extïA ,JA', ZEGT DE PATER ,NEE', VINDT BLEYENBERGH WIE LER VA RIA WEER CONFLICT BIJ TEE-SET? BANDLEDEN BEZORGD OVER SITUATIE NEDERPOP ALLEEN CUBY MAG EXPERIMENTEREN...' TWEE OPINIES OVER: IS SLUISKIL LEEFBAAR? R. CLAEIJSSENS: ,DRIE UUR AAN 'T BlUART IS ER NIET BIJ' TEE-SET: TROUBLES? TETTEROO ZELF REGELEN BELABBERD VRIJDAG 17 JANUARI 1969 ZEE UWSC H-VLAAN DEREN SLUISKIL Is Sluiskil, na de revolutie die de kanaalverbreding teweegbracht, nog een leefbaar dorp? Ja', zegt pater Paulinus Kuipers, rector van het Capucij- nenklooster en één van de mensen die zich inzetten voor het verenigingsleven. ,Nee', vindt de heer C. Bleyenbergh, voorzitter van de hoofdzakelijk uit mid denstanders bestaande organisatie Sluiskil Belangen Twee uitersten, die elk aar nu kunnen ontmoeten in de ,Sluiskilse Gemeenschap'een breed opgezette dorpsraad, bedoeld als overlegorgaan met het gemeentebestuur van Terneuzen. Volgende week komen de omstreeks 13 leden voor het eerst bijeen. Dan maakt Sluiskil trouwens ook voor de eerste maal kennis met de mensen die de belangen van het dorp gaan behartigen. Bleyenbergh: ...klachten... Hoewel in West-Europa da zesdaagsen en de cyclo-crossen nog op volle toeren draaien, trei len de pur-sang wegrenners nu reeds volop hun voorbereidingen voor het snel naderend wegsei- zoen. U leunt het geloven of niet maar morgen over veertien dagen beginnen de eerste wegwed strijden al. Het Rivièrastadje Cannes heeft dit jaar de primeur met s'n Grote Prijs op zaterdag l februari. Op zondag 9 februari begint dan de Ronde van Andalusië en daarna geraken we er weer steeds meer in. Gelukkig maar, voor ons kan het seizoen niet vlug genoeg worden geo pend. Overigens begint de eerste wedstrijd in België pas op 1 maart, terwijl wij hier in Hol land nog wel iets langer zullen moeten wach ten. Wat we in het komende seizoen in de pro vincie Zeeland zullen krijgen, wordt zondag aan staande uitgemaakt tijdens de kalenderver gade- ring in Terneuzen, waar meestal in goede har monie de wedstrijden en hun data's worden vast gesteld namelijk de Ronde van Midden-Zeeland op vrijdag 6' en zaterdag 7 juni en de omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen op zaterdag 13 en zondag Ut september. Twee klassiekers die inmiddels een goede en bekende naam in de rennerswereld hebben verworven. Voor de liefhebbers van de baansport is er overmorgen zondag 19) een interessant pro gramma in het Sportpaleis van Antwerpen. Jac. Anquetil rijdt daar in een omnium tegen Peter Post, Porter, RitterFrits Pfenninger, Bugdahl, Se vereyns en tegen de jonge René Pijnen die z'n debuut mag maken tegen deze sterren' Voorts is er een koppelwedstrijd met jonge beroepsren ners waaronder de Nederlandse ploegen Xan Midden - Van de Walle, Stevens - Wagtmans, De Wit - Koel en onder andere Van der Lans. Jaap Oudkerlc rijdt er een achtervolgingswed strijd tegen Herman Stevens of André Poppe. Een uur tevoren (om'14 uur) zijn er nog wat junioren- en liefhebberswedst.rijden. Voor zover u het nog niet weet, de zesdaagse van Antwerpen wordt verreden van vrijdagavond 14 februari tot. en met donderdagavond ZO fe bruari. In tegenstelling tot. andersluidende be richten zo deelt de directie van het Sportpa leis ons mede is er nog geen enkel contract met renners getekend. Wel staat het in principe vast dat Van Looy, Jan Ja. en en René Pij nen aan het Antwerpse spektakel zullen deelne men. Een van de gissingen is dat Rini Wagt mans de derde man zal worden van het koppel Post. - Sercu. Nog even afwachten dus. De onvermoeibare Peter Post. (35) die dit win terseizoen heeft getekend voor niet minder dan dertien zesdaagsen, blijkt ook al weer volop ge ïnteresseerd. in het komende wegseizoen. Hoe be staat het, vraagt een normaal mens zich wel eens af. Na de zesdaagsen van Antwerpen en Berlijn gaat Peter een poosje de weg op om een paar klassiekers en andere koersen te rijden en daarna doet hij in april nog even de zesdaagse van Rotterdam, Voorts hoopt hij dit jaar einde lijk eens een gooi te kunnen doen naar de zege in de monsterklassieker Bordeaux - Parijs in september. ,Als dernyspecialist zon ik die wed strijd toch een keertje moeten kunnen winnen', aldus Post. De man die nu zowat alles heeft gewonnen wat. er te winnen valt, namelijk Jan Janssen (Tour, Zesdaagse Amsterdam, cheque van tien duizend gulden, sportman van het jaar, wielren ner van het jaar en wat al niet meer in 1968 wil nu graag Milaan - San Remo winnen. Daar na zal hij alles in het werk stellen voor goede resultaten in de Tour 1969 en in het tvereld- kampioenscha,p. Zoals bekend is Janssen nu on dergebracht in de BIC-ploeg met onder andere Jac. Anquetil, Herman Krot, die zich tol nu toe hoofdza kelijk heeft bezig gehouden met amateursheeft plannen om in 1969 met een profploeg op de weg te verschijnen. Naar verluidt zouden in die te groeperen ploeg Fedor den Hertog en Joop Zoetemelk de kern gaan vormen. SAS VAN GENT Bü meneer II. Claeijssens in Sa» vau Gent slaat sinds zaterdag een 1 raaie plaquette in de kamer, de in/.et van hel kampioenschap kader 38-2 van het district Zi*emvse!i- Vlanndrrcn. I)e wedstrijden, ge speeld in het Terneuwnsc lafé Industrla, kregen voor de 49- jarige Sasse biljarter, lid van de vereniging .Krijt op Tijd', ren uiterst spannend slot. In de laat ste partijen versloeg lilj kansheb ber G. Penneman uit Kloosterzan- de, die op zijn beurt Van Henen- naam (Concordia. Terneu/.e.n), ook een van de tophlljarter», on schadelijk maakte. Claeijssens en Penneman hadden toe» allebei fi punten uit 8 partijen inuar het totaal gemiddelde van Penneman lag lager. En zo kon het gebeu ren dat Claeijssens met de be geerde trofee naar huis ging. 725 ca- MENSEN IN DE SPORT We waren met 18 distrletskampi- oencn en ik werd 5e.' De biljartbond vindt in Claeijs sens een warm pleiter, hij is trou wens dist rictssecretarls van Zecuwsch-\ laanderen. .Er spelen elf verenigingen in de hond, dat rijn 180 biljarters. Maar enkele honderden doen niet mee Dat zijn vooral leden van clubs in het westen. Die denken nog dat zij hun eoiitribulie af moeten dragen urn er dan de topmensen mee te financieren. Zo is liet natuurlijk niet. Als je naar een gewestelijk of een nationaal kampioenschap gaat. dan lu-taalt de hond dat. Bovendien heeft zo'ii organisatie liet voordeel dat je er spelers ontmoet van je eigen sterkte. Als je simpelweg alleen maar in een clubje speelt, wordt dat al heel gauw vervelend'. Claeijssens II jaar lang. tot 1947, Zeeuws kampioen op de rugslag en 12 Jaar sportlnstrueti-ur van dc douane prepareert zich momenteel op het district-kampioenschap drie banden, dat 1 maart In Hoek wordt gespeeld. De voorvwdstrij- den In-ginnen 25 januari. oor de winnaar zit er.-en alvaardiging naar het gewestelijk kampioen schap in. lb- kansen van de Saw biljarter? .Ik hoop dat tk er dit Jaar kom. Het vorig Jaar werd ik 4e. Mmir ja, ik va» die biljarterlj gemoedelijk op. Natuurlijk s[wH ik wel eens een oefcnpnrlijtje, maar echt. elke dag 'i uur aim le t biljart... dat 1» er voor mij niet hij- ten en een hoogste serie van 49. ,Ik had overigens wel gedacht dat ik een kansje had', zegt de kers verse kampioen in het dage lijks leven douanebeambte. .Tegen de supporters van Van Eennennaam riep ik al dat hij het niet zou halen. Ik had weliswaar een keer van hem verloren, maar hij speelde op het laatst gewoon niet zo goed'. Wie Claeijssens vraagt wat hem uit zijn lange biljartcarrière is bijgebleven, hoort iets over liets kaderkampioenschap van het di strict Walcheren en Zuid-Beve land, dat hij in het seizoen '60- '61 haalde. ,Ik woonde toen nog in Ooslburg, maar die vereniging was niet bij de hond aangesloten. Daarom speelde ik in de club van Ylis- smgen. Ik ben, als distrietskam- f>ioen, toen nog naar bet jubi- eumtoemooi van de KNBB ge weest. Die bestond in '61 50 jaar. Biljarter Claeijssens met plaqiiette ...ik zei 't tegen de supporters JAZZ - RAB-ZANG-BEAT-JAZZ-R&B ONZE TOPTIEN 1. Lily the pink (Scaffold) 2. Hair (Zen). 3. Ob la di, ob la da (Marmelade) 4. Ain't got no - I got life (Nina Simone) 5. Son of a preacher man (Dusty Springfield) 6. Blue birds over the mountain (Beach Boys) 7. Going up the country (Canned Heat) 8. Albatross (Fleetwood Mac). 9. Build me up buttercup (Foundations). 10. Battle hymn of the republic. (Andy Wil liams). Lily the pink staat ook deze week 1, Hair handhaafde zich op 2. maar The Marmelade (en niet The Beatles, zoals we vorige week, als gevolg van een foute opgave, meldd'en) steeg met Ob la di, ob la da van 4 naar 3. Op 4 staat nu Nina Simone mei haar geweldige Ain't got no - I got life. Alswe ons niet vergissen moet dit num mer verder stijgen. Dusty Springfield doet het ook ndet gek met haar Son of a preacher man (van 6 naar 5) en de Beach Boys vorderden zelfs twee plaatsjes met hun Blue birds over th'e mountain (van 8 naar 6i. Op 7 vinden we als vanouds Canned Heat, een binnen- komertje van Fleetwood Mac (Allebatross) op S en 9 arriveerden de Foundations met Build me up Butter cup. Andy Williams tenslotte zakte van 3 naar 10. Verdwenen uit de toptien: Jerushale'im (Rika Zarai) en Blackberry Way van The Move. Kanshebbers te over: Race with the devil (Gun), In your life (Tower), I'm gonna make you love me (Diana Ross Supremes) en het Nederlandse Lily the pink: Drinke totteme zinke (Thijs van der Molen i. Het Is niet uitgesloten dat de Tee-Set onlangs met veel moeite .gelijmd' na interne conflicten het ko mende jaar opnieuw een scheuring meemaakt. Dat dankt de band dan min of meer aan het laatste succesnummer .Red, red wine', op eigen platenlabel gezongen door Peter Tetteroo. Het gevoelige lied blijkt achteraf een produkt te zijn van de héle .Tee Set', die op verzoek van manager Kuppen echter nadrukkelijk op de achter grond bleef. Wout Bareman en Marijke Groenendijk interviewden voor onze rubriek de band. Néé: niet over naderende conflicten, maar over de popsituatie in Nederland. Wan*, daarover is de .Tee-Set' (Dill Bennink. Peter Seüberger, Joop Blom, Peter Tetteroo en Franklin Madjid) vol zorg.. hier van de eendagsvliegen, zoals bijvoorbeeld The Ni chols en The Boots. Dit soort groepen is verderfelijk voor ons toch al barslechte muziekkkmaat Ze brengen allemaal dezelfde commerciële muziek, ze zitten vastge roest aan het procédé van 40 orkestleden met een koor. Hun stem is het enige eigene'. Dill vindt in Peter Seü berger een goede discussiemaal: hij vult opgewonden zijn collega aan. ,Nu, In 1968-1969 blijkt eens te meer dat het gros van de binnenlandse groepen een peil heeft bereikt dat nog steeds bedroevend is. Alles wordt op de markt gesmeten, alles (een uitzondering als Zen- .Hair' daargelaten) gaat af als een een lekke gieter. Da oorzaak ligt in het feit, dat de groepen teveel met be geleiding van derden werken, ze hebben geen edgen ge zicht. Men werkt zelfs niet naar een eigen sound. Neem nou Tee-Set: wij hadden direct vanaf het begin een visi tekaartje, iets aparts. Dan heb je toch geen orkest no dig? De mensen nemen je dan tóch wel, dankzij je ei gen sound. Hebben nou bijvoorbeeld The Nichols iets ongewoons? Het is allemaal hetzelfde supercommentit le stamppotwerk'. Tetteroo: ,Hoe kun je nou toch zeggen dat er hier geen peil is? Er is altijd peil geweest, maar je moet met alleen op de plalenopnamen afgaan. Trouwens, da platen worden ook steeds beter. Dat is in de eerste plaats te danken aan de technische begeleiding. Het sa menspel producer-artiest wordt steeds beter. Er wordt veel meer aandacht aan de aanwezige talenten besteed, de mogelijkheden worden op alle bestaande manieren u.tgebuit'. Dill Bennink: .Goed. de begeleiding wordt volwassenen maar waarom houdt rrren dan zo vast aan dat commerciële?' Tetteroo: .Omdat daar vraag naar is. Staan er momen teel niet plusminus 15 Nederlandse produkties tussen de 40 Veronica-topplaten Je moet je tenslotte hele maal richten naar het publiek, als de menigte commer cie vraagt moet je dat brengen'. Dill Bennink: ,Hoe komt het dan dat Cuby zo goed verkoopt?' Tetteroo: ,Die kunnen zich veroorloven niet-commer- ciële platen op de markt te brengen. Zij hebben da naam de enige goeie bluesgroup in Nederland te zijn. Cuby heeft een geselecteerde aanhang, hij verkoopt toch wel. Maar het is ook een van de heel weinigen, dia geen commercie nodig hebben. Neem de Outsiders, hun laatste elpee is zuiver experimenteel, hij verkoopt niet'« Bill Bennink is nuchter en meedogenloos in zijn formule ring. De 19-jarige Hagenaar: ,Het is nog altijd belab berd gesteld met de popsituatie in ons land. Het stikt Peter Seüberger (vader van vrijwel alle Tee-Set suc cessen» concludeert met enige trots dat ook Tee-Set het zich kan permitteren platen op de markt te bren gen waarop de eigen sound prevaleert. Het unieke ver schijnsel dat de groep een eigen platenlabel heeft (Tee- Setrecords) is hieraan niet vreemd. Peter Seüberger: .We worden in het geheel niet beïnvloed door beter- wetende producertjes. We zijn helemaal eigen baas, re gelen zelf de opnamen'. Met de managertjes gaat het bij Tee-Set kennelijk wat moeilijker.... Dat de raad geen .toporgaan' van plaatselijke verenigingen moet wor den, staat bij pater Paulinus voorop. .De mensen die meedoen treden be slist niet op als afgevaardigde van een organisatie. Wél hebben wij men sen uit het verenigingsleven ge vraagd of zij, omdat ze kennelijk al het vertrouwen van de bevolking genieten, kandidaten willen benade ren. Dat kan in hun onmiddellijke omgeving zijn of erbuiten. We gaan er echter vanuit, dat de mensen die in de gemeenschap zitten spreken voor heel Sluiskil.' Het idee voor de dorpsraad ontstond enkele maanden geleden, nadat de hervormde kerke- raad en het r-k kerkbestuur van Sluiskil al eens informeel hadden ge praat met de gemeente. Van beide kanten kwam de suggestie om dit overleg voort te zetten, zij het m breder" verband. De gemeenschap zal deze taak nu op zich nemen. Blijft de vraag: ,Is Sluiskil een leef baar dorp, zijn er wensen? Pater Paulinus: ,Als ik vind dat het met die leefbaarheid hier best goed zit, dan zeg ik erbij, dat het ons op dit moment wél ontbreekt aan de ac commodatie voor diverse activiteiten. Men heeft dan nogal eens de nei ging om het gemeentebestuur aan sprakelijk te stellen. Ik geloof niet dat dit juist is. De kanaalwerken hebben hier een heleboel overhoop gehaald, maar deze problemen lossen zich mettertijd op. Als positieve punten zie ik op dit moment de goe de samenwerking tussen de kerken, de gemeenschapszin die hier echt wel bestaat. Vrijwilligers zijn bij voorbeeld al 14 maanden bezig met de verbouwing van het patronaat, er is volop burenhulp, de jeugdsoos .Highway' kwam van de grond, we kregen "een leuke speeltuin en nu besrtaan er plannen om daaraan een zwembadje te verbinden. Wensen blijven er. maar ik ga ze nu niet noemen, omdat er allicht de indruk zou kunnen bestaan dat wij ze als klachten naar voren brengen en dat zijn het pertinent niet.' PONT De heer Bleyenbergh heeft wél een aantal verlangens, die hij zou willen rubriceren in de rubriek .klachten.' Ze gelden bijvoorbeeld hot pontje over het kanaal, dat volgens hem de leefbaarheid van het oostelijk deel van het dorp ernstig bedreigt, voor al omdat winkeliers nog steeds geen toestemming hebben om met hun wagens van het bootje gebruik te maken. .Wij moeten kilometers om rijden, dat is niet -endabel. Daarbij is het merkwaardige, dat men ons steeds heeft voorgehouden dat, als de aanlegplaats aan de oostkant klaar was. auto's ook met de pont meekonden. Die fuik ligt er al twee maanden, maar wij moeten nog om rijden.' H(j streept aan dat er aan de oostelijke kanaaloever geen enkele winkel is. Als de bewoners iets no dig hebben, zijn ze gedwongen om naar de overkant te varen. ,De dienst regeling van de pont deugt niet, naar onze mening. Op de spitsuren vaart hij een tienmknutendienst, in norma le omstandigheden gaat zij om de twintig minuten.' .Sluiskil Belangen' gaat over deze zaken in de nabije toekomst overigens praten met de rijkswaterstaat. Volgens de heer Bleyenbergh is dit overleg vertraagd, doordat van gemeentewege toezeg gingen waren "gedaan dat men van- aaaruit al in gesprek was met de waterstaat. ANDERE WENSEN Andere wensen van de bevolking van Sluiskil-Oost gelden de aan lag van een telefooncel en een postbus, bij het villapark. Als een probleem voor Sluiskil als geheel ziet de heer Bleyenbergh het ge brek aan bejaardenhuisvesting. ,ln het verleden heeft men wel eens geprobeerd of het niet mogelijk was om hier een klein bejaardencentrum of bejaardenwoningen neer te zetten. Volgens de gemeente is dat geen haalbare zaak, mede gelet op ae rentabiliteit. Maar in Sroodor- pe. dat onder de gemeente Westdor- pe "alt, worden 10 van de 12 door Westdorpe gefinancierde bejaarden- woningen bewoond door Slu'.sk lle- naars. Animo is er voldoende. Maar doordat er hier niets is, trekken de bejaarden weg, vaak tegen hun zin'. Een andere kwestie die naar het oordeel van .Sluiskil Belangen' be paald niet bevredigend verloopt, is net creëren van een nieuw dorps centrum. Enkele jaren geleden werd langs de spoordijk begonnen met de bouw van een winkelgalerij, waar plaats was voor 7 panden. Momen teel staan er 5. .De ammo is bepaald niet overweldigend. Dat ztt hem in de hoge investeringen Bcvendun is het tot dusver bij het bouwen van die 5 zaken gebleven: da omge ving van het --ntrum bhjft e'en wildernis'. Dat .aatste is een ge volg van de spoovhin, die nog steeds door Sluiskil loopL. De grond is e>- gervdom van de rijkswaterstaat, maar tot verkoop aan de gemeente komt het pas als het kanaal volle dig klaar is en men de financiële uitkomsten van het werk heeft. Sluiskil zal derhalve nog wel even op een nieuw hart moeten wachten... GEBEURT NIETS Bij al het pessimisme van de heer Bleyenbergh, is er in zijn gedach- tengang en die van .Sluiskil Be langen' toch ook nog ruimte voor andere geluiden. Want er gebeurt vanuit de bevolking méér dan voor heen, dat staat ook voor hem vast. ,Toen men pas aan die onteigenin gen en de afbraak begon werd alles lamgelegd. Er gingen zeven cafe's weg, vier slagers, kappers, bakkers, kruideniers: alles verdween. Als je daarnaast bekijkt dat er hier aan woningen ook heel wat werd opge offerd, kun je de mensen een zekere apathie niet kwahjk nemen. Maar daar raken we sinds een jaar of twee overheen: het verenigingsleven draait weer, er ontstonden weer wat middenstandszaken: kortom het dorp kwam op gang. Maar of het echt leefbaar zal worden, blijft voor mij een open vraag, zeker nu de herin deling voor de deur staat en Ter- neuzen zijn aandacht over nog meèr plaatsen moet verdelen'. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Sluiskil-oost wordt beheerst door de industrie nu de bewoners gebruik moeten maken van een pont om naar het westelijk deel te komen, wordt dat door velen gezien als een ernstige handicap. JAZZ - R&B - ZANG - BE At - JAZZ - R AyB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 23