Dit jaar begin met radarketen Wester schelde Péchiney naar Sloe Inhalen op de RW-58: zeven gewonden Zierikzee verspeelde' een gewone zaterdag aan een ongewone speeldag BILT 2 BEVOLKING ZUIDZANDE RICHT ZICH MET PETITIE TOT B EN W PARTIJEN OP ZUID-BEVELAND MOETEN NU GAAN SAMENWERKEN UW BRIL ALMANAK VLISSINGER (69) HAD PLAN ZIJN VROUW TE DODEN Genealogen houden de landelijke vergadering in Goes PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 JANUARI 19<59 MINISTER DE SAEGER: (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) De Belgische minister van verkeer J. de Saeger heeft zaterdag te Antwerpen gezegd, dat hij hoopt, dat de werkzaamheden voor de aanleg van een radarbeveiliging langs de Sehelde tussen Antwerpen en Vlissingen nog dit jaar zouden kunnen beginnen. Men werkt thans de technische plan nen uit, die ter goedkeuring aan Nederland zullen worden voor gelegd. Elk der beide landen legt de installatie op zijn grondge bied aan. De minister deed deze mededeling tijdens een door de katholieke CVP georganiseerde conferentie over de Belgische zeehavenproblemen. De Ant werpse professor Nedee heeft een rapport over het vraagstuk uitgebracht. Volgens hem is het absoluut nodig dat Antwerpen onmiddellijk begint met het uitbreiden van zijn zeehaven op de linker Scheldeoever, terwijl Gent en Zeebrugge eveneens hun havens moeten vergroten en nieuwe in dustrieterreinen voorbereiden. Deze laatste havens zullen binnen afzien bare tijd dienen te rekenen op tankers en vrachtschepen tot 80.000 ton en later tot 125.000 ton. Professor Nedee schat de kosten op 21 miljard Bel gische francs, te verdelen over zeven jaar ic 13 Vé miljard voor Antwer pen, vier miljard franc voor Zeebrugge en 2,7 miljard franc voor Gent. Minister De Saeger is van oordeel dat er in België een overlegorgaan moet komen waarin de ministeries van economische zaken van openbare werken en van verkeer en de gemeentebesturen van Antwerpen. Gent, Zeebrugge, Brussel en van Luik vertegenwoordigd zullen moeten zijn. Dat orgaan zal een plan voor een nationale havenpolitiek moeten opstellen. Schepen L. Delwaide van Antwerpen, heeft reeds dadelijk verklaard dat hij niets voelt voor een dergelijk orgaan, .Zolang men in Oost-Vlaanderen en in de Brusselse pers doorgaat met het te doen voorstellen als zou de haven van Antwerpen niet toereikend zijn voor het huidige verkeer en ook niet geschikt gemaakt kunnen worden voor grotere schepen'. In het zevenjarenplan van prof. Nedee zag hij veel mogelijkheden. De wethouder voor de haven van Gent, de heer G. van den Daele heeft medegedeeld dat de eerste resultaten van het nieuwe sluizencomplex bij Terneuzen zeer bemoedigend zijn voor Gent. Tussen het in gebruik stellen op 19 december en 31 december is het tonnage voor Gent met 250 procent gestegen in vergelijking met 1967. Te weinig voorzieningen voor de jeugd 1 1 I der gemeente een handtekeningen-actie Vjevr&cisci! speelwei I gehouden, die bijzonder veel bijval iiceft -* -li gekregen, pn ïnstriirhehar Ongeveer 250 handtekeningen werden dl luauutucuau [geplaatst onder een verzoek, dat aan ZUIDZANDE Waar kunnen de kin- het gemeentebestuur van Zuidzande zal deren in Zuidzande hun vrije tijd door- worden voorgelegd. De tekst van de-ze brengenOp straat! Dit is de alarme- petitie luidt: .Waar kunnen de kinderen rende kreet van hel overgrote deel van jn Zuidzande hun vrije tijd doorbren- de Zuïdzandse bevolking, per brief ge- gen Op straat! Wij steunen deze actie, icht aan het eigen gemeentebestuur. (ije jS opgezet door de jeugd, met het VLISSINGEN Op dit kaartje de plaats, waar het aluminium be drijf Péchiney zich in het Sloe ge bied zal vestigen: een teerrein van ca J/5 hectares aan de Bevelandse kant. Hel grenst tegenover Hoechsl) onmiddellijk aan de nieuwe Van Cittershaven. Voorzitter statenkring Goes CHU: Herindeling brengt partijen bij elkaar GOES De voorzitter van de staten- kring Goes van de Christelijk Histo rische Unie, de heer P. G. Vermaire uit Itapelle, is van mening dat door de kiesverenigingen op Zuid-Beveland de tijd is aangebroken om over samenwer king met andere politieke partijen te gaan denken nu de herindeling van meenten steeds dichterbij begint te 'men. Als de herindeling haar beslag! heeft gekregen, aldus de heer Vermaire, willen er zowel op bestuurlijk als poli tiek gebied nieuwe verhoudingen ont staan. De leden van de kiesverenigingen wer den met deze zaak geconfronteerd tij dens de zaterdagmiddag in de Prins van Oranje' te Goes gehouden jaarver gadering van de statenkring. Volgens de kringvoorzitter zal door het opgaan in groter verband de belangstelling voor het politiek gebeuren in eigen kring wat kleiner worden. De plaatselijke kiesverenigingen zullen dan ook de kern moeten vormen, omdat het er bij het opgaan in groter verband op aan zal komen de toekomstige .grote' ontwik kelingen nauwlettend te volgen. Samen werking tussen de dorpen die één ge meente gaan vormen zag hij als uiter mate belangrijk. Daarbij zal men over de dorpsgrenzen heen moeten kijken. Volgens de heer Vermaire zal er in sterke mate bereidheid moeten zijn om naar elkaar te luisteren. Mogelijkhe den zag hij vooral in samenwerking met andere partijen waarvan hij in de eerste plaats noemde de AR en SGP. Plaatselijk zal er ook contact gezocht dienen te worden met de KVP. De heer Vermaire adviseerde daarom er naar te streven cfm bij de komende ge meenteraadsverkiezingen tenminste met éen protestants-christelijke lijst uit te Jcomen. Bij het zoeken naar samenwer king zal dan zeker het eigenbelang niet gesteld mogen worden boven het alge meen belang. ,Bij de komende ontwik kelingen die ook aan deze streek niet voorbij zullen gaan, zal er veel zijn, dat f ADVERTENTIE IN UW STIJL... modern, klassiek, sportief... in elk genre keus genoeg. Deskundige voorlichting. OPTICIEN de aandacht moet hebben. De regionale politiek zal dan ook een grotere open heid een aanpak moeten hebben', aldus de statenkringvoorzitter. Udit het overzicht van penningmeester J. Veerhoek uit Wemeldinge bleek, dat de statenkring financieel op een laag pitje staat. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren D. Lodder, Driewegen en J. Veerhoek, Wemeldinge herkozen, In de vacature van de heren P. J. Do- minicus, Borssele en .J C. W. Jobse, Rilland-Bath die zich wegens vergevor derde leeftijd niet meer herkiesbaar stelden, werden gekozen mevrouw E. D. goedvriend, Goes en de heer J. Schou ten, Krabbendijke. Medegedeeld werd, dat de CHJO de heer W. F. Vogelaar uit 's-Gravenpolder als bestuurslid voor de kring heeft aangewezen. Schipper pleegde diefstal in Breskens BRESKENS De politie te water heeft vrijdagmiddag op de Oosterschel- - c. "F. (Slot van pag. 1 is de grootste alumiuiumproducent van Europa en ook één van de groot ste ondernemingen en 'n belangrijke verwerker van zeldzame metalen. I11 Frankrijk neemt Péchiney 80 procent van de totale produktle voor zijn rekening. Het bauxiet, de grondstof voor de produktie van aluminium wordt on der andere uit Guinea gehaald en binnenkort ook uit Australië, waar Péchiney een belang heeft van 20 procent in een aluinaardefabriek, die m 1967 is gaan draaien. De aluminiumindustrie is één van de meest expansieve industrieën ter reld. Die expansiedrift heeft de dustrie in de afgelopen tien jaar wel eens parten gespeeld, daar geruime tijd het aanbod de vraag overtrof. De laatste jaren echter is de ont wikkeling weer bijzonder gunstig. In de VS is de afzet sinds 1960 met sprongen omhoog gegaan. Uiteraard speelt de vraag voor militaire doel einden daarbij een belangrijke rol. Maar ook de vraag in de civiele sector (auto-industrie, verpak kingsmiddelen) is groot en hetl aantal toepassingsmogelijkheden j stijgt nog steeds als gevolg van een actieve research en verkoop- politiek. I De Zuidzandèe jeugd, die tot voor enige 1 tijd een vrij behoorlijke speelgelegen- l heid had in' een in de bebouwde kom I gelegen bestemmingsplan, heeft dit speelveld node zien verdwijnen als I bouwgrond en opslag van materialen. Het ontbreken van een geschikt terrein j voor openluchtvrijetijdsbesteding heeft een initiatief tot gevolg gehad, waar- j bij de jeugd zijn diensten heeft aange boden. Een aantal jongeren heeft zaterdag on der de bevolking van de bebouwde kom Dacunha III wordt naar Terneuzen gesleept TERNEUZEN Het 1500 ton meten de binnenvaartuig .Dacunha III' uit Ant werpen, dal vrijdagavond op de slikken bij Bath is gelopen en gebroken, wordt waarschijnlijk vandaag naar Terneuzen gesleept. Aanvankelijk was men van plan het schip reeds zaterdagmorgen naar Ter neuzen te brengen, maar vanwege het slechte weer heeft men besloten het schip ter plaatse enigszins op te lappen. Met behulp van de Coby M en de Wil lem van de sleepdienst Muller uit Ter neuzen, heeft men enkele ruimen van de Dacunha leeggepompt Het schip komt nu bij elk tij vrij. Met U-balken en veel; laswerk heeft men het schip weer enigs zins waterdicht gekregen. dringende verzoek aan de gemeente raad van Zuidzande. voor een speel weide en instructiebad'. Het verzoekschrift zal niet door een de putatie van de jeugd worden aangebo den, maar over de post aan het gemeen tebestuur worden gezonden. Paard gedood en veel materiële schade bij botsing Koudekerke KOUDEKERK® Op de provinciale weg Koudekerke-Biggekerke heeft automobilist H. A. D. uit Vlissingen 9 dagavond omstreeks lialf acht een pony aangereden. Hèt dier was op slag'dood en de auto werd zeer zwaar beschadigd. De Vlissinger, die voor een tegenligger zijn licht had gedimd, had het paard in het geheel niet gezien. Hij voélde een enorme dreun, waardoor de auto van de weg op het fietspad te rechtkwam. Tot dat moment kon D. van wege. de pony niets door zijn ruit zien. Hij trok de auto weer naar links waar door het dier van de auto gleed. Toen D. uit zijn auto stapte wist hij nog steeds niet wat hij had aangereden. Een andere automobilist maakte hem op merkzaam op het paard. Deze automo bilist had de pony reeds eerder gezien en had de politie gewaarschuwd, die al naar het dier aan het zoeken was. Gis- gearresteerd. De aanhouding gebeurde op verzoek van de rijkspolitie in Bres kens. waar de man in de nacht van donderdag op vrijdag zich schuldig! maakte aan diefstal en vernielingen. teravond was de rijkspolitie van Koude- Het afgelopen weekend !s schipper F. I kerke nog op zoek naar de eigenaar van door de politie in Breskens verhoor'!.! de pony. De inzittenden van de auto, Zondagmiddag is hij op vrije voeten ge-1 d., zijn echtgenote en kinderen, liepen I slechts enkele schrammen en builen op. steld. RILLAND-BATH Zeven men sen zijn zondagmorgen gewond ge raakt bij een frontale botsing op een helling van rijksweg 58 bij Ril land-Bath, ter hoogte van de Kreekrakdam. De botsing ontstond!le,j> door een inhaalmanoeuvre tegen se een helling op door de bestuurster van een personenauto- die uit de richting van Bergen op Zoom kwam. Behalve de tegenligger, die frontaal op de inhalende wagen vloog, was bij het ongeluk ook be trokken een personenauto, die achter de inhalende wagen reed en die de wagens, die op elkaar waren ingereden niet meer kon ontwijken. De echtgenote van de bestuurster van de auto, die ging inhalen, A. C. A. uit Roo sendaal, werd levensgevaarlijk gewond. het ziekenhuis in Roosendaal is hij zondagmiddag bediend. De bestuurster zelf, mevrouw J. J. A.- 'ii haar zuster, nio.j. II. A. s. werden beiden zwaar gewond in liet ziekenhuis in Roosendaal opgenomen. De auto,, die i uit de richting van Goes kwam werd be- stuurd door I). van der B. uit Middel burg. Hjj werd, niet zijn broer A. E. van der B., zwaar gewond in het zieken huis Bergzicht in Goes opgenomen. In de wagen, die op de twee gebotste j auto's vloog zat bestuurder A. ,T. van R. uit Capelle aan de IJssel met zijn echt genote W. van R.-Van der B. De be-|De drie auto's, die bij het ongeluk wa- stuurder van deze derde wagen kon zelf] ren betrokken, werden totaal vernield, na behandeling in het ziekenhuis Berg- De ravage op de helling van de Kreek- zicht In Goes, naar huis terugkeren. krakdam veroorzaakte zondagmorgen 3 Zijn echtgenote moest wel worden opge- kwartier een opstopping voor het ver- De ernstig gewonden hadden al- keer. endige kneuzingen en ander let-1 Op de foto's: een beeld van de ravage. TOPMANIFESTATIE SPEELJAAR SCHOUWEN-DUIVELAND-69 GROOT SUCCES teeuwse Vooruitgang Vorige week vrijdag bevatte dit hoekje een klein thee-drama uit Terneuzen: bij een overheidsin stelling kreeg men 's middags zulke slechte thee te drinken, dat men besloot er wat aan te doen. horen: ,Als ik het goed heb ge proefd, bent v, overgegaan op een ander afwasmlddeld'. Het heeft haar niet kunnen ont moedigen. Ze kocht een nog be tere kwaliteit thee en volgde nog zorgvuldiger de voorschriften op. J3nT', vroeg ze weer, vol ver wachting. Haar chef zei ,hm', proefde nog eens, zei weer jhm', wachtte even ,1 k kan er in ieder geval geen bellen meer in blazen'. ZIERIKZEE Bewogen bewe ging tijdens de Speeldag '6.9 in de Zierikzeese GraanbeursGedepu teerde A. L. van Geesbergen Ihnlcs, zittend) en toneeladviseur Ad van Noort (staat, midden ZIERIKZEE De .speeldag 69', onmiskenbare topper van het speeljaar Schouwen-Duive- land 1969, is in de nacht van za terdag op zondag door ruim driehonderd jongului na een korte dag vol mogelijke vormen van creativiteit en zelfwerk zaamheid van het stempeltje .geslaagd' voorzien. De Schouw- se speeldag kreeg in de Zierik- WERKGROEP JONGEREN IN OPRICHTING zeese .Graanbeurs' een daverend slot met de ,grandiejoze under ground en kitsj, film en licht- sjo'de super sister total show, een boeiende mengeling van licht, kleur, dans en klank, die wel zoveel van 's mensen lichaam en geest vergde dat nie mand er onder uit kon ,moe doch voldaan' huiswaarts te keren. Aan deze show was een hele zater dag vol zelfwerkzaamheid in groeps verband vooraf gegaan. Meer nog dan de show is de belangstelling voor deze groepsactiviteiten bepalend voor het succes van de speeldag. Ruim 160 jongelui hebben zich op de soepele afwerking van het program ma geworpen en verdeeld over de groepen toneel, muziek, film, dans. verf en beweging aangetoond dat een permanente werkgroep voor Zie rikzee mogelijk moet'*ijn. Da 140 jongelui, die tegen de avond dit gezelschap werkers van het eer ste uur nog eens kunnen aanvullen, waren er op d'e eerste plaats voor de show, maar gaven niettemin met hun komst duidelijk te kennen de ze avond ook onder de vlag van de speeldag te willen varen. Steals bekend was deze speeldag een onderdeel van het speeljaar Sohou- wen-Duiveland 1969, ingesteld om ook in Sehouwen-Duilveland iets (en zelfs belangrijk) meer t'e gaan doen op het gebied van de kunstzinnige vorming dan tot voor kort het geval was. De speeldag was één van de eerste manifestaties die het musisch ontwaken van Noord-Zeeland moeten accentueren en de dag van zaterdag heeft geleerd dat de accenten goed fevallen zijn. De organisatoren aan ierikzeese zijde, mevrouw Van Slo ten en de heren O. Haitema en Ton ter Horst van Delden, die in nauwe samenspraak met Zeelands toneel- adviseur Ad van Nooijt, het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel, het NCA en de culturele raad voor Zee land, doze speeldag in het speeljaar konden schuiven, hebben begin vori- ge week een beetje somber naar het aantal aanmeldingen zitten kijken. Het NCA was geschrokken door de geringe aangekondigde deelname, al van plan onderdelen te laten schieten, maar plotseling was de boot los. Wim Odé, door het NCA belast met het jongerenwerk (jeugd en toneel), toonde zich zaterdag bijzonder ge lukkig met het verloop van de speel dag. U>e deelname is boven alle ver wachtingen. Ik vind dat er hier goed werk is geleverd. Op de eerste plaats door de organisatoren. Die hebben er flink aangetrokken'. Ad van Noort enkele jaren geleden als eerste in Nederland begonnen met georgani seerde werkgroepen voor jonge men sen tussen de 18 en 25, heeft zich zaterdag met alle groepen bezigge houden en gaf als zijn totaalindruk .Bijzonder geslaagd. Ik ben er erg blij mee, Ik hoop dat er nu voor Zie rikzee een jeugdgroep van jeugd en toneel gevormd kan worden. Er is hier materiaal genoeg. We zullen dat voor het Amateurtoneel heeft in zijn begroting nog vier soortgelijke speel dagen opgenomen. Ik geloof dat het succes van Zierikzee die begrotings post best zal rechtvaardigen.' De zelfwerkers hebben zaterdag in de groepen projectiekostuums, geluid, muziek, woorden, beweging en verf samengewerkt met beroeps mensen als Jean Los, Detlcv Pols, John van Lier, Jaques Luikenaar, In- grid en Henk Scheper, Rob Krot, W. Odé en Ad van Noort. Het feest be gon ai om tien uur. Om vier uur werd de actie verdeeld tussen de deelnemers en het Amsterdamse Theater Terzijde, dat jammer genoeg net iets over de hoofden van r'- meesten heen demonstreerde. Erv ring met toneel, met name de ve schfljnihgavormen van nu en vro ger, werd blijkbaar te veel als een vanzelfsprekende zaak beschouwd. Misschien wordt het dan iets vlug ger door nog meer speeldagen met een aangepaster Theater Terzijde, zo-' als het zich bijvoorbeeld liet zien in. ,Don Cristobal, of de klucht met de. knuppel' van Garcia Lorca. Hoogtepunt van de creativiteitsdag werd ongetwijfeld het speelfeest waar elke groep kon tonen wat er met de tijd was gedaan. De soms zeer verrassende resultaten geven aan dat organisatie en deelnemers best aan een herhaling mogen den ken. De Spt 69 krutcerde de deelnemers behalv. Sohouwen-Duiveland voor een be langrijk deel uit Zuid-Beveland. Ook Walcheren en de Zuidhollandse ei landen waren vertegenwoordigd. Dat geeft de nodige moed, vooral met het oog op de Zuidbevelandse wen sen om van het volgend jaar voor die streek ook een speeljaar te maken. Gedeputeerde A. L. van Geesbergen, speciaal belast niet culturele zaken en de sociale-eultiirele infra-strne- tnur van de provincie verspeelde evenals de heer Jan Toledo, adjunct- directeur van de 1 leuivse culturele raad, een gewone, zaterdag aan een ongewone speeldag'. 1 VLISSINGEN Een bejaarde Vlissinger is zaterdagavond aan gehouden omdat hij van plan zou zijn geweest zijn vrouw 0111 liet. le ven te brengen- Voordat de man, de bijna zeventigjarige C. van der M., zijn bedoelingen kon uitvoe ren, greep de polïlie in. De man leefde al vrij lange tijd in on min met zjjn 65-jarige vrouw en al eer der had hij gewelddadigheden tegen haar begaan. Van der M. was van plan om zjjn vrouw zaterdagavond niet een steel van een schop dood te slaan en liet stof felijk overschot met een auto weg te brengen. De Vlissingse politie hield de man echter in de gaten, mede gezien de geweldda digheden In het verleden. Toe.11 zater- dagavond herhaaldelijk een auto met Van der M. er in, bij de Van Dishoeck- straat heen en weer reed, kreeg de po litie argwaan. De politie wilde de zeker- heid hebben dat Van der M. het inder- daad op zijn vrouw had gemunt en daar- om werd mejuffrouw R. M. Gernaert, de assistente van de kinderpolitie, vermomd als mevrouw Van der M. Haar postuur week eohter te veel af van dat van me vrouw Van der M., zodat de man niet tot handelen overging. Hierna besloot de politie in te grijpen en de man aan te houden. In de auto werd een zware steel van een schop gevonden, die in krantepapier was gewikkeld. GOES De Nederlandse Genoa ogischa Vereniging houdt de landelijke verga dering op 26 april in Goes. De afdeling Zeeland van de vereniging heeft zater dagmiddag tijdens een vergadering on der meer gesproken over de voorberei dingen voor die dag. Op de landelijke vergadering zal de heer G. A. C. van Vooren uit Aardenburg over hetzelfde onderwerp spreken als hij zaterdag in Goes deed: .Emigratie uit Vlaanderen naar Zeekind in vorige eeuwen'. Aan de landelijke vergadering, dn: in de .Korenbeurs' in Goes wordt gehouden, wordt een tentoonstelling verbonden, die in de zalen van het oude weeshuis aan de Singelstraat wordt ingericht. De tentoonstelling zal liggen op heraldisch terrein. Het gemeentebestuur van Goes 1 zal de vereniging officieel ontvangen ten stadhuize. Ter gelegenheid van de vergadering op 26 april wordt een Zee landnummer van het maandblad van de vereniging ,Gens Nostra' uitgegeven. i ,De Schelde' Studentenorkest op ,Het Zilveren Schor' ARNEMUIDEN Het Nederlands Stu denten Orkest heeft zijn eerste rust- en repetitieweekend in het centrum .Het Zilveren Schor' bij Arnemuiden achter de rug. Vrijdagavond, na de ontvangst in hotel ,De Burg' te Middelburg door onder anderen burgemeester mr J. Drij- ber, het Zeeuws damescomité van liet NSO en het bestuur van de ZVU, is het orkest met dirigent Jan Brassen naar Arnemuiden gegaan. Zaterdag en zondag is er druk gerepeteerd. Deze ochtend maandag is hel gezel schap naar Rotterdam vertrokken. Op het programma staan nog concerten in de Maasstad, Apeldoorn, Arnhem, Eind hoven, Dordrecht, Utrecht, Groningen, Den Haag en op 31 januari het gain- concert in Amsterdam, Zaterdagavond houden de orkestleden op .Het Zilveren Schor' hun traditionele feestavond. VERWACHT... Zacht weer met enkele regenperiode». Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. voor dinsdag: zon; minder dan 20 pet) min. temp.: 2 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent, voor woensdag: zon: minder dan 40 pro cent; min. temp.: 3 tot 8 graden boven normaal; max. temp.: 3 tot 8 graden boven normaal: kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZUIDELIJKE WIND Aanvankelijk opklaringen, van het zuid westen uit geleidelijk toenemonde bewol king maar tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uil zuidelijke richtingen. Dezelfde teniperatcuren als zondag of iets lagere. ROB ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2