Politie mag nog niet naar deschiet bi os' BILT Dekenaal beraad in Hulst Ruime aandacht Middelburgse raad voor volkskredietbank 2 RAAD MIDDELBURG HIELD VOORSTEL AAN TOT NA DE BEGROTINGSZITTING Niet op begroting Eerder wel Worgels piano's hi-fi installaties mossel* versteege PÉCHINEY 00K BELANGRIJK VOOR MIDDELBURG Hans Warren voor radio en televisie Hielp niet Kettingbotsing bij Hoek: drie gewonden Ledental Zeeuwse afd. Trekpaard' liep lueer terug Grootste schip in haven Vlissingen ALMANAK Geen concurrentie aan andere banken LIJN IN PLANNEN VOOR EEN GEZINSVERVANGEND TEHUIS Auto slipte: fietser gewond PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 JANUARI 1969 MR J. DRIJBER: ,DE RAAD MOET HET ZELF WETEfT MIDDELBURG Of de politie uit Middelburg en verdere omstre ken in de toekomstsamen gezellig' naar de schietbioscoop in het nieu we politiebureau mag is een zaak, die maandagmiddag in de Middel burgse gemeenteraad niet hele maal uit de verf gekomen is. Een drachtig verzette de raad zich na melijk tegen het voorstel van b en w om reeds die middag de schiet bioscoop aan te schaffen. Ondanks een vurig pleidooi van burgemees ter mr J. Drijber om toch maar een beslissing te nemen schaarden de dames en heren raadsleden zich achter de heren W. Don (pvda), drs M. de Bruijne (ar) en C. Kam- meraad (wd), die gezien de bud gettaire positie van de gemeente het voorstel wilden aanhouden tot na de behandeling van de begroting voor 1969 in februari a.s. Zoals bekend mag worden verondersteld is deze ,bios' bedoeld om aan de hand van filmbeelden snel en juist te kunnen beoordelen of in bepaa.lde situaties vuur wapengebruik door de politie verant woord is. Het college had van het mi nisterie van binnenlandse zaken een ruggesteuntje gekregen nadat dit mi nisterie meegedeeld had, dat vooral in gemeenten met een schietbioscoop (als hulpmiddel bij de schietopleiding) het aantal gevallen van overbodig en/of on gemotiveerd schieten sterk is teruggelo pen. Uit opmerkingen, die de commis sie van financiën uit de raad bij een eerdere behandeling van het voorstel had gemaakt, maakte burgemeester Drijber op, dat daze commissie de bioscoop wenselijk achtte. De heer Don met name wilde zich daaraan als woordvoerder van de fractie niet binden al gaf hij toe een dergelijke schietbioscoop bijzonder nuttig t« achten na het instrument op ae te levisie in werking te hebben gezien Zelfs de mededeling ran mr prijber onderstreept door wethouder M. A. L. Hubregtse (pvda) van financiën dat WETHOUDER HUBREGTSE NVV-jongeren in Goes over democratie GOES De Jongere leden van het district Zeeland van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen hebben za terdag een vergadering gewi.jd aan ,de- mocratie.' Men deed dat met de verto ning van drie films, die op het onder werp betrekking hebben en in de mid dagvergadering sprak de heer C. Hoek, districtsbestuurder van het NVV over de betekenis van de democratie in de maatschappij van nu en morgen. De heer Hoek sloot met zijn inleiding aan op de vertoonde films en hij gaf «en uiteenzetting van de manier, waar op de democratie werkt. DaarbH ging hij in op de taak, die het NVV naar zijn mening heeft om de democratise ring verder te helpen en hij wees op de medeverantwoordelijkheid van de leden van het verbond voor de ontwikkelin gen, die zich in de maatschappij voor doen. De heer Hoek maakte duidelijk, dat ook de jongeren moeten meeden ken over wat voor de leefbaarheid en het welzijn moet worden gedaan. Hij gaf daarbij een aantal voorbeelden in de provincie Zeeland. Na de inleiding werd geruime tijd van gedachten gewisseld over het oriaerwerp. De films, die in de morgenvergadering werden getoond wa ren .Hongarije's strijd om vrijheid', .Vijfhonderd jaar staten-generaal', .Een stad gebouwd van stemmen'. alle jaarlijkse lasten over 1969 de soliietbioscoop niet op de begro ting voor 1969 (algemene dienst) zul len drukken, kon de raad niet van zijn standpunt afbrengen. De heer Don: ,Als u zegt, dat u de begroting niet gaat belasten neemt u ruimte weg voor iets anders, terwijl u niet weet of dat geld niet voor andere doeleinden nodig is'. Hij voegde er aan toe: ,En komen we met de vergoeding van het rijk voor de extra kosten wel volledig uit. Ik dacht van niet'. ,We zijn al haast bezig aan de begro tingsbehandeling', merkte drs De Bruijne op. Hij wees er op, dat de kapitaalsuitgaaf voor de schietbios coop f 82.800 groot. is. ,En dat is een kwestie van prioriteiten. We moeten het toch maar een maand uitstellen*, vond de heer De Bruijne, die dacht, dat dit toch wel kon. men. De burgemeester vond het bo vendien belangrijk het besluit nu te nemen, omdat door de omstandighe den, dat deze schietbioscoop de eer ste dn Zeeland is, het gebruik én de inkomsten zeker verhoogd zullen worden. ,Ik had eerder dank verwacht dan bezorgdheid door uitstel', merkte mr Drijber wat geirriteerd op. Burgemeester Drijber wees er op, dat de raad a.1 dn 1968 verschillende voor stellen (o a voor sportzaken) goedkeur de, die vooruitliepen op het nieuwe jaar. ,Het college vindt het jammer, dat u nu dit voorstel wil aangrijpen voor uit stel', aldus mr Drijber. .Jnist nu w< hebben gewacht totdat het gereed was zonder dat het drukt op de begroting voor 1969. Vooral ook na we de begro ting voor het nieuwe politiebureau niet overschreden hebben'. Nu de politie zelf voor een deel van de kapixaallasten 2000) gezorgd heeft door de verhuur van enkele ruimten in het nieuwe gebouw acht te mr Drijber het billijk om dit offer voor de politie te brengen door het huurbedrag voor de politie te bestem- ADVERTENTIE) n In één zaak MIDDELBURG De In ons blad van maandag aangekondigde komst van Pé chiney naar het Sloe heeft gisteren aandacht gekregen in de Middelburgse raad. De heer .J. A. van Bennekom (ar) zei er behoefte aan te hebben in de raad van zijn dankbaarheid te getuigen, nu met de vestiging van dezë alümi- niumfabriek voor 800 man een nieuwe grote industrie in dit gebied verryzen zal. .Als het krantebericht wordt be vestigd betekent de komst van Péchiney een uitstraling van grote waarde voor onze stad', verzekerde de heer Van Ben nekom. Burgemeester mr J, Drijber was het daarmee geheel eens. ,Het is een stoot in de goede richting. Zoals ik in m'n nieuwjaarsrede zei kan dit jaar belangrijk worden', aldus mr Drijber. VL1SSINGEN De dichter, criticus en vertaler Hans Warren, literair ltronikenr van de PZC, zal vandaag - dinsdag - in Maastricht deelnemen aan een poëzïe- avond die daar in de .Redoute1 wordt gehouden. Deze poëzie-avond is een ge zamenlijke onderneming van de culturele raad voor Limburg en de regelonale om roep Zuid, die ook in vorige jaren derge lijke meetings hebben georganiseerd. Er zullen twaalf meest jonge dichters voorlezen uit eigen werk. De dichters zijn afkomstig uit Nederland, België en Duitsland. Behalve Hans Warren, die als man' voor Nederland optreedt, zullen onder andere Hans Vlek, winnaar van de Reina Prinsen Geerligsprijs, Be rend Wineke en de jonge Limburger Ar nold Spauwen voorlezen. België is onder anderen vertegenwoordigd door Paul Snoek en Walter Haesaerts. avond zal voor uitzending worden opgenomen door de regionale omroep Zuid, de BRT en de Duitse radio. Van Hans Warren verschijnt dit najaar de vertaling van ,Les 120 jonrnées de Sodome' van De Sado. Vsorts is er een nieuwe dichtbundel van hem in voorbe reiding, die eveneens dit najaar zal ver schijnen bij de uitgever Bert Bakker in Den Haag. Binnenkort zal Warren ook meewerken aan het televisieprogramma .Dichters Dichterbij* van Ed Hoornik en de AVRO. Bromfietser bij botsing zwaar gewond MIDDELBURG Bij een aanrijding op het kruispunt VVesterscheldestraat- Deurloostraat is de zestienjarige Mid delburger -J. -J. G. maandagavond ern stig gewond geraakt. G. sloeg met zijn bromfiets plotseling linksaf vlak voor de personenauto, die bestuurd werd door J. J. uit Middelburg. G. werd hierbij gegrepen en vier meter basisfractuur opgenomen in het Gast huis. Zijn veertienjarige duopassagier C. van T werd bij het ongeval lichtgewond. De raad bleef echter porteerd. .Maar het speelt alleen 1969 en heeft geen invloed op de wone dienst voor dat jaar', probeerde wethouder Hubregtse te helpen. Het hielp met. dat het huurbedrag van f 2000 ten bate zou kunnen komen van de gewone dienst, maar het is toch wel onredelijk als de politie uitermate zijn best doet om ruimte te vei-huren om het bedrag ergens anders voor te bestemmen'. ,Het is erg ongelukkig, dat uitstel voor andere zaken niet gespeeld heeft, en voor dit voorstel weL Maar de raad moet het zelf maar weten', sprak d> burgemeester, nu duidelijk teleurgesteld, tot zijn raadsleden. Die wisten het klaarblijkelijk «elf goed: ieder was vóór aanbonden. Slippende auto reed tegen fietser: been gebroken HOEK De 14-jarige fietser J. L. uit Philippine la maandagmorgen gewond na een botsing met de auto van de Ter- neuzenaar G. G. Het ongeluk gebeurde op de provincialeweg Hoek-Terneuzen. G. slipte en kwam op het links van de weg gelegen fietspad terecht, waar L. passeerde. Daarna zwenkte de wagen en belandde in een sloot, rechts van de weg. L. had een gebroken been en moest worden opgenomen in het Sluiskilse St- Elizabethsziekenhuis. HOEK De Terneuzenaar J. K., de in Axel wonende Italiaan F. G. en de Axelaar B. L. zijn maandagmorgen min of meer ernstig gewond, nadat zij be trokken raakten bij een kettingbot sing op de Herbert Dowweg onder Hoek. In totaal 7 wagens werden daarbij be schadigd. De aanrijding ontstond, toen P. H. uit Axel tegen de laatste auto va.n een groepje van zes reed. De wa gen schoot door en datzelfde gebeurde met de andere. K., die uit zijn auto was gestapt, werd daarbij geraakt en liep een beenbreuk op. G. raakte in een slip en belandde in eén sloot, waarbij hij zelf verwondingen opliep. L., een in zittende van H.'s wagen, werd eveneens gewond. Alleen de Italiaan en K. lig- ~en momenteel in het Terneuzense Ju- ianaziekenbuis. L. kon na behandeld te zijn naar huis terug. Gaslek ontstond bij kruispunt in Vlissingen VLISSINGEN Een spontaan gaslek ontstond maandagavond omstreeks zes uur In een gasleiding bij het kruispunt Badhuisstraat/Paul Krugerstraat te Vlissingen. De werkzaamheden van de ZEGAM-mannen leverden in de voor avond een obstakel voor het verkeer op. Voilgens het districtshoofd van de Ze- gam J. F. E. Bergmann te Vlissingen was het euvel een i-outinekwestie; re gelmatig ontstaan er dergelijke lekjes. GOES Het aantal leden van Zeeuwse afdeling van de koninklijke vereniging ,Het Nederlandsche Trek paard' is in 1968 teruggelopen met 172 tot 597. Van die 597 zijn er 34 Haf- lingerleden. Van de 769 leden, die er per 8.1 december 1967 waren, waren er 29 Haflinkerleden. Dat wordt duidelijk uit heit. jaarverslag van secretaris J. J. Cappon van de Zeeuwse afdeling vereniging. De heer Cappon stelde op de vergadering, die de afdeling maan dagmiddag in ,De Prins van Oranje' in Goes hield, dat 1968 een rustig jaar is geweest. Een helangrijke beslissing, die in dat jaar werd genomen was, die om de verplichte hengstenkeuringen in het vervolg in Den Bosch te houden. De heer Cappon gaf in zijn jaarver slag verder een overzicht van de wisse lingen in het bestuur en van de diverse keuringen in 1968. Aan het begin van de vergadering gaf de secretaris de voor lopige data voor de keuringen voor het komend jaar. De Thoolse dagen zijn voorlopig vastgesteld op 27 en 28 juli, de centrale fokveedag in Zierikzee op 3 juli, de Bevelandse fokveedag in Goes op 4 juli en de Walcherse fokveedagen in Oostkapelle op 11 en 12 juni. Bij de behandeling van de verplichte hengstenkeuring werd vanuit de verga dering gevraagd of aan een jaarlijks verplichte keuring voor de hengsten een eind kan worden gemaakt. ,Bïj voorbaat staat vast dat hengsten van 5 jaar en ouder toch weer worden goedgekeurd en een keuring brengt voor de heng- stenhouder veel kosten met zich', zc werd in het midden gebracht. Voorzitter A. L. C. Brooijmans zegde toe de zaak in het hoofdbestuur aan de orde te stellen. Hij zag overigens niet direct een oplossing hoe men de keuringen zou moeten regelen, als men de hengsten niet meer elk jaar verplicht zou laten keuren. De begroting 1969, waarin een bijdrage uit het beschikbaar kapitaal van 3771,84 gulden is geraamd, werd goedgekeurd. Tht de vergadering werd gesteld, dat men, als heit zo doorgaat, over vier jaa.r financieel aan de grond zit. Uit de balans van 1968 werd namelijk duide lijk, dat het kapitaal nog 16.970,09 bedraagt. Eén van de leden deed de suggestie de contributies te verhogen. Nu Dedraagt de begrote opbrengst aan contributie 2500.-. Bij de bestuurs- vericiezingen werden de heren A. L. C. Brooijmans en C. N. den Hamer her komen. KERKELIJKE MUTATIES NED. HERV. KERK Beroepen: Da L. J. Altena van Koude- kerke heeft het beroep naar Zoutelande aangenomen. HULST Hel dekenaal pastoraal beraad Hulst, als beleidsaavise- rend orgaan voor deken Ant. Koopmans een onderdeel in de de- zich in de eerste vergadering van 1969, maandagavond in het Klein Patronaat te Hulst uitvoerig be ziggehouden met. de jonge mens. Men ging akkoord met een plan tot vooral praktische dienstverle ning aan jonge mensen, die willen trouwen en besprak activiteiten van, voor en door jongeren voor kerk en wereld. Het dekenaal jon- gerenberaad, dat voor het eerst tresent wasdeed goed van zich loren. Besloten werd dat dit be raad zichzelf ruimer zal opzetten en dat-het in het pastoraal comité met dagelijks bestuur van het beraad met twee jongeren zal zijn vertegenwoordigd. Op deze bijeenkomst, waarvan 'de foto een indruk geeftkomen wij terug. (Foto PZC) VLISSINGEN Maandag in de vooravond werd het grootste schip, dat tot nu toe de Vlissingse buiten haven heeft aangedaan, ae Japanse tanker Tsukushi Maru (45.848 brt), naar de SHV-bunkei-ponton gesleept. De veerboot van 19.40 uur ondervond van de omzichtige sleep- en sche' manoeuvres ruime stagnatie. De panner behoort toe aan de NYK Line en is op doorreis naar Brazilië. Het was de bedoeling, dat de tanker in de loop van de vroege dinsdagmorgen de haven van Vlissingen weer zou verlaten. Toch maakte kapitein S. Niwa van de Tsukuslii Maru van de kortstondige tijd gebruik om wat in Vlissingen te passagieren, zodat hfj op 10 maart, wanneer het schip weer in Japan aankomt, thuis kan vertel len hoe .Vlissingen bij nacht' er uit ziet. MAATREGEL VOOR SOOAAL ZWAKKEREN MIDDELBURG Ruime aandacht gaf de Middelburgse raad maandag aan het voorstel om de kredietvertrekkingen door de gemeentelijke volkskredietbank wat te verruimen (van ƒ1500 naar ƒ2500 met in bijzondere gevallen een ver hoging nog met 1500). De raad had lof voor deze maatregel voor sociaal zwak keren wethouder >1. Wattel (ar) stelde, dat het hier vooral gaat om krediet- mogelijkheden voor de consumptiesector en voor schuldsanering hoewel en kele raadsleden toch wel enig bezwaar hadden tegen de mot ei vering van deze verruiming. Vooral over het feit, dat b en w meenden door deze maatregelen (Ie concurrentiepositie van de volkskredietbank tegenover de particuliere banken te kunnen versterken, waren enkelen van hen gevallen. Ook het maken reclame voor de Volkskredietbank achtten enkelen niet nodig. een correctie, dat men ook over de kortste periode bij de volkskredietbank .behoorlijk goedkoper' uit is. ,Maar daar zou ik maar niet t.e veel reclame voor maken, anders vangt u heel wa.t aanvra gen voor autofinanoiering'. Wethouder Wattel stelde het nog eens duidelijk: ,Bij de volkskredietbank ko men veel mensen om krediet om dat met kleine beetjes af te betalen. Overigens hebben we die maatregelen niet geno men om u aan te moedigen gebruik van de volkskredietbank te maken' voegde hij er nog aan toe. meester Drijber veronderstelde, dat die zeker uitgenodigd zullen worden. Drs Kerkhof meende wel, dat, deze wijze marktverkenning de juiste weg was om Inspraak van de jongeren te waarbor gen. STRAATGROEP _eeuwse fa Péchiney Pèchija Péchiney Péchijdódad. Examens De heer A. Jumelet S. A. zn. te Brui-: misse slaagde dezer dagen te Arnhem bij het koninklijk technicum IPBNA voor het examen weg- en waterbouw-1 kundig opzichter (deell). ,Het gaat hier om een sociale maatregel voor de minst bedeelden en ik dacht niet, dat dit een concurrentiebeding moest zijn tegenover de particuliere banken' vond de heer M. L. Almekin- ders (chu). Ook de heer A. J. Schot (sgp) had bezwaar tegen een .reclame campagne'. ,We moeten de mensen niet met een lokmiddel naar de bank toeha len. Ik vind hier op m'n tafel een fol dertje over de bank, maar dat acht ik overbodig', aldus de heer Schot. Mevrouw S. Mensen (pvda) vond b en w nog al voorzichtig met hun f 2500, eventueel te verhogen met f 1500. .Waar om zo verschrikkelijk schriel, temeer ir de particuliere banken tot. f 5000 in', merkte zij op. De heer A. J. van Bennekom (ar) vond het in sociaal opzicht een goed voorstel. Evenals andere raadsleden was hij gevallen over het woord re clame. ,Dat is een ander woord dan voorlichting'. Ook boerenpartij lid E. Voorhoeve verzekerde gunstig te staan tegenover de belelding va,n de economisch zwakkeren. Wethouder Wattel verzekerde blij tc zijn, dat lret voorstel zo'n ruime aan dacht kreeg. Waarom de volkskrediet- Mejuffrouw Elly de Reus te Nieuwer- bank niet tot f 5000 gaat, ligt., volgen' kerk slaagde voor het diploma kraam- |<Ip wethouder aan het feit, dat deze bank verzorgster. als regel bedoeld is voor kleine kredie- Vlissingse moeder voor officier VOORLICHTING De opmerkingen over concurrentie en reclame moeten, zo liet de heer Wattel VLISSINGEN Vandaag, dinsdag, zal vveten, niet zodanig opgevat worden, de 31-jange mejuffrouw E. A., wier pasI dat wij nu de bestaande banken hevige geboren baby verleden week maande""1 *•- drie kwartier heeft vastgezeten an een closet, worden aangehou den. Dat gebeurt, dan na haar ontslag uit het ziekenhuis, waarin zij tot van daag in verband met de bevalling heeft verbleven. Zij zal vandaag nog voor de officier van justitie te Middelburg wor den geleid. Tegen de vriend van mejuffrouw A. de Middelburger P.. is momenteel een gerechtelijk vooronderzoek gaande. Hij bevindt zich in voorlopige hechtenis in het huis van bewaring 'te Middelburg. ting beter op zijn plaats geweest zou zijn. De heer Wattel was het met de heer W. Don (pvda) eens, dat de volskrediet- bank, schermend met een rentepercen tage va.n 7 procent, voordeliger is dan de particuliere banken. De wethouder had het zelf laten uitrekenen voor een krediet van f 1000. .Voor 6 maanden is het bij de volkskrcdietbahk duurder, maar ovér 18 maanden of 2 jaar beslist niet'. Van de heer Don kwam er later ,MAG DAT NIET' Mevrouw Mensen: .Mag dat dan niet?' De wethouder: .Jawel, maar ik dacht, dat het niet nodig is'. Mevrouw Mensen: .Dat kim je nooit weten...' PvdA-vertegenwoordigster wilde voorts nog weten of de kredieten alleen voor de sociaal zwakkeren zijn. .Is het hoger inkomen een grond voor afwij zing?' Dat is. zover de wethouder wist. echter nog nooit het geval geweest. Het is, zo .stelde de heer Wattel nog, niet de bedoeling om de mensen naar de bank te halen, maar om de bud gettering in er voor in aanmerking komende gezinnen te bevorderen. Via een commissie uit de burgerij kou den we daarbij de pols'. Hoewel getracht wordt van de deel nemers zelf een bijdrage te krij gen (ook van derden is financiële steun te verwachten) kan met de gemeentelijke subsidie 14 plaatsen betaald worden. Ook voor, zo liet burgemeester Drijber mevr. M. A. v. d. Boogert-Selhorst (wd) weten, de zogenaamde straat-groep' jonge ren, die niet in georganiseerd ver band opgenomen zijn. ,Wel zal de stichting zelf die jongeren moeten aanspreken en uitnodigen om ze zo hun opnde te vragen. Het centrum is er ook voor hen', merkte burge meester Drijber op. De manier, waar op de bijeenkomst is opgezet ook de zondag is er in betrokken kon de instemming van de SGP-fractie niet krijgen. JEUGDORKEST De raad besloot ook een bijdrage te verlenen in het. nadelig saldo, dat de reis van het Zeeuws jeugdorkest begin februari naar Folkestone (concert met het sohoolkoor van Canterbury in het kader va.n de uitwisseling) zal opleve- KOORKERKCENTRUM Om de nieuwe stichting vrijetijdscen trum voor- jongeren aan een (later te verbouwen) onderkomen te helpen, be sloot de raad een krediet van f 78.000 te voteren voor de aankoop van het koorkerkcentrum en enkele er naast ge legen hulzen. De SGP-fractie ging om principiële redenen niet met het voorstel akkoord. Ook de wijze waarop de stichting via een tweedaagse bijeenkomst in het jeugdcentrum" het Zilveren Schor de jeugd a,an het woord wil laten over de opzet van het centrum had de instem ming van de raadsleden. Zij wilden de subsidie van f 400, die b en w voor deze bijeenkomst wilden verstrekken, dan ook gaarne toestaan. Voorgesteld was alleen te subsidiëren voor de orkestleden, die in Middelburg wonen (voor 23 van de 40 dus), maar drs H. \V. Hïetkamp (eb) stelde voor, dat Middelburg de ,liele Imp' voor zijn rekening zou nemen. De lieren W. Don (pvda) en J. A. van Bennekom (ar) vonden alleen subsidie voor de Middel- burgse orkestleden voldoende. ,W'ij inger aan de klagen', aldus de heer Van Bennekom, i .voortdurend over gebrek aan medewer king van de omringende gemeenten aan onze culturele evenementen, die ook liezocht worden door hun inwoners. Nu kunnen ook de andere gemeenten wat doen', 't. Gaat. het jeugdorkest meer om de knikkers dan om het spel', merkte ir J. Mol (pvda) op, die dan ook meer voor het standpunt van drs Hietkamp welde. Dat standpunt kroeg echter te weinig steun, zodat het voorstel onge wijzigd werd aanvaard evenwel zonder de wemmen van de SGP-fractie, die omdat het concert op een zondag ge geven wordt er niet mee akkoord kon gaan. In de rondvraag liet wethouder M. A. I,. Hubregtse (pvda) van onderwijs de lieer Van Bennekom nog weten, dat er bij de afdeling onderwjjs maatregelen zijn genomen nu straks do nieuwe leer- pliebtwet van kraclrt wordt. De diree- hun zegje kunnen doen. Maar burge-lvan se.hoolverzulmende kinderc ouders Op Schouwen-Duiveland Voor geestelijk gehandicapten ZIERIKZEE Er gaat steeds meer lijn komen in de plannen die er op Schou wen-Duiveland bestaan om te komen tot een gezinsvervangend tehuis voor gees telijk gehandicapten. Het is alweer enige tijd geleden dat de Vereniging van Ou ders en Vrienden van het geestelijk ge handicapte kind op Schouwen-Duiveland het. plan opvatte een dergelijk tehuis te stichten. Het doel is om de geestelijk gehandicapte, waarvoor door het weg vallen van ouders of verzorgers niet meer gezorgd kan worden, onderdak te bieden. Momenteel is de gang van zaken dat een dergelijke persoon onderge bracht wordt in een tehuis elders in het land. Uiteraard brengt dit grote moeilijkheden met zich mee. De aanpas sing verloopt minder vlot en het con tact met de vertrouwde familieleden en de omgeving, waarin zij zijn opge groeid, dreigt geheel en al verloren te gaan. Om dit te voorkomen probeert de verenignig een tehuis op Schouwen- Duiveland te realiseren. De gedachten r n uit naar een gebouw dat gelegen in een wooneentrum. De gehandi capten kunnen dan zelf hun inkopen doen, terwijl ze dan bovendien deel uit maken van een gemeenschap. Men hoopt dat de gehandicapten zelf in hun onder houd zullen kunnen voorzien door ze te werk te stellen in de centrale werk plaats in Zierikzee. Er zijn echter nog heel wat moeilijkheden op te lossen: waar vindt men een geschikt onderko men, wat zijn de financiële aspecten van deze zaak. Enige deskundige per sonen werden bereid gevonden om de oudervereniging bij al deze problemen van advies te dienen en zitting te ne men in een voorlopig bestuur. Het zijn de heren P. Heering, notaris te Zierikzee, de heer M. Moerman, di recteur van het bijkantoor Renesse va.n de coöperatieve raiffeisenbank, de heer H. E. S. Sinck, waarnemend ge meentesecretaris in Zierikzee eu de heer H. J. Simons, arts in Renesse. De heer C. Holeman van de sociaa peda gogische dienst uit Middebulrg werd eveneens bereid gevonden het bestuur met raad en daad terzijde te staan. Voor de oudervereniging namen zitting, de heren P. de Graaf uit Haamstede en Joh, de Jonge uit Zierikzee. Om zich te oriënteren bracht men verschillende bezoeken aan een soort gelijk gebouw te Middelharnis. Hier door kreeg men inzicht in de mo gelijke financiering en exploitatie van het tehuis. Het geld tot stich ting en instandhouding van huize Sjaloom in Middelharnis ls bijeen gebracht door middel van leningen, die een bankinstelling en de diaco nieën verstrekt hebben. Bovendien hebben de diaconieën een ga rantie gegeven voor het hele bedrag. Rente en aflossing worden betaald uit de verpleegprijs (ongeveer 30,- per dag). Het bestuur daar bestaat uit vertegenwoordigers van alle kerken en ouders, die samen het beheer voeren. Met deze wetenschap voor ogen wer den vorige week alle kerkeraden (44 In totaal) op Schouwen-Duiveland uitge nodigd voor oriënterende besprekingen; 18 kerkgenootschappen waren vertegen woordigd en reageerden ook positief op dc plannen om zo snel mogelijk een stichting in het leven te roepen die zich met het gezinsvervangend tehuis kan bezighouden. De afgevaardigden zullen Gladde weg eiste twee slachtoffers MIDDELBURG Op een tengevolge van opvriezing spiegelglad wegdek slip te maandagochtend rond halt zeven dc liersonenaulo, bestuurd door J. W. uit Biggekcrke. Het ongeval deed zicli voor in de bocht van de Zeeuwse weg bjj de begraafplaats te Middelburg. De auto school door de afrastering en belandde tegen het talud van de spoor dijk. W. kwam er zonder schrammetjes af, hetgeen van zijn zwaar beschadigde auto niet gezegd kan worden. Eveneens tengevolge van de gladheid slipte maandag op de Kondekerkseweg te Middelburg de automobilist P. P. Zijn auto sloeg over de kop en werd dienten gevolge zwaar beschadigd. P. word overgebracht naar het Gasthuis. HOEK Op de provinciale weg Hoek- Terneuzen werd maandagmorgen om streeks kwart over acht de fietser F. L. uit Philippine aangereden door de automobilist G. G. uit Temeuzen, die bij het inhalen was gaan slippen en van de weg was geraakt. De fietser, die een beenbreuk nad opgelopen, werd ZON EN MAAN naar het ziekenhuis te Sluiskil ver- 22 januari voerd, De auto kwam in een sloot te- Zon op 08-34 oi recht en werd zeer zwaar beschadigd.1 Maan op 10.33 o: de zaak in him kerkeraad bespreken, Ook het verstrekken van leningen en ga-I rantiestelling zullen aan de orde komen, Met de kerkeraden die niet aanwezig waren op de vergadering in het Ne derlands hervormde verenigingsgebouw zal nog eens contact opgenomen wor den, aangezien het tehuis alleen van de grond kan komen als iedereen mee werkt. Op 10 februari hoopt men de nieuwe stichting het levenslicht te doet aanschouwen. De volgende stappen zul len dan zijn het verkrijgen van eea startkapitaal en r* geschikt gebouw. i BUREN KWAAD Politie in actie tegen vogels in bos burgemeester van Temeuzen TERNEUZEN Buren van burgemees ter J. C. Aschoff van Terneuzen heb ben bij de politie geklaagd over het feit dat. eveneens van politionele zijde pogingen in liet werk worden gesteld om dei: spreeuwenkolonie uit dë bos schages naast, de burgemeesterswoninj! te wéren. De, afgelopen dagen heeft dn politie enkele malen geprobeerd om met behulp van een bandopname (met daarop de noodkreet van een spreeuw) de vogels uit bet bos to ver drijven. Maandag gebruikte men daar- spreeuwen zitten daar al jaren, we hebben er helemaal geen hinder van en het lawaai valt erg mee. Door de aotte van de politie worden de vogels onrustig en nu veroorzaken ze ons over last door bijvoorbeeld onze ramen ta bevuilen', zoals één van de omwonenden het formuleerde. De korpschef van de gemeentepolitie, hoofdinspecteur E. Hubregtsen, zei des gevraagd da,t de politie zaterdagavond en maadagavond in actie is geweest, Men werkte daarbij samen met de plant- soenendienst. Volgens de heer Hubregtsen is er dul-| delijk sprake van een spreeuwenplaag, ,Het zijn enkele tienduizenden dieren, ze veroorzaken een enorm kabaal. Ie-' dere keer als er een auto langskomt i of er is een ander geluid, dan worden ze rumoerig'. Volgens de heer Hubregt- sen zitten de vogels zeker 10 dagen in het bos. Maandagavond had de politie er een groot aantal verdreven, al gaf de korpschef toe dat de .operatie' toch niet het gewenste resultaat opleverde: ,Heel wat spreeuwen zijn uit de bebouwde, kom, maar een aantal ging de andere: leant op en die zouden dan andere men-1 sen lastig kunnen vallen'. Burgemeester Aschoff deelde overigens mee dat de actie is beëindigd omdat rij geen resultaat zou hebben opgele verd. Volgens hem zitten er in te genstelling tot vorige jaren, toen hun aantal beperkter was zeker vele dul- zenden spreeuwen in de bosschages. ,Het is een vieze troep aldus de bur gemeester. VERWACHT... VEEL BEWOLKING Veel bewolking met aanvankelijk plaat selijk enige regen of motregen. Matige vrjj krachtige wind tussen zuidoost en zuid. Ongeveer dezelfde temperatu ren als maandag. Vooruitrichten voor woensdag en don derdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 1.8.00 uur: vrij zacht en meestentijds droog. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: zon: minder dan 30 procent. Min. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal. Max. temp l tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uui". procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor donderdag: Zon: minder dan 50 procent. Min. temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal. Max. temp.: 0 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Normalen voor 21-25 januari: Den Helder 0 4 Eelde —2 3 De Bilt —1 -1 Vlissingen 1 5 Zuid-Limburg l 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2