VAN VOOR HAAR Het .geverfde oog', eeuwenoud ritueel BOEKJE OVER MiNA DRUCKER: EERSTE VRIJE VROUW Zaterdag 25 januari 1969 zaterdagnummer Bijna tachtig jaar geleden, in oktober 1889, gebeurde er in Amsterdam iets dat voor die tijd hoogst ongebruikelijk was. In een hotel in de Kaiverstraat hield een gezelschap van alleen maar vrouwen een vergadering. Sterker nog: zij richtten tijdens die vergadering een zelfstandige socialistische vrou wenvereniging op, de ,Vriie vrouwenvereniging'. De vrije vrouwen wensten i mogelijkheden als de man, zij wensten bovendien niet worden behandeld. dezelfde rechten i langer als ,marionet' 1 Initiatiefneemster tot de oprichting was Wilhelmina (,Mina') Drucker, een vrouw die de historie van de Nederlandse vrouwenbeweging is ingegaan als onvermoeibaar strijdster tegen elke vorm van discriminatie ten opzichte van de Nederlandse vrouw Mina Drucker, in 1847 als kind van een ongehuwde moeder in Amsterdam geboren, werd tegen haar veertigste jaar aktief in de socialistische beweging,.publiceerde verscheidene artikelen met haar ideeén over de vrouwenemancipatie, sprak op demonstraties voor algemeen stern en kiesrecht en werd hoofdredactrice van een vrouwenweekblad dat klank bord en spr°nkbuis voor en van de vrouwen' wilde zijn. Als vertegenwoordig ster van de nationale vrouwenraad in Nederland bezocht Mina Drucker conferenties en feministencongressen in het buitenland. Over het leven van deze .eerste vrije vrouw' heeft Deanna te Winkel-van Hall een klein boekje samengesteld dat uitgegeven wordt door het I.A.W., de Stichting Internationaal Archief voor de vrouwenbeweging. Het bevat, mm of meer chronologisch gerangschikt, de belangrijkste aktivüeiten en ge beurtenissen uit het leven van Mina Drucker die in december 1925 overleed Veel feiten en feitjes, maar geen markant .portret' van deze pionierster ud de Nederlandse vrouwenbeweging Aan de lezeres dus de laak om, tussen de regels door, een beeld op te bouwen van deze vrouw die soms beschreven werd als .een klein, heel een voudig maar uiterst gesoigneerd vrouwtje' Ze maakte eerder de indruk verlegen te zijn, plaatste zich niet op de voorgrond, maar kon met grote nadruk en felneid voor haar mening opkomen. Mina Drucker is ook wel beschreven als ,een heftige sierke vrouw dis nooit een steek onbeantwoord liet en wier slagen altijd raak zijn' Een collega uit de toenmalige vrouwen raad noemde haar een .flinke Amsterdamse' die fel sprak, intelligent en eenzijdig, met een onbeschaafde uitspraak - ,in af haar eenzijdigheid was zij een vrouw uit één stuk, zeer intelligent belezen en overtuigd, met een na tuurlijk redenaarstalent Anderen leerden haar in de persoonlijke omgang kennen als zacht, verdraagzaam en goed Het boekje over ,de eerste vrije vrouw' is in de boekhandel te koop, maar kan ook besteld worden bij het internationaal archief voor de vrouwen beweging, Halmaheirastraat 30, Amsterdam De prijs is f 3,50 BULGAARSE KIP Snijd een braadkip in stukken en bak die snel aan alle kanten bruin in ca. 100 gr. boter, neem de kip er uit en strooi er zout op. Leg in de achtergebleven boter een grote, in reepjes gesneden wortel, een plak, in reepjes gesneden knolselderij, een gesnipperde ui, een gesnipperd teentje knof look en een flinke lepel magere spekblokjes, laat dit ever zachtjes fruiten, giet er dan 2 dl water op, laat dat ever pruttelen en leg er dan de stukken kip weer bij. Voeg wat paprika toe (daarmee kunt u rustig royaal zijn, paprika is niet scherp, maar geeft wel veel kleur en aroma, voor een ge recht als dit kunt u zeker 3 theelepels nemen) en een glas witte wijn. Leg dan een deksel op de pan en laat alles met elkaar zachties gaar sudderen Bij deze kip geeft U rijst en een salade VIS VAN SPETSAI ZIEKENDRANKJES van sinaasappel, 1 kopie melk, voeg er een ei aan toe en 2 schepjes suiker en mix dit tot een schuimige drank. Giet deze in een glas Vruchtenfhp: klop door elkaar 1 kopje melk, 1 e\ een halve banaan, enkele lepels bessesap en een flinke lepel suiker. Giet dit m een glas SLA MET APPEL Ook al is men het niet eens met wat de regering in Grieken land doet, dan kan men toch wel appreciëren wat er m Griekse keukens gebeurt I Hier is een visrecept van het eiland Spetsai tenslotte kunnen de vissen het ook allemaal niet helpen Maak een mooie schelvis schoon en wrijf hem in met zout en citroensap. Leg de vis in een vuurvaste schotel. Vermeng met elkaar 1 kopje olijfolie, een eetlepel tomatenpuree, eer lepel fijngehakte peterselie, een fijngehakt teentje knoflook, zout en peper. Giet waf van dit mengsel over de vis, strooi er dan wat goed droog wittebroodkruim over, vervolgens de rest van het oliemengsel, en tenslotte nog een laagje brood kruim. Schuif de vis dan in een goed voorverwarmde, maar niet te hete oven en laat de vis daarin zachtjes gaar bakken, in 30 a 45 minuten, afhankelijk van de dikte. Af en toe be druipt U met het vocht. Wordt het geheel te droog, voeg dan een klein beetje heef water toe. Houdt U van olijven, dan kunt U nog wat zwarte olijven laten meebakken. Deze vis smaakt heerlijk met brood en sla, eventueel kunt U er ook aardappelpuree bij geven. De saus voor oeze sla is gemaakt op basis van zure room die U m bekertjes bij de melkhandelaar kunt kopen [zure room is beter voor de lijn dan mayonaise Klop door 2 lepels zure room een lepel citroensap, war zout en peper ^en snufje suiker en een mespuntje mosterd Trek de blaadjes van een krop sla in reepjes, voeg er een in dunne reepjes gesneden appel aan toe en maak dit aan met het zure room- sausje. U kunt dit slaatje nog variëren door er wat fijn ge hakte noten of amandelen aan toe te voegen. (U realiseert zich toch wel, dat noten een zeer waardevolle bron van vitamine B vormen NOTENCAKE Roer 90 gr. boter zacht en romig met 90 gr. witte basterc suiker. Voeg er 60 ar. licht verwarmde rietsuikerstroop aan toe en klop dit glad Zeef 120 gr. bloem met een ha f thee lepeltje bakpoeder. Voeg dit bij kleine beetles tegelijk aan de boter toe, afwisselend met, ook bij kleine scheutjes tege lijk, een losgeklopt ei. Roer dit ook weer mooi qlad en voeg er dan 1 volle (opgehoopte) soeplepel fijngehakte walnoten aan toe. Schep dit in een ingevet cakeblik en bak de cake m een niet te hete (maar wel goed voorverwarmde) over in ca een half uur gaar. U kunt de cake nog voorzien var een koffieglazuur, dat u maakt door poedersuiker tot eer papje te roeren met heel sterke zwarte koffie Strijk dit ui over de cake en druk in het glazuur zolang dit nog vochtic is, enkele gehalveerde walnoten. ELZASSER PREISOEP Wie behoorlijk griep heeft of een beetje aan de beterende hand is, heeft meestal heel weinig eetlust. Het is goed orr dan te bedenken dat iets uit een glas er meestal beter r gaat dan iets van een bord en daarom geef ik hier een paa ideeén voor smakelijke ziekendrankjes, die toch wat stevig heid en voeding geven. Bananenmilkshake: maak in een mengbeker een rijpe banaa: fijn, voeg er een lepel poedersuiker bii, een glas melk en een lepel fijngestampte ijsblokjes. Zet er ae mixer in en klop tot de drank homogeen en schuimend is. Giet het in een glas en stuif er wat kaneel op Kippemelk met sinaasappel: giet in een mengbeker het sap Snijd 150 gr. mager rookspek in dobbelsteentjes. Breng IV2 bouillon aan de kook (die U hebt getrokken bi|v. van soec beentjes, of anders van blokjes gemaakt), voeg hef spek e- aan toe en 750 gr. in stukjes gesneden prei, verder 4 m blok es gesneden aardappelen, zout, peper, ti|m, laurier en laa- dit ïn goed een half uur met elkaar gaarkoken. Voeg er dan iqg een in plakjes gesneden metworstje bi|. Roer een bekertje zure room los met enkele lepels van de soep, zodat dit makkelijk vloeibaar word* en voeg de zure room dan, goed 'oerend, aan de soep toe Maak U geen zorgen, als het er een beetje schifterig gaat uitzien. Dit hindert niets en be nadeelt de smaak absoluut niet. Zet bij de soep op tafel een schaaltje met gebakken blokjes brood. WINA BORN (ADVERTENTIE) Huisvrouwen werken vwl te lang, dat toil zeggen: zif besteden aan het huishoudelijk tcerk veel meer tijd dan nodig is. Dat is, volgens maandblad Jdarie Francs', gebleken uit een in Frankrijk gehouden enquête. Daarom is nu in Parijs het centre d'étude* des travans feminine' opgericht, een insti tuut dat in twintig cursusuren van el- ke vermoeide en overwerkte huisvrouw een efficiënte .maitresse de maison' maakt. De kosten van zo'n cursus be dragen ongeveer honderdvijftig Franse franken. Een koopje, als het beoogde doel wordt bereikt. Marlon Brando, Gregory Peck en Paul Newman behoren tot het soort mannen van wie (zegt fova') de mees te vrouwen dromen. Actrice Joanne Woodward liet het niet bij dromen al leen, maar trouwde met Paul Newman. Haar visie op haar echtgenoot: Jk kan Paul niet als sex-symbool zien. Voor mij is hij een grote teddybeer die graag over auto's praat en met de kin deren rondsjouwt'. Joanne Woodward speelt de hoofdrol in Jtachel, Rachel', de historie van een gefrustreerde vijf endertig jarige ongetrouwde lerares. Het is de eerste rolprent die door haar man wordt geregisseerd. Jdickey is veertig jaar en hij ia een zakenman', aldus file" in een ,1c- r ensbeschrijving" over Mickey Mouse, nog altijd vedette nummer één in de Walt Disney produkties. Ruim veertig jaar geleden werd jle rijkste muis ter wereld' voor het eerst getekend door de toen zesentwintigjarige Disney, naar voorbeeld van een grijs muisje dat in een kooitje in zijn geïmproviseerde stu dio woonde. Mickey Mouse met zijn korte broekje, te grote schoenen en viervingerige handschoenen maakte een weergaloze carrière. Elke minuut wordt ergens ter wereld wel een Mickey Mou se filmpje gedraaid. Ook buiten de film wereld heeft de beroemde muis commer ciële successen geboekt. Vierhonderd kranten hebben (voor bij na vijf miljoen lezers) zijn avontu ren gepubliceerd. Vorig jaar stonden zijn naam en afbeelding op de verpak- kina van zo'n vijfduizend verschillende produkten, tot bruidsjaponnen toe. Per jaar wordt in Amerika meer dun zeven miljard dollar aan huwelijkskos- ten uitgegeven. Dat komt neer op ruim zestienhonderd dollar per bruid, aldus ladies Home Journal' dat nog enkele saiüante bijzonderheden over het Ame rikaanse huwelijk onthult. Volgens de statistieken in de Verenigde Staten le veren huwelijken die in de maanden januari, februari en maart gesloten zijn, het hoogste aantal echtscheidin gen op. Juni-huwelijken daarentegen hebben het laagste echtscheidingsper centage. En ook dit schijnt door sta tistieken gestaafd te worden: wanneer bruid en bruidegom allebei uit een ge broken gezin' komen hebben ze toch nog zestig procent kans om hun eigen huwelijk tot een succes te maken. Wan neer één der partners gescheiden ou ders heeft is de kans vijfenzeventig procent en wanneer dit bij geen van beide partners het geval is heeft het nieuwbakken paar vijfentachtig procent kans op een duurzame verbintenis. JSchte vrouwen bestaan niet meer. Ik ben de koningin van net sex-appeal geweest. Niemand heeft mij nog kunnen onttronen'. Deze zelfverzekerde woorden zijn (volgens Jdarie Claire1) uitgespro ken door de nu zesenzeventig jarige Mae Westroemruchte filmster uit de twin tiger jaren. Binnenkort mag ze probe ren, haar uitspraak waar te maken. Mae West zal namelijk de ster zijn in ySa- tyricon', de eerstvolgende film van Fel- lini. Het is met waar zegt Marie Fran cedat de moderne meisjes zoveel jon ger trouwen dan hun moeders en groot moeders. Van de ruim 3 miljoen Fran se jonge vrouwen tussen twintig en vier entwintig jaar trouwt het merendeel als ze eenentwintig zijn. Dat is niet vroe ger en ook niet later dan de moeders en grootmoeders deden. Met de gemid delde leeftijd van de bruidegom ligt het wel anders dan vroeger. Die lag voor heen tussen de zesentwintig en de der tig, maar nu rondom de tweeëntwin tig jaar. En dit nog even uit het vrouwelij ke bedrijfshoofd: in mei van dit jaar houdt de femme chefs d'enlreprise' (de wereldorganisatie van vrouwelijke be drijfshoo fden j haar internationaal con gres in Argentinië. Thema: de vrouwe lijke jeugd opvoeden tot en voorberei den op een toekomst in de techniek. Een onderwerp dat in vrijwel aüe lan den actueel blijft omdat technische op leiding voor meisjes weinig worden ge kozen (voor zo ver ze niet voor vrouwen gesloten zijn). Als oorzaak zien de vrou welijke bedrijfshoofden de onbekendheid met de mogelijkheden van een dergelij ke studie. (van een medewerkster) Acht jaar geleden keek men als Nederlandse in Londen de ogen uit wanneer 's ochtends de werkende meisjes uit de voorsteden de Lon- dense binnenstad overstroomden. Die jonge vrouwen waren vrijwel allen met oogmake-up uitgerust en het was één en al blauwe en groene oogleden wat de Big Ben sloeg. In Nederland deed men op dat moment nog niet zo uitbundig aan oogmaquillage, maar tijdens de_ afgelopen jaren is de kunst van het verfraaien van de kijkers ook hier behoorlijk ingeburgerd. Veel vrouwen voelen zich tegenwoordig zonder oogmaquillage maar kaal tjes en het assortiment doosjes, stiften en flesjes met oogmake-up in allerlei kleuren wordt steeds groter. Toch is er (alweer niets nieuws onder de zon. De mode heeft alleen maar voor de zoveelste keer nieuw leven bezorgd aan een eeuwenoud ritueel dat in de historie van de schoonheidsverzorging keer op keer tot een rage is uitgegroeid. Er zijn tijden geweest dat geverfde ogen' het kenmerk waren van de slechte vrouw die het fraaiversierde oog alleen maar op zondige doelwitten liet vallen. Zo'n periode werd vroeg of laat wel weer gevolgd door een tijdperk waarin het als toppunt van verfijning en smaak gold wanneer de ogen overdadig met schmink' waren bewerkt. EEUWENOUD De ,mode van het geverfde oog' is duizenden jaren oud. In de Egyp tische tijd begonnen de vrouwen er al mee; zwaar-aangezette donkere wenkbrauwen en diepgroene oogleden waren de gewoonste zaak van de wereld. De voorloper van de eyeliner' bestond trouwens ook al want zwarte randen om de ogen waren onmisbaar. En de oogmake-up van Cleopatra staat in de twintigste eeuw nog model voor de oog maquillage. Ook de Griekse en Romeinse dames kliederden naar hartelust met ingrediënten, die de wenkbrauwen en oogleden de nodige nadruk moesten geven. Zelfs de binnenkant van de ogen werd met zwarte make-up behandeld. De dichter Ovidius drukt in zijn kunst der vrijage' de Romeinse meisjes op het hart dat zij niet moeten schromen de kale einden van hun wenkbrauwen bij te tekenen en de ogen te omlijnen ,met een dun iaagje asch of saffraan, dat gevonden wordt aan de oevers van de heldere Cydne-' GRILLIG In de daarop volgende eeuwen gedroeg de oogmake-up zich als iedere tak van mode: grillig. Nu eens was het dernier cri' om de wenk brauwen zwaar aan te zetten, dan weer werden ze volledig wegge schoren en vervolgens met een stift weer op de kale huid getekend. Wufte vrouwtjes deden eeuwen geleden hetzelfde wat nu jonge vrou wen doen als ze een avondje uit gaan: ze maakten de oogleden met goudkleurig poeder op. Al doende leerde men. Prentjes uit de Franse tijd laten zien da: de wenkbrauwen toen al sierlijk en met zorg werden bijgetekend, al werd er nog weinig aandacht besteed aan de individuele vorm van het gezicht: alle vrouwen kijken lichtelijk verbaasd onder iets-opge trokken wenkbrauwen uit. Maar misschien was dat toen de pikante manier van kijken. In 1969 worden mascara, wenkbrauwstift, oogschaduw en namaak- wimpers weer gehanteerd als vijfentwintig, vijfhonderd of twee duizend jaar geleden, al gebeurt het nu waarschijnlijk met meer smaak en raffinement. De wenkbrauw wordt niet langer zwaar ge accentueerd, maar is gereduceerd tot .passende omlijsting': het oog domineert. Voor hoe lang Misschien loopt de volgende generatie vrouwen weer met kale oogleden. Het oog heeft immers al eeuwen lang steeds iets anders gewild. ,Het oog van 1969', gezien door Jeanne Gatineau: de wenkbrauwen worden iets ge- epileerd, met behoud van hun natuurlijke lijn. Het oog domineert: wimpers aangezet met bruine mascara, oogleden in bruine en witte tinten. Het oog heeft al eeuwenlang steeds iets anders gewild. Op het ogenblik wil het: lange op vallende wimpers, schaduw in zachte kleuren, en daarboven een wenkbrauwlgn die na tuurlijk en vooral niet opvallend moet zijn. Paco Rabanne vindt dit avondhoedje een passende omlijsting voor de oog make-up voor een winteravondfeest. uw handen vragen e-rorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17