Overzicht bedrijfsleven over ^8W^' -3 Voorkeur voor tracé 1968 op de Zeeuwse eilanden BetifzSgen route Zee,andbrug Kamer van Koophandel en Zeeuwse ontwikkeling 4 VERZUCHTINGEN OVER DE BTW ZAG MINISTERIE ZEELAND OVER HET HOOFD BIJ VESTIGINGSVOORLICHTING? Kerncentrale Schaderegeling en Den Boer levert het drukwerk PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 JANUARI 1969 VAN VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL C. Kammeraad over Schelde-verhinding niet ongunstig'. Het beroepsgoederen- vervoer geeft als voorzichtige indruk ,een lichte verbetering', in het geregeld vervoer zette de tendens tot ophef- GOES Het is een vast programmapunt geworden op de nieuwjaars vergaderingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland: het overzicht, dat voorzitter C. A. Kam meraad bij zijn nieuwjaarsrede heeft gevoegd over het wel en wee j van onrendabele of parallel lopen- van het bedrijfsleven op de Zeeuwse eilanden in het afgelopen jaar en de soms bijgevoegde prognoses voor 1969. Ook maandag zat het over zicht weer bij de nieuwjaarsrede. Wat bij het doorlezen opviel: de ver zuchtingen, die ten aanzien van de prognoses van 1969 werden ge slaakt ten aanzien van de nieuwe btw, die voor veel onzekerheid in het bedrijfsleven zorgt. De reparatie - activiteiten op di .Scheldepoort' werf verliepen be vredigend: 117 schepen mankten van onze dokken gebruik niet 1102 dokdagen, terwijl "aan 63 schepen buiten de droogdokken werkzaamhe den werden verricht. i De scheepsbouworderportefeuille werd uitgebreid met de opdracht GOBS. Het afgelopen jaar hebben station staat 196S te boek als .bepaald, kantiespreidmg ook nog genoemd de ra; 442 bedrdyen in Zeeland een voor het vervoer van Volkswagens. In deze sector lichtmetaal werd onder meer de opdracht ontvangen voor de levering en montage van de aluminium ramen voor het nieuwe kantoor van de Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rot terdam. Verder werd een opdracht ontvangen voor de bouw van een tweetal Schelde- Sulzer hoofdmotoren type S4ND76. be stemd voor schepen van de Koninklij ke Nederlandse Stoomboot Maatschap pij in Amsterdam, enige industne-ke- telinstallaties, een aantal tandwielkas ten voor overbrenging van groot ver mogen en enige lichtmetalen gevels voor gebouwen. De toestand in de Nederlandse schee] bouw is onbevredigend, ondanks t entameren van een groot aantal acti viteiten zijn de ondervonden moeilijk heden bij de scheepsbouw niet geheel gecompenseerd. Door het venverven medio 1968 van enige belangrijke orders, is d derportefenille zodanig, dat een volledige bezetting tot de vakantie 1969 verzekerd is. De vreugde hier; over wordt getemperd door de in de diensten zich voort, op het front van het Benelux-vervoer wordt nog steeds de discrimerende vervoerstax van 7 procent genoemd. Bij liet grensoverschrijdende vervoer wordt gewag gemaakt van ,zeer on gunstige ontwikkelingeneen sterk gestegen kostenpeil bij onvoldoende aangepaste tarieven, toegenomen concurrentie, de Westduitse en Fran se discriminerende maatregelen. Cij fers van het NIWO tonen aan. dat veel van deze bedrijven het finan cieel zeer moeilijk hebben. In liet geregelde personenvervoer daalde het aantal vervoerde passagiers met 2,5 tot 8 proeent. Slechts het reizigers- vervoer naar de Sloehaven is toege- van dei tol hulp bij bedrijfsbeëindiging ingediend IB JÜÜI8! ÜHÜL, de trek I Dit is maandag meegedeeld door d< naar het buitenland cn het feit. dat de voorzitter van de kamer van koophandel hotellerie in aflopende mate deelde in;eI1 fabrieken voor Midden- en Noord- de industriële ontwikkeling omdat Zeeland. H,ervan lasren 284 bedmven In de Zeeuwse lampvoetindustrie is de verwachte verbetering in 1968 in ver vulling gegaan, de produktie nam toe met 15 procent. Dat gebeurde als ge volg van de mechanisatie met 640 men sen tegenover 712 in 1966. Voor 1969 wordt "opnieuw een stijging van de af zet verwacht, al zullen alle zeilen moe ten worden bijgezet om ondanks de stijgende kosten een redelijk resultaat te halen. Het overzicht vermeldt de fusie tussen de waterleidingmij Midden- Zeeland en Schouvven-Duiveland en die tussen PZEM en ZEGAM, waarbij wordt gemeld, dat in 196S de vermoedelijk in gekochte hoeveelheid aardgas honderd procent meer zal bedragen dan in 1967 (ingekochte hoeveelheid: 55 miljoen m3). In de afdelingen kinderconfectie. ijzergieterij, banketfabricage, de beton- industrie, de mosselconservenindustrie, de chemische lijmindustrie en de land bouwwerktuigen fabricage worden 1968 redelijke resultaten gemeld en ik verwachten kostenverhoging doorz;jn de vooruitzichten over het alge- de invloed van de nieuwe wet op de meen gematigd optimistisch tot gun- omzetbelasting 1968, de maatregelen stig.De handel ra granen, zaden en voortvloeiende uit de valutamoeilijk- peulvruchten is nadelig beïnvloed door heden en vooral de opdoemende bo- het slechte weer. waardoor de kwali- de produktïviteitsstijging uit- teil heeft geleden. In de loop van het de loonkostenstijging. Deze kos- - gaande loonkostenstijging tensrijgingen de haas te blijven, zal in 1969 de voornaamste zorg zijn. ELEKTRICITEIT De postdienst toont een daling van het aantal verzonden postpakketten met bijna 3 procent tot 155.000. Het aantal uitgereikte pakketten steeg niet 12,9 procent tot 385.000. In de badplaatsen op Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen plus Westerschouwen werden in 1968 (juni-begin september) bijna 1.4 mil joen prentkaarten bezorgd. Bij het ver zekeringswezen staat nu wel vast, dat| (JQjrg Heeft we grote vestigingen plaats- jmjexn Het goederenvervoer per spoor liep ra 1968 wat terug: len westen van Bergen op Zoom werd bedroeg het bij aankomst 88.806 ton ra de eerste acht maanden van 1968 (vorig jaar 94.648 ton), bij vertrek 51.607 ton (vorig jaar 76.150 toni Het aantal reizigers ra Zeeland bedroeg 1.176.058 (1967: 1.385.000) en uit Middelburg alleen 288.870 tegen 337.000 1967. Zeeland. Hiervan lagen 284 bedrijven in het gebied van dè kamer Op Walcheren ging het om 68 bedrij ven. om 137 op Zuid-Beveland. 11 op Noord-Beveland. 41 op Tholen. 2 op Sint-Philipsland en 19 op Schouwen- Duiveland. Zes waren binnenschippers. Hiervan werden 264 aanvragen van bedrijven en 5 van binnenschippers be handeld door de regionale commissie voor hulp bij bedrijfbeëmdiging. De centrale commissie in Amsterdam be handelde hiervan weer 233 gevallen en 4 binnenschippers. In drie gevallen werd I de aanvraag ingetrokken. Igsw< 1968 als het ware een rampjaar zal zijn. De uitkomsten over de eerste acht maanden laten hierover geen twijfel be staan. .Noodzakelijk geworden premie verhoging holt. evenals dit het geval is bij ziektekostenverzekering. steeds achter de feiten aan.' zo wordt gezegd. .Tornen aan de Egalisatiereserve kan geen wijs beleid worden genoemd'. De gebeurtenissen in de bankwereld staan in 1968 nog in het teken van de struc tuurwijziging. zo wordt gemeld. RECREATIE Als boosdoeners voor hel matige toe ristenseizoen 1968 worden niet name het slechte weer en de slechte vakantie- spreiding genoemd. Het aantal over nachtingen van 1967 (5.400.000) zal nauwelijks gestegen zijn, zo is de in druk. Voor 1969 zijn de vakanties iets heter op elkaar afgestemd (schoolva kanties Xoord-Reinland-Westfalen tus sen 11 juli en 6 september, in Neder- 1 J juni en 9 augustus). land tussen 3 De ervaringen van de Horeca zijn. dat een Nederlandse regeringsinstantie Zeeland over het hoofd gezien bij de voorlich ting over industriële vestigings plaatsen aan buitenlandse geïnte resseerden? De heer A. C. Kam meraad, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland maak te er in zijn nieuwjaarstoespraak maandag in Goes gewag van. Een vertegenwoordiger van een groe pering van grote en middelgrote Engelse ondernemingen was hij het zien van het haven- en ïiulus- Vlissingen-Oost zeer Door de provinciale elektriciteitsmaat schappij werd in 1968 ten behoeve van het eigen verzorgingsgebied 759 mil joen kwh geproduceerd en Ingekocht. Dit is een toename van 64 procent ten opzichte van de overeenkomstige pe rioden In 1967. dit groeipercentage werd in hoofdzaak veroorzaakt door de verhoogde afname in het industrie gebied Vlissingen-Oost door de in dustrieën aldaar. Van de derde.uitbrei ding van de centrale Zeeland ftjpt twee ?roduktie-eenheden van nominaal 5 mw werd op 11 september jongstle den de eerste van deze twee machines In bedrijf gesteld. De daarbij behoren de ketel wordt met gas gestookt, alter natief bestaat de mogelijkheid stook olie te verbranden. Verwacht wordt dat de tweede eenhead nog deze maand m produktie komen. GROOTHANDEL In het Jaar 1868 heeft zich in de handel in levensmiddelen de ex plosieve situatie verder ontwikkeld. Op detailhandelsniveau werd de strijd tussen het relatief duurdere merkartikel en het relatief goedko pere merkloze artikel toegespitst. De uitstekend, maar duurder, geoutil leerde commerciële organisaties en grootfiliaalondernemlngen handhaven hun aandeel door nog meer aandacht aan service en kwaliteit te besteden. De nog maar pas goedgekeurde verti cale prijsbinding m deze branche is dermate tot symbool verheven van de strijd, dat bij hen die anti-prijsbmding Ejn het principe sterker dreigt te wor den dan het achterliggend het beter, waardoor het tota le verloop niet tot ontevredenheid stemt. Aanvankelijk zag het er voor de aard-; appelsector slecht uit. Maar mede doorj de situatie in de andere EEG-landen ïsl de verwachting, dat het restant van de; consumptie-aardappelen in het voor-| jaar tegen redelijke prijzen en zonder i al te grote moeilijkheden afgezet kanl worden. De veehandel had als gevolg van het slechte weer een matig jaar. del varkens maakten beste prijzen. ren van een teruggang aan het bezoek aan de Zeeuwse hotellerie sprake is.i De grootste achteruitgang is waarge- verrast- °P 7U" informatieve vra- nomen bij die bedrijven, die niet direct op het toerisme zijn aangewezen en de|Sen blJ Nederlandse regenttg$in- roi van eerste reserve vervullen. Alsl t n- oorzaken worden behalve weer en va-l stellingen naar vestigingsplaatsen was hem over de mogelijkheden in Zeeland nimmer iets meegedeeld. Wel had men hem gewezen op ge bieden elders. Het betreft hier de secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel in het Verenigd Koninkrijk, die een oriën tatiereis naar Nederland maakte en ook Zeeland bezocht, vernamen wij later de heer Kammeraad. Na het bezoek heeft de Kamer Koophandel de daarvoor in aanmerking komende Zeeuwse, instellingen ingelicht over de belangstelling van overzee. Een zegsman van de voorlichtingsdienst van het ministerie van economische za ken in Den Haag deelde desgevraagd mee dat hjj zich een dergelijke g van zaken nauwelijks kon voorstel .Wellicht is de bedoelde persoon bij ambtenaren geweest, waarmee handels politieke besprekingen zijn gevoerd, maar zelfs dan kan ik me niet voor stellen, dat men bjj navraag naar ves tigingsplaatsen Zeeland zou verzwijgen. Zeeland is ook bij ons aangeduid als stimuleringsgebied' ,\Vjj voeren op het ogenblik actie in het buitenland, ook in Engeland. Als het over vestigingsmogclijkheden gaat blijft Zeeland niet ongenoemd', aldus de zegs man van het ministerie. GOES In zijn nieuwjaarsrede voor de kamer van koophandel en fabrie ken voor midden- en noord-Zeeland heeft voorzitter C. A. Kammeraad maandagmorgen in Goes gereageerd op de .aanvankelijke' voorkeur, die de minister van verkeer en waterstaat recentelijk heeft uitgesproken voor het tracé van de vaste Westerscheldcverbinding. Op de gedachte dit tracé in de omgeving Kruiningen-Perkpolder te situeren, zei de heer Kanime- rand: .Indien deze vaste oeververbinding zou komen in het verlengde van de Zeelandhrug zal dit zowel uit verkeers-economiseh oogpunt als in zijn effect voor het haven- en industriegebied in Vlissingen-Oost een groter nut hebben'. Twee aspecten aan de ministeriële uitspraak achtte de heer Kammeraad zeer opvallend- het feit, .dat de aanvankelijke voorkeur wel duidelijk be paald wordt door de thans te overziene geldelijke gevolgen' en de omstan digheid, .dat niet bij de toelichting is vermeld, dat rekening is gehouden met de reeds bestaande centraal liggende Zeelandhrug en de daarmee samenhangende economische gevolgen.' De opmerking van de minister, dat hij het 't beste achtte, dat nadere studies op variant oplossingen in dit gebied zouden worden geconcen treerd kreeg van de heer Kammeraad deze kanttekening- .Slechts uit zeer goed gefundeerde alternatieve rendementsberekeningen kan een verant woorde keuze worden gedaan. Ik hoop. dat deze berekeningen op een in een niet te verre toekomst gelegen moment door de minister nader beke ken zullen kunnen worden, opdat hjj op dat moment op ruime economi sche en niet op geldelijke consequenties alleen tot een sterker gefundeerde keuze zal komen.' Ir J. P. Berdenis van Berlekom haakte tijdens zijn dankwoord voor de nieuwjaarsrede van de voorzitter in op diens opmerkingen over de vaste oeververbinding Westerschelde. ,Ik ben wat teleurgesteld over de uitspraak van de minister, hoewel ik waardering heb voor de vaart, waarmee hij tot een besluit wil komen. Ik geloof dat de investeringen voor het machtige bouwwerk, nodig voor een vaste oeververbinding, een grote factor zijn bij de plaatsbepaling, maar :k ben van mening dat bij een economisch zo belangrijk object het zwaar ste gewicht moet worden gehecht aan de economische betekenis ervan', aldus de heer Berdenis van Berlekom. Ook hij pleitte in dit licht bezien, voor een verbinding, die meer aansluit op de centrale noord-zuidweg via de Zeelandhrug en vervolgde: .Als voorzitter van de Stichting Vaste Oeververbinding Westerschelde kan ik u meedelen, dat zeer binnenkort een rapport van de stichting zal verschijnen, dat het optimale rendement aantoont van een situering van die vei-binding om en nabij Terneuzen. Dit rapport is samengesteld door deskundigen uit Nederland eri België, en is in concept gereed', aldus de heer Berdenis van Berlekom, die zei, dat dit rapport naast het nationale, ook het internationale karakter van een verbinding vanuit Midden-Zeeland zal aantonen. Hij verwachtte, dat het rapport m februari van de pers zal komen. Nieuwe leden van kamer van koophandel en recreatiecommissie GOES De heer C. A. Kammeraad. voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland installeerde tijdens de eerste zitting in dit iaar van de kamer, maandag in Goes een tweetal nieuwe leden. Het zijn de heren W. Flohr en J. Lahr, beiden te Middelburg. De heer Flohr, die het midden- en klein bedrijf zal vertegenwoordigen, is ver- ■wegtransport. Hij bonden aan de NOB-v werd benoemd ra de vervoer, en volgt ook als zodanig i heer Van Strien op. De heer J. Lahr vervult de valcature Reijerse. en is verbonden aan de Cen trale algemene verzekeringsmaatschap pij. Hij is voorgedragen door het dis trict Zeeland van het NVV en verte genwoordigt vanwege de groep door werknemers geëxploiteerde onderne mingen het bank- en verzekeringswezen. De voorzitter maakte ook bekend, dat de Kamer van Koophandel een commis sie heeft ingesteld, die 2ich zal bezig houden van de belastingaspecten van de recreatie. Hierin hebben zitting de heren mr E. Wage uit Goes, E. T. Oos terhuis uit Vlissingen. H R. Boerema uit Renesse en als secretaris de heer inr W. M. Otten, secretaris van de Ka mer van Koophandel. Ir. Berdenis van Berlekom: Weren grote hotels langs kust staaltje grote achterlijkheid öng"hierop toegelegd op het verster ken van het service-apparaat en het stimuleren van de detailhandel adequate wijze op de situatie te reage ren. Niet zonder succes. Voor het nieuwe jaar valt te verwachten dat de ontwik keling niet veel rustiger zal verlopen. Zonder twijfel zullen nieuwe wapens worden ontwikkeld en getoetst. Voor deze tak van bedrijvigheid valt te ho pen dat alle groot- en detailhandelsbe drijven wat meer overtuigd raken van hun gezamenlijk belang. Een hecht front k«n een grote steun betekenen. BOUWBEDRIJF De detailhandel heeft volgens het; overzicht, een redelijk gunstig jaar! afgesloten, hoewel tie netto-resulta ten die van 1967 nauwelijks zullen GOES ,Ik ben geschrokken van del bouwen en over de belangen van de na- overtreffen. De warenhuissector is mentaliteit in Zeeland die er de oor-1 tuur, die daar mee zijn bemoeid Maar tevreden. Door het achterwege bUj- «aak van is dat men herhaaldelijk :k acht het niet juist om°als argument ven van een duidelijke koophausse«»t "n lagere hestunrsorganen toe plan- in het ODenbaar naar voren te brengen eind 1968 is het mogelijk, dat de nen torpedeert voor grote projecten voor j dat men mét grote hotelproiecien in omzetten in 1969 door de btw niet moderne hotelaccommodatie langs dezijn gemeente geen grote "f nanciële erg merkbaar zullen worden aange- k11^- D'* mentaliteit toont aan. dat groep binnen wil halen. Men moest tast. De tweede helft, van dit jaar |"en weinig op schaalvergroting is juist blij zijn. dat die nog wUlen inves- - 'in. ingesteld'. Dit zei ir J. P. Berdenis van teren' l Berlekom, toen hij de nieuwjaarsrede VFRV(lFR!.van .('e voorzitter van de Kamer van \Ik ac"' het ook niet juist dat bestmir- wordt optimistisch tegemoet gezien. Jj Koophandel en Fabrieken voor Midden-1 deren van gemeenten er een uitspraak rv, ,n „„„I en Noord-Zeeland de heer C. A. over <l°en hoeveel hotelkamers en ap- tfte CLin 1968Kammeraad beantwoordde, en in-partementen men in zo'n geval wel mS gunstig jaar,, ging op de problematiek van de recre-i wenst. Dat is de vrijheid van de onder af tojzondcr goede bezetting van atie. nemer, die zo'n project beheerst en het stuwadoors bedrijf. Alleen de ver- jr B~J—- ■!---» ----- werkte hoeveelheid buijklading daalde met 25 procent. Het toeristenverkeer per Flandna-dienst nam toe. terwijl uit Gent een nieuwe dienst werd geopend. Het passagiersaantal bedroeg 46.000 (28.000 in 1967). Ook bij het bunker- Berdenis van Berlekom ging verder: nieu«e projecten koopt. Dergelijke uit- ,Het is b--*■ '-- -s I-=.-- dus ook0 m en mee mag praten en actie mag voe- j lekom. ren omwille van de leefbaarheid in zijn Hij besloot: .De Kamer van Koophandel gebied. Hij mag een oordeel hebben kan hier misschien al adviserend nog over de estethische vormgeving van ge- een stimulerend standpunt Innemen'. s begrijpelijk dat iedere burger, en i spraken vind ik een staalt je^van grote 5k iedere Zeeuw mee mag denkenachterlijkheid', aldus de heer Van Ber- n onün lip kOm. OFFICIËLE PUBLTKATIE BEPERKING BELASTINGVRIJE INVOER VAN SIGARETTEN' LIT BELGIE Uitbreiding begrip .grensbewoner' Hot ministerie van financiën maakt bekend, dat met ingang van heden personen die in de hierna genoemde gemeenten wonen, met betrekking tot de invoer van sigaretten uit België als grensbewoner worden aangemerkt. Dit betekent dat deze personen bij binnen komst. over de Nederlands-Belgische grens niet meer dan 1 pakje sigaretten met vrij stelling van belasting mogen invoeren. De gemeenten zijn' Aardenburg. Alphen en Riel. Amby, Amstenrade, Asten, Axel. Baarie-Nassau, Baexem, Bcegden, Beek. Beesel, Bemelen. Berg en Terblljt. Bergen op Zoom. Bergeijk, Berkel- Enschot. Best; Biervliet. Bingelrade. Bladen en Netersel, Bocholtz. Borgharen. Bom. Breda. Breskens. Brunssum. Budel, Bu-nde. Cadier en Keer. Cadzand Chaam. Clinge. Diessen, Dinteloord en Prinsenland. Dongen. Echt. Eersel, Eindhoven. Elsloo. Elten en Leur. Eijgelshoven. Bijsden. Fijnaart en Heijningen. Geldrop. Geleen. Geulle, GÜze en Rijen. Goirle. Graauw en Langeridam. Grathem. 's-Gravenmoer Grevenblcht, Groede. Gronsveld. Gulpen. Haaren. Haelen. Halsteren. Heel en Panheel. Heer. Heerlen. Heeze. Herten. Heythuysen, Hilvarenbcek. Hoek. Hoensbroek. Hoeven Hontemsse. Hoofdplaat. Iloogeloon, Hapert en Casteren. Hooge en Lage Mierde. Horn. Hulsberg. Hulst. Hunsel. Huijbergen, Itteren, Jabeck, Kerkrade. Klimmen. Klundert, Koewacht, Krabbendljke Leende. Limbrichl. Linpe, Loon op Zand. Luykgeste) Maarheeze. Maasbracht. Maas tricht. Margraten. Meerssen. Melick en Herkenbosch, Merkelbeek Meljel, Mheer. Mierlo, Moergestel. Montfort. Munstergeleen, Nederweert. Neer. Nleuwenhagen, Nieuw-Ginne- ken, Nleuwstadt, Nieuwvllet. Nieuw-Vossemeer, Noorbeek. Nuth, Obbicht en Papenhoven, Ohé en Laak. Olrsbeck. Oirschot, Olsterwljk. Oost-, West- en Mlddelbeers, Oostburg, Oosterhout. Ossendrecht. Oudenbosch. Oud en Nieuw Gastel, Overslag. Philippine. Pos- terholt. Prinsenbeek, Putte, Retranchement, Reusel. Riethoven, Rilland-Bath, Roermond. Roggel. Roosendaal en Nispen. Roosteren. Rucphen, Rijsbergen. Sas van Gent. Schaesberg. Schimmert, Schinnen, Schinveld, Schoondijke. Simpelvcld. Smt-Geertruid. Sint-Jan steen. Sint-Odiliënberg, Sittard. Slenaken. Sluis. Someren. Spau'oeek. Standdaarbuiten, Steenbergen.-Stein. Stevensweert. Stramproij, Susteren. Swalmen, Terheijden. Terneu zen. Teteringen. Thorn, Tilburg. Ubach ovci Worms. Udenhout,- Ulestraten. Urmond, Vaals. Valkenburg-Houtbem. Valkenswaard. Veldhoven, Vessem, Wintelre en Knegsel. Vlodrop. Voerendaal, Vogelwaarde. Waalre, Waarde. Waterlandkerkje. Weert. Wessem. Westdorpe. Westerhoven. Willemstad. Wittem. Woensdrecht. Wouw. Wljlre. Wijnands- rade. IJzendijke. Zaamslag. Zevenbergen, Zuiddorpe. Zuldzande. Zundert. Heden nam de Here tot Zich, na een geduldig gedragen lijden, zacht en kalm, onze innig geliefde schoonzuster en tante, GERRITDINA JOHANNA KOENDKRINK op de leeftijd van 68 jaar. Fam. Koenderink. Hoedekenskerke, 5 januari 1969. Kerkstraat 2. De begrafenis za.1 plaatshebben op don derdag 9 januari des namiddags om 13.00 uur vanuit het vereni gingsgebouw. Condoleantieadres M. H. Koenderink, Kerkstraat 2, Hoedekenskerke. Geen bloemen. Hoewel de verwachtingen in het be gin van 1968 ongunstig waren, kan voor Zeeland worden geconstateerd dat de werkzaamheden in dc bouwsector met zijn tegengevallen. Over het algemeen was er behoorlijk werk. De huidige mi nister heeft verbetering gebracht in de premiebouw, vooral voor de minder ge situeerden is deze regeling wei aantrek kelijk. In de scholenbouw worden gro te bedragen geïnvesteerd. Het klanten- werk loopt nog steeds terug, mede als gevolg van de hoge lonen en de sociale lasten. De positie van de ondernemingen ln de sector grond- water- en wegen bouw is nog steeds zorgelijk. Er komt voor deze bedrijven te weinig werk aan de markt, waardoor de concurrentie groot is en dikwijls wordt ingeschre ven beneden de kostprijs. De invoering van de verkorte werkweek van43"i uu: beeft een kosten verhogende invloed gehad. De vooruitzichten voor 1969 zijn üi Zeeland beter dan in vele andere provincie'3, vooral door industriële en recreatieve uitbreidingen. Aan Zeeland werd voor 1968 een con tingent van 914 woningen toegewe zen, te bouwen met rijksleningen Door toeslagen via arbeidsbesparen de bouw konden in 1968 in deze categorie 1085 woningen worden gegund. In de subsidie-sector werden 1284 woningen en 4 bejaardente huizen neergezet, terwijl waarschijn lijk een aantal van 750 ongesubsidieer de woningen is gehaald. Er kwamen tot oktober 3514 woningen gereed, waarschijnlijk zal het totaal voor 1968 de 4000 overschreden hebben. Voor 1969 zijn aan Zeeland 864 con tingentseenheden toegewezen, 692 woningwetwoningen met rijkslenin- gen en 172 te bonwen door woning corporaties met gemeentelijke ga ranties. Slot van pag. 1 bedrijfsleven te betrekken bij de uit voering van de overheidstaak, een ac centuering van de verschillende des kundigheden en verantwoordelijkhe den van politieke en bedrijfs-econo- misehe organen, meende hij. De heer Kammeraad hoopte, dat bij de behandeling van het wetsontwerp en later bij de praktische uitwerking hetzelfde onderscheid tussen overheid en bedrijfsleven zal blijken bij de taakbegrenzing van het havenschap op commercieel gebied: .Deelneming van het havenschap in het aandelen kapitaal van de NV Haven van Vlis singen lijkt mij daarvoor geen aan bevelenswaardige gedachte Als het wetsontwerp voor het havenschap Terneuzen in werking kan treden, zag de heer Kammeraad de voor waarden aanwezig tot vereniging van beide schappen tot een beheërsli- chaam voor de havens aan de Wes terschelde. ,Dat zal een goed begin zijn voor de verdere coördinatie van het zeehavenbeleid'. zei hij. De mogelijkheid van een kerncen trale in het Sloe was een ander punt uit de rede van de heei Kammeraad. Hij attendeerde op de aandrang nit de kamer van koophandel op de mi nister van economische zaken voor diens interventie ten gunste van een centrale in Vlissingen-Oost en stelde: .Onze kamer acht deze vestiging van groot belang voor de contincring van de economische ontwikkeling in onze provincie. Naar mijn mening is de regering niet geheel vrij in haar be slissing hierover ten gevolge van het besluit van haar voorganger over in dustriële aardgasleverantie in relatie tot het nieuwheids-beginsel. De optimaal rendabele bedrijfsvoe ring van gefuseerde PZEM en ZE GAM dient naar de mening van de heer Kammeraad ten gunste te ko men van zowel de particuliere als de commerciële afnemers. Hij vond ook: ,Nu de grootste afnemer van elektriciteit het bedrijfsleven ls ge worden, lijkt het mij op zijn plaats om een vertegenwoordiger van dit bedrijfsleven organisch bij het ener giebeleid te betrekken'. De kamervoorzitter meende, dat het belang van de energielevering voor de industrialisatie het afgelopen jaar zowel In Zeeland als in andere ont wikkelingsgebieden duidelijk is ge bleken. ,Het effect van industrialisa- tiemaatregelen is in zeer grote mate afhankelijk van de voorwaarden van energielevering aan adspirantgega- digden voor een vestiging. Elke nieu we vestiging kan ook gevoelige, ge volgen hebben voor reeds langer ge vestigde ondernemingen', zo betoog de hij. .Met voldoening' constateerde de heer Kammeraad in zijn nieuwjaarsrede voor de Midden- en Noordzeeuwse kamer van koophandel dat een ont werp van wet is ingediend voor de schaderegeling als gevolg van de deltawerken. Bij een eerste vluchtige kennisname leek het hem. .dat thans ook voor de mosseikwekers een ac ceptabele regeling is ontworpen' ln hoeverre schade als gevolg van het Schelde-Rijnkanaal voor vergoeding in aanmerking komt, achtte nij nog n-.et goed te overzien. ,Te hopen valt, dat hierover geen onontwarbare ver wikkelingen zullen ontstaan ten na dele van de getroffenen. Voorts attendeerde de heer Kamme raad zijn gehoor op een ongewoon groot aantal bedrijfsbeëindigingen in de laatste maanden van 1968, vooral in de sector van detailhandel en am bacht. Als voorlopige indruk gaf hij als oorzaak aan opheffingen door de werking van het O en S-fonds en bedrijfsvergrotingen ln de vorm van fusies. Hij zegde mededelingen en eventueel beraad met andere organi saties toe als er op het secretariaat van de kamer meer inzicht is ont staan ln de aard, omvang en sprei ding van deze teruggang in het aan tal ondernemingen. De heer Kammeraad zag er een pro bleem in, dnt samenhangt niet. de grole structuurontwikkeling in lie midden- en kleinbedrijf, waarover staatssecretaris van economische za ken heeft gezegd dat hiervoor een beleidslijn moet worden getrokken. De kamervoorzitter meende, dat die wet uit deze problematiek moeilijk te vinden zal zijn en kwam daarbij op de voorlichting, zoals de kamer van koophandel die ook het afgelopen jaar heelt gegeven: over de btw, over de nieuwe drank en horecawet. De heer Kammeraad was het niet de staatssecretaris van economische zaken eens. dat het op het gebied van de voorlichting bijna onmogelijk ;s geworden om door de bomen het bos te zien. Hij herinnerde er wel aan. dat veel jongere voorlichtings instellingen door de rijksoverheid zelf in het leven zijn geroepen of er door worden gesubsidieerd. ,Op dit gebied zijn de laatste jaren meer taken aan de kamers van koophandel ontnomen dan in stand gebleven. Vrijwel steeds ging hiermee een las- tenbezwaring van de overheidsgel- dem gepaard. Tenslotte ging do lieer Kammeraad nog in op de veranderingen in de toeristische propaganda, via een pro motioneel orraan. Hij bracht daarbij het Jaarverslag 1967 van de ANVV ra herinnering, waarin wordt gezegd dat het toerisme uit België bijna 20 pet. van de deviezen uit" het reis verkeer opbrengl, terwijl dat cijfer voor Duitsland op 40 pot. Ligt. Er werd in 1967 4 pet, van de ANVV- uitgaven besteed voor propaganda in dit land tegen 12 pet. in Duitsland. .Deze ongelijkheid in de verhouding tussen Inkomsten en propaganda-uit- gavèn lijkt mij bij besteding van sub sidiegelden moeilijk te verantwoor den', aldus de heer Kammeraad. Hij meende, dat er met het nieu we apparaat een goede gelegen heid is de acquisitie in Duitsland en België meer ln overeenstem ming te brengen met het belang, dat Nederland heeft bij het ver groten van zijn deviezeninkom- sten. Heden is onverwachts van ons heengegaan, mijn lieve man en onze zorgzame vader, behuwdvader en opa MA RIN US ZANDEE op de leeftijd van 61 Jaar. Goes: J. Zandee-Harinck Goes: P. H. Zandee A. J. Zandee-Goossen Rien-Willem De begrafenis zal plaatshebben donderdag 9 ja nuari om 2.00 n.m. op do algemene begraafplaats te Goes, waarna gelegenheid tot condoleren in de aula aldaar. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van ziekenhuis Bergzlcnt. Bezoekuren: 11.0012.00 uur en 2.303.30 uur. Geen bloemen, geen toespraken. Heden is nog onverwachts van ons heengegaan, onze beste zwager M. ZANDEE echtgenoot van J. Harinck op de leeftijd van ruim 61 jaar. Uit aller naam: P. Harinck 's-Heer-Abtskerke, 5 januari 1969. Heden werd plotseling van ons weggenomen mijn lieve man, onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader WILLEM RIJN ln de ouderdom van 60 jaar en 8 maanden. Middelburg: L. M. Rljn-Hundersmarck Dinteloord: K. A. Verhagen-Rijn L. H. Verhagen Monique Middelburg: G. C. Rijn C. Rijn Middelburg, 5 Januari 1969. Gravenstraat 5. De teraardebestelling zal plaatsvinden DV don derdag, 9 januari 1969 op de algemene begraaf plaats te Middelburg te 14.30 uur. Gelegenheid tot condoleren in de aula na de be grafenis. De dierbare overledene ligt opgebaard in het mor tuarium van het ziekenhuis ,St-Joanna' te Goes. Bezoekuren van 10.00 tot 11.00 en van 15.00 tot 16.00 uur. Heden overleed na een geduldig lijden, zacht en kalm. onze beste broer en zwager MARINES ZANDEE op de leeftijd van 61 jaar. Goes: L. A. Duijnhouwcr Goes: L. Zandee Goes: D. Zandee-v. Noort Goes: A. Zandee-Trimpe Goes: J. Zandee-op 't Hof Klundert: Joh. Zandee- Ottevanger Heden overleed na een langdurig gedragen lij den. onze geliefde zus ter en tante op de leeftijd van 64 jaar. Uit aller naam: B. van Wccle Goes, 5 januari 1969 Huize Maria Terweel De begrafenis zal plaatsvinden op don derdag 9 januari om 12.30 uur op de alge mene begraafplaats te Goes. Vertrek van Huize Ma ria Terweel om 12.15 uur. Correspondentenden- tieadres: Hoogstrate-van Weele Kloetinge. Ds. Boersmastraat 29, Enige en algemene kennisgeving. Heden is zacht en kalm van ons heengegaan onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder ANNA DIMPHENA DIETVORST weduwe van Josephus van Hoojjdonk in de ouderdom van 74 jaar. Middelburg: P. F. van Hoofldónk E. van Hooijdonk-Pouweise Zierikzee: F. J. M. van Hooijdonk A. van Hooijdonk-Campert Middelburg: P. B. S. van Hooijdonk W. A. van Hooijdonk-Hartman En kleinkinderen De teraardebestelling zal plaatshebben dondei dag. 9 Januari 1969, om 11.00 uui op de algemem begraafplaats te Middelburg. De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van huize .Ter Valcke'. Louise de Colognylaan 2. Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4