Eis van zes weken tegen kruidendokter Griep? Verkoudheid? ASPIRINE Junior werkt snel en zeker Moskou bereid tot overleg met de VS over raketten President Nixon Onderzoek naar economische-macht Sowjet-Unie krijgt faciliteiten in Spaanse havens VERDEDIGING: JEDEREEN VALT ONS AAN' VERTROUWEN IN RECHTBANK OPNIEUW BEREIDVERKLARING TROEPENMACHT GROTE VIER IN MIDDEN-OOSTEN AFTREDEN VAN GERSTENMAIER GEËIST Rapport vrouwenartsen Israëli's schieten op vrouwen Merlens VOLGENS SUNDAY TELEGRAPH Voor reparatie en onderhoud OVB-bestuurder dient klacht in bij judo-bond MAATREGELEN VAN KABINET Vervolging gevraagd oorlogsmisdadigers in Indië ""rS"S'TGT Noord-Ierland WILSON DREIGT MET INGRIJPEN DINSDAG 21 JANUARI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 DEN BOSCH (GPD) Zes weken hechtenis: dat was gistermorgen de eis van mr J. Peijnenburg, of ficier van justitie bij de Bossche rechtbank, tegen de 42-jarige Cas- terense kruidendokter, Willem van de M., die in hoger beroep terecht stond, omdat hij onbevoegd de ge neeskunst uitgeoefend zou hebben. De Eindhovense kantonrechter had de ,Raspoetin van Brabant', zoals de kruidenhandelaar zichzelf noemt, vorig jaar oktober een boe te van tweemaal tienduizend gul den opgelegd. Eerder was Van de M. door de kantonrechter veroor deeld tot een boete van driemaal duizend gulden en wel omdat hij niet toegelaten tot de uitoefening van de geneeskunst, dit beroep als bedrijf heeft uitgeoefend en aan verschillende personen kruiden ter genezing tegen geldelijke vergoe ding heeft verstrekt'. ,Dc maatschappij moet tegen mensen als deze worden beschermd', zei de of ficier van justitie in een fel requisi toir, waarin hij eraan herinnerde, dat niet alleen de kruidendokter in hoger beroep was gegaan, maar ook het open baar ministerie, omdat het de door de Eindhovense kantonrechter opgelegde straf beneden de maat vond. De president van Bossche rechtbank, mr. Th. Geense, wilde gisteren van Van de M. - weten of hij inderdaad tegen zijn Eindhovense cliënt Bloemendal, die door de doktoren was opgegeven, had gezegd: .De dokter kan u niet be ter maken. Ik kan dat wel. Ik zal wat kruiden voor uw kwalen halen. Uw lon gen en hart zijn slecht en uw been doet pijn'. ,Dat heb ik zeker niet gezegd', bezwoer Van de M. de president. Even later, toen mr. Geense bleef doorboren, gaf de kruidenhandelaar toe, wel iets in die geest gezegd te kunnen hebben. .Maar had voorkennis: mevrouw Bloemendaal had me namelijk van tevo ren precies verteld, wat haar man man keerde. Ik wist dat er voor de kwalen ran die man geen kruid gewassen was, maar mevrouw Bloemendal wilde per sé kruiden kopen. Ik heb niet gesug gereerd. dat ik de man beter kon ma-: ken en ik heb die kruiden ook niet ver kocht met de bedoeling om onbevoegd de geneeskunde uit te oefenen', ver klaarde een uiterst nerveuze Van de M. Mr. Geense dacht daar anders over. Hij toonde de kruidenhandelaar een krant met een advertentie van bijna een volle pagina, waarin de Caspe- rense Hruidenman zichzelf aanprijst als .de kruidendokter', de wonder dokter' en .de Raspoetin van Bra bant. die voor ieder kwaaltje een middeltje heeft'. Aangekeken Getuige Johanna Welschen, buurvrouw van Bloemendal, wist de rechtbank te vertellen dat Van de M. haar had aan gekeken en toen had gezegd: ,U hebt veel last van pijn in de rug en uw nieren tunetioneren niet goed'. President: Heeft u dat toen gezegd?' Verdachte: ,Ja'. President: ,En hebt u toen ook gezegd: u moet tweemaal daags een kopje krui dennat drinken, dan bent u over een Jaartje weer fit?'. Verdachte kon zich het allemaal niet meer herinneren, hij had inmiddels al weer zoveel klanten gehad. De hoofd inspecteur van de volksgezondheid in «oord-Brabant, ör. J. Beyerman, opge roepen als getuige-deskundige. preci seerde even wat verstaan dient te wor den onder het .onbevoegd uitoefenen van öe geneeskunst': .Men oefent de ge neeskunst uit als men mensen wil ge nezen en als men er zijn beroep of nedrljf van maakt. Ook wanneer men geneesmiddelen verstrekt, die aan kwa- 'en tegemoet komen, doet men dit en nis men niet toegelaten is, doet men net onbevoegd'. De officier van justitie wilde van Van ner m. weten of hij medicijnen gestu deerd heeft. Verdachte: .Neen'. to zijn requisitoir wees mr. Peijenburg erop, dat het hier een recidivist gaat. achtte het wettige en overtuigen de bewijs geleverd. De raadsman van «e kruidenhandelaar, mr. N. van Ba- *5* tot Eindhoven, vrpeg zich af. wat er toch wel te doen was. Een afgela denpublieke tribune en een tiental jour- totosten. .Het lijkt wel. of hier een roof moordenaar terecht staat, inplaats van taaa. die op verzoek twee Bedelstaf Mr. Van Bakel: ,Het is moeilijk om onbevooroordeeld te zijn. Iedereen valt ons aan. Er heeft zich een nationaal hysterie van de mensen meester ge maakt. Het huis van de kruldenhanae- laar moet door de politie dag en nacht bewaakt worden. Er is al geschoten. Men wil zelfs met carnaval een gram mofoonplaat over de C-asterense wonder dokter op de markt brengen. Multi-mil- jonair is Van de M., zeggen ze. Ik zeg u, die man Is aan de bedelstaf geraakt en dat ls gekomen door één televisie uitzending'. De raadsman was het met diegenen, die de kruidendokter van kwaad be tichten. niet eens: ,De man heeft geen kwaad gedaan. Zelfs een uiter mate deskundige als professor Van O3 ls tot de bevinding gekomen, dat de kruiden van Van de M. van goede kwaliteit zijn en volgens een Duitse deskundige zouden de kruiden, die door Van de M. verhandeld worden, in iedere huisapotheek aanwezig die nen te zijn, zo goed zijn ze'. Mr Van Bakel was van oordeel, dat van deze affaire geen halsmisdrijf ge- DEN BOSCH: kruidendokter W. vaen de Moosdtjk uit het Brabant se Gasteren heeft gisteren voor de Bossche rechtbank in hoger be roep terechtgestaan nadat hij eer der door de kantonrechter tot twintigduizend gulden boete was veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Op de foto de heer Van Moosdijk met echtgenote en zoon (m) voor het gerechtgebouw. maakt diende te worden. ,Van de M.' aldus de raadsman, .is geen deugniet. Als zijn kruiden niet helpen, geeft hij -de klanten hun geld terug. Zelf heb ik in opdracht van Van de M., die per sé geen geneeskundige wil zijn, tien duizenden guldens terugbetaald. Laten wij in godsnaam niet hysterisch wor den'. Mr. Van Bakel vroeg vernieti ging van het vonnis van ae kanton rechter. Op 3 februari doet de recht bank uitspraak. Kruidendokter Van de M. vertelde ons na afloop van de rechtszitting het vol ste vertrouwen in de rechtbank te heb ben. ,Ik denk, dat de zaak hl6r goed zal aflopen en ik ben van plan om rus tig verder te gaan met de verkoop van kruiden', aldus kruidendokter Van de MOSKOU (REUTER) De Sow- wet-Unïe heeft zich maandag op nieuw bereid verklaard tot overleg met de Verenigde Staten over een beperking van de ontwikkeling van offensieve en defensieve raketstel sels. Dit gebeurde bij monde van Leonid Zamjatln, hoofd van de voorlichtings dienst van het ministerie van buiten landse zaken, bij het uiteenzetten van Russische ontwapeningsvoorstellen. Het initiatief tot een dergelijk overleg was ongeveer twee jaar geleden uitge gaan van de Amerikaanse regering. Of ficieel gingen de Russen hierop in op 27 juni van hét vorige jaar. Enkele da gen nadien maakten de twee landen be kend. dat zij overeenstemming hadden bereikt over het openen van besprekin gen. Tengevolge van de spanning in Tsjecho-Slowakije en de daarop gevol de Oosteuropese invasie in dat land Is er van deze onderhandelingen nooit iets gekomen. De aankondiging van Moskou dat men daar nog steeds bereid is tot het overleg viel samen met de installa tie van Richard Nixon als nieuwe pre sident van Amerika. Voorstellen De Russische voorstellen tot ontwa pening waarover Zmjatin sprak, da teren uit de afgelopen herfst. In eer memorandum aan alle landen pleitte Moskou toen voor een verbod op on dergrondse kernproeven, een verbod oin met vliegtuigen met kernwapens te vliegen buiten het eigen grondge bied, alsmede een bewegingsbeper king van kernonderzeeboten, een verbod van chemische en bacteriolo gische wapens, de opheffing van al le bases in het buitenland, de stelling van kernwapenvrije zone_ verscheidene delen van de wereld en de bepaling dat de zeebodem alleen voor vreedzame doeleinden mag wor den gebruikt. Clifford FRANKRIJK WIL: (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk zou willen voor stellen, (lat de vier grote mogendheden gezamenlijk een troepenmacht organise ren, die dc Arabische landen, maar bo venal toch wel Israël, zon moeten be letten opnieuw tot handtastelijkheden over tc gaan. in zijn laatste rapport er voor gepleit, dat de regering-Nixon spoed maakt met het openen van besprekingen met de Russen over beperkingen op het ge bied van de strategische wapens. Hij waarschuwde dat de strategische aan- valskracht van de Sowjet-Unie snel toe neemt en dat de Russische voorraad ra ketten die vanaf het land kan wor den afgeschoten, wellicht in het midden van dit jaar gelijk zal komen met het geen de Amerikanen bezitten. Volgens Clifford was de regering-John- son er van overtuigd, dat de Russen op recht geïnteresseerd zijn In overleg over de strategische bewapening. (Van onze correspondent) BONN De fractievoorzitter van de liberale oppositie in de bondsdag heeft maandag het aftreden van bondsdagpre sident Gerstenmaier geëist. De voorman van de liberale afgevaardigden ver klaarde op een persconferentie, dat zijn fractie het betreurde dat Gerstenmaier niet nlt eigen initiatief was afgetreden. Gerstenmaiers naam kwam in opspraak door een ambtelijke indiscretie, waaruit bleek dat de bondsdagpresident ruim 280.000 mark schadevergoeding heeft ontvangen voor het feit, dat hij in het derde rijk geen hoogleraar had kun nen worden door de Tegenstand van Hitier. althans zo ziet Gerstenmaier de kwestie. Zoals bekend was Gersten- maiere betrokken bij de putchisten tegen Hitier en werd hij eveneens op de 20 juli 1944 gearresteerd. In tegenstelling tot zijn bekenden in het Duitse verzet', bracht hij het er echter levend af. ZIENSWIJZE OP ABORTUS MOET WORDEN VERRUIMD DEN HAAG De Nederlandse vrou wenartsen zijn van oordeel dat abortus provocatus behalve op strikt medische gronden voortaan ook moet worden toe gestaan wanneer het voortbestaan van ue vrouw als volwaardig wezen zoda nig in geding is, dat bij het voortgaan van de zwangerschap de verdere le vensontplooiing van de vrouw ernstig blijvend belemmerd zou zijn. Dit staat in het rapport van de Nederlandse Gy naecologische Vereniging. In het rapport zoggen een aantal voor aanstaande Nederlandse professoren, dat voor het onderbreken van de zwanger schap nooit meer een hoger bedrag mag worden berekend dan voor een overeen komstige gynaecologische verrichting. Ze vinden het absoluut noodzakelijk dat de Ingreep door een erkende vrouwen arts fn een operatikamer van een kli niek wordt verricht. De samenstellers van het rapport zajn van oordeel, dat gezien de ernst van abortus provocatus, de zwangerschapsonderbreking uitslui tend mag worden verricht op indicatie van drie artsen. Een arts, die op grond van een noodtoestand, en na gedegen overleg op technisch adequate wijze tot de ingreep overgaat, verdient evenveel respect aldus het rapport als de arts, die op goede gronden een abortus pro vocatus weigert. Men is echter van mening dat er een eind moet komen aan de situatie, dat een hulsarts zijn patiënte niet verwijst naar een specia list waarmee hij regelmatig samenwerkt, maar naar een collega elders In het, land. Ook voor de nazorg van de pa-, tiënte vinden zij het namelijk van groot belang, dat de behandeling zoveel mo gelijk in eigen omgeving plaatsvindt j (ADVERTENTIE) CSlot van pag. 1 *9? v» ak gekun- ïrklezings- maandag onge- kenneiijk onder igrnblik. BIJ het ^nn voor het con- Gedureade zijn a minuten verhief scheen hij soms fl.05 I Voor hen, gewend aa stelde retoriek tijd ei campagne, was Nix< woon «ober. Hij we de indruk van het betreden van het pla: gresgebouw. waar t: aflegging plaatsvindt een trede. En ofscl wat stijf waren, mat toespraak van zevent hij zelden zijn stem haast tc maken met dc zinnen. I Tijdens de nt van het Capitool naar I het Witte Huis deed zich een klem» schermutseling voor tussen samenge dromde anti-oorlogsdemonstranten. cLe ook in Chicago tijdens het democratische partijcongres een rol speelden, en sol daten die te hulp waren geroepen om hen te blokkeren. Er werd met rode verf en een stoelpoot gegooid, terwijl een wig van politie-agenten de presi dentiële auto onmiddellijk omringde, De demonstranten waren enkeb- dagen geleden naar Washington gekomen en zetten in de buurt van het Washington- monument een grote circustent op. ZIJ hielden hun eigen .tegen-inauguratie* waar een vrouwelijk varken als presi dent werd geïnstalleerd- TEL AVIV (RTR) Een Arabische vrouw is gedood en negen gewond toen Israëlische militairen maandag in de strook van Gaza het vuur openden op een groep demonstrerende vrouwen, die weigerden zich te verspreiden terwijl er een uitgaansverbod van kracht was. Dit is officieel in Tel Avlv meegedeeld. Slot van pag. 1 wogen de kamer aan te bevelen de ver-l horen in het openbaar te laten houden. I Openbaarheid zou de behoefte aan meer. zou openbaarheid de regering en het Eiarlement gelegenheid geven rekening e houden met vroegtijdig bekend ge worden gegevens. De indieners vonden echter de nadelen van openbaearhe.d gevaar voor de belangen van de te on derzoeken ondernemingen, de kans dat belangrijke getuigenverklaringen niet zullen worden afgelegd zwaarder we- ftet zijn voorstel wil de groep Aarden de door de regering aangekondigde maatre gelen inzake het toezicht op fusies HV?t vertragen. Bij de laatste algemene be schouwingen in de kamer deelde de re gering mee dat gedacht wordt aan het opstellen van bepaalde spelregels en toe zicht van een college. Ook is het niet de bedoeling dat de behandeling van de wetsontwerpen inzake de ondernemings structuur door het enquêtevoorstel zou wdroen vertraagd. Reacties De fractievoorzitter van de PvdA in de tweede kamer, drs Den Uyl reageerde fisteravond positief op het voorstel van e groep Aarden: ,een goed voorstel dat alle steun verdient'. Dc beperking van het onderzoek noemde de heer Den Uyl verstandig. Na het onderzoek zou de ka mer wellicht kunnen ingaan op de in vloed die het bedrijfsleven op de politiek heeft. Ook volgens de heer Den Uyl moet het houden van een enquête geen reden zijn om de voorstellen voor her vorming van de onderneming en de re gelingen inzake het toezicht op fusies nu in de Ijskast te houden. De KVP-fractie is. zo bleek uit een eer ste reactie van mr Nelissen economisch deskundige van de fractie, niet zo erg enthousiast. De regering onderzoekt of er een code voor gedrag bij fusies moet komen. Het is de vraag of daarnaast het parlement nog een eigen onderzoek moet instellen. Als de kamer gegevens wenst dan zal de regering die zeker kunnen verschaffen, aldus mr Nelissen. Eventueel zou de regering daartoe een staatscommissie moeten instellen. De heer Neisssen verkiest zo'n commissie boven een parlementaire enquête omdat in een staatscommissie ook het georga niseerde bedrijfsleven zou kunnen wor- denbetrokken. .Zaak ls, dat IN Nederland duidelijk wordt, hoe de ecoonomische machten zijn samengesteld, wie de werkelijke macht in handen hebben en of er vol doende controlemogelijkheden op die machten zijn', aldus de NKV-voorzit- ter. Tegelijkertijd zou volgens hem open baar kunnen worden gemaakt wie de commissarissen in de open en besloten vennootschappen zijn en hoe de onder linge verbindingen tussen deze commis sarissen liggen. Het wil de heer Mer- tens voorkomen, dat een dergelijk on derzoek wellicht ook aan de sociaal- economische raad kan worden opgedra gen, temeer waar hem de afgelopen maanden ls gebleken, dat én bij de voorzitter van de SER als ook bi,j vele werkgevers een dergelijke openheid op prijs wordt gesteld. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De Sunday Telegraph onthult dat de Sowjet- Unie met het Franco-regime on derhandelingen heeft gevoerd voor regelmatige reparatie- en onder- houdsfaciiiteiten in Spaanse ha vens voor de Russische koopvaar- dij- en vissersschepen. De besprekingen zijn in het geheim ge houden, maar volgens inlichtingen welke Het is niet onmogelijk, zo gaat bet be toog verder, dat Franco-Span je dat 20 jaar in de koude oorlog aan de kant van het westen beeft gestaan, maar niet volledig door het westen is geac cepteerd, naar pragmatische openingen zoekt met de Sowjet-Unie. Kenmerkend is bijvoorbeeld dat geen enkele Spaanse minister ooit de Russische Invasie van Tsjecho-Slowakije beeft veroordeeld. Al leen generaal Franco heeft op 13 decem ber. vijf maanden later, het feit kort en voorzichtig gemeld in zijn jaarover zicht der wereldgebeurtenissen. houden, maar volgens inlichtingen Londen uit Madrid en Moskou berei ken, is in beginsel overeenstemming tus sen beide partijen bereikt. Slechts de details moeten nog worden De voorzitter van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, die enkele maanden geleden in Sneek de kwestie van de economische machtsconcentraties voor het eerst aan de orde stelde (.de 200 van Mertens'), zei in een commentaar op de medede lingen van de Politieke Partij Radicalen, dat hij elk onderzoek naar concentratie van economische macht en fusie toe juicht. Of dit moet geschieden langs de weg die de PPR nu aangeeft, name lijk door middel van een parlementaire enquête, Is een vraag die volgens hem beter door politici of staatsrechtdes kundigen kan worden beantwoord. INBRAAK IN VILLA KONINKLIJKE FAMILIE PORTO ERCOLE (AP) Dieven heb ben ingebroken in de villa van de Ne derlandse koninklijke familie nabjj Por to Ercole, en verschillende voorwerpen van geringe waarde meegenomen, zo heeft de politie bekendgemaakt. Slot van pag. 1) Met betrekking tot het budgettaire be leid in 1969 zal het kabinet met kracht roberen het totaal van de uitgaven •innen de begrofmgsrammg te houden. Zou een overschrijding echter onvermij delijk zijn. dan zal men proberen hier voor compensatie te vinden binnen de begroting. Minister Witteveen deelt in de brief mee, dat hn de stat en-generaal een overzicht zal doen toekomen, zodra het beeld van de begroting duidelijk is. Daarin zal hij een samenvatting geven dc onvermijdelijke geachte over- •Qdingen en de verlaging van ande re posten die als compensatie zullen moeten dienen. Eerlijke kans gen en de afsluiting van looncontractcn zoals deze tot nu toe hebben plaats gevonden een duidelijk aanwijzing ge ven, dat de loonstijging de arbeidspro- duktiviteit belangrijk zal overtreffen. De regering heeft echter niet ingegre pen, omdat de vrije loonpolitiek nu haar eerste fase doormaakt en men van me ning is, dat deze nieuwe vorm van loon politiek een eerlijke kans dient te heb ben om zijn bruikbaarheid te bewijzen. De rege.ring betreurt het echter wel, dat in de tot nu toe afgesloten cao's het spaarloon niet of nauwelijks ls Inge voerd. De inzichten van de. regering omtrent de aangekondigde aanpassing van de tarieven van de Inkomstenbelasting heb ben geen wijziging ondergaan. In de toelichting bjj de op het belastingplan voor 1970 betrekking hebbende wets ontwerpen, die zjj tijdig in dit parlemen taire jaar hoopt in te dienen zal zjj de structurele en conjuncturele aspecten van dit Dlan nader uiteenzetten. DEN HAAG (ANP) De Federatie van Nederlandse Oud-Strijders Organi saties heeft in een brief aan minister president De Jong aangedrongen op een onderzoek van regeringswege naar de oorlogsmisdaden, begaan door leden van de Nederlandse strijdkrachten in de periode 1945-1950 in Nederlands In dië, zoals de heer J. E. Hu et ink in een tv-uitzending heeft gesteld. In de brief, die namens de federatie is ondertekend door de heer P. J. G. A. Ego, wordt gevraagd een wetswijziging te bevorderen, zodat alsnog de bedrij vers van deze oorlogsmisdaden, .inclu sief de heer Huetink, kunnen worden vervolgd'. Voorts -wordt gesproken van ,de schandelijke nalatigheid van de heer Huetink. die zijn deelname aan de door hem gesignaleerde zogenaamde oorlogs misdaden erkent, om de door hem mee gemaakte en begane misdaden terstond te melden bdi de bevelvoerende officie ren en-of bij de daartoe bevoegde in stanties, opdat direct een onderzoek kon worden ingesteld, zoals in sommige gevallen gebeurde, en de daders konden worden bestraft'. ,Van de Nederlandse regering, d:e de dienstvervulling in het voormalige Ne derlands Indië gelastte, worden zonder voorbehoud die maatregelen verwacht, die de reputatie beschermen van de oud militairen tegen deze op incidentele ge-; beurtenissen gebaseerde beschuldigingen van een oud-militair, die zich thans veilig waant, daar de gesignaleerde mis daden thans zijn verjaard', aldus de Fe deratie van Nederlandse Oud-Strijders Organisaties. ROTTERDAM (GPD) De heer P. •ewerkriiHouweling, medestander van de OVB- bestuurder Leen van Os heeft een klacht ingediend bij de Nederlandse judo- eo voor ondertekening gereed rijn. Over- jiu jitsu-bond te Utrecht tegen de cbauf- eenstemming zal voor de Sawjet-Ume feur P. Breem uit Rotterdam. De heer een nieuwe stap voorwaarts betekenenBreem, judoka zwarte band is zou vil de oceanen waaraan de Ruasea HumaMe Od B aan de .Mathenemerlaan te Kot- grote prioriteit geven. Daar de Russt- terdam vrijdag verwondingen aan hoofd sche vissersvloot een groot aantal ,spi- en gelaat hebben toegebracht. Hij wilde onagetreilere bevat, kan de overeen- namelijk niet, dat de heer Houweling komst ook als een belangrijk succes ^ch bemoeide met de uitbetaling van gejd uit de stakingskas aan sleepboot- in de koude oorlog tussen oost en west worden beschbuwd. Voor Spanje, zo ver volgt het artikel, zouden de onderhan delingen het begin van het einde van nen betekenen. Spanje met zowel Atlan tische als Middellandse zeekusten is van zelfsprekend een eerste doelwit voor de maritieme ambities van het Kremlin. personeel, dat aan de staking in de Rot terdamse haven heeft deelgenomen. Ook de heer Breem is bestuurslid van de OVB. maar dan van de groep, die met Leen van Os heeft gebroken. De heer Houweling zegt. dat zijn belager mis bruik heeft gemaakt van diens kennis luojiucfiic auiuiuw van nvt jyicuiuij- Het feit dat de Amerikanen een NAVO- ,vfn Al lt J.' Vandaar polansduikboot maken en de Spaanse klacht bij de judo- en jiu jivsu-bond te haven Rota bezitten, is voor de Russen Utrecht, extra aantrekkelijk om er zich zelf te nestelen. De Russen vroegen aanvan kelijk .opslagfaciliteiten' voor Russische schepen in het aan de andere kant van de baai tegenover Rota gelegen Cadiz. Maar de Spaanse regenng die Washing ton niet voor het hoofd wil stoten, bood inplaats daarvan Barcelona aan als ha vendepot waar onderdelen en voorraden kunnen worden opgeslagen en onder houd en reparaties uitgevoerd kunnen worden. Aangenomen wordt dat dit al ternatief thans door het Kremlin is aan vaard. Slag voor Gibraltar Een van de theorieën over de vraag wat generaal Franco hiermee voor Spanje einde fascistisch hoopt te bereiken is dat de overeen- komst met de Sowjet-Unie bedoeld zou verhinderen, kunnen rijn als een nieuwe slag tegen' de economie van Gibraltar. Geschat wordt namelijk dat jaarlijks tweehon-1 derd Russische vissers-, vracht- en pas sagiersschepen Gibraltar aandoen, waar, de bemanningen aan wal flinke som-, men harde valuta uitgeven. Verderi hoopt Spanje misschien ook op terug- j fave van het Spaanse goud dat de paanse republikeinse regering bij het! uitbreken van de burgeroorlog naarj Moskou zond en dat zich daar nog; steeds bevindt. LONDEN (RTR) Premier Wil son heeft maandag in een vraag gesprek voor de Britse televisie dat hij met interventie in Noord-Ierland heeft gedreigd ten- extremisme te UTRECHTtwintig Tsjechische studenten zijn uit solidariteit met hun collegae in het vaderland gis teravond te voet vertrokken naar de Russische ambassade te Den Haagwaar zij met hun protest borden een zitdemonstratie zullen houden. Ongeveer dertig andere Tsjechische studenten zouden zich vandaag of onderweg btj de groep lansluiten. Op de foto: de groep vertrekt uit Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9