam ingediend naar aanlei ding van een in het dagblad ,Het Pa- rooi' aan zijn adres geuite beschuldl- de democratie in Griekenland. Zoals be- ging. kenö is ook dit nieuwe rapport over de Een woordvoerder van het Lloydhotel situatie in Griekenland samengesteld door Max van der' Stoel (pvdai Voor i wat de moeilijkheden betreft, die de heer i 'Van der Stoel als rapporteur met de Griekse regering heeft gehad, veroor deelt de dinsdagmiddag aangenomen ontwerp-resolutie de weigering van de I Griekse regering de rapporteur van de 1 vergadering te ontvangen. De rappor- J teur geniet het volledige vertrouwen van de assemblee, aldus de resolutie. Nieuwe minister van buitenlandse zaken in VS (Van onze correspondent in Washington) Duitenlandse diplomaten die zich na de be kendmaking van hel kabinet van de Nixon-regering in december gereserveerd, en in sommige gevallen zelfs twijfelend uitlieten over de ministerskeuze van de nieuwe president, wa- echter bijna unaniem van oordeel dat de benoeming van William Pierce Rogers als mi nister van buitenlandse zaken fortuinlijke mo gelijkheden opende. Het voorbehoud dat men ten aanzien van de nieuwe minister had, gold zijn gebrek aan ervaring in de internationale diplomatie, waardoor hij een onbekende groot heid in hun speculaties was. Minister Rogers, met zijn 55 jaar een half jaai jonger dan president Nixon, wordt door vrienden beschreven als een man met een bezonken oor deel en zeer capabel'. Hij is lang, wordt char mant geacht, en verwierf zich een goede reputa tie aLs onderhandelaar in de wereld van advoca ten. Zijn bescheidenheid wordt een belangrijke karaktertrek genoemd in de hoge en gevoelige functie die hij nu bekleedt. Zij die zich in Amerika verbaasden over zijn benoeming, zagen over het hoofd dat Rogers al bijna 3 jaar een speciale relatie onderhoudt met Richard Nixon. Zij ontmoetten elkaar voor het eerst in 1940, toen beiden betrokken waren bij een onderzoek van het congres naar commu nistische activiteiten in dde Amerikaanse re gering. Ruim tien jaar later was hij een niet naar buiten optredende stimulans ln de verkie zingscampagne van 1952, toen Richard Nixon kandidaat was voor het vice-presidentschap van de Verenigde Staten. Het was in deze campagne dat Nixon werd beschuldigd van misbruik van verkiezings fondsen. Het incident woog zo zwaar dat een aantal republikeinen er op aandrong hem als Kandidaat te laten vallen, terwijl ook generaal Eisenhower een afwachtende houding aannam In die kritieke dagen was het Rogers die Nixon adviseerde de beschuldiging het hoofd te bie den en te weerleggen. Hij arrangeerde toen met anderen dat Nixon de gelegenheid zou krijgen m op de televisie een verklaring af te leggen. Op grond van deze verklaring herwon Nixon het vertrouwen van president Eisenhower en kon hij zijn kandidaatschap handhaven. Op grond van Rogers advies zou men kunnen stellen, dat Nixon het aan hem te danken heeft dat zijn politieke carrière niet 17 jaar geleden werd afgebroken, ln september 1955 wendde Ni xon zich opnieuw tot Rogers, toen president Eisenhower m Denver met een ernstige hart aanval in een ziekenhuis werd opgenomen en er onzekerheid bestond over het ogenblik waarop de president onbekwaam zou moeten worden ge acht om zijn functie te vervullen en de opvol ging zou moeten plaatsvinden. Nixon reisde toen naar Rogers' huis in Bethesda. Maryland, waar hij de nacht doorbracht en in diens pyama sliep. Op Rogers' advies werd een verklaring opgesteld om ongerustheid over mogelijke hia ten in het regeringswerk weg te nemen. Ook was het Rogers, toen onderminister van justitie Haakmat een blankenhater was. klacht is gericht tegen de recteur van de inr.r-hting als de man die ver antwoordelijk is voor het doen en ia- ten van zijn personeel. De aan het Lloydhotel verbonden gees telijke. ds W van Boeijen. heeft zich inmiddels gedistantieerd van de wat hij noemt lasterlijke aantijging tegen de heer Haakmat. Zoals bekend stelt de rijksrecherche een onderzoek in naar de misstanden die volgens een bij het ministerie van justitie ontvangen anonieme brief in het Lloydhotel zou den heersen. PLANNEN VOOR DEMOGRAFISCH INSTITUUT Amerikaanse delegatie die was afgevaardigd AMSTERDAM (ANP) Op zo kort naar de onafhankelijkheidsplechtigheden vah To- mogelijke termijn moet ln Nederland een reis waarop hij ook Mali en Nigeria I een. cont'nueen systematisch onder- J zoek worden ir Amerikaanse gedelegeerde op een conferentie •an de Veremgde Naties in Genève over het de Eisenhower-regering. die later een plan gevangeniswezen. Zes jaar later leidde hij de uitwerkte voor de opvolging. Hoewel William Rogers geen rol heeft gespeeld in deze laatste verkiezingscampagne van Nixon, en zeifs tot .„J L*, een maand voor zijn benoeming met wist dat bezocht. Begin 1967 was hij een van de Ame- de nieuwe president een beroep op hem zou doen, - is aan te nemen dat Nixon steeds een bijzondere band met hem heeft gehad. Sommigen menen dat de verhouding tussen de president en zijn minister van buitenlandse zaken zodanig is, of zou worden, dat Rogers' advies ook gezocht zou worden in algemene regeringszaken. O' deze post aan te nemen, een lucratieve advocatenpraktijk ln op die. naar beweerd wordt, het rijk meer aan inkomstenbelasting opleverde dan het hem nu aan salaris betaalt. De nieuwe minister van buitenlandse zaken en zijn vrouw studeerdc-n beiden in de rechten af aan Cornell-university. een jaar nadat zij in 1936 trouwden. Na de oor log vestigde hij zich in 1947 in Washington, waar hij als juridisch adviseur werkte bij een senaatscommissie, belast met het onderzoek van frauduleuze praktijken. Gedurende de eerste regeringsperiode van president Eisenhower van 1953 tot 1957, was Rogers onderminister van justitie en minister tijdens de tweede periode. Zijn buitenlandse ervaring is beperkt tot drie opdrachten. In 1955 was hij de belangrijkste ten tegen zich innam. rikaanse afgevaardigden bij een commissie van:|„ „p,fodmde veranderinglm. m tet ka- de Verenigde Naties die zich bezig hield met j der van de gehele wetenschapsbeoefe- het toen explosieve probleem van Zuidwest-Afri-ning in Nederland is prioriteit zelfs ka. vereist, vanwege de tekorten en ach terstanden die op dit terrein zijn ge- Als opvolger van Dean Rusk heeft Rogers j constateerd, aldus een rapport dat uit- het voordeel dat hij, waar het Vietnamgebracht is door een commissie ter betreft, niet geïdentificeerd kan worden met een voorbereiding van een demografisch in- bepaalde richting, omdat hij zelfs pr.vé niet F'*!™ «"JiUjte mening over dit[onderwerp sociaaj-v-Wmchap^l^s, rïfd geeft. Ook omdat hij n.et verbonden kan worden Koninkinke Nederlandse Akademie van aan buitenlandse beleidskwesties n de afgeio- Wetenschappen. Het ligt in de bedoeUn» pen jaren, begint hij zijn ambtsperiode met nog dit jaar een dergelijke demograf mogelijkheden die veien van zijn voorgangersfisch instituut op te richten. Volgens niet hadden. Dean Rusk, bijvoorbeeld, had toen samenstellers van het rapport kan president Kennedy hem benoemde in artikelen betekenis van het bevolkingsaspect en redevoeringen al een standpunt naar voren nooit te hoog wor- gfibrar.ht, waaruit afgeleid kon worden hoe aangeslagen, ongeveer zijn beleid zou worden. Dat hij ten slotte zou eindigen als de voorstander van het Vietnam-beleid, had niemand toen kunnen voor zien, William Rogers zal spoediger dan hijzelf misschien wenst een .politiek gezicht' krijgen. In hoeverre dat gezicht dan bepaald zal zijn door de president en minder door hemzelf, ;s voorlopig niet te voorspellen. Door zijn bezoek MIAMI-FLORIDA (AFP) Een vi.eg- aan Afrika beg.nt hij wat dat continent be-van de Amerikaanse maatschappij treft in ieder geval met meer goodwill dan -National Airlines' met 25 passagiers en zijn voorganger had. die Afrika nooit bezochtgT t4, I Cuba te vliegen. VLIEGTUIG BOVEN VS GEDWONGEN NAAR CUBA TE VLIEGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3