Raad Westerschouwen: plan eilandbad nader in studie ONTMOETING MET EEN UIL 10 In principe wel medewerking VVD-standpunt Westerschouwse burgemeester: nieuwjaarsrede om de terugblik Gemeenteraad: Teleurstelling' ST-PHILIPSLAND KRIJGT GEEN BIJDRAGE AANSLUITING AARDGAS RILLAND-BATH GAAT HUIZEN VERBETEREN VERWEER BURGEMEESTER CLINGE TEGEN OPMERKINGEN RAADSLID STRIJD TEGEN DE BRUINE RAT AMBTENAAR TER SECRETARIE TIMMERMAN LEVENSMIDDELENBEDRIJF OP WESTER SCHOUWEN MET FLINKE UITBREIDINGS- GEVRAAGD POMPBEDIENDE COÖP. IN- EN VERKOOP VER. .DE TOP' FLINKE CHAUFFEUR BEZORGER C Betonbouw - Eindhoven DROGISTEN(ES) ^albert heijn^ VAN OE VELDE UW DRUKKER PROVINCIAL ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 29 JANUARI 1969 OVER FINANCIËLE OPZET EN CONSEQUENTIES HAAMSTEDE HetRapport in- •trnctïezwemmeii Schouwen-Dui- veland' heeft het maandagavond in de Westerschouwse raad niet ge haald. De raad heeft b en w ver zocht met de commissie, die het opstelde, contact op te nemen om te proberen in eilandelijk overleg het plan voor een eilandelijk over dekt instructie- en recreatiebad na der in studie te nemen ten aanzien van de financiële opzet en conse quenties. De raad besloot overi gens wel in principe mee te werken aan de realisering van een centraal gelegen overdekt instructie- en re creatiebad voor Schouwen-Duive- land. Men achtte echter het. rapport ten aanzien van de financiële opzet anmniier en men vond, dat het. te weinig: houvast biedt om een uit spraak te doen, zoals die door de commissie werd gevraagdakkoord te gaan met hel rapport waardoor de gemeenten dan tot medewerking verplicht zijn. Het besluit om nadere studie vragen werd genomen, nadat een voorstel van de WD-fractïe ge formuleerd door de heer M. J. Steur was verworpen. De driemansfrac tie wilde het rapport wél onvoor waardelijk aanvaarden, waarbij werd gesteld, dat men een nadere studie over de exploltatieopzet verlangde. van Nadat het WD-voorstel van de andere partijen steun had t schaarden ook de WD-ers zich ,met bezwaard hart' achter het tussen voorstel van b en w. En daarmee werd aan de wens van het college voldaan om een eensluidende uitspraak te krij gen van de raad. Die wens was de re den, waarom b en w een eerder opge stelde nota van het college waarin werd voorgesteld de zaak voor studie to handen te geven van de verenii Iran bw en s op Schouwen Duivel wijzigden in het tussenvoorstel. Jn öe nota, die b en w naast het rapport van de commissie voor het ealandzwem- bad hadden gelegd, stelde het collegf each zeer gereserveerd op tegenover d€ financiële consequenties van uitvoering van het eilandplan. Westerschouwen rou namelijk jaarlijks een bedrag tus sen de 15.000 en de 20.000, moeten bijleggen, B en w stelden verder In de nota, dat men alternatieven onderzocht walde hebben. Eén daarvan was de bouw van het zwembad in Zierakzee, gebouwd door Zöerikzee zelf. B en w deden daar bij dan de suggestie om als buitenge- meenten een bedrag ineens te geve: realisatie van het bad mogelijk te ma- lcen. Aan het begin van de discussie vroeg burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen de raad nadrukkelijk de zaak niet in de emotionele sfeer te trékken, zoals dat naar zijn mening door één van de eüandelijke bladen was gedaan. De heer L. C. Hoogerhuis (pc) toonde zich in de discussie 'n tegenstan der van het plan, zoals het er ligt. Hij vond Westerschouwen te ver van Zie- rikzee liggen, vond het geheel te duur en stelde, dat men toch moet vasthou den aan de pogingen zelf een zwembad te bouwen. Overigens stelde hij: .Als met de Heidemij in zee gaat, ben nergens meer. Ze maken overal een stelde, dat men jaarlijks wel 'n 22.000 zou moeten opbrengen en meende, dat als men 25.000 zou kunnen op brengen Westerschouwen zelf een bad van 250.000 zou kunnen financieren. Hij zag overigens niet meer dan 10 tot HAAMSTEDE Burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen heeft maandagavond ondanks dat hij het eens was met de kantlijnschrijver van de PZC, dat het beleid bij de begro tingsbehandeling wordt uitgestippeld toen een nieuwjaarsrede gehouden ,om een terugblik te geven op het afgelopen Jaar.' Hij beperkte zich dan ook tot een terugblik waarin een enkele ver wachting voor dit Jaar was gedaan. En daarbij constateerde de heer Everwïjn, dat 1968 voor Westerschouwen op uitzonderingen voor fruitteelt en land- bonw na een bevredigend jaar is ge weest. Wat betreft het toerisme, het aantal bezoekers steeg ten opzichte van 1967 met 11 procent van 109.875 tot 122. Het aantal overnachtingen daalde met 3.338 tot 1.222.189. Dat achtte de heer Bverwijn niet verontrustend. Hij stelde, dat een belangrijke oorzaak van de ver mindering van de overnachtingen is de storm op 25 juli van het vorig jaar, De heer Steur voerde namens de VVD het woord, Hij was van me ning, dat men zelf niet goedkoper zal kunnen bouwen, dan men nu sa men van plan is. De oplossing, die Westerschouwen nu heeft voor het schoolzwemmen in het bad van de Torenhoeve waardeerde hij, maar hij stelde, dat de continuteit ervan niet is gewaarborgd, omdat de Torenhoeve bijvoorbeeld zou kunnen worden verkocht. De heer Steur vond verder, dat nadere studie niet door b w en s moest gebeuren, maar door de commissie zelf. De heer J. C. Hendrikse (pvda) was ook geporteerd voor de plannen, zoals schouwen toch de gelegenheiid h. van het bad gebruik te maken, mee door het gemeentebestuur zou zijn gedaan, wat men kan doen. De heer Hendrikse zag wel graag een ander ver- voersschema, dan nu is gemaakt, maar dat vond hij met de heer Steur een zaak waar .tenslotte over te praten is'. De heer J. J. Padmos (pc) schaar de zich achter de heer Hoogerhuis, even als de heer A. D. Dalebout (pc), die het grootste bezwaar van deelname vond, dat men niet terug kan, als men eenmaal beslist heeft. In zijn antwoord ging burgemeester Everwijn nog kort in op het alternatief waarbij Zierikzee zelf zou bouwen. Hij was het zonder meer over eens, dat men op de een of andere manier moet proberen de 750.00 subsidie die men wil vra- te zien te krijgen. ,We moeten Gunstige financiën' SINT-PHILIPSLAND Het ver zoek van de gemeente Sint-Philips- land om een bijdrage te mogen ont vangen wanneer het dorp op het aardgasnet zal worden aangeslo ten, is door het provinciaal bestuur afgewezen. Burgemeester G. van Velzen, die de raad maandagavond van dit besluit op de hoogte bracht, sprak enerzijds van een teleurstel lende mededeling, anderzijds kon hij het ook een verheugend bericht vinden, omdat het argument van de afwijzing door g s is geweest, de gunstige financiële positie van de gemeente. Toch sprak burgemeester Van Velzen van een onbillijke zaak. omdat volgens hem de financiële positie van een gemeente geen rol mag spelen. Hij op- "meerde dan ook met te zeggen, dat in ite de aanlegkosten omgeslagen die- ■n te worden over alle aangesloten gemeenten. Hij vond hel antwoord bij zonder simplistisch gesteld, omdat Sint- Philipsland In de komende jaren grote kapifaalswerken uit moet. voeren, waar van hij noemde de bouw van een dorps- "".«00) huis met gymnastieklokaal 425. het aanleggen van een nieuwe begraaf plaats en een sportveld 250.000) en de uitvoering van saneringsplannen, waarmede naar schatting nog eens 700.000 gemoeid zal zijn. ,Als we de financiële positie als mo mentopname zien, dan is er inderdaad van een gunstig beeld sprake. Hoe zal het evenwel worden, als alle kapitaals- werken zijn ui gevoerd. Boven dit al les krijgt de gemeente dan nog eens de extra belasting van de aardgasaanslui ting'. Gezien de geografische ligging zijn deze aanlegkosten voor Sint-Phi- iland zeer hoog. namelijk 270.000. t «jaat dan ook te ver', aldus burge ester Van Velzen. Hij zet het stand punt van gs dan ook te betreuren. Hij vond het allemaal tragisch, omdat in de dagbladpers heeft gestaan, dat alle kernen van Schouwen-Duiveland zullen worden aangesloten. Tragisch ook, dat Sint-Fhilipsland een probleem gebied is. .Dit heeft men kennelijk vergeten', aldus de burgemeester. Voor raadslid A. A. Rijstenbil was een en ander aanleiding om te zeggen, dat het dan toch wel mogelijk moet zijn, om elektriciteit tege" krijgen. Burgemeeste RILLAXD-BATH De woningen aan de Vliedbergstraat 16 tot en met 27 worden voor 2900 gulden per huis ver beterd. In ieder liuis wordt liet keuken raam vergroot terwijl ook overal een stenen schuurtje bij wordt gebouwd. Het resultaat van deze werken zal zijn, dat de bewoners van de betreffende hui zen 4,50 per week meer huur moeten gaan betalen. Deze beslissing nam do. raad van Rilland-Bath maandagavond tijdens de raadsvergadering. Van de 12 woningen staan er vier leeg. Verder zijn er drie bewoners, die be reid zijn voor de verbeteringen een ho gere huur te betalen, terwijl de overi ge vijf wel blij zijn met de verbeterin gen, maar niet meer huur willen beta len. De raad zat daar nogal mee in de maag. ,Ik weet het ook niet meer', zei mevrouw N. G. Kamps-Visser (gem. bel.) ,Als we de huizen niet opknappen, zitten we straks met woningen, die wè niet kwijt kunnen', meende de heer J. Hoekman (sgp-ar). Na langdurig heen en weer gepraat besloot de raad op voorstel van wethouder D. Midavaine de bewoners van de huizen ter kennis te brengen, dat de voorgenomen ver beteringen doorgaan. .Komt er geen klacht, dan kunnen we gewoon aan het werk', aldus de wethouder In ieder huis zullen ook diverse onder houdswerken worden verricht in het ka der van het herstellen van de zoutscha- de. Dat gaat 2800 gulden per huis kos ten, maar de huur zal or niet hoger door worden. Ook herstel van zoutscha.de en onder houd zal worden verricht aan de hui zen Vlledbergstraat 14 en 15 en Marij- kestraat 14 tot en met 17. Dit per huis 2850 gulden kosten, maa werk zal op de huurprijs geen invloed hebben. De gemeenteraad van Rilland-Bath had bezwaren tegen de wat al te loyale be handeling van de directeur van gemeen tewerken voor Oost-Zuid-Beveland die eind vorig jaar is ontslagen wegens een aantal malversaties op het gebied van belastingen en onderhandse aanbe- - 16a,"ai stedingen. Bij de ingekomen stukken waarna veel gasten vroeger vertrokken, een korte toelichting over de bouw van: voor raadsvergadering was een rne- dan ze normaal zouden hebben gedaan. het orge|. Dit orgel is in 1967 door de, dedeling van de dlstrictsraad van de Burgemeester Everwijn attendeerde op finria Koch uit Apeldoorn gebouwd, j dienst gemeentewerken, inhoudende de -- dahng van het aantal overnachtto-1 Hierna gaf drs k. de Jong een uiteen- eerste begrotingswijziging voor Autobotsing in Wolphaartsdijk Zondagavond ontstond op de onoverzich telijke kruising Molendijk-Lepelstraat te Wolphaartsdijk een aanrijding tussen 2 auto's. Mevrouw autos. Mevrouw J. M. van B.-van W. uit Goes, die op de Molendijk reed, ver leende geen voorrang aan een bestel auto bestuurd door J. van D. uit Mid delburg, die uit de Lepelstraat kwam. Mevrouw Van B. reed de bestelauto ter hoogte van heit linkerportier aan, waardoor er aan beide auto's benevens aan de lading van de bestelauto, vrij veel schade ontstond, Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Geref. organisten hielden vergadering Dezer dagen kwamen de verenigde ge reformeerde organisten bijeen in de christelijk gereformeerde kerk in Goes. Deze vergadering stond onder leiding van de heer T. Fraanje kringleider van Zeeland. Na de gebruikelijke huishoude lijke zaken, speelden verschillende or ganisten enkele werken van de klassie ke school. De heer Faase plaatselijk or ganist speelde enkele werken, en gaf Ds J. W. Genuït half februari naar Vlissingen VLISSINGEN Ds J. W. Genuït zal zondag 2 februari afscheid nemen van de gereformeerde kerk van Drachetn. Zon dag 16 februari zal hij in de middag- dienst in de .Petruskerk', na vooraf ir de morgendienst In deze kerk te zijn be vestigd door ds H. van Twlllert uit Drachten, intrede doen als predikant van de gereformeerde kerk van Vlissin gen. Hij is daar beroepen in de vacature van ds A. G. Kornet, die op 1 september vorig jaar naar Nijverdal vertrok. Johan Wilhelm Genuït werd op 22 september 1930 te Sprang-Capelle geboren. Hij be zocht het Sint-Odulphuslyceum te Til- bure en studeerde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, waar hij 24 jan uari 1958 zijn kandidaatsexamen theo logie aflegde. Op 29 juni 1958 werd hij bevestigd als predikant van de gerefor meerde kerk van Zevenhoven. Een week later werd hij tevens bevestigd als pre- dikant van de gereformeerde kerk van tuderen of dat kan bij uitwerking Noorden (thans gereformeerde kerk van van het alternatief', aldus de heer Ever-Woerdense Verlaat), die in die jaren nog wijn. Voor men het voorstel aanvaard-1 voor de dienst des Woords was gecom- de werd de vergadering een keer ge- bineerd met Zevenhoven. Op 1 juli 1962 verwisselde ds Genuït deze Kerken met die van Drachten. Tijdens zijn ambtsbediening als predi kant van de gereformeerde kerken van Zevenhoven en Noorden was ds Genuït onder andere voor de particuliere synode van Zuid-Holland-Oost deputaat voor de evangelisatie en in de classis Woerden (thans de classis Rijnland) sskretaris- penningmeester van de deputaten voor de evangelisatie en verder ook nog sek- retaris van de afdeling Ter Aar van het Nederlands Bijbelgenootschap. Te Drachten was hij in de classis Drachten deputaat ad examina. Verder hij daar secundus-deputaat voor de zending en te Drachten zelf voorzitter het interkerkelijk zaaiwerk-comité. Te Zevenhoven was ds Genuït betrokken bij de oprichting van een paar jeugd clubs en van een christelijk verenigings gebouw. Te Drachten heeft hij meege werkt aan d'e oprichting van een christe lijke bejaarden sociëteit. schorst om b en ven een tussenvoorstel te formuleren en een keer voor fractieberaad door de WD, die het voorstel hetel de VVD, die het voorstel het rapport te aanvaarden vasthield. uw denkbeeld is ook al in b en w ge schermd'. Voor de heer W. J. Beurkens (ch) was het eveneens een moeilijk te verteren zaak. ,We hebben in de ge meente altijd een zuinig beheer gehad. Daar moeten we dankbaar voor zijn. Nu moeten we evenwel daar de wrange vruchten van plukken'. Burgemeester Van Velzen besloot ten slotte met op te merken, dat er altijd gezegd is, dat de leefbaarheid naar bó ven moet. In dit licht gezien vond hij het dan ook een teleurstellende zaak. Een meevallertje presenteerde de voor zitter echter nog door te zeggen, dat de PZEM voor de verwarming van de oude kleuterschool 4250 terug zal betalen. Dit is een paar duizend gulden meer dan aanvankelijk was gedacht. De eerste raadszitting van dit jaar had overigens een bijzonder vlot verloop. Slechts twintig minuten had de raad er voor nodig om de agenda af te wer ken. De voornaamste punten hadden daarbij betrekking op het sanerings plan. Zo werd besloten om het recht van erfpacht en de opstallen van enke le percelen grond in het Karreveld van de heer J. Neele aan te kopen voor 19.010. Het pand Oostdijk 24 werd van B. Wagemaker overgenomen voor 17.030 en Wilhelminastraat 43 zal aan de heer Wagemaker verkocht wor den voor 19.000. Eveneens in het sa neringsplan werd van mevrouw M. Roo- zemond het perceel Oostdijk 28 aan gekocht voor 5.000. Enkele perceel tjes grond aan de ZuHdijk zullen aan J. Rijstenbil en Jac. Verwijs worden verkocht voor respectievelijk 487,50 en 525 de hoop. Een perceel van 460 vierkante meter aan het industrieterrein zal aan de gebroeders Reijngoudt wor den uitgegeven voor de prijs van 4.600. Omdat de bouwverordening moet wor den aangevuld met een overgangsbepa ling werd het raadsbesluit van 13 no vember ingetrokken en de niei wijzigde verordening vastgesteld. gen in de sectoren hotels, pensions. Se'\zetimz over .de melodieën nieuwe Ge meubileerd verhuur en zomerwoningen rangen' met demonstratie aan de speel- tegenover een stijging in de sector kam-1 tafelDe volgende kringvergadering zal ti amSo]„ir Ast TChof1<ïen OI, 22' maart In Wol- peerterreinen. Hij maakte duidelijk, dat men sterk, de indruk heeft dat uit de categorieën, waar het aantal overnach tingen daalde, niet alle statistiekformu lieren zijn Ingeleverd. Hij drong erop aan, dat men dat. wel doet, omdat men daarmee het eigen belang dient. De heer Rverwijn gaf de verzekering, dat de formulieren niet voor fiscale doeleinden worden gebruikt, maar alleen om de provinciale en rijksoverheid te tonen hoe groot het toerisme in Westerschouwen is en daardoor hogere bijdragen van die instanties te krijgen. Het aantal Inwoners in Westerschouwen steeg met maar 12 personen. De heer Everwijn zag de oorzaak daarvan in een tekort aan huurwoningen. Nu zullen worden gebouwd 12 woningwetwoningen, 32 pre- miewoningen en 13 bejaardenwoningen ln Renesse en 30 woningwetwoningen an 10 premiewoningen in Haamstede. De heer Everwijn gaf verder in zijn nieuwjaarsrede een overzicht van de ac tiviteiten in het vorig jaar op allerlei gebied in de gemeente. phaartsdijk, en wel in de gereformeerde kerk waar ook een nieuw orgel .staat van de firma Leeflang. Op deze ver gadering zal de heer Karman een laat ste behandeling geven over1 het .contra punt'. Plattelandsvrouwen organiseren Engelse conversatiecursus De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling .De Braakman' belegt op woensdag 29 januari aanstaande in de gehoorzaal te Hoek een contactavond om te komen tot een cursus Engelse conversatie voor beginners en gevorder den. T.idens deze bijeenkomst zal de docent de heer P. A. Ocké te Terneu- zen een uiteenzetting over doel en werk wijze geven. Die wijziging was het gevolg van het wachtgeld, dat de directeur was toebe deeld. Raadslid Hoekman vond het te veel. ,Het was een heel pijnlijke zaak', aldus burgemeester J. C. W. Jobse. .Moet er 'niet een beetje humaniteit zijn', vroeg hij zich af. .Dan moet er humaniteit voor ledereen zijn', aldus raadslid Hoekman, ,een dergelijke wijze van ontslag geldt in de ambtenarenwe reld, maar'met in het particuliere be drijf'. Als ik een brood steel heeft ook niemand consideratie met mij', voegde mevr. Kamps-Visser er aan toe. Aange zien de begroting van de districtsdienst gemeentewerken niet door één gemeen teraad kan worden gewijzigd, besloot de raad haar zienswijze ter kennis van het district te brengen. Tijdens de rondvraag stelde Kamps-Visser voor om iedere nieuwe inwoner van Rilland een stencil ter hand te stellen, waarin de belangrijk ste gegevens van de gemeente staan. Bijvoorbeeld, zoals het raadslid ze'f aan voerde. wanneer er sneeuw moet wor-| den ze-Mimd. Het plan zal worden uit gevoerd. ,Niet dictatoriaal' Kritiek op het onderwijsbeleid CLINGE In de vorige vergadering van de raad van Clingc had raadslid B. de Keijzer (lijst Wallaert) liet. col lege van b en w in haar optreden dic tatoriaal genoemd. In de eerste zitting Hij deed dit aan de hand van het amb tenarenreglement, een rapport van Centrale Dienst voor Bouw- en W< toezicht, een nadere uiteenzetting de door de raad zo dikwijls gevraagde voortvarendheid en vooral door te wij zen op wat tot de taak ran het colle ge behoort. CPB Bevelancien vergaderde in Goes In ,De Prins van Oranje' te Goes hield de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de christelijke plattelandsvrouwen- bond haar eerste vergadering in het nieuwe jaar onder leiding' van de pre sidente, mevrouw P, Klaassen-van der Weele te Kats. Na de gebruikelijke ope ning en afwerking van het huishoude lijk gedeelte van de vergadering gaf een vertegenwoordiger van een beken de fabriek op het gebied Van behang en wamdbekleding, de heer P. G. M. Baars uit Tilburg, deskundige voorlich ting over goede wandbekleding. Hij maakte hierbij gebruik van dia's en toonde de mogelijkheden van het moder ne behang en de vele wandtbekledings- materialen. Tijdens de pauze was er gele genheid allerlei materiaal te bekijken, waarvoor veel belangstelling was. Vrijdag 7 februari wordt, gezamenlijk met de CBTB en CPJ een familie-avond gehouden en in maart denkt de afde ling haar jaarvergadering te houden. De heer De Keijzer zei, dat toen de ambtenaar ter secretarie, de heer P. Blommaert, aan de commissie Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen Oost, waarvan de heer De Keijzer ook lid is, bij een be zichtiging van heit pas gebouwde ge meenschapshuis de nodige uitleg gaf, hij tot de ontdekking was gekomen, dat hij als raadslid met op de hoogte was van veel dingen met betrekking tot dit gebouw. Hij had zich gevoeld ,als een engel' in een kerststal, die, wanneer men er een geldstuk Insteekt, ja-knikt'. Hij was zich echter van zijn op de burgemeester voor zijn uiteen zetting en zei, dat ondanks zijn op merkingen ln de vorige vergadering, zijn vertrouwen in b en w nooit ge schokt was. Toen burgemeester Vercau- teren toelichtte, dat de gemeente Clin- fe binnen een maand een som van ruim 400.000 moest storten als voor-finan ciering van het tertiaire-wegenplan werd een b en w-voorstel om de reke ningcourant overeenkomst voor 1969 met de NV Bank voor Nederlandse Ge meenten te verlengen met een bedrag van 250.000 met algemene stemmen goedgekeurd. De heer Vercauteren werd Herbenoemd als bestuurslid van de soci ale werkplaats .Hulster Ambacht'. Ook het voorstel van b en w tot verho ging van de vergoeding van 5500 tot 6000 voor het ophalen van huisvuil door L. Cammaert werd met algeme ne stemmen aangenomen. Ook de subsidie-aanvragen door het carnavalscomité te Nieuw-Namen ad. 275 en de katholieke sociale acade mie .Markendaal' te Breda ad. 30 werd aangenomen. Met acht van de tien uitgebrachte stemmen werd op voor stel van b en w de heer C B. IJsebaert als eerste vertegenwoordiger in de be- stuursschool Zeeland aangewezen. Als tweede vertegenwoordiger werd met het zelfde stemmen aantal de heer J. M. L. van Sambeek gekozen. Zonder hoofde lijke stemming werd het b en w-voor stel tot verkoop van een perceel bouw Overpeinzingen van een polderbewoner De sloten zijn nu weer ijs- en sneeuwvrijbovendien zijn ze al le geschoond zp niet dan heeft de boer de wete na de schouw van waterschapszijde al thuis en tijdens onze wan deling kunnen we de rattenga- ten in de taluds van sloten en watergangen, meest op de wa terlijn, goed waarnemen. Daar zullen binnenkort de opvolgers van de rattenvanger van Ha- meln hun lokstof in modern plastic gehuld deponeren. De juiste verwachting is dat de ratten de doorzichtige plastic niet zullen sparen. Deze vernie lende knagers hebben immers voor weinig ontzang en aller minst valt te verwachten dat zij vreemde eenden in hun bijt hun nieuwsgierigheid zullen ontzien. Het gaat niet om de waterratten, maar om de bruine ratten, die het overgrote deel van het ondermijnende rattenleger vormen. De bruine rat die een vrij stille, meestal nachtelijke be geleider is van het menselijk en dier lijk leven in havens, pakhuizen, ste den, dorpen, schuren, stallen en ook in de polder. Ik durf te zeggen dat er toch op de boerderij niet veel zijn. Enige jaren geleden zagen wij ze geregeld, nu heel, heel weinig. Zon der het te kunnen bewijzen bestaat er een vermoeden bij de ondergete kende wat of liever 'wie daarvan de oor-zaak is. Niet alleen of uitsluitend ons legertje katten, waarvan ik wel eerder gewaagde, maar een nog nachtelljker en onzichtbaarder gast dan de rat zelve, namelijk de uil. Misschien één uil, misschien meer dere. wie zal het zeggen, één in ieder geval. Geluid geeft een uil nog wel eens. Jaren aan een stuk zat er 's winters een steenuiltje op de vorst van de schuur en als ik nogeens laat in de stal moest gaan kijken, klonk er zijn nasale fluittoon. In de sche mering zagen we hém vaak al vlie gen en ook wel een keer. overdag, na gezeten door een stelletje klein grut uit de vogelwereld. Het steenuiltje is het kleinste van de inheemse soor ten, het weegt slechts 175 gram. Een kerkuil weegt 3 ons, tegen bv een spreeuw 1 ons en een bonte kraai 1 -pond. Het steenuiltje had in Duitsland vroeger een slechte naam. Zijn roep die wel op .kwiet' lijkt werd door bij gelovige mensen daar uitgelegd als .komm mit'. kom mee. Dat zou dan kom mee naar het kerkhof zjjn, van daar de naam: vogel des doods. Wat lichtschuw is, is al gauw verdacht bij de mensen. In mijn kinderjaren hadden we een opgezette kat-uil in huis. Daar hoor de een heel verhaal bjj. De .schouwe' wilde niet trekken: op den duur kwam de rook uit de kachel in de kamer en bij het volgende onderzoek bleek een stel katuilen boven in de grote op zolder gemetselde schoor steen een nest gebouwd te hebben. In ieder geval sneuvelde één van het paar bij deze ontdekking en de daar op volgende liquidatie van de ver stopping van het rookkanaal. Het was een wonderbaarlijk zacht bruin oranje verenkleed dat deze kerkuil zijn 'gewone, benaming er op na hield. En nog vreemder was zijn drie hoekig gezicht met de twee crème ge tinte wangen rond de felle bek en de diepliggende wonderlijke ogen. Die gezichtspiege) heet officieel sluier en de Duitse naam is Schleiereule. De Engelsen noemen hem niet zoals len aantroffen. De uil is dan ook be slist een zeer nuttige vogel, hoewel hij ook zangvogels verorbert, doch in niet grote getale. In het diëet treft men dan echter ook de nodige mussen aan. De kerkuil schijnt overigens toe te nemen in sommige steden. We la zen onlangs dat in het Kralinger- bos bij Rotterdam een vogelkijker met een kijker inderdaad in één speciale boom overdag 20 ui len opspoorde en onderweg ook nog de nodige losse exemplaren waar nam. Ik heb eens als scholier een ontmoe ting met een uil overdag gehad, die ik nooit ben vergeten. In oktober was ik op zoek naar fruit dat de plukkers in ons boomgaardje hadden laten hangen. Zoals u zult weten is dat fruit meestal het lekkerste en rijpste. We hadden één boompje met Seigneur d'Esperen, één van die soorten die nu wel uitgestorven zul len zjjn, omdat ze commercieel geen rendement genoeg opleverden. Maar ik verzeker u: smeltende honing op de tong. De boom had een beetje een treurvorm. Ik boog een paar takken opzij om binnen in de kroon van de boom te kunnen kijken, want daar bleven immers meest de late exem plaren hangen. Ik weet achteraf niet wie 't meest geschrokken is, de uil of ik. Geen halve meter voor mijn ge zicht zat hij en op 't zelfde moment dat ik hem onthulde opende de dag slaper zijn ogen en blikte de rustver stoorder met alle feite aan. Een goed moment om te beseffen dat men niet als held geboren is. Ik heb de tak ken losgelaten en ben achteruit ge deinsd. De vogel moet doodstil zijn blijven zitten, er volgde geen reactie en ik had het hart niet hem nog eens te storen. Nog kan ik mij afvragen wat het ge weest is, een gewone velduil of mis schien zelfs een bosuil. In ieder geval weet ik dat het lied van de uil die op de perenboom zat geen verzinsel behoeft te zijn. Dat zijn zo de gehei men die onthullingen zelfs niet altijd onthullen aan Polderman. frond aan de NV Junora te Hilversum 18 per vierkante meter aangeno men. Aan de firma P. V. van de Walle en Zonen te Clinge wordt een strook grond voor 5 per vierkante meter verkocht, dienende als uitweg voor de firma. Aan de heer G. T. Bruggeman wordt een perceel bouwgrond verkocht voor 19 per vierkante meter. Daar na komt de behandeling van de ge meentebegroting 1969. Bij de behande ling van de gemeentebegroting 1969 wees de heer E. van Ruijmbeke (lijst Van Ruijmbeke) erop, dat er vooral moet worden gestreefd naar interge meentelijke samenwerking. Er moet ge streefd worden naar een goed leefkli maat, dat vooral zal bestaan in wo ningbouw en het oprichten van recre- atiegebeiden. Hij gaf b en w in over weging bij de rondvraag alleen maar meer schriftelijke vragen te laten stel len. De heer A. van Duijse (lijst van Duij se» wees op het feit, dat ook voor namelijk 110 per leerling. Hij vroeg zich af, of dit niet moest worden ver hoogd. B en w noemde hij goede geld- bewakers in verband met de vergoeding volgens art. 101 en art. 72. De heer Van Duijse wees op de noodzaak van het tweemaal rijden van de schoolbus om kinderen op te halen die de school te Nieuw-Namen bezoeken. Hij was niet akkoord met het feit dat het kerk bestuur tevens schoolbestuur is. Hij meende dat de hal van het nieuwe schoolgebouw te Clinge niet voldoende aangepast is aan het onderwijs. Hij zou vanuit de raad een schoolcommis sie in het leven willen roepen als een overbruggingsinstantie tussen school en raad vroeg meer te luisteren naar de voorstellen van het hoofd der school. De derde spreker was de heer P. Goos- sens (lijst Goossens). Deze vond de cij fers van de begroting juist en meende daaruit de conclusie te moeten trek ken dal Clinge een arme bevolking heeft maar dat het een rijke gemeente is. Hij wees erop dat de heer Van Ruijm beke dikwijls optreedt als spreker na mens de raad, hoewel hij nog nooit aan de heer Goossens gevraagd heeft of hij ook mede namens hem mocht spreken. De vierde spreker, de heer A, van der Kolen (lijst Willaert), was ver heugd vernomen te hebben dat in de loop van 1969 26 woningwetwoningen zullen gebouwd worden. Bij de beant woording der sprekers wees burgemees ter Vercauteren er op dat b en w op onderwijsgebied zeker de toets der kri tiek kunnen doorstaan. De kwestie van de samenstelling van het schoolbestuur hoort volgens hem in de raad niet thuis. Alle aanvragen van de diverse school besturen zijn door b en w met wel willendheid behandeld. De burgemeester ontkende, dat het hoofd van de lagere school van Clinge naar het gemeente bestuur geweest is en erop gewezen heeft dat met een meerprijs van tien duizend gulden de schoolhal praktischer zou geweest zijn. Volgens hem is het hoofd der school voleaig akkoord ge gaan met de bespreking die plaats vond met b en w, de inspecteur van het lager onderwijs, het schoolbestuur en de Centrale' Dienst. De heer J Ferket (lijst Ruijmbeke). merkte op dat bepaal de heren goed ingelicht zijn door de hoofden der scholen. Volgens hem moe ten de hoofden der scholen echter eerst de schoolbesturen inlichten. Hij rond, dat de handelswijze die hier gevolgd wordt tot scherpe verhoudingen leidt. Toen de heer Van Duijse daarna het schoolbestuur te Nieuw-Namen aanviel ontnam burgemeester Vercauteren hem het woord. schuuruil, Van de kerkuil merkt men meestal heel weinig; deze uil iaagt vrijwel uitsluitend 's nachts en leeft zeer verborgen, zodat men zoals mijn ouders laat ontdekten weinig van hem merkt. De naam katuil moet echter komen van het snorken de geluid dat op het spinnen van een poes soms lijkt. De kerk- of torenull staat bekend ils een bijzondere muizenvanger. Er zijn onderzoekers die tot 98 mui zen resten in braakballcn van deze ui- Burgemeester en wethouders van Yerseke roepen solli citanten op voor de betrekking van Aanstelling kan - afhankelijk van opleiding en ervaring - plaatsvinden in de rang van schrijver A of adjunct- commies (salarisgrenzen resp. 623,- tot 818,- en 805,- tot 1000,- per maand). De gebruikelijke rechtspositieregelingen cijn van toe passing. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan de burgemeester. .VERPLEEG- EN ZEELAND' Bij onze technische dienst kan geplaatst worden een vakkundig Salarismogelijkheden tot 922,03 per maand. Vakantietoeslag 6 pet. Schriftelijke sollicitaties aan genoemde stichting, Rouaanse Kaai 35, Middelburg. Namens één onzer cliënten te koop: Pand is te koop of te huur. Oevrname kan op zeer billijke voorwaarden geschieden, Inlichtingen bij accountantskantoor Tamboer. Llndenlaan 3 in Middelharnis. Telefoon 01870-2630. eventueel gepensioneerd. SHELL-SERVICEBEDRIJF F. C. W. PAULI Koudekerkseweg 14 - MIDDELBURG - Tel. 01180-4711 vraagt voor spoedige Indiensttreding Schriftelijke aanmeldingen Keldermansstraat 64, Vlis singen, telefoon 4076. Betonschuttingen 32,- p. m, 2 m hoog. Beneden de 10 meter 15% extra. Garages 6.30 x 3.20 m met extra zijdeur ƒ11 50,- Garages 4.80 x 3.20 m 975,- Schuurtjes 2 x 3.20 m 600,- Ook grote gebouwen. Vlotte levering door het gehele land. Tekening en offertes gratis op aanvraag, Admetuslaan 14 - Telefoon, ook na 18,00 unr, «40-37769, b.g.g. 070-680474. Voor onze filialen te Vlissingen en Terneuzen vragen wij leeftijd tot 40 jaar. De werkzaamheden bestaai uit het geven van adviezen aan onze klanten, het be stellen van artikelen, hc'. verzorgen van de artikelop stellingen en het bijhouden van de administratie. Het vakdiploma is vereist. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan onze re gionale personeelschef, de heer D. Kwakkel, Van Ruis- daelstraat 5 te Zwijndrechl (tel. 01850-29472). Grote Markt 6 - GOES - Telefoon 6015 GROOTS in aparte bruidstoiletten Vrijdag 31 januari 1969 WEGENS HUWELIJK GESLOTEN PAPIERHANDEL J. A. WESTSTRATE Middelburg - Telefoon 01180-2453

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 10