Officieren Zeeuws bataljon 11-14 R.I.: ,Wij hebben nooit zoiets meegemaakt' Belastingheffing op bijstandsuitkering Tweede uitzending over optreden leger in Indonesië Bevelandse rattenjacht in volle gang V 4 WAAROM EXACT NA 20 JAARDE TERMIJN VAN VERJARING? Zeeuws bataljon Geen SS Afgemaakt Rapport Hulp Rattenjacht op tv Ds J. van der Schee naar Zierikzee DR HUETING ONTVANGT VEEL BRIEVEN MET BIJVAL MARINIER DOET BOEKJE OPEN Van dichtbij PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 JANUARI 1969 REACTIES OP UITLA TINGEN DR HUETING VLISSINGEN De .Achter het nieuws' uitzending, waarin dr Hue- ting nogal ongenuanceerd door zeer in het algemeen te spreken Nederlandse militairen beschuldig de van oorlogsmisdaden tijdens de politionele acties in '48 en '49 in Nederlands Iudië heeft overal in het land reacties opgeroepen. Zo heeft de heer R. W. van de Kuin- der, die in genoemde jaren achter eenvolgens compagniescomman dant bij het achtste bataljon stoot troepen was en vele malen lid van een krijgsraad te velde hij woont thans te Veenendaal tegenover een GPD-verslaggever verklaard: ,De Nederlandse soldaten waren geen missionarissen, maar exces sen waren uitzondering, geen re gel'. .Niet alle Nederlandse militairen rijn tijdens de politionele acties even zachtzinnig geweest', zo zei hij, ,zij wisten dat de tegenstander hen voortdurend naar het leven stond. In die situatie van spanning, slape loosheid en onzekerheid valt er gauw een schot teveel. Maar van zodani ge excessen, dat er nu na twintig jaar, nog een dergelijk grootscheeps schandaal om zou moeten worden gemaakt, heb ik nooit gehoord, laat staan iets gezien'. De heer Van de Kuinder besloot het in terview met een advies. ,Laat de rege ring de archieven uilt die tijd toch open baar maken. Velen van de beschuldigde soldaten zijn nu gevestigde huisvaders, haat meneer Hueting namen en plaat sen noemen en kijk in de personeelssta- ten na wie de betrokkenen waren. Ik ben ervan overtuigd, dat er van een groot deel van de beschuldigingen niets overblijft'. Aan de eerste politionele actie heeft ook het bekende Zeeuwse bataljon van het n-14 R.I. deelgenomen. Dit bataljon be vond zich toen te Padang op Sumatra en zowel de bataljonscommandant, over ste .J J. van Oort hij woont thans te Diever en compagniescommandan ten kapitein C. Sinke (Yerseke) en ma joor J. Bom (hij was tot voor kort in specteur visserijen te Yerseke en woont na het aanvaarden van een departe- mentsfunclie te Voorschoten) konden zeer gedecideerd verklaren, dat in hun omgeving nooit van martelingen of an dere oorlogsmisdaden sprake is geweest. X>e toestand is nooit zo geweest, dat we de mensen over de kling joegen', zo verklaarde overste Van Ooit, ,de mensen daar, de burgers, waren eerder welwil lend en vriendelijk dan vijandig. We hebben zelfs posten opgezet, waar de bevolking eerste hulp kon krijgen. En als we gevangenen maakten, dan wer den die goed behandeld. Om daarop .toej t.e zien hebben we Amerikaanse waar-j nemers gehad. Tegenover die waarne mers verklaarden de gevangenen dat' ze bij ons beter werdeD behandeld dan bij hun eigen mensen .Wat ik wel wil opmerken', zo zei de heer Van Oort nog, ,is dat als je der tien mensen verliest op één dag, ge dood door ondergronds geplaatste bom men. dat er dan een bepaalde stem ming is. Ik kan me voorstellen, dat men dan gauwer iets zou doen maar ik wil niet zeggen, dat dit gebeurd is'. maakte voorvallen, als lid van een krijgsraad een diepgaand onderzoek Met opzet geen generaal uit die dagen om de beschuldigingen van dr Hueting zoals niet te weerleggen, dan toch in een breder kader te plaatsen. Eén van de brigade-commandanten van de 7 decem- ber-di\nsie, thans luitenant-generaal bd, ried het ons af. ,De brigade-commandan ten zaten ln hun hoofdkwartier, soms ver van de opererende troepen af. Als wij onze visie geven, zegt men toch: ja. een generaal! Die heeft mets zelf gezien en alles van horen zeggen. De vuile zaakjes zullen wl voor hem verbor gen zijn gehouden'. Geen generaal dus. maar een compag niescommandant. de toenmalige kapitein Van de Kuinder. ,Die meneer Hueting be schuldigt zeer in het algemeen Neder landse militairen van oorlogsmisdaden. Als hij voorbeelden gaat geven valt het op, dat hij vaker spreekt van Amboone- zen en KNIL-mllitairen, dan van .Hol landse jongens' die wandaden zouden hebben begaan, maar goed, allen kunnen worden samengevat als .militairen in dienst van dit land', zoals hij doet. Wat heeft hij hen nu te verwijten? Hii somt een aantal hele en halve, want soms niet volvoerde misdrijven op, waarbij hij zelf betrokken ls geweest. Ik ontken niet, dat sommige van die voorvallen zich inderdaad zo hebben toe gedragen, maar het waren incidentele excessen, geen geregelde van bovenaf gecommandeerde acties. Als dr Hueting een vergelijking trekt met de SS. (,Wij gingen naar Indonesië met een mentali teit van: we gaan alles kapot schieten. De majoor hield een afscheidsspeech la de S.S.') pleegt hij bewust een erger lijke verdraaiing van de feiten. De SS maakte onderdeel uit van een misdadig systeem. De Nederlandse militairen, die scheef gingen, niet. De commandanten, die ik heb meegemaakt en dat waren er vele handen allemaal een groot verantwoordelijkheidsgevoel. Het gros van de soldaten trouwens ook. De bui tenlandse officieren van de VN-commis- sies van goede diensten, die tussen onze troepen inzwierven, meest Amerikanen, die ons niet op voorhand welgezind wa ren, prezen vaak het rustige optreden van de Hollandse jongens'. Om de situatie, waarin zij tijdens de politionele acties verkeerden, te schet sen, geeft de heer Van de Kuinder twee voorbeelden. ,Een korporaal gaat met negen soldaten op patrouille. Zii worden door een om hulp vragende TNI-mili- tair in een hinderlaag gelokt en afge maakt. Het grootste stuk, dat van hun lichamen is teruggevonden was zestig centimeter lang. Op een andere a.vond, twee jaar later, gaat een sergeant-ma joor met vijf soldaten op patrouille. Zij worden in een hinderlaag gelokt, ge vangen genomen, ontkleed en naakt van kampong tot kampong gejaagd. Aan het eind van de tocht, tegen de avond, worden zij op beestachtige wijze afge maakt. Ik ben bij de opgraving van hun resten geweest 'en ik heb met eigen ogen gezien hoe de tegenstander te keer kon gaan. Ook dat waren excessen, na tuurlijk. Maar mag ik hier uitdrukkeliik stellen, dat ik dergelijke dingen van de twee bataljons stoortroepers in mijn omgeving nooit gezien, of zelfs maar ge hoord heb?' Dr Hueting zat bij de inlichtingendienst van de stoottroepen. De heer Van de Kuinder: ,dat waren wel de jongens, die je als commandant in de gaten moest houden. Zij zaten erbij, omdat ze dat zelf zo graag wilden, vrijwilligers dus. Maar bij het verhoren van tegenstanders waren zij het, die de kans kregen die lui verrot te slaan. Dat moest je zien te voorkomen. Nou waren ze niet alle maal eender, natuurlijk. Als er een maat te ver ging, werd dat meestal wel gerapporteerd. Zo'n rapport kwam bij de bataljonscommandant en die greep onmiddellijk in. Er zijn heel wat van die .kruisverhoorders', zoals dr Huetfng ze beschrijft, alt de inlichtingendienst gehaald en voor de krijgsraad gebracht. De straffen waren lang niet mals en we zorgden er wel voor, dat iedereen dat te weten kwam. zodat ze goed preventief werkten'. ben. zei ik. Welnee, zei de man, il< ben altijd goed behandeld', De heer Van de Kuinder kreeg zijn terugreis-visum. Na een kort verlof in Nederland, was hij van 1950 tot 1955 als .adviseur categorie één' n dienst van de Indonesische overheid. Aan het eind van rijn betoog, blijft hij zitten mei, één vraag: waarom rapporteerde de heer Hueting, de oorlogsmisdrijven, waarvan hij zegt ooggetuige en mededader te zijn ge weest destijds niet direct bij zijn onmiddellijke commandant, maar komt hij er pas nu mee, na twintig jaar. dat wil zeggen exaet de termijn waarna rij voor het instellen van een strafvordering verjaard zijn GOES In het televisie-program ma .Scala.' za.1 vanavond woens dag aandacht worden besteed aan de Zuidbevelandse rattenver- delgingsactie, die nu ln volle gang is. Scala' wordt uitgezonden van 3 minuten over zeven tot vier mi nuten voor acht via Nederland-1. ZfERIKZEE Ds J. van der Schee te Hoogeveen heeft een beroep aange nomen naar de hervormde gemeente te Zierikzee. Ds Ynn der Schee is in rendrecht in 1928 geboren. Op 5 oktober 1952 werd hij bevestigd als predikant in Willige-Langerak. Hij vertrok in 1957 naar 's-Gravenmoer en werd op 10 februari 1963 bevestigd als predikant in Hoogeveen. In Hoogeveen was ds Van der Schee vier jaar praeses van de centrale kerkeraad. Hij was ook praeses van de classis Meppel. Hij was voorts twee jaar kerkvisita- tor in de kerkprovincie Drenthe. 1. W. VAN DE K1IINDER Wat de door de heer Hueting gesgina- leerde moorden op krijgsgevangenen be treft, de heer Van de Kuinder heeft twee verhalen om aan te tonen, dat der gelijke uitwassen geen regel, eerder gro te uitzondering waren. Voor de arrestatii. va,n Soekarno, Hatta. Sjahrir en Sa.lim in Djokjakarta was het stringente bevel uitgegeven zo weinig mogelijk bloed te doen vloeien. Als commissaris van politie was de heer Van de Kuinder verantwoordelijk voor de bewaking van verschillende krijgsge vangenkampen. Toen hij terug zou keren naar Nederland werd hem door de In donesische regering gevraagd of hij de leiding op zich wilde nemen va.n de leergang bij de opleidingsschool voor inspecteurs 'van politie te Soekaboemi. Was dit op zichzelf al een bewijs van goed gedrag, voor zijn re-entry permit' moest hij niettemin .gescreend' worden. ,De autoriteit, die mij ondervroeg, heette Hutabarat, een scherpzinnige Minag- kabauer, die toen de rang van majoor had. Ik was nog maar nauwelijks op zijn kantoor of hij zei: ik ken u. Ik heb bij u in een krijgsgevangenkamp geze ten. Dan zult u wel wat tegen me heb- Rayon Zeeland ,Philatelica' vergaderde VLISSINGEN Het rayon Zeeland van de int,, ver. .Philatelica', waartoe ook de afdeling Flakkee behoort, kwam jongstleden zaterdag in het gebouw Het Anker te Vlissingen bijeen. Naast de delegatie van de diverse Zeeuwse afde lingen, waren aanwezig de heren Ph. Smulders uit Den Haag, E. C. de Poorter te Weert, J. de Vries te Dirks- la.nd en A. Rorije te Vlissingen, die het hoofdbestuur van de vereniging ver tegenwoordigden. De heer K. Ofte te Middelburg was als redacteur van .Plii- Iateliea-nieuws' aanwezig. Na het openingswoord door de voorzit ter de heer A. Rorije, die daarin de verschillende werkzaamheden en hoog tepunten van het Zeeuwse ravon schet ste, werd de leiding van 3e bijeen komst in handen gesteld van de heer P. Smulders. In de daarop volgende discussie werd de eerstvolgende rayon-tentoonstelling besproken, welke gehouden wordt te Middelharnis. Ook het ron-lverkeer en het beheer hierover was een punt van bespreking. Nadat de diverse organisatorische za ken waren behandeld hielden vier Zeeu- se leden een praatje al dan niet toe gelicht met dia's over een bepaald ver zamelgebied. Zo behandelde de heer H. C. Geuieit te Middelburg ,Bet kerstgebeuren' op postzegels. .De postverbindingen in Zee land tot 1813 .werd ingeleid door de secretaris van de afdeling Goes, de heer B. C. van Tiennoven. Daarna was het de beurt aan de heer K. Otte, die een zeer interessante cau serie hield over de .Poststempels van de diverse Zeeuwse gemeenten'. Tenslotte besprak de heer J. H. W. Kay- ser te Vlissingen zijn verzameling .Op wekicing en transport van elektriciteit op postzegels', weilk praatje werd toegelicht met een serie fraaie dia,5 HILVERSUM-DEN HAAG (ANP- GPD) De redactie van de VARA tv-rubriek .Achter het nieuws' heeft naar aanleiding van de uit latingen van de heer J. E. Hueting, over volgens hera in Indonesië be dreven oorlogsmisdaden, naast brieven van mensen die het oneens waren met hem, ook veel brieven ontvangen van mensen die soortge lijke ervaringen hebben als de heer Hueting. In verband hiermee zal de VA.RA aanstaande zaterdag van 22.45 tot WR.00 uur een tweede uitzending wijden aan het optreden van het Ne derlandse leger in Indonesië in de periode van 1945 tot 1949 (Neder land I(. Maandagavond volgt dan van 20.20 tot 21.00 uur een discus sie over deze zaken waarvoor de VARA ook enkele mensen, die in deze periode ver antwoordelijkhe' rl droegen, zal uitnodigen. Dr Hueting heeft veel bijval gekregen, Zo vertelde een oud-marinier, nu douane ambtenaar in Amsterdam gisteren: Tijdens de politiële actie in Indonesië was ik marinier. Het is onzin om te ontkennen dat de Nederlandse troepen zich niet aan oorlogsmisdaden hebben schuldig gemaakt. Ik maakte mee dat een auto met mariniers van mijn com pagnie op een mijn liep. Er waren een paar doden; de rest van de mannen werd doodgeschoten. Onze compagnies commandant liet daarop honderd man aantreden. De opdracht luidde om als vergeldingsmaatregel de nabijzljnde kampong ln brand te steken. De 'vol gende dag werd als extra strafmaatre gel een gebied van tien bij tien kilo meter platgebrand. Alle mannen die in dit gebied werden aangetroffen, moes ten onmiddellijk worden doodgeschoten. De douane-beambte deed zijn verslag in de kamer van dr Hueting in het .Tan Swammerdam laboratorium van de Am sterdamse universiteit.. Sinds dr Hue ting vrijdag jl in .Achter het Nieuws' verklaarde dat Nederlandse militairen in 1947'48 in Indonesië op grote schaal oorlogsmisdaden hebben begaan, heeft hij nauwelijks meer tijd om zijn weten schappelijk werk te doen. Jk heb tot dusver meer dan zeven tig telefoontjes gehad, waarvan maar enkele van mensen die het me kwalijk namen, dat ik de beschuldi gingen heb geuit. Verder kwamen er tal van brieven binnen en dan komen mensen mij opzoeken zoals deze oud-marinier. Ik wordt over stelpt met feitenmateriaal, dat mijn beschuldiging onderstreept. En dat vind ik wel prettig ook: van. diverse zijden ben ik aangevallen maar ik hoef nu niet meer alleen op mijn eigen waarnemingen af t» gaan'. Kwaad geweten Dr Hueting is nu veertig jaar. In sep tember 1947 werd hij als jong dienst plichtig soldaat naar Indonesië ge stuurd, waar hij tot het voorjaar van 1950 is gebleven. Hij werd gedetacheerd bij de stoottroepen van het KNIL. .Na tuurlijk zullen er honderden militairen zijn die kunnen vertellen dat zij nooit misdaden als het martelen en neer schieten van krijgsgevangenen en bur gers hebben gezien. In de steden wa* net meestal, rustig, en gedisciplineerd. Als een militair zich misdroeg, greep de militaire politie direct in. Zo was het trouwens ook met de Duitsers in tal van bezette steden tijdens de oorlog. De misdaden eahter werden bedreven Systeem Verenigingen van oud-strijders, oud- generaals en zelfs oud-premier dr Drees hebben de beschuldigingen met kiem van de hand gewézen. Dr Hueting: ,Van dr Drees is mij dat tegengevallen. Hij kan zich slechts twee misdaadgevallen herinneren, namelijk de zaak-Wester ling en de zaak-Bondowoso. De anderen hebben zich zo kwaad gemaakt dat zij inderdaad een kwaad geweten schij nen te hebben. Men werpt mij voor dat zich incidenteel wel eens gruwelen kunnen hebben voorgedaan, maar er- geen systeem van werd gemaakt. Wat is een systeem, was Ls incidenteel? In 1947 werd tijdens de officiersoplei ding in Den Bosch op een vraag van één der kadetten geantwoord: gevange nen maak je in een oorlog, maar niet in een politiële actie. Is het slecht opleiden van officieren die later in pa niek de verschrikkelijke opdrachten foven op zichzelf al geen misdaad? /eden van de militaire politie verklaar den mjj dat het verhoren van gevange nen met behulp van elektrische stroom ook bij de MP plaatshad. Een systeem of incidenteel Wat doet het er toe als* de incidenten aan de lopende band plaatshebben .Oorlogsmisdaden, mishandelingen?' rea- f(eerde majoor Bom, toen we hem te- efonisch om commentaar vroegen, .wel nee, natuurlijk niet. Wat ik weet is dat we ze geholpen hebben. We hebben honderden krijgsgevangenen gemaakt. Dan vroegen we of ze boer waren en dat bleek meestal en dan werden ze naar huis gestuurd. Eén geval herinner ik me van een gevangene, die een buik schot had gekregen. Hij is normaal naar ons hospitaal gebracht. Onze hospitaal soldaten hielpen de kampongbevolking, die van heinde en verre kwam om won den en zweren te laten verzorgen'. ,Het mooiste dat ik heb meegemaakt was het beschermen van bruiloften. Op de eerste bruiloft na de vasten tijd werd de bruid gekaapt, de gas ten uitgekleed en al het eten mee genomen. Daarna zijn we de brui loften gaan beschermen. Later hebben we nog een serenade gehad van alle buurtbewoners' .Ferme jongens, stoere knapen' klonk het uit een grammofoon op een karretje. De be volking was reuze sympathiek', ln dezelfde geest reageerde compag niescommandant kapitein Sinke. .Ik kanl pertinent verklaren', zo zei hij, ,datl er bij mij in de compagnie geen sprake] is geweest van oorlogsmisdaden. Daarj had ik zeker werk van gemaakt. Kam-! pongs uitgemoord? Nooit van gehoord.! Bij ons werden trouwens ook de gevan-j genen goed behandeld. En hens, daar werd altijd streng de hand aan gehouden, i Wat je van horen zeggen hebt, moet je! altijd zeer voorzichtig mee zijn'. Wel verklaarde de heer Sinke nog. dat de verhoren werden afgenomen door in heemsen, omdat die de taal voldoende beheersten. ,Ik durfde niet te verklaren dat daarbij nooit iets gebeurd zai zijn', aldus de heer Sinke. ,rhaar in ieder ge val heb ik zelf nooit zoiets meegemaakt' Het Zeeuwse bataljon 11-14 R,I. heeft dus met deelgenomen aan de tweede politionele actie. Oud-compagnies commandant Van de Kuinder heeft ze beide van heel dichtbij meege maakt. Hij zag het optreden van de stoottroepen met eigen ogen en stel de naar andere, niet zelf meege- GOES De rat ten verdelgingsactie op Zuid-Beveland is nu in volle gang. Meter voor meter worrlt een 3000 kilometer sloot op Zuid-Beveland in het gebied van ongeveer 33.000 hec tare bewerkt. Dagen achtereen zoe ken vrijwilligers langs de slootkan ten naar rattenholen, waar zakjes met cumarine vergiftigde haver in wordt gestopt. En in (lc kommen van de gemeenten zijn gemeente werklieden aan de gang om de ratten zo grondig mogelijk re verdelgen. De ze week komt de eerste ronde van de actie, die officieel maandag is be gonnen, klaar en dan zal men nog enkele weken nodig hebben voor de tweede en de derde ronde. Dal houdt in een aanvulling van het vergiftigde voer waar blijkt, dal ralten er van eten. Het werkcomité onder leiding van de L, heer F. de Groene en samengesteld uit vertegenwoordigers van de ge- 0 meentebesturen, de 3 samenwerken de standsorga.nisaties, het waterschap .De Brede Watering van Zuid-Beve land' en de rijksvoorlichtingsdienst, :s half december met het werk be- I'.: gonnen. Er werd 50.000 kilo lokaas gekocht. Dat zal niet voldoende zijn. - Men denkt voor de 75.000 kilo met cumarine vergiftigde haver een be- drag van 75.000,- nodig te hebben, i Het geld zal moeten komen van het waterschap en van de gemeenten. Tijdens een rit langs de sloten in het i;i Zuld-Bevelandse wordt duidelijk, dat de rattenjacht geen luxe campagne is. De slootkanten zitten vol ratten holen en die worden stuk voor stuk voorzien van plastic zakjes met lok aas. Ook in de gemeenten is de ver- delglngsactie noodzakelijk. Met name op de plaatsen waar flats staan in Goe3-Zuid hebben de ratten duidelijk hun sporen achter gelaten. Vanuit de fiats worden re- De gel matig kleedjes met broodkruimels en andere etensresten uitgeklopt. Ge beurt dat vanuit vier woningen bo ven elkaar, dan wordt de omgeving van de flats een dorado voor de ral- ten, die geen moeite hebben om aan hun kost te komen, kosten zijn weliswaar hoog, veel meer geld zou men kwijt zijn, als niet dagelijks een zestig man gratis op jacht ging. Een vertegenwoordiger van het comité rekent voor, dat men jan arbeidsloon nog eens een 100,000 zou moeten uitbetalen, als de leden van de standsorganisaties en de man nen van het waterschap zouden moe ten worden betaald. De actie is, zoals gezegd, deze week pas officieel van start gegaan. Men is echter al vanaf de tiende januari met vrijwilligers bezig de 'duizen den kilo's lokaas te verpakken m plastic zakjes van een ons. Dat wordt gedaan in Krabbendljke, Wilhelmina- dorp, Oudelande en 's-Heerenhoek. Op de foto: .Vrijwilligers verpakken in Wilhelminadorp de haver met cu marine. (Foto: PZC). Slot van pag. 1 king ran C. E. M. Lugt, dat in de dertiger jaren op het reper- toirevstond van talrijke amateur- verenigingen. Goocheltruc ,Ook nu staat er' zo stelt drs Kaan, .een klucht op het repertoire van een van de zakelijkste departementen van H.M.'s•regering en wel dat van financiën dat deze titel zou kunnen dragen. Elke gemeentelijke sociale dienst kent de inhoud van dit stuk de belastingheffing op de bij standsuitkeringen. Misschien heeft 'het nog iets.meer weg van een goo cheltruc dan van een klucht. Men legt de zijden doek op de vestzak van de bijstandsontvanger hocus, pocus men tovert een belasting centje uit de .noodzakelijke kosten van het bestaan' mei legt de tover stok op de broekzak - pilatus, pas en hetzelfde bedrag is teruggetoverd in het kostuum van dezelfde cliënt. Niet alleen is de .omloopsnelheid van het geld hierdoor bevorderd maar de goochelaar heeft voor het kunststuk enkele tonnen aan salarissen, admi nistratie en computerkosten uit de schatkist geschud met als enige re sultaat de hilariteit dan wel de er gernis van de betrokken partijen, af hangend van hun wereld- en of levens beschouwing en hun humeur. Maar .papa's principe' is onverlet geble- Examens Aan de katholieke hogeschool te Tilburg zijn geslaagd: voor het doctoraal exa men economische wetenschappen J. Th. M. van Hees te Vlissingen; voor het examen economische wetenschappen B. J. J. Bos te Heinkenszand en T. H. M. van Kooten, Vlissingen; voor het examen sociale wetenschappen J. J. G. Scholten, Middelburg. De heer M. A. Bolle uit Oosterland slaagde dezer dagen voor het basis examen techniseh-chemicus. De heer en mevrouw FLOHR-EGTER VAN WISSEKERKE geven met vreugde kennis van de geboorte van hun zoon' GL'IDO PLAATS UW FAMILIEBERICHTEN IN DE PZC ven en de practici hebben toch maar geweten dat het beginsel boven de doelmatigheid uitgaat'. Directeur Meijers van de gemeente lijke sociale dienst te Middelburg stelt: als je bijstand krijgt, dan is dat zeker niet omdat je in weelde leeft. Het standpunt van de fiscus zou dus eigenlijk daaraan moeten worden aangepast. Een ontheffing zou dan volgens de heer Meijers zeker ol zijn plaats zijn. Nog be ter zou het zijn om degenen die bij- stand ontvangen en die voor het me- 1 rondeel niet in staat zijn om liun verschuldigde inkomstenbelasting te voldoen, niet aan te slaan. Maar de fiscus daarentegen rede- neert: de bijstandswet is belastbaar. De fiscaliteit is. zo zegt het blad, .Scociale zorg', in ons land zo ge- Serfectioneerd dal de inspecteurs van j belastingen formeel het bestaan van de belastingschuld ter zake van de verleende bijstand moeten consta teren, ook al staat nog allerminst 1 vast hoe die schuld zai moeten wor den afgewikkeld. Wel valt te voor zien dat de overheidsfinanciën weinig beter zullen worden van de belas tingheffing over bijstand. Intussen is het zo dat niet alleen belastingadministraties maar ook het personeel van de sociale diensten kostbare manuren offeren aan het oo- vragen van een opgave van de door de gemeente verleende bijstand. Zegt de heer Meijers: het is niet erg dat een gemeentelijke sociale dienst het druk heeft, maar als men monnikenwerk moet gaan verrich ten is dat toch wel zonde van de tijd. Overigens heeft de heer Meij ers alle waardering voor de inspec tie der belastingen in Zeeland. .Ze zien daar ook wel in dat het een ommelandse weg is'. Op het ogenblik is er nog steeds sprake van een overleg Lussen de al tijd waakzame vereniging voor Ne- I derlandse gemeenten en de rijks over heid. Het gaat hier om een onder zoek naar een minder bezwaarlij ke wijze van belastingheffing van bijstandsuitkeringen. Maar zolang er uit dit overleg nog niets definitiefs is geboren, blijven we om met wethouder De Vos van Terneuzen te spreken, leven ,in een kraakzinnige wereld', waarin de i klucht ,om papa's principe' opnieuw geprolongeerd is. Heden ging van ons heen, na een langdurig lijden, onze lieve schoonzuster en tante op de leeftijd van 61 jaar. Zonnemaire; J. M. Klompe D. Klompe van der Bijl Kloetinge: W. M. Klompe B. P. C. Klompe van Zuijen Kinderen en klein kinderen 21 januari 1969 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig en moedig gedragen lijden, onze lieve vrouw en moeder ALBERTHA-CATHARINA KLOMPE geboren De Ragt, op de leeftijd van 61 jaar en 5 maanden. C. J. M. Klompe Leo Klompe Dreisclior, 21 januari 1969. .Westerhoeve'. Platteweg 1. De teraardebestelling zal plaatsvinden vrijdag 24 januari, des namiddags om 14.00 uur, op de alge mene begraafplaats te Dreischor. Hiermede vervullen wij de droeve plicht u mede te delen dat het God behaagd heeft na een lang durig doch geduldig gedragen ziekbed van onze zijde weg te nemen, onze lieve man, vader en behuwdvader LEENDERT MARTINLS BERREVOETS echtgenoot van Tannetje Visseher, op de leeftijd van 71 jaar. Krulningen: T. Berrevoets-Visscher Kruiningen: S. Berrevoets W. J. Berrevoets-van Strlen Kruiningen, 21 januari 1969 Rijksweg 69 De begrafenis zal plaatshebben DV op donderdag 23 januari 1969 te 13 uur op de algemene begraaf plaats te Kruiningen. LEES DE PZC Heden overleed na een langdurig, geduldig ge dragen lijden, mijn in nig geliefde vrouw en onze zorgzame moeder, behuwdmoeder en oma geboren De Visser, op de leeftijd van 74 jaar. Heinkenszand A. Hannewjjk 's-H.-H.'kinderen: D. J. Hannewyk A. F. Hannewijk- Schlpper Alex Chris Joan Heinkenszand, 21 januari 1969 Burg. Meslaan 23 De begrafenis za) plaatsvinden op vrijdag 24 januari om 14.00 uur op de algemene be graafplaats te Hein kenszand. Vertrek om 13.45 uur vanuit het dienstgebouw van de Ned. hervormde kerk. Heden nam de Heere tot Zich, onze lieve zus ter, schoonzuster, tante, en oud-tante in de ouderdom jaar. Hoek; P. Bassie Vlissingen: M. de Wolf-Bassie Putten: A Kull-Bassïe G. D. Kuil Neven en nichten Vlissingen, 21 jan. 1969 De teraardebestelling zal plaatshebben op vrijdag 24 jan. 1969 om 14.4D uur op de Noór- derbegraafplaa.ts te Vlissingen. Vooraf zal een rouw dienst worden gehou den in het jeugdgebouw van de gcref. kerk aan de Paul Krugerstraat te Vlissingen. Aanvang van de dienst plm. 14 00 uur. waar ook gelegen heid is na afloop der begrafenis te condole ren Corresp.adres M. de Wolf-Bassie, C. Buskenstraat 102, Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4