SCHEEPVAART KRIJGT HINDER VAN STAKING Opnieuw hevige onlusten in Noord-Ierland Administratief centrum hoofdarbeiders in oud-gemeentehuis van Souburg Steeds meer schepen voor anker Kunst- en vliegwerk in havens BOEING STORT OP HUIS BIJ LONDEN - 51 DODEN Smrkovsky houdt zijn functie niet DRIE INBREKERS NA URENLANGE WILD-WEST-ACHTERVOLGING DOOR POLITIEMAN OVERMEESTERD Vandaag in de krant... Cabot Lodge onderhandelaar KS in Parijs Vier doden bij spoorv/egongeSuk in Engeland Hongkonggriep eist bijna 3600 levens m de VS Aantal inzittenden overleefden ramp Jlerverkiezing is uitgesloten CA 30 MAN WACHT ER OP 212e jaargang - no. 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MlDDELBURGSE.VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Mil. nn di C V Provincial* Zaauws* Courant: P. van da Valda, f. B dan 8o*r an W. da Paftcr. Hoofdrad.: C. A da Kok Abonn *n„ 1,10 aar waak, f 14,25 per kwartaal, Iranco per poet 15.25 per kwartaal, ngen, Wolstraat 56-60, tel. 5144 (b a red, 3S08, adv. 3643). Mlddalburg, Markt 51, tal. 7651 (b 11 red 2078/3169. adv 2375> Coea. Grot. Markl 2, tel 6140 (b a s red. 7851, adv. 5213)Ooalburf. tel 2 I. 3346. adm. tal 2094 Adv prl|a 37 et per mm. Min. per adv 5,55. Intel, med. 214 1 tarief. Kleine adv. (mai. 1 retelr) 37 tl per regel (min. 1,85). .Brieven bur. v. d. blad' 50 et maar (alle adv. prl|ien exel Maandag 6 januari 1969 Inspiratie van JanJongepier Pagina 7 Over de kop in Amsterdam Schoten, schade en twee auto's total-loss UTRECHT (ANP) Dankzij het ingrijpen van de 30-jarige Amster damse politie-agent Mooij heeft de politie zondagochtend om halfze ven op de Overtoom in de hoofd stad na een urenlange achtervol ging die in Utrecht was begonnen drie inbrekers kunnen inrekenen. Het drietal had uit een Utrechtse bout- winkel een aantal bontjassen gestolen. Bij de wild-west achtervolging, die te gen vier uur begon, waren de politie korpsen van Utrecht, Amstelveen, Hoofddorp, Ouderkerk en Amsterdam, betrokk.en. De auto van de inbrekers en een poli- tie-auto waren na de achtervolgingto- tal loss. Enkele politieauto's van Am sterdam en Amstelveen liepen flinke schade op. De aangehouden inbrekers zijn de Am sterdammers D. P. (19), .J. W. (30) en H. P. (36), allen zeer goede beken den van de Amsterdamse politie. Twee van hen liieDen verwondingen op nadat hun auto op de Overtoom over de kop was geslagen. Met gevaar voor eigen leven manoeuvreerde politieagent Moo(j zfln auto tegen die van de inbrekers die met een vaart van honderd kilo meter naderden. straat, een zijstraat van de Overtoom. Toen hij de Overtoom opreed zag hij de gezochte auto, die later bleek gesto len te zijn, aankomen. Hij reed zijn auto voor die van de In brekers. waarop een botsing ontstond. De politieman kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd geheel vernield, even als die van de inbrekers, die na de bot sing enke'e malen over de kop sloeg. In de gestolen auto bevonden zich nog acht bontjassen. Het drietal blijft voor lopig in Amsterdam omdat de hooddste- delijke politie ook nog een appeltje met hen te schillen heeft. Daarna gaan zij naar Utrecht. Avontaur Het avontuur van de drie Amsterdam mers begon in de Witte Vrouwenstraat ln Utrecht, waar zij omstreeks kwart voor vier bij een kraak in een bont zaak werden ontdekt door een vrouw die de politie waarschuwde. Een toevallig passerende Hagenaar, A. J. Meijer, zag. twee mannen met bontjassen over de arm uit de winkel komen. Zij waren op weg naar een auto die met een draai ende motor en een man achter het stuur op de Plompe Torengracht stond be wachten. Hij gaf een van de mannen een trap tegen de benen, die daarop het even wicht verloor en met achterlating van vier bontjassen het hazenpad koos. De dieven gingen er in de auto van door met achter zich zeven Utrechtse poli- tae-auto's. Zigzaggend door allerlei straten en over polderwegen verdwenen de Am sterdammers in de richting van de hoofdstad. Bij Ouderkerk raakte de Utrechtse politie het spoor bijster, maar inmiddels waren andere poli tiekorpsen gewaarschuwd die de ach tervolging overnamen. Een poli tieauto van Hoofddorp ontdekte de gezochte auto bij de grens van Am stelveen. In een wilde vaart werd de achtervol ging kriskrassend voortgezet, waarbij enkele politieauto's van Amstelveen flin ke schade opliepen. Er werd ook op de inbrekersauto geschoten. In Amsterdam, waar zes politie-auto's gereed stonden om de inbrekers op te vangen, duurde het kat-en-muis-spel nog een kwartier. Toen de gezochte auto uit de richting van de Stadhouderskade de Overtoom wilde oprijden was juist de agent Mooij per mobilifoon opgeroepen. Hij bevond zich met zijn auto in de Vondelkerk- Slaags KATHOLIEKEN en protestanten zyn saterdag ln de Noordlerse stad Londonderry weer hevig slaags geraakt. 120 Mensen wer den gewond (pag. 1) Receptie IEDEREEN was er weer op de nieuwjaarsreceptie van Zeelands commissaris der koningin, zater dagmiddag in de statenzaal te Middelburg, (pag. 2) Step-record P. COENS (45). een metaalbewer ker uit Philippine, heeft zaterdag middag een record op de step ge vestigd: hij beende 30 kilometer bij elkaar in 3 uur, 14 minuten en 29 seconden, (pag. 2) Palestijnen DE Palestijnse verzetsorganisaties hebben overeenstemming bereikt over 'n bundeling van hun krach ten (pag. 3) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1 en 3 Zeeuws nieuws: pagina's 2 en 5 Sport: pagina's 7, 8, 9, 10 en 11 Radio en tvpagina 4 Nieuwe periode van vorst (Van onze weerkundige.mede werker.) GPD. Na een zeer zacht begin, een zeer koude januari. Dit is de verwachting die Enge land dezer dagen heeft uitgege ven. De praktijk ljjkt zich hier snel bij aan te willen passen, want wjj duiken deze week in een tweede vorstperiode. Het zeer sterke hogedrukgebled van 795 mm boven Rusland, breidt zich nu naar Scandinavië uit. Daarmee gaat koudere lucht uit Midden-Europa naar ons land stromen. Overdag vrijwel geen dooi mee, in de nacht aanvanke lijk drie tot vijf graden vorst, maar deze vorst zal geleidelik tot matig toenemen. De sneeuwkans blijft klein, de wind neemt iets toe tussen zuid oost en oost. NEW YORK (AP) De gekozen Amerikaanse president Richard M. Nixon heeft zondag Henry Ca bot Lodge, de vroegere Ameri kaanse ambassadeur in Saigon, benoemd tot leider van de Ameri kaanse delegatie op de besprekin gen over Vietnam in Parijs- De be noeming gaat in als de nieuwe re publikeinse regering zitting heeft genomen. De benoemingen van Lodge en van Law rence E. Walsh, een advocaat uit New York die vroeger onderminister van jus titie is geweest als tweede man in de delegatie werden bekend gemaakt door Ronald L. Ziegler. de perssecretaris van Nixon. Ziegler maakte bekend dat Ni xon Cyrus R. Vance heeft verzocht nog een maand lid te blijven van de Ameri kaanse delegatie ln Parijs .zodat geen tijd wordt verloren en de continuïteit gehandhaafd zal blijven.' Ziegler deel- 1had Inge- 120 GEWONDEN IN LONDONDERRY ROTTERDAM 'ANP) De sta king van de sleepbootbemanningen in Rotterdam begint ernstiger ge volgen te krijgen voor Rotterdam' Europoort. Zondagavond lagen ruim 20 schepen voor de kust, ouder meer een aantal middelgrote tankers, die onder de huidi ge omstandigheden niet binnen kunnen .Sheiltankers' moest de mammoet tanker .Marisa' (Brits), ruim 200.000 ton d w, bestemd voor Europoort, naar Thameshaven (Engeland) dirigeren de manoeuvres van schepen in havengebied die zonder sleepboothulp hun weg zoeken, nemen soms gevaar lijke vormen aan. Wachten Onder de schepen voor de kust zijn er al die drie dagen liggen te wachten, on der meer een schip geladen met zwa vel. Voor zover bekend zijn tenminste drie tankers voor anker gegaan, wach tend op het einde van de staking. Het zijn de Liberiaan .Universe Commander' (circa 50.000 ton dwt) en twee Shell- tankers van ongeveer 18.000 ton, de .Ac tion' (Nederlands en de .Heidia' (Brits). Het is zondag gelukt om twee vrij for-: se tankschepen buitengaats te krijgen, het waren schepen van 57.000 en 40.000 ton dwt, die in ballast varend, het Rot terdamse haven gebied verlieten. De sleepboot .Maasbank' van L. Smit en Co, de enige van de negen Europoortsle pers die nog vaart, verleende normale diensten aan de scheepvaart. Men kan echter aannemen dat deze sleepboot alleen de iets grotere tankers niet naar de petroleumhavens in Euro- Manoeuvres In de Rotterdamse haven ziet men met enige bezorgdheid hoe de schepen thans moeten manoeuvreren om de havens In en uit te varen. Men spreekt van kunst en vliegwerk'. Zaterdagmiddag liep een Griekse vrachtvaarder komend uit de Maashaven aan de linker Maasoever bij na op de Parkkade aan de andere kant van de rivier. Het schip was nog slechts op enkele meters van een voor de ka de liggende kustvaarder verwijderd, toen het de kapitein gelukte zijn schip weer normaal op koers te krijgen. Protestanten en katholieken slaags LONDONDERRY (RTR) On- der een regen van stenen zijn za terdag in Noord-Ierland ruim 200 katholieken aan het einde van een driedaagse mars voor gelijke bur gerrechten de stad Londonderry binnengetrokken. Volgens sommige berichten werden ze door protestantse extremisten ook met benzinebommen bekogeld. In ziekenhui- 7,en zijn circa !)ft gewonden behandeld. Noord-Ierland ls overwegend protestant. De katholieke minderheid vindt, dat zij gediscrimineerd wordt op het gebied van huisvesting, werkgelegenheid en stem recht. Geweld De betogers, op nieuwjaarsdag uit de Noordierse hoofdstad Belfast vertrok ken, werden bij de nadering van Lon donderry aan het einde van hun 110 km lange tocht tweemaal met geweld door protestantse extremisten tegenge houden. Eerst gebeurde dat bij een brug op 10 km van de stad waar de protes tanten de betogers met stenen beko gelden en met stokken op hen insloe gen. Een groep demonstranten werd tot ver in de velden achterna gezeten en afgeranseld, anderen sprongen ln het water om dekking te zoeken onder de brug. De politie uitgerust met schilden, dreef tenslotte de protestanten met de wapenstok uiteen. Aan de rand van Lon donderry werd de betogers de weg op nieuw versperd. Ook hier trad de poli tie krachtdadig op, maar zij kon niet verhinderen dat velen getroffen werden door stenen. Na een kwartier werd de mars voortgezet. Het aantal deelnemers was intussen aangegroeid tot circa 1500 door de komst van plaatselijke sympa thisanten. Door af te wijken van de oor spronkelijk vastgestelde route ontliepen de betogers een menigte protestanten die zich verzameld had om hen ,op te vangen'. Toen de tegenbetogers in de gaten Zie slot pag. 3 kol. 2) (Van onze correspondent) LONDEN Zaterdagavond werden \4er personen gedood en twintig gewond toen een volle passaglers-exprenxtrein van Londen (Charing Cross) naar Karn»- gate en Dover, temidden van eenzame bouwlanden tussen twee dorpen In de omgeving van Maidstone in Kent tijden» dikke mist op een goederentrein liep. AJJe wagons ontspoorden en werden op twee na zwaar beschadigd. Enkele kan telden van de spoorlijn. De hulpverlening kostte grote moeite omdat het onge.uk midden in een ver laten gebied geschiedde Dc gewonden moesten na in de door de mist ontstane chaotische situatie door de modder te z(Jn gedragen met tractors en trailers worden vervoerd. De reddingsploegen werkten de gehele nacht door om een aantal gewonden, die tussen de wrak stukken beklexnd zaten, te bevrijden Ve le passagiers slaagden erin om zelf los te komen en wandelden ln hal? verdoof de toestand langs de spoorbaan. MARDEN ENGELAND Ern hoge stapel brokstukken rest rr van de wagens van de sneltrein en de goederentrein die betrok!.'- it waren bij het spoorwegongeluk. BIJ LANDINGSPOGING VERONGELUKT Maatregelen De c van de Nieuwe Waterweg zijn nog niet van plan speciale maatregelen te nemen om de aanvoer van ruwe aardolie weer op gang te brengen, De meeste raffinaderijen beschikken over voorraden, die nog voor een tol twee weken toereikend zijn. Als de sleepbootbemanningen in Rot terdam en Europoort dinsdagmiddag eventueel besluiten de staking voort te zetten, zijn van de raffinaderijen wel maatregelen te verwachten die de olie- aanvoer moeten verzekeren. Het ligt voor de hand. dat zij dan kleine tank schepen naar Europoort laten komen.die zonder sleepbootassistenti» bij de los plaatsen kunnen afmeren, ATLANTA (AFP) Longcomplicaties als gevolg van de Hongkonggriep heb ben sinds 7 december ln 122 Amerikaan se steden aan 3594 mensen het leven ge kost, zo deelde zaterdag liet .Nationaal centrum voor besmettelijke riekten' in Atlanta (Georgia) mee. Totaalcijfers over het gehele land waren nog niet beschikbaar maar vermoedelijk was het aantal slachtoffers van long ontsteking, sinds het begin van de win ter tweemaal zo hoog als normaal, aldus het instituut. (Van onze correspondent) LONDEN Zondagochtend zeer vroeg is nabij het vliegveld van Gatwick, ten zuiden van Lon den, een in de mist dalende Boe ing 727 van de Afghaanse lucht vaartmaatschappij omlaag ge stort waarbij 51 personen het le ven verloren. Behalve één Ame rikaans meisje waren alle passa giers in Engeland wonende In diërs, die van vakantie terugkeer den. Het toestel kwam ruim 1 kilometer van het tussen de heuvels gelegen vliegveld neer op een villa welke samen met het exploderende vliegtuig door brand ge heel werd verwoest. Tot de 51 slacht offers behoorden ook 2 bewoners van de villa, een in zyn slaap verrast jong echtpaar, de lieer en mevrouw Jones, die ae dood in de vlammen vonden. Als door een wonder werd hun dochtertje levend uit de puinhoop tevoorschijn ge haald. Zij lag nog in haar bedje en toonde slechts lichte verwondingen, j Het vuur van het vliegveld veranderde LONDEN Politiemannen zoe ken in de puinhopen van de neer gestorte Boeing 727 naar slacht offers. die v woont vertelde hoe zy recht-! >p in bed overer.nd schoot toen zij het kinderen. Verschillende oorverdovend» vliegtuig, dat vreemde geluiden maak-1 explosies volgden op elkaar. Z.j t te, erg laag hoorde overkomen. Een moment later stond alles in oranje gloed en klonk doordringend gegil van; Zie slot pag. 3 kol. 2) Dringend beroep niet te staken PRAAG (RTR, DPA) De voor zitter van de Tsjechoslowaakse na tionale vergadering, Jozef Smrkovsky. heeft zondagavond MIDDELBURG De nieuwe bestemming, die thans voor het gemeentehuis van Souburg ge zocht is: een sociaal administra tief centrum voor hoofdarbei ders, draagt er toe bij, dat ten eerste de begeleiding van deze groep mensen naar een hoger plan wordt opgetrokken, maar vooral, dat de werkvoorziening voor hen beter geregeld kan worden. De tot nu toe beschik bare werkobjecten voor deze hoofdarbeiders die geschikt zijn voor arbeid, maar door een of meerdere handicaps niet (of nog niet) in een normale dienst betrekking aangenomen kunnen worden waren over het alge meen klein en bovendien ver spreid. Door deze werkobjecten onder te brengen in een admini stratief centrum worden er, zo lichtte de Middelburgs wethou der voor sociale zaken, de heer M. Wattel, toe, betere voor waarden voor de hoofdarbeiders geschapen: een directeur krygt de leiding van het centrum, waardoor reeds de begeleiding beter wordt, terwijl voorts alle aandacht geschonken kan wor den aan de acquisitie, het aan trekken van werkobjecten. Via een gemeenschappelijke rege ling hebben Middelburg. Vhsaingen en Domburg de stichting van het centrum op zich genomen. Alle Walcherse gemeenten moeten er echter aan kunnen deelnemen: de ze samenwerking is mede aan te bevelen op grond van de begin 1969 in werking tredende wet sociale werkvoorziening, die de tot nu toe geldende regeung zal vervangen. NADELEN De geringe omvang van dc werk objecten en hun grote spreiding brachten verschillende nadelen met zich: door de beperkte omvang van de objecten bleven de plaatsings mogelijkheden gering, door de sprei ding van de objecten over verschil lende opdrachtgevers werd de be geleiding zeer bemoeilijkt. Boven dien bestond het gevaar dat de hoofdarbeiders te veel met hun po sitie geconfronteerd zouden worden als ze met de onder normale om standigheden werkende collega's in contact zouden komen. Door al de ze nadelen ontstond de wens om de werkobjecten onder te brengen in één centrum. Het zal bekend zijn. dat er niet ai- leen voor dergehjke hoofdarbeiders een werkvoorzierungsregehng is: zij is er ook al geruime tijd voor de handarbeiders, in sociale werk plaatsen en op zogenaamde buiten objecten. Vooral voor de laatste groe pering arbeiders is de begeleiding eveneens onvoldoende geweest, in Middelburg onder meer gaat deze zaak zich echter ook steeds meer concentreren. Zo is voor de werk voorziening in deze buitenobjecten kort geleden de heer Bommeljé ais directeur aangesteld. De objecten, waar deze groep arbeiders tewerk gesteld wordt, zijn onder meer plant soenverzorging, naar wethouder Wat- (Zie slot pag. 5 kol. 1) voor de televisie in Praag ver klaard, dat zijn herverkiezing als Tsjechoslowaaks parlementsvoor zitter, op grond van de nieuwe fe derale structuur van het land, uit gesloten is. In een dringend beroep op de bevolking raadde hij aange kondigde stakingen ter ondersteu ning van zijn politieke positie af. De Tsjechoslowaakse parlementsvoor zitter verkondigde voor net eerst in het openbaar zijn standpunt ten aanzien van de pro-Smrkovsky-campagne, d.e in Tsiecho-Slowakije' een groeiende poli tieke spanning teweeggebracht heeft. Smrkovsky geldt als een der belang rijkste aanhangers van partijleider Dub- cek. Hij :s een Tsjech en ingevolge het federale stelsel, dat op 1 januari van kracht is geworden, zou de functie van Tsjechoslowaaks parlementsvoorzitter aan een Slowaak moeten toevallen. De Slowaakse communistische partij staat erop, dat een Slowaak de funct.e krijgt. In zijn televisierede waarschuwde Smrkovsky de arbe ders d.e voor hem willen staken, dit n et te doen, daar een dergel.ike staking ernsti ge gevolgen zou hebben. De Tsjechoslowaakse communist sche partij heeft zaterdag n een verklaring beweringen verworpen, dat het aandrin gen van de Slowaakse communistische partij op het reserveren van de functie van Tsjechoslowaaks parlementsvoor- I zitter voor een Slowaak. een uitdmk- I king van wantrouwen ;n Smorkovsky is. In de verklaring van de Tsjecho slowaakse communistische partij wordt ook ontkend, dat er pogingen in het werk gesteld worden om Smrkovsky uit het openbare leven te verwflde.-en. (Door de eis van de Slowaakse partij leider Hoesak, dat een Slowaak voor zitter moet worden van het Tsjecho slowaakse Darlement, was bij een deel van de bevolking van Tsiecho-Slowakije de vrees opgekomen, dat Smrkovsky als exponent van de liberale vleugel van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1