Haile Selassiefeodaal heerser van een der armste landen ter wereld Winterhittegolven op 40 km hoogte Amsterdamse antwoordman heeft handen vol BEZOEK KONINGIN EN PRINS VAN 23-30 JANUARI Conflict bij instituut van prof. Bladergroen Krotopruiming vorig jaar in lager tempo TELEFOON STAAT NIET STIL Elke gemeente heeft zo'n man nodig Particulieren tot investeringen in de woningbouw verplichten 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 JANUARI 1969 Temperatuur van 40° C DEN HAAG (GPD) Voordat hij donderdag zijn Nederlandse gasten door Addis Abeba leidt verkent keizer Haile Selassie on getwijfeld persoonlijk de route. Dat is zijn gewoonte. Hij geeft aanwijzingen voor laatste cor recties, laat bijvoorbeeld hinder lijke kraampjes langs de kant verwijderen. Voor zijn bewonde raars behoort zoiets tot de char me van de bejaarde negus (76), net als het feit dat mensen die zich tijdens zo'n rit voor zijn auto werpen de gelegenheid krijgen een smeekschrift te overhandigen aan zijn adjudant. Zo benutten Ethiopiërs hun recht van petitie: 's lands wijs, 's lands eer. Die persoonlijke inspectierit zou ech ter ook een aardige illustratie kun nen zijn voor de bewering dat de neigus negesti (de koning der ko ningen) nog altijd niets en niemand in zijn omgeving vertrouwt. Al in de twintiger jaren was het zijn ge woonte belangrijke tegenstanders mee te nemen óp buitenlandse rei zen. Nu nog kiest hij zorgvuldig zijn medewerkers, al heeft formeel twee jaar geleden de premier het recht eekregen het kabinet te formeren. De keizer heeft zich als taak ge steld het land, één van de armste ter wereld, geleidelijk aan te passen bij het leven van de twintigste eeuw. Op het ogenblik is zelfs zijn regime in vele opzichten nog middeleeuws. Ook generaals en ministers naderen zijn zetel driemaal diep buigend. Haile Selassie heeft Ethiopië zijn eerste geschreven grondwet ver schaft. Hij heeft een parlement in het leven geroepen. Maar het is er één van brave ja-broeders, die geen politieke partijen vertegenwoordigen, omdat die niet in het keizerlijk regime passen (vakbonden daarente gen wel). De pers wordt volkomen gecontroleerd. Ze heeft de Franse studentenopstand het vorige jaar niet verslagen. De keizer voelt er niet voor de jongelui van de Haile Selas- sie-universiteït op een idee te bren gen. Leeuui van Juda De kleine, baardige keizer is een boeiende persoonlijkheid. Hij is de .Leeuw van Juda' uit een vorsten geslacht dat in (le reehte lijn zou af stammen van koning Salomo en de koningin van Seheba. Hetgeen ook inhoudt dat de negus in familierela tie staat tot Jezus Christus. Het geeft hem een goddelijke verheven heid boven zijn volk, waarvan vijf pro rent kan lezen en schrijven. Vooral zijn dramatische (en ver geefse) beroep op de Volkenbond in 1935 en later de moedige strijd te gen de Italiaanse bezetters, heeft Haile Selassie in de wereld zelfs een zekere populariteit bezorgd. Vooral in het westen speelde daar bij een rol dat de keizer een zij het nogal mysterieus christenrijk vertegenwoordigt. Hij is de beschermheer van de Kop- tjscbe staatskerk. Hij zwoer, toen riij in 1930 door de patriarch van Addis Abeba werd gekroond. .de Kerk, het land en het volk' te be schermen. Intussen is nog niet de helft van het volk christelijk, naast een aantal mohammedanen dat twin tig procent van de bevolking verte genwoordigt. Haile Selassie is een bekwaam diplo maat, die vooral is aangewezen op westelijke steun (het jaarlijkse gat in de begroting wordt in hoofdzaak door Washington gestopt), maar niettemin een neutrale politiek be drijft. De enige olieraffinaderij van het land dat zelf geen olie rijk is is gebouwd als een Russisch hulpproject, maar ingericht voor de Shell-leveranties uit Koeweit, te- wijl de verdere distributie door een Italiaanse maatschappij wordt ver zorgd. Na zijn vergeefse beroep op de Vol kenbond is de keizer later in de Ver enigde Naties een krachtig pleiter geworden voor collectieve veiligheid. Ethiopische militairen 'maakten deel uit van de VN-legers in Korea en Kongo. In een vijandig gezinde om geving is het niet uitgesloten dat de keizer zelfs eens voor de tweede keer internationale bescherming zou moeten inroepen. De vriendschap met oost en west en de persoonlijke banden met neutralistische leiders als Tito en mevrouw Gandhi zouden een verzekering kunnen zijn voor de toekomst. op de historische banden die de van oorsprong Hamitische en Semitische Amharen voelen met de Israëli's, maar bovendien op het feit dat ook Ethiopië grote argwaan heeft je gens de Arabieren. De conflicten over de niet afgeba kende oostgrens met het indertijd door Nasser gesteunde Somalië zijn bijgelegd en er bestaan zelfs diplo matieke betrekkingen met dat land, maar altijd zal het aanspraak blijven maken op de Ethiopische provincie Ogaden, bewoond door Somaliërs. En in het noorden zijn sinds zeven jaar geleden het mohammedaanse Eritrea, geheel met Ethiopië werd geïntre- greerd, duizenden naar Soedan ve trokken, daardoor de de noordgrens vergrotem Haile Selassie besteedt ondanks de bittere armoede van zijn volk (dat weinig koopkracht heeft en daarom voor ontwikkelingshulp verlenende landen nauwelijks interessant is) een kwart van 's lands begroting voor de defensie. Zijn officieren zijn in het westen geschoold. Zijn leger is naar Afrikaanse begrippen groot. Maar toen vorig jaar Nasser zijn troepen in het veld bracht tegen Is raël. kwamen autoriteiten in Addis Abeba er rond voor uit dat Ethiopië zich geen illusies behoefde te maken, mocht die modern bewapende strijd macht ooit zuidwaarts optrekken. Afrikaanse leider i ook in dit vc-rband de van de feodale keizer in liét milieu van merendeels jonge Afrikaanse leiders. Hij ver tegenwoordigt eon volk dat met zijn hamitische afkomst de om ringende negervolken minacht. Zijn regime moet in ieder geval in theo rie onaanvaardbaar zijn voor de na tionalisten in de jonge Afrikaanse landen. Toch is de keizer degene die de eerste stap naar Kwame Nkroe- mah's pan-Afrikaans© idealen heeft verwerkelijkt. Addis Abeba, dat al liet hoofdkwartier van de economi sche commissie voor Afrika der VN' binnen zijn muren had. werd boven dien de residentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid. De val van Nkroemah, de bezeten heid van Nasser en andere omstan digheden hebben zonder twijfel in het voordeel gewerkt van de keizer, die overigens regeert over een van Afrika's volkrijkste landen (met zijn 22 miljoen inwoners doet het al leen onder voor Nigerië en Egypte). Ethiopië is zo groot als het gehele EEG-gebied. En bovendien kan het prat gaan op een stokoude cultuur en een slechts door de Italiaanse be zetting onderbroken onafhankelijk heid (de geschiedenis begint voor Ethiopië in het jaar 1 na Christus). De ellende van Ethiopië is echter dat zijn keizer ok een van Afrika/s armste landen vertegenwoordigt, waar het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking tegen de tweehonderd gulden per jaar loopt. Buiten het Addis Abeba waar Abebe Bikila zijn rondjes loopt in het,fraaie Haile Selassie-stadion en de eerste in eigen land geschoolde artsen de schitterende Haile Selassie-univer- sïtelt verlaten, ligt een land dat niets met zijn hoofdstad gemeen heeft. Het is een afwisselend land met* zijn bergen, bossen en woestij nen. En het is moeilijk te ontslui ten. Daardoor is Ethiopië een van 's werelds achterlijkste landen ge bleven. Trage ontwikkeling Verbetering van de infrastructuur (vooral de aanleg van wegen) is de eerste taa.k van het regime, waarin de allesbeheersende keizer het tem po bepaalt. Een tempo dat volgens jongere Ethiopische intellectuelen veel te laag ligt. Hun kritiek richt zich ook sterk op de falende land- hervormïngspolitiek. waarvoor een speciaal departement bestaat. De grootste landeigenaren zijn de kerk (bijna de helft van het land) en de keizerlijke familie, terwijl Hai le Selassie nog van tijd tot tijd ver dienstelijke paladijnen met stukken land beloont. Twijfel aan de bereid heid van de keizer om ernst te ma ken met een herverdeling van het land gaat gepaard met onmacht van het ministerie, dat zonder kadaster onduidelijk afgebakende eigendom men van onaantastbare autoriteiten zou moeten onteigenen... De kritiek op het keizerlijke beleid heeft één keer geleid tot een explo sie. In 1960 benutte de keizerlijke garde (toen 5.000 man sterk) Haile afwezigheid voor een staatsgreep. In een radiotoespraak j beloofde kroonprins Asfa Wosseni met een geweerloop in de rug zei men later) grotere vrijheid voor het volk. Toen de keizer halsoverkop terugkeerde, was de rust snel her steld. De commandant van de garde is publiekelijk opgehangen. De kroon prins (nu 53) verdween weer uit het nieuws. De leans is gering dat Ethiopiës pro gressieve jongeren veel invloed zul len krijgen onder de bejaarde Haile! Selassie, die volgens zijn lijfarts nog altijd zelden meer nodig heeft dan een aspirientje. Dat zijn grondwet telijke opvolger, de op de. achter grond gehouden kroonprins, in de toekomst dezelfde positie zal kun nen innemen, is echter onwaarschijn lijk, En of in een zo lang feodaal beheerst land de regering een machtsvacuüm kan ODvuulen is de vraag. Kenners van Ethiopië vinden het waarschijnlijker dat na de dood van de keizer al gauw één van de generaals naar voren komt als del nieuwe' sterke man. Haile Selassie, een zoon van de Abes- sijnse vorst die tegen het einde van I de vorige eeuw de Italianen verplet-1 terend versloeg en een neef van de vorige keizer, Menelik II. slaagde er in 1928 door het opzijschuiver minder sterke familieleden in te werve Eer de zijn AMSTERDAM (GPD) Zeven mede werkers van de stichting psychologisch' pedagogisch instituut Amsterdam heb ben op korte termijn hun ontslag in gediend, terwijl negen andere medewer kers dit ernstig overwegen. Hierdoor dreig, ernstige stagnatie van het werk van dit, bekende instituut, dat onder meer beschikt over een internaat. en dat honderden kinderen uit alle delen van het land onder behandeling heeft. Een en ander is het gevolg van een reeds lange tijd slepend conflict tussen enerzijds het bestuur en de weten schappelijk adviseuse, de Groning se hoogleraar professor drs Wilh. J. Bladergroen, tevens bestuurslid voor haar leven en anderzijds het personeel. Persoonlijke en wetenschappelijke con troversen liggen aan het conflict ten grondslag. Ook de directrice mevrouw drs L. M. J. Braggaar-Diercks is met het bestuur in bespreking over de be- SCHEVENINGEN (GPD) Een aan- e.ndiging van haar dienstverband. On to I Scheveningse reders heeft bij de derhandelingen tussen het bestuur en grI,ot er blemen. Een door de personeelsdelega- ;estelde arbitrage, werd door Koningin Juliana en prins Bern- hard brengen van 23 tot 30 januari een officieel bezoek aan Ethiopië, In november 1954 verbleef keizer Haile Se lassie een week in Nederland, een statiebezoek dat nu wordt beantwoord. In het ge zelschap van het koninklijk paar bevinden zich prinses Be atrix en prins Claus, die van Ethiopië uit een tochi door Kenia en Tanzanië zul len maken, Landen die de prins heeft leren kennen als lid van het Wesbduitse diplomatieke korps. Na het officiële bezoek zullen ook de koningin en prins Bernhurd enkele dagen vakantie nemen in Oost-Afri- ka. Scheveningse reders willen maatregelen tegen onwerkwilligen •erate verdienste,. de «»»D-|roniea nlaateeeelen tc nemen rijn tc- „ne'tmg van de door ver.ehillende j f,.„ „.erU]o„, „„Seren on, vonden ,n hel land beheerste lener-0pw,g6VlUl6n plaatsen in te nemen aan •1 nationale eenheid. Onder hoopd vi5„r,schepen. Vooral door de griepepidemie komt het de laatste tijd nogal eens voor. dat op het laatste moment invallers moeten worden aangetrokken. Wanneer de schipper dan" met een adressenlijst van het gewestelijk arbeidsbureau in de hand op zoek gaat, blijken veel matrozen .niet thuis' of weigeren rond uit aan boord te komen. Wa-ineer de officiële procedure wordt gevolgd, een briefje van het GAB naar de matroos met de opdracht zich de andere dag te melden bij de hetreffende reder) blijft het schip twee dagen werkeloos aa.n de wal liggen. Volgens de voorzitter van de Scheveningse redersvereniging. L. W. Leenman, is de hoge ww-uitkering, 80 procent van de laatst genoten gage, de oorzaak van de moeilijkheden. tjes tot zijn goed geschoolde officieren is dat leger, naast keizer en Kerk, de der de .zuil' van de Ethiopische maat schappij geworden. Rotterdammer in Duitsland door Griek gedood FRANKFURT (AFP) De 31- jarige William van Es uit Rotterdam is don derdag in Frankfurt door een geeste lijk gestoorde Griekse arbeider dood gestoken. Het slachtoffer werkte in Frankfurt op een bemiddelingsbureau voor Griekse arbeiders, de dader, de 35-jarige Dionysos G. overviel hem op zijn kantoor en bracht hem met een slagersmes de dodelijke steken toe. De Griek was sinds 1964 als monteur in Duitsland werkzaam. Hij is reeds diverse malen in een psychiatri sche inrichting ter verpleging opgeno- MOSKOU: dienstertjes in een ho tel-restaurant van de Russische, hoofdstad dragen maskers voor neus en mond uit voorzorgsmaat regel legen de Mao-grie-p. Vol- 'vmehting zal de- griep- zich uitbreiden lot'in de het bestuur van de hand gewezen. De aan het instituut verbonden school voor individueel onderwijs, een lom-school, die door meer dan 100 kinderen wordt bezocht, functioneert mede dankzij ge- meenteliike bijdragen en grote finan ciële offers van de ouders. Inmiddels wordt met overheidsgeld een nieuwe school gebouwd in Amsterdam-West. NSA NEEMT NIET DEEL AAN VERKIEZING GRONDRADEN DEN HAAG (ANP) Het Nederlands Studentenakkoord (NSA) heeft zijn af delingen geadviseerd niet deel te nemen aan de studentenverkiezingen voor het samenstellen van grondraden voor uni versiteiten en hogescholen. Waar dui delijk waarborgen bestaan, dat het NSA iets van zijn doelstellingen binnen de grondraad kan verwezenlijken, zou een I ander besluit genomen kunnen worden. Waarnemingen met raketsondes (Van onze weerkundige medewerker) Stapje voor stapje doet de we tenschap ook op meteorologisch gebied nieuwe ontdekkingen, welke van nut kunnen zijn voor het opstellen van weersver wachtingen, zowel op korte als wat langere termijn. Een wat opvallend verschijnsel werd in de winter van liet vorige jaar waargenomen bij het lanceren van zogenaamde raket-sondes tot 'n hoog te van ongeveer 70 km op hot sta tion West Geirinish in Schotland. Met de dagelijkse radiosondes die aan een weerballon worden opge laten komt men meestal niet verder dan ongeveer 15 km. Er zijn ballon- waa.rnemingen bot enkele tientallen kilometers hoogte, maar met deze raket-sondes krijgt men een beeld DEN HAAG (GPD) De ontrui\ing onbewoonbaar verklaard© woningen ons land heeft vorig jaar een lager tempo gehad dan in 1967. In de eerste negen maanden althans zijn er 1800 ■oningen ontruimd, een gemiddelde van 200 per maand. Een jaar daarvoor zjjn 3000 woningen ontruimd, een gemid delde van 250 per maand. Het tempo van de ontruiming houdt juist het tempo bij, waarin de woningen onbewoonbaar worden verklaard. Begin vorig jaar waren er iets meer dan 5000 krotten nog bewoond, negen maanden later volgens de laatste CBS-cijfers waren het er dertig minder. In de zelfde periode dat er 1800 krotten werden ontruimd zijn ruim 4500 hulzen door andere oorzaken (niet door af braak, brand en onbewoonverklaring) aan de woningvoorraad onttrokken. Er kwamen door nieuwbouw 84.000 hui zen gereed voor bewoning. KRAANDRIJVER OVERLEEFT VAL VAN 32 METER ZWOLLE (GPD) De 25-jarige kraan- machnist A. Hulsman uit Heïno heeft donderdagmiddag een val van 33 meter hoogte overleefd. De kraan die hij op het bouwwerk van het nieuwe Sophia- ziekenhuis te Zwolle bediende, liep var de rails en stortte neer. Met ernslig rugletsel is het slachtoffer naar ziekenhuis gebracht De voorgeschreven dubbele beveiliging ontbrak bij deze reusachtige kraan (35 nadert, terwijl aan het eind bovendien een stoolblok geplaatst moet zijn. Zo wel het een als het ander ontbrak. Entee tijd geleden heeft het slachtof fer het aannemersbedrijf Moes te Kam pen op deze onvolkomenheden attent gemaakt; waarna de voorgeschreven be veiligingen besteld schijnen te zijn. De kraanmachinist, die op een hoogte van 32 meter de kraan bediende stortte om streeks vijf uur met het stalen ge vaarte naar beneden. Eerst ruim een half uur later kon hij uit de wrak stukken worden bevrijd. Dr ir Tb. P. Tromp, vice-president van de NV Philips, is gekozen tot voor zitter van het NAVO-adviesorgaan, dat de NAVO-conferentie van nationale di recteuren voor de bewapening moet ad viseren over betere samenwerking op het gebied van onderzoek, ontwikke ling en produktie van de bewapening en andere uitrusting voor de strijd krachten. Arabische buren Het op het ,dak van Afrika' gele gen land (Addis Abeba ligt 2600 meter boven de zeespiegel) is in zijn geschiedenis voortdurend belaagd door omringende Arabische volken, j de grote stam der Galla's (veertigi procent der bevolking en in meer-[ derheid mohammedaans) op tot ver-| zet tegen het arrogante regime van de overheersende Amharen dertig procent en christelijkDe sympa thie, die in heersende Ethiopische' kringen bestaat voor Israël, berust; MONTEUR KREEG SCHOK VAN 1500 VOLT RIJSWIJK (GPD) De 31-jarige monteur J. Brtnnsma uit Rotterdam heeft donderdag bij de reparatie van de draadbreuk in de bovenleidingen van de spoorlijn Den Haag-Rotterdam op de overgang in Rijswijk een spanningvoe- -ende leiding geraakt. Hij kwam onder (500 volt te staan. Dank zij de isoleren de werking van dc montagewagen waarop hij stond, kwam hij er met een lichte brandwond aan de hand af. Uit •iet voorlopig onderzoek van de spV"'- •vegrecherché blijkt, dat de man in zijn "jver buiten het gebied is gekomen, waarvan de stroom was uitgeschakeld. De montagewagen, die tijdens de werk zaamheden werd verreden, kwam ook oij een gedeelte van de bovenleiding dat liet is geaard. Hierop stond de gebrui kelijke voltage van 1.500 v. Hoewel de I monteur wist. waar het gedeelte begon.l waar de draden weer -manning voer den, greep hii te ver. De montagewa gen die is geaard, behoedde de mon-' teur voor ernstigere verwonding. De man wilde aanvankelijk doorwerken, rnaar is voor onderzoek naar het zie kenhuis overgebracht. Van onze correspondent AMSTERDAM (GPD) Ik bel 020-241111... .Voorlichting, met Dogger'. Ik wilde nog even ho ren hoe u zich door de telefoon presenteerde meneer Dogger... een hoorbaar lachje... gevolgd door: ik zeg dus voorlichting, met Dogger en niet: met de ant woordman. Het is het bureau voorlichting dat de informaties geeft en ik noem mijn naam. Dat is persoonlijker. Het hoeveelste telefoontje is dit nu? Het driehonderdtweeentwintigste, na drie dagen en twee uur gemeente lijke antwoordman spelen. Vorige week maandagavond had de antwoordman zo zijn oren en mond vol van het beluisteren van 123 vragen en het geven vaji evenzoveel informaties dat hij al om negen uur in bed kroop. Want het is echt. doodvermoeiend werk. Je moet natuurlijk altijd vrien- delijk zijn en volledig geconcentreerd zijn. Elke vraag moet je heel serieus behandelen. ,Dat is ons terrein niet. Daar heeft de gemeente niets mee te rnaken' zeg ik nooit. Vaak weet je zelf niet meteen het antwoord en moet ik op onderzoek uit. Maar dat het zo'n storm zou lopen er zijn mensen die de hele dag geprobeerd hebben mij te bellen'. Een dezer dagen zat ik bij hem op het Amsterdamse stadhuis. Zijn kamer deelt hij met nog drie men sen van bureau voorlichting. Als hij er even niet is. nemen zij de tele foon aan. We pogen te praten tus sen de telefoontjes door, maar dat blijkt een onmogelijkheid. Een colle ga neemt dan de rol van antwoord man op zich. Maar nog moet de heer Dogger bijspringen. En ik hoor die collega na een half uur verzuchten: .Mensen, hou nu even op. Ik moet nog een persbe richtje zien te maken ook'. Kunt u uit de vragen concluderen, dat elke gemeente eigenlijk zo'n ant woordman zou moeten hebben In ieder geval elke gemeente waar het gemeentelijk apparaat wat inge wikkeld in elkaar zit en in allerlei gebouwen is ondergebracht. Ook voor gemeenten die snel groeien, zou het héél goed zijn. Maar dan nog neem nou Heiloo. Daar weet ik toe vallig van dat alle diensten keurig bij elkaar zitten. Toch zou het dan nuttig zijn als de mensen wisten dat er een man zou zitten diehen persoonlijk op al hun vragen aan een passend antwoord zou helpen. Niet steeds dat: ,)li verbind u door ik verbind u door' en strikt vertrou welijk natuurlijk. meteen door die vriendelijke ant woordman worden te woord gestaan. Ze moeten tegenover de antwoordman wel even hun naam noemen, want op anonieme telefoontjes reageert bij niet. Maar hun naam wordt niet ge noteerd. Hij schrijft alleen hun vra gen op om een inzicht te krijgen m welke richting ze gaan. ,Er bellen ook woningzoekenden op. die. al jaren zoekende zijn en die elke kans aangrijpen om weer iets op Ie wrikken. Ik kan hel me zo goed be grijpen, maar ik moet die groep hul pelozen toch weer naar het woning bureau verwijzen. En dan heb je de mensen die met al hun problem >n en noden komen aandragen. Soms moet ik ze het telefoonnummer van geestelijke bijstand in nood geven of ik vraag onze eigen maatschappelij ke dienst om met die mensen eon- tact op te nemen. Ik kan er zelf niet tegen. Ik word er zo droefgeestig maar dat is beslist niet de opzei Het doel is 'de mensen de weg tc wijzen in het gemeentelijk apparaat een soort ANWB te zijn op het ge bied van gemeentezaken. Je geeft de mensen ee.n directe ingang tot hel bestuursapparaat. De deur staat wijd open. Ach, men gaat maar naar het stemhokje om een boete te ontlo pen, maar de burger weet zelf nog niet., hoeveel inspraak hij wel in bet bestuur van de gemeente kan heb ben'. ker al 25 keer moeten zeggen. Op de tweede en derde plaats komen dan de vragen over de posbtarieven en over de verlenging van rijbewijzen (provinciale griffie Haarlem. Het staat er nota bene op En de .gekke' vragen ,Een meneer vroeg In-el serieus of burgemeester Samkalden misschien een .dubbelganger, een stand- in had, die de gemeente, achter de hand hield voor zulke gelegenheden als nieuw jaarsrecepties en dergelijke. De bur gemeester had liet toeli zeker veel te druk nm al die mensen de hand te schudden Of ze in die en die nachtclub niet veel te veel had betaald voor een fles champagne, vroeg een mevrouw. Ik geef niet mijn eigen mening, maar ik heb haar in dit geval ver wezen naar de bond van horecabe drijven. Ik heb er wel bij gezegd dal ze haar vraag daar anders moest stellen. Ze zou daar moeten vragen: hoeveel kost het als ik daar en daar een fles champagne bestel de gemeente krijgt als je vijftig jaar getrouwd bent. Mijn eerste re actie was: dat kan niet waar zijn Toen ik verder informeerde, bleek dat inderdaad het geval. Zo'n echtpaar moet zich wel zelf melden. Anders zou je er sveer drie ambtenaren aan moeten zetten om dat uit te zooken. Bij zestig jaar huwelijk krijgen ze ook wat, maar dat ressoi-teert weer onder een a.ndere afdeling. Huisnummer Mao-griep BTW Vertrouwelijk Zo strikt vertrouwelijk zelfs, dat ik niet eens even mag meeluisteren hoe de mensen aan de andere,kant van de lijn reageren als ze inderdaad De collega: .Hier weer iemand met een btw-klacht. Waar moet hij heen?' De antwoordman: de econo mische controledienst op de Keizers gracht bellen 65356. Het lelfoonnum- mer kent hij al uit zijn hoofd, want dat heeft hij de laatste dagen ze- Hoe zit 'l met vaccin voor de Mao- griep is nu ook een veel voorko mende vraag. Je moet wel een heel haaie jongen zijn en het gemeente lijk apparaat goed kennen. Maar ik zit al vijftien jaar bij de gemeente en ik studeer aan de bestuursschool. Bovendien heb ik de know how van de andere mensen om me heen. Het is natuurlijk een meesterlijke baan. Je hebt de voldoening dat je andere mensen kunt helpen en ik heb het Idee dat je een encylopedïsch ken nis van gemeentezaken krijgt, als je dit twee jaar hebt gedaan. Ik schrijf ook meteen op. Wat Ik nog niet wist. Ik kreeg bijvoorbeeld een vraag: is het waar dat jc vijf tientjes van van de temperatuur zowel in de on derste lagen (tropopauze) als in de daarboven gelegen stratosfeer (stra- topauze In het tijdschrift .Hemel en Damp kring' schreef de wetenschappelijk medewerker van het KNMI, de heer J. L. Spier een artikel over een op vallende winter- hittegolf 21 decem ber 1967 boven Schotland op ruim 40 km hoogte waargenomen. Vanaf de grond tot een hoogte van ongeveer 22 km daalde de tempe ratuur tot -82 gr C om daarna snel te stijgen tot 4-40 gr. C. op een hoogte- van ruim 40 km, weer ge volgd door een daling tot omstreeks -60"gr. C. op 65 km hoogte. Het was bekend, zo merkt de schrij ver op, dat in het winterhalfjaar de stratosfeer actief is. In december 1967 deed zich een enorme verwarming voor (major midwinter warming"genaamd) waar door de normale winteren roulatie werd verstoord. Twee weken later (4 januari 1968) was er van deze hoogte-hittegolf niets meer over en bleef het tussen .10 en 65 km hoog te 40 tot 60 graden vriezen. Het aantal raketstations voor de ze waarnemingen is helaas nog te gering om de oorzaak van deze hoogte-hittegolven te kunnen op sporen en ook nog te gering om ze dienstbaar te kunnen maken bij de weersverwachting. Dat deze ont wikkelingen die zich weliswaar in de stratopauze afspelen, invloed hebben op onze dampkring wordt zeer waarschijnlijk geacht al mo gen wij deze invloed niet overtrek ken. Op onze vraag of deze raketwaa"- nsmingen worden voortgezet deelde de heer Spier ons mee dat Enge land in december jongstleden op nieuw met de waarnemingen is be- fonnen. Het ligt :n de bedoeling eze waarnemingen internationaal uit te breiden, maar het ontbreekt bij deze onderzoekingen vaak aan voldoende financiële middelen. Het zou ook mogelijk zijn met de weersalellieten die op veel grotere, hoogte passeren met behulp van infrarood-meetapparatuur deze stratosfeer warmte-impulsen op te sporen. Er blijft nu nog te veel verborgen wat zich in stratosfeer en troposfeer afspeelt met als ge volg nog regelmatige geheel on voorziene weersontwikkelir. g rn waaraan vooral de eers-e tien dagen van januari (met recht net kon vrie zen en het kon dooien) een duide lijk voorbeeld was. DON JU AN VAN BOURBON WAARSCHUWT ZIJN ZOON MADRID (RTR) De Spaanse troon pretendent Don Juan van Bourbon heeft zijn zoon, de 31-jarige prins Juan Car los, gewaarschuwd dat hjj een .bezoe delde koning' zal zijn als li(j «let roon over het hoofd van zijn vader heen ac cepteert. Don Juan uitte de waarschu wing in oktober in een scherpe brief aan de prins, die vrijdag door de Madrileen- se krant Nuevn Diario werd gepubli ceerd. De pubhkatie van de brief volgde op een recente verklaring van de jonge prins, die hij bereid was onder Franco's grondwet het koningsschap te aanvaar den, een verklaring die grote verdeeld heid onder de Spaanse monarchisten teweeg heeft gebracht. Don Juan schreef dat de prins onder druk stond, van .sommige politieke kringen' die er op uit waren de monarchie te vervor men, en dat het uiterst ongunstig zou zijn als er nu. op het moment dat de monarchie wordt hersteld, een kloof kwam in de koninklijke familie. Als het beginsel van de dynastieke, erfelijk heid niet werd geëerbiedigd zou de in stelling .worden beroofd van haar na tionaal karakter, de wortel waaruit al le gezag voortkomt', en al haar doel matigheid verliezen. Spanje zou een ko ning krjjgen die .vanaf het begin bezoe deld .was' door een dynastieke fout en onvermijdelijk met ontrouw zou wor den geconfronteerd. De 55-ja.rïge Don Juan. die in Portugal woont, heeft herhaaldelijk laten weten dat hij zijn rechten op de troon nim mer zal laten varen. Hij heeft echter nooit de steun gehad van generaal Franco. In de brief ontkende hij. gedre ven ie worden door oorsoonlijke am bities. Zijn enige doel was het werk van het huidige bewmd voort te zetten en dit over te dragen aan zijn opvolger. UTRECHT (ANP) De ontwikkeling dut steeds meer particulïerbezit zich ophoopt in de handen van een kleine minderheid, moet worden omgebogen, vooral ten voordele van de woning- houw. Niet alleen moeien de nationale besparingen in haar totaliteit worden opgevoerd, we komen er waarschijnlijk niet zonder dut de overheid de parti culiere investeerders verplicht een deel van hun gelden in de wouïngbouwsectnr en de daarmee gepaard gaande gemeen schapsvoorzieningen (woonomgeving) te stoppen. Dit is één van de conclusies van dc stu die die het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen en de Interna tionale Bond van Bouw- en Houtarbei- ders hebben uitgebracht. Particuliere in vesteringen zijn" zelden gebaseerd op ecu schema van nationale of internationale prioriteiten, aldus het rapport, terwijl er toch een steeds groter wordende be hoefte bestaat aan gelden voor sociale en gemeenschapsvoorzieningen. Daarom moet binnen het raam van een alge mene economische planning en van mid dellange garanties voor regelmatige fi nanciering, een grotere Urgentie dan tot nu toe worden toegekend aan dn bouw van woningen, scholen, ziekenhuizen en aan recreatieve investeringen. Het ge bruik van spaargelden voor minder be langrijke investeringen moet door de overheid planmatig worden afgeremd. En neem onze afdeling publieke wer ken. Die is zo enorm, dat zowat nie mand er de weg west. De huisnuni- mering bijvoorbeeld. Iemand had per sé een ander huisnummer nodig. Hij had zijn bedrijf uitgebreid, zat nu op de hoek van een straat en de post kwam er ook met uit. Nou heb je natuurlijk de dienst publieke wer ken en je hebt de afdeling straat- naamgeving en je hebt ook nog een commissie straatnaamgeving. Dat wist die meneer ook allemaal wel. Maar wie -ging er nu over de huis nummers? Hel bleek dat er in die afdeling één mannetje was die daar speciaal over ging. Als die meneer had geschreven, had zo'n brief van de ene afdeling naar de andere ge zworven en het had misschien wel vier weken geduurd voor hij ant woord had, Nu was hij met ee.n tele foontje klaar. Dat is veel efficiën ter én veel prettiger. Nu zijn hot nog honderd telefoon tjes per dng. maar wc rekenen erj overheid planmatig wor...0 wel op dat liet terugzakt tot del De overheid zal ook subsidies en .carali- helft. Dan kan ik nog ander werk] lies ten behoeve van de financiering doen, want. je kan dit niet ven doen. Als het niveau zich hand haaft op honderd telefoontjes zullen we het werk moeten verdelen. Fa: anders zal ik gauw het nummer van de geestelijke bijstand in nood moe ten bellen. blij- moeten geven. Verhoogde investeringen door overheid on door semi-ovcriieklsin- stelllngen als coöperatieve- en woning bouwverenigingen zijn eveneens zij het. in beperkte male van invloed op een meer rechtvaardige verinogeni- deling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4