~V5ordemvw CULINAIR AVONTUUR VAN N EN VOOR L HAAR i zaterdagnummer Scatch-Brite nu cadeau: Zaterdas ianuari 1969 Kanker. Wat is kanker eigenlijk? Zuster Evertse geeft de definitie. groei tan kwaadaardige ongeremde cellen Er zijn percentsgewijs teel meer goedaardige dan kwaadaardige gezwelletjes, maar juist omdat men dit niet zonder meer kan constateren it de gang naar de huisarts het eerste wat men moet doen als men ergens in het lichaam een knobbeltje voelt. Besmettelijk is kanker zeker niet. erfelijk ook niet. Men liceft het met proeven op dieren nog nóóit kunnen bewijzen. ,En daar moeten we voorlopig nog op. af gaan, zegt zuster Evert.se. Kanker is dus te genezen. Als na de behandeling geen rccidieven komen en dr patient is tien jaar onder controle gebleven wordt hij genezen verklaard. Maar patiënten die zich gerustgestelder voelen als zij ééns per iaat kunnen terugkomen op controle, komen gewoon terug. .Zelf hen ik ook wel eens bang geweest kanker te krijgen Maar dat is een gewoon verschijnsel. Dat gaat weer over'. WARME AARDAPPELSLA U kent de gewone koude aardappelsla. In Amerika eet meri echter vaak een gerecht, dat als warme aardappelsla wordt be titeld. Dit Is heel geschikt ais wij in het kader van de magere Januarimaand I eens een vleesloze dag willen Inlassen. Het smaakt uitstekend bij kool. Koek 1 kg aardappelen, zodat ze stevig blijven en schud ze niet. Ze mogen niet bloemig' worden. Terwijl de aardappelen nog koken, begint U' aan het sausje, zodat beide tegelijkertijd gereed zUn. Fruit In wat boter 200 gr. spekblokjes. Giet het vet ervan af en vermeng dit met een halve dl azijn, verdund met 2 lepels water, 1 losgeklopt ei, theelepel suiker, wat zout en peper. Verwarm dit, al roerend, heel zachtjes. Vermeng het dan met de In blokjes gesneden aardappelen en voeg het spek hier aan toe, evenals wat uiterst fijn gesnipperde rauwe ui. KALFSSCHENKELSOEP Een heerlijk zacht soepje, om alle door de feestdagen wat ver ontruste magen weer wat te kalmeren. Bestel bij de slager een mooie kalfsschenkel met vlees (kalfshaxe noemt de slager dit meestal). Zet deze op met ruim anderhalve liter water en wat zachte kruiderij: worteltje, laurierblad, takje selderij, takje peter selie Laat 3 uur zachtjes trekken. Neem de schenkel eruit en zeef de bouillon. Breng die weer aan de kook met 2 opge hoopte lepels rijst. 2 In dunne reepjes gesneden worteltjes en wat in dunne reepjes gesneden knolselderij. Laat een half uur zachtjes doorkoken Voeg er dan het in blokjes gesneden vlees van de schenkel en ook het merg uit de schenkel bij. Breng op smaak met zout, peper en wat citroensap en strooi er rijke lijk verse peterselie over. CITROENTAART vulling wordt als volgt gemaakt: roer 20 gr boter zacht en voeg er 200 gr. witte basterdsuiker aan toe. 2 afgestreken eetlepels bloem, sap en geraspte schil van 1 citroen en 2 eierdooiers. Roer deze massa zo glad mogelijk en giet er dan zeer ge leidelijk en goed roerend een kwart liter melk bij. Schep er tenslotte 2 stijfgeslagen eiwitten door. Schep deze vulling in de taartbodem en bak deze 10 minuten In een vrij hete (en goed voorverwarmde) oven. draal dan de oven wst lager en bak nog eens 20 minuten (of Iets langer) tot taart en vulling gaar zijn, (U kunt de taart het beste onderin de oven zetten). ZALMBROODJES Maak kruimeldeeg voor de taartbodem door 100 gr harde boter met 2 messen klein te snijden in 150 gr gezeefde bloem met wat zout en 50 gr. witte basterdsuiker. Kneed dit alles snel tot een los samenhangende deegbal, laat die een uurtje rusten, rol uit tot een lap en bekleed hiermee een beboterde taartvorm. De Laat de zalm uit een blikje goed uitlekken, verwijder graatjes en vellen en verdeel de zalm In stukjes. Vermeng de zalm met een flinke lepel mayonaise of slasaus, likje mosterd, wat heel fijn geraspte ul. gehakte peterselie en een ietsje citroensap. Snijd het kapje af van 6 puntbroodjes of bolletjes en hol de broodjes wat uit. Bestrijk binnen- en buitenkant met wat boter en zet de broodjes, met de kapjes ernaast enkele minuten In de oven. tot ze knapperig zijn. Vul dan de warme broodjes met het zalm mengsel. zet de kapjes er weer op en serveer ze onmiddellijk. KLAPSTUK MET PIKANTE SAUS Bij ons in Nederland komt klapstuk alleen maar op tafel in combinatie met hutspot Maar er is met klapstuk méér te doen en daar zouden we best eens aan kunnen denken. Klapstuk is immers goedkoop vlees en dat is in deze maand na de dure feestdagen wel een punt van overweging Breng water aan de kook met daarin een met kruidnagelen bestoken ui. teentje knoflook, enkele laurierblaadjes, reepjes wortel, stuk peter- seliewortel. peper en zout. Leg daarin ca. 750 gr. klapstuk er laat dit in anderhalf uur heel zachtjes gaar koken. Snijd het vlees in dikke plakken en leg deze op een verwarmde schotei. hierbij in repen gesneden gaargekookte winterwortelen (met veel peterselie erop) en aardappelpuree en een saus die U maakt van gelijke delen mayonaise (of slasaus) en zure roorr waaraan u naar smaak geraspte mierik toevoegt. Vergeet verder niet tafelzuur op tafel te zetten. WINA BORN hinderen en bejaarden vind ik enig'. Dat xegt mejuffrouw zr. A. Evertse, de charmante toekomstige direc trice van het nieuwe bejaardencentrum aan de Breeweg te Middel burg. Na zeven jaar opleiding en praktijk in ziekenhuizen en klinieken, na acht jaar ,in de wijk' en na tien en een half jaar als districtsverpleeg- »ter van de Zeeuwse stichting voor de kankerbestrijding gaat ze op nieuw beginnen op weer een ander terrein. Blijmoedig. Dat is het juiste woord voor de manier waarop ze wéér een nieuwe, onbekende en ongetwijfeld zware taak óp zich heeft genomen Blijmoedig is een woord dat uit haar eigen mond zou kunnen komen. Zuster Evertse Is ongetwijfeld een blijmoedig mens. Zelf zegt ze vriendelijk:,,Ik ben gereformeerd, wel niet zo kerkelijk, maar Ik geloof. Dat is belangrijk. In mijn hele leven, alle overschakelingen naar ander werk heb Ik altijd wel de hand van God gezien. Dat heeft me ook altijd zeker heid gegeven dat het werk goed gaat. Dét en mijn hobby's. ,Want', zegt zuster Evertse, ,lk geloof dat men fris blijft als men voor 100 °/o achter het werk staat en zloh er voor Inzet, maar daarnaast In vrije tijd écht vrij te zijn. Je moet af- 8land van Je werk kunnen nemen. Dat moet Je léren, maar het kan.' Geloof en hobby's, twee dingen die zuster Evertse behalve een opgeruimd, ook een Jong gezicht hebben gegeven. PLEZIER Ze heeft altijd met veel plezier en veel enthousiasme gewerkt, verzekert ze. Bijna zesentwintig jaar geleden begon het allemaal In Arnhem. Ze had het ouder lijk huls In Zonnemaire een vrolijk tot ziens toegezwaaid en trok voor haar prak tijkjaren naar het dlaconessenhuis In Arnhem. ,Toen was die opleiding nog vier Jaar. Wij noemden dat extra Jaar altijd ,voor de dominee'. Op last van de bezetters werden we In 1944 geövacueerd. We vertrokken op boerenkarren naar Otterloo, Hoenderloo en omstreken. Zelf kwam Ik In Hoenderloo terecht' ,DI# bezettingstijd was voor ons, achteraf gezien, een heerlijke tijd. We hebben nooit meer plezier gehad dan In die dagen, ledereen had het reuze druk. Je werd 'snachts soms wel twee of drie keer uit je bed gehaald, maar niemand die dat erg vond. In de gangen van het ziekenhuis lagen rijen gewonden, na die bombardementen. Er waren onderduikers die voor one noodhospitaal in Hoen derloo hout hakten, we zetten mensen op de po met een kaar» In de hand. Ja, voor ons, onder elkaar was het een plezierige tijd, de andere zaak was uiteraard minder mooi'. Verder zwijgt ze oier de oorlog. Maar één keer ontglipt haar ,dle moffen'. Ze itapt over naar een ander onderwerp. E *- ":-r. Ik heb wel een beetje zwerversbloed. ledereen verwacht van je dat Je na die jaren In het Dlaconessenhuis te Arnhem ook wel diacones wordt, maar ik trok naar Den Haag, naar de Emmakliniek. Daar haalde Ik mijn kraam. We werkten in die tijd eigenlijk niet voor het geld. In Arnhem verdiende Ik f 37,in drie maanden. Daarvan ging dan altijd ƒ15.af voor een reis naar Zonnemaire Tenslotte volgt ze de wljkschool van het Groene Kruis te Rotterdam. Ze wil terug naar Gelderland, terug naar de omgeving van Arnhem. Het wordt echter Serooskerke. Waarom .Serooskerke kwam vacant. Ik werkte een paar maanden In het ziekenhuis in Middelburg om vandaar uit te kijken naar een andere baan. Ik voelde meer voor sociaal werk. Vandaar dat ik de wijk in wilde. Toen Serooskerke vacant kwam. zei iedereen: Toe. dat Is net iets voor jou: er !s een auto. wat wil Je nog meer 7 Nou ja. Ik wilde eigenlijk liever naar Gelderland. Ik heb toch gesolliciteerd. Met de gedachte ,ze nemen me toch niet'. Tot op het laatste moment heb ik er niet echt In geloofd dat ze me benoemden. Pas toen we meubels gingen kopen, vond ik het wel leuk worden l Spijt gehad Nee, het eerste jaar was heel zwaar. Je zit In een wijkgebouw, je eet In Je eentje enzovoort. Na dat eerste jaar heb Ik het verder heel goed naar mijn zin gehad'. Toch stapte ze na acht Jaar over naar de Kankerbestrijding. ,lk ben uit de wijk gegaan omdat het werk erg zwaar Is. Ik had patiënten die ik zes jaar achter elkaar In een bedstee verzorgde en Ik kreeg rugklachten. De dokter raadde me aan lichamelijk minder zwaar werk te gaan doen. Mijn eerste reactie was: ,0, nee, dat wil Ik niet', maar de rugpijn kwam steeds terug. Later heb Ik nooit meer last van mijn rug gehad.' Ik solliciteerde, na een duwtje van een art», als districtsverpleegster van de Zeeuwse stichting (gevormd uit de drie kruisverenigingen) voor de kanker bestrijding. Daar stond.zuster Evertse dan. Met veel ervaring, maar niet op het gebied van kankerbestrijding. Veertig Jaar oud en weer ergens opnieuw beginnen. ,lk stond Inderdaad een beetje In het luchtledig. Er was een paar maanden voor mij een andere verpleegster geweest, maar er was eigenlijk nog niets gedaan. Ik begon dus met stage lopen, een maand In Amsterdam, een maand in een kliniek In Rotterdam en de derde maand ging Ik het hele land door om te zien hoe collega's elders het deden.' Zuster Evertse begon In het Gasthuis In Middelburg. Met edministratie. .Ik heb er misschien wel een knobbel voor, maar ik kan niet zeggen dat ik het zo graag doe. Maar na een paar jaar zie je het grote nut van zo'n administratie in. Je móet gewoon daar beginnen.' Volgens een follow-up systeem bracht ze de patiënten in kaart: tijd waarin de behandeling Is begonnen, eventuele operatie(s), naam van de arts. diagnose, controledata enzovoort. Als iemand niet op tijd op controle komt, wordt er vla arts of wijkverpleegster geinformeerd naar het hoe en waarom. .Weet U, kanker Is geen ongeneeslijke ziekte. Als je er maar vroeg genoeg bij bent is er wél genezing mogelijk. Ik kan het bewijzen met mijn kaartsysteem. Een patiënt blijft tien jaar onder controle. In het elfde jaar dat ik in Middelburg bezig was, werden er 25 patiënten ontslagen. Na drie jaar waren het ongeveer 50 mensen. In één ziekenhuis. Zeeland heeft nu tien gewone ziekenhuizen, daar worden ook kankerpatiënten ontslagen. Dat heb ik de mensen zo graag duidelijk wiflen makeni al is kanker voor ons nog vaak ondoorgrondelijk, al weten we niet hoe kanker ontstaat, we weten wel hoe we kanker kunnen bestrijden, als het nog In een beginstadium Is. .Kijk, ik heb hier altijd achter de schermen gewerkt. Zelf verplegen was er niet meer bij. Mijn taak bestond uit de administratie, de voorlichting en de nazorg. Die drie grijpen In elkaar en zijn allemaal belangrijk. Door het kaartsysteem heeft men zo alle gegevens bij de hand en leest men de geschiedenis van de patiënt. Door de voorlichting staat het publiek wat minder huiverig tegenover deze ziekte en tegenover de nazorg. Op het ogenblik kan men nog moeilijk huisbezoek doen. Een enkeling die el Jaren onder behandeling Is vraagt er weieens om. maar verder schijnt het nog altijd op veel bezwaren te stuiten. Die nazorg houdt bijvoorbeeld In: voor goede protheses zorgen. Ik heb een koffer met verschillende protheses. Ik Instrueer dan de verpleegster of wijkverpleegster; een enkele keer praat Ik er zelf over met de patiénten. .We zijn met voorlichting gestart De eerste avond was Ik ontzettend nerveus. Wat wist Ik er van af? Door de opleiding weet Je wel Iets, maar wat zouden ze vragen 7' Nu draait ze er kennelijk de hand niet meer voor om. Ze ging met film, dia's en haar spraakwater Zeeland rond, sprak voor diverse verenigingen, sprak later op regionale voorlichtingsavonden. .Ik belde een burgemeester, de plaatselijke erts, de wijkverpleegster en dan kwam het wel In orde. Ik ben vreselijk dankbaar voor alle medewerking die Ik overal heb ondervonden. In al die Jaren zijn er maar twee huisartsen geweest ale zelden, .dank U wel, daar voel ik niet zoveel voor'. ,Het Koningin Wilhelminafonds, dat geld Inzamelt voor de kankerbestrijding, vroeg om samenwerking. Dat hebben we gedaan: voorlichting vóór de pauze, propaganda na de pauze. Op de avonden zamelden we géén geld In. Een huis- aan-huis-actie volgde dan later'. ,Op zo'n avond kwamen altijd heel wat vragen los. Veel mensen keken heel ver baasd en misschien wel achterdochtig als Ik zei dat kanker wél geneesbaar was. Juist door die engst van de mensen voor deze ziekte kun Je die nazorg niet goed van de grond krijgen.' ,Wat ik gedaan heb, was veel voorbereidend werk. In zeven zieken huizen bestaat nu een follow-up systeem voor kankerpatiënten. Ik hoop dat mijn opvolgster wat betreft de nazorg vooral, meer kan be reiken dan ik. Een grapje, toch weer uit Parijs. Het is een onvervalste ,bloomer-'jurk in crepe de chine Tergal. Een jurkje voor een onder-ons-feestje in groen en wit. Met een beetje fantasie wel iets voor doe-het-zelvers. TV.Phet wonderlijke plantaardige produkt dat vlees kan vervangen, it niet geschikt voor dieetvoeding. Dit is de mening van het voorlichtingsbureau voor de voe ding dat het nieuwe produkt onder meer op .toepassing m diëten heeft onderzocht. T.V.P. is, aldus het bureau, niet bruikbaar in lichtverteerbare diëten (het is zwaarder te verteren dan raager zacht vlees), in streng-zoutarme diëten het bevat zout) en in eiwitarme. diëten (het heeft een hoog eiwitgehalte). Omdat T.V.P. als zuiver plantaardig produkt geldt is het wel heel geschikt voor mensen die uit principiële overwegingen een vegetarisch dieet volgen. .Geef ik genoeg zakgeldDeze bange vraag (en nog ren heleboel andere vragen) probeert het g zinsbegrothigsinstiluut te beantwoorden in ren zojuist verschenen boekje dat zakgeld voor de schoolgaande jeugd heet. Kinderen moeten met geld leren omgaanzakgeld kan daarbij een uit stekend leermiddelzijn, vindt het G.B.l. Ouders moeten zakgeld niet als .luxe' zien, maar zich evenmin laten beïnvloeden door kinderverhalen over het hoge zakgeld dat andere kindertjes wel zouden krijgen Het kan nuttig zijn om eens over zakgeld te praten met de ouders van vriendjes en vriendinnetjes. Deze en nog vele andere tips in Zakgeld voor de schoolgaande jeugd'. Koude natte voeten zijn generaties lang beschouwd als zeer geniepige belagers van de gezondheid. Die overtuiging is fors aan het wankelen gebracht door een in Amerika gehouden experiment, waarbij een aantal mensen zich urenlang geduldig heeft bloot gesteld aan tocht en vochtige lucht. Bijna letterlijk blootgesteld, want ze droegen hij deze onderneming ten dienste van de me dische wetenschap alleen maar shorts en luchtige hemdjes. Ze verkilden bij dit alles door en door, maar bleken na afloop van het experiment nagenoeg geen verkoud heden te hebben opgelopen, althans niet meer dan in normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. Blijft de vraag waar de beruchte winterse koutjesdan vandaan komen. De Engelse akteur Oliver Reed die een tan de hoofdrollen speelt in de verfilming ran de musical Oliver, vertelt aan Ladies' Home Journal hoe hij zijn zoontje van zeven jaar meenam naar Amerika, waar iedereen spottend zei: ,wat een leuk meisje'. Ah Reed vertelde dat zijn spruit een jongen was vroeg men hem waarom het kind zulk lang haar had. Amerikanen zeggen dat ze er trots op zijn wanneer hun zoontjes er ah echte jongens uitzien. Daarmee bedoelen ze', aldus Reed, ,dat ze het haar van de jongens afscheren zodat ze eruit zien als aardappels'. Vroeg of laat worden allerlei attributen uit grootmoeders tijd weer bruikbaar in de mode. Zelfs die oude benen gordijnringetjes die misschien nog ergens op zolder liggen. We lenen even een idee uit een Parijse boetiek: knip uit witte of zwarte crêpe een rokgedeélte en een miniem bovenstukje voor een jurk, haak een menigte gordijn- ringetjes met wit of zwart garen om en zet de onderdelen van de Jurk aan elkaar met de ringetjes als tussenzetsels. Hang het ge heel op aan twee schouderbandjes van om- gehaakte ringetjes. Een heel werk, dat wel, maar ook een garantie voor een ijzer sterke blikvanger op elk feest! Zelfs zakenvrouwen die gewend zijn aan ,eten op rekening van de zaak' schijnen zich wel eens ongemakkelijk te voelen wan neer het moment van de afrekening arri veert. Namelijk wanneer ze eten met een mannelijke zakenrelatie die zich gegeneerd voelt wanneer de rekening niet aan hem, maar aan de vrouw wordt overhandigd. Om de gevoelens van zulke weinig ge- emancipeerde mannen te eerbiedigen, heeft (zo meldt Marie-Claire) iemand in Parijs nu een speciaal restaurant pour femmes d'affaires' geopend. De gastvrouw kan daar ról staan met het tekenen van de rekening, betalen mag ze later. In Elle een interview met de 24-jarige Daniele Bancel, de enige vrouwelijke auto coureur van Frankrijk. Vier maanden ge leden heeft ze voor het eerst op het circuit van Montlhery gereden, met tweehonderd kilometer per uur, in een door een vriend gebouwde racetcasen Ze heeft om te be ginnen haar hele bruidsschat in haar dure liefhebberij gestoken. Verder wil ze baar hobby bekostigen door van dag tot dag te werken: als (zeer goed betaalde) gastvrouw op de salon de Tan to, als mannequin en als fotomodel. Over de houding van haar man nelijke collega's in de autosport zegt ze: ,De Engelsen en de Duitsers zijn wel aardig De Fransen helemaal niet. Ze gaan weg zonder me te groeten. Ik word blijkbaar beschouwd als een indringster op een ter rein dat voor mannen is gereserveerd. (ADVERTENTIE) Zie het zélf op tv: de moderne groene panne boender die zo wonderlijk vlug uw aangezette pannen en fornuisbranders schoon maakt en nog 10 x lan ger méégaat ook. bij aankoop van zo'n Scotch- Brite panneboender tijdelijk 2 handige Scotch-stootdop- pen voor die deur die steeds mv muur beschadigt, weet u

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17