Sporthal en sociaal cultureel centrum Hulst onder één dak Seizoen van invloed op Zeeuwse werkloosheid: ca 700 man meer BILT w Inwonertal Zeeland steeg met 3352 KUNST IN ZEELAND BIJZEEUWSEVEEHOUDERIJ WEINIG SCHADE DOOR LUCHTVERVUILING ALMANAK Brandbare stoffen op weg in Axel na autobotsing TWEE SCHEPEN LIEPEN VAST OP HAVENDAM TE HANSWEERT TWEEGEWONDEN BIJ SLIPPARTIJEN RIJKSWEG AXEL Kinderen speelden met lucifers: groot brandalarm Jnstrumentale onder Alfred Salten met Jo Juda, viool Joegoslavische volksdansen in Vlissingen Top wordt deze maand verwacht The Happy Haven verwacht:.. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 JANUARI 1969 OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN HEEFT UNIEK PLAN VOOR ZEELAND HANDBAL EN KERK IN ÉÉN GEBOUW HULST Als de goede samen spraak gevonden wordt, zal Oost-Zeeuwsch-VIaanderen op korte termijn een voor Zeeland uniek complex rijker worden. Momenteel worden er plaunen gemaakt en bestudeerd die bij uitvoering zullen voorzien in de bouw van een sporthal en een sociaal cultureel centrum onder één en hetzelfde dak te Hulst. Voorlopige plannen en tekenin gen zyn aan alle belanghebben de instanties toegezonden: ze zullen de basis vormen voor het overleg over deze zaak dat offi cieel reeds volgende week op gang zal komen. Ket Initiatief is afkomstig van de blijkbaar reeds op volle werkkracht functionerende stichting Gemeen- schaps- en opbouwwerk Hulst en omstreken (waarover elders in deze editie uitvoeriger informatie wordt gegeven, red.). Zoals bekend is de stichting Sporthal met haar plannen voor de bouw van een moderne sporthal te Hulst, bestemd voor de inwoners van Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren-Oost, al een eind gevorderd. De gemeenten, waarin het rechts persoonlijkheid bezittend lichaam .Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost' zijn werkterrein vindt. Hulst. Graauw en Langendam, Sint-Jan- steen. Hontenisse, Vogelwaarde. Clinge en Koewacht, hebben hun volle medewerking toegezegd. Dat betekent dat praktisch niets de bouw van een sporthal nog in de weg staat. De stichting Gemeenschaps- en op bouwwerk Hulst en omstreken \yU stel te komen aan deze sporthal een sociaal cultureel centrum te verbin den. In een rondschrijven aan de belang hebbenden heeft de stichting de vol gende punten onder de aandacht ge bracht: .Van groot belang is het voor heel onze streek, dat onze jeugd en ook volwassenen een uitstekende ge legenheid gaan krijgen, om in een aangepaste omgeving verschillen de lakken van sport te kunnen be oefenen. Sport is wel uitermate be langrijk, doch daarmee is niet de gehele mens' verzorgd. Allen. die met opvoeding te maken hebben en wie zijn dat niet zijn ervan overtuigd, dat de gehele mens ver zorgd en opgevoed moet worden. De opvoeding "door onderwijs, gezond heidszorg, jeugdvereniging, sportbe oefening is niet voldoende. Er zal ook meer dan gewone aandacht be steed moeten worden aan de sociale en culturele vorming.' .Op dit ge bied is er in onze streek een grote achterstand in te halen en zijn er maatregelen te treffen voor de toe komst. die in de komende jaren :n korte tijd een stormachtige ontwik keling zal ondergaan. Iedereen, die in overheid gesteld is, iedereen die beroepshalve met de opvoeding te maken heeft, iedereen die in zijn functie een bepaalde opdracht heeft te vervullen, zal zich voor de ver zorging en de opvoeding van de ge hele mens verantwoordelijk moeten voelen.' ,In verband met deze visie Is de ge dachte gegroeid, om naast een ver eniging met de te stichten sporthal 'n sociaal cultureel centrum tot stand te brengen. Er is in onze streek een grote behoefte aan een sociaal cul tureel centrum, waar gelegenheid ge boden wordt, om op veelzijdig ge bied maatschappelijke en culturele vorming te geven.' ,Er is nergens gelegenheid, om een toneelvereniging van formaat op te laten treden, om een hoogstaand con cert te verzorgen, om een tentoon stelling van schilderstukken en beeldhouwwerk te houden, om grote re bijeenkomsten te beleggen, terwijl buiten deze grotere ruimte ook huis vesting moet zijn voor kleinere groe pen, activiteiten en gelegenhe den voor vorming, ontwikkeling en ontspanning van onze gemeenschap.' ,De sporthal en een sociaal cultureel- centrum onder één dak-gescheiden en toch" met elkaar verbonden biedt in de praktijk vele voordelen: het wordt een trefpunt voor heel de ge meenschap. er kan van één verwar mingsinstallatie gebruik worden ge maakt. het onderhoud en toezicht kan gemeenschappelijk gebeuren, terwijl één geheel financieel goedko per gebouwd kan worden. een prentpraat is, zichtbare feiten geworden zijn. zal Oost-Zeeuwsch- Viaanderen-Oost in Hulst over een gebouw beschikken, waarin korfbal en handbal, toneel, muziek en kerk (om maar wat te noemen) hun be oefening krijgen. Deken Ant. Koopmans van Hulst heeft namelijk al laten weten dat hii graag wat de vaste kosten op zich wi! nemen door het gebouw gere geld te huren om er kerkdiensten in te houden. De zaal zou dan dienen als dépendance van de basiliek voor De voorlopige schels voor een eventueel te bouwen gemeen schapscentrum te Hulst. Links de sporthal, dan in laagbouw de brede foyer en rechts het so ciaal cultureel centrum. de nieuwe wijken. Het idee van veel bestemmingen onder één dak is in Hulst en omstreken tot leven geko men. Men hoopt er ook dat het voorspoedig zal groeien. Voorlopig De adviescommissie Oost-Zceuwsch- Vlaanderen-Oost, de genieenten en de stichting zullen zlcli nu nader be zighouden met deze plannen die ui teraard nog geen definitieve vorm hebben. Net als over een sporthal is het voor de gehele streek Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van wezenlijk be lang over een goed cultureel ontmoe tingscentrum te kunnen beschikken. De tekening, die ais basis voor het gesprek kan dienen, voorziet in een voor het publiek nuttige ruimte van 24x29 meter. De sporthal wordt een zelfstandige eenheid en het cultureel centrum eveneens. Het is de bedoeling dat beide gedeelten met elkaar worden verbonden door een brede foyer, uiteraard ,van weers kanten' te gebruiken. Bij verwezenlijking van dit ambiti euze, maar reële project komt Oost- Zeeuwsen-Vlaanderen-Oost als eerste streek in Zeeland aan een eigen .muiti-pnrpose-centre,' zoals we dat (anders en groter) in Dronten. het gemeenschapshuis ,De Meerpaal' geheel aan bü een door het ministe rie van erm en de Zeeuwse culturele raad voorgestane, ontwikkeling. De stichting Sporthal en de stich ting Zeeland voor cultureel en maat schappelijk werk hebben zich achter de plannen gesteld en ook burge meester P. J. G. Molthoff van Hulst heeft zich al eens uitgesproken voor de wenselijkheid van een combinatie van nuttigheden als nu op papier bii- eengebracht zijn. De sporthal zou volgens de plannen in he1, uitbrei dingsplan ,De Dullaert' te Hulst women gebouwd. Het is de bedoe ling daar dan ook het gehele .sa menlevingscentrum' te bouwen. Bestemmingen Als de papieren plannen en de te kening, die in dit stadium nog maar Jaarverslag Stichting gezondheidsdienst voor dieren Gezondheidstoestand bij varkens duidelijk verbeterd GOES Het Zeeuwse vee heeft in 1967-1968 niet erg te lijden ge had van luchtverontreiniging. Dit blijkt uit het 22ste jaarverslag van Leeuwse Bestuur Is het bestuur er voor ons of zijn vjij er voor het bestuurLaat het nu niet aan ons zijn een antwoord te geven op deze vraag, die toch v;el eens een heet hangijzer dreigt te worden. Zo gaat het ons te ver, als de gemeenteraad van Ove- zande het gezelschap was gis teravond bijeen een raadslid met de suggestie komt jeen en quête te houden om op die manier de burgers te betasten op aard gas'. Een verschrijving. Komt overal voor. Deze week meende deze krant nog te moeten schrijven over uitgetreden priesters, die de lezers bereikten als uitgestreden priestersMaar ja, dat is de schuld van het setduiveltje. (Slot van pag. 1 groeide met 1-473. Oost Zeeuwsch- Vlaanderen met 1178. de Bevelenden met 533. Schouwen-Duiveland met 114 en TholenSt-Philipsland met 96. Er is, vergeleken met vorige ja ren, een concentratie op Walcheren en Oost-Zeeuwsoh-Vlaanderen. Het platteland groeit sedert de nieu we industrialisatiegolf in het alge meen met de steden mee. Alleen op de Bevelanden en in West-Zeeuwsch- Vlaanderen is dit minder het geval. Voor de Bevelanden is dit in 1968 echter niet het geval tengevolge van een concentratie op Goes. In totaal liepen in Zeeland 34 gemeenten ach teruit met 774 inwoners, 20U meer dan ln 1967, 300 meer dan in 1968. Een belangwekkend teken is dat van de groeiende beweeglijkheid van de bevolking. In een expanderende pro vincie is er een toenemend komen en gaan. De optelsom van de cijfers van vestiging en vertrek per meente is dan ook van 26.100 ln 1! geleidelijk opgelopen tot 33.400 in Geboorteoverschot Het geboorteoverschot is de laatste jaren dalend en wel in het gehele land. Dit komt door een dalend ge boortecijfer en een stijgend sterfte cijfer. het laatste ais gevolg van de veroudering. Een kleine tien jaar ge leden was het geboorteoverschot ln Zeeland rond 3000. Sedert 1965 be weegt het zich rond de 2500 of 8% promille. Voor Nederland was dit cijfer in 1967 11,1 promille, of rela tief 30 procent hoger. Zou het Ne derlandse percentage voor Zeeland hebben gegolden dan zou dit neer gekomen zijn op 750 inwoners meer. Het Zeeuwse geboortecijfer is in 1967 gelijk komen tc liggen met het Ne derlandse 18 promille). Alle pro vincies. vooral Limburg en Brabant, naderen dit gemiddelde. Het verschil is daar ook vooral gelegen in het sterftecijfer dat in Nederland 8 en in Zeeland 9V6 promille is. 2550 te danken aan hel geboorte overschot en voor 800 aan het inwij- kingsoverschot. Sinds 1966 stijgt het aandeel van Zeeland in liet nationale totaal geleidelijk. Gedurende een eeuw voordien is het gedaald van 4'; procent tot 2.4 procent thans. In de laatste oorlog had Zeeland nog meer inwoners dan Drente. Drente had er een jaar geleden 354.100 ruim 54,000 meer dan Zeeland. Overigens wordt de Zeeuwse bodem toch nog vrij intensief uitgebaat. De bevolkingsdichtheid per kni2 is er 171 (Nederland 379). In Fries land is zij 151, in Drente 134, Gro ningen heeft een getal van 223 met de stad en van 153 zonder de stad. Als de Zeeuwse groei verder doorzet is er nog ruimte en vooral de stads ontwikkeling zal het hem moeten doen, zoals wij zagen ook ten gunste van het platteland. Drs M. C. Verburg. Vesfigingsouerscfcol De groei van Zeeland ln 1963 Ls voor AXEL Omstreeks kwart over vijf woensdagmiddag ontstond op do provin ciale weg Axel-Terneuzen ter hoogte van de Oude Zaamslagseweg 'n botsing tus-| sen een personenauto en een bestelauto. I)e bestelauto sloeg een paar maal over de kop en kwam op de zijkant op de| rijweg terecht. Een lading thinner en tal van andere brandbare stoffen vloeide uit over het wegdek. Er ontstond geen brand. De andere auto kreeg zware schade aan de linkervoorkant. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De bestelauto die werd bestuurd door A. B. M. uit Goes, reed in de rich ting Axel. De personenauto die uit do an dere richting kwam werd bestuurd door T. H. uit Axel. Hoewel beide bestuur ders verklaarden uiterst rechts te heb ben gereden kwamen hun auto's toch met elkaar in aanraking. HANSWEERT In de loop van woensdag zijn twee schepen op een havendam van de buitenha ven te Hansweert gelopen. Het lege Belgische motortank schip Tinny' (863 ton) liep 's mor gens bij het binnenvaren van de haven op de westelijke havendam en bleef daar vastzitten. De sleep boot Coby-M trok het vaartuig eni ge tijd later vlot. Avonds schoof het Duitse sleepschip Karmonie-n (1468 ton) bij het uitvaren van de buitenhaven van Hansweert te dicht langs de havendam en voer ver volgens over de rode boei 42. De boei raakte tussen de drie roeren klem en de Harmonie-H raakte stuurloos en liep lekkage op. De bergingsvaartuigen Inktvis, Bruln- visen Haai schoten te hulp en sleepten het vaartuig dat van Straatsburg op weg was naar Antwerpen terug naar de zij haven van Hansweert. De Harmonie-H, die gesleept werd door de motorsleepboot Ideaal, was met kali geladen. Vandaag, donderdag, zal de verzeke ringsmaatschappij beslissen of het vaar tuig door mag varen. AXEL Vier auto's raakten woensdagmorgen op de rijksweg Axel-Sluiskil aan het slippen. Twee personen liepen hierbij verwondin gen op en twee auto's werden zwaar beschadigd. De slippartijen gebeurden binnen twee uur op vrij wel dezelfde plaats, een flauwe bocht ter hoogte van het buurt schap Axelsche-Sassing. De rijks weg was hier en daar glad door het opvriezen van natte wegge deelten. De eerste slippartij gebeurde om half zeven. De auto bestuurd door de heer A. A. K. uit Axel, raakte een aantal bermpaaltjes en kwam op het rijwiel pad tot stilstand. Tien minuten later belandde de auto van de heer A. P. dé B. uit Zuiddorpe in de langs de rijksweg, gelegen, slopL De B. 'was uit die'wagen gevallen en kwam onder de auto terecht. -Hij.-wist zichzelf uit deze benarde positie "te bé- vrijden, maar dokter K. Boor uit 'Axel, die eerste hulp verleende liet hem toch per ambulance naar het Sint-Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil overbrengen. De auto was zwaar beschadigd. Cm kwart over acht kwam een auto bestuurd door mejuffrouw S. M. van B., uit Axel te slippen. De auto vloog over het rijwielpad, kantelde en kamw in de vier meter lager f"' sloot terecht. De Axelse rijkspoll nog ter plaatse was, bevrijdde 't slacht offer uit de auto. Dokter W. G. C. Kok uit Axel verleende hulp. De auto was to taal vernield. Even daarvoor draaide een auto drie maal om zijn as. De bestuurder wist de auto op de weg te houden, de wagen kwam vlak voor de politie-auto tot stil stand. Er deden zich geen ongelukken voor. Pekelen van de rijweg voorkwam verdere slippartijen. MIDDELBURG De brandweer) spoedde zich woensdagmiddag tegen kwart voor vier met groot materieel! naar de Kleine Werfstraat. Maar de, rookontwikkeling gaf de brand, die daar ln een als pakhuis gebruikte woning was ontstaan een indrukwekkender aan zien dan hot. in feite was. Er ontstond alleen wat schroeischade. Het vierjarig zoontje van de huurder van het pand, F. W. had met een vriendje in de wo ning gespeeld met lucifers. CONCERTZAAL, TERNEUZEN De Vereniging voor Instrumentale Mu ziek, Zeeland's amateur symfonie-orkest uit Middelburg, had het woensdag avond niet gemakkelijk tijdens het eer ste winterconcert van deze maand, dat j ,De Instrumentale' gaf in de concert- zaal te Terneuzen. De vaste dirigent Jan Out kon wegens ziekte het orkest niet leiden. Alfred Sal- ten. dirigent van het Frysk Orkest, had zijn plaats ingenomen. Het orkest moet wel het nodige aanpassingsvermogen hebben omgekeerd geldt dit natuur lijk ook voor Salten want de diri- geerstijl van deze overigens bekwame musicus en dirigent is geheel anders dan die van Out. Bij Salten overheerst de zwier, de élégance, het bewogen mee gaan met de ritmiek, hetgeen de indruk wekt het forse, duidelijke zowel als het beheersende gebaar enigszins te ver sluieren. Toch was zi.jn opvatting van Corelli'i Concerto grosso no. 8 in G (het .Kerst concert') waardig, breed en soms zelfs muzikaal bewogen, ook al gebeurde er een enkele maal een klein ongelukje door foutieve inzetjes. Salten had het werk maar één keer met het orkest kun nen doornemen, samen de plaatsvervan gend! klavecyniste. mevrouw Van der Smisse-Koesman uit Breskens. De vaste clavecyniste, mevrouw Mariet Adriaan- se-Quint was door ziekte verhinderd. Mevrouw Van der Smisse paste zich op bescheiden wijze in het concertino aan. Eerste solo-violist Frans Karei Adri- aanse was eveneens aan het ziekbed ge- klu'stard. Zijn partij werd overgen. pier door de solist van de avond, de violist Jo Juda, die met zijn forse stokvoering soms domineerde, maar ook het gehele orkest mede wist te inspireren. Ondaaks akoestiek op het toneel dat toeliet en opvatting nog zeer acceptabel. Boeiend en virtuoos was Jo Juda in Max BrSuchs eerste van zijn vier viool concerten; dat in G., opus 11. Vooral in het .Vorspiel' was de begeleiding van het orkest wat vlak en weinig vloeiend, soms was contrasterend met 't spel van Juda. die vooral in het lage register een mooie volle toon heeft. Dit romanti sche werk ligt de solist goed. Gelukkig groeide het orkest in het Adagio meer naar de solist toe en kwam er meer eenheid in de vertolking. Juda kreeg na zrjn optreden twee open doekjes en bloemen. Met de serenade no. 1 in D grote terts van Johannes Brahms werd het concert door de .In strumentale' beëindigd. Ook hier mani festeerden zich wat moeilijkheden niet de tempi. Jammer, want uit de gehele interpretatie bleek toch wel dat het or kest het nodige gevoel heeft voor een symfonisch getint divertimento als dit werk van Brahms. Telt men alle handicaps bij elkaar op en projecteert men hiertegen de presta ties van het orkest, dan mag toch nog van een zeer aanvaardbaar concert wor den gesproken. Het Terneuzense pu bliek. dat de zaal voor driekwart vulde, applaudiseerde dankbaar en gul. Bur gemeester J C. Aschoff woonde het concert bij. Jo Juda en de .InslVumentale' treden vanavond op in Oostburg en morgen avond in iZerikzee. G. v. L. VLISSINGEN De Vlissingse Folklo ristische Dansgroep heeft, evenals vori ge jaren, een buitenlandse dansleraar bereid gevonden een drie-daagse volks- danscursus te geven. Het doel van de ze cursus is kennismaken met de folklo re en zeilen van andere landen. Dit jaar geeft de Joegoslaaf Ivan Ivan- can een cursus in Macedonische dan sen. Ivancan, die voor het volksdansen een staatsopleiding heeft gehad, is ln eigen land een bekendheid en heeft behalve vele boeken ook grammofoon platen op zijn naam staan. De enthousiaste en jonge Vlissingse volksdansgroep heeft door deze cursus de gelegenheid haar toch al uitgebreide repertoir te vergroten. Tevens wil men met deze cursus ook nieuwe leden wer ven (vooral aan jongens heeft men ge brek). De cursus wordt gegeven ir J~ zaal Bellamypark 3 te Vlissingen. Gisteravond en vanavond wordt en werd alleen aandacht besteed aan het volks dansen. Omdat men de eventuele adspi- rantleden niet wil afschrikken heeft de VFG voor vrijdagavond een gecombi neerde beat-volksdansavond gepland. De avonden beginnen om acht uur. Eerste paal voor sportfondsenbad in Vlissingen VLISSINGEN Gedeputeerde M. J. van Poelje zal donderdagmiddag 16 ja nuari als voorzitter van de Zeeuwse sportraad de eerste paal slaan vqor het Vlissings sportfondsenbad. Dat gebeurt 's middags om twee uur. Daarna ytor- de stichting gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland. De nieuwe zuiveringsinstallaties van de NV Zuid-Chemie ln de Kanaalzone bij Sas van Gent hebben volgens het jaarverslag zeer goed voldaan. De fluoruitworp is duidelijk verminderd en dus is het schadegebied sterk in omvang afgenomen. Het jaarVfcrSlag zwaait de directie van Zuid-Chemie lof toe voor de zeer vlotte wijze, waarop de financiële schade, geleden door vee houders. werd vergoed. Dow Chemical heeft een bedrag uit- "-keerd voor vier schapen. d;e zijn V» estorven onder benauwdheidsVer- s^iijnselen toen er een chloorlucht werd waargenomen. Dow heeft dit gedaan na enkele gesprekken met de gezond heidsdienst, hoewel het exacte bewijs niet kon worden geleverd, dat de scha pen zouden zijn gestorven door gas sen. ontsnapt uit de installaties van Dow-Chemical. Na het in bedrijf nemen van de Hoechst-fabriek bij Vlissingen in fe bruari 1968 is het fluorgehalte in de lucht tot op een afstand van 2,5 kilo meter van het bedrijf iets gestegen. Het jaarverslag kan de consequenties van deze stijging nog niet geheel over zien, maar merkt op, dat ,de tot mei 1968 hoogst gemeten waarden zeker zonder meer niet alarmerend mogen worden genoemd voor de land- en tuin bouw'. De algemene gezondheidstoestand bij de varkens in Zeeland is voigen3 het verslag duidelijk verbeterd. Vooral ver beterde voer- en ventilatlegewoontes en het opvolgen van de standaardad viezen van de gezondheidsdienst heb ben hiertoe bijgedragen. In slechts wei nig gevallen is het gezondheidscerti ficaat ingetrokken. Het jaarverslag bevat verder onder meer de resultaten van een enquête over de schapenvoeding, de uitslag van een onderzoek naar de wormbestrij- JTen en een verslag over I Inseminatie in Zeeland. DBA: NIET ABNORMAAL HOOG MIDDELBURG De seizoen werkloosheid alsmede enige wrijvingswerkeloosheid, met name in de burgerlijke en utiliteitsbouw is van fikse invloed geweest op het aantal Zeeuwse werklozen ge durende december vorig jaar. Toch noemt het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening te Middelburg deze stijging: met 720 mannen tot even over de 2000 niet abnor maal hoog. Als bewijs daarvoor wordt aangevoerd, dat in decem ber 1967 het aantal werkloze man nen met 938 toenam. Het gunstige verschil ten opzichte van de over-) eenkomstige maand van het jaar! daarvoor is in december hierdoor1 weer ruim 200 man groter gewor-l den. Wat de prognose van het DBA op korto termijn betreft /.al 1969 geen uitzonde ring maken op de traditie, dat januari elk jaar de grootste werkloosheid ver toont. In verschillende beroepsgroepen zal de werkloosheid nog toenemen en wel voornamelijk in de groepen, (lie ook In december jl voor een forse aanwas zorgden: de bouwnijverheid, de land bouw, het niet-varend verkeersperso- neel, de losse arbeiders op het platte land en de overige losse arbeiders. Spectaculaire veranderingen verwacht de hoofdinspecteur-directeur van het DBA, mr J. S. P. Rietema, niet. In hoofdzaak zal eind januari a.s. een nog duidelijker accentuering van dc huidige ontwikkeling aan de dag treden, zo meent hij. In de afgelopen maand was 3,3 pro cent van de Ioontrekkcnden in Zee land werkloos. Daarmee stond Zee land samen met Noord-Brabant in do rij der provincies op dc vijfde plaats. De minste werkloosheid was er in t tree lit (1.3 procent), daarna volg den Noord-Holland (1,4), Zuid-Hol land (1,5) en Gelderland (2,4). In Drente was het percentage het hoogst: 6,6. de het aantal werklozen van 34 naar 122 en de losse arbeiders op het plat teland zagen het aantal werklozen groeien van 21 naar 157. OOSTBURG Het bij uitstek op de landbouw aan gewezen rayon Oostburg lag met 9.6 procent aanmerkelijk boven het Zeeuw se percentage, ;n december 1967 was 10,4 procent van de mannen werkloos. Het rayon Huist, waar vorm jaar nog 7.5 procent werklozen was. Dracht het nu tot 4 procent, Zierikzee in 1967 met 7.6 procent op de tweede plaats, daalde nu tot 4,3 procent. Zoals gezegd waren het de seizoen- gevoelige beroepsgroepen, die in be langrijke mate debet waren aan de stijging van het aantal werklozen: in de landbouw was er ln de laatste maand van het vorige jaar een stij ging van 26 naar 184 werklozen (op de 4000 loonarbeiders i. in de grpep niet-varend transportpersoneel groei- orig jnar decern- lier waren er in (leze sectoren respec tievelijk 21!) en 321 werkloze bouwvak kers, in de landbouw waren toen 315 werklozen. De vraag naar mannen daalde in de cember van ruim 1100 naar circa 940, hoewel du laatste aantal ten opzichte van december 1967 weer opmerkelijk groter ls (556). De bouw (267 naar 221) en de metaal (469 naar 409) lieten vo rige maand de grootste daling zien. In de vrouwensector was er ten opzichte van vraag en aanbod weinig verande ring in de afgelopen maand te bespeu ren. Hét aantal werkloze vrouwen daal de van 290 naar 269, de vraag naar vrouwen daalde van 766 naar 765. Er is, zo deelde men ons op het DBA mee. een constante vraag naar jong personeel. De 38-jarige Engelse toneelschrijver I John Arden, die sinds zijn debuut In I 1956 zo'n achttien stukken op zijn naam r heeft, is in Nederland vrij plotseling .in' geraakt toen de Haagsehe Comedie I twee jaar geleden zijn .Sergeant Mus- I grave's Dance' een boeiende sterke ver- I tolking gaf. De Musgrave van Ko van I Dijk zal menigeen ongetwijfeld bijge- I bleven zijn. De televisie heeft Arden nog I wat steviger gepost met een uitzending van .Live, like pigs', nu enkele maan- den geleden een steen des aanstoots voor de vele licht kwetsbaren onder ons maar niettemin (of: juist) een toneel- j en tv-prestatie van de eerste orde met onzerzijds nog eens graag een verwij- I zing naar het spel van vooral Annie de Lange en Hans Tiemeyer. Dezelfde Arden nu was woensdagavond I in de Middelburgse Schouwburg verte genwoordigd met Globes opvatting I van ,The happy luiven', een komedie i over de oude dag, die in de vertaling I van Gewit Kouwehaar de titel ,De jong- I ste dag' kreeg. De karaktertekening, die Arden in de I twee bovengenoemde stukken (bepaald geen komedies) van zichzelf heeft ge geven, is in deze Happy Haven nog eens herhaald. Arden schrijft sober to neel, een vlotte scherpe dialoog. Hij is I bovendien de schrijver van een actieve tekst, het stuk moet .meewerken'. Arden heeft ook leren mensen kijken en de ervaringen, daarbij opgedaan, knap ten dienste van zijn toneel gesteld. Het is een waarborg voor wat men bezwaarlijk als een overbodige luxe kan zien: echte L mensen op een echt toneel. Arden doet L dat met de dialoog, direct en afge leid, moeilijker, maar minstens zo direct met de liedteksten, die terug blijven I komen en in elk stuk een onlosmake- I lijk element vormen. Ze hebben hem. I evenals de actie van zijn woord, al de nodige vergelijkingen met Breclit op- I geleverd, maar daar gaan we ons liever I niet aan te buiten. Arden heeft wel enige spiegeltjes voor I te houden, heeft rondom zich boodschap- ?<en gedaan en bezorgt ze het publiek huis. Tn .The happy haven' en dat brengt ons bij 't verhaal liggen die boodschappen aanzienlijk minder voor op de tong dan in de andere werken. Titel en ondertitel doen al vermoeden dat we net ,De jongste dag' een kome die over het probleem van de oude dag op het toneel halen. Het is een probleem dat ons de eerste veertig, vijftig jaar maar nauwelijks zal bezighouden en daarom spreken we slechts als onze veronderstelling en zonder veel kans op correctie uit dat het voor ieder an ders zal liggen, een zeer persoonlijke affaire dus, die op liet toneel ge bracht voor de duidelijkheid gebruik zal moeten maken van herkenbare din gen in herkenbare mensen. .De jongste dag' geeft de dingen en mensen zoals we ze kennen en stelt een vraag die de oude dag zin kan geven: .Zou je het nog eens over willen doen? Zou ie nog eens opnieuw jong willen zijn?' Er zijn mensen, de meesten, die spontaan reageren met: ,Ja, ais dat zou kunnen' maar na enig nadenken toegeven 'Nee. liever niet. Ik ben al geweest'. Op dat moment is het probleem niet lou ter meer een bejaardenprobleem, het neemt m ouderdom snel af. Er zijn jon ge mensen zoals' de nijvere dokter in Ar- dens komedie, die er wat aan willen doen. Een verjongingsserum. Kost wat kost zullen de ouwen moeten slikken, maar de ouwen willen niet. het zijn nog mensen met een willetje en de komedie zou geen comedie zijn als het serum niet bij de dokter zelf terechtkwam en de w-eledelzeergeleerde heer in een matro zenpakje afging. Dat is zo ongeveer het stuk met alle sterke en matige kanten. Een goede komedie met een beetje veel gemorali seer en wéinig moraal, tonéelstufcken- moraal dan. Globe heeft er in de regie van Ton Lutz een kostelijke komedie van ge maakt met een uiterst sterke bezetting. André van den Heuvel gaf een uitste kende .idealistische' arts zijn stem en gestalte en maakte vooral in zijn oog- in-oog-niet-het-publiek-spel directe pro paganda voor het toneel. Chris Baay zette een meneer Golightly van het zui verste rozewater op het toneel, een bij zonder opvallende acteerprestatie, niets eronder of erboven, sterk. Dick Scheffer had de aangename taak meneer Crape gestalte te geven. Hij deed dat met gevoel voor de snelle wis selingen die Ardens Crape eigen zijn. Lucas Wensing, die vanwege de koorts het eindapplaus net niet meer iaaxdenkomplot die in zijn typering wist te overtuigen. Veel lof tenslotte voor het geweldige stuk toneel dat zowel Peronne Hosang als Loudi Nhhoff op de planken wisten te brengen. Met. hun .presentatie' aan het publiek kreeg het stuk pas het bloed dat het ondanks de bejaarde toestanden heeft. Zij wisten in typering, spel en het benutten van de meest kleine aanknooppuntjes die de tekst biedt, de komedie een kostelijke komedie te laten. Deze voorstelling van Globe, in bijna ten onrechte vergeten het prachtige decor van Nicolaas Wijnberg, is nog lang niet aan een verjongend serum toe En wat ons betreft: de Jön"s'T heeft ons niet ouder en niet jonger ge maakt. Waarvoor dank. Lj o. VERSPREIDE OPKLARINGEN. Overwegend droog weer met versprei de opklaringen en aanvankelijk hier en daar mist. Merendeels zwakke, wind tus sen zuidoost en zuid. In de ochtend plaatselijk lichte vorst, in de middag temperaturen in het algemeen enkele rraden boven het vriespunt, /ooruitzichten voor vrijdag en zater dag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Op dc meeste plaatsen droog en ln de nacht en ochtend overwegend lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: voor vrijdag:: zon: 10 lot 60 procent; mm. temp.-, van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal, max. temp.: 1 tot 5 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; katis op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zaterdag: Zon: 5 tot 60 procent; max. temp.: 2 tot 6 graden onder norm. Kans op een droga periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Normalen voor 11 15 Jan: Min. temp. max. temp. Den Helder 15 Eelde 1 De Bilt i 4 Vlissingen 1 5 Zuid-Limburg 1 4 ZON EN MAAN 10 januari Zon op 08.45 onder 16 50 Maan op onder 11 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2