Botsing eiste drie doden bij Geersdijk Opnieuw oeverval in Terneuzen BILT Volgende week beslissing fusie waterleidingbedrijven Conservenfabriek in Baarland District 6 Loodswezen nam afscheid van kapitein Lems 2 lr P. Stoter van ,Zeeuwsch- Vlaanderen eerste directeur Auto bij Biggekerke begraafplaats - uit de bocht ENQUETE ONDER HERVORMDEN IN TERNEUZEN ECHTPAAR OP SLAG GEDOOD Dochter overleed in ziekenhuis DOMMELENDE CHAUFFEUR ZAAIT PANIEK IN GOES AUTOMOBILIST NA ONGELUK UREN IN COMA Directeur Van der Graaf sprak te middernacht ALMANAK Bulgaarse dansers treden op in Goes Situatie Hansweert in NRU-programma PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 JANUARI 194, HOOFDKANTOOR KOMT IN GOES land. 1 van Tholen en 1 vertegenwoordi- I ger van westelijk Noord-Brabant. Ver der nog 4 vertegenwoordigers van de provincie Zeeland. Twee daarvan, onder wie de voorzitter, moeten worden aan gewezen door en vanuit het college van gedeputeerde staten en twee worden op voordracht van gs gekozen door de alge mene vergadering van aandeelhouders. Het hoofdkantoor van de nieuwe maat schappij wordt in Goes gevestigd en in Terneuzen komt volgens het voorstel een belangrijke vestiging. De raad van commissarissen van .Zeeuwsch-Vlaanderen' heeft op 2 janu ari tot deze voorstellen besloten. De commissarissen van .Midden-Zeeland' hebben dit op 10 januari gedaan. GOES De aandeelhouders van de waterleidingmaatschappijen .Zeeuwsch-Vlaanderen' en .Mid den-Zeeland' zullen zich woensdag 22 januari uitspreken over een fu sie tussen beide maatschappijen. De raden van commissarissen van de waterleidingbedrijven hebben zaterdag een voorstel voor deze fusies naar de aandeelhouders verstuurd. Uit het voor stel blijkt, dat de nieuwe waterleiding maatschappij zowel de drink- als indu striewatervoorziening voor geheel Zee land, met uitzondering van Middelburg, en voor westelijk Noord-Brabant zal verzorgen. De maatschappij wordt een naamloze vennootschap, bestuurd door een één hoofdige directie. De raden van commis sarissen stellen voor om ir P. Stoter tot directeur te benoemen. Ir Stoter is thans adjunct-directeur van de NV waterlei dingmij .Zeeuwsch-Vlaanderen'. In die functie is hij belast met de waarneming van het directeurschap van die maat schappij en van de NV Industriewater voorziening .Zeeuwsch-Vlaanderen'. De provincie Zeeland krijgt, aldus het voorstel van de commissarissen. 40 pro eent van de aandelen van de nieuwe maatschappijen in handen. De gemeen ten Temeuzen en Missingen krijgen leder 10 procent, terwijl de resterende 40 proeent verdeeld zal worden tussen de andere deelnemende gemeenten en de provincie Noord-Brabant. De raad van commissarissen mag niet meer dan 16 en niet minder dan 12 leden gaan tellen. Deze raad wordt voor de eerste keer samengesteld uit: 1 verte genwoordiger van de gemeente Terneu zen. 3 vertegenwoordigers van Zeeuwsch- Vlaanderen met uitzondering van Ter- neuzen, 1 vertegenwoordiger van Vlis singen, 1 van Walcheren met uitzonde ring van Vlissingen, 2 van Noord- en Zuid-Beveland, 1 van Schouwen-Dulve- AMBONEES IN 's-HEERENHOEK NA VECHTEN GEWOND "S-HEERENHOEK De Ambonese longeman de P. is zondagnacht ln het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen te rechtgekomen met verwondingen aan het hoofd nadat hM bij een vechtpartij h» 's-Heerenhoek betrokken was ge- De*'vechtpartij tussen een tiental Am- bonese jongens en een groep jongelui uit 's-Heerenhoek ontstond na afloop van de le dansavond van het nieuwe jaar ln de Jeugdhoeve waar xo'n 350 jongeren aanwezig waren. In de zaai was het rustig, maar buiten begon de vechtpartij. De Ambonees werd met de ambulance-auto van 's-Heerenhoek naar "Vlissingen gebracht. BIGGEKERKE Een personenauto met vijf jongelui is zondagmiddag rond Vialf zes op de provinciale weg tussen Zoutelande en Biggekerke bij de be graafplaats te Biggekerke uit de bocht gereden. De wagen ging over de kop en kwam in de sloot terecht. De snel heid en de gladde weg waren de aan leidingen tot deze manoeuvre, waarbij één van de inzittenden A- H. uit Vlis singen lichte verwondingen opliep. De bestuurder en de drie andere inzitten den kwamen met de schrik vrij door zich via portiers en kapotte achterruit te bevrijden. De auto werd geheel ver nield. TERNEUZEN Zeventig procent van de doop- en gemeenteleden in wijk 4 van de hervormde kerk van Terneuzen wil samenwerking met rooms-kathol leken en gereformeerden. Dit bleek uit een on langs gehouden enquete van hervormde zijde. De uitslag kwam dezer dagen aan de orde op een gemeenteavond van wijk 4 ln de hervormde school aan de Wag- nerhof. Ongeveer 150 kerkleden gaven daar acte de presence. De leiding be rustte bij hervormd predikant ris E. Rietveld, het programma bestond uit mu ziek. samenzang, een quiz en declama tie. De volgende avond wordt omstreeks maart gehouden. Burgemeester J. C. Aschoff zal dan iets vertellen over de planologische ontwikkeling van Terneu-| zen. KORTGENE Drie mensen zijn zaterdag gedood bij een auto-on geluk op de nieuwe voorrangs- krnising in de provinciale weg Kamperland-Colijnsplaat. De slachtoffers zijn de 42-jarige lieer J. Meulenberg uit Kapelle, zijn echtgenote (39) en hun 7-jarige dochtertje Gerda. Hun zoontje André (9) werd gewond. Het ongeluk gebeurde ln het begin van de avond. Uit de richting Geers dijk kwam een personenauto, be stuurd door de heer Meulenberg uit Kapelle, In de auto zaten ook me vrouw T. Meulenberg-Marcusse eer zevenjarig dochtertje en een zoontje van negen. De auto was op weg naar Wissenkerke. De wagen passeerde de voorrangskruising zonder te stoppen. Op dat moment kwam juist uit de rich ting Colijnsplaat een personenauto, be stuurd door de heer J. P. de Regt uit Kamperland. De heer De Regt probeer de zonder succes de overstekende auto te ontwqken. Hij reed het voertuig in de flank aan. De wagen sloeg over ae kop en kwam in de berm terecht. De heer Meulenberg en zijn echtgenote waren op slag dood. Hun dochtertje Gerda overleed later in de avond ln het Goese ziekenhuis Bergzicht. Het zoontje werd licht aan het hoofd gewond. H(j Is ondergebracht bij familie in Wissenker ke. Dokter J. van Arkel uit Wissenker ke verleende eerste hulp. De bestuurder van de andere auto kwam niet de schrik vrij. De wagen van het echtpaar Meulenberg werd totaal vernield. De andere auto werd van voren zwaar beschadigd. Het was het eerste ongeluk op deze nieuwe voorrangskruising. Het nieuws van de tragische botsing ver oorzaakte grote verslagenheid ln Kapel le. De heer Meulenberg was notabel van de Nederlandse hervormde gemeente in het bevelandse dorp. Zowel ln de her vormde kerk als in de gereformeerde kerk werd de tragische gebeurtenis zon dagmorgen herdacht. GOES Eeii slaperige autorijder j uit Woensdrecht heeft zondag-! morgen in Goes een aantal au-; tomobilisten even in een levens gevaarlijke situatie gebracht, De autorijder, de heer L. H. S. had vanaf half vier 's nachts zitten vis sen. Zondagmorgen was hij weer op weg naar huis. Toen hij om twin tig voor twaalf uit de richting Mid delburg door de Wilhelminastraat in Goes reed, sukkelde hij in slaap. Het gevolg was. dat zijn auto naar links ging koersen. Dit gebeurde tot gro te schrik van een tegenligger, de heer G. H. B. uit Goes. De heer B. kon de op hem af komende auto nog nest ontwijken door naar links te sturen. De achter hem rijdende heer De W. uit 's-Gravenpolder was minder gelukkig. Hij zag de auto met de slapende visser iets later en kon niet voorkomen dat hij aan zijn rechter achterspatbord werd aange reden. De auto uit Woensdrecht ein digde zijn kwade tocht op de stoep. HULST Bewusteloos bleef de 30- jarige autobestuurder W. d' H. uit Sint- Jansteen zitten, nadat zijn wagen ver moedelijk door te hoge snelheid op de Provinciale weg nabij het gehucht De Kraaïj uit een flauwe bocht was ge vlogen. Het ongeluk gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag om streeks half drie. D'H verloor de macht over het stuur en schoot met zijn wa gen zigzaggend over het wegdek, tot dat de vaart pardoes door een boom werd gestopt. Een voorbijganger, die toevallig voor bijkwam, ontdekte het tafereel en waar schuwde onmiddellijk de dokter en de politie. Per ambulance werd het slacht offer naar het St. Lebuinusziekenhuis te Hulst vervoerd, waar men constateer de dat D'H een grote hoofdwonde en een zware hersenschudding had opge lopen. Zondagmiddag kwam D'H pas weer bij. VLISSINGEN Zaterdag middag is tijdens een geani meerde jubileumreceptie in de Nederlandse loodsensocië- teit te Vlissingen afscheid genomen van kapitein F. H. Lems (64). Zaterdagnacht omstreeks half één klonk in de grote zaal van .Britannia' na een toespraak van direc teur/kolonel G. van der Graaf van het loodswezen (zesde district) massaal het lied ,For he is a jolly good fellow...', waarmee een ener verende dag voor de enige ju bilaris van dit jaar ten einde was. In allerlei toonaarden hadden namelijk verschillen de sprekers, onder wie direo- teur-generaal/schout bij nacht M. R. Drijfhout van Hooff, in hun toespraken van hun lof blijk gegeven. Halverwege de receptie om ul reeks half zem kwamen de top functionarissen van het Neder landse loodswezen directeur-gene- raal/schout-bij-nacht rar Drijfhout van Hooff en echtgenote, direc teur/kolonel G. van der Graaf en commissaris J. Heijsse) binnen stappen. Na een korte en spon tane begroeting van het echtpaar Lems-Maas door de directeur gene raai en zijn vrouw nam de heer H. A. J. van Hoepen, bestuurs lid van do sociëteit .Nederlands loodswezen' en tevens familielid, het woord. .We hebben u, kapi tein Lems, door de jaren heen als een prettig mens leren kennen. U voelde altijd bijzonder goed de problemen van de loodsen aan. Vooral de Jonge loodsen. Proble men, die zich nogal eens voorde den bij lessen en examens. U stond steeds achter de belangen van de loodsen, die samenvielen met het belang van de dienst. Deze be langstelling was er, omdat u al tijd oog had voor wat er onder de loodsen leefde*. Een driewerf hoera van de vele aanwezige mensen bekrachtigde de woorden van de heer Van Hoe pen. Directeur-generaal Ook directeur-generaal Drijfhout van Hooff liet zich niet onbe tuigd: ,Ik voel me bijzonder ver eerd iets tot u te mogen spre ken, kapitein Lens. Ik ben nog maar kort bij het loodswezen, maar ik moet u zeggen, als ik over Vlissingen sprak, dan hoorde ik ook vaak de naam Lems val len. Het is jammer, dat dat in de toekomst niet meer zo zal zijn, maar u weet er bestaat een oud 55-jarige leeftijd aan dë loodsen" wordt ver leend. Deze regeling is sinds 1968 van kracht geworden, red.) zal de naam Lems ongetwijfeld blijven voorteweven'. De heer Drijfhout van Hooff zei zeer verheugd te zijn, dat de heer Lems na zijn ge- zondhei dsmoei lijkheden toch aan wezig was. ,Het moet een zware wissel op uw krachten en sterkte zijn wilt u deze hele dag vol kun nen maken. Maar ik weet dat u niet anders wilt, want als trotse kapitein van de .Capelia' heeft u ondanks dat u zich niet hon derd procent voelde de zaak ook niet kunnen opgeven. U heeft net zo lang gewacht tot de moei lijkheden met het nieuwe schip al- lomaal voorbij waren. En toen heeft u zich pas laten opereren. Eerlijk, ik heb alle bewondering voor uw doorzettingsvermogen en neem met grote eerbied m'n pet je voor uw af. Toen om half zeven 's avonds de receptie werd gesloten, stond een marinebus klaar om de gas ten voor heit diner naar hotel Britannia' te vervoeren. Ongeveer honderd soosleden van het .Ne derlands Loodswezen' en genoden zetten zich even later aan tafel. Toespraak Tegen het and van het avondpro gramma omstreeks midder nacht hield directeur-kolonel G. van der Graaf als laatste een sym- Eathieke toespraak tot. de heer ems: ,Een afscheidsfeest is al tijd een beetje een weemoedsfeest, maar nu toch zeer zeker ook een welkomstfeest vanwege uw terug komst uit het Utrechtse zieken huis. Kapitein Lems, u heeft uw kwaliteiten op velerlei gebied ge toond. Met name uw verhouding met uw superrieuren en de lood sen van het zesde district Is boven alle lof verheven'. .van alles ook alles wist'. ,U zat op een kruispost en u wist daar altijd alles naar wens te laten marcheren. U deed dat op een bepaalde mander, dusdanig, dat er iets van uw geest is overgedra gen op de Jongeren. Daarom weet ik. dat er veel van uw Ideeën in de Jongeren zullen blijven voort leven. En lk geloof, dat het hier de plaats ia om er nog eens iets meer van te zeggen. Het hele dienstverband in Vlissingen brengt sfeer met zich mee, en. als u om u heen kijkt, dan weet u waar om: we werken voor hetzelfde doel en we zijn allemaal aan het zelfde verknocht. Kijkt u maar eens om u heen'. Na de heer Lems nog eens het allerbeste voor de toekomst te hebben toege wenst, besloot de heer Van der Graaf met te zeggen: .Hopelijk zien we u, zodra u weer flink •zond bent nog eens spoedig ons terug'. Feestavond De feestavond, die officieel pas om tien uur 's avonds begon, on dervond veel belangstelling. Er waren slechts weinige werknemers bij het loodswezen, die deze avond de boot misten, want in grote ge tale kwam men binnen. Het feest programma werd geopend met een optreden van het nieuw gevorm de snaren-ensemble .De Vlis-Sin- gers', bestaande uit loodsen. Bijna een half uur lang zorgden me vrouw M. Dikkers (zang en tam boerijn) en de heren E. Heugen (leider, gitaar en banjo) H. A. J. v jo), T. van Dijk (bas), J. Keus (gitaar), M. Hofland (elektrische gitaar) voor muzikale opluiste ring. De verschillende onderdelen van het programma werden steeds on derbroken door een langdurige pau ze, waarin gelegenheid was om te dansen op de muziek van het kwartet L. Zietse. Na de eerste danspauze werden drie satirische sketches, die het loodswezen op humoristische wijze doorlichtten, opgevoerd. Naar Idee van de he- r en-loodsen L. Strooband en R. Visser werd door de spelers R. de Klerk, L. Strooband, H. Wijn gaarden en R. Visser met veel heersende toestanden in het lood<*- wezen de draak gestoken. De be doeling van de toneelstukjes was, dat het merendeel van de loodsen zichzelf hierin herkende. Via nog een pauze belandden de aanwezigen b(j het klapstuk van de avond: de Conférence '68 van' Ruud Visser. Rap van tong hield deze actieve loods een meng- gelmoesje over van alles en nog wat, waaraan haast geen eind scheen te komen. Een uur lang wist de heer Visser .zijn toehoor ders met allerlei kwinkslagen nan zijn mond te kluisteren. Na het babbeltje van Ruud Visser werd de overige t(jd tot drie uur vol- gedanst. Drijfhout van Hooff van hef Nederlandse loodswezen begroet, samen met zijn vrouw hef. echt paar F. H. Lems-Maas tijdens de jubileumreceptie in de Nederland se loodsensociëteit te Vlissinaen. (Foto PZC Slot van pag. 1 strie. Het bedrijf is voor 95 procent Ïericht op de export, ie plannen van de heer Van de Vij ver zijn vrij vlot gerealiseerd. Hij is ongeveer vier jaar geleden begon nen te werken aan de vestiging en in begin december van 1967 kwamen de eerste principiële toe zeggingen voor medewerking binnen. Het provinciaal bestuur van Zeeland maakte geen bezwaren tegen de ves tiging, hoewel het terrein, dat de nv van de heer H. Hoeve uit Baarland heeft gekocht, aanvankelijk niet was aangemerkt als industriegebied. Ar beidsdeskundigen in Zeeland zijn van mening, dat net bedrijf een goede schakel vormt tussen de grotere in dustrieën en de landbouw. De heer Van de Vijver over de medewerkihg: .Het provinciaal beheer ln Zeeland is iets fenomenaals'. de arbeidskrachten in Zee- leeuwse Ronde Kees. een gezonde Vlissingse jon gen van zes, doet tegenwoordig 's zondags z'n ronde. Eerst naar grootvader, die twee kwartjes 'offert., dan naar een bemiddelde tante, die door een wekelijkse bij- ctrage van een gulden een reputa tie. van grote vrijgevigheid ge niet. en 'tenslotte gaat het naar een oom met vast werk, die goed is voor twee kwartjes. Onlangs heeft Kees ontdekt dat er ergens in Vlissingen nog een vrre oom tooont. De eerste twee zondagen kwam hij wat misnoegd 'rrug. Limonade gekregen, de tweede keer zelfs een gebakje, maar géén bijdrage. Maar de der de zondag bleek oom het begre pen te hebben. Kees kan op dit adres voortaan op twee kwartjes rekenen. Bij z'n thuiskomst bracht hij met grote ernst verslag uit van de 'succesvolle expeditie: ,Oom Ka- rel is ook donateur geworden'. Bouwlied rijf Poel in Oudclande i ook de onderaannemers zijn merendeel Zeeuwen. In begin juli van dit juar gaat in Baarland de conservenfabriek NV Spetjer Brothers en Van de Vijver van start. Op de foto: het terrein vlakbij de West ér schelde, dot bouwrijp gemaakt, wordt. iFoto PZC). GOES Op uitnodiging van de volks dansgroep .Kasporgo' treedt op 19 fe bruari het Bulgaarse beroepsdansgezel schap .Balanska Mladost' op in De Prins van Oranje te Goes. Het gezelschap heeft 20 medewerkers. Het werd in 1965 opgericht en bezocht reeds vele Aziatische en Europese lan den. De bekende zangeres van volkslie deren. Marie-Cecile Moerdijk, zal haar het optreden verlenen, j koninklijke schi] TERNEUZEN Bij de dijk van de nieuwe reehaven in Terneuzen is opnieuw een oeverval geconsta teerd. Nauwelijks 200 nieter ten noorden van de plaats waar vori ge week de dïjkvoet plusminus 50 meter verschoof, bevindt zich een verzakking van dezelfde omvang, zij het minder diep- Het is de vier de oeverval binnen betrekkelijk korte tijd. Ir F. van Rossum. hoofd van het Bouw- ons dat er geen gevaar bestaat voor de dijk, die ter plaatse 100 m breed is. Hij verwachtte dat zich in de toekomst nog herhaaldelijk dljkvallen zullen voordoen. De dijk rond de zeehaven is aangelegd met grond die vrijkwam bij de verbre ding van het kanaal Gent-Terneuzen. Een gedeelte hiervan bleek achteraf van minder goede kwaliteit te zijn. Oorzaak van de verzakkingen is de ontstabliitcit van de ondergrond, aanvankelijk Wes- terschelde. De kosten van het herstel komen voor rekening van de rijkswaterstaat. Op de foto dc oeverval. (Foto PZC) land zelf proberen te werven, ook bureau kanaalwerken in Terneuzen, zei de bouw van de fabriek is groten deels een Zeeuwse zaak. De gebou- len worder neergezet door de NV VLISSINGEN De gevaarlijke situat: op de Westerschelae bij Hansweert vormt het onderwerp van een reportage ,n het NRU programma .Zoeklicht op Nederland'. Dit programma begint van middag om half vier en wordt uitge zonden over Hilversum II. Aan hel woord komt. onder meer burgemeester Huber. voorzitter van de lersvereniging ,Schut- tevaer' afdeling üe Bevelanden. VERWACHT. AF EN TOE REGEN Enkele verspreid voorkomende opkla ringen en af en toe regen. Matige tol krachtige, in de kustgebieden mogelijk harde wind tussen zuid en zuidwwl Iets hogere temperaturen dan zondaj. Vooruitzichten voor dinsdag en woe» dag, opgesteld door het KNMI op zon dag om 18.00 uur: Van tijd tot tijd enige regen en tempe raturen in het algemeen boven normaaL Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: Zon: minder dan 30 procent Min. temp.: van 2 tot 6 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge perioden van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor woensdag: Zon: minder dan 30 procent Min. temp.: 1 tot 6 graden boven nor maal. Max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent kans op «a geheel droog etmaal: 30 procent. Normalen voor 11 tot 15 januari: min. temp. max. tenip- Den Helder 1 5 Eelde 1 4 De Bilt 1 4 Vlissingen 1 5 Zuid-Limburg 1 4 ZON EN MAAN onder 16 M onder 12.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2