(Tekenaar Herblock capituleert in privé-oorlog met Nixon Zoete kleurtjes, korte pagekopjes Persconferentie president Nixon 9 üiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim NIEUWE PRESIDENT GRATIS GESCHOREN Meesterlijke ommezwaai Posl-Tnniïffiiral Parade Pony gewurgd ll met schoenveter KINDEREN REEDS DRIE MAANDEN TOEGANG TOT SCHOOL ONTZEGD BLIJVEN TIJD IN NEDERLAND PRINSES IRENE 'Srïï EN ECHTGENOOT RICHTLIJNEN VOORONDERZOEK NAAR GEDRAG VAN POLITIE NKV BETICHT MINISTER VAN DISCRIMINATIE Indexcijfers over prijzen moeten snel hekend worden W apensmokkelaars in Rotterdam aangehouden DINSDAG 28 JANUARI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent) WASHINGTON Weinig landen beschikken over zo'n groot' arsenaal vaardige poli tieke spotprent-tekenaars als Amerika, en onder hen is ver moedelijk niemand scherper en raker dan Herbert Block van .The Washington Post'. Block, die zijn prenten sig neert met .Herblock', heeft niet. alleen de gave ingewik kelde denkbeelden te vereen voudigen tot een voor zichzelf sprekende plaat, hij laat de krantenlezer bovendien nooit gissen naar wat zijn eigen neningen zijn. Deze uitgespro kenheid bracht hem met de verkiezing van Richard Nixon in een lastig parket. Al in de campagne van 1960, toen Nixon tegenover John F. Kennedy stond, liet Block geen twijfel be staan op wie hij zijn stem zou uitbrengen. In prent na prent verscheen Nixon, afgebeeld met diens karakteristieke wipneus en zware baardgroei, als de weinig beminde boeman van de Ameri kaanse politiek. Typerend uit die campagne-dagen was Block's af beelding waarop Nixon voor een verkiezingstoespraak opdook uit het mangat van een riool, een koffertje in de hand, een sluwe grijns op de zwaar bebaarde ka ken. In de afgelopen campagne wikkel de Block evenmin een doekje om zijn houtskool-stift. Bekend werd de prent waarop Spiro Agnew. die vice-president Humphrey beticht had van een toegeeflijke houding jegens het communisme, deze uit spraak op een schutting kladder de, terwijl een handenwrijvend» Nixon toekeek. De zware baard groei ontbrak natuurlijk niet. Met Nixons verkiezing op 5 no vember deed zich voor Block een dilemma voor: moest hij conse quent blijven en de toekomstige president even onguur afbeelden? Hij zat er kennelijk mee in, maar op 7 november verscheen een te kening die aanduidde hoe hij het probleem dacht op te lossen. Hiij tekende z'n eigen schetsbord, hing een kapperszuil voor het raam, en prikte een mededeling op de muur: .deze zaak geeft iedere nieuwe president van de Verenig de Staten gratis scheren, (gete kend) H. Block, eigenaar'. 9 joden opgehangen FELLE REACTIE IN ISRAËL OP EXECUTIES IN IRAK JERUZALEM (RTR) Premier E*j- kol heeft maandag tijdens een korte rouwplechtlglieid in het Knesseth (het Israëlische parlement) het .geweten \an de wereld' ervan beschuldigd niet te hebben geluisterd naar klachten over vervolging van joden in Arabische landen. Over Irak, waar maandagoch tend 14 mensen werden opgehangen, sprak de Israëlische premier als Baby- Ion. ,Het bloed van de onschuldige mar telaren van Babyion schreeuwt ons en de wereld toe vanaf Iraaks grondge bied'. l>e executies tonen het lot dat de Arabische regimes het Joodse volk toe denken, aldus de Israëlische premier, die er op wees dat zowel secretaris-gene raal Thant als anderen een beroep op de Iraakse leiders hadden gedaan, de le vens van de gehangenen te sparen. Volgens de Israëlische premier waren de negen terechtgestelde joden geheel onschuldig aan de tegen hen uitge brachte beschuldigingen. .We weten heel goed, en Ik verklaar dat de Iraakse regering ook wist dat alle beschuldigin gen tegen deze joden vals waren en dat de processen achter gesloten deuren werden gehouden.' .Vanaf deze plaats vraag ik de gehele wereld te handelen, ieder naar zijn bes te vermogen, teneinde verdere moord daden te voorkomen, om de gezinnen te redden en de joodse rest te beschermen. Als er een geweten is in deze wereld, laat zijn stem dan nu gehoord worden'. Een groep rooms-kathoiieke Arabi sche vrouwen is zondag In de kerk van het Heilig Graf in het voormalige Jor daanse deel van Jeruzalem ln honger staking gegaan. Zij willen hiermee protesteren tegen de bezetting van het oude stadsdeel door de Israëliërs. De Israëlische politie heeft verklaard niet tussenbeide te zullen komen zo lang de openbare orde gehandhaafd GARDEREN (ANP) Een Inwoner uit Garderen vond ln het weekeinde xjjn pony dood ln de wei. Toen hjj naast het dier een schoenveter zag liggen, liet hjj een onderzoek instellen. Hierbij kwam vast te staan, dat het dier met de veter was gewurgd. De politie van Barneveld Is op zoek naar de dader. Wegens beledigen van schoolhoofd? (ADVERTENTIE) Bronchlletten Hoestdrank in tabletvorm. 1." eerst excuses van ouders EINDHOVEN (GPD) In het Oostbrabantse Netersel een dorpje niet ver van Eindhoven is enig rumoer ontstaan nadat twee kinderen uit het gezin Van Olmen de toegang ontzegd is tot de (katholieke) lagere school van het dorp. Het tweetal gaat al sinds begin oktober niet meer naar school. Volgens de voorzitter van het schoolbe stuur, pastoor K. Gruter van Netersel, j zou een zoon van het echtpaar Van Olmen, die in de derde klas zit, thuis1 gezegd hebben, dat zijn onderwijzer hem geslagen heeft. Volgen de pastoor heeft de betrokken onderwijzer de jon-| gen alleen maar bij zijn schouder ge— £akt en in de rfj gezet. ouders van de jongen zouden het hoofd van de school, de heer Vexaa. door de telefoon alle mogelijke beledi gingen naar het hoofd hebben geslm- gerd Toen was boj de heer Veraa de maat vol. Hij stuurde de jongen van school met de mededeling, dat hij pas mocht terugkomen als zijn vader zijn verontschuldiging had aangeboden. Toen kwam mevrouw Van Olmen ln actie. Zij stapte woedend naar het schoolhoofd, die ook van haar de volle laag gekregen zou hebben, volgens het schoolhoofd zou ze hem zelfs geslagen hebben, maar mevrouw Van Olmen ont kent dit ten stelligste. Getuigen van de klap zijn er niet. Wel heeft menigeen in net dorp het schoolhoofd met een opgezette kaak zien rondlopen. zowel gij het schoolbestuur als bil de! t- x IAAT hem echter niet gelukt. De staatssecretaris schreef aan de heer Koekoek: .uit het onderzoek is geble ken, dat de directe aanleiding tot het verwijderen van de twee leerlingen is gerweest een aan een van hen door het noofd opgelegde straf Tegen deze APELDOORN (GPD) Prinsttt straf zijn de ouders met woord en daad - f- op dusdanige wijze bij het hoofd van [Irene «n naar man, prins la- ,IuS" "md"S»T0Bd uit vele moeilijkheden die zich ook in het Oostenrijk in Nederland aangeko verleden hebben voorgedaan, om de twee leerlingen de toegang tot de school te men. Zij logeren op het paleis Het ontzeggen. Het schoolbestuur wenst op, nrm.~ Marvriet en Pio- deze besliss ng eeret dan terug te ko- Lo°' ,MJ P«nses margriet en no men als de ouders hun excuses over Van Vollenhoven. Zij rijn van het gebeurde aanbieden en bovendien bereid zijn hun naar het oordeel van plan enige tijd in Nederland t« het besftuur negatieve houding tegen- over school en personeel te herzien'. blijven. I Kragen Het schoolbestuur Ixsloot daarop ook het andere kind van het echt paar Van Olmen de toegang tot de school te weigeren. Deze affaire is voor het kamerlid Koekoek (boe renpartij) aanleiding geweest om minister Veringa te vragen, of er een onderzoek ingesteld kan worden en of er maatregelen getroffen kun nen worden, dat de twee kinderen zo spoedig mogelijk weer c schooi kunnen. Excuses Staatssecretaris Grosheide (o en w) heeft het kamerlid inmiddels laten we ten, dat de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Valkenswaard Handig Ondanks dit voornemen, zat Block er duidelijk mee in. Wekenlang le verde hij zijn prenten af, maar Nixon kwam er nooit in voor. Toen hij er tenslotte niet langer onder uit kon, bleek hij een han dige ontwijking gevonden te heb ben. Ter gelegenheid van Nixons bekendmaking van het nieuwe ka binet vlak voor Kerstmis, liet hij de nieuwgekozen president ver momd als kerstman uit een schoorsteen komen, een zak met de benoemingen op de rug. Maar wat zat er onder de baard van Santa Claus Tn januari vond Block een twee de uitvlucht bij een uitbeelding van de overgangsperiode van de oude president op de nieuwe. Hij tekende president Johnson als as tronaut in een capsule diezich verwijderde, en Richarfl Nixon, ook als astronaut, in een ruim tevaartuig dat twee anderen aan boord nam: de 'wereldproblemen en de problemen van het land. Maar door de ruimtevaarthelm waren ook dit keer alleemiNixons ogen te zien. Over het ^anbod van gratis scheren werd men niets wijzer. Na de inauguratie achtte Block het ogenblik blijkbaar gekomen om zijn aanbod gestand te doem. 2 dagen nadat president Nixon de eed had afgelegd, toonde Herbert Block hem achter zijn bureau-in het Witte Huis, peinzend kijkend naar vier ongeschoren mannen die Vietnam, het Midden-Oosten, de ontwapening en de nationale pro blemen vertegenwoordigden. De president had duidelijk zichtbaar een glad geschoren gezicht. Block had zich vermand. Uitgered Voor ,The Washington Post' was het een even groot evenement als voor de lezer die had gewacht hoe hij zich eruit zou redden. Het dagblad besteedde er een hoofd artikel aan onder de kop ,de ont hulling'. .Daar was hij dan, zon dag op deze pagina', schreef het blad, .rechtop zittend achter zijn bureau, de lezer recht in de ogen kijkend, gedeeltelijk verborgen door niets de president van de Mr. Beernink: DEN HAAG (ANP) De minister van binnenlandse zaken, mr H. K. J. Beernink, heeft richtlijnen uitgevaar digd voor de procedure welke moet wor den gevolgd bij strafrechterlijke en dis ciplinaire onderzoeken naar het ge drag van politieambtenaren die naar aanleiding van een klacht of ambtshal ve worden ingesteld. Volgens deze richtlijnen, ui de opstel ling waarvan ook de minister van jus titie is gekend, dient, indien een rede lijk vermoeden bestaat dat een politie ambtenaar een strafbaar feit heeft ge pleegd. wanneer zijn met-strafbaarheid niet voldoende vaststaat of wanneer on zekerheid bestaat over de vraag over een politieambtenaar by het vervullen van zijn taak binnen de grenzen van zijn bevoegdheid is gebleven, de korps chef de burgemeester en de officier van justitie in te lichten. De officier van justitie, die ook op an dere wjjze het vermoeden kan hebben gekregen dat een politieambtenaar een strafbaar feu heeft gepleegd, overlegt met de burgemeester of, indien de bur gemeester dit wenst met de korpschef over de vraag of de korpschef of de rijksrecherche een onderzoek moet in stellen. min eerde gedraging plaatsvond bij of in verband met meer ernstige orde verstoringen. De definitieve beslissing over het al dan niet inschakelen van de rijksre cherche berust, bij het openbaar minis terie, dat voor het opsporingsonderzoek verantwoordelijk is Onderscheid Objectiviteit In het algemeen duent een dergelijk onderzoek door de eigen korpsleiding te worden verricht. In bepaalde ge-i vallen kan het beter aan de rijksre cherche worden opgedragen Als richtsnoer voor het overleg dient te gelden dat .in geen enkel opzicht aanleiding mag worden gegeven tot twijfel hoe ongerechtvaardigd ook' aan de obV' van h-i onder zoek Dit principe Heelt. suieus geleid un het inschakelen van een ander orgaan zo dra de korpsleiding van mening was wat zijn of de onderzoekende ambtena ren niet voldoende afstand zouden kun nen nemen van het geval of de ver dachte. Dit betreft bijvoorbeeld een ge val waarin het een directe onderge schikte betreft Het kan aanbeveling verdienen de rijksrecherche mei het derzoek te beiasten indien de sein Bij aa-af rechterlijke onderzoekingen naar gedragingen van de politie in ver band met meer ernstige ordeverstorin gen dient onderscheid te worden ge-I maakt tussen po!me-optreden tijdens del ordeverstoring en dat wat ten opzichteI van deze ordeverstoring in meer verwij derd verband staat, aldus de richtlijnen. Exacte regels over de aan de hand van dit onderscheid te voeren vervolgings beleid zijn met te geven Voor wat betreft politie-optreden tij dens de eigeniyke ordeverstoring kan, .vooral indien de politie geconfronteerd is met onoverzichtelijke situaties en niet gebleken is van ernstige gevolgen, als leidraad gelden dat geen strafvervol ging plaatsvindt, tenzij er aanwijzingen zijn dat de politieman het er op zou hebben toegelegd om ten onrechte ge weld te gebruiken of op andere wjjze de grenzen van her toelaatbare te over schrijder' oor hei optreden van de politie in situaties die in een meer verwijderd ver band staan tol de eigenlijke ordevi storing moeten -'rengere normen wi den aangelegd Een klacht waarvan ta. .nhoud doet vermoeden dat een politieambtenaar een strafbaar feit heeft gepleegd dient als een aangifte in de zin van het wet boek van strafvordering te worden be schouwd (de aangifte van een straf baar feit) en ter kennis van de officier van justitie worden gebracht. De klager dient zo spoedig mogelijk te worden gehoord en zo spoedig moge lijk gemotiveerd beslissing over het al dan niet instellen van een vervolging in kennis te worden gesteld. Bij niet-ver- volging moet de klager worden meege deeld hoe hij zich bjj een gerechtshof hierover kan beklagen. Verenigde Staten, gezien door Herblock. Het was, zoals wij jour nalisten zeggen wanneer wij geen keus kunnen maken uit de talrij ke clichés die tot onze beschik king staan, een historisch ogen blik, een waterscheiding, het over schrijden van een drempel, zowel een keerpunt als een nieuwe weg, maar misschien toch niet hele maal een echte ommekeer'. ,In deze prent, het moge vastge- steld worden, staart de president naar vier ongeschoren en geheel g! sinistere figuren die wat men zijn harigste problemen zou kunnen noemen. De heer Block laat ons weten dat het niet in zijn bedoe ling ligt om één hunner voorlo pig te scheren. Blijkbaar is hij van plan die moeilijke en weinig te benijden taak over te laten aan president Nixon'. Toen president Nixon in decem ber zijn Juist voorgestelde kabi net toesprak, zei hij tot de echt genoten van de ministers dat zjjn begrip dienden te hebben voor de moeilijkheden die de nieuwe po sities met zich mee zouden bren gen. .Zoals', zei hij, ,het 's mor gens wakker worden met een kritisch hoofdartikel, of met een spotprent van Herblock'. Het is niet te verwachten dat zich in de komende vier regeringsjaren geen mogelijkheden znllen voordoen, waarbij Herhert Block president Nixon aan de juistheid van die uitspraak kan herinneren. UTRECHT (ANP) Het Nederlands Katholiek Vakverbond vindt het .grie vend' dat de activiteiten van de vak beweging die zijn gericht op scholing en vorming van de georganiseerde werk nemers, niet in aanmerking komen voor rijkssubsidie, terwijl de activiteiten toch bepaald niet zijn bedoeld om .aspirant- vakbondsbestuurders, agitatoren, pro pagandisten of wat voor type gespeci aliseerde syndicalisten ook' op te lei den. Hef gaat volgens het NKV om maatschappelijke vorming. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft ondanks herhaalde verzoeken ook in de begro ting voor 1969 geen subsidie gereser veerd voor het .volksontwikkeüngswerk in internaatsverband' op het A. C. de Bruiininstituut van het NKV in Doorn. De formele reden daarvoor Is dat het instituut alleen openstaat voor NKV- ers. Volkshogescholen en vormingsinsti tuten komen alleen voor subsidie ir aanmerking als zij .algemeen' zijn. In dit verband stelt het NKV maan dag in zijn orgaan ,Ruim Zicht' dat de volkshogescholen wel zouden kunnen sluiten als ze het van die algemeenhead moesten hebben. De spontane belang stelling ervoor is volgens het NKV zo gering, dat deze instituten op geen stuk ken na voldoen aan 'n andere subsidie voorwaarde, namelijk dat zij ongeveer veertig weken per jaar cursussen' moe ten organiseren Daarom —aldus het NKV worden verreweg de meeste cursussen ten behoeve van het bedrijfs leven georganiseerd, dus voor het per soneel van een bepaald bedrijf. ,In de praktijk komt danrdooi van openheid weinig terecht' Aan de cursussen van net A. C. de Bruijninstituut nemen meestal mensen deel uit een of meer bedrijfstakken. Wel gaat het daarbij uitsluitend om georganiseerden. Het 'NKV meent, dat men van de vakbeweging moeilijk kan verwachten dat ze die activiteiten ook financiert voor ongeorganiseerden: .Dat zou een discriminatie zijn jegens de vakbondsleden die de offers moeten brengen voor de sociale en maatschap pelijke ontwikkel, ne". (Slot van pag. 1 ste adviesorgaan voor het buitenlandse beleid, zal uitsluitend over het Midden- Oosten worden gesproken, zoals de raad op zaterdag jl alle aandacht aan de kwestie-Vietnam had gewiid. Bij die ge legenheid zullen alle mogelijkheden wor den besproken, waaronder het plan voor een vier-mogendhedenconferentie van Amerika, Rusland, Engeland en Frank rijk, aldus Nixon. De Amerikaanse regering blijft ge kant tegen de toelating van commu- nistisch-China tot de Verenigde Na ties, aldus president Nixon op zijn persconferentie. Als reden hiervoor voerde hij aan dat Peking tot dusver geen belangstelling heeft getoond voor het lidmaatschap van de volke renorganisatie en ook niet te kennen heeft gegeven, dat het zich wil hou den aan de beginselen die daarvoor ln het handvest zijn neergelegd. Ook zag Nixon het als een bezwaar, dat Peking blijft aandringen op verwijde ring van nationalistlsch-China uit de VN. Wapens Zolang er niet enkele belangrijke wijzi gingen in het beleid van communlstisch- China komen, zie ik geen wijziging van onze politiek in het verschiet', aldus Nixon. Overigens zou de Amerikaan se regering ,met belangstelling' afwach- CNV-orgaan: UTRECHT (ANP) Alleen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kunnen misschien een eind maken aan de volslagen verwarring die er nu aan het prijzenfront bestaat. Als het enigs zins mogelijk is zullen de indexcijfers voor de gezinsconsumptie over de eer ste maanden van 1969 sneller beschik baar moeten komen dan normaal- Dat zegt het Christelijk Nationaal Vak verbond ln zijn orgaan .De Gids.' Vol gens het CNV kan niemand op het ogenblik een wijs woord over de prij zen zoggen, omdat niemand zijn bewe ringen met bewijzen kan staven. Wel staat volgens het verbond vast, dat de btw het uitgavenpatroon van honderd duizenden gezinnen finaal overhoop ge gooid heeft. ,De huisvrouwen ervaren elke dag weer. dat de prijsstijging op het ogenblik misschien eerder in de buurt van vijf procent zal »rgen dan op 1.1 procent die de regering in een optimistische bui heeft voorspeld.' Het kan zijn dat door een prijsstop voor be paalde bedrijfstakken en door betere calculaties van de winkeliers, binnen kort een aantal prijzen weer gaat da len. Maar. aldus het CNV. de huisvrouw moet nu de prijzen betalen die nu wor den gevraagd en dat betekent voor de gezinnen d:ê van een minimuminkomen of een speciale uitkering rond moeten komen, dat zij hun bestedingen moeten inkrimpen Aangezien zij al op het mi nimumniveau leefden, kunnen ze gegp maanden wachten om te zien of het in april of me: misschien toch nog wel meevalt met het prijspeil. Juist de zwakste groepen zouden daarom vol gen;. hei CNV ten zeerste zijn gediend met een versnelde rapportage van het CBS, omdat pas als men over de in dexcijfers beschikt, kan worden nage gaan of speciale maatregelen nodig zijn 1 ten wat de vertegenwoordigers van Pe king te vertellen hebben, als zM op 30 februari as te Warschau hun afgespro ken ontmoeting met de Amerikaan»» diplomaten zullen hebben. Het doel dat de Amerikaanse redering zich op militair gebied stelt is, dat de VS over voldoende middelen beschik ken om hun belangen te verdedigen en hun verplichtingen ln de wereld na te komen. Het gaat er niet om, een gelijk heid of een superioriteit op bewape- ningsgebled te hebben, aldus Nixon ver der. Hjj zei voorstander te zijn van onder handelingen met de Sowjet-Unie over de kwestie van de strategische kern wapens. Eerst zou echter moeten vast staan dat dergelijk overleg kan uitmon den in politieke besprekingen over an dere problemen. Inflatie De stjjging van de pry zen vormt de be langrijkste economische zorg van de nieuwe Amerikaanse regering, zo ver klaarde president NLxon. Hjj beloofde nieuwe benaderingen van het beperken der inflatie en zei het mogelijk te ach ten inflatie in de hand be houden zon der dat de werkloosheid toeneemt, al thans in aanzienlijke mate. De president gaf geen aanwijzingen voor wat hy bedoelde met nieuwe bena deringen; hij verwierp het denkbeeld van wrijwillge richtlijnen voor lonen prijzen. De regaring-Johnson stelde nog kort voor het aflopen van haar mandaat ge specificeerde nieuwe richtlijnen voor. Nixon verklaarde dat het een toe te juichen doelstelling voor werkgevers werknemers zou zijn als zij dergelijke leidraden zouden willen volgen, maar dat men zich er bewust van moet zijn dat hun voornaamste zorg is hun eigen zaken te behartigen. Begroting Nixon zei dat hij ale programma's in de begroting voor het op 1 juli begin nende jaar, die zijn voorganger heeft ingediend, opnieuw onder de loep wil nemen. Op welke wjjze de begroting echter zal worden besnoeid kon nlj nog niet zeggen. De president bevestigde dat zijn directeur voor de begroting al le federale overheidsinstellingen heeft verzocht him begrotingen te verlagen. II ROTTERDAM (GPD) Naar aan leiding van een mededelihg van de po litie te Zondert, dat een personenauto met vuurwapenen in de richting van Rotterdam was gereden, heeft de Rot- it terdamse politie zaterdagmiddag op de - Van Brienenoordbnig deze auto aan gehouden. In de wagen werden een negen milli meter vuurbuks en een karabijn van hetzelfde kaliber en munutie gevonden. De inzittenden, de 50-jarige fabrieks arbeider J. van R, de 22-jarige vloeren- legger L. K. en de 21-jarige timmer- man D H. B.. alle drie uit Vlaardin-i| gen. werden overgebracht naar het po- j htiebureau aan de Boezemsingel. Daar.j werd tegen hen proces-verbaal opge maakt terzake van overtreding van! de vuurwapen wet. De uit België af- i komstige wapenen werden in beslag genomen. B.B. IN HAUTE COUTURE PARIJS Brigitte Bardot zorgde voor een spectaculai re start van de Parijse voor- jaars- en zomermodeshows. De veelbesproken Franse ac trice poseerde bij Real in een broekpak en een zwart door schijnend ballerina jurk je. B. B., die de beste klant van het huis-Real is, had zicb voor de gelegenheid een page kapsel aan laten meten. En dat is iets wat eigenlijk iede re vrouw, die de mode op de voet wil volgen, meteen moet doen. Want ook de fameuze kapper Alexandre onthulde dat hij deze zomer de voor keur aan een dergelijke coif- Fondant-roze maakt tot dusver dc meeste kans om de modekleur van 1969 te worden. Bij Re&I droeg Kathy Rasier uit Martinique be halve mannequin ook spionne ln de James Bondfilms, een fondant- roze nauw aangesloten mantel, waarvan de taille in de rug was gesmokt. Het was het prototype van een .new look' mantel, zo'n jas met schoudervullingen en hoge wat blousend ingezette mouwen Net als bij de mantelpakjes keert ie rechter schouderpas weer te rug, nog eens extra geaccentueerd door horizontaal doorgestikte na den. Het modehuis Real, waar de kleding voor vrijwel alle Franse films wordt gemaakt, biedt de vrouw voor overdag de keuze uit lieve pnnseshjn-jurkjes met kor te mouwen, jersey bermudasoort ensembles en gepiisseerde over hemd japonnen in combinatie met lange mouwloze vesten vaak in wat zoete kleurtjes Andere kieu- -encombmaties waren: zonn.- oloemgee! met bleek oranje er •leekroze met bleekgroen. Van Y vee-Saint Laurent leende Real het idee om japonnen, pak jes en mantels met lange kleu- "•ge soms bijna tot op ae grond eikende sjaals op te fleuren Maar de geraffineerde vondst was an de ontwerpster zelf: een geu len kettinkje dat bij een lang •ocktaübroek en bh als ceintuur im de blote buik werd gedragen Het geheel voorzien van een kleir, dentitectsplaatje dat iuist de na vel bedekte. PARIJS Brigitte Bardot open de de Pari)se modemarathon door voor Real in een avondbroekpak te poseren. JACQUES ESTEREL Van de collectie waarmee Jac ques Esterel voor het voetlicht trad valt weinig meer te vertel len dan dat die voornamelijk uit slordig ln elkaar gesmeten Jurk jes bestond. Esterel probeerde om de creatie waarmee Courrèges de afgelopen winter zoveel succes had te imite ren. Een poging die hij maar be ter niet had kunnen wagen om dat die resulteerde :n een reeks van suikerzoete dimde! Jurkje* met pofmouwen- en a ongerimpel de rokken: :n cocktail japonnen met bovenlijfjes van bioesemoor- sages in bijzonder onfiatteuze pofbroekpakjes. De enige geslaagde crea ties waren een reeks van geruite klokkende mantels en een man teljapon die uit een heuprok met een aangezet jakje bestond. Yves Saint-Laurent, de invloed rijkste Parijse mode-ontwerper, ziet het voorjaar somber ln. Zo somber zelfs, dat hij zwart uitriep tot de ideale kleur voor uw len te- en zomergarderobe. Van de rok lengte maakt de 30-jarige cou turier geen probleeJn. Afgezien van een paar tot iets boven de knie reikende mantelpakrokjes, had hij helemaal geen rokken. Saint-Laurent ziet de vrouw het komende seizoen namelijk alweer het liefst ln een pantalon met lange, wijduitlopende pijpen en daar overheen een kort tuniek- jurkje of een negen/tiende jasje gekleed. Voor zijn khaki-kleurige trench coats. zijn marineblauwe mantel pakjes, zijn kozakken- en over hemdjurkjes. putte Yves Saint- Laurent zijn inspiratie uit de ja ren twintig. De vamp van toen verscheen -weer op het toneel, maar in een zwart georgette charlestonjurkje was zij zo'n iell- ze mevrouw, dat zelfs eregaste Francoise Hardy er droevig bij zing kijken. Voor bh-fabrikanten breken er s'ecbie tijden aan. Saint-Laurent lanceerde meer cocktail- en avond jurken -net geheel doorzichtige bovenlijfjes, dan ooit tevoren. Hij wisselde ze af met dramatische 'warte avondjaponnen met een décoHete-split tot aan de navel. Mocht u soms nog toevallig wat lapjes overhebben, gooi ze niet wee. Yves Saint-Laurent maakte van aan elkaar gezette stukje» een bruidsjurk en een gastviuuwjapon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9