Gijzelaar Jan Koole is weer een vrij man Voor groei bevolking nieuwe impulsen nodig BILT Grondprijs omhoog als gevolg btw Duitse aanvaring op Westerschelde 2 TEGENPARTIJ WIL FAMILIE SPAREN PASSAGIERS MET SLEEPBOOT NAAR .PASTFJJR' BEVOLKING VAN WALCHEREN GROEIDE HET STERKST Kamervragen over tarieven Hulster bejaardentehuis VREEMD GELD ALMANAK DICHTE MIST IN ZEELAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 JANUARI 1969 GISTERAVOND NEGEN UUR ZWAAIDE DEUR HUIS VAN BEWARING OPEN MIDDELBURG Jan Roole de koppige Zeeuw die zijn grond niet wil verkopen is weer vrij man. Om negen uur gisteravond deden bewakers van het huis van bewaring de 64-jarige Vlis- singer aan de voordeur uitgelei de nadat enkele uren tevoren de tegenpartij de Domburgse aannemers J. Vreeke en A. de Pag ter opheffing van de gij zeling hadden gevraagd. Bij elkaar had Jan Koole elf weken vastgezeten. Het verblijf zou nog enkele weken langer hebben geduurd als men zou hebben ge wacht tot het moment waarop het inmiddels aangevraagde faillissement zou zijn uitgespro ken. Als het rover is ral een curator na mens Koole de omstreden handteke ning- de inret van deze gerucht makende zaak kunnen plaatsen op het verkoopcontract, dat al zo lang op bet notariskantoor op teke ning ligt te wachten. Maar 3e tegenpartij wil de familie zelfs nog een faillissement besparen. Op het kantoor van mr Terwoert de advocaat van de Domburgse aanne mers is gistermiddag ae mogelijk heid geopperd om Koole de eer aan zich zelf te laten. Daartoe wil men hem de kaarten in handen spelen. Wanneer Koole bereid zou zijn het bewuste perceel grond te verkopen aan zijn familie, zou er met deze familie een akkoord kunnen worden getroffen. Niet ten voordele De aannemers verklaarden zich bereid om alle mogelijke schikkings voorstellen te overwegen. Als het maar niet'ten voordele is van Koole, zo stelde mr Terwoert duidelijk. Wanneer men tot een overeenstem ming zou komen zullen we, zo zei de advocaat van de aannemers, te genover de familie geen schadever goeding en geen dwangsom claimen. /Wij willen zelfs nog de proceskosten betalen. Verder wil men zelfs zover gaan om de koopsom nog te verho- g-en ten bate van de familie. Verder werd op de bijeenkomst met de partij Koole, waarvoor de advocaat mr W. M. Vermaas aanwezig was, gesteld dat de winst niet belangrijk is. De aannemers toonden zich zelfs bereid om een eventuele winst voor een liefdadig doel te bestemmen. De heer De Pagter toonde zich, naar hp ons verklaarde, diep teleurgesteld over de wijze, waarop de hele af faire In het nieuws Is gekomen. ,Wij worden alsmaar afgeschilderd als dé mensen die van speculatie willen le ven. En nu kunnen we ons er alleen maar uit redden door Koole uit het slik te halen. Want anders blijven we het bokje. Tot vijf beer toe ls, aldus de heer De Pagter geprobeerd om met Koole in het reine te komen. Maar de man vroeg altijd meer dan liet waard was. Mr Terwoert: ,wat die man vroeg was inderdaad krankzinnig'. (ADVERTENTIE) In een later stadium was er nog de bereidheid van de .aannemerspartjj' om Koole meer te bieden omdat de grond inmiddels in waarde was ge stegen. Maar Koole vroeg op een ge geven moment f 60.000 En dat was niet aanvaardbaar, zo verklaarde mr Terwoert. ,Dat perceel heeft die waarde niet eens. Dat zou een ver lies betekenen voor mjjn cliënten als men rekening houdt met de proces kosten en met de ontsluitingskosten van het perceel'. ,De waarde van het perceel ls voor mij een vrij onzeker geheel', zei mr Ter woert verder. Maar die f 100.000, waar de man het over heeft, is véél te hoog. Maar méér dan de aanvan kelijk m het voorlopig koopcontract genoemde prijs is het in ieaer geval wel waard. De heer Koole had zijn familie verboden MIDDELBURG fP mufste Jan Koole bij het verlaten van het huis van bewaring in Middelburg. Wijzend c~ tonnen doos onder zijn zitten nog oliebollen t; kenen? Er ls enige hoop wanneer hij zegt: ,Een mens kan niet koppig bljjven'. Als we tot overeenstemming kunnen komen teken ik. Maar hy wees de verkoop van de grond aan zijn familie tocli in eerste instantie van de band. ,Ik ben mans genoeg om het zelf te regelen', zo luidde zijn commentaar. Cijfers per streek MIDDELBURG In het afgelo- pen jaar is in Zeeland de bevolking van Walcheren het sterkst geste gen, met 1473 personen van 86.272 naar 87.745. Het vestigings overschot bedroeg hier 674, het geboorte-overschot 799 (1584) ge boorten en 785 overlijdens). Da Zeeuwse totaalcijfers vertonen, na nauwkeurige Iierberekening nog enkele ondergeschikte verschillen met de gisteren gepubliceerde aantallen. I)e bevolking van Zeeland nam in 1968 toe met 3358 mensen. Op 1 januari 1968 woonden in Zeeland 298.460 mensen en 1 januari 1969 waren dat er 301.813. Deze stjjging ontstond door een geboorte-overschot van 2566 (5441 geboorten en 2875 overlijdens) en een vestigingsover schot van 787. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zag zijn be volking met 1180 personen stijgen van 71.325 tot 72.505. Het aantal geboorten bedroeg er 1351 en het aantal overlij dens 683, waardoor er een geboorte overschot van 668 was. Het vestigings overschot bedroeg voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen 512. De bevolking van West-Zeeuwsch- Vlaanderen nam 42 personen af van 27.023 tot 26.981. Het geboorte-over schot van 106 (417 geboorten en 311 overlijdens) werd overtroffen door het vertrekoverschot van 148. Noord- enZuid-Beveland toonden een stijging van het bevolkingstal met 533 van 72.071 tot 72.604. Voor dit gebied bedroeg het geboorte-overschot 646 (1325 geboorten en 679 overlijdens). Het vertrekoverschot was 114. Schouwen-Duiveland liet een stijging van de bevolking met 114 personen zien van 23.645 tot 23.759. Het geboor te-overschot was er 182 (414 geboorten en 232 overlijdens). Ook hier was vertrekoverschot. Dit bedroeg 68. Het bevolkingstal van Tholen en St-PM- lapsland steeg met 96 van 18.124 tot 18.220. Het geboorte-overschot was 165 (350 geboorten en 185 overifldens) en het vertrekoverschot bedroeg 69. VLISSINGEN Zeventien passa giers hebben donderdag in Vlis- singen uren moeten wachten eer zij aan boord konden gaan van het Franse passagiersschip Pasteur'. Het oponthoud werd veroorzaakt door de dichte mist, die de Pas teur' belette de haven van Vlissin- gen binnen te lopen. Oorspronkelijk zou het passagiersschip, dat van Hamburg kwam, om 13 uur in de Vlissingse buitenhaven afmeren. De .Pasteur' kon echter door de mist niet de haven binnenlopen en ging op de rede van Vlissingen ten anker. Omstreeks vijf uur 's middags werden de passa giers met de SHV-sleepboot .Sophia' naar de op de rede liggende .Pasteur' gebracht. Het passagiersschip vertrok gisteravond kwart over tien naar de vol gende haven op weg naar Zuid-Amerika: Le Havre. Een loods was reeds eerder aan boord. Door de mist moet het schip echter op de rede van Vlissingen blijven liggen. Op de foto: de passagiers worden met de .Sophia' vanuit de buitenhaven naar de .Pasteur' gebracht. (Foto PZC) B EN W TERNEUZEN: Met 7 procent in plannen Noord en Sluiskil Mr Vermaas stelde zich gister avond op het standpunt dat het Koole nu misschien gemakkelijker valt om te tekenen waar het zijn familie aangaat. De familie kan het dan onmiddellijk doorverko pen. Mr Verwoert toonde zich echter zeer pessimistisch over de uitvoering van de gedane sugges tie. En Koole zelf: die deed uiterst opge wekt toen hij om negen uur de kille avond instapte. ,Ik ga d'r eens een borreltje op nemen', liet hjj weten. Is hij nu misschien bereid om te te- Stremming verkeer over Terneuzense sluizen t/m zondag TERNEUZEN In verband met werk zaamheden aan de noordelijke brug, ge legen over het buitenhoofd van de bin- nenvaartsluis te Terneuzen, moet het landverkeer tijdens het openen voor de scheepvaart van de zuidelijke brug over die sluis, van vrijdag 10 januari te 18.00 uur tot zondag 12 januari te 18.00 uur, rekening houden met oponthoud en file vorming. DEN HAAG (ANP) Het Zeeuwsö tweede-kamerlid drs W. R. V. Dusar- duyn heeft schriftelijke vragen inzake prijsstijgingen aan de minister van eco nomische zaken gericht. De heer Dusarduyn (kvp wijst de be windsman op een drastische verhoging van de tarieven van huize ,De Blauwe Hoeve" in HulBt, waar de basistarieven met 75 per persoon per maand, voor echtparen dus 150 per maand, zijn ver hoogd. De heer Dusarduyn informeert er naar of over deze sterke tariefsver hoging overleg heeft plaatsgevonden met het ministerie van economische za ken en, indien dit niet het geval ls, of de minister bereid Is deze verhoging te Ook kustvaarder aan de grond VLISSINGEN Op de Wester schelde zijn donderdagmorgen twee Duitse schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Een andere coaster liep aan de grond en kwam later op eigen gelegenheid weer vlot. Op de Noordzee, 65 mijl van Vlissingen kwamen twee tank schepen met elkaar in botsing in de dichte mist. Een Vlissingse sleepboot nam later één van de tankers op sleeptouw naar Rotter dam. De mist legde voorts de loodsdiensten stil. Ze werden aan het eind van de middag gestaakt voor opvarende schepen. 50 KANTOREN (ADVERTENTIE) HAL STATION N.S. VLISSINGEN DE GRENSWISSELKANTOREN NV OOK OP ZATERDAG Telefoon 01184-4295 b.g.g. 6041 De aanvaring tussen de twee Duitse schepen was in het Nauw van Bath. Het ging om de kustvaarder ,Kehdin- geriand' van 500 brt en het binnen vaartschip ,Anni Zimmermann'. De An- ni Zimmermann was met ijzer geladen op weg van Antwerpen naar Duitsland. De Kehdingeriand kreeg aan bakboord een scheur in de vooipiek en ging voor an ker. De Anni Zimmermann was aan vankelijk doorgevaren, maar later ook voor anker gegaan vanwege schade, die overigens bleek mee te vallen. Beide schepen hadden geen behoefte aan assistentie van sierboten van de Unie van redding- en sleepdiensten van Muller Terneuzen die waren uitgeva ren. Via Hansweert heeft de Anni Zimmer mann de reis kunnen vervolgen. Aan de grond Bij HoedekenSkerke was al eerder don derdag de Duitse kustvaarder Hella in de mist aan de grond gelopen. Dat ge beurde bij boei 34. Er was geen sleèp- boothulp nodig. Het schip heeft 's- avonds omstreeks zeven uur op eigen kracht bij vloed zijn reis kunnen ver volgen. De Vlissingse sleper Scaldis nam donder dagavond op 65 mijl van Vlissingen op de Noordzee de Griekse supertanker Marian op sleeptouw naar Rotterdam, nadat dit schip een aanvaring had met een Amerikaanse tanker, vermoedelijk de Houston. De aanvaring gebeurde 'in dichte mist. De schepen zaten met de ankerkettingen In elkaar. Vanuit Dover voer de sleper .Hennes' ter assistentie uit, maar dvt schip hoef de geen dienst te doen. Plan was op zee de kettingen door te branden. TERNEUZEN B en w van Ter neuzen willen de grondprijzen in de exploitatieplannen Noord' en .Sluiskil' met 7 procent verhogen. Dit is het gevolg van het feit, dat grondverkopen in beide plan nen na 1 januari onderhevig zijn aan een heffing van de btw. De raad moet tijdens de vergadering van aanstaande donderdag over de voorstellen beslissen. In een toelichting zegt het college, dat, om ,te kunnen nagaan of de heffing van invloed is op de grondprijzen, het van belang is de invloed van de btw op de aannémingssommem na te gaan. Dit kan de praktijk de komende jaren uitwijzen. B en w verwachten, dat een verhoging van de grondprijzen voor de kopers waarschijnlijk geen verstrekkende ge volgen heeft, aangezien voor hen per 1 januari het registratierecht van 5 procent is vervallen. De gemeente valt uitsluitend onder de regeling btw, voor zover het exploitatieplannen aangaat die nog voor het. grootste gedeelte bouwrijp gemaakt moeten worden. Grondverkopen in vrijwel bouwrijpe plannen worden niet belaét. Tijdens de vergadering komt verder een voorstel aan de orde om het In 1961 vast gestelde bestemmingsplan .Sluiskil' te hemen. Als motivering geeft het college on dermeer aan, dat het plan in zijn oorspronkelijke vorm financieel .moeilijk haalbaar' was. Om een economische uitvoerbaarheid te waarborgen werd bij de desbetref fende exploitatieplannen dan ook al rekening gehouden met toekomstige wijzigingen ervan. In de toelichting staat verder, dat sinds '61 een aan zienlijk gedeelte van het plan •uitgevoerd. Het opnemen van een openbaar ge bouw en een speelterrein aan de Nieuwe Kerkstraat. De NV Aannemingsbedrijf Gebr. Van der Poel te Terneuzen heeft interesse voor ongeveer 9832 m2 in het exploitatie plan Noord'. Het bouwbedrijf wil er 54 wonin- ftn met 12 autoboxen neerzetten, en w stellen een grondprijs van in to taal 323.140 voor. Daarbij is 21.140 als btw-verhoging van 7 procent. Tij dens de raad komt verder een wijziging van de gemeentebegroting en de begro ting '69 van de dienst openbare werken. Eén van de punten die aanpassing vnn deze laatste begroting noodzakelijk ma ken, ls do verbouwing van de remise aan de Industrieweg, waarvoor f 31.000 nodig is. In verband met de sanering van bet Java moet de o»de remise aan. de Schoollaan worden afgebroken. Ds' onderhoudsdienst verhuist daarom nanr het gebouw aan de Industrieweg, dat j dan wol verbouwd moet worden. t Wijzigingen De voornaamste veranderingen ten op zichte van het tegenwoordige plan zijn: Het beloop van de weg tussen r-k kerk en winkelcentrum. Het handhaven van de bestaande winkelbebouwing ten noorden van de r-k kerk. Het terugbrengen van 2 categorieën bungalows ,tot één, Het opnemen van de bebouwing oav (villabouw) Het opnemen van bebouwing ten zuiden van de Vergaertstraat. WONINGBOUW ZAL TERUGLOPEN Leeuwse Eén Dit dagblad heeft een voorliefde voor het getal één. Nog maar on langs lieten we, in een adverten tie, een Vlissings bedrijf uitroe pen: Gevraagd taxichauffeur, mi nimum leeftijd 1 jaar', waarmee uiteraard niemand gebaat was en gisteren, in de dagelijkse agenda, was het weer raak. Volgens deze opgave had het theater Roxy te Bergen op Zoom ,Je leeft, maar twee keeR (18 jaar) op het. pro gramma genomen, vertoonde Ci ty te Middelburg JSrot.iek onder twee ogen' (18 jaar), terwijl in het Vlissingse Alhambra voor het zien van de produktie Ongerem de driften' een leeftijd van één jaar werd geëist. Vroeger noemden ze zoiets meten met twee maten. Men zal begre pen hebben, dat ongeremde drif ten een verdere rijping vragen. Hoewel men zich Juist, in de lui ers, een ongeremd driftleven kan permitteren. Maar voor een film maker valt hier niets te verdienen. MIDDELBURG Er zijn twee ■sterke invloeden die zich doen gelden op de toeneming van het inwonertal. Op iets langere termijn is de werk gelegenheid doorslaggevend, op kortere termijn is het de woningbouw. Zouden er op den duur wel woningen wor den gebouwd maar geen ar beidsplaatsen worden gewon nen dan zou de bevolking toch wegtrekken. In feite echter hangen beide factoren weer samen, omdat een toe nemende werkgelegenheid er toe leidt dat het rijk en de be leggers de woningbouw sti muleren. De woningbouw heeft volgens de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in Zeeland, ir L. D. Hulsman, in 1968 een top be reikt, die de 4000 woningen zal overschrijden. Het volgende staatje is wat dit betreft zeer instructief. (Achtereenvolgens jaar, woning bouw, bevolkingsgroei, groei per woning) 1960 1117 283 0,25 1961 1540 1534 1,— 1962 1603 877 0,55 1963 1362 2069 1,52 1964 2108 2661 1,26 1965 2949 2089 0,76 1966 3056 3117 1,02 1967 3750 3085 0,86 1968 4000 3352 0,84 De laatste jaren neemt ln Neder land de bevolking elk jaar toe met 1 a 1,5 inwoner per gebouwde wo ning. Gezien de veroudering en de sanering is 0,9 5 1 voor Zeeland een vergelijkbaar cijfer. Is dit ho ger. dan heeft de provincie te weinig woningen gebouwd, is het veel lager dan is er iets mis met de werkgelegenheid. De verhou ding is de laatste jaren redelijk. Gemeenten Wij kunnen deze berekening ook toepassen op de gemeenten, alhoe- 1 dan i toevallige fac- dement' geeft zeker geen f de indicatie voor de toewijzing in het komende jaar. Alleen wan neer er op langere termijn een laag cijfer uit de bus blijft ko men, zou dit gevolgen moeten hebben. Vergelijkbaar zijn de verhoudingen ln Vlissingen. Middelburg en Ter neuzen. In Middelburg was vol gens volkshuisvesting de netto toeneming van de woningvoor raad 450, de bevolkingsstijging 915. dat is een coëfficiënt van ruirn 2. Voor Vlissingen is de verhouding 400: 269 of 0,67; voor Terneuzen 375: 719 of 1,9. ln 1967 registreerden deze drie ge meenten onderscheidenlijk 1,67, 1,16 en 2,25. In Goes bedroeg de factor in 1967 1.71 en in 1968 ruim 0,4. In deze reeksen kun nen wij de lage uitschieters rustig als incidenten beschouwen. genneld komen aan de orde. Drie vergelijkbare gemeenten zijn K ape He, Kruiningen en Krabbén- dljke. Kapelle en Kruiningen bouwden elk ongeveer vijftig wo ningen, Kapelle nam met 119 In woners toe, Kruiningen met 21 af. Voor Krabbendilke werden ruim 40 woningen gebouwd en was er een toeneming van de bevolking met 50. In 1967 was het echter juist Kruiningen dat sterk groei de: 66 woningen en 88' Inwoners. De opening van een bejaardente huis kan al grote gevolgen heb ben, zoals dit "jaar in Kapelle. Enige verdere vergelijkingen leve ren het volgende op. Amemuklen: 60 woningen, 143 inwoners; Val- kenisse 100 (o.a. voor. bejaarden) en 171; Oostburg 20 en 'min 51, Sluis 35 en 46; Breskens 80 en 15 (daar zijn veel noodwoningen afgebroken). Vervolgens Axel 115 woningen en 186 inwoners; Hnlst 125 en 193: Sas van Gent 30 en 49 en Hontenisse 90 (maar veel afbraak ook) en min 10. In Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen profiteren dus vooral de grotere centra van de ontwikkeling. Zierikzee bouwde er 35 woningen bij en daalde met 20 inwoners; Duivelend noteerde 50 en 96 (een hoge score!). W erhgelegenheid De werkgelegenheid moet weer sterk gegroeid zijn. In 1967 nam de totale bevolking toe niet onge veer 3100. Volgons berekeningen van het arbeidsbureau kwamen er in de industrie toen 800 arbeids plaatsen voor mannen by, in de dienstensector 500, tenvjjl de land bouw een daling mot 500 vertoon de. In totnal was er dus een groei met 800 mannelijke beroepsperso on, dat Is 26 procent van <le be volking. Dit is laag. i beroep uitoefent. Voor een groot laag, omdat 28 procent e lljke beroepsbevolking zal in 1968 ongeveer 900 zijn geweest. Daar de landbouw weer met 500 zal zijn afgenomen, blijft er een groei voor de industrie en de diensten met 1400, waarvan waarschijnlijk ongeveer 800 ln de industrie én 600 in de dienstensector. Stagnatie? Dit alles lijkt in strijd met de dreigende stagnatie waar het pro- vineiaal bestuur steeds op wijst. In werkelijkheid is dit niet zo. Zij f.ekent zich, zonder nieuwe impul sen eerst in 1969 af. Ook hier geeft de woningbouw duidelijke cijfers. Zo waren er eind oktober 1967 4822 woningen ln uitvoering en een jaar later slechts 3485. De verwachting -is dan ook dat er in 1968 3300 woningen zullen worden voltooid. Het vliegwiel draait nog even door, maar een verdere da ling is in uitzicht, tenzij er nieuwe economische ontwikkelingen plaats vinden. Dat js nu juist wat gede puteerde staten betogen. Typerend is overigens dat het aantal wonin gen dat in de drie noordelijke provincies in uitvoering is, on danks de werkelijke "stagnatie, verder ls gestegen op genoemde peildatum. Drente steeg van 3824 tot 4429, Friesland van 5862 Lot 5967 en Groningen van 4445 tot: 4772. Evenwel: procentueel slaat Zeeland tot en met 1968 oen goed figuur met zijn huisvestingsbeleid. Drs M. C. Verburg. VLISSINGEN In de loop van donderdag werd Zeeland steeds verder in een dikke mistdeken ge huld. Het zicht varieerde van 50 tot 150 meter. Het verkeer bleek zich aan de omstandigheden aan-: gepast te hebben, aldus de ver- keersgroep van de rijkspolitie. In het noorden van de provincie werd I de mist al in de middaguren zo dicht dat de veerdienst Zijpe-Anna Jacobs- polder van half elf tot half één niet, werd uitgevoerd. Om half negen 's-| avonds werd de veerdienst voor de tweede maa.1 gestaakt. In de avonduren legde dè mist ook het vaarverkeer op de Westerschelde stil,' In de middaguren waren alle veerdien sten erg ongeregeld. In Vlissingen bleef de veerboot om tien voor acht 's avonds in de haven lig gen. In Terneuzen staakte men al om zeven uur. Zowel in Kruiningen als ln Perkpolder bleven de veerboten om half zes in de veerhavens, maar om hall tien 's avonds werd de dienst weer lier- vat. Op de rede van Vlissingen was een twintigtal schepen voor anker gegaan. ADVERTENTIE VERWACHT OM IIET VRIESPUNT. Overwegend droog weer het wolkenvel den. Matige tot vrij krachtige zuidoos telijke wind. In de ochtend in het alge meen lichte vorst, niïddagtemperaturen liet vriespunt. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag. opgesteld door het KNMI op don- derdaig óm 18,00 uur: overwegend droog met in de nacht en Ochtend in het zuid westen van het land overwegend licht®, elders ook matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: Zon: meer dan 20 procent; min. temp.:- 2 tot 6 graden onder nor maal; max. temp.: 2 tot: 6 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal; 90 procent. Voor zondag: Zon; .1060 procent; min. temp.: 0 tot 6 graden onder nor maal; max. temp.: 1 tot 7 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Normalen voor 11 tot 15 jan. Min. temp. max. temp. Den Helder 1 5 Eel de 1 4 De Bilt —1 4 Vlissingen 1 5 Zuid-Limburg 1 4 ZON EN MAAN 11 januari Zon op 08.44 onder 16,52 Maan op 00,39 onder 11.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4