MERCEDES 280 SE: SNELHEID EN SUPERCOMFORT MR PIJL HOGEWEG: ACTIE KWAM VERKEERD OVER IN NEDERLAND NOG MAAR TWEE BLADEN VOOR AUTOLIEFHEBBERS OP EN OVER DE WEG LONDEN-SYDNEY: PRESTATIES VAN COUREURS GROTER DAN VAN AUTO'S Zaterdag 25 januari 1969 DE .VUISTREGEL' VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER ,Het Verbond voor Veilig Verkeer ziet liever, dat auto mobilisten helemaal niets drinken voor ze gaan rijden', zegt Mr. C. Pijl Hogeweg, die behalve burgemeester van Yerseke ook hoofdbestuurslid is van dat verbond. In die laatste functie was hij mede-verantwoordelijk voor de start van de vierde actie Glaasje op, laat je rijden'. Die start was, vorig jaar tien december, niet zo gelukkig. Want met de actie introduceerde het verbond ook een vuistregel' voor automobilisten, die wel willen drinken, maar toch veilig willen rijden. Die regel luidde, dat men voor het rijden maximaal vier glaasjes mag drinken, maar nooit meer dan één glaasje per uur. Toen deze vuistregel bekend werd, barstte een storm van kritiek los. Drankbestrijders en voorstanders van veilig rijden riepen, dat het verbond nu bezig was het alcoholgebruik te pro pageren. Het werd allemaal nog erger, toen het verbond de regel middels een wel zeer ongelukkig uitgevallen tv-spot onder de aandacht trachtte te brengen. ,Het is allemaal totaal verkeerd overgekomen', zegt Mr. Pijl Hogeweg achteraf. ,Die regel van één glaasje per uur met een maximum van vier was een toelichting van het verbond op een te verwachten wettelijke maatregel. De regering is namelijk van plan de toegestane hoeveelheid alcohol in het bloed te stellen op 0,5 promille Daarom leek het ons onwerkelijk te gaan zeggen, dat men helemaal niets moest drinken'. De vuistregel was volgens Mr. Pijl Hogeweg bedoeld voor een bepaalde categorie automobilisten, de mensen die een pilsje drinken bij het diner en dergelijke Voor degenen, die 's avonds uit willen gaan is de regel, meent het hoofdbestuurslid, ,koud en ongezellig' en dus onbruikbaar Toen echter na 10 december bleek, dat de vuistregel alleen maar misverstanden wekte, hebben de bestuursleden van het verbond de koppen bij elkaar getsoken. ,Er was eerst telefonisch kon- lakt en maandag 23 december zijn we bij elkaar gekomen en hebben we gezegd: haal die regel er uil Overigens kan Mr. Pijl Hogeweg tot zijn tevredenheid mee delen, dat de actie Glaasje optot nu toe duidelijk succes heeft gehad. In 1964 steeg het aantal processen verbaal wegens rijden onder invloed ten opzichte van het voorgaande jaar met 8 procent In 1965 steeg dit aantal weer met 7 procent. In december 1965 begon de eerste actie Glaasje op'In 1966 bleek het aantal verbalen gedaald te zijn met 2 procent. Het volgende jaar, in 1967, was er een geringe stijging met anderhalf procent, terwijl de eerste indrukken voor 1968 weer wijzen op een duidelijke daling. ,En dat ondanks het toegenomen aantal auto's,' voegl Mr. Pijl Hogeweg hieraan toe. (van onze verkeersredacteur) Voor de buitenwereld vrij geruisloos Is met de komst van het nieuwe jaar een autotijdschrift van de Neder landse markt verdwenen. De Auto, voorheen het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Automobiel club is ter ziele en de officiële mede delingen van de KNAC verschijnen te genwoordig in het weekblad Auto visie, dat 14 jaar geleden voor het eerst verscheen als tweewekelijks blad. Zakelijk gezien kan men in dit geval spreken van een fusie: De Auto werd uitgegeven door de N V. Bonaventura, de uitgeversmaatschappij van Elsevier, terwijl Autovisie vroeger het eigendom was van de hoofdredacteur Fred van der Vlugf. Autovisie wordt nu uitgegeven door een nieuwe uitgeversmaatschappij, de N.V. Interventura, waarvan Elsevier en Fred van der Vlugt ieder de helft van de aan delen bezitten. Op het redactionele vlak is van een fusie geen sprake: De Auto is gewoon ver dwenen. Autovisie wordt nog steeds sa mengesteld door de medewerkers, die dat vorig jaar ook al deden en de (drie man sterke) vaste redactie van De Auto heeft andere functies gekregen binnen het Elsevier-bedrijf. Nederland kent verschillende soorten autobladen: het grootst is Autokampioen, het blad van de ANWB. Dit blad is niet zozeer bedoeld voor de echte autolief hebbers, maar meer voor aufomobilisten- ANWB leden. Ook Rijdend Nederland is hoofdzakelijk gericht op ,Jan de auto mobilist', zoals de redactie (dezelfde die Auforevue maakt) het uitdrukt. Autovisie en de 14-daagse Autorevue zijn speciaal bladen voor de autoliefhebber. Dat hoeven niet altijd automobilisten te zijn, de bladen worden veel gelezen door jongelui, die nog niet eens auto mogen rijden. Ook De Auto had vroeger een lezerskring, die men rustig als liefheb bers' mag omschrijven. Voor deze liefhebbers betekent de ver dwijning van ,De Auto' dus een duide lijke verarming. Temeer, omdat Autovisie niets heeft overgenomen van de inhoud van De Auto. Tot die inhoud behoorde ook de populaire rubriek .Motorische No tities', geschreven door onze medewerker Henk van Zalinge. Deze bekende con structeur en Goureur behandelde in die rubriek vragen op auto-technisch gebied. ,Dat was leuk om te doen', zegt Van Zalinge. ,Die rubriek leefde heel erg. Er kwamen veel vragen'. Henk van Zalinge had met de redactie van De Auto een jaarlijks contract. Van de fusie is hem nooit iets verteld. ,Je weet hoe dat eraat, ik hoorde het via via'. Voor Van Zalinge is het contract dus .af gelopen. Autovisie heeft hem nog niet benaderd. Misschien gebeurt dat nog, als er veel vraag naar de rubriek komt, zegt Autovisie-redacteur Hans Veldhuis. Vol gens hem is het blad De Auto opgeheven onder druk van Elsevier. De uitgave werd te duur voor dit bedrijf. Voor de autoliefhebbers zijn er dus nog twee gespecialiseerde bladen over. Auto visie, met volgens eigen opgave een op laag van bijna 36.000 en Auforevue met, ook volgens eigen zeggen, een oplaag van 11,500. Hoelang alles nog zo zal blijven is de vraag. Insiders beweren, dat Autorevue het nogal moeilijk heeft en zelfs, dat het blad zijn langste tijd heeft gehad. De heer Han Harmsze, samen met autoveteraan Piet Nortier (die ook hoofd redacteur is) de uitgever van Autorevue, beweert het tegendeel. ,De oplage is de laatste jaren gestegen', zegt hij. Die op lage is volgens redacteur Jan van Hilten vooral gestegen, omdat Autorevue zich de laatste jaren steeds meer op de autosport heeft gericht. Tot een fusie met Autovisie zal het, als men de zegslieden van beide bladen moet geloven, nimmer komen. ,Als ons blad commercieel niet meer gaat, dan houden we er mee op', aldus Han Harmsze. Autorevue is voor ons niet in teressant', zegt Autovisie-directeur-hoofd redacteur Fred van der Vlugt. VERKEERSLES Op één van de extra pagina's, waarop wij eind vorig jaar aandacht schonken aan de veilig verkeemveek, uitte Yerseke s burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg kritiek op het verkeersonderwijs op lagere scholen. Mr. Pijl Hogeweg sprak toen in zijn functie als Zeeuws voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer. Ten onrechte heb ben enkele lezers uil zijn opmerkingen begrepen, dat de kritiek vooral de Zeeuwse scholen gold. Het tegendeel is waar. Vooral op de scholen, die mr. Pijl Hogeweg uil zijn naaste omgeving kent ■iaat het verkeersonderwijs op een gezond, peil. De kritiek was hoofdzakelijk gericht, op een niet gering aantal lagere scholen in den lande, waar het verkeersonderwijs er zo'n beetje als hel vijfde u;iel aan de wagen hiihangt. Het. is al vrij lang geleden, dat Middelburgse raadsleden er bij het college van burgemeester en wethouders óp aandrongen om liet bord, dat vanaf rijksweg 58 de weg naar Middelburg wijst, eens wat groter te maken. Eerlijk is eerlijk: het bord is groter geworden. Daarmee is voor vele weggebruikers tevens vast komen le staan, dat groter niet altijd duidelijker hoeft te betekenen. Als men 's avonds uit de richting Goes over rijksweg 58 naar Middel burg rijdt en men moet dimmen voor een tegenligger, dan valt het. grote bord te laat op. We hebben, enkele weken geleden op een zondag, zelfs een auto in de sneeuw langs de berm vast zien zittenomdat hij te vroeg rechtsaf was geslagen. Wellicht kan elektrische verlichting of deugdzaam reflecterend materiaal dit bord wat duidelijker maken, opdat ook mensen, die deze provincie niet zo goed kennen, de weg naar Zeelands hoofdplaats kunnen vinden, Op dit. overzichtelijke en duidelijk aangegeven kruis punt heeft zich vorige week zaterdagmiddag een af schuwelijk ongeluk voltrokken, dat aan drie leden van één gezin uit Kapelle het leven kostte. De auto uit Kapelle kwam uit de richting Geersdijk, van de zelfde kant dus vanwaar deze foto is gemaakt. De wagen wilde de kruising recht oversteken om naar Wissenlcerke te gaan. Van rechts kwam een auto uit. Colijnsplaat, een auto ,die zoals de foto duide lijk toont,, voorrang had. Een botsing was niet meer te vermijden. De scheve lantaarnpaal op de achter grond is daarvan nog een stille getuige. Hoe kon een dergelijk ongeluk gebeurenHet was somber weer, 's middags om vier uur. Beide Uuto's waren grijs. De bestuurder van de wagen uit Co lijnsplaat verklaart echter, dat hij de overstekende auto wél heeft gezien. Hij rekende er op, dat het voertuig zou stoppen. De auto uit Kapelle kende de weg. De bestuurder en zijn vrouw kwamen van Noord-Beveland. Daar schuilt, waarschijnlijk de op lossing: juist de mensen die de weg goed, kennen 'zijn geneigd op dit kruispunt gewoon door te rijden. De kruising bestaat namelijk nog niet lang, vroeger was het een driesprong. De weg naar Colijnsplaat is pas sinds kort open. Toen die nog niet open was, had het verkeer op de weg Geersdijk-Wissenkerke voor rang. Dergelijke plotselinge wijzigingen komen voor al in Zeeland, waar veel aan de wegen wordt ge werkt meer voor. Het is daarom bittere noodzaak om ook op de wegen, die men kent. als zijn broekzak, scherp op te blijven letten. Het ongeval van vorige week zaterdag was overigens het eerste ongeluk, dat op het kruispunt is gebeurd na. de openstelling. (Kofo PZO De Londen-Sydney marathon is achter de rug. Deze langs de halve aardbpl voerende rallye bleek achteraf minder zwaar dan werd verwacht. 69 van de 98 starters haal den de finish. Er zullen meer marathons volgen en de volgende zullen zwaarder zijn. De organisatoren hebben aangekondigd voortaan ieder olympisch jaar een dergelijk evenement'op touw te zullen zetten. Deze mede deling was op zichzelf een verrassing, omdat eerst werd gezegd, dat een dergelijke rit maar eenmaal kon worden gehouden. Gezien de grote belangstelling voor de rallye van vooral auto fabrikanten, die de publiciteïtsmogelijkheden zagen liggen, is de beslissing om meer van die ritten te houden wel begrijpelijk. De publiciteit is overigens door de fabrikanten flink uitgebuit. Advertenties in kranten en voor al in autobladen gaven lezers de laatste weken de indruk, dat minstens iedere deelnemer een eerste prijs heeft gekregen. BMC zette bijvoor beeld met grote koppenin de kranten, dat de door die fabriek ingeschreven Austin 1800 als eerste door de-finish ging. Dat was nog waar ook, maar men vergat te melden dat een Hill- man de rallye heeft gewonnen. De Austin, die als eerste finishte, had namelijk teveel straf- punten en werd tweede Die winnende Hillman zag men trouwens in Nederlandse advertenties niet meer terug. Daar heette het, dat een Sun beam de monsterrit had gewonnen. Het zou ook zinloos zijn, om die Hilmann in ons land te adverteren, want het voertuig is hier niet eens te koop, Nederland voert slechts Sunbeams in, die overigens van dezelfde fabriek komen en hetzelfde in elkaar zitten als Hillmans. Onzs eigen DAF-fabriek deed het ook aardig. Daf, de eerst aankomende 1100 cc wagen, schreef men in de advertenties. Er was in de rallye be paald geen extra prijs voor deze prestatie. De tweede Daf, die van David van' Lennep, was trouwens de laatslaankomende wagen. Dit alles doet van de geleverle prestaties niets af En die prestaties werden in hoofdzaak ge leverd door de rijders. Want men mag van een moderne auto verwachten, dat die, als hij goed wordt gereden, een dergelijke rit kan maken. De auto's, die het niet haalden, vielen dan ook hoofdzakelijk uit door aanrijdingen en botsin gen. Maar ja, de fabrikanten maken een grote rallye financieel mogelijk en dat doen zij heus niet alleen om een paar coureurs een sportief pleziertje te gunnen,... Ülcclit nieuws voor degenen, die vorig jaar een Cadillac hebben gekocht, hun toen zo perfect lijkende voertuig is al weer lelijk verouderd. De Cadillacs voor 1969 zijn namelijk op talrijke punten verfijnd. Zo zijn de deuren steviger, kan men de toeter voortaan vanuit de stuurwiel rand bedienen en is het rijden soepeler geworden door een verbeterde voorwielophanging. Aardig is het ook, dat de motorkap met zes centimeter werd verlengd. ,De wagens tonen langer', merkt de importeur tevreden op. Een troost voor be zitters van het 1968-rnodel: ze lonen alleen maar langer, want zo zegt de importeur: dg totale afmetingen zijn ongewijzigd. Gillende achterwielen, door banden geschuurde klin kers, de Mercedes spoot weg toen we met de acce- leratieproeven begonnen. Tachtig kilometer in 7,2 se conden, snelheid honderd: 11,1 seconden; 120: 16 seconden geeft de stopwatch aan. Dat is niet mis, zo'n acceleratie. Vergeet niet, dat de motor zo'n 1500 (om precies te zijn 1485) kilo moet wegsleuren. De wagen is ook geruisloos, je hoort de motor nauwe lijks lopen. Bij 160 kilometer per uur lijkt het wel ol je thuis rustig in een grote fauteuil zit in plaats van over een snelweg te razen Het dashboard zit uitstekend in elkaar. Doordacht en 'i zit vast. Twee mooie ronde klokken, de één snel heidsmeter, de ander met benzine-, oliedruk- en tem peratuurmeter en allerlei verklikkerlichtjes. Tussen de twee klokken kun je zien hoe laat hel is. Alles voor treffelijk afleesbaar, ook 's nachts. In de knop van de handel voor de richtingaanwijzer (aan de stuurkolom) zit behalve de schakelaar voor het licht, ook nog die voor de ruitenwisser met twee snelheden. Drie ineen, erg handig. Het klinkt wat eentonig steeds zulke lovende woorden te gebruiken, maar het kan niet anders De wegligging is fantastisch Het is natuurlijk voor een leek wel even wennen voor je met een wagen van vier meter negen tig bij een meter eenentachtig tot snel bochtenwerk komt. ,Als een blok' is een tamelijk zwakke uitdrukking voor deze wagen. De wagen blijft op de weg, zonder welke paniekverschijnselen dan ook, al doet men zijn uiterste best om de 280 met de meest grillige en onwaarschijn lijke stuurbewegingen van zijn stuk te brengen Het lukt met moeite één wiel zijn grip op de weg le doen verliezen. Een kleine correctie en de mercedes is v/eer onderdanig aan zijn meester. De 280 is uitgerust met de bekende Mercedes-achter- asconstruclie met pendelassen. Niet te verwarren met een constructie, die bij andere typen wordt toegepast. De wegligging is door de constructie met pendelassen zo geperfectioneerd, dat je je afvraagt of je nog iets beter zou kunnen wensen. De vering doel voor de wegligging niet onder: op alle soorten wegen voldoet hij uitstekend. De watergekoelde zescilinder motor met benzine-in- spuiling heeft een cilinderinhoud van 2778 cc en levert een vermogen van 180 sae-pk. Onze testwagen was uitgerust met een automatische vierversnellingsbak, met de mogelijkheid twee, drie of vier versnellingen AUT0PR0EF VAN HENK VAN ZALINGEN te kiezen met een fraai pookje op de middenlunnel De bak werkt goed, overschakelen naar een hogere versnelling is nauwelijks merkbaar. Hel benzinever bruik is gemiddeld 1 op 6,5 De bekrachtigde remmen, waarmee ik bij een vorige test waf minder goede ervaringen heb gehad, vol deden in deze testwagen uitstekend en zijn prima doseerbaar. He! rempedaal is licht te bedienen Een goede rem is een prettig ding en geeft bi| hoge snel heid (de 280 SF loopt top 187) hel veilige gevoel dal ie hel brullend geweld ook dan in toom kan houden Comfortabel is de 280 bij uitstek De stoelen zijn in grote mate verstelbaar. De bestuurdersstoel is ook in een aantal standen hoger en lager te zetten. De rug leuning is traploos in elke gewenste stand te zetten De stoelen zitten bijzonder fijn Ze geven overal steun en.... ze zijn niet zacht. Juist deze mate van hard heid draagt veel bij tot het comfort. In zachte stoelen zou je absoluut op de duur moe worden. Kachel en ventilatie geven via regelbare toevoerka nalen warme en frisse lucht in. alle gewenste hoeveel heden. Listig weggewerkte afvoerkanalen maken het rijden met gesloten ramen mogelijk zonder het be nauwd te krijgen Tja, de 280 SE is wel een wagen voor mensen boven een bepaalde weistandsgrens. De gewone man komt er niet aan, want je moet er 24.000 gulden voor neer kunnen tellen (met automaat 1490 gulden extra). Als je een paar dagen in zo'n auto rijdt, moeiteloos manoeuvrerend met het bekrachtigde, exact werkende stuur, nog moeitelozer op lange trajecten, bij zeer hoge snelheden zonder last le hebben van zijwind gevoeligheid en zonder problemen met vijf man plus alle bagage comfortabel in de auto zit, je de portieren als brandkastdeuren achter |e in het slot hoort vallen, je denk» aan al die veiligheidsmaatregelen (energie absorberende carrosserie en stijf passagierscomparti ment) dan is dat alles een heleboel waard, onbetaal baar eigenlijk. Dat ik de buitenspiegel op deze wagen een onding vind en de ruilen in de Voorportieren liever zonder tochtruitjes had gezien, heeft natuurlek niets te betekenen De 280SE is een wagen vol ar tenlies aan zijn berijder, zoals de 's avonds room kleurig verlichte aanduidingen bij de keuzeschakelaar van de automatische bak Het is allemaal af Henk van Zatinge begroeit deze maand de Mercedes 280 SE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 14