Recreatie voor Bruinisse oorzaak van moeilijkheden Groeiend verzet in Spaanse R-K kerk RAAD HAD GEEN MOEITE MET BEGROTING Inwoners Wemeldinge vergaderen met het gemeentebestuur Pieter de Bodt exposeert Hulst CHR. BOUWSTICHTING WIL TWAALF WONINGEN IN BAARLAND PLAATSEN Voorlichting over aardappelteelt in Middelburg Jonge priesters contra Franco en episcopaat CB0Z HEEFT KRITIEK OP HET WETS0NTWERP-ZIEKENHUISB0UW Eerste ouderavond van chr. lts Verkeersexamen Fusie tussen schoolverenigingen in Middelburg 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 JANUARI 19Ó9 WEMELDINGE. Voor de tweede Overdekt zwembad mag niet teveel geld gaan kosten BRUINISSE De recreatie brengt voor Bruinisse problemen en vooral meningsverschillen met zich mee. Dat bleek donderdag avond tijdens de raadsvergadering, hoewel alle problemen niet duide-i lijk aan de oppervlakte kwamen. .De verenigingen dienen zich samen te bundelen, voor het geval men niet met het gemeentebestuur kun praten', heeft de voorzitter van de VVV-Bruinisse on langs op een vergadering gezegd. Brui- itisses burgemeester Ch. van de Linde kwam hier in zijn nieuwjaarsrede op terug. Hij noemde de uitlatingen betreu renswaardig. ,Ik acht een dergelijke op merking volkomen misplaatst', zei hij, ,in de eerste plaats, omdat hieruit do gevolgtrekking te maken is, «lat men geen vertrouwen heeft in het gemeente bestuur'. Dat heeft, zo bleek tijdens een ander agendapunt, de plaatselijke watersport vereniging ,Bru' ook nauwelijks. De ver eniging is het namelijk helemaal niet eens met de overeenkomst, die het ge meentebestuur met hen wilde sluiten voor de verhuur van ligplaatsen voor jachten. Dat men het daarmee niet eens was. heeft de vereniging op de dag van de raadsvergadering per brief la ten weten aan de raadsleden, maar niet aan de burgemeester, die over de over eenkomst met ,Bru' heeft onderhandeld. De burgemeester was niet erg blij met deze wijze van handelen. .Eigenaardig', noemde hij het. ,Ik krijg de indruk, dat de bestuurders van ,Bru' elkaar maar op zitten te jutten', merkte wethouder S. A. Jumelet op. Overigens konden de raadsleden zich met de concept-over eenkomst van burgemeester en wethou ders verenigingen, zodat de onderhan delingen opnieuw kunnen beginnen, ginnen. Raadslid M. J. van de Velde (pvda)i kwam voor dit werk met een eigen plan. dat uitvoerig door b en w zal worden bestudeerd. De voorlopige vast-] stelling van een plan voor de stichting 1 van een haven met buitendijks Indus- trieterrein ontmoette ook geen bezwa ren. .Als dit plan door mocht gaan. zijn we daarmee op de goede weg', merkte de burgemeester op. Zwembad Het principe-voorstel om mee te wer ken aan de bouw van een overdekt zwembad voor Schouwen-Duiveland in Zierikzee werd niet zo vlot goedge keurd. ,Ik distancieer me van de gelde lijke gevolgen van een eventueel prin cipebesluit', zei wethouder Jumelet. .Het gaat volgens burgemeester Boers- ma van Brouwershaven ons jaarlijks 8000 gulden kosten. Dat kan nog twee keer zoveel worden. Volgens mij krij gen we van het rijk geen 75 procent subsidie, maar 25 procent'. De wethou der het er geen twijfel over bestaan, dat de kinderen later waarschijnlijk goedkoper kunnen leren schoolzwemmen in het toekomstige instructSebad in het naburige Nieuwerkerk. Brunova Nog een stukje recreatie kwam ter sprake bij de behandeling van de inge komen stukken. Daarbij was een brief van de NV Brunova, die toestemming vroegen een hotel-restaurantschip te mogen afmeren in de werkhaven. Volgens de brief is dit schip nodig voor de snelgroeiende recreatie. De zaak zal nog in b en w worden besproken. Voor het afmeren van een dergelijk schip in de werkhaven is volgens burgemeester Van de Linde ook toestemming nodig van rijkswaterstaat. Brunova is een on langs opgerichte nv., die tot doel heeft de recreatie te bevorderen. Initiatiefne mers zijn vijf middenstanders en boe ren, die niet geheel tevreden zijn met de gemeentelijke activiteiten op het bied van de recreatie. niem kritiek geuit op het beleid van de directeur van de centrale dienst en de gemeenteopzichter. Op verzoek van de burgemeester wa ren beide functionarissen tijdens de raadsvergadering donderdagavond aan wezig. om de zaak nog eens helemaal door te nemen. De burgemeester had de raadsleden reeds van te voren van de komst van de twee mannen op de hoogte gesteld en hun gevraagd schrif telijke vragen of klachten over hun be leid voor te leggen. Tot zijn verbazing kwam er geen enkele reactie van de zijde van de raad. ,Nu zit ik er een beetje mee', sprak hij zowel tegen de raad als tegen de beide ambtenaren, die klaar zaten om hun beleid te verdedi gen. ,Ik weet niet helemaal, wat ik er mee aan moet'. De burgemeester sloeg er de zojuist goedgekeurde no tulen eens op na. En jawel, daar was zwart op wit te lezen, dat de raadsle den hun klachten wel eens aan de twee gemeentefunctionarissen wilden voorleg gen. Glas water De burgemeester was het in grote lij nen met zijn wethouder eens. Toch achtte hij het zeer aan te raden, dat de gemeente zich in principe akkoord zou verklaren met het zwembadplan, zonder zich echter tot medewerking te verplichten. .Het is belangrijk, dat u m dit geval eilandelijk denkt. Maar dat moet natuurlijk niet ten koste gaan van duizenden guldens', sprak hij. Raads lid C. Kik (sgp) wilde iets voorzich tiger zijn met dat eilandelijk denken. ,We zitten hier voor het belang van Bruinisse'. Beide belangen konden in de ogen van de socialist Van de Velde best samen gaan. .We moeten de volksge zondheid niet nu uit het oog verliezen, daarvoor moeten we geldop kunnen brengen. Voor de bouw van 10 bejaardenwonin gen. die als onderdeel van de Schouwse bouwstroom in Bruinisse worden ge bouwd. had de heer Van de Velde liever een plaatselijke aannemer aangetrok ken. ,We hebben de laatste jaren veel met de eigen aannemer gedaan. Daar voor hebben we wel een pluimpje van de raad verdiend', merkte wethouder Ju melet een weinig verongelijkt op. .Me neer Jumelet, u weet dat de raad met erg kwistig is met pluimpjes', troostte de burgemeester hem. maal organiseerde hel gemeentebestuur; van Wemeldinge vrijdagavond een by- 11I eenkomst tussen bevolking en gemeente bestuur in het Dorpshuis. De eerste HULST Bij boekhandel Van Gevt iu maal was een dergelijke bijeenkomst, Hulst is tot; 4 februari werk van do bjj vvyze van proef, gehouden in januari Zeeuws-Vlaamse kunstenaar Pieter de irige jaar. i Bodt te zien. De expositie werd gistcr- ond geopend door de heer Aart Jans- 'niltureel ambtenaar van de ge- ADVERTENTIE) In Hotel Noordzee-Boulevard iedere zaterdagavond DINER-DANSANT Boulevard de Ruyter 2-Vlissingen Telefoon 01184 - 22 45 Met instemming door raad ontvangen De burgemeester probeerde nog eens bij ieder raadslid, of er nu werkelijk geen klachten waren. Er kwam iets: de gemeenteopzichter zou in gebreke zijn gebleven ten opzichte van een gebouwtje op "net voetbal terrain. Maar het bleek loos alarm, het was een geval van drie jaar geleden. ,Ik moet tot mijn grote vreugde constateren, dat alles een storm :n een glas water was', sprak de bur gemeester niet weinig vrolijk. De raad had donderdagavond geen moei te met de begroting voor '69. Een voor- lopig plan voor de aanpassing van de werkhaven aan de nieuwe delta-om standigheden werd ook goedgekeurd. Excursie naar varkensbedrijven in Noord-Brabant GOES De rijksveeteeltvoorlichtings- chenst organiseert dinsdag 4 februari in samenwerking met de varkensfokvere- niging .Walcheren' en de varkenshou- rlerijkemen .Walcheren' en .West Zuid- Beveland' een excursie naar Noord-Bra- bant. De deelnemers vertrekken om r.aif aoht 's morgens vanaf de Middel burgse markt. In Brabant worden on der meer bezoeken gebracht aan het varkensmestbedrijf van de heer Van Alphen te Haaren, het varkensfokbe- drijf van de heer De Gouw te Hel- voirt en het varkens KI-station in Hel- voirt. Ook de dames mogen de excur sie meemaken. Gemeente sticht nu geen eigen vereniging meer BAARLAND De christelijke woni ngbouwst i chting Zuid- en Noord-Beveland is in principe be reid in Baarland twaalf keuzewo ningen te bouwen. Een gebaar, dat vrijdagavond door de gemeente raad met grote instemming werd ontvangen. Dit betekent, dat de oorspronkelijke gedachte zelf een woningbouwvereniging te stich ten, geen verdere uitwerking zal krijgen omdat het stichten een zeer lange tijd van voorbereiding zal vergen en in twijfel wordt ge trokken, of de kroon wel gepor teerd zal zijn voor een dergelijke miniatuurorganisatie nu de ko mende herindeling steeds meer in zicht komt. Wat men in Baarland wil, ia dat er zo gauw mogelijk met de bouw van deze woningen wordt begonnen. Besloten werd dan ook, bij de woningbouwstich- tlng een definitief verzoek te doen, waarbij de gemeente zich volledig ga rant zal stellen. De huur van de wonin gen zal op grond van de laatste bouw activiteit van deze stichting komen te liggen op ongeveer ƒ115,per maand. Raadslid C. de Vriend (gem. bel.) zou evenwel gaarne de voorwaarde willen stellen, dat verhuur ln overleg met het gemeentebestuur van Baarland plaats vindt en dat die personen de voorkeur krijgen, die al geruime t|jd op de wacht lijst voor woningzoekenden staan. Bur gemeester W. N. van Llere was van oordeel, dat de gemeente door de ga rantieverlening een flinke vinger in de pap zal krijgen en dat er op dit punt zeker geen moeilijkheden zuUen zijn. In zijn wat verlate nieuwjaarstoe spraak zei burgemeester Van Liere, dat er op het gemeentelijk vlak het afgelopen jaar weer flink wat tot stand is gekomen. Op het recreatie terrein kwamen er weer 42 nieuwe woninkjes bij, zodat het totaal nu gekomen Ls op 92. Momenteel la be kend, dat er nog zes gebouwd zullen worden. De bouw van de nieuwe openbare lagere school nadert zijn voltooiing. De ope ning zal vermoedelijk in februari plaats kunnen vinden. Voor deze opening, waaraan een feestelijk cachet wordt ge geven, stelde de raad een krediet van 300, beschikbaar. Verder werd voor de inrichting (gordijnen en vloerbedek king) een krediet van ƒ4600.gevo teerd. De opdracht hiervoor werd ver strekt aan de firma Schipper te Nieuw- j dorp. aan de PZEM een prijsopgave is ge vraagd voor verbetering van de straat verlichting, te denken aan het plaatsen van enkele lichtpunten buiten bebouwde kom. Zodra de gemeente defi nitief de gronden van het bestemmings plan Raadhuisstraat in eigendom heeft, zal de heer A. Traas optie krjjgen op een perceel van plm. vierhonderd vier kante meter. Verpachting Do van verpachting vrijkomende gron den gaat de gemeente voortaan voor een jaar tegelijk verhuren, B en w ach ten dit gewenst met het oog op moge lijke grondruil. Raadslid I. J. van Win- gen (prot.-chr.) bleek geen voorstander van jaarlijkse verhuur te zijn. Volgens hem zal er dan roofbouw worden ge pleegd. Voor verhuur van bijvoorbeeld twee jaar zullen er ook gemakkelijker gegadigden te vinden zijn. Burgemees ter Van Liere: ,We gaan er niet mee scharrelen'. Ook zei hij de vergoeding niet hoger te zullen stellen dan de nor male pachtprijs. Raadslid De Vriend at tendeerde er op, een huurcontract te maken. Volgens hem kan er dan toch aan dezelfde persoon indien men de gronden zelf niet nodig heeft, van jaar op jaar verhuurd worden. Hiertoe werd besloten onder intrekking van het rige raadsbesluit om tot verpachting over te gaan. Voor het bestraten van de buitenberm aan de zeedijk zal het wa terschap hulp verlenen in de vorm van aanvoer van stenen. Opdracht is gege ven tot het maken van een herbestra ting voor het tweede bungalowterrein. De PTT is niet genegen op het recreatie terrein .Scheldeoord' een telefooncel te plaatsen. Wel is huur mogelijk, maar op aandringen van raadslid De Vriend zal alsnog gevraagd worden wat de jaar opbrengst van een dergelijke cel moet zijn bij eventuele garantiestelling de gemeente. Een gevaarlijke situatie vond de heer De Vriend dat er op de camping enkele elektriciteitskastjes ka-j pot zijn. .Het gemeentebestuur dient i toch ln eerste instantie voor de veilig heid zorg te dragen'. De voorzitter zei dat het de aandacht van b en w heeft. dat de onderhandelingen voor herstel nog niet rond zijn. De heer Vriend sprak ook van een cha otische toestand op de vuilnisstortplaats. ,Er heerst een situatie die het daglicht niet mag zien', 7,0 zet h(j. H(j stelde voor een dag met bepaalde uren vast te stel len waarop het vuil gebracht kan wor den. Dit vond de voorzitter een ondoen lijke zaak omdat dan het gehele terrein omheind dient te worden. De Vriend: ,Het kan toch mogelijk voor tachtig pro cent helpen en als er dan eens een pro ces-verbaal valt, zal het wellicht af schrikken'. De burgemeester zegde toe het nog eens te zullen bekijken. Raads lid A. Beulens (kvp) stond nog stil hij het sneeuwruimen, waarmede naar zijn oordeel in Baarland vrij laat was l>e- gonnen. Die proef was geslaagd, daar liet bur gemeester C. N. F, van Sas vrijdag avond geen twijfel over bestaan. .Wij hebben daaraan nog steeds de beste her inneringen. Lk ben blij, dat we weer tegenover elkaar zitten', zei hij. En in derdaad evenals vorig jaar zat het ge meentebestuur w.eer op het toneel, voor open doek. als was het een modern to neelstuk. In de zaal zaten zo'n zestig merendeels mannelijke belangstellende Inwoners van Wemeldinge. Aan de bij eenkomst ging een korte, nu wel zeer openbare, raadsvergadering vooraf. De raad verleende eervol ontslag aan me juffrouw P. A. Oele vakonderwijzeres voor nuttige handwerken aan de 'open bare lagere school. Mej. Oele heeft een betrekking in Goes aangenomen. In haar plaats koos de'raad met algemene stem men mevrouw J. P, HamelinkToore- naar uit Wemeldinge. Ook eervol ont slag werd per 1 april verleend aan de gemeentewerkman, de heer A. Hooge- steger. Hij wordt in maart 65 jaar. De heer Hoogesteger werd vooral dank ge zegd voor zijn lange, trouwe dienst. Vorig jaar vierde hij zijn 40-jarig ju bileum als gemeentewerkman. Aan het begin van de vergadering had burgemeester Van Sas een korte nieuw jaarsrede gehouden. Opvallend was, dat hij hierin niet sprak over de oj» handen lijnde gemeentelijke herindeling. Dat vas te meer opvallend, omdat het niet 111 mogelijk is. dat Wemeldinge zjjn laat ste jaar ingaat als zelfstandige ge meente. Dit onderwerp kwam dan ook het eerste ter sprake in de gedaohtenwisse- ling tussen liet gemeentebestuur en de bevolking. ,Ziet u kans nog een derde bijeenkomst als deze te organiseren? U ziet wel, u bent met ons lot begaan, maar wij ook met het uwe', zei de heer J. v. d. Berg, hoofd van de school voor schipperskinderen. De burgemeester be greep hem wel. hoewel hij het woord .herindeling' niet had gebruikt. ,De tijd zal moeten leren, of wij volgend jaar weer brj elkaar komen', antwoordde de burgemeester. Hij maakte duidelijk, dat dat geheel afhing van de snelheid, waar mee de staten-gëneraal het wetsontwerp herindeling zou behandelen. Nog vele andere onderwerpen kwamen tot laat in de avond ter sprake. Alles mocht, alleen de persoonlijke klachten werden geweerd. ,Het is hier geen klachtenbureau', had de burgemeester eerder meent© Terneuzen. De tentoonstelling is de eerste van een cyclus waarin werk van Zeeuwse kunste naars zal worden getoond. In het kader daarvan komen er bij Van Geyt nog exposities niet werk van o.a. Hugo Met sers. Geert van Fastenhout, George De genhart, Cornelis Doolaard. Ernst Joa chim en Elie»Borchrave. Met enkele nn- dere Zeeuwse kunstenaars wordt nog onderhandeld. Op de tentoonstelling van Pieter de Bodt, zoals bekend woonachtig in Zaam- slag, zijn 34 vaak verrassende werken van hem te zien. Het is de eerste keer dat De Bodt in Hulst met een eigen ex positie komt. Werk van hem was in het Reinaertstadje al wel eerder te zien op een groepententoonstelling. Voor de ope ning van de tentoonstelling bij boekhan del Van Geyt was, zowel uit Hulst als uit andere Zeeuws-Vlaamse plaatsen, veel belangstelling. .DERDE WERELD' IN WORDING MADRID (AP) De bisschop pen van de Spaanse R-K Kerk, niet gewend aan verzet in de fa milie, horen in deze dagen een aanzwellend koor van kritiek van jonge priesters. Liberale jonge priesters zijn be zorgd om de toekomst van de kerk en haar leden. Een jonge priester beschreef een van de facetten van de toestand aldus: ,Er bestaat thans in Spanje een der de wereld, vroeger waren er maar twee, die van de traditionalisten, die Papieren tijger'? Beter een half ei dan een lege dop' UTRECHT (ANP) De Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen (CBOZ) is ,niet zo heel geestdriftig' over het wetsontwerp-zieken huishouw, dat in het najaar van 1968 door staats secretaris Kruisinga bij de tweede ka mer is ingediend. ,Ons geringe enthou siasme wordt veroorzaakt doordat de inhoud van de wet naar onze smaak te weinig aansluit bij de verwachtingen die de staatssecretaris in zijn memorie van toelichting wekt', aldus de bond, die van oordeel ïs dat de inhoud van het ontwerp heel wat minder belooft dan de begeleidende tekst zou doen ver onderstellen. De OBOZ vindt het weinig zeggen dat het wetsontwerp het bouwen van een ziekenhuis (of verpleeginrichtingen, po liklinieken, dagziekenhuizen en tegen het ziekenhuis leunende voorzieningen als bijvoorbeeld zusterhuizen en ontspan ningsgebouwen) wiil koppelen aan een door de minister of staatssecretaris te geven vergunning. ,Het zou ook wel heel vreemd zijn indien voor het bouwen van ziekenhuizen en dergelijke geen vergun ning nodig was. Merkwaardig - Sanering burg een voorlichtingsmiddag gehouden over de teelt van aardappelen. De or ganisatie berust bij de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst en de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Walcheren en de coöperatieve aardappeltelers-afzet- voreniging Walcheren. Spreker is dr ir D. E. van der Zaag, ..••'ibouwconsulent voor hakvruch- ten ;n Wagenlngen. Tr J. A. Hoender ken van het rijkslandbouwconsulent- schap te Goes zal voorts een nadere toelichting geven over de gevolgen van] de normalisatie van de rijenafstand voor andere gewassen wanneer de aardappel- en hij een rijenafstand van 75 cm wor den geteeld. Aan het architectenbureau Rothuizen- 't Hooft zal de opdracht verstrekt wor-l den een nieuw bestemmingsplan voor! het gebied buiten de bebouwde kom te! maken. Nu er aan de dorpskom enkele! oude woningen leeg staan, zal voor dat deel een saneringsplan worden opge- steld. Raadslid C. de Vriend: .Het is noodzakelijk, maar het is jammer, dat het niet vijf jaar'eerder is gebeurd'. Wat later vroeg hij bij het maken van de nieuwe bestemmingsplannen ook te den ken aan de mogelijkheid van een speel weide voor kleuters. ,Ik heb geconsta teerd, dat er een flinke reservepot voor Is, zodat het financieel niet op bezwaren kan stuiten'. Burgemeester Van Liere beaamde dit en zei te hopen er dan ook wat vastere vormen aan te kunnen ge ven. Aan de afdeling Baarland-Oudelan- •Je van VW zal een eenmalige bijdrage gegeven worden va.n ƒ75,—. De vorig jaar opgerichte afdeling moest met een; llege kas beginnen en heeft een tekort geboekt van ƒ116.78. Raadslid De (vriend wilde hieraan zijn goedkeuring, geven onder voorwaarde, dat de bij-1 -irage gezien wordt in het licht van de oprichting. Volgens hem moet een der gelijk verzoek niet leder jaar terugke-| |ren. Dit raadslid vroeg ook, om. nu er' MIDDELBURG In de geheel gevulde aula van de chr. LTS te Middelburg werd 14 januari jl: de eerste ouder avond in de nieuwe school gehouden De directeur de heer Riddersma uitte zijn vreugde over de grote opkomst, die in het tot nu toe in gebruik gestelde ge bouw in de Cellebroershof, geen plaats! hadden kunnen vinden. De directeur 011- dei-hield de bezoekers over de gang van zaken in de school. De voorlopige be huizing zal 1 maart 1969 worden ver laten. Het aantal leerlingen is nu 170 en een uitbreiding tot 450 wordt waar schijnlijk geacht. In de toekomst zal aan de nu reeds aanwezige vakrichtingen houtbewerken, metaalbewerker en elec- trotechnlek zeer waarschijnlijk de afde lingen ITO en procestechniek toegevoegd worden. Na een kopje koffie met tra.ctat.ie wer den de ouders m de gelegenheid gesteld het gebouw te bezichtigen. De praktijk- afdeling Is klaar. De bezoekers toonden zich enthousiast over de uitermate mo derne inrichting en inventaris van het gebouw. Na. de pauze werden vragen be antwoord. die b(j de ouders leefden. Hier- btj werd tevens een ouderraad samen gesteld. Na deze geanimoere avond be sloot de adjunct directeur de heer Aclri- aansa de 'avond met gebed. Globe' had veel succes in Zierikzee Het zuidelijk toneel .Globe' heeft vrij dagavond in de concertzaal te Zierik zee het satirisch stuk .2, 4. 6, 8. wie wordt er om zeep gebracht?' met veel succes opgevoerd. Het stuk van de be kende cartonist Feiffer boeide de zaal van het begin tot het einde. De regie was in handen van Adrian Brine. Glo be kreeg aan het eind onder een dank baar applaus bloemen aangeboden. ,De Nieuwe Comedie' bracht jeugdtoneel in Ledeltheater OOSTBURG Onder auspiciën va.n de ZVU gaf het toneelschap ,De Nieuwe Comedie' vrijdagmiddag in het Ledel theater te Oostburg een voorstelling voor de leerlingen van het voortgezet te onderwijs. In plaats van het aange kondigde spel .Lekker blijven leggen maffen' (dit stuk is tot 25 februari uitgesteld) kregen de leerlingen nu een aantal voor toneelpresentatie bewerkte gedichten nu een aantal voor toneel- Sresentatie bewerkte gedichten en ver alen te zien. Het programma viel bij de jeugd erg in de smaak. Het Verbond voor Veilig Verkeer te Hilversum heeft bekend gemaakt dat dit jaar het schriftelijk gedeelte van de landelijke verkeersproef voor de lagere scholen en het buitengewoon lager on derwijs wordt gehouden op dinsdag, 11 maart. De datum voor de schriftelijke verkeersproef voor het voortgezet on derwijs is voor 1969 bepaald op dins dag, 25 maart. MIDDELBURG De besturen van een aantal te Middelburg gevestigde scho len voor hervormd en gereformeerd on derwijs hebben twee nieuwe verenigin- fen opgericht e vereniging voor protestants christe lijk onderwijs (basis-onderwijs) de vereniging voor protestants christe lijk voortgezet onderwijs (mavo). Zo spoedig mogelijk zal op de statu ien van genoemde verenigingen konink lijke goedkeuring worden aangevraagd. In de nieuwe vereniging voor het ba sis onderwijs zullen worden onderge bracht de Casembrootschoot. Zuidzingel, de Griffioenschool. Olmenlaan, de Heren- ra^-MaSSS! tïï BMB ffïïSBS de Nieuweryestraat, de hervormde gemeenten van Middelburg, waar de school aan y/ex-kxa-ivm 1 s in de wykgemeente Zand'. De week daarna, nl zondagmid- -onderwljsl dag 26 januari zal hij 11a vooraf 's mor- ■n a gens te zijn bevestigd door ds I. C. 0—1.101intrede doen als Vrij evangelische gemeente Wemeldinge bestaat 90 jaar De vrije evangelische gemeente te We meldinge herdenkt dit voorjaar het feit dat 90 jaar geleden besloten werd tot gemeentevorming. Door de arbeid van ds H. J. Budding, die tot ver buiten Goes mensen bereikte met het evange- l'e is er ook in Wemeldinge behoefte gekomen aan zulk een vrije gemeen- mcidinge en thans te Wormerveer, spre ken over: ,Wat betekenen deze 90 ja ren?' Deze diienst vangt aan om IC Nadat men aanvankelijk in huissamen komsten onder leiding van A. van Vel- zen bijeenkwam, werd later een klein, kerkje' gebouwd. Op 21 maart TS79 werd onder leiding van ds K. Loggers, de opvolger van ds Budding te Goes, tot stichting van de gemeente over gegaan. Meteen werd een predikant be roepen. De oud-zendeliing Adrianus Mooij uit Egypte vervulde hier te lan de vele spreekbeurten en ook in Wemel dinge hoorde men hem gaarne. Na het aannemen van het beroep werd hij op 20 april van dat jaar als predikant beves tigd door ds Loggers. Deze eerste predikant diende de ge meente precies 40 jaren. Na een over. Toen de gemeente vacant was en er telkens preclikes van elders optra den, kwam er een geestelijke opleving. Deze werd door ds Van VÏiet geordend en in goede banen geleid. De gemeente bloeide op. Er moest een nieuwe kerk worden gebouwd. De tegenwoordige pre dikant ds G. van Bruggen is de achtste in de geschiedenis dér gemeente. De laatste voorgangers, ds W. de Goede, ds J. A. Hamers en ds J. G. Niewöhner zul len ln deze herdenkingstijd in de kerk te Wemeldinge prediken. Afscheid ds Ch. Lingen Ds L. Lingen zal zondagavond 19 janu ari om zeven uur in de Ontmoctings- school aan 't Zand 91 de Rentmeesterlaan jn Zuid. De vereniging zal omvatten: de Griffieonschool de Olmenlaan en de Oranje-Nassauschool Brokken uit Rhoon de Oranjelaan. Deze fusie is voor velen de vervulling van een reeds lang gekoesterde wens om te komen tot eenheid in het gere formeerd en hervormd onderwijs in onze stad. Begroting 1969 van Koewacht dinsdag in de raad KOEWACHT De gemeenteraad van Koewacht, zal dinsdagmorgen de begro ting voor het jaar 1969 behandelen. B en w stellen voor tot het invoeren van de volgende belastingen: 200 op centen personele belasting, forensenbe lasting en rioolbelasting 25 per per ceel IVoorts tot verhoging van de hon denbelasting van 7,50 op 10 en wij ziging van de legesverordening. Wan neer de raad hiermee akkoord gaat betekent dat voor de gemeente eet meeropbrengst van 18.000. De gewo ne dienst: van de begroting is dan slui tend te maken met. een post voor on voorziene uitgaven van ruim 2000. De kapitaaldienst heeft een nadelig saldo van 595.993,76. Voorts zullen in deze vergadering een groot aantal subsidies worden vastgesteld. Het aanvangstijd- stip van de vergadering is negen voormiddag. predikant van de hervormde gemeente van Rhoon (en Pendrecht) in de clas- Rotterdam. Ds Lingen -verd on 8 komt het daar thans ln grote delen van ons land momenteel in feite wel op neer', aldus de CBOZ. Ten aanzien van de .inspraak van on derop', namëlijk door de opstelling van plannen voor ziekenhuisbouw die door gedeputeerde staten van de provincies regionaal zijn afgewogen en die de minister in staat stelt op een later tijd stip een landelijk plan vast te stellen, meent de centrale bond, dat deze vorm meer inhoud en betere resultaten zou geven wanneer direct werd uitgegaan van de vaststelling van een landelijk plan voor de ziekenhuisbouw dat dan regionaal zou kunnen worden ..ingevuld' Boventoon .In de huidige opzet is het bepaald niet uitgesloten, eerder bijna vanzelfspre kend, dat regionale-provinciale verlan gens de boventoon gaan voeren. Wel wordt over een nationaal plan gespro ken maar het wetsontwerp biedt geen enkele garantie dat zo'n plan zal zijn gebaseerd op de werkelijke behoefte en vrij zal blijven van prestige-overwegin- gen en dergelijke. Het is bovendien de vraag of de provincies voldoende ge- equipeerd zijn om de hun toebedachte moeilijke taak goed te vervullen. Wel licht zouden de provinciale raden voor de volksgezondheid goed werk kunnen doen, maar die worden ln het wetsont werp niet genoemd', aldus meent de bond. Papieren tijger De OBOZ vindt dat de afgrenzing der provincie in deze materie uiterst moeilijk is en dat een regionale op zet, afgestemd op bepaalde medische en bevolkingscentra, verreweg te ver kiezen is boven de ,in dit verband nietszeggende historisch bepaalde provinciegrenzen'. Volgens de bond ls er geen enkele garantie dat de zlekenhuisbouwwet, als het op kern punten aankomt, meer zal zijn dan een papieren tijger. Hij stelt ook dat de vrees temeer wordt gerechtvaar digd omdat de opzet als zodanig toch al beperkt is. De vergunning is nodig voor de bouw, niet voor de inrichting van het zieken huis. Voor de aanschaf van dure appa ratuur is geen vergunning nodig, voor het aantrekken van (super-)specialis ten evenmin, Van een doelmatige con centratie van kostbare apparatuur die dikwijls alleen door teams van deskun digen kan worden bediend zal dus geen sprake zijn, de wet geeft daarvoor geen bevoegdheid, zegt de CBOZ. De bond is van oordeel dat ten aanzien van het wetsontwerp het beter een half el dan een lege dop' zeer nadrukkelijk geldt. De bond pleit voorts voor een betere samenstelling van het college voor de ziekenhuisbouw dat ln het ka der van de nieuwe wet een zeer belang rijke plaats kan gaan innemen. Volgens de CBOZ js het onjuist dat het college geheel of .in hoofdzaak bestaat Uit be langhebbenden. ,Dat doet enigszins cor poratief aan'. Veel Juister 7,ou het zijn als het college zou bestaan uit onafhankelijke deskun digen plus een minderheid van belang hebbenden. Het is ook wenselijk dat het college de beschikking kreeg over een goed bemand eigen bureau dat in staat ls wetenschappelijk onderzoek te ver richten en duidelijk onderscheid te ma ken tussen nationale noodzaken en re gionale wensen. ,GEEN PLAATS VOOR REBELLEN IN DE KERK' VATICAANSTAD (AP) Een voor aanstaand kardinaal van het Vatikaan heeft gezegd, dat er geen plaats is voor rebellen ln de Rooms-Katliolieke Kerk. Hij zei, dat de kerkwetten elk recht voor rooms-katholieken uitslui ten om te protesteren tegen de beslis sing van de bisschoppen en de paus. De nieuwe aanval op .rebellerende' priesters en leken sond in een artikel van kardinaal Pericles Felici In het weekblad van het Vatikaan, de Ossev de kerk liefhadden en haar voor schriften zonder ervan af te wijken opvolgden en de anti-klerikalen. die de kerk en haar leringen haatten. .Thans Is er een derde wereld: die der jongeren, die via hun moeders de invloed van de kerk hebben on dergaan en die anti-kerkelijke ge voelens hebben van hun vaders. Zij staan in tweestrijd tussen twee in vloeden en weten niet waar zij heen zullen gaan.' Een andere jonge gees telijke. zei dat paus Paulus VI een gevangene is van de Vaticaanse con servatieven, maar voegde hieraan toe: .Vergeleken met de Spaanse kerk zijn die conservatieven libera len.' Geen precedent Hot Madrlleense ochtendblad .Nuevo Diario' vestigde kort geleden de aan dacht op een toeneming van het aan tal brieven met kritiek zowel van le ken als van geestelijken en schreef: .De hoge geestelijkheid zal enkele totaal nieuwe standpunten moeten innemen, omdat er geen precedenten bestaan.' Enkele dagen later zei mgr Casimire Morcillo, de aartsbisschop van Madrid: .Er zijn kleine groepen gelovige christenen, die zich met weinig of geen nederigheid los voe len van elke band met de opvolger der apostelen en de opvolger van Petrus zelf.' In zijn verdediging van het leiderschap van de kerk deed mgr Morcillo een beroep op deze niet nader genoemde groepen om be rouw te tonen: .Er is niemand, die het getuigenis van de profeten kan bezetten als zij zich verzetten tegen de kerk en erbuiten is de laat ste maanden geweldig geweest en wordt bijna met de dag heviger. De bisschop van San Sebastian, mgr Lorenzo Bereciartua. heeft de rege ring openlijk beschuldigd van schen ding van 't concordaat tussen Span je en het Vaticaan door de arrestatie van Baslcische priesters en het door zoeken van kerkelijke gebouwen in noordelijk Spanje. De regering heeft deze beschuldiging snel afgewezen, maar nieuwe onderhandelingen over het concordaat, die jongere pries ters zien als een kans om de kerk los te maken van de regering Franco, zijn bespoedigd. Een kerkelijke com missie en een staatscommissie zul len volgens een zegsman deze maand bijeenkomen om met de onderhan delingen die enkele jaren kunnen du ren, te beginnen. Zeshonderddertig Spaanse priesters hebben een paar weken geleden een brief gepu bliceerd, waarin aan de bisschoppen wordt gevraagd, afstand te doen van regeringssubsidies. In het bijzonder van priestersalarissen. De priesters betoogden, dat het aanvaarden van staatssalarissen de indruk geeft, dal zij staatsambtenaren zijn, dat zij in de ogen van de gelovigen niet vol doende onafhankelijk en belangeloos lijken en dat vele gelovigen hen be kritiseren alsof zij leefden zonder te werken. Vierenvijftig priesters heb ben by de publicatie van de brief af stand gedaan van hun staaitsinko- men, 310 verklaarden de salarissen te willen afschaffen maar geen mid delen van bestaan te hebben en 265 steunden het denkbeeld en gaven ui ting aan hoop, dat spoedig een Jtid- del zou worden gevonden. Opus Dei Ofschoon dit nog verre verwijderd is van scheiding van kerk en staat, zijn er velen, die het zien als een begin. Sommige leden van .Opus Dei', "de lekenorganisatie, die in Spanje snel een machtspositie heeft verworven* en het pluralisme heeft omhelsd, heeft verklaard de scheiding te zul len steunen. Wat de priesters met hun brief schijnen te zeggen en ve len ln particuliere gesprekken uiti/i is, dat zij willen dat de kerk zich los maakt van elke verbondenheid met de regering-Franco. Zij willen trach ten. de derde wereld te winnen zon der politiek. Zij zijn bang daarin niet te kunnen slagen onder een conser vatief etiket. mei 1928 te Hoek van Holland geboren, i Yatore, Romano- Het artikel volgt op Hij bezocht eerst het Marnlx-gymna de rede van de paus van woensdag] sium te Rotterdam en studeerde daarna waarin hij een aanval deed ,op de vorm aan de rijksuniversiteit te Utrecht, wear I en de, geest van de protestantse refor-,' hij op 11 december 1952 zijn kan,];- matie binnen de kerkelijke rijen, daatsexamen theologie en 2e.st.1en maan. I De protestbeweging, aldus cte kardi- den lajter op 9 april 1954 ook zijn ker- 1 j" «-«•■-- kelijlt examen aflegde. Nadat de heer Lingen 0 a van 1 oktober 1.954 tot 1 februari 1955 vier maanden bij ds E Durkstra, toen nog predikantvan dp voormalige hervormde gemeente van Koudekerke en 't Zand Qp Walcheren stage had gelopen werd n(j op 6 no vember van datzelfde jaar bevestigd als predikant van de hervormde geme;nte van Kolderveen en Dinxterveen. Op 29 november 1959 verwisselde ds Lingen deze gemeente met die van Klaziena- veen-Zwartemeer en op 18 oktober 1964 werd hij door zijn mentor, ds E. Durk stra, toen nog ziekenhuispredikant to Almelo en thans 2endin,gsprcdlkant. op Timor ln Indonesië, bevestigd als oredi- kant van de voormalige hervormde ge meente 't Zand. die sinds 1 janucn 1966 een wljlcgprneente van de her vormde gemeente van Middelburg is. Te Middelburg was ds Lingen scriba van het breed moderamen van de classlcale vergadering van Middelburg en voor zitter van de afdeling Walcheren van de christelijk# oudervereniging .Philadel phia.' naai in zijn artikel, is ,een bijna epi demisch verschijnsel', dat zelfs van daag de Kerk treft ,I-Iet pretest heeft in feit het altaar bereikt en God moge verhoeden dat de ze heilige plaats er"door besmet wordt'. Felici, een van de hoogste medewer kers van de paus was secretaris-gene raal van het concilie. Hij is nu presi dent van de Vaticaanse commissie voor herziening van de kerkelijke wetten en vamn de Vaticaanse commissie voor de Interpretatie van de decreten van het concilie. .Op het ogenblik propageren en verde digen sommigen het protest als een recht van de gelovigen tegen de hiërar chie, zeggend dat de gelovigen ook het volk van God zijn en als zodanig moe ten bijdragen.... aan die vernieuwing die openlijk bepleit werd door het oecume nisch concilie en die. volgens sommigen, verhinderd en vertraagd wordt, door sommige invloedrijke leden van de hiërarchie...' .Het is noodzakelijk voori het protest dat. het binnen de grenzen van de wet blijft ook wat de middelen en do vormen betreft'. Neger-pastoor dreigt met ontslag CHICAGO (AP) De enige neger- pastoor in het aartsbisdom Chicago heeft met ontslag gedreigd indien kar dinaal Cody niet een andere neger be noemd als pastoor. Past. Rollins Lam bert van de St. Dorothy kerk noemde op een persconferentie de kardinaal een .onbewuste racist'. Hij nam het op voor zijn kapelaan George Clements van wie hij zei dat deze in zijn plaats benoemd had moeten worden als pas toor van de Dorothy kerk. Als pater Clements niet onmiddellijk tot pastoor- benoemd wordt en als zwarte pastoors niet zoveel mogelijk benoemd worden in zwarte parochies zal geen pastoor van de St.-Dorothy church blijven' zo zei hij. Jezuïet in Rome: pressiegroepen voor gebruik pil' VATICAANSTAD (KEUTER) De Jezuïet Giuseppe Greco, verbonden aan de Gregoriaanse universiteit ln Vati caanstad, heeft in de .Osservatore Roma no' verklaard dat pressiegroepen enor me bedragen b.ebben gebruikt 0111 de publieke opinie voor het gebruik va.n de ,pll', hot orale middel ter voorko ming van zwangerschap, te winnen. Deze groepen, gesteund door vnorlicli- tingsmedia, hadden massaenmpagnes ge voerd 0111 de pil ingevoerd te krijgen bij hel grote publiek. Volgens paler Greco zijn deze pressie groepen geïdentificeerd. Hij noemde ze echter niet. Landen in Azië, Afrika en Latijns-Am er Ilea hadden gunstig ge reageerd op het in de pauselijke ency cliek Humanae Vitae vervatte verbod op het gebruik van kunstmatige voor behoedmiddelen. maar in de westelijke landen was het ,in verband met de daar gevoerde propaganda noodzake lijk de publieke opinie te corrigeren.' KERKELIJKE MUTATIES NEDERLANDS HEKV. KERK. Beroepen in Den Haag (vakalure ,.T F. van Woerden) W. Roggeveen, stu dentenpredikant in Eindhoven. Beroepen te Den Haag, wijkgemeente Johanneskapel. W. Roggeveen, stiiden- tenpredlkant te Eindhoven Aangenomen naar Rotterdam-Zuidals zielcenhuiispredikant (ziekenhuis Ikn- zia) toezegging M. J. ten Bruggenkate te Rotterdaim-Zuld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 6