PECHINEY INVESTEERT IN HET ?eslissi"8 T%.de SLOEGEBIED F 500 MILJOEN iigt nu bij de pzem tn-f vt kerncentrale Sloe Blijde dag voor provincie Zeeland' Minister De Block maakte bekend: WELKE PRIJS ROLT ERUIT? TWEE ALUMINIUMVERWERKERS PARTICIPEREN IN PÉCHINEY Produktie vier maal zo groot als bij Aldel in Delfzijl Luchtvervuiling ZÓ ZAL PÉCHINEY ER GAAN UITZIEN... Twee fasen Drs Verburg: nu op Energie nweau Europoort 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 JANUARI 1969 HIER KOMT PÉCHINEY VLISSINGEN Het, Sloe gebied zoals het er op hel ogenblik bij ligtLinksde repnrntiewèrf van de ko ninklijke maatschappij .De Schelde' NV; rechts de che mische bedrijven van Hoechst en Billiton. Op de. achtergrond de plaats waar Pechiney zich met zijn alh- ■miniitnwedrijf zal vestigen, gearceerd aangegeven. (Luchtfoto Slagboom en Peeters). MIDDELBURG De beslissing over de vraag of Nederland na de ex perimentele kerncentrale voor elektrische energie bij Dodewaard nu ook op korte termijn een commercieel op te zetten atoonicentrale krijgt ligt op het ogenblik in handen van de Provinciale Zeeuwse ICleolrïeitoits Maat schappij (PZEM). ,Er zijn op het ogenblik zoveel aanwijzingen, dat de reële verwachting is: wanneer er een kerncentrale komt. komt die in het Sloegebied', zei ons de Zeeuwse gedeputeerde A. J- Kaland, In wiens han den de énergïeportefeuille van hel provinciaal bestuur is. Ongeveer driekwart, jaar geleden kwam bij de Samenwerking Electrici- teits Productiebedrijven in Nederland (SEP) een aantal offertes van bin nen- en buitenlandse bedrijven binnen voor de bouw van een commercieel op te zetten atoomcentrale. De minister van economische zaken mr L. de Block, heeft in de loop van 1968 steeds gesteld dat over de bouw en de plaats van een dergelijke centrale voor het eind van dat jaar een beslissing zou worden genomen. Het zou hier gaan om een kerncentrale van 350 tot 400 megawatt capaciteit. De bouw en exploitatie van een dergelijke cen trale zou moeten worden ondernomen door de elektriciteitsmaatschappij in het gebied, waar met name de hoge grondlast zo'n centrale moet vrij wel constant haar capaciteit volledig kunnen benutten rendabel te maken zou zijn. Het kwam er dus op neer dat een serieuze kandidaat voor een dergelijke centrale het gebied zou zijn, waar elektriciteit verslindende bedrijven zich zouden vestigen, zogenaamde energie-giganten. In het Sloegebied zijn die giganten nu op komst. Péchiney zal binnen en kele jaren 240 tot 260 megawatt gaan gebruiken voor haar aluminium- smelterij in Vlissingen-Oost. Met het in gebruik nemen van de tweede fosforoven legt Hoechst-Vlissingen NV beslag op de laatste eenheid van 75 megawatt, die bij de huidige centrale Zeeland van de PZEM te Vlissln- gen in aanbouw is. Voor verdere uitbreidingen in de richting van een uni verseel chemisch bedrijf (gedacht wordt aan petro-chemie) heeft Hoechst lok een grote hoeveelheid energie nodig in de toekomst. En kort geleden toonde gedeputeerde Kaland zich optimistisch over een contract tot ener gielevering aan Dow Chemical te Terneuzen. Wanneer daarbij nog reke ning wordt gehouden met een jaarlijks accres van het stroomverbruik in Zeeland van 10 dan is het duidelijk dat er alle reden is om aan te nemen dat een capaciteit van 400 megawatt van een te bouwen kerncen trale in het Sloe binnen afzienbare tqd zou kunnen worden benut, En dan is daarbij nog maar even buiten beschouwing gelaten dat de vestiging van Péchiney op korte termijn nog meer bedrijven in de richting van het Sloegebied zou kunnen trekken. De bouw van een kerncentrale in Vlissingen-Oost zou voor dit industrie gebied en voor Zeeland bovendien een goed .verkoopargument' zijn. Te- meer wanneer men zich realiseert dat op het ogenblik in het gehele EEG- gebied slechts 5 kerncentrales zijn besteld of geprojecteerd. Overigens is daarmee nog niet gezegd dat de kerncentrale inderdaad ln het Sloegebied zal komen. De bouw van een kerncentrale van 600 mega watt zou naar verwachting zeker een energieprijs voor de afnemers op leveren. die concurrerend zou kunnen werken met energie uit conventio nele prodirk tie. uit olie of aardgas. Een kerncentrale van vond 400 mega- watte echter zit juist dn het grensgebied, waar de vraag moet worden ge steld: wat is aantrekkelijker voor de prijs, atoomenergie of conventioneel opgewekte energie? ,De kans zit er altijd nog in, dat conventioneel opge wekte energie goedkoper zal blijken te zijn dan energie uit een kerncen trale'. legt de heer Kaland ons uit. Er zijn namelijk aanwijzingen dat er een beweging is in de brandstoffenmarkt. een niet onaanzienlijke daling van de brandstoffenprijzen. De concurrentie die een nieuwe energiedrager (kerncentrale) olie en/of aardgas zou kunnen aandoen moet daarbij niet uit het oog worden verloren. Bij de PZBM .is men daarom op het ogenblik bezig met een studie, waarin al deze factoren worden ingebracht. Pas wanneer exacte gegevens over zaken als mogelijke daling van de brandstoffenprijzen binnen zijn zal een beslissing kunnen worden genomen. Nauwkeurige afweging van al deze overwegingen zal straks duidelijk moeten maken: komt naast de in ieder geval te bouwen eerste conventionele eenheid van de nieuwe Borssele- centrale nu een kerncentrale of een reeks conventionele eenheden? Bij de PZEM wordt erop gerekend dat men in de naaste toekomst voor de energievoorziening van Zeeland investeringen zal moeten doen van 200 miljoen 'tot 300 miljoen. Bedrijven te Utrecht en Rotterdam Hunter Douglas en Ned. Aluminium Mij VLISSINGEN-OOST Het Péchi- ney-eoncom zal voor de nieuwe alu- miniumvestiglng in het Sloegebied een Nederlandse maatschappij op richten, waarin twee Nederlandse aluml nlum verwerk 1 ngsl>edr\j ven zul len participeren. Dat zijn Hunter Douglas/Laagland te Rotterdam en de NV Nederlandse Aluimniunimaat.- schappij te Utrecht. De totale inbreng van deze beide deelnemers zal 15 pel. van het kapitaal van de Nederlandse Pécliiiioy-onderneinlng zijn. De directies van de twee ondernemin gen hebben meegedeeld dat deze door die somenwerking een verbetering van de economische basis kunnen realiseren. Het zal mogelijk zijn het poLentiee) van deze twee bedrijven belangrijk uit te breiden. De directies hebben voorts opgemerkt dat ze er door deze ontwikkeling in zijn ge slaagd deel te nemen in een naar hun mening voor ons land essentiële ba sisindustrie. De Hunter Douglas-groep heeft haar hoofdkantoor in Montreal In Canada, omvat een internationale groep van ondernemingen die in 85 landen werkzaam is en geeft werk aan in totaal vijfduizend personen. De groep bestaat dit jaar een halve eeuw Ze is werkzaam als f abrikan te van aluminium gebruiksartikelen, alumi nium produkten voor de bouw en metaalbewerkingsmachines. Rotterdam De groep begon in 1931 in Rotterdam met haar activiteiten in ons land door het stichten van de Laagland machinefabriek. Na de tweede we reldoorlog, in 1949, nam daar de ver werking van aluminium een aan vang, In 1956 kwam er een giet- macliine voor het; continu gieten van aluminium. De fabriek ill Rotterdam verschaft werk aan meer dan dui zend man. Het in Rotterdam gevestigde bedrjjf is het centrum der werkzaamheden van de groep op het gebied van alu minium in Europa en het hoofdkan toor van het Europese deel dei' groep. In 1964 werd ln Leek (Gr.) een ne- venfabriek gesticht, waar thans meer dan honderd mensen werken. Daar naast zijn er nog een aluminium bouwproduktembedrflf in Dordrecht, een machinehandël, een Import- en verkoopbedrijf voor de verwarmings industrie. Tenslotte is er nog een ge zamenlijke onderneming met de Ame rikaanse fabriek van Weil-Mclain voor de verkoop over de gehele we reld, met uitzondering van Nooid- Amertka, van centrale verwarmings ketels. Die onderneming heeft haar kantoren in Rotterdam en haar fa briek in Leek. Utrecht De in 1937 opgerichte Aluminium Wals- en Persbedrijven NV is Mums houdster van zestig procent van het aandelenkapitaal der NV Nederland se Aluminium Maatschappij, die in Utrecht is gevestigd en 750 werkne mers in dienst heeft. De opzet, was dat de ln 1938 gestich te NV Ned. Aluminium Maatschappij in Utrecht een elektrolysebedrijf zou vestigen kort na haar stichting. Er was met de Provinciale Utrechtse jEleklriciteits Maatschappij reeds een contract gesloten voor stroomleve- rlng ten behoeve van het op te lich ten smeltbedrijf en er zou met het bouwen van de smelter worden be gonnen, toen de tweede wereldoorlog uitbrak. Na de oorlog is gepoogd de plannen alsnog uit te voeren, maar het ver krijgen van energie tegen redelijke prijs verhinderde dat. Het Franse be drijf van Péchiney was toen al ge ïnteresseerd In een vestiging in on» land en er werden plannen uitge werkt voor een gezamenlijk te stich ten elektrolysebedrijf. maar van die plannen kwam niets De directie van het Utrechtse bedrjjf acht de nu aangekondigde samenwer king van Péchiney met Hunter Dou- glas/Laagland en met de Utrechtse maatschappij van groot belang voor de verdere ontwikkeling der industrie van halffabrikaten in ons land. (Van een onzer redacteuren) PARIJS, DEN HAAG Om in 1973 in het Sloegebied de eerste fase van een grote aluminiumsmelter^ in produktie te kunnen bren gen zal Péchiney, compagnie de produits chimiques et électromé- tallurgïques, daarin een investering doen van 500 miljoen. De produktie in de eerste twee lijnen op het 44 hectaren grote terrein komt zoals gezegd op 150.000 ton per jaar. Dat is vier maal co groot als de produktie van Aluminium Delfzijl NV (Aldel) op dit moment en tweemaal zo groot als de produktie van dit bedrijf in het noorden des lands, wanneer de daar voorgenomen uitbreidin gen eenmaal een feit zijn. heeft al een kleine staf Nederlan ders in Parijs aangetrokken. Minister De Block zei nog, te hopen dat de vestiging van Péchiney in het Sloegebied een uitstralende wer king zal hebben en ook in de ver werkende industrie een rol zal spe len. Zoals elders op deze pagina ver meld is de verwerkende industrie ui Nederland bij deze Péchiney-vesti- ging in Vlissingen betrokken. De bewindsman zei nog dat <le vesti ging van Péchiney onder andere voor Hoechst in het Sloegebied aanleiding zal zijn om uitbreidingsplannen op ta fel te brengen, omdat beiden nu een maal zijn geïnteresseerd in goedkope energie. Het punt luchtvervuiling speelt, (zo als bij Hoechst) ook bij de komst van Péchiney naar Zeeland. Een alumi- niumfabriek geeft uitstoot van fluor. Maar ook ditmaal zullen de nodige voorzorgsmaatregelen worden geno men. Men is gebonden aan voor schriften op dit punt en mogelijk zal tussen de belanghebbende over- heidspartijen in deze kwestie een con venant worden gesloten, waarin ile voorschriften op dit stuk van zaken worden geformuleerd. Minister De Block noemde Péchiney ,een heel schoon bedrijf'. Voor wat betreft de waterverontreiniging hele maal eD wat de luchtverontreiniging, met de voorschriften in de hand ook. Tot op het laatste moment heeft Péchiney nog een aantal andere pijlen op de boog gehad, waar het ging om de keuze van de ves tigingsplaats voor de aluminium- fabriek. In West-Duitsland waren Hamburg (Stade) en Keulen kan didaten. Uiteindelijk is het dan toch Vllssiftgen de grote voor liefde geworden. Overigens wordt al erg lang ge speeld met. de gedachte om in Nè- derland een vestigingsplaats te vin den. De voorkeur voor ons land da teert bij Péchiney al van 1938. Na de oorlog1 werden de plannen opnieuw opgevat. De ontdekking van het aard gas in Nederland deed de reeds be staande belangstelling erg toenemen en in 1962 werden voor het eerst autoriteiten benaderd. De overheid bleek toen echter meer geporteerd voor eenzelfde project in Delfzijl, ingediend door de Hoogovens, in sa menwerking met de Zwitserse maat schappij Alusuisse en de Billiton- maatschappij. Er werd goedkoop aardgas aan Aldel (Delfzijl) be schikbaar gesteld uit de pot voor de industriebevordering. Péchiney kwam er niet meer voor in aanmerking. De minister van economische zaken wees een verzoek ln deze richting af. waarbij hij zich bei-iep op het zoge naamde .nieuwheidsbeginsel'; een be drijf, dat voor goedkoop aardgas in aanmerking wilde komen moest een nieuw element aan de Nederlandse economie toevoegen. Hoe er in de tweede kamer nadien ook op is aan gedrongen, de minister week niet van zijn standpunt af. Hij weigerde met Aldel gemaakte afspraken te schenden. Do belangstelling van Péchiney voor het Sloe bleef niettemin bestaan. De vestigingsvoorwaarden bleven (laar bijzonder interessant. Do Provincia le Zeeuwse Elektriciteit» Maatschap pij kon Péchiney tenslotte een con tract aanbieden voor de leverung van energie, dat acceptabel was en boven op de .kernfaciliteiten' heeft de over heid het bedrijf voor de vestiging in het Sloegebied dus nog een toeslag kunnen verlenen. Het komt er op neer dat in het Sloegebied nu een EEG-platform van industrieën is gebouwd. Nederlandse, een Frans en een Duits bedrijf heb ben er elkaar gevonden. De thans bouwrijp gemaakte terreinen zijn zo goed als uitgegeven en in de naaste toekomst zal het havenschap Vlissin gen i.o. voor uitbreidingen van de be staande bedrijven, voor vestiging van een nieuwe PZEM-centrale en ook om nieuwe kandidaten terrein te kun nen aanbieden ,over de dijk' heen moeten. Wanneer de marktomstandigheden zo gunstig zijn als op het ogenblik wordt verwacht zal Péchiney binnen afzienbare tijd de produktie kunnen opvoeren tot 300.000 ton per jaar. Daarvoor is dan het m optie geno men terrein aan de andere liant van de dijk en de weg door het Sloege bied (in de Zuidersloepolder) nodig. In totaal komt het voor de nieuwe aluminiumproducont neer op een ter- reinoppervlakte van 104 hectaren. In eerste fase gaat het om een twee tal produktielijnen met een totale jaarcapaciteit van 75.000 ton en om de bouw van een anodefabriek. De aluminiumfabriek zal werkgelegen heid bieden aan 500 tot 800 man per soneel. In de anodefabriek zullen 200 man werken. Nadat hij de vaste commissie van economische zaken uit de tweede ka mer officieel over de nieuwe vesti ging in Nederland had Ingelicht heeft minister mr L. de Block in Nieuws poort te Den Haag nog een toelich ting gegeven. In net Sloegebied heeft Péchiney van guns ti ge vestigungsmogelijkheden kunnen profiteren. Om te beginnen zijn aan het bedrijf de gebruikelijke faciliteiten verleend, zoals die gel den in de industriekernen (regionale mdustriebevordering). De ligging aan diep vaarwater was voor Péchiney van het grootste belang. Schepen tot 60.000 ton kunnen er binnenlopen om de grondstoffen (bewerkte aluinaar de) aan te voeren. Bij nog grotere schepen zouden voorzieningen voor de bereikbaarheid van het. Sloege bied getroffen moeten worden. NOGUÊRES (FR.) Deze foto geeft een indruk hoe hel bedrijf van Péchiney er in het Sloegebied kan gaan uitzien. Dit is <le alumi niumfabriek van liet concern in de Franse Pyreneën. Met een jaarproduktie van 108.000 ton een van de belangrijkste in Europa. REACTIE MR J. VAN AARTSEN: De energieprijs is één van de be langrijkste punten in de onderhan delingen geweest. Aluminium pro duceren is een elektriciteit verslin dende bezigheid. Voor de produktie van 1 kg aluminium is 15 tot 20 kWh nodig. De elektriciteitsbehoefte van Péchiney ligt op 260 megawatt. Ook de grondprijs is een belangrijke kwestie in de onderhandelingen ge-, weest. Het Franse concern zal de grond in bet Sloegebied aankopen te gen de gebruikelijke prijs 30 per vierkante meter). Overigens krijgt hc.t bedrijf nog een subsidie van de regering. Hoe boog die is wilde mi nister De Block niet meedelen De minister van economische zaken toonde zich bijzonder verheugd ove* de geslaagde onderhandelingen met Péchiney. De nieuwe vestiging van Péchiney, waarvoor de plannen al geruime tijd klaar liggen, zal voor lopig in twee fasen worden gebouwd. De eerste behelst een aluminiumfa briek met een capaciteit van 75.000 ton per jaar met anodefabriek. De tweede een verdubbeling van de a!u- miniumproduktie. Als produkt zal de fabriek de zogenaamde ignots (alu- miniumbroodjes) afleveren. Het wordt de modernste fabriek, die het c i woraen. j-, tot nu toe heeft gebouwd en men zal er produceren volgens de mondernste procédé's. Gedurende de bouw van de fabrieken (start in 1970) zal er werk zijn voor ongeveer zeshonderd man. Als de eerste fase van de produktie er staat zal een personeelsbestand nodig zijn van 500 man, dat later moet uit groeien tot achthonderd. Er zal zo veel mogelijk gekwalificeerd perso neel nodig zijn in deze nieuwe me taalindustrie voor Zeeland. Péchiney .Wanneer ik zeg, dat het provin ciaal bestuur van Zeeland met grote voldoening kennis heeft genomen van het besluit van Pé chiney zich in Vlissingen-Oost te vestigen, dan geef ik daarmee onze gevoelens duidelijk weer'. Dit was de reactie van de com missaris der koningin in de pro vincie Zeeland, mr J. van Aart- sen, op de bekendmaking van het Franse aluminiumconcern. ,De naam Péchiney is de laatste tijd in Zeeland min of meer een begrip geworden, ik ben geneigd te zeggen: een toetsteen voor een verdere eco nomische ontplooiing. De eerste contacten van het bedrijf met het provinciaal bestuur en met het Havenschap Vlissingen i.o. da teren» al van enkele jaren her. Wij zijn verheugd over het feit, dat. toen de weg van beschikbaarstelling van goedkoop aardgas voor dit bedrijf niet begaanbaar bleek te zijn, een andere oplossing kon worden gevon den. Voor de medewerking, die de rijksoverheid, met name de minister van economische zaken, heeft gege ven om dit uiteindelijk zo verheu gende resultaat te bereiken, zijn wij zeer erkentelijk', zo zei de commis- ,Als ik hel, goed zie, dan is Zeeland door de komst, van Péchiney over een bepaalde drempel gekomen. Kr zit namelijk aan de vestiging van dit bedrjjf heel wat méér vast. Ik denk dan niet alleen aan de nieuwe ontwikkelingen op het punt van de energievoorziening, die door de ves tiging van Péchiney mogelijk wor den gemaakt, maar ook aan de agglo- morende werking die van zo'n be langrijke vestiging voor allerlei sec toren uitgaat'. .Er is ik mag dat zonder over drijving zeggen in Zeeland hard gevochten om dit bedrijf hierheen te halen, niet alleen door de provin cie, maar ook door de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits-Maatschappij. Teleurstellingen zijn ons niet be spaard gebleven. Maar nu de zaak in positieve zin beklonken is, wil ik alleen maar zeggen, dat het een blijde dag Is voor onze provincie Het is mijn overtuiging, dat Péchi ney met zijn medewerkers in Zeeland goed zullen aarden. Bedrijven, die zich hier al eerder vestigden, zul len dit ongetwijfeld beamen', aldus het commentaar van mr Van Aart- Niveau Europoort .Met ilcze Péchiney-vestiging is Zee land meteen op het industrieel ni veau van Europoort gekomen, In het rapport-Harris werd er voor ge waarschuwd: als men niet klaar is met de terreinen, verdwijnen de in dustrieën naar het buitenland. Zee land is volslagen equivalent met Rotterdam wat de Indiistrievesti- gingsmogeljjklfeden betreft. Dat blijkt uit (leze keuze, van Péchiney. En wal de energievoorziening betreft: die vormt juist een factor, die gunstiger is dan in Rotterdam'. Aldus de reactie van drs M. C. Verburg, directeur van liet econo misch technologisch instituut voor Zeeland op het Péehinéynleuws. De heer Verburg ziet door Péchiney nieuwe mogelijkheden voor de ar beidsmarkt "en voor de ontwikkeling van de zeehavens. .Zeeland is nu over de drempel heen. We hebben vrij lang moeten wachten op nieuwe injecties. Het was al te zien aan de woningbouw: die begon al in te zakken. Dat is logisch, beleggers hebben een goede neus en willen ze kerheid hebben voordat ze investe ren. Ik verwacht nu een herstel. Dat betekent voor Middelburg en Vlissingen injecties in de stadsont wikkeling. Op het platteland zullen de geoefende arbeiders van deze werkgelegenheid kunnen profiteren. Het lijkt me, dat men bijvoorbeeld bankwerkers zal kunnen gebruiken. Br is ook ruimte voor ménsen, die uit de landbouw moeten afvloeien. Er zal met flink geoefende mensen worden gewerkt, ook met mensen die voorbij de schoolleeftijd zijn. dacht ik', aldus drs Verburg. Wat de energievoorziening betreft: ,Het Nieuwsblad van het Noorden' richtte onlangs een aanval op het provinciaal bestuur van Groningen en op de elektriciteitsmaatschappij daar ten aanzien van de energiepo- Jltiek. Dat is hier in Zeeland niet nodig, Hier is een zeer actieve ener- giepolitlek gevoerd, zowel door het provinciaal bestuur als door de PZ EM. Als dat niet was gedaan dan hadden we Péchiney wel" gemist'. Over minister De Block van econo mische zaken: ,Het ls voor hem een tweede succes na Shell-Chemie. Tk heb de Indruk dat hij het spel bijzon der be.kwaam heeft gespeeld'. Tot slot over de .internationalise ring' van Zeelands industrieën: ,We hebben nu een Atlawf.ïsch-groot in dustrieel platform; Amerikaans. Ne derlands, Duits, Frans en combina ties daarvan. Daarvan gaat een ag- glomerende werking uit. Ik ver wacht. nu nog wel meer initiatieven. De optelsom chemie, metallurgie en energie is meer dan de delen'. meer om te proberen spoedig het vak proces-Industrie aan de mts te krijgen. Deze en de toekomstige ont wikkeling zal onze argumentatie al leen maar kunnen ondersteunen'. Over de werkgelegenheid: die is er voor verschillende jaren, in het be gin, tijdens de bouw van de fabriek verwacht men eenzelfde, activiteit als tijdens de bouw van Hoechst. Het aantal bouwers was groter dan het aantal werknemers in vaste dienst. ,Bij het nieuwe plan van Hoechst - - kosten 70 miljoen is weer werk voor 4 a 500 man', ald.usde heer Fi- Wua. Het feit dat er zo'n 3 a 800 man komen werken bij Péchiney biedt uiteraard ook perspectievenvoor de woningbouw. Dat is ook voor Sou burg als woongebied Interessant. Er ls juist een nieuw ontwikkelingsplan voor Souburg-Noord, mot keuzewo- niiigen en dergelijke. De heer Filius tot slot: ,Als de kerncentrale er komt moet dit een paradepaard voor Zeeland worden'. Nu over de dijk .Paradepaard' Ook bij liet gemeentebestuur ringen alleen maar I Péchiney's beslissing, voor Vlissingen een nieuwe stimu lans evenals voor hef, bele Wesler- scbeldebekken. Loco-burgemeester Oh. J. Gillis,sen-Vcrsebage en wet houder I. Filius (financiën) wijzen op de nieuwe mogelijkheden voor werkgelegenheid en op de sociaal- culturele en onderwijsvoorzieningen die er moeten zyn, eigenljjk vooraf moeten gaan aan dergelijke indus triële expansies. De heer Gilllissen-Versohage: .We hebben nu gelukkig de eerste aanzet voor een zwembad, het onderwijs slaat op goed peil. Voor b en w Is deze vestiging een aansporing te Binnendijks is hel Sloegebied volgeboekt met industrie. .Het Ha venschap moet thans over de dijk heenkijken. Dat is nu wat gemakke lijker geworden. Er is nu ook meer aanleiding om een voorfinanciering door het r(jk 1© vragen voor het aan pakken van de uitbreidingen. Als er weer gegadigden komen moet er gmnd gereed zijn. Men kan dan toch echt geen nee verkopen. Aldus een reactie va.n de zijde van een partner in Vlissingen-Oost: Hoechst-Vlissingen NV. Het. com mentaar is van één va.n rtc leidingge vende functionarissen, dr ir J. Nij- ,Het is altijd prettig als er iemand bijkomt. Gelukkig zijn er meer die dc voordelen gaan zien. Het Is een mooi tempo: eigenlijk zou er elke twee jaar een industrie bij moeien komen', aldus de heer Nljman. .We zullen met Interesse kijken naai de energievoorziening voor Péchiney Voor Hoechst wordt dan ook het vol gend stuk gesprek met de PZEM", zo zegt de heer Nljman. die verwacht dat door de nieuwe vestiging ook de havenactiviteiten ln Vlissingen-Oost zullen worden opgetrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4