ACTIE TEGEN HANDEL IN S SPEELGOEDPISTOOLTJES Griep? VeHuwdheid? ASPIRINE Junior GLAMOUR VAN PALEISBAANTELT TEGENWOORDIG NIET MEER werkt snel en zeker BRIEF VAN MINISTER OP KOMST Misbruik reeds voorgekomen .Enorm gebrek aan politiek benul' JOVD-Groningen wordt opgeheven Osservatore Romano over katholicisme in Nederland Mao-griep loopt eind februari af Irene van Bourbon-Parma Interkerkelijk Jongerenwerk HOFPrRSONEEL MOEILIJK TE VINDEN Koninklijke familie heeft 266 personeelsleden Geen initiatieven in herindeling rond Dordrecht Bertrand Russell corrigeerde zijn °ïgen doodsbericht 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 JANUARI 1969 DEN HAAG (GPD) Binnen kort is een grote, landelijke ac tie te verwachten tegen de han del in speelgoedpistooltjes, schietwapentjes, die ,net echt' zijn en waarbij justitie, politie, douane, PTT en spoorwegre cherche voortaan consequent één lijn zullen trekken. Een speelgoedpistool dat n§t echt lijkt, kan worden aangemerkt als een .alarmpistool, of een soortgelijk voor afdreiging ge schikt voorwerp', en is dus een vuurwapen in de zin der wet. Speelgoedzaken en warenhui zen liggen echter vol met de vol gens de letter van de wet ver boden waar, en op straat spe len kinderen nu met klapper tjespistolen. waarvoor eigenlijk een vuurwapenvergunning is vereist. Theoretisch lijkt de situatie dus ern stig en schreeuwt om ingrijpen van de minister. Maar wordt dn de prak tijk het speelgoed ook inderdaad ge bruikt bij overvallen, bedreiging en chantage? De deskundige van het ministerie van justitie, die zich al dertien jaar dagelijks intensief met dit onderwerp bezighoudt, fronst de wenkbrauwen, kijkt zorgelijk en ant woord nuchter: ,Jn al die jaren heb ik "er al driemaal wat van in de krant gelezen .Laten we niet praten over antieke vuurwapens waarmee je echt kan schieten, of over windbuksen met koolzuurgas, waarmee ook een prop je lood dwars door een menselijk lichaam kan worden g-ejaagd. Die vallen niet onder de vuurwapenwet, maar het waarom daarvan wordt zo moeilijk', verzucht vuurwapendes- kundige J. H. M. Hoeneveld, lich telijk rnet de situatie verlegen. Zijn kantoorkamer in het sombere ge bouw van de staf bureau juridische zaken van de directie politie van lret ministerie van justitie aan de Raam- weg in Den Haag, hangt vol met wapens, van klewang tot vuurbuks. Verwarring rond reuzenparel NEW YORK (DPA—RTR) Rond de Pelegrina, waarschijnlijk de grootste.parel ter wereld, is de no dige opwinding ontstaan. Donder dag bood een onbekende op een veiling van Parke-Bernet in New- York een bedrag van 37.000 dollar (ongeveer 133.000 gulden) voor de Parel, afkomstig van een Amerikaan die anoniem wenst te blijven. De firma was er van overtuigd het echte stuk te ver kopen. Op hetzelfde moment echter liet ex-koningin V.ïetonia-Eugenie van Spanje in Lausanne haar Pelegri na fotograferen om de echtheid te bewijzen. Welke parel de echte is stond vrijdag nog niet vast. de Pelegrina is zo groot als 'n duive- ei en werd meer dan vierhonderd jaar geleden voor de Panamese kust gevonden. De eerste bezit ster was Mary Tudor, de dochter van Hendrik de Achtste van Engeland. gescmkt ziin voor bedreiging. Het alarmpistool valt daaronder maar op elke regel is een uitzondering en een alarmpistool .welke geen loop, or een kennelijk verkorte, geheel ge vulde loop heeft' wordt in Nederland dan weer niet als alarmpistool be schouwd. Het staat allemaal uitge werkt in het reglement vuurwapen- wet, maar ik heb er dertien jaar over gedaan om erachter te komen wat er nu eigenlijk Wordt bedoeld', zegt hij. I)at deze uitspraak niet overdreven blijkt dat zelfs de ene officier justitie of de andere, de ene rech ter of de andere, van mening kun nen verschillen en de strafmaat van geval tot geval anders is. Wat kan dan nog verwacht worden van een rijkspolitieman die in een dorp in de plaatselijke bazaar een net echt speelgoed-pistool ziet lig gen? De vuistregel klinkt eenvoudig, .de leek moet op het eerste gezicht kunnen zien dat een speelgoedpistool geen echt vuurwapen is', maar in het donker zijn alle katjes grauw, en In Nederland zijn vijfduizend modellen speelgoedpistolen' in de handel. Geen wonder dat importeurs de Raamweg bellen om raad wanneer zij een par tij speelgoed op het oog hebben. Sterker nog. de heer Hoeneveld heeft Italiaanse speelgoedfabrikanten voor zijn bureau gehad, die in rad Itali aans en met de handel ten he mel hem radeloos vroegen wat dan wöl mag, en wat in Nederland nu precies onder .contrabande' gerekend moet worden. een winkel van Boldoot m de Kal- verstraat in Amsterdam een roof overval gepleegd met een speelgoed- pistooltje. en ik weet van een geval in Amerika'. Aduies Affaire '64 Grijze haren ,-Je krijgt er grijze haren van. want nergens in de wet staat preeies om schreven wat een vuurwapen eigen lijk wel is, verzucht de deskundi ge'. .Wel staat zwart op wit wat mede onder vuurwapens wordt verstaan. Dat zijn vlammenwerpers, handgra naten, alarmpistolen en schiethamers en kraai en verschrikkers daar komt-ie weer de voorwerpen die KVP-VOORZITTER OVER ZAANDAMSE FRACTIE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG ,De stap van de KVP- raadsleden in Zaandam getuigt van een enorm gebrek aan politiek benul', aldus een woordvoerder van KVP-voorzitter mr Van der Stee, die vrijdagmorgen uit de krant moest vernemen, dat de KVP-raadsfractie en bloc, uit de partij is getreden. De motivering voor dat besluit noemde de woordvoerder .bijzonder vreemd'; .het is toch waanzin, dat men meent de politiek verantwoordelijkheid als ver- tegenwoordiger va.n de gemeentebevol king niet meer aan te kunnen op grond van landspolitiske zaken'. De raadsfractie had bezwaren tegen sommige punten in de landspolitlek (on derwijsbeleid, 225 miljoen extra defen sieuitgaven) tenminste met de partij leiding moeten bespreken, meent mr Van der Stee. ,Het feit, dat men zon der nader overleg tot dit besluit is ge komen, getuigt van bijzonder weinig inzicht in de politieke werkelijkheid.' De KVP betreurt het, dat de fractie haar zetels niet beschikbaar heeft ge steld, maar heeft daar wel begrip voor: .omdat, de kandidatenlijst was uitgeput, zouden die zetels bij andere partijen terecht zijn gekomen.. Dat hebben, de raadsleden willen verhinderen'. GRONINGEN (ANP) Het bestuur] van de jongerenorganisatie voor vrijheid j en democratie afdeling Groningen, éénl van de grootste landelijke afdelingen.] heeft besloten de leden liquidatie van] de afdeling voor te stellen. Als een] alternatief adviseert het de leden toe te treden tot, één van de grote' politieke i partijen. Drie bestuursleden worden (lan| ook lid van de VVD. Dit voorstel is ontstaan uit de volgen de overwegingen. Aanvankelijk dreef de JOVD op drie peilers. Ten eerste het li beralisme. ten tweede de gezelligheid en ten derde de informatie. De laatste twee zijn niet meer functioneel en hier voor zijn allerlei maatschappelijke ver anderingen als oorzaak aan te wijzen. Bijvoorbeeld de rol die de televisie als deugdelijke bron van informatie speelt. Het succes van politieke cafés en der gelijke. De belangstelling voor de acti- VAwleOSHR vnteiten van de JOVD is, aldus het be stuur, al geruime tijd tanende. De JOVD zocht een uitweg door middel van het bedrijven van praktische politiek, in de vorm van een minimumprogram ma en het doen van politieke uitspraken over actuele onderwerpen. Het bestuur van de JOVD-afdeling Groningen is echter van mening dat het bedrijven van prak tische politiek thuishoort in de grote partijen en dat zeker binnen de WD de jongeren heden ten dage daarvoor mogelijkheden te over hebben, waar door de JOVD thans alle bestaansrecht mist. Het bestuur is er bovendien van overtuigd dat de overwegingen die ge lend hebben tot dit voorstel voor alle andere soortgelijke politieke jongeren organisaties gelden. DEN HAAG (GPD) Toen in 1932 de uil 1919 dateren de vuurwapenwet werd gewij zigd, was er nog geen vuiltje aan de lucht. Een blikken klap pertjespistool was, óók op het eerste gezicht, duidelijk speel goed. In 1959 werd technisch meer mogelijk, het plastic werd toegepast en vaders, moeders, opa's en oma's gin gen méér geld uitgeven voor kinderspeelgoed. Een klapper tjespistool, dat nooit meer dan drie kwartjes mocht kosten, ging nu ook voor 3.50. van de hand. Voorwaarde was wél, dat 't .net echt' moest lijken. De eerste moeilijkheden rezen over een namaalc-Lugger. het imitatie-legerpistool van Duits makelij, dat in 1959 in Alme lo op de tafel van de rechter belandde. Einde 1964 rees de affaire rond het .erwtenpistooltje', een co- pie van het Walther PPK-pis- tool. Het leeft weer voort als de .magic colt automatic', een speelgoedpistool met speelgoed kleurtje. Nu is op de markt een kopie van een Mauser 9 mm, met houder en losse .speel- foed'-patronen. )it is het einde', zeggen de juridische experts. ,Als 't nu nog echter wordt, kan je er iemand mee doodschieten'. Dat inmiddels het voor-oorlog- se blikken klappertjespistool nagenoeg onverkoopbaar is, be grijpen de deskundigen ook wel. .Daar hebben wij geen boodschap aan', reageren ze echter beslist. ,Wij hebben slechts tot taak de wet te handhaven'. .Aan een duidelijk antwoord wordt nu gewerkt', zegt deskundige Hoene veld geruststellend. ,Er gaat straks een advies naar de minister van jus titie, en die stuurt het, dan door naar de officieren van justitie, de. gemeentepolitie, de rijkspolitie, de douane en iedereen die er verder be lang bij heeft, kan een exemplaar aanvragen'. Verwacht mag worden dat na het rondschrijven de rechercheurs van de bureau's bijzondere wetten van de verschillende politiekorpsen zullen trachten dan .orde op zaken' te stel len. Zo'n actie ga.al veel tijd. aandacht, en veel geld kosten, fs er een di recte aanleiding toe. bijvoorbeeld een stijging van het aantal gevallen van misbruik van klappertjespistolen .Niemand in Nederland kent de juis te cijfers', antwoord de vuurwapen- deskundige met een veilige slag om de arm. .Ik weet van een geval in "Almelo, de Amsterdamse aanrander zou in het najaar van 1968 wel eens een namaak-pistool kunnen hebben ge bruikt, ..op 8 december 1964 werd in .Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen', zegt de heer Hoene veld. .Dht er met goed gelijken de speelgoedpistooltjes moeilijkheden kunnen ontstaan, weet ook het gro te publiek na de affaire met de erw- te.npistooltjes eind 1964'. Hele partijen werden in besla,g ge nomen, op de griffie gedeponeerd, gebracht naar de intendance van de rijkspolitie te Apeldoorn, op een hoop gegooid, met benzine overgoten en onder toezicht van rijksrecher cheurs verbrand. .Op last van de rechter aan het verkeer onttrokken', zoals dat heet. Tot de speelgoedfa brikanten er wat op vonden. Ze ga ven het plastic pistool een suiker goedkleurtje. het pistooltje was daarmee niet meer voor afdreiging of bedreiging geschikt, en 't mocht weer worden verkocht. De grootvader die met drie rijks daalders zijn kleinzoon wil verwen nen met een fraai cowboy-pistool met holster, moet wel opschieten, lacht de vuurwapendeskundige. .Straks na een artikel in het politie blad, is de kans groot dat. ze echt niet meer te krijgen zullen zijn ADVERTENTIEi VATICAANSTAD (RTR) Fred en co Alessandrini, plaatsvervangend hoofd redacteur van de .Osservatore Romano', heeft vrijdag zijn derde hoofdartikel ge wijd aan het katholicisme in Neder land. Alessandrini dringt er bij de rooms-katholieken in Nederland ook el ders op aan met hun gehele en vermo- fen te pogen de redenen te begrijpen ie geleid hebben tot beslissing van de paus. Hij herinnert aan een recente ver klaring van paus Paulus, dat de gisting onder de Nederlandse en wellicht ook onder de Italiaanse rooms-katholieken niet alleen een reden voor bezorgdheid maar ook een teken voor de vitaliteit binnen de kerk is. In Nederland en el ders, aldus Alessandrini, heeft men, al thans in liet verleden, de gezagsuit- spraken van de paus in kinderlijk ver trouwen aanvaard, maar dit vertrou wen ging niet altijd gepaard met in zicht in de motieven van objectieve aard die tot die uitspraken hebben geleid. De huidige maatschappij eist weliswaar een meer op het verstand berustende aanhankelijkheid aan het gezag dan in het verleden, maar als men bij het verlangen en streven naar een betere communicatie met de andere christenen uiteindelijk het gezag ter discussie gaat stellen, bestaat het gevaar dat men de kerkelijke principes door de vrije wil en het kerkelijke recht door willekeur gaat vervangen. Het pauselijke gezag heeft niet de bedoeling de individuele vrijheid Ie vernietigen, aldus Alessan drini. .Een verwrongen opvatting van hel gezag kan leiden tot verbittering maar dat doet niets af aan het feit dat gezag en voorschriften in de kerk noodzakelijk zijn'. DR N. MAZUREL: Met grote instemming heb ik ken nis genomen van uw kanlljju van don derdag 16 januari omtrent het ge doe om de Spaanse troon, maar. maakt onze. pers zowel geschreven als gesproken, zich zelf niet schuldig aan het feit dat het buitenland Irene gaat vereenZelvige niet Nederland. Deze vrouw kan namelijk bij wijze van spreken geen voet verzetten of men krijgt vérhalen en foto's in de Nederlandse pers. Waarom eigenlijk? Zij is geen lid meer van ons Konin klijk Huis? Nu kan men misschien opmerken dat zij lid blijft van liet koninklijk gezin, maar in mijn ogen is zij ook dat niet meer. Wanneer men'zich herinnert de foto's van onze koningin Juliana omtrent de dag van het huwelijk in Rome, waar onze ko ningin blijkbaar niet bij mocht we zen, zal begrijpen wat ik bedoel. Ik herinner mij die foto's nog heel goed. want de smart stond zeer duidelijk op haar gezicht te lezen, en daarmee heeft Irene van Bourbon-Parma zich buiten spel gezet. Ik althans ken haar niet meer, en ik sla dan ook systema tisch alle gedaas over haar over. Ook u maakt zich zelf aan een soort per soonverheerlijking schuldig. Na uw kantlijn van donderdag publiceerde u de volgende dag een artikel .waal hoven in koeien van letters .klacht van prinses Irene tegen Duits week blad'. Wat u in dat artikel schreef weet Ik niet (zie boven) maar alleen al in dat opschrift bent u mis. Via de radio vernam ik dat een klacht was ingediend door prins Bernhard en zijn dochter en zo had m.i. ook uw opschrift moeten luiden. Ter voor koming van misverstand: ik ben niet anti-Oranje. Integendeel. Eens legde ik de eed af: ,11c zweer trouw aan cle koningin enz.', en van die eed acht ik mij nooit ontslagen. Ik heb be wondering voor onze 3 laatste ko ninginnen. resp. Emma, Wilhelmina, Juliana en juist daarom kan ik Irene van Bourbon-Parma niet langer ken nen en negeer ik haar. C. Ouwehand, Rubenslaan 1. Bilthoven. Naar aanleiding van 't artikel Inter kerkelijke Jongerenwerkgroep (on der de rubriek Zeeuws-Vlaanderen gemeente Hoek) in de PZC van dins dag 14 januari j.l. waarin mijn naam ook wordt genoemd, wil ik u net één en ander schrijven. Ten eerste is dit artikel zonder toestemming van het voorlopig bestuur in de PZC ge publiceerd. Hoe het verdere voorlopig bestuur dit ziet. weet ik niet; wel weet ik dat ilc niet achter dit ar tikel wens te staan, omdat hetgeen waar het om gaat. de doelstelling, er uit gelaten is. Wat wij verder ook wel eens willen doen als de vereni ging eens eenmaal draait, werd nu gesteld als ons uitgangspunt. Wij wensten namelijk in de eerste plaats vergaderingen te houden, waarop we spreken en discussiëren over kerke lijke. politieke en maatschappelijke problemen- Dat is het waarom het gaat. Dat is ons doel, ons uitgangs punt. Ik begrijp niet, waar iemand de moed vandaan haalt het op zo'n geraffi neerde manier te veranderen. Zo pro beert men gewoonweg de aandacht af te leiden van het eigenlijke doe'. Verder wil ik hierbij nog vermelden dat wij een groep willen zijn, die het zelf verder wil regelen, die geen me dewerking van ouderen wil, boe dan ook, voor het voorlopig bestuur hier zelf om vraagt of hier toestemming voor geeft. Het bestuur behoort hier van dan tevens geheel in kennis te zijn. Nog één ding: Als men een ar tikeltje wil plaatsen, moet men ook letten op het feit: Ho'e. Tevens zou ik hierbij nog op willen merken: Haastige spoed is zelden goed. D. Riemens Irisstraat 10 Hoek MAO-GRIEP Slaat u my toe enkele overwegingen op papier (e zetten naar aanleiding van uw artikel over de Mao-griep in cle PZC van vrijdag 17 januari 1969. I hebt kennelijk een overigens hooggeacht en gewaardeerd col lega hierover telefonisch benaderd en hem Is enkele weinig overdachte uit latingen ontlokt. Een A-griep waartoe de ,Hong- kong'-griep behoort is een infec tie met een virus, dat in eerste in stantie de deklaag van de bovenste luchtwegen aantast, tan daaruit wordt het virus, via de bloedbaan, door het lichaam getransporteerd en kan een algemeen ziekzijn en aan tasting van andere organen (longen, hart, hersenen) veroorzaken. Mei; de inenting door middel van gedood vi rus kan mogelijk deze .transportfa se' verhinderd worden. Het is nog niet bewezen, dat de inenting inder daad het doormaken van de griep oorkomt, daarover zijn nog niet vol doende statistieken. Er zijn wel aan wijzingen, dat de inenting beschermt tegen de besmetting met het griep virus. We zullen deze inentingseam- pagne moeten afwachten om zo be ter gefundeerd te kunnen handelen bij toekomstige epidemieën. Dat er inderdaad .bedreigde' groepen zijn is geen .giller' maar helaas een door vele statistieken bewezen feit. De aantasting van de deklaag van de luchtwegen door hel virus opent cle weg voor de baeterieën, die zo ge vaarlijke longontstekingen kunnen ven. Berucht is hierbij de stafylococ, de bacterie, die bijvoorbeeld ook steenpuisten veroorzaakt. Als iemand al een slechte longfunctie heeft door ei>ii long- of hartkwaal kan er in derdaad een levensbedreigende situ atie ontstaan. Men kan van mening zijn, dat het pas verantwoord is een maatregel de inenting toe te passen als men 100 pet zeker is van liet resultaat. Men kan ook voor een soms dodelijke ziekte maat regelen nemen die misschien helpen. Voor beide standpunten zijn argumenten aan te voeren, maar dan moeten deze wetenschappelijker ge fundeerd worden gebracht, dan in uw artikel tot uiting komt. Een andere huisarts. NOOT VAN DE REDACTIE (Voor het eerst sinds 2'/L jaar zijn wij van onze regel afge weken, dal ingezonden stukken moeten zijn ondertekend nvet naam en woonplaats. Wij me nen op goede gronden, dat er redenen zijn om een uitzonde ring te maken. Immers, de be treffende Vlissingse arts, die ons inlichtingen verstrekte voor het artikel in de PZC van 17 januari werd niet met name genoemd. Derhalve hebben wij ingestemd met het anoniem re ageren van zijn collega-huis- 'a.rtsj. 20 tabletten j DEN HAAG - UTRECHT (Gl'D) I Ook al krijgt men uit de landelijke cij fers van liet; aantal (grotendeels) door i Mao-griep veroorzaakte ziektegevallen i de indruk, dat (lit nog steeds stijgende I is, toeli zal tussen half februari en het einde van die maand de griep geheel verdwijnen. Dat is althans de reactie va.n dr N. Mazurel, hoofd van liet in- I zacentrum van de W H O in Leiden j op de bekendmakingen van onder meer j het Gemeenschappelijk Administratie- kantoor, dat 1,2 miljoen werknemers omvat en 75.618 ziektegevallen meld de in de week van 13 lot 18 januari te lgen 68.133 in de week daarvoor. Aan- I genomen wordt daarbij dat de helft 1 Mao-griep heeft. .Natuurlijk kan per plaats het aantal ziektegevallen en het verloop daarvan verschillen', aldus dr Mazurel. ,Ik krijg echter de indruk, dat in het westen van ons land het hoogtepunt al bereikt is'. DEN HAAG (GPD) Zelfs voor de koningin is het tegen woordig nogal moeilijk om een hulp in de huishouding te vin den. Was het nog niet zo lang geleden een hele eer om tot het hofpersoneel te behoren, opper maarschalk mr R. J. E. M. van Zinnincq Bergmann heeft alle pogingen om uit de omgeving van Soestdijk werkneemsters aan te trekken maar opge geven. Hij probeert nu om per soneel uit de noordelijke pro vincies te krijgen. Vorige maand werd er in verscheidene Friese dagbladen een advertentie voor een hulp in. de keuken geplaatst. Men kreeg er maar een paar re acties op. De werkende-vrouw- van-vandaag raakt niet meer onder de indruk van de glamour van een baan in het koninklijk paleis. Ze wil een goed salaris en behoorüjke sociale voorzie ningen. Koningin Juliana en prins Bernhard die al in 1964 aan d'eze wensen te gemoet probeerden te komen door ak koord te gaan met een cao voor het hofpersoneel (de salarissen stegen toen met 70 procent tot de minimum schaal voor rijksambtenaren), gin gen onlangs ong 'n stapje verder dooi de circa twintig person'eelsvertrekken drastisch te moderniseren. De soute- rain- en zolderkamers in de linkse Soestervleugel voor de lakeien en in de rechter Baarnsevleugel voor de kamer- en keukenmeisjes werden allemaal van een zithoekje en een eigen douche voorzien. Bovendien liet het koninklijk paar de aparte man nen- en de aparte vrouwenrecreatie zaal met radio, tv, een biljart en een sjoelbak uitrusten. Gastheer en gastvrouw zijn in de vrije uren een wat oudere lakei en de juffrouw van de linnenkamer, die ook de vertrouwensfiiguren van het hof- personeel zijn. Herfc in ploegen Het paleispersoneel werkt in ploe gen beurtelings van 7 uur 's morgens tot 3 uur 's middags en van 3 uur 's middags tot 10 uur 's avonds. Maar op hoogtijdagen wordt hel: uiteraard wat later. Op ieder moment, van de dag zijn er voor het koninklijk paar buiten de hofdignitarissen: 4 lakeien: 3 koks; 3 keukenmeisjes; 3 kamermeisjes; 3 telefonistes 4 werksters; 3 onderhoudswerk li eden; 2 typistes; 4 chauffeurs en een wisselend aan tal tuinmannen in dienst. Hun directe chef is de altijd in rok geklede huismeester van paleis Soest dijk, die over de lopende gang van zaken, iedere ochtend bespreking met de koningin' voert. Haar wordt dan onder meer het menu van chefkok A. C. van der Linden ter goedkeuring voorgelegd. Als er gasten zijn mag daar nooit soep of dessert op staan, maar als voorafje altijd een kaas schotel en wat vruchten toe. Voor en vlak na de oorlog beschik ten de koningin en de prins over zo weinig paleispersoneel, dat de ko ningin zelf de deur open deed en de prins alle telefoontjes aannam. Nu zorgen kamermeisjes er voor dal vrouwelijke gasten in hun logeerka mer een schaaltje bonbons en een fiesje van hun favoriete parfum en de heren een doos met hun eigen merk sigaretten en sigaren vinden. De opperhofmaarschalk houdt een boek bij waarin precies staat wat de gasten van het koninklijk gezin lek ker en wat zij niet lekker vinden. De secretarissen van het koninklijk paar moeten daar discreet naar informe ren. dat alles om bijvoorbeeld te voor komen, dat koning Boudewijn op een intiem dinertje de door hem zo ver afschuwde spruitjes krijgt voorge zet, Salarissen keuken- en kamermeisjes, hel palcis wonen krijgen iiigssalaris \an 350.- in de maand. Internpersoneel verdient minder. Een boswaehter van de ko ningin gaat per maand met; een sa laris van ongeveer f 700.- naar huis. De opperhofmaarschalk, dc opperstal meester, de opperhoutvester en de particulier-secretarissen van dè ko ningin en de prins verdienen ongeveer f 2000 per maand. In noodzakelijke gevallen mag het hofpersoneel maximaal 10 voor een avondmaaltijd declareren, mits men in het bezit van een rest aurant bon is. Chauffeurs en rechercheurs, die langer (lan acht uur op een vaste standplaats verblijven mogen 3.- aan consumpties uitgeven. De chauf feurs krijgen daarnaast een maande lijkse toeslag van 50.- op hun sa laris maar ze mogen geen fooien aan pakken. Ook schnabbelen is voor hen evenals voor het overige hofpersoneel zonder toestemming van de koningin verboden. Hel paleispersoneel krijgt niet de kans om er de kantjes af te lopen. Plichtsverzuim kan volgens de cao worden gestraft met werk zonder of lager loon gedurende maximaal 6 uur. Anderzijds is vooral de prins gul in liet geven van vrije middagen ais iemand voor iets erg zijn best heeft gedaan. Het is de bedoeling dat alle 266 per soneelsleden van de vorstin nog dit jaar door het rijk zullen worden over genomen, waardoor hun salaris nog meer zal worden verbeterd. Maar on danks dc hogere lonen ziet het er na uit dat de koningin het in dc toe komst niet minder personeel zal moe ten doen. Wat overigens wel be grijpelijk is als mén bedenkt, dat de Amerikaanse president, die veel meer officiële verplichtingen heeft, maar over een staf van 300 personeelsleden beschikt. Darmoverplanting in Frankrijk PARIJS (AFP) In dc nacht van woensdag op donderdag is in Parijs de eerste darmoverplanting in Frankrijk en de tweede in dc wereld verricht. BONN (RTR) Erwin Sehöttle, vi- ee-voorzitter van de Westduitse Bonds- flag, heeft vrijdag in liet parlement; te Bonn een verklaring voorgelezen, waar in Eugeil Gersterimaier officieel bekend maakt dat hij niet ingang van 31 ja nuari als voorzitter van de Bondsdag aftreedt. Tot er een nieuwe voorzitter is geko men zal Sehöttle die functie waarne men. Dc 62-jarige Gerstenmaier is al- getreden in verband met de deining die er in West-Duitsland is ontstaan over de schadevergoeding van '280.000 mark die hij heeft gekregen, omdat hij, on danks een officiële benoeming, onder het Nazi-bewind geen hoogleraar is gewor den. MINISTER BF.ERNINK: DORDRECHT (GPD) Minister Beer-j nink van binnenlandse /.alten zou geen initiatieven hebben genomen met be-] trekking tot de gemeentelijke herinde-j ling van het. eiland van Dordrecht, als] de wettelijke procedure al niet zo vei gevorderd zou zijn, toen liet nieuwe ka binet zijn werkzaamheden begon. Dr bewindsman zon dit volgens burgemees ter J. P. M. Beelaerts van Emmicho- ven van Dubbeldam hebben gezegd te gen vier leden van de prot.-eiir. raads fractie in Dubbeldam, toen zij bij de minister op audiëntie waren. LONDEN (RTR) De 96-jarige Britse filosoof, mathematicus en pacifist Bertrand Russell heeft weer eens zijn doodsbericht moe ten corrigeren. De ,New York Ti mes' publiceerde een dezer dagen een advertentie van de .Honey well, Ine. Computer Corporation' met tekeningen van Russell, waar bij stond dat hij ,een van de over leden auteurs van de Principia Mathematica' was. Russell weed helemaal goed nijdig toen hij hoorde dat Honeywell ook splinterbommen maakt. De kwes tie is in der minne geregeld. Honeywell maakte hem 'n cheque over van 400 dollar en bood haar verontschuldigingen aan. Al in 1921 moest Russell optreden om een' bericht in de pers te corri geren. waarin stond dat hij in een ziekenhuis te Peking was over leden. drs J. Aarden (ppr) bevestigde één van de vier raadsleden dit. De burgemees ter sprak in Dordrecht tijdens een open bare bijeenkomst met de vaste com-j missie voor binnenlandse zaken over de herindeling, waarbij Dubbeldam bij Dordt zal worden gevoegd. De heer Beelaerts van Emmlchoven verweet oud-staatssecretaris Th. J. Wes-I terhout juist vlak voor het einde van] zijn staatssecretarisschap de herinde-1 lmgsprocedure op gang te hebben ge bracht. Dat was op 21 november. De dag daarop trad het: kabinet af. Het wetsontwerp is Ingediend onder verant woordelijkheid van minister Beernink. VIJF MAAL EEN TWEELING PHILADELPHIA (DPA—RTR) Een 35-jarige Amerikaanse uil Philadelphia heeft donderdag voor de vijfde maal een tweeling ge kregen. Volgens cle Presbyteriaan se universiteitskliniek in Philadel phia, waar Mario en Marie ge boren zijn, is clit een uniek geval in de medische geschiedenis. Mevrouw Stanley, de moeder van Mario en Marie, is met een café houder gehuwd. Zij heeft nu 13 kinderen. Italië zal China erkennen ROME RTR i Voor Italië is de tijd gekomen om communistisch China te er kennen, zo heeft minister van buitenland se zaken Pietro Nenni vrijdag in het huis van afgevaardigden meegedeeld. Hij kondigde aan binnenkort met verde re bijzonderheden over de wijze van er kenning te komen. De bewindsman her innerde er aan dat Italië al enkele jaren in beginsel van mening is dat China er kend moet worden, en dat de twee lan den handelsbetrekkingen hebben aange knoopt. STOOKKOSTEN CV BIJNA VERDUBBELD? DEN HAAG (GPD) Het; socialisti sche kamerlid drs J. v. d. Doel heeft minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gevraagd of het waar is, dat de stookkosten van centrale verwarmingsinstallaties per I januari op sommige plaatsen in ons land prac- tisch zijn verdubbeld, voor zover die in rekening worden gebracht aan Huurders en aan de bewoners-eigenaars met wjjk- ver warming. Het kamerlid wil verder weten of deze verkapte huurverhoging heeft plaats ge vonden met toestemming van 't minis terie. op welke voorschriften die las tenstijgingen berusten en hoe vaak die voorschriften per 1 januari jongstleden zijn toegepast. Tenslotte hoe de minister die toepas sing van de voorschriften motiveerten op 'welke wijze die mot'vering past in het algemeen huurbeieid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4