KVP op Tholen wilde niet vergaderen met de CHU en AR Koningsbrug juni open Scheepvaart: veel hinder van de mist Redenverkiezing wethouder Tholen GEEN BEZWAREN FRITESKRAAM BIJ OLMENLAAN VAKBONDEN WILLEN PRATEN MET DE DIRECTIE VAN NV VITRITE' Lichte aanvaring op rede van Vlissingen Echtpaar juist op tijd uit brandend huis KUNST IN ZEELAND Geslaagd concert leraren Zeeuwse Muziekschool ALMANAK Amateurtoneel met de belofte van jong talent PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 JANUARI 1969 ONDANKS AANVANKELIJKE TOEZEGGING SCHERPENISSE Wat eigenlijk- bedoeld was als het begin van een contact tussen CHU, AR en KVP is zaterdagmiddag in Sclierpenisse een bijeenkomst geworden, waar alleen de statenkringen Tliolen en Sint-Philipsland van AR en CHU vertegenwoordigd waren. De KVP had drie dagen tevoren aan de CHU-statenkrïng, die het initia tief tot contact tussen de drie christelijke partijen had genomen, meegedeeld dat men niet zou ko men. Ook de vice-voorzitter van de KVP, drs H. A, M. Eisen die een inleiding zou houden was niet aanwezig. Volgens de heer E. Ph. Nieuwkerk, die de vergadering za terdagmiddag leidde, ligt de reden, waarom de KVP niet kwam, in het verlengde van de wethouders- verkiezingen in Tholen- Letterlijk luidde het commentaar: Duidelijk is gebleken, dat ais de Thoolse CHU en AR voor de werkelijke keuze staan, zij de SGP verkiezen boven de KVP'. Dp heer Nieuwkerk maakte duide lijk, dat de CHU contact wilde op nemen met de twee andere partijen om uiteindelijk een gesprek te gaan voeren over een aantal Thoolse za ken, zoals het recreatieve plan en de rede van professor dr Klaassen. Kind oktober van het vorig jaar no digde de CHU ook de KVP daar voor uit en in december werd toe gezegd, dat de heer Eisen zou ko men spreken. Volgens de lieer Nieuwkerk werd de heer Eisen ge dwongen niet te komen 9preken. Drs A. D. W. Tilanus, fractievoorzitter van de CHU zei zaterdagmiddag dat dit niet zo was. Over de wethoudersverkiezingen in Tho len. die volgens hem de reden wa.ren waarom de KVP niet aan het begin van het gesprek deelnam, zei de heer Nieuwkerk: .Omdat dames en heren bij deze wethoudersverkiezingen de per soonlijke belangen en opvattingen een overmatig accent hebben gegeven, wil ik daar niet verder op ingaan'. En ver der: .W betreuren de afwezigheid van de KVP althans officieel en die van de vice-voorzitter, de heer Eisen. Wij be treuren het ook, dat wij niet tijdig zijn geïnformeerd, waardoor u een teleur stelling was bespaard. Wij betreuren het evenzeer, dat men de heer El-sen heeft gedwongen zijn toezegging terug te nemen, maar wij gaan over tot ons programma'. Overigens gaf de heer Nieuwkerk, toen daar uit de vergade ring later naar gevraagd werd, de ver zekering, dat de CHTJ opnieuw de KVP zal. benaderen om te proberen het ge sprek alsnog op 'gang te brengen'. Voor de AR sprak zaterdagmiddag drs R. Zijlstra, tweede-kamerlid voor de AR. Start het gesprek tussen de drie chris telijke partijen op Tholen niet zonder problemen, drs Tilanus maakte in zijn inleiding, dat 111 het praktische werk de samenwerking tussen de partijen op landelijk niveau langzamerhand ge stalte krijgt. De heer Tilanus gaf een uiteenzetting van de werkzaamheden van de .groep van 18' en hij maakte duidelijk, dat men om voor de vol gende verkiezingen met concrete sa menwerkingsvoorstellen voor de dag te komen niet zoveel tijd meer heeft. De heer Tilanus gaf een overzicht van de belangrijkste gemeenschappelijke punten en hij was van mening: ,De samenwerking waarnaar nu wordt ge streefd, waarbij het christelijke uit gangspunt het samenbindende punt is, is de enige reële samenwerking, die mo menteel in Nederland wordt nage streefd'. Drs Zijlstra behandelde in een kor te inleiding de Mansholtplannen waarbij hij zei, dat het plan van de prijspolitiek onaanvaardbaar is. Wat de structurele kant van liet pl Mansholt betreft, de beer Zijlstra was van mening, dat daariu goede punten zijn. Hij meende, de weerstanden tegen liet plan Mans- bolt veelal van emotionele aard zijn. Hij wees dit aan het niet goed over komen van het plan, alsof er gesteld wordt, dat men het op de land bouw een failliete boedel is. Drs Zijlstra meende ook, dat het plan bij de boeren de indruk heeft gewekt dat de aandacht te sterk wordt ge richt op de bedrijfsgrootte. Overigens stelde hij, dat ook achterdocht tegen de persoon en politieke idealen van de heer Mansholt een overweging kan zijn geweest, om met veel rese-rver te genover zijn pla.n te staan. Voorgestelde datum 3 februari VLISSINGEN Temidden van een opeenhoping van schpen op de rede van Vlissingen, gevolg van de mist van de laatste dagen, ontstond zater dagmorgen omstreeks half zeven een botsing tussen een Israëliet en een Rus. De 42.500 brt. metende ,Harsaggi' van de Israëlische rederij El-Yan Bulk Car riers (EYBC) te Haifa stootte drie me ter boven de waterlijn een deuk in de scheepswand van het schip ,Verkoy- ansk' (2951 brt.) van de Russische staatslijn. De sleepboot Terni III van T. Dijkhui zen te Vlissingen, die te hulp was ge schoten, kon naar de Vüssingse bui tenhaven terugkeren, aangezien de op gelopen a.venj van de Rus zeer be perkt bleek te zijn. Na de aanvaring konden zowel de .Verkoyansk' als de .Harsaggi' hun reis naar Antwerpen vervolgen. De aanvaring was te wijten aan een aandrijving; het zicht was re delijk, wamt er was dat moment ter plaatse geen mist. ONDERWERP: HET OPVANGEN VAN DE PRIJS STIJGINGEN MIDDELBURG De directie van de NV Vitrite te Middelburg heeft vrijdag van de gezamenlijke vak centrales een brief ontvangen waarin zij wordt uitgenodigd 3 fe bruari het gesprek te openen over de eventuele vergoeding voor de extra kosten in levensonderhoud van de werknemers, dit in verband met de BTW en andere prijsstij gingen. Dit deelde de heer F. Lee mans, districtshoofd van de NW- metaalbedrijfsbond afdeling Zee land, vrijdagavond mee voor de jaarvergadering van de afdeling Middelburg. ,Het is beslist niet waar dal wij de ondernemingraad voor ons karretje hebben willen spannen, zoals men bij de Vitrite wel eens meende, We moesten wachten tot, de tijd rijp was zei de heer Leemans. Hij ver telde dat de onderhandelingen moei lijk zouden zijn. ,We kunnen niet precies zeggen dat het levensonder houd zoveel of zoveel procent duur der is geworden'. Bovendien heeft de cao van de Vitrite geen ,open- breekclaiisule'. Wel wordt de mo gelijkheid open gelaten om over de ze zaken te praten. ,De directie wil! echter wel praten maar niet be-; slissen', aldus de spreker. Hij zie akkoord gaat) ook de mogelijkheid j zou openen om de over de integra-| tie van de coa's te praten. Minister De heer Leemans lichtte nader de ge zamenlijke aotie toe van de vakbon den tegen het besluit van de minister om de cao's met een half jaar te ver lengen. .Dank deze actie is het niet doorgegaan. We kregen een loonsver hoging van vijf en half procent en met juni nog eens twee procent. Er zijn bepaalde ministers die dergelijke blun ders mogen maken. Be denk dat een minister met een andere politieke kleur dit niet had mogen uithalen'. Dat de dreiging met een staking die de heer Kloos heeft geuit geen loze be dreiging was maakte de spreker als volgt duidelijk: ,we hadden de richtlij nen voor een staking in onze tassen'. Afscheid voorzitter Bij do bestuursverkiezing was de heer H. J. Joziasse als voorzitter aftre dend en niet herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer H. G. de Ru gekozen. De heer Joziasse heeft <le Middelburg se afdeling bijna 21 jaar als voorzit ter gediend. Voor de vele verdiensten die hij voor deze afdeling heeft gehad werd hem dank gebracht door dc nieuwe voorzitter, de heer De Ru, er de heer Leemans. Namens het hoofd bestuur bood de heer Leemans de scheidende voorzitter en zijn echtgeno te een week vakantie nan in één var de Troelstra-oorden. Als nieuw lid van het bestuur werd de heer P. de Kam gekozen. De heer A. de Herder was aftredend en niet herkies baar als lid van de Icascontrolecom- müjssie. In zijn plaaits werd de schei dende voorzitter Joziasse gekozen. Drs Zijlstra besteedde in zijn inleiding ook aandacht aan het inkomens- en uit gavenbeleid en hij stelde, dat er een nieuwe vergeten groep dreigt te ont slaan. die zich niet kan wapenen te gen excessieve inflatoire ontwikkelin gen: de groep van de kleine zelfstan digen, waartoe dc agrariërs horen. Zeer positief li'et de neer Zijlstra zich uit over het streven naar samenwer king en het werk, dat de .groep 18' daar r doet. Na. de beide inleiding! tijd gediscussieerd over onder meer de ontwikkelingshulp, over onderwijsza ken, over benoeming of verkiezing var burgemeesters drs Tilanus toonde zich tegenstander van het kiezen van een burgemeester en over een aan tal landbouwzaken. Aan het begin van de vergadering her dacht men de overleden voorzitter van de CHU-statenkring Tholen en Sint- Philipsland. de heer J. van de Velde. De vergadering werd matig bezocht: er waren behalve het bestuur 25 CHU- en AR-leden aanwezig. KLOOSTERZANDE Bij een brand in het gehucht Schuddebeurs (Klooster- zande) is een echtpaar in de nacht van vrydag op zaterdag ternauwernood aan de dood ontsnapt. De brand in de woning aan de Zand straat van de familie J. van Spaanhoven brak tegen twee uur uit. Er waren twee mensen in het huls aanwezig, die vrjjwel niets meer van de inventaris Iconden redden, omdat ze snel de vlucht voor het voortvretende vuur moesten nemen. De brandweer van Kloosterzande was vrij snel ter plaatse, maar kon niet ver- hindereu, dat het vuur de woning vrij wel geheel verwoestte. De schade is zeer aanzienlijk en loopt in de duizenden guldens. De heer Van Spaanhoven was tegen brand verzekerd. Hij was samen met zijn vrouw thuis, een inwonend kind was elders. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Hetg ezin is bij kennissen ondergebracht. - MIDDELBURG - B en w van Middelburg zien geen verkeerstechnische bezwaren tegen de vestiging van een patates-fri- tcswagen op de bock van de Olmeulann- Essenlaan. Dat, deelt het college mee in antwoord op vragen, die bet CHl '-raads lid M. L. Almekinders daarover heeft gestold. Deze mening deelt dc commis saris van politie. De verontreiniging van de lucht die de heer Almekinders eveneens discutabel stelde is volgens het college een on derwerp. dat wordt beheerst dooi- de hinderwet. Deze wet wordt ook ten aan-|drukkel{jk~de aam CONCERTZAAL - MIDDELBURG Het ochcert, zaterdagavond gegeven in de kleine concertzaal te Middelburg, door leraren van de Zeeuwse Muziek school, getuigde van een vruchtbare sa menwerking tussen de muziekschool en de vereniging .Jeugd en Muziek', die het concert organiseerde. De directeur van de muziekschool, de heer G. W. Be-'g- man. vestigde in zijn openingswoord na- drukkelijk de aandacht op dit prettige zien van deze inrichting aldus toegepast. I contact. Er was veel belangstelling voor dat van ernstige hinder geen sprake zal i al ook van jongeren, die nu niet hun zijn. I les voor de leraar hoefden te spelen, Bij het verlenen van de vergunning heb-|maar zel1' '"ochten luisteren naar hun ben b en w mede overwogen of de frites- 'W"», dlp "-«ongetwijfeld m gedachten tam, ui, een oogpunt* van welstand zou moeten worden geweerd. B en w zijn -• in dit opzicht van mening, dat de in richting aan redelijke eisen van wel stand voldoet. Met de lieer Almekinders zijn h en w van mening, dat een overmatig gebruik door de jeugd van produkten uit de fri- teswagen niet gewenst is, maar het col lege vestigt er de aandacht op, dat het verschijnsel van dc patates-friteswagens na de laatste oorlog sterk naar voren is gekomen en kennelijk voorziet in be hoeften op dit gebied. Het is niet moge lijk dergelijke inrichtingen in nabijheid van scholen te weren. ,Waar men', aldus het college, ,een patates-friteswagen ook plaatst, zij zal als regel door de omwonenden als een bezwaar kunnen worden on dervonden. Dit is echter met meer dere bedrijven het geval en kan op zichzelf niet voldoende redenen ople veren om aan een vestiging mede werking te onthouden'. De mogelijkheid van verontreiniging van de openbare weg en van privaatterrein is uiteraard niet uitgesloten, maar b en w hebben getracht dit euvel te voorko men door het stellen van voorwaarden, Op grond van deze overwegingen zijn b en w niet bereid om de vergunning in te trekken of de tijdsduur korter te laten zijn. Na het beëindigen van de huidige pachttennijn willen b en w de stand plaats opnieuw aan een geschikte ge gadigde verpachten. Hersenschudding na vechtpartij in Terneuzen TERNEUZEN Met. vermoedelijk een lichte hersenschudding is zondagavond een Duitse zeeman na een vechtpartij in de Nieuwstraat te Terneuzen overge bracht naar het ziekenhuis. Hij was neergeslagen door een Spaanse zeeman. Beiden maken deel uit van de beman ning van een Noors schip dat bij Terneu zen voor anker ligt. De ruzie begon in een café in de Nieuwstraat, maar werd aanvankelijk gesust. Later kwam het op straat evenwel tot een vechtpartij. Omstreeks elf uur greep de politie in en bracht drie zeelieden naar het bureau. Twee van hen. een Noor en een Span jaard, konden na verhoord te zijn naar hun schip terugkeren. De Spanjaard die de Duitser had neergeslagen, werd inge sloten. De Duitser blijft ter observatie in het ziekenhuis. erd gebruik gemaakt enige nieuwe lessen Ie introduceren, Di rect al met de Ierse of kleine harp, een instrument dat zo vertelde de heer Bergman steeds meer belangstelling krijgt, omdat het niet zo groot en zwaar is als een gewone harp, niet moei lijker te bespelen is dlan andere instru menten en in de tegenwoordige behui zingen met geluidshinder beter te ge bruiken is dan de daar hinderlijke piano. Mevrouw I. Braams-vam Staa bespeelde het instrument en demonstreerde daarbij de mogelijkheden van de kleine harp, hetgeen met veel aandacht werd gevolgd. De vedel was een ander instrument waarvoor de muziekschool lessen zal gaan organiseren; mevrouw M. Kars- Doekes bespeelde de vedel in een kwar tet, mede gevormd door mejuffrouw S. H. Mantz, de heer D. W. H. Boon, beiden blokfluit en de heer M. Hillebrand, cello. De muziek van de moderne Duitse com ponist Hans Poser die zij uitvoerden, lag heel prettig in het gehoor. De derde .demonstratie' vaai een muziekinstru ment dat de muziekschool in haar les sen wil opnemen, was het elektronische orgel, gebruikt voor lichte muziek. De mocht. De heren Broerse en Bergman speelden op een ander elektronisch or gel muziek voor orgel geschreven, de heer Broerse onder protest dit een orgel te noemen een orgel heeft pijpen en geen transistors en luidsprekers ,maar toch werd liet duidelijk dat als studie-instrument zo'n .orgel' best te gebruiken is. Het Andantino van Cësar Framck, dat de lieer Broerse speelde kwam zeer kleurrijk eruit en de mu ziek van Mesaiaen, die de heer Bergman later speelde, bevestigde de waarde z|j het dan een betrekkelijke van het elektronische orgel voor de muziekstu die. De beide orgels waren door de fir ma Gebr. Van Domme welwillend be schikbaar gesteld evenals een piano, die naast de aanwezige .vleugel' nodig was om .L'Embarquemeixt pour Gytlière' van Poulenc uit te voeren. De heren Lichten- dahl en Bergman speelden deze valse musette voor twee piano's en oogstten daarmee veel. succes. Men had de piano o.i. ook moeten gebruiken voor de mu ziek van Bach, gespeeld dooi' de heer De Kort en bij de .Phantasiestücke' op. 73 van Schaman, door de heren Hille brand en Gunst, gespeeld op cello en piano. De .vleugel' bleek wat zwaar van toon en was hier en daar niet geheel zuiver. Wel was het sterkere instrument heer A. Lichtendahl improviseerde op een door drie kinderen samengesteld thema en verraste de aanwezigen met een bioscooporgelgeluid da.t er zijn op zijn plaats hij de vertolking van het allegro uit het concert voor trompet en orkest, van Hummel, prima geblazen door de heer Van Belzen, daarbij kracht- ADVERTENTIE) Péchiney De heer Leemans ging ook dieper m op de perspectieven voor de werkgele genheid, die de vestiging van Péchi ney zai openen. ,Men moet de vlag uitsteken', zei hij. ,Na de vestiging van Hoechst was er een duidelijke stagnatie opgekomen in de vestiging van nieuwe bedrijven'. De spreker acht te nieuwe bedrijven met een modem personeelsbeleid voor Zeeland noodza kelijk. ,De werknemer zal kritischer worden dan op het ogenblik, en dat is nodig. In veel kleinere bedrijven in Zeeland wordt er met de pet naar ge gooid. Als ik u vertel dat wij per maand zeker twintig gevallen krij gen te behandelen waar aan jeugdigenl minder wordt betaald dan cao voor-1 schrijft, dan kunt u zelf uw conclusies trekken', aldus de heer Leemans. Hij' was van mening dat mede door een bedrijf als Péchiney (waar van: hij een modern personeelsbeleid ver wacht) de veelal patriarchale in stellingen van de kleinere bedrij ven zullen verdwijnen. MIDDELBURG Een luchtop- namie van de werkzaamheden aan de nieuwe Koningsbrug. (Luchtfoto Slagboom en Peeters). VLISSINGEN De mist was za-| terdag nog zo ondoorzichtig, dat vooral de binnen- en zeevaart hier van nogal vertragingen in del Zeeuwse wateren ondervonden. Zondag was de mist zover opge trokken, dat de ontstane opeenho pingen van binnenschepen in de havens van Hansweert, Wemeldin- ge en Terneuzen en het groeiende aantal zeeschepen op de rede van Vlissingen geleidelijk aan weer af namen. Zeeuwse Kort moderedactrice zaterdag, maar wij vragen ons bezorgd af, hoé hort dan wel, als wij lezen: Jlet ■slaat nu al vast, dat de rokken nog iets korter dan deze winter zuilen zijn. De Franse couturiers vinden dat de zoom op zomerse dagen zeker zes centimeter boren de knie moet blijven. Deze. winter was het gemiddeld'- rier centime- Veel binnenvaartuigen, ongeveer 140, die door kortstondig goed zicht in de nacht van vrydag op zaterdag uit de haven van Zijpe werden losgelaten, He- pen i'n de vroege zaterdagmorgen al weer door de mist in de havens van Hansweert en Wemeldinge vast. Ook de: buitenhaven van Terneuzen telde zater dag tientallen schepen, omdat de schip pers niet de oversteek naar de overkant waagden. Zondagavond was het aantal schepen voor Vlissingen zodanig geslon ken. dal nog slechts ruim tien schepen op beloodsïng lagen te wachten. Ten gevolge van de mist liep zaterdag morgen ter hoogte van Rnlland Bath op de Schelde de Liberiaanse supertan ker .Texaco Uta) (35.000 brt) omhoog Na lang sjorren trokken sleepboten het schip weer vlot. Op de Walcherense kustj bij Kaap Duin Ifep een kustvaarder vast. Ook de drie veerlijnen op de Wësler- schelde ondervonden voornamelijk za terdag hinder van dc mistige weers-j omstandigheden. Zaterdagmorgen vie-: len de boten van 1.0.50 en 11.50 uur van de dienst Vlissingen-Breskens uit. Voor de rest van de dag verliep de dienst hoofdzakelijk onregelmatig. Zondag j voeren de veerboten steeds op tijd uil: alleen de boot van 9.50 uur verviel. j De veerdienst tussen Kruin,ingen en! Perkpolder staakte zaterdag vanwege: de mist tussen tien uur 's morgens en drie uur 's --middags. Zondag bleef al leen de boot van 11.50 uur van Perk polder liggenverder werden de overste- ken normaal uitgevoerd. De bootdieast tussen Terneuzen en Hoedekenskerke heeft zich In feite het minst van de mist aangetrokken De ge hele zondag voer de bom op tijd uit.: [alleen de boot van zaterdagmorgen tien' i uur verviel. dadig gesecundeerd door de heer A uóe- naerdt, die de orkestpartij een zo goed mogelijk aanzien gaf. hetgeen een haast onmogelijke opdracht is terwijl Ik dit schrijf, hoor ik hoe toevallig! ditzelfde allegro via het 3e programma van Brussel-Vlaams - .maar een op dracht die goed vervuld werd. De heer Audenaerdt speelde ook samen met de heer Fey hobo. Samen voerden ze de .Suite bucolique' van Hugo God ran uit en deden dat met zeer veel bijval. De kennelijke topper van het concert, was de uitvoering van twee delen uit de Sonatine in G op. 100 van Dvorak door Else Bongers, viool en de heer Aude naerdt, piano, een voortreffelijke uitvoe ring. Rest ons nog te vermelden dat er nog een luisterwedstrijdje was het pro gramma liep wel uil! - waarvoor een aantal interessante vragen was ge maakt bij de harp ten gehore gebrachte muziek, aangevuld door een optreden van de heren Fey en Audenaerdt, waar bij de componist geraden moest worden, die ijverig bij de Franse impressionsis- ten werd gezocht, tot bleek dat de mu ziek een improvisatie van de twee beren was. Leuk! Het was een g'oede avond voor het contact tussen de-Zeeuwse mu ziekschool en hen voor wie die muziek school is. v. M. SCHOUWBURG MIDDELBURG DE ZEEUWSE KOMEDIE Zien hoever we als amateurs kunnen ko men. Met dit devies heeft de jonge, ambitieuze arnateurtoneelgroep ,De Zeeuwse Komedie' zich gewaagd aan drie frafmenten uit spelen van Shakes peare en de een akiter .Moany's jongen huilt niet' van Tenessee Williams. Een eerste resultaat van die nobele ambi ties was zaterdagavond te zien in da foyer van de Middelburgse Schouw burg. Men was ver gekomen, verrassend ver, hoewel dat er in de eerste twee Shakespeare-fragmenten, uit Othello en de Driekoningenavond, weinig naar uit zag, Er wera toen zwak, oog onzeker ge acteerd, articulatie en intonatie waren niet altijd smetteloos, er waren aller lei mimische mankementen en de jonge groep balanceerde in het gevaarlijke grensgebied Lussen acceptabel en abo minabel. Nu zijn er, voor deze conclusies wel heel strenge nonnen aangelegd. Ei genlijk was die eerste, wat gebrekkige, weifelende presentatie zeer vergeeflijk, maar de hele opzet van dit eerste op treden had teveel allure om welwillend aan een dergelijk zwakke start voorbij te gaan. Die kritiek impliceert dus een enorm compliment: wat men in het derde frag ment uit Hamlet -- en in de na de pauze gespeelde eenakter te zien kreeg had zoveel gehalte, dat men er gaarne alle registers van de lof voor opentrekt. De groep bewoog zich toen op bijna professioneel niveau en er begon zich een duidelijke karakteristiek al" te te kenen. .De Zeeuwse Komedie' is een for matie met een, wat men dan zo fraai noemt, toekomstbelofte, want men vindt het. talent onder de jongsten. Zo plaat ste Bram Kwekkeboom in het derde Shakespearefra.gment een magnifieke Hamlet, was Willy Leijnse een even fascinerende als ontroerende Jane in Moany's jongen huilt niet', speelde Marja Cardon in het Hamlet-fragmeni; een vorstelijke koningin Gertrude en .toonde Rojinie de Koning-Moany in Te-* nessee Williams eenakter voldoend® capaciteiten om hem tot d'e getalenteer de kern van het, gezelschap t.e rekenen. De anderen, Mientje de Leeuw, Desde- mona ln het Othello-fragment en Viola in het fragment uit de Driekoningen avond, en Frans Priester Othello vinden hierbij moeiteloos aansluiting. Een karakteristiek van de groep: dat ls vooral een kern van jong talent, die zich geschraagd weet door de inbreng aan routine en enthousiasme van een adept als Piet de Leeuw, die wij altijd, vooral in deze samenstelling, meer be wonderen als regisseur en katalysator dan als acteur. De Leeuw speelde met een rust en gemak, dat respect afdwong, achtereenvolgens Ja.go, Malvolio en ko ning Claudius. Voorbeeldig, perfect, en gepolijst, maar juist iets te rationeel om niet zijn plaats in de groep te bepa len: di'e van mentor en artistiek leider. Het talent heeft zich rond hem verza meld. Bij dat talent nog even terug naar Bram Kwekkeboom (Hamlet): zijn ge weldige, indrukwekkende monoloog ver dient een apart; compliment, zoals ook de jonge Willy Leijnse grote bewonde ring verdient voor haar gevoelige, le vensechte vertolking van Jane in Moa ny's jongen'. De avond in de met kaarsen verlichte Schouwburg-foyer had een bijzonder sympathiek karakter. Men kijkt, in een weinig zwaarwichtige sfeer, helemaal los van de nogenüiende-eeuwse Schouw burg, naar de bewonderenswaardige pres taties van een jonge arnateurtoneel groep, die de souffleur onverbloemd aan de voet van het plankier heeft opge steld, men ziet een bedrijvige inspi ciënt Abs de Wilde - de decors ver schikken als een onderdeel van het to- neelgebeuren en bovendien is er dan nog de bewondering voor de fraaie kos tuums, rlie Marjan Janssen-Reudink b - kwaam en met veel toewijding voor - ze a.vond ontwierp. Het was een con structieve bijdrage aan de ontwikkeling van het amateurtoneel in Zeeland, waar voor een, gemeten naar de omvang van de foyer, groot publiek het gezelschap bij de bloemen langdurig dankte. Slot van pagina l drukking van beton, die er opgestort zal worden. Daarover komt dan de rjj weg verharding, zodat behalve van de zijkanten de betoncon structie praktisch onzichtbaar ge worden is. Momenteel zit ook nog een stuk van de kademuur aan (le Stationsstraat- kant in de betonkisl. Tol even lich ter de noodbrug moet deze wand na melijk verbeterd wordcu. omdat I flenzen uil- de mogelijk- vitftle leidingen brugliggcrs zijn i gerust, waardoor heid ontstaat om doorheen te voeren. In de waterhuishouding vanaf de nieuwe brug lot aan de watertoren bij de Herengracht zal geen veran dering komen. De waterstand in dat deel van de binnenhaven (zoals dit water officieel genoemd wordt) en de grachten is echter tijdelijk verlaagd om het werk aan de brugfunderin- bi.i •crime uil (lenden wordt echte de de binnenhaven weer in verbinding staat met hel kanaalwater. Slechts met een roei- of iets groter bootje kan men nu nog maar onder dc nieuwe Koningsbrug doorkomen. Overigens is met het verdwijnen van de houthandel Den Bouwmeester de behoefte aan doorgaand scheepvaart verkeer naar dit deel van de binnen haven al geruime tijd verdwenen. Mogelijk geeft dit alles voor voor standers om de binnenhaven en de grachten vanaf dc nieuwe hru" 'cm dit verband wees de heer Mindor- lioud er op, dat het betreffende wa terstelsel onder meer b|j forse re genval nog wel degelijk benut wordt voor de waterafvoer. Zou men de grachten dempen dan zou het nood zakelijk zijn om de riolering ,om Ie gooien.' Hoewel dit uiteraard tech nisch mogelijk is, wordt dat wél eens een dure zaak. verzekerde dc heer Minderhoud. Afgezien daarvan is het standpunt van de heer Minderhoud over bin nenhaven en grachten: .Ze horen er hebben een fund ie in het ge- DROOG WEER Droog weer en in hoofdzaak In het westen van het land veel bewolking, maar in het oosten en zuidoosten ook t zonnige perioden. Overwegend matige 1 zuidelijke wind en ongeveer dezelfde temperatuur als zondag. 1 Vooruitzichten voor dinsdag en woens- I dag opgesteld door het KNMI op zon dag 18.00 uur. i Aanhoudend zacht cn van tijd tot tijd enige regen. 1 Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor dinsdag: Zon: minder dan 30 procent. Min temp; meer dan 4 gr boven normaal Max temp: 3 tot S gr boven normaal Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pet. Kans op eengeheel droog etmaal: 30 pet. Voor woendag: z Zon; minder dn.n 30 pet. Min temp: meer dan 3 gr boven normaal Max temp: 2 tot. 7 gr boven normaal Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 pet. Kans op een geheel droog etmaal: 30 pet. Normalen voor 26-30 jan. min temp max temp Den Helder 0 4 Eelde -2 3 De Bilt -1 4 Vlissingen 0 4 Zuid Limburg -l i ZON EN MAAN hel i de, stad

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2