Man doodde moeder en broer en verwondde 5 andere mensen ernstig Gewapende overval op munitiedepot bewakers gedood LET OP! AaBe dekens 55.' In enkele sectoren bedrijfsleven te grote prijsstijging Nixons presidentschap verontrust Latijns- Amerika 3 ,DU HEEFT NIEMAND VERWACHT' Ouderlijk huis na zijn daad in brand gestoken DE KLERK&ZN Ministerie economische zaken: kantlijn Militaire regimes toegenomen wereldgebeuren Politie Amsterdam doorbreekt boycot DINSDAG 21 JANUARI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FAMILIEDRAMA IN POSTERENK (GEM. VOORST) Amokmaker zat 8 jaar geleden in inrichting, maar: POSTERENK (VOORST) (GPD) ,Hij heeft een paar jaar geleden in een inrichting gezeten, maar dit heeft toch niemand verwacht. Ik was, met mijn vader en twee broers de eerste die te hulp snelde. Met een brandweerman samen heb ik de moeder uit het brandende huis getrokken. Op de deel vonden wij rijn bewusteloze broer Evert, in de varkensstal zagen wij later de eveneens zwaar gewonde vader'. Jan Kolkman (28), eon sanitair mon teur, doet verslag van het dubbele dra ma in de gesloten buurtschap Posterenk (gem. Voorst). Om half zes zagen ze brand In de boerderij van buurman J., 100 meter schuin tegenover hun huis. ,We ragen niemand en hebben de ramen in geslagen. Tegel\jk was de brandweer er ook. In het voorgedeelte lag de 72-jarige moeder, ze had een vreselijke wond dwars over het gezicht. Ik geloof het niet, maar sommigen beweerden dat haar keel was afgesneden'. ,Op de deel erachter lag zijn ruim 40- jarige broer Evert. Hij was duidelijk zwaar gewond en bewusteloos. We heb ben hem laten liggen, want we wisten niet wat te doen. Opeens begon ook de varkensstal ernaast te branden. Toen vonden we ook de 74-jarige vader, zwaar toegetakeld;. Tweede drama 200 meter verderop, aan de andere kant voltrok zich net tweede drama. De 32-jarige amok-makende Henk J. sloop daar op kousevoeten de achter deur binnen. In de kamer sloeg hij met een drietandige hooivork wild in op de vrouw van uitvoerder Klunder. Op haar gegil werd de echtgenoot, die beneden sliep, wakker. Hij sprong te hulp en intussen waren ook de 10-jarige zoon Willy en de 15-jai zoon Henk op het hulpgeroep hun moeder afgekomen. Alle drie werden zij door de wild met de hooivork zwaaiende dolleman geraakt. Allen kregen snijwonden in het gezicht, Willv brak bovendien een pols. Gevie ren werden ze naar een ziekenhuis in Zwolle gebracht. Daar overleed kort na aankomst Evert J. De moeder was ter plaatse reeds overleden. .We hoorden, dat bi) Klunder ook iets was gebeurd', zegt buurman Jan Kolk man. .We belden en klopten, maar Klun der deed lange tjjd niet open. Hij dacht dat de dader weer terug was gekomen. Na een woest gevecht nad hij hem de deur uit kunnen werken. Bij een kruide nier had de man zelf dokter en politie getelefoneerd'. Een familielid van de Klunders een gezin met acht kinderen dat het huis houden op gang hield, vertelde ons: .Henk moet een wrok tegen rounder hebben gehad. Die zou hem al eens waarschuwend hebben toegesproken. Waarom weet ik niet. Wel. dat Klunder een hekel aan die jongen had'. vader, moeder en broer onder ineer ge bruik gemaakt van een hooivork, eenj mes en een hamer. Zijn vader en zijn j broer bevonden zich biylenshuis in een schuur. Nadat hij hen had neergeslagen, ging hij het huis binnen en stak daar zijn moeder neer. De vrouw, de 72-jarige Geertruida J.-S. moet vrijwel onmid dellijk dood zijn geweest. POSTERENK (ANP) De 33-jarige H. J. heeft maandagmorgen in de woning van zijn ouders in Posterenk (gemeente Voorst) zijn moeder om het leven gebracht en zijn vader en broer ernstig ver wond. Na zijn daad stak hij het huis in brand. Vervolgens drong hij bij de buren het huis binnen en bracht daar ernstige verwondingen toe aan man, vrouw en hun twee kinderen. De broer van J. overleed in de loop van de ochtend in een ziekenhuis in Zwolle. J. kon in de buurt worden aangehouden. Volgens de politie heeft de man in een vlaag van verstandsverbijstering gehan deld. Het drama heeft zich afgespeeld tussen zes en zeven uur maandagmor gen in het huis van zijn ouders aan de Streilerweg in Posterenk. Hij heeft hij KPa„i,L """G het neerslaan en neersteken van zijn hofwo h man, de vrouw en hun J beide kinderen ernstige verwondingen toe. Bij kennissen in de buurt vertelde hij daarna wat hij had gedaan. Terwijl deze polshoogte gingen nemen, maakte J. zich uit de voeten. Nadat de kennis sen de politie gewaarschuwd hadden, kon deze J. in de buurt aanhouden. Hij is overgebracht naar het huis van be waring in Zutphen, waar hij voor dt officier van justitie is geleid. J. heeft acht jaar geleden een tijd in een in richting doorgebracht, nadat hij een po ging had ondernomen zijn ouders van het leven te beroven. H. J. was volgens de politie overspan nen en verbleef daarom de laatste tijd thuis. Kardinaal Frings vraagt ontslag KEULEN (AP) Josef kardinaal Frings, de 81-jarige aartsbisschop van Keulen heeft paus Paulus verzocht hem van zijn ambt Ie ontheffen. Bij kennissen hersenletsel De broer van J„ de 43-jarige Evert, overleed in de loop van de ochtend in een ziekenhuis m Zwolle aan hersen letsel. Hij was naar Zwolle overge bracht, nadat hij eerst was opgeno men in een ziekenhuis in Deventer. -De vader, de 74-jarige Peter J., is even- In de uitgebrande keuken zoekt de justitie naar de moordwapens. eens met ernstig hersenletsel opgeno-1 dag. men ;n het ziekenhuis in Zwolle. Daar-I heen zijn ook do buurvrouw en haar twee kinderen met hersenletsel opgeno men. De buurman is er het minst ern stig aan toe. Hij verblijft in.een zieken huis in Deventer. De politie van Twello omschreef maan dagavond de toestand van de 75-jarigc vaaer van de dader als zeer kritiek. De toestand van de 35-jarige Riet Klun der werd zeer zorgelijk genoemd Even als beide bovengenoemde slachtoffers verblijven ook nog twee kinderen van de familie Klunder in het ziekenhuis te Zwolle. De toestand is ernstig Henk J. heeft maandagavond in het huis van bewaring te Zutphen een vol ledige bekentenis afgelegd Hij heeft de officier van justitie Temmink ver teld al dagenlang te hebben rondgelo pen met het plan om zijr. vader, moe der en broer om het leven te brengen. De landbouwer heeft ook in latere ver horen verklaard dat hij tot zijn daad is gekomen omdat hij vermoedde dat zijn familie het boerenbedrijf, waarop hij werkte, wilde verkopen. Henk J. die zich had voorgesteld de bedrijfs voering van zijn vader over te nemen, wilde zich niet met een dergelijk gang van zaken verenigen. ,Als ik dc- boer derij niet krijg dan ook een ander niet zo luidde het motief van Henk J voor zijn misdaden. De politie meent dat er geen twijfel over kan bestaan dat Henk J. voor het doden van zijn vader en zijn broere moord ten laste kan worden gelegd. de vicaris-generaal Zeven bewakers Sachsenhausen staan terecht KEULEN (DPA) Voor een recht bank In Keulen is maandag het tweede Sachsenhaiuen-proces begonnen, waarin zeven voormalige bewakers van dit be ruchte concentratiekamp uit de nazltjjd zich voor talrijke moorden en wreedhe den op Joodse gevangenen moeten ver antwoorden. De belangrijkste beklaagde la de 55-ja- rige Otto Kaiser. Hij kreeg in 1965 we gens zesvoudige moord vijftien jaar ge vangenisstraf. ADVERTENTIE) Twee Neder landers aangehouden in Frankrijk DEN HAAG ANP-AFPDe poli tie in de Franse plaats Romans heeft twee Nederlanders, de 25-jarige K. L. en de 23-jarige A. van T aangehouden, die in de kerstnacht uit de dr H. van der Hoevenkliniek in Utrecht waren weggelopen. De jongens, beide vermo gensdelinquenten, werden aangehouden, toen zij bij een juwelier een horloge wilden kopen met gestolen cheques. BIJ LEBACH IN SAARLAND SAARBRUCKEN (DPA) Bij een gewapende overval op de wacht van een munitiedepot van het Westduitse leger in Lebach (Saarland) hebben tot dusver onbekende daders in de nacht van zondag op maandag drie schildwachten doodgeschoten. Volgens een mededeling van een officier van het Westduitse leger, zijn log twee schildwachten zwaar gewond. Volgens dc woordvoerder van het Westduitse leger is de overval pas ont dekt toen in de nacht van zondag op maandag de aflossing van de wacht In het buiten Lebach in een bos gelegen depot geschiedde. De daders hadden de telefoonverbinding met het depot vernield. Daarvoor hadden z(J de wacht .buiten geveeht gesteld', aldus de militaire woordvoerder. De .buiten gevecht gestelden' behoorden tot het bataljon parachutisten in Lebach, dat deel uitmaakt van d« eerste Westduitse luchtlandingsdivisie. De overvallers hadden de sleutels uit het wachthuis gestolen en vier van de acht munitiebunkers daarmee geopend. Zij stalen een onbekende hoeveelheid munitie voor handvuurwapens. Volgens een voorlopig onderzoek is vermoedelijk de schildwacht buiten het eerst doodgeschoten. Toen drongen de overvallers het wachthuis binnen en vuurden op de daar slapende militairen. De slachtoffers zouden behalve schotwonden, ook steekwonden hebben. Onze correspondent meldde, dat d- moord grote onrust veroorzaakte, ook ln de bondshoofdstad. Kanselier Kiesinger gelastte de directe inschakeling van het .Bundes Knminalamt', terwijl minister van binnenlandse zaken, Benda, er voor zorgde dat het onderzoe.c door de talrijke instanties, die zich met de bestrijding van spionage bezighouden, zinvol werd gecoördineerd. Men wil herhaling voor komen van de fouten die werden gemaakt b(J de pogingen om de duistere ach tergronden van de zelfmoord van admiraal LUdke op te lossen. Deze affaire, waarbij een Duitse NATO-admiraal kennelijk als spion door de mand was ge vallen, speelde nog geen half jaar geleden. Ze is ook nog steeds niet opgehelderd. BESPREKINGEN IN PARIJS UITGESTELD PARIJS (AP) De eerste voltallige .volwaardige' zitting van de Vietnamese vredesconferentie zal, naar van gezag hebbende kant wordt verwacht, niet wor den gehouden voor het einde van deze week. Dit staat ln verband met het feit dat de president van Zuid-Vietnam Ngoeyen Cao Ky nog niet terug is ln Parijs. Ky keriaat dinsdag Saigon maar zal niet voor donderdag ln Frankrijk arriveren. Naar men zegt zal de president alvorens ter bespreking te gaan, eerst een onder houd hebben met de plaatsvervangende chef van de Zuidvietnamese delegatie, ambassadeur Phang Dam Lam. Door een en ander is de conferentie Iet wat uitgesteld. Men had gehoopt maan dag of dinsdag te kunnen beginnen. Dit was ook het oordeel van de tweede man van de Amerikaanse delegatie, Cyrus Vance. Maar het uitstellen van de vergadering tot achter in deze week moet gebeuren met toestemming van de leider van de Parijs wordt verwacht. De late aankomst van president Ky werd hier verklaard doordat de presi dent, oud-jagerpiloot, er de voorkeur aan had gegeven met een DC-6 propel- lervliegtuig naar Parijs te komen. Daar mee duurt de reis 30 uur veel langer dan met een straaimachine. Het is hier niet bekend of Ky nog be paalde voorstellen bij zich zal hebben, doch het wordt wel voor mogelijk g< houden dat de Zuidvietnamezen Ky's plan om de conferentie in drieën te split- formeel zullen indienen. Dit zou dan betekenen: 1. Besprekingen tussen Saigon en Hanoi over bilaterale problemen: 2. besprekingen te houden in Zuid-Vietnam tussen Saigon en de Vietcong over binnenlandse vraagstuk ken en 3. trilaterale ontmoetingen tussen Zuid-Vietnam, Noord-Vietnam en de Ver enigde Staten over zaken van militaire aard. Geen van de andere drie gesprekspart ners (Amerika, het nationale bevrij dingsfront en Hanoi) hebben tot nu toe hierover van enige geestdrift blijk ge geven. Ln geallieerde kringen is men van oor- Rusland: PLANNEN VOOR BEMAND RUIMTEVAARTSTATION MOSKOU (AFP-RTR) In de Sowjet-Unle is een staatscommis sie voor de bouw van een experi menteel bemand ruimtestation op gericht. Dit is maandag meege deeld door het Russische pers bureau Tass na een persconferen tie, die de voorzitter van de com- met de jongste Russische ruimte vaartsuccessen. Russische astronauten zullen ln warme maaltijden als ze naar pla neten vliegen. Dit hebben twee experts op het gebied van de ruimte-geneeskunde verklaard. De beide deskundigen, dr Loytaj- kov en dr Oesjakov zeggen in de Pravda dat astronauten aie reizen maken van maximaal veertien dagen, geconcentreerd voedsel zullen eten, gecombineerd met vruchtensap. Dit is ook het dieet feweest van de vier rulmtevaar- ers die vorige week de twee ruimteschepen aan elkaar koppel den. Op langere tochten zullen de ruimtevaarders echter zelf voor hun warme maaltijden moeten zorgen. De Russische dokters waarschuwen al dat ruimtereizen ook in de toekomst niet aantrek kelijk zullen zjjn voor lekkerbek ken. 19 JANUARI TM6FEBR, van zuiver scheerwol nu met 20% korting op de prijzen van 1968 2 Topkwaliteiten in verschillende dessins van de AaBe collectie van 1968 Kwaliteit EMINENT A 150x220 van 49.75 QQ «Q nu voor uö> Kwaliteit COLORA 150x220 van 69.50 CE 60 nu voor Beide kwaliteiten ook in: 160x240,180x220,190x240, 229x240 vooirclelig is De Klerk COMPLETE WONINGINRICHTING VLISSINGEN: OUDE MARKT ROTTERDAM/DEN HAA6/UTRECHT/VÜSSIff3EH/HOORN/DE LIER deel dat er niet verwacht kan worden dat er flink schot in de besprekingen zal komen. Na de eerste twee bijeenkomsten zou het wel eens tot een impasse kun nen komen. Lawrence Walsh, de door Nixon be noemde plaatsvervangende chef van de Amerikaanse delegatie, is maandag uit Washington te Parijs aangekomen. Hij zag de conferentie tegemoet met .ge matigd optimisme'. Deze week gesprek op departement 3 DEN HAAG (ANP, GPD) Van enkele sectoren van het bedrijfs leven bestaat op het ministerie van economische zaken het ver moeden, dat zij prijsverhogingen Jongeman (19) had voor 8,5 mille aan juwelen op zak DEN HAAG (GPD) Twee agenten hebben zondagnacht te Den Haag een 19-jarige slachter gearresteerd, die met voor 8.5 mille aan gestolen juwelen op zak liep. De slachter wordt ervan ver dacht even tevoren de etalageruit van een juwelier te hebben ingegooid. De ruit en twee pantserruiten achter het spiegelglas gingen aan scherven. De daöer gébruikte twee trottoirtegels, die in de etalge veel schade aanrichtten. hebben toegepast, die groter zijl dan de regels van het prijsbeleid toelaten. Het onderzoek van het ministerie op het gebied van de prijzen spitst zich thans op deze sectoren toe. Deze week zal op het departement van economische za ken met vertegenwoordigers van de be trokken bedrijfstakken over de prijs verhogingen worden gesproken. De gesprekken zullen waarschijnlijk met door de minister, maar door top ambtenaren van zijn departement wor den gevoerd. Er bestaan nog geen of ficiële berekeningen van de omvang, waarin het algemeen prijsniveau sedert de invoering van de btw is gestegen. Duurtetoeslag Inrichting i jaar of Jan Kolkman: .Henk J. Is i aeht geleden een tndje in oei geweest. Klunder heeft daar toen wat mee te iniiUen gehad, maar wat precies weet ik niet. Hij zou er ook al eens tus sengekomen zijn toen de zoons J. ruzie hadden. Hel was een stille, gesloten jon gen. Hij werkte by zjjn vader op de boerderij. Broer Evert werkte als kan toorbediende op een zuivelfabriek. Henk heeft hier om half vijf de koelen ge molken en de melkbussen aan de weg gezet. Daarop heeft hij opeens zjjn ou-1 ders en broers overvallen cn het huis huis in brand gestoken'. Het familielid van de Klunders: ,De da- der had zijn klompen bij de achterdeur Uitgedaan. Op kouscvoeten is hij door de weilanden naar achterbuurman Vos kamp gevlucht. Daar zei hij: ,bel de po litie maar, want thuis knettert het, ik heb alles ln brand gestoken'. VERVOLG sector, maar ook voor datgene wat te genwoordig de .culturele infrastructuur' wordt genoemd: de mens kan bij brood kl'een niet leven. Ten aanzien van beide punten zal Zeeland veeleisend móeten Wijven: de verlangens van deze provin ce zullen eerder toe- dan afnemen. I (Van onze correspondent in Latijns-Amerika) P\e Noordamerikaanse regeringswisseling wordt vanuit Latijns-Amerika met scepti sche bezorgdheid gadegeslagen. De vrees be staat dat een politiek die alleen met mercan tiele aspecten rekening houdt, de chronische crisis in het zuidelijk deel van het Amerikaanse continent nog verder zal verscherpen. Overigens valt nauwelijks te bestrijden dat de .alliantie voor de vooruitgang', zoals Nixon in de verkie zingscampagne verklaarde, al vastgelopen is. Onder indruk van de castroïstische'revolutie wil de president Kennedy in 1961 met dat tienjarige ontwikkelingsprogrammade politieke en econo mische machtsverhoudingen aan de .moderne we reld' aanpassen. Kenmerk van die verhouding is nu dat de Latijnsamerlkaanse massa's aan de politieke en economische ontwikkeling nauwe lijks deelhebben. De werkelijke macht is vooral in landen van de .oligarchie', de rijke bovenlaag met de grootgrondbezitters en de officieren. Op het politieke vlak geloofde Kennedy daarom dal alleen de .representatieve democratie" een zinvolle stabiliteit verzekeren en een herhaling van de Cubaanse catastrofe verhinderen kon. Maar de pogingen tot de .democratisering van het conti nent' bleven zonder resultaat. Het aantal mili taire regimes is sinds 1961 toegenomen. Er leven nu zeventig miljoen mensen meer onder dicta tuur van zeven jaar geleden. Viervijfde van de Latijnsamerikaanse bevolking wordt nu bestuurd door generaals. Dat Nixon in plaats van de .re presentatieve democratie' een .gaullistisch regi me in Latijns-Amerika bepleit, maakt geen ver schil. Juist de ontwikkeling van de laatste jaren heeft aangetoond dat de VS geen invloed heb ben op de oriëntatie van de binnenlandse politiek van de Latijnsamerikaanse staten, zoals Washing ton ook bewijst door de snelle erkenning van de militaire regeringen conform het .noninterven tie beginsel' van het handvest der organisatie van Amerikaanse staten. Op economisch geBid belet de .oligarchie', die door de militaire regi mes wel eens in het nauw wordt gedreven maai zelden onherstelbaar schade lijdt, de overgang van de extensieve agrarische economie, de con ditio sine qua non voor de vergroting van de ex port en het voorzien in de behoett'.'n van de schrikbarend groeiende bevolking. De plannenma kers van de .alliantie voor de vooruitgang pro clameerden daarom dat hot grootgrondbezit biD nen 10 jaar verdwenen moest zijn. Na 7 jaar is er met uitzondering van Chili echter geen staat waar met de landhervorming gedu rende deze tijd serieus een begin werd gemaakl Voorts was duidelijk dat de geringe werk zaamheid en mobiliteit van de Amerikaanse staten voor het grootste gedeelte berustte op het ontbreken van een efficiënt bestuur. Maai partijen van officieren brengen nu eenmaal al tijd weer aanhangers, vaak zonder de gewenste opleiding mee en hoeden zich ervoor d e mede werkers in grote aantallen weer te ontslaan. Bij na overal vindt men dan ook een overbezet, on bekwaam, slecht betaald en daarom corrupt amb tenarenapparaat. De zogenaamde .regeringsher vorming' van de .alliantie' bleef in het beginsta dium steken. De derde structuurwijziging die werd geproclameerd, betrof bet geldwezen. Maar valutaverval en inflatie, ongedekte staatsbegro tingen, geven een beeld van Latijnsamerikaan se realiteit. Weliswaar is het belastingwezen in veel landen gemoderniseerd, maar in veel geval len betalen alleen de werknemers inkomensbe lasting, terwijl de ondernemers een groot deel van hun winst verduisteren en gebruiken voor .kapitaalvlucht' naar het buitenland. Ook de door de .alliantie' gestelde doelen voor scholing, ge- zondheidszorg en woningbouw zijn bij benadering niet bereikt. De verandering in de sociale situatn van de Latijnsamerikaanse mas3a is een wens droom gebleven. Als de regering-Nixon dan ook uitgaat van de mislukking van de .alliantie voor de vooruitgang', stelt hij tot begrijpelijke spijl van een welig tierende internationale bureau cratie slechts de overlijdensakte op van een organisatie die kort na de geboorte al gestor ven is. In werkelijkheid gaat het nu voor alles om de vraag of de VS verder ontwikkelingsver betering van de handelsbetrekkingen, zoals de slogan in Nixons .Latijns-Amerika verklaring": .trade not aid" doet vermoeden. Nu hangt de om vang van de buitenlandse hulp niet alleen van ie president af. maar meer nog van het hem niet vriendelijk gezinde parlement. Terwijl de .Ciap'. het mteramerikaanse comité van de .alli antie' verklaarde dat de VS de Latijnsamerika nen in 1967 minstens 1300 miljoen dollar moes ten geven, heeft het parlement de door John son gevraagde 625 miljoen tot ongeveer 420 mil joen terugbracht, een bedrag dat als ontwikke lingshulp bestemd voor 20 staten, geen rol speelt. Sinds de tweede wereldoorlog zijn de Latijns amerikaanse exporten naar de VS gehalveerd zodat een opleving van de totale handel, die men Nixons enige doel noemt, een belangrijke ontwikkeling zou kunnen zijn. De houding van de Latijnsamerikaanse landen verschilt op dit punt. Terwijl de Argentijnen een groot team naar Washington hebben gestuurd, om bilateraal de afzet van vlees en tarwe te verzekeren, schij nen Brazilië, Chili en Columbia aan het hoofd van een groep staten te staan die Nixon een .gemeenschappelijk fonds" wil voorstellen, waar bij de dollar moet bijspringen voor de finan ciering van de interne Latijnsamerikaanse han del. In kringen van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken, de Fulbright-comm:ss;e. is gezegd dat de VS zich sinds de tweede wereldoor log niet serieus voor de economische ontwikke ling en de sociale hervorming in Latijns-Amerika hebben ingezet, aangezien de Noordamerikaanse belangstelling voor dit gebied toch eigenlijk alleen politiek is. inderdaad wil Washington in eerste instantie voorkomen, dat Latijnsamerikaanse regeringen het voorbeeld van Castro of Nasser volgen en naar het vijandelijk machtsblok overlopen. De Cubaanse rakettencrisis heeft echter aange£oond dat de VS dit doel met kunnen bereiken met giilitaire interventies. Ze bereiken het doel al leen als de kloof tussen het .rijke Noord-Amen- ka' en het .arme Latijns-Anie/lka' word; ver kleind. De Latijns-amerikaanse'vrees bij Nixons ambtsoverneming s. dat hij die kloof door ,big- busin es-methoden' nog dieper maakt. Vandaag zal er tussen de Algemene Werkgevers Vereniging en een delegatie van de drie fabrieksarbeidersbondeh een bespreking plaatshebben over het ge ven van een duurtetoeslag aan de werk nemers. d:e vallen onder een c.a.o. die na 1 april 1969 afloopt. Het initiatief voor dit gesprek is uitgegaan van de industriële werknemersbonden. Reeds in december waren er door de werknemers bonden schriftelijke pogingen gedaan om een duurtetoeslag voor de fabrieks arbeiders te verkrijgen. Maar de werk gevers, verenigd in de Algemene Werk gevers Vereniging, waren toen van oor deel, dat er geen reden was aan dit verzoek te voldoen. De ervaringen, die sinds 1 januari zijn opgedaan met de nieuwe omzetbelasting btw, hebben de werknemersbonden er toe gebracht de werkgevers om een gepsrek te vragen. Over het mogelijke resultaat van het gesprek kon men van werkgeverszijde op d:t ogenblik geen enkele uitspraak doen. l'TRECHT (ANP) Met een opname van muziek van Robert Stoltz en Ween- se walsen heeft de Amsterdamse politie- kapel maandagochtend de op 12 novem ber door de bij de drie vakcentrales aangesloten kunstenaarsbonden begon nen boycotactie van de 17 Nederlandse grammofoonplatenmaatschappijen door broken. De drie bonden, die gesteund werden door de drie vakcentrales, «aren tot nu toe bijzonder tevreden over het verloop van de boycot. Alle mu sici hielden zich aan liet stakingsparnnl. Zoals bekend verlangen zij hogere ta rieven per opname en een vergoeding voor het gebruik van banden en platen bij play back voor de televisie. Bij de Algemene Bond van Kunstenaars. zaken. De opname voor de plaat van de Amsterdamse politie-kapel zyn maandagochtend in de studio Sound Push in Blaricum begonnen en worden vandaag beëindigd. .Als politie hebben wij mets me*, 't con flict tussen de kunstenaarsbonden en de platenmaatschappijen te maken', aidus verklaarde desgevraagd de woordvoer der van de Amsterdamse politie, com missaris K. Heijink. .We voeren gewoon een contract uit', zo voegde hij daaraan toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3