Péchiney: Elektriciteit was niet alleen een argument voor Zeeland Griep? 0 D£ BILT Geen raffinaderij voor Sloegebied ^Visitekaartje' van Gasthuis jubileert IjSjÉ Dekenaal beraad Hulst: naar democratisering kerk 2 VERKLARING HOOFDKANTOOR PARIJS: Wel voorname post in de berekening Uitbreiden Conrector van het Janseniuslyceum te Hulst overleden Landbouwschuur Serooskerke(W) afgebrand Perspectieven voor overslagbedrijf ALMANAK Goed voor twee miljoen bezoekers Aspirine* helpt snel en urenlang... Wiener Sangerknaben vertederen publiek Goese zangertjes ontvingen Weense Sangerknaben PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 JANUARI 1969 (Van onze correspondent,) PARIJS (GPD) Dat de machti ge Franse alumïmum-fabrieken van Péchiney uiteindelijk voor een nieuw filiaal in Noord-West-Euro pa de keuze tocli op Zeeland heb ben laten vallen, wordt op het Pa- rijse hoofdkwartier vooral uit de voordelige elektriciteitstarieven aldaar verklaard. Bij de produlctie van aluminium vormt de energievoorziening één der voornaamste posten in de Kostenbe rekening. Péchiney had aanvankelijk bijna van een vestiging in Nederland afgezien, toen de Nederlandse rege ring weigerde de Franse onderne ming aardgas tegen gereduceerde prijzen te leveren. Maar tenslotte kon met de Provinciale Zeeuwse Elektri- citeits Maatschappij een regeling worden getroffen waardoor de elek trische stroomvoorziening voor Pé chiney nu niet onaanzienlijk voorde liger zal kunnen zijn dan iin Frankrijk zelf. In Frankrijk is de elektriciteits voorziening genationaliseerd en zijn de tarieven onlangs van 2,8 tot 4.5 centimes per kilowattuur verhoogd. Niettemin wil men in Parijs tegenover ons op het hoofdbureau tóch nog wel erkennen dat de elektriciteitstarieven niet de enige overweging voor de vesti ging In Nederland van een belangrijke aochterniaatschappij hadden gevormd. %mÈ W$ iA....W Om zijn overheersende positie v één der allergrootste aluininium-pi ducenten ter wereld te kunnen he den, ziet Péchiney zich verplicht het internationale net van zijn filialen voortdurend uit te breiden. En Ne derland was in het Europa van de Zes het enige land dat nog geen Pécllinevhedriif llinnAll r.ïïn irrpiiTfln Kunstschilders uit Antwerpen exposeren in Hulst to de raadzaal van het stadhuis te Hulst exposeren van donderdag 23 ja nuari tot en met zondag 9 februari vier Antwerpse kunstschilders. Het zijn Walter Goossens, Guido Metsers, Toon Pauwels en Wouter van der Hallen. De expositie wordt morgenavond officieel geopend. to het raam van diezelfde bedrijfspoli tiek had het Franse Péchiney-ccmcern vorig jaar al besloten ook in Amerika, in de staat Washington, een nieuw filiaal te vestigen, dat mettertijd een produk- tievermogen van 200.000 ton zal be reiken. OUDSTE INWOONSTER VAN BIEZELINGE OVERLEDEN BIEZELINGE Te Biezelinge is zoi dag overleden, mevrouw E. C. Toolens- Eekoud. Zij was de oudste ingezetene- te Kapelle. Mevrouw Toolens-Eekoud werd ruim 99 jaar. Vandaag woensdag) zal zij op de algemene begraafplaats te Biezelinge teraarde worden besteld. DR IR NIJMAN: ,ZO HARD HOLLEN INDUSTRIEËN NIET MIDDELBURG -Berichten als 7,ouden er plannen bestaan om in het Sloegebied een raffinaderij te vestigen zijn uit de lucht gegrepen, r.o heeft dr ir Nijman hoofd van de afdeling planning van de NV Hoechst Farbwerke te Vlissingen dinsdagavond verklaard. ,De in dustrieën komen heus niet meteen op een holletje naar het Sloe nu Péchiney er komt', zo meende hij. Het Sloegebied is volgens de heer Nijman eerst omstreeks 1980 rijp voor vestiging van grondstoffen- voorziening dichtbij in de vorm van een raffinaderij. Dr ir Nijman die sprak op komst van het natuurkundig gezelschap i hijeen- berekende, dat in de komende zeven tot tien jaar alleen al voor Hoechst en Péchiney achttienhonderd man personeel nodig zal zijn. Rekening houdend met de toenemende vraag naar personeel, ook voor toeleveringsbedrijven, achtte lr Njjman het belangrijk dat nu reeds een verschrikkelijke serieuze gedachte wordt gevormd over de groei van de be volking van Middelburg en Vlissingen. Hij verwacht dan ook een zeer grote groei van de bevolking van beide ste den. De heer Nijman wilde zich nog niet concreet uitlaten over de verdere plannen van Hoechst op Walcheren, maar h(j liet wel doorschemeren dat de nv met 320 hectare in het Sloe zeker niet van plan is ,om op het been van de fosforproduktie te blijven hin ken'. leeuwse Huis B en W van Vlissingen hebben de raad voorgesteldde naam van de Koudekerlcseweg te wijzigen in Gerbrandystraat. JOe Vlissingse- straat in Lammerenburgdie op 22 december 1967 al een andere naam kreeg Koudekerkse- weg moet vieer van naam wijzigen. Dit in verband met planologische omstandigheden' meldde dit blad maandag. Het heeft er de schijn van, dat men in Vlissingen wil aantonen, op hoeveel verschillende adressen je in hetzelfde huis kunt wonen. Een concreet geval. Het vooroor logse huis Vlissingeaestraat 127a, kreeg, toen het nog tot Koude kerks behoorde, tweemaal een on der nummmer. Eerst wijzigde men het in Vlissingsestraat 367b Kon- dekerke, wat later werd het Vlis singsestraat U/3, Koudekerlce. De nummering zullen we verder bui ten beschouwing laten. Bij de ge meentelijke herindeling stond net pand plotseling aan de Vlissingse straat te Vlissingen, eind 1967 werd da.t dus Koudekerkseweg te Vlissingen en binnenkort hopen de bewoners aan de Gerbrandy straat te Vlisingen te wonen. We zouden één stadium bijna verge ten: het is ook een tijdje Vlissing sestraat. Koudekerks ,post Vlis singen geweest. Een leuke wijk om eigen druk werk,briefpapier en visitekaartjes te hebben. J)e vuilnisbakken wor den thans nog altijd geleegd door Koudekerks? zo meldt men ons nog. wordt om zich ta dit havengebied te gaan vestigen. Hoechst laat thans nog materiaal in Rotterdam lossen, met bin nenschepen naar Zeeland brengen. Economisch lossen met een bulkcarrier is hier thans nog niet mogelijk. Door de vestiging van Péchiney zouden er nu wel gunstige perspectieven ontstaan voor de overslag van grondstoffen in het havengebied Vlissingen-Oost. Niet alleen voor de vestigingen in de omge ving, maar eventueel ook voor bedrij ven in het Gentse en Antwerpse fa briek. Met de vestiging van Péchiney zal het elektriciteitsverbruik van "beide vestigingen vier tot vijf keer zo veel zijn dan dat voor de rest van Zee land, zo zei dr ir Nijman verder. Met de uitnodiging van deze inleider kwam het natuurkundig gezelschap in .De Schakel' in de gelegenheid nader kennis te maken met Hoechst. In een inleiding die later op de avond met een film werd geïllustreerd belichtte de heer Nijman de verschillende stadia van de chemische groei. Tot 1940 is steeds gezocht naar vervangingsmidde len voor natuurprodukten. Na de twee de wereldoorlog volgde de grote omme keer, waarbij men afstapte van het principe van de twee grondstoffenpij- lers steenkool en delfstoffen en werd aardolie de nieuwe bron voor de nieuwe stoffen die in de chemische industrie worden gebruikt. De heer Nijman wees op de belangrijke taak van de chemie, onder meer in de farmaceutische en kleurstoffenwereld en hij schetste aan de hand van cijfermateriaal de grote vlucht van de petrochemische indus trie. Hoechst Farbwerke had. zo bleek verder uit het cijfermateriaal, in 1967 niet minder dan 260.000 aandeelhou ders. J SEROOSKERKE (W.) Een i felle brand heeft de afgelopen HULST Op de i-k begraafplaats m:l">cht een Krotc landbouwschuur Huist vindt vanmorgen, woensdag, de'n bet Waleherse Serooskerke in 'de as gelegd. De kapitale schuur brandde in korte tijd af. Er be vonden zich ongeveer veertig land bouwhuisdieren in de stallen vooral koeien en kalfjes waar van volgens de eerste berichten een aanzienlijk deel in de vlam men is omgekomen- begrafenis plaats van de heer K. van de Ende, conrector van het Janseniusly ceum. De heer Van de Ende overleed za terdag jl op 66-jarige leeftijd in het be jaardencentrum ,De Blauwe Hoeve' te Hulst. Voorafgaand aan de bijzetting In het familiegraf gaat een uitvaartdienst in de Willibrordusbasiliek. Met de heer Van de Ende verliest het Janseniuslyceum weer een grondlegger van de school, nadat vorig jaar al één van de belangrijkste docenten uit de stichtingsperiode, de heer drs L. Locke- feer overleed. De heer Van de Ende werd in 1962 bij gelegenheid van zijn veertig jarig leraarschap tot conrector benoemd. In de beginjaren van de school waren er weinig bevoegde leraren in de streek te vinden. Het werd daarom een gelukkige gedachte van het schoolbestuur gevonden om, toen aan de middelbare handelsdag school een afdeling hbs werd toegevoegd de heer Van de Ende tot onderdirecteur werd benoemd, die niet alleen om zijn grote Ijver en deskundigheid, maar ook omdat hij als man uit de streek beter bereikbaar was, zich een belangrijke plaats verwierf. Hij was uitermate des kundig in zijn vak, de wiskunde. In 1963 verliet de heer Van de Ende de school. Na een ziekbed van zes jaar Is hij overleden. Het gaat om de landbouwschuur van de heer L. Ton aan de Hondegemse- weg. De brand brak tusen kwart over twaalf en half één uit. De brandweer van Serooskerke was vrij snel ter plaatse, maar kon de vuurzee moei lijk bedwingen. Men vroeg assistentie van korpsen uit omliggende dorpen, Ongeveer een half uur" na het begin van de brand stortte de schuur in elkaar. Voor zover vannacht tegen twee uur was na .te gaan konden ongeveer tien koeien uit de schuur worden gehaald. In de schuur lagen ook nog voorraden opgestapeld. De brandweer was om twee uur vannacht nog met de (na)blus- smgswerkzaamheden bezig. (Foto PZC) M. Leynse veertig jaar portier ADVERTENTIE PORTIER LKIJNSE ....veertig jaar.... MIDDELBURG De heer M. Leynse (61) moet wel een zeer belangrijk man zijn. Voor hém werd dinsdagmorgen het werk in het Middelburgse gasthuis vrijwel geheel stil gelegd. Maar er viel dan ook een uniek jubi leum te vieren. Veertig jaar ze telen in de portiersloge is geen kleinigheid; Wanneer zo iemand jubileert kun je daar onmogelijk stilzwijgend aan voorbijgaan, zo werd er geredeneerd. En daar om wachtte de heer Leynse gis termorgen een uitpuilende wachthal. Wie kent de heer I.eynse van liet Gasthuis niet. Je moet'er voorbij als je binnen wil. In de afgelopen veer tig jaar dromde een bij elkaar in drukwekkende rij langs het loket. Tivee miljoen mensen, zo schatte men gisteren. Een zesde deel van de bevolking. Bezoekers en blijvers. En het waren niet allemaal mensen die in de beste stemming verkeerden. Want per slot van rekening kom je niet voor je plezier in een zieken huis. De heer Leynse was die jaren zoge zegd het visitekaartje. Hij legde de eerste contacten met de aanstaande patiënten. En hij was het ook. die de herstelde patiënten weer met een buiging aan de voordeur uitgeleide deed. Voorzitter B. A. Hesselink van het bestuur der Godshuizen verhaal de er nog eens uitvoerig over tij dens de huldiging. Het bestuur der Godshuizen kent de heer Leynse al langer dan de volgeportierde veertig jaar. Was hij niet de laatste wees van het door hetzelfde bestuur ge leide tehuis aan het Molenwater? De werkzaamheden van de portier zijn in de loop der tijden wel aan zienlijk in omvang toegenomen. Dat bleek onder meer uit de woorden van de heer G. T. de Waardt, spreker namens de directie. Waren er bij zijn komst in.de dertiger jaren duizend patiënten per jaar, nu bedraagt het aantal patiënten, dat per jaar wordt behandeld 4400. Voeg daarbij de enor me vlucht van het telefoonverkeer, het er lateer bijgekomen draadloze oproepsysteem, het drukke polikli- niekbezoek en de oproep van de do nors van de bloedtransfusiedienst er men krijgt een aardig beeld van de uiteenlopende werkzaamheden, die ervoor zorgen dat het dagje van de heer Leynse goed gevuld is. Onbewust heeft de man aai telefoon er toe bijgedragen dat er moeilijk verkrijgbaar perso neel afvloeide. Dat deed hij met doorverbinden van telefoonge sprekken tussen jongemannen en verplegend personeel in het zus terhuis. Want, zo zei de heer De Waardt, zo'n simpel telefoonge sprek heeft in een aantal ge len tot huwelijken geleid. O' gens zorgde de heer Leynse zelf voor een compensatie voor ddt gemis door zelf drie dochters af te staan voor de ziekenzorg. Zo'n veertigjarig jubileum is uiter mate geschikt voor het ophalen van oude herinneringen. De jubilaris hoef de er zelf niet voor te zorgen. Oud portier L. Annot hing smakelijke ver halen op over de capriolen met de l'ietsbra.ncard die eens op het Molen water over de kop sloeg en waarbij een andere heer in De Vest belandde. De heer Leynse kreeg dinsdag veel post. De enveloppen met inhoud wer den hem persoonlijk ter hand steld. Woorden en daden kwame: op deze wijze van de reeds noemde sprekers. Dr J. D. van Sohey- en sprak namens, de staf van specia listen. zuster Wiegant, directrice, kwam met een geschenk naméns het personeel, de heer A. ICoudijs voeg de daar namens de technische staf nog wat aan toe en de heer Kruit deed er vervolgens nog een platenbon bij. Mevrouw Leynse 'deelde mee in de hulde. Voor haar waren er bloe men. Met een sympathiek toespraak je bedankte de jubilaris voor de hul diging. Zr Muntz leidde de bijeen- BELGISCH SCHIP BIJ STAVENISSE AAN DE GROND STAVENISSE. In de Wittetonne- vlije ten oosten van Stavenisse is dins dagavond omstreeks tien uur het Bel gische motorschip .Albertstad' aan de grond gélopen. Het bergingsvaartuig Inktvis van L. Pcvldebma.n uit Hansweert was in de buurt om eventueel assistentie te verlenen aan het 1000 ton metende schip, dat leeg op weg was van België naar Duitsland. De .Albertstad' bleef na het aan grond lopen vast zitten. EERSTE ZITTING IN 1969: lONGE MENSEN CENTRAAL Pleidooien voor samenwerking met andere kerken HULST Dienstverlening aan jonge mensen en henzelf activeren tot werk voor kerk en wereld (zo die nog gescheiden moeten worden ien) stonden centraal op de eerste voor de pers toegankelijke bijeenkomst van het dekenaat pas toraal beraad Hulst (het oudste beraad in het bisdom). Dat beraad is, zoals het pastoraal con cilie op landelijk en het pastoraal be raad op bisdommélijk niveau, een advi serend orgaan voor de beleidslnstanties. In dit geval dus een adviesorgaan voor deken Ant. Koopmans. Zeker zeventig priesters, religieuzen en .leken', jong en oud, deskundig en alleen maar geïn teresseerd, waren begin deze weak in het Klein Patronaat in de schaduw van de Hulsterse basiliek, bijeen. De twee belangrijkste punten waren een plan voor kosteloze dienstverlening aan nupturiënten, jongelui, die het lo pende kalenderjaar willen trouwen en discussie over activiteiten voor, maar vooral door jongeren. Op het organisatorisch vlak worden de jongeren ook meer bij het beleid betrokken, nu er een dekenaal jon- gerenberaad is gevormd. Ter verga dering klonk enige teleurstelling door van de jongeren die niet goed op de hoogte waren van de werkwijze van het beraad, en van de deelnemers daaraan. Het beraad, dat het eerste in het bisdom Breda was, is kenne lijk nog niet voldoende ingeburgerd. Twee jongeren krijgen nu in de toe komst een plaats in het pastoraal co mité zegt het dagelijks bestuur van het beraad, en da Jongeren zelf zullen hun vertegenwoordiging ruimer opzet ten. Dat wil zeggen niet alleen uit het .ec-hte' jeugd- en jongerenwerk de men sen halen, maar ook udt dat van onge organiseerden, zoals sociëteiten. De ouderen zelf waren ook wat teleur gesteld over deze eerste .confrontatie' met de kritische zin van de jonge mens. Ze vonden dat er te weinig was uitge komen. Aan beide zijden is het dus nog even wennen. Het valt niet mee om een r-k kerk te democratiseren. Deken Koopmans zei het in zijn openingswoord zo: ,Het pastoraal comité was de me ning toegedaan dat het niet tot onze competentie behoort om over d'e jeugd te spreken zónder de jeugd: de jonge ren bepalen de toekomst, zij zijn vol waardige en mede-verantwoordelijke le den van onze kerk'. En van het jonge- renberaad hoopte hij dat het zal .zoe ken naar middelen en wegen, om aan de talrijke jonge christenen, die toch zulke voortreffelijke eigenschappen be- in edelmoedige Huishoudboekje Het interessantste plan dat deze avond ter tafel kwam was dat voor de jonge die willen trouwen. Een werk groep .huwelijk en gezin' heeft dit plan uitgewerkt. Het gaat om korte concre te informatie over zaken, die aanstaan de jonge paren kunnen interesseren: over de nieuwe maatschappelijke situa tie in nabije en verre omgeving, over het .rondkomen' op financieel gebied, vandaar informatie- over inkomen, bu- gettering (huishoudboekjes, kopen op af betaling, e.d.), verzekeringen en prijzen (verstandig kopen, consumentenbond). Voorts komen aan de orde huwelijk en gezin, geestelijke en lichamelijke hygië ne (onder andere over sexuaüteit, con sultatiebureaus en kruisverenigingen) en dan tot slot het christelijk huwelijk. De werkgroep huwelijk en gezin vindt dat deze dienstverlening oolc met de predikanten uit de andere dan vanzelfsprekend in samenspraak jonge mensen in het dekenaat. Maar moet worden opengesteld voor niet- r-k kerken. Gedacht is voorlopig mersfeer' benaderen op drie avonden. De werkgroep begint bij de aanstaande huwenden. Later zal worden bekeken of er ook behoefte bestaat aan een loofdencursus. Gedacht is aan nog andere vormen van dienstverlening, zoals met mentor-echt paren, wat een goed ereultaat heeft on der andere in Roosendaal. Daarvan heeft men afgezien, omdat dan nodig is dat zulke echtparen min of meer onbekend zijn. De streek rond Hulst bleek men in het beraad wel gesteld op mentor-echtparen. Zodat dit punt niet direct uit het plan werd geschrapt, maar misschien in de toekomst zal kun nen worden verwezenlijkt. Pater J. Pirenne van de werkgroep huwelijk en gezin wees er nog op, dat via het Zeeuws instituut voor (Ie geestelijke volksgezondheid bin nenkort; de stichting van een buren voor huwelijk en gezin zal worde georganiseerd in Zeeuwsch-Vlaande ren. Plan is dit te centraliseren Terneuzen, maar daartegen is v de zijde van de werkgroep geprote steerd. ,Dat bureau meel. mobiel worden en ook kunnen komen in Hulst, Kloosterzande en in de andere gemeenten in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen', zo zei pat'er Pi renne. Het is uiteraard niet de bedoeling deze dienstverlening verplicht op te leggen. ,We vragen een spontane en eerlijke medewerking', aldus pater Pirenne tot de beraaddeelnemers. Want het is dui delijk dat vooral ook de priesters de belanghebbenden moeten interesseren in de gesprekken. En voorts: ,Het werk moet zichzelf propageren. Als het over bodig wordt moet het verdwijnen'. ,Hard nodig' Is deze gespreksreeks nodig? Deken Koopmans: ,Het was hard nodig, dat de jonge mensen worden voorbereid door arts en priester over d'e hele opzet van een gezin. Velen gaan onvoorbereid e gezin stichten'. Enkele religieuzen, die het ziekenhuis werken: jwe zijn wei blij met die werkgroep. Je komt veel tegen waaruit blijkt dat het echt wel noodzakelijk is. Vooral ook de gemengde huwelijken worden een probleem'. Dan was op deze bijeenkomst aan de orde het jeugd- en jongerenwerk. Daar over gaf de heer J. v. d. Meuten, direc- Bekende punten, maar het was g dat ze nog eens werden gezegd: de sa menleving is problematisch voor jong en oud. Het gaat ni'et om een .jeugd probleem'. Veel is voor de jeugd al eer achterhaalde zaak, zoals de intercom munie; het gaat alleen om de vraag wat is de zin van het christendom. Het is bepaald geen monopolie Van de jongeren om scherpe vragen te stellen, het zijn vragen die voor iedereen gelden. ,De jeugd is in elke samenleving een vitale reserve. Daarom moet niet alles wor den gekalmeerd en moeten we niet. pro beren alles binnen de geordende kana len te krijgen', aldus de heer v. d. Meu ten, dieook vroeg om de dialoog, waar bij de oudere zeker voor hun eigen le venswaarden moeten durven staan. En verder wat activiteiten betreft: beter snel iets ondernemen en niet blijven ste ken ln een fase (zoals die van de en quête naar wat de behoefte is) die de rest kan verhinderen. De beer Van der Meuleii vroeg ook om een van meet al' aan openstaan voor de mede-bewoners in dé streek, jiïist ook voor ,(Je ander' iu een streek, die voor bijna honderd pro cent rooms-kothollek is. ,Een reden temeer om die kleine minderheid de kans te geven om samen te doen, omdat die veelal te klein is om iets 1e ondernemen'. Resolutie Dit dekenaal beraad zou geen goed be raad zijn, als niet ook de recente aan bevelingen met het pastoraal concilie werden doorgegeven en als men niet kennis nam van en zich stelde achter een resolutie van de priesters ln het dekenaat ten aanzien van de encycliek Humanae Viitae. Dertien priesters wa ren voor én twee tegen de resolutie, dte vooral erop wijst, dat men in de encycliek de samenspraak, het collegia- llteitsbeginsel mist van priesters én le ken en dat men fundamenteel wil hou- nadat het in maart vorig jaar be^. Het is allemaal nog een voorzichtige zaalc, maar een goed begin. Wie we mis ten waren .waarnemers (of hoe men ze wil noemen) van de andere kerken. Voor deken Koopmans: ,Ze zijn beslist wel kom. Ik zal tegen de secretaris zeggen dait-ie ze de volgende keer uitnodigt'. Dat. functioneren: secretaris P. Th. Apers: ,Het moet echt nog verder groe ien'. Deken Koopmans: ,Het zou verwaand zijn als we nu a! zeiden: het is goed zo. Een aantal pastoors werkt nog niet mee. Er moeiten nog meer parochieraden ko men of raden van overleg. De com municatie tussen de zielzorgers en de gelovigen moet worden verbeterd. Maar ik lean wel peggen dal; ik me echt gesteund voel door dit beraad', Over de grenzen De plannen die ln dit dekenaal beraad ter sprake kwamen leken ons vooral belangrijk, omdat hier, zowel in huwe lijk en gezin als in het jeugd- en jonge renwerk werd gewezen op de anders- gelovigen, niet-gelovigen en de buiten kerkelijken. Het plan huwelijk en ge zin beoogt de jonge mensen vooral ook voor te bereiden op een minder-beschut- werksfeer van dit dekenaat. Het plan voor jeugd- en jongerenactiviteiten doet suggesties voor het over de grenzen kij ken en voor het in praktijk brengen van mede-menselijkheid op mondiaal ni veau. Zo'n beraad, ook elders in Zeeland be- gang te komen, kan zijn aar binnen en vooral bulten, als dienst, uiteindelijk, aan de wereld. Deken Koopmans noem de ze in zijn openingswoord: ontwik kelingshulp, missie en het bedrijfsapos- tolaat. PRINS VAN ORANJE GOES Men zag de Wiener Sangerknaben hun 450-jarige leeftijd niet aan tijdens hun optreden, dinsdagavond in de .Prins van Oranje' te Goes. Toch dragen deze jeug. d.ge zangertjes uit de Oostenrijks) hoofdstad een traditie met zich mee, die stamt uit de tijd van keizer Maxunihaanj muzikale stamboom van de vroeger»! Hof sangerknaben! hebben bekommerd, vertederd als het was door de verschaf mng van de 21 in de onvermijdelijke rna.l trozenpalcjes gestoken jongens. De jonge dirigent Uwe Harrer het hel) concert beginnen met een daarvoor ui terst geschikte, opgewekte en feestelijke) mtrada: het .Sound the Trumpet' van. Henry Purcel. Onmiddellijk viel toen al. het fraaie stemmenmateriaai op. So-{* praa.ntjes, die niet scheermes-dun' wa ren, maar een helderheid aan een en vooral zuiverheid zekere volheid wisten te paren. Ook de alten bleken over een fraaie warme toon te beschikken, het-' geen duidelijk uitkwam in de twee re. ligieuze werken, die het eerste deel vaj- het programma bevatte: .Tenebrae Fao tea Sunt' van Da Vittoria en het beken, de .Hodie Christus Natus Est', van Dj Palos trina. Met een drietal humoristische liederen van Paul Hindemith en .De Engel en de Herders' van Zoltan Kodaly werd hel terrein der hedendaagse koormuziek be treden: werken met modulerende har-: monieën, naar het polyfone neigende, en hierdoor voor een groter publiek wellicht) weinig in het gehoor liggend. Nochtaw gaf het publiek te kennen ook dit genre te kunnen waarderen, of... was het ds vertedering die het gulle applaus te weeg bracht? to ieder geval behoorden voor ons de& vertolkingen mét de werken van,Da Vil toria en Da Palestrina tot de hoogtepun ten van dit concert. Hoogtepunten, die niet alleen zangtechnisch. maar ook mu zikaal deze kwalificatie verdienden. Een sopraan-solo ,Pueri Concinite' van Von Herbeck gaf volop gelegenheid mei een prachtige coloratuur kennis te ma ken. to Joseph Haydns korte opera ,De Apo theker' met verve en grappige mi miek gebracht lag het accent op het komische. Muzikaal kon zij ons minder bekoren. De 'eerste tekenen van ver moeidheid begonnen zich te vertonen, waarvan we overigens de zeer jeugdige Sangerknaben geen enkel verwijt willen maken. Na de pauze ging het beroemde knapen koor na een afwezigheid van zes jaar weer in ons land geheel op het ro mantische vlak verder. Mozart's .La- chelnd schlafst du'. Schuberts ,Dörf- chen'. .Saligkeit' van dezelfde componist en een aantal volksliederen, waaronder ,Der Jager aus Kurpfalz' met grap pige jaoTvthoorneffécten door de alten gingen er by het publiek in als koi Dat was ook het geval rnet de slotnum mers: .Tritsch-Tratsch Polka' en ,Kai« serwalzer' beide van Strauss. In liet voorlaatste nummer was een enkele so praan wat minder trefzeker, vanwege-de vermoeidheid waarschijnlijk. Bovendien werd het tweede deel van het program ma weliswaar knap. maar toch wat rou tineus afgewerkt. Een ovatie en tweei open doekjes verleidden dirigent Uwe! Harrer tot een toegift: .Wiegenlied' van. Brahrns. Einde van een goed concert: door een pióma jongenskoor, dat zijn be roemde naam nog steeds verdient. Vanavond zingen de Sangerknaben ln de basiliek iri Hulst. G.v.Ii GOES Tweeëntwintig Heintjes, sa men vormend het wereldberoemde kin derkoor .Wiener Sangerknaben' werden dinsdagmiddag in het Goese hotel ,De Korenbeurs' on taan gen door de al even jeugdige zangertjes van de stichting Zeeuwse Koorschool. De gouden Goese keeltjes zongen voor hun meer professionele Oostenrijkse col lega's een tweetal liederen, onder leiding van de dirigent E. Heijblok. Veei tijd voor een uitgebreide ontvangst was er niet. De .knaben' hadden een vermoeien de busreis uit Antwerpen achter derug en moesten eerst nog een uurtje naur bed om fit te zijn voor het concert, dat zij dinsdagavond in ,De Prins van Oran je' te Goes hebben gegeven. (ADVERTENTIE) BELOFAST O VERHEM DEfi /tz ff 16 (~ftff'-l /e l J WAISTRAAT 78-VLISSINGEN VERWACHT. VEEL BEWOLKING Veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag. opgesteld door het KNMI op dins dag om 18.00 uur zacht en voornamelijk droog Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: zon: minder dan 40 procent., min. temp. 3 tot 7 gr. boven normaal; max. temp. 2 tot 7 gr. boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: zon: minder dan 40 procent; min. temp. 2 tot 7 gr. boven normaal! max. temp. 0 tot 6 gr. boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Normalen voor 21-25 januari: min. temp. max. temp- Den Helder 0 4 Eelde —2 3 De Bilt —1 4 Vlissingen I 5 Zuid-Limburg 1 4 ZON EN MAAN anuari Zon op 08 33 onder 17.11 Maan op 10.44 onder -*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2