Ir. A. P. Minderhoud-voorzitter Landbouwhogeschool-man van Wageningse miljoenenprojecten LEZERS SCHRIJVEN Ook vijf nieuwe studierichtingen in voorbereiding KERKELIJKE MUTATIES WAAROM VOORLICHTINGSDAG ZEELAND EN DE CHEMIE?' Ontheffing uit BB Open brief aan de heer Van Bennekom FIËSTfl ,Hebt uw naaste lief als uzelf' PROVINCIALE ZEEUWSS COURANT ZATERDAG JANUARI 1969' WAGENINGEN (GPD) Ir. A. P. Minderhoud is de voorzitter van de landbouwhogeschool in Wageningen. Maar eigenlijk is dat geen goede naam. Hij zou beter de bouwpastoor knnnen heten. In die functie praat hij dagelijks over miljoenen alsof het knikkers zijn. Voor 1969 heeft hij nogal wat hooi op zijn vork genomen. .Ik ben tevreden als wij dit jaar met de bouw van drie grote projecten kunnen beginnen', zegt lüj. ,YVe ho pen te starten met een gebouw voor de A-faculteiten op de hoek van de Mansholtlaan en Professor Van Uvenweg. Voor de vakken veeteelt, veevoeding en dierkunde komt er een nieuw gebouw aan de Prinses Marijkeweg-Haarweg. Deze twee nieuwe gebouwen zullen beide ongeveer tien miljoen gaan kosten'. Het derde gebouw, dat ln 1969 van de grond moet komen, zal op de D rei jen verrijzen. Het is bestemd voor de vakken levensmiddelen technologie, zuivelbereiding en wa terzuivering. ,Dat zal wel veel meer dan tien milj ir Minderhoud. i de wereld nog meer bekendheid te geven. De voorzatter denkt dat het met die bekendheid wel goed zit. Hij verklaart: ,Ik heb geen re den om aan te nemen dat wij op landelijk, Europees en wereldniveau op een bescheidener plaats terecht zouden komen. Kijk maar eens waar al die Wageningers, die zijn afge studeerd, naartoe gaan. Ze trekken naar alle hoeken van de wereld. Als landbouwhogeschool poot je zo over al stekjes me tot bomen zullen uit groeien. Het landbouwkundig onder ken bijvoorbeeld ook Wageningse in genieurs bij bierbrouwerijen en er zit er één van ons bij Hoogovens. Die moet proberen de metaalmensen van Hoogovens wat bij de natuur te hou den. Zo zie je dat het begrip land bouw heel wat meer omvat' dan een boer met een mestkar. Waar we trots op zijn, is dat onze mensen over het algemeen succesvol zijn'. Dagelijks houdt Ir Minderhoud zich bezig met grondaankopen, bouwplan nen en financiën. Dat gebiedt de ont wikkeling van de landbouwhoge school hem. .Primair moeten we uit breiden wat er is', vertelt hij ,Maar we hebben ook nieuwe studierich tingen op het oog. In september 1969 zullen de eerste eerstejaars be ginnen met de richting voeding. Op net ogenblik hebben we voor dit vak een buitengewoon hoogleraar en het ligt voor de hand dat hij gewoon hoo leraar wordt. Binnenkort verwach ten we de nodige goedkeuringen van de minister'. van visserij-visteelt een zwa vak maken, hoewel de realisering daar van moeilijk zal zijn. Er zijn maar weinig mensen die In dit vak goed thuis zijn. Verder vraagt de weten schappelijke benadering enorme In vesteringen. We zoeken nog naar een man die dit project op poten kan zetten'. Ir Minderhoud 1» nog niet aan het einde van zijn latajn. ,Er zijn', zegt hij, ,ook gedachten over een studie richting recreatie. Die hoort ln Wa geningen ook thuis. We kunnen dan mensen opleiden, die de voorwaar den waaronder men recreatie kan ondergaan, optimaal kunnen maken. In de toekomstige samenleving zul len er zeker veel van deze deskun digen moeten zijn'. De vraag dringt zich op of de land bouwhogeschool met al deze pijlen op haar boog in de gemeente Wage ningen niet ruimtelijk in de knel komt te zitten. Ir Minderhoud denkt van niet, maar hij is voorzichtig. ,Het wordt wel moeilijk, maar we proberen alles te overzien. Ik zie voorlopig niet dat we klem komen te zitten. Voor de studenten kunnen we flats bouwen en de planologie geeft ons de ruimte voor uitbreidin gen in de richting van het dorp Ach terberg. Daar ligt nu nog blanco ter rein. Verder hebben we op de Dreij- en nog grond'. Ir Minderhoud gelooft niet dat de autochtone bevolking van wagenin gen door de uitbreidingsdrift van de landbouwhogeschool in de verdruk king zal komen. ,De Wageningers voelen zich er volgens mij neel goed bij. Wageningen leeft met de land bouwhogeschool en de instituten. Daar is men wel trots mee. Als ik een opschepperige bul heb, zeg ik wel eens dat Wageningen per vier kante meter de meeste intellectue len heeft. Verder heeft de ouder wetse Wageninger nog altijd een speciale voorliefde vóór een baan bij het rijk. Daarom zitten we hier goed met de landbouwhogeschool. Ik verwacht niet dat de Instituten ln hetzelfde tempo zullen groeien als de LH. Natuurlijk geeft de groei van de LH wei consequenties ln alle geledingen'. Toekomst Verontreiniging Een ander terrein, dat de landbouw hogeschool van Wageningen wil gaan bestrijken, is dat van de lucht- en bodemverontreiniging. Ir Minderhoud: ,er is aan de hoge school al een vak waterzuivering en daar willen we lucht- en bodemver ontreiniging bij voegen. Op dit ge bied kampt onze samenleving niet grote problemen. We hopen in Wa geningen mensen op te leiden die wijze kunnen behandelen. We stellen ons voor deze nieuwe richting niiiieu- beheersing te noemen. Het bestuur wil deze richting spoedig instellen, dat wil zeggen binnen enkele jaren'. Over een studierichting moleculaire wetenschappen wordt "ook gedacht. De voorbereidingen daartoe verkeren pas in het prilste stadium. ,Er is een sterke behoefte aan mensen die op geleid zijn in de natuurwetenschap pen en dan speciaal onder de ge zichtshoek van het molecuul. Zij kunnen goed onderzoekwerk doen in de grensgebieden tussen verschillen de wetenschappen. Daar worden op bet ogenblik de grootste ontdekkin gen gedaan, dat zie je overal ln de wetenschap' Ee andere nieuwe studierichting die ln Wageningen moet ontstaan, is vis- derij-visleelt. Ir Minderhoud zegt: ,Als het gaat om de voedselvoorzie ning in de wereld is vis ook een belangrijk artikel. Daarom willen wij De voorzitter Is niet bang voor de toekomst. In Wageningen staat op het ogenblik naar zijr. mening goed huis voor de landbouvvhi school. Het is de taak van het stuur dat huis uit te bouwen. ,Als we ons program en beleid goed uit werken kunnen we over 10 jaar zeker 6000 studenten hebben. Dat hoeft geen levensgrote problemen op te leveren. Als de overheid na tuurlijk niet met maatregelen als bestedingsbeperkingen komen, waar door wij onze 15 miljoen per jaar niet krijgen. Dat geld moeten we .n ieder geval hebben, het ls een mini mum voor elk jaar. Je kunt er niet een jaar tussendoor hebben, waarin tenaantallen in een situatie, die je wel tot dit soort conclusies moet drijven'. De deining onder de studenten in de wereld gaat aan Wageningen niet ongemerkt voorbij. Ook de Wa geningse student wil zijn stem la f ADVERTENTIE) SIMCA1100 Ilffl* Ruim, snel, zuinig. Goed toegankelijke laadruimte met een Inhoud van 1,6 m3. Echt Simca. En ons bedrijf geeft a uitzonderlijk goede service. Belt u ons eens voor een proefrit ten gelden. Op tal van bijeenkomsten heeft men dat kunnen constateren. De vernieuwing van het wetenschap pelijk onderwijs heeft trouwens le dera aandacht. Ir Minderhoud vindt dat men aan de landbouwhogeschool tot een groot gesprek moet komen over dit onderwerp. Aan de gespreks tafel moeten dan vertegenwoordigers van alle belanghebbende zitten. Al leen is de grote vraag hoe zo'n ge sprek georganiseerd moet worden. Daarvoor moet een commissie be noemd worden, waarin afgevaardig den van de verschillende groepen ge kozen worden. ,Deze commissie zal vrij mandaat krijgen om dat grote gesprek té or ganiseren. Iedere groep willen we drie leden laten afvaardigen. Natuur lijk moeten ook studenten daarin en aan de andere kant ook hoogleraren. Daar moet men zien tot een akkoord te komen. Het is goed dat het zo gebeurt. Een hoogleraar heeft ten slotte altijd de neiging zijnvak te belangrijk te vinden. Maar de stu dent wil meestal studeren en goede resultaten boeken door er weinig moeite voor te doen. Ik heb wel ver trouwen in dat grote gesprek. Bij ons is de stemming heel goed, afgr zien van wat kleinigheden'. Tot slot zegt ir Minderhoud: ,We werken gewoon verder met alles wat goed is voor de landbouwhogeschool. Ik heb er, eerlijk gezegd, alle ver trouwen in'. Don Mazzi geeft kerksleutels uit handen FLORENCE (RTR, AP) Don En- zo Mazzi, de Florentijnse pastoor die door kardinaal-aartsbisschop Florit is afgezet omdat hij zijn kritiek op de kerk niet wilde intrekken heeft de sleu tels van zijn parochiekerk overhandigd aan mgr Bruno Panerat die tijdelijk als pastoor van de kerk zal optreden. Men ziét ln de overhandiging van de sleutels die in de kerk en m aanwezig heid van. rond 500 aanhangers van Don Mazzi geschiedde, een overwinning voor kardinaal Florit. Don Mazzi besloot de sleutels af te ge ven nadat de nieuwe pastoor de paro chianen beloofd had dat zij hun eigen bijeenkomsten in de kerk mogen blijven houden tot hun eis voor meer zeggen schap in liet beheer van de kerk door het aartsbisdom is bestudeerd. Een groep dissidenten heeft op nieuw jaarsdag een gebedsbijeenkomst gehou den in-de Sint-Pieter om daarmee aan dacht te vragen voor hun verlangen dat er een einde komt aan het .autoritaris me in de kerk'. Ongeveer 20 jongeren reikten pamflet ten uit in de basiliek en lazen luidop stukken uit de bijbel voor bij het hoofd altaar, meer dan twee uur lang, on danks de pogingen van prelaten en kerkwachters hen uit de kerk te krij gen. ,Op deze dag die de paus toegewijd wijde zien aan de vrede' zo stond op de pam fletten te lezen ,zien wij dat er "bin nen de kerk nog altijd geen vrede mogelijk is ten gevolge van de autori taire methoden die vaak de voorkeur genieten boven de ware dialoog* De pamfletten noemen de kwestie rond Don Enzo Mazzi als voorbeeld. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Harderwijk, B. de Vos te Ten Boer. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Sioux Oenter (VS) A. Vergunst te Rotterdam-Centrum De classis 's-Gravenhage heeft kandi daat W. van der Kooij te 's-Gravenha-1 ge préparatoir geëxamineerd .en beroep baar verklaard. Kandidaat v. d. Kooij heeft direct een beroep ontvangen van' de geref. kerk van Haamstede, welk be roep hij heeft aangenomen. Binnenkort zal de classis Zierikzee hem peremp toir examnneren. De kerk van Haamstede is sedert juli 1966 vacant toen ds W Hoopsteen legerpredikant in lang ver band werd. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Rotterdam: B. J. Blaau- wendraad te Etten-Leur. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Kollum en te Oostvoorne- Tinte, H. D. de Wit te Wijekei. Aange nomen naar Heemse: H. Makkinga te Koudekerke aan de Rijn. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Harderwijk: B. de Vos te Ten Boer. Beroepen te Bergentheim: T. J. Leegstra te Ermelo. Beroepen te Berkum A. Kuiper te Axel. Beroepen t eBruchterveld: J. De Wal te Mildam. Bedankt voor Amsterdam-Zuid, drs D. edden ate Leeuwarden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Bruinisse: J. Pannekoek te Terneuzen. STRAFVERVOLGING TEGEN VIJF STUDENTEN DEN HAAG (GPD) De officier van justitie in Den Haag zal een strafver volging instellen tegén een vijftal stu denten, die verdacht worden schade te hebben toegebracht aan een ie Leiden gehouden experimentele openluchtexpo sitie van beeldende kunst. Minister Po lak van justitie deelt dit mede in ant woord op vragen van de leden van de tweede kamer, mevrouw inr Singer-Dek- ker en de heer Laban (beiden pvda). Tijdens de expositie werd een eantal kunstvoorwerpen ontvreemd of vernield. Aanvankelijk werd, aldus de minister, 10.000 sis geschatte waarde van de betreffende voorwerpen opgegeven. Een bedrag van 40.000 werd opgegeven als Door verhoging van de accijns z(jn per 1 januari j.I. de sigaretten in Nederland weer duurder gewor den. Het prijsverschil met België toch al niet onbelangrijk is opnieuw groter geworden. Deze foto werd gemankt in één van de (Belgische) grensplaatsen, waar zowel op goedkope sigaretten als op chocolade de aandacht werd gevestigd. de totale schade, die bij meer gebeurte nissen aan de Leldse tentoonstelling zou zijn toegebracht. Het dadelijk ingestelde politieonderzoek wees aanvankelijk, voorzover dit zaak beschadiging betrof, in de richting van enkele kinderen van 11 tot 15 jaar, maar bewijs van een gepleegd strafbaar feit was niet aanwezig. Enkele dagen later werd proces-verbaal opgemaakt teger. een vijftal studenten, aldus minister Po lak. In uw blad d <T Vt dezer las Ik een artikel over het plan van de Vereni ging Nederlandse Chemische Indus trie, in Zeeland een voorlichtingsdag te houden over het hoe, wat. en waar om van het chemische bedrijfsleven. Ik ben niet erg gelukkig met dit plan van de VNCl, dat mijns inziens de onduideli jkheid nog zal bevorderen omdat de tiijd van praten al voorbij is. De chemische industrie heeft zich maar bitter weinig bekommerd om de door haar veroorzaakte veront reiniging... van 't milieu in 't verle den. Onder druk van de publieke opinie is men thans bereid een aantal misvat tingen weg te nemen. Daar schieten we niets mee op. omdat het wegne men van misvattingen nog niet in houdt. dat men serieus zal ingaan op de werkelijke prohlemen. Waarom wil de VN Cl zo graag een voorlichtingsdag en waarom moet dit nu juiist in'Zeel and? Laten we eens even teruggaan naar het begin van de jaren '60, toen Ra- ohel Carson in haar boek ,Dode Len te' waarschuwde tegen het toene mend gebruik van landbouwvergif ten. De publiciteit, die dit werk in de pers kreeg, veroorzaakte vrij veel opschudding. Van de zijde der fabri kanten bleef commentaar achterwe ge en de zaak bloedde dood. Vorig najaar echter verscheen van dr C. .T. Briejer, oud-directeur van de plan- ten-ziektenkunstige dienst te Wage ningen. het boek .Zilveren Sluiers en Verborgen gevaren', handelend over de gevaren van het gebruik van bestrijdingsmiddelen en chemische gebruiksstoffen in het algemeen. De publiciteit, die dit boek kreeg ver oorzaakte een paniek bij het publiek. Sindsdien is men huiverig gebleven voor alles, wat met chemie te ma ken heeft, hoewel dit ook dikwijls ten onrecht het geval is. Prof. dr J. v. d. Veen, hoogleraar algemene plantkunde aan de rijks universiteit te Utrecht en voorheen adjunct-directeur van de NV Philips Duphar werd door de vereniging van bestrijdingsmiddelenfabrikanten, deel uitmakend van de VNCI, uitgeno digd een verweer te schrijven. Dit stuk had weinig of geen effect, om dat men prof. v. d. Veen partijdigheid verweet en dit is begrijpelijk, ge zien zijn vroegere functie. Er zijn sindsdien geen maatregelen genomen, om tegemoet te komen aan de vele wagen, die bij het publiek zijn ge rezen. Men heeft er dus een jaar het zwij gen toe gedaan, waaraan Ik zou wil len toevoegen, dat wanneer het boek van dr Briejer niet zou zijn geschre ven, er in februari 1969 ook geen voorlichtingsdag zou zijn gekomen. Onder druk van de omstandigheden Is de chemische industrie thans be reid, zich te gaan verweren en be paalde zaken recht te zetten. Het zou loffelijk zijn geweest, wanneer dit denkbeeld uit de industrie zelf zou zijn voortgekomen. Wanneer met veel grote woorden een voorlichtingsdag wordt aangekon digd. dan betekent dit zeer beslist niet, dat de VNCI de aanwezigen kennis zal laten maken met de rea liteit. Er zal alleen worden gepraat. De zaken blijven zoals ze zijn en er zal meer industrie komen. Dit is niet tegen te houden. In het gunstigste geval zal uit deze voorlichtingsdag een commissie met de bekende sub commissies voortkomen, waarvan de Dode maan en levende wereld In spijt van zjjn fenomenaal kunnen en de vooruitgang op technisch en wetenschappelijk gebied, slaagt de mens er niet in de wereld .liefdevoller' te maken. B(J alle gejuich over de geslaagde Apollo-8 reis, wijst n daar terecht op In uw kantlijn van zater dag Jl. In spijt ook van alle mooie woorden en wensen waaronder, voor al in de kersttijd, die mens wordt be dolven. Nu kan men cynisch zeggen dat voor de eigen fouten en tekortkomingen dan ook maar moet worden geboet! Maar voor wat er, naast de mens, nog op onze wereld leeft en groeit, mag dit zeker niet gelden. Toch ls ook daar die mens als doder en ver nieler volop bezig. Een lange reeks van dieren en planten kan men op stellen van wat er ls uitgeroeid. Van soorten, waarvan alleen nog enkele exemplaren kunstmatig worden in stand gehouden- De zelfzuchtige en onnadenkende mens vernietigt- in luttele jaren, wat de natuur in oneindige schoonheid en meesterschap in vele miljoenen eeuwen opbouwde. Laten we dus maar niet te zeer pochen op die Apollo-stunts naar en op een dode maan, zolang we onze eigen levende wereld niet beter waarderen en be schermen. Oranjebuurt Eindelijk ls het dan zover. Onz straat de Rozenstraat, is herdoopt in de Prins Mauritstraat. Is het soms de bedoeling de Rozenbuurt te laten verdwijnen en daarvoor ln de plaats een Oranjebuurt te maken? Als dat de bedoeling is, waren we beter af geweest met een oranje lantaarn paal, dat had meer nut gehad dan een nieuw naambord. Het is voor vele buurtbewoners sinds ze Llps- sloten hebben gekregen heel moei lijk 's avonds hun deuren te openen, want het ls dan aardedonker ln de straat. Laten de heren van de ge meenteraad daar nu eens een nacht je over wakker liggen. L. D. Wigard Prins Mauritsstraat 22 Middelburg In uw blad dd 6 november 11 lazen wij, dat zestien Bevelanders de mi nister^ om ontheffing uit de BB vra- onder dezelfde omstandigheden ver keren. Zij schrijden dat er met twee maten wordt gemeten. Men meet in Nederland met vele maten. Hij die zijn dienstplicht heeft vervuld, zijn herhalingsoefeningen heeft vervuld, mag zijn rijksgoederen inleveren, en ontvangt dan bericht, dat hij is in gedeeld bij de BB. Maar hij dis is vrijgekocht, hij die kostwinner is en een zaak heeft en hij die vrijgesteld is. is ook Nederlander. Ook njj die van gegoede afkomst is en zijn dienstplicht heeft vervuld, hij die zich bij de brandweer meldt en zich nooit laat zien, zijn die bij de BB? Men zegt wel dat hij die zijn dienstplicht heeft vervuld en bij de BB komt, discipline heeft en dat hij die geen dienstplicht heeft vervuld, niet. Als men echter bij de BB-leidtog goede •instructeurs heeft, krijgt men dat ■ook in een burger. Maar men moet dan wel de handen uit de zak doen; er zit dan wel meer werk aan deze jongeman. Ook schrijft de heer Van Damrae dat als er een negatief ant woord komt van de minister (reken daar maar op), hjj wil proberen de zaak via enkele kamerleden in de kamer te brengen. Men wordt echter regelmatig met een kluitje in. het riet gestuurd en na verloop van tijd hoort men niets meer. Kijk eens naar onze KNIL-nülitairen die zijn men. Ook dat is nog niet afgere kend. Nederland op zijn best voor het buitenland. Verder leest men in uw blad dd 14 november het volgen de: ,Er wordt aan een overgang ge werkt'. Er staat niet bil vermeld hoeveel jaar dit duren zal, ivant amb telijke molens draaien in Nederland langzaam. Ook leest men daarin: ,Zi| zijn waarschijnlijk niet geheel op dé hoogte van de ontwikkelingen over de bezetting van de BB. De heer Pilaar denkt toch niet dat deze man nen gek zijn. Als er al een ontwik keling aan de gang is, dan was het wel de plicht geweest van de lei ding, dit aan de BB-ers mee te de len. Want velen en zeker die een be drijf hebben, zitten zeer moeili" als zij moet enopkomen voor de BB Laten wij hopen dat onze dienstp'1 h- tlge militairen vrijgesteld wo Vn vam de BB en dat de vrijgestelden ,n- geschakeld worden, ongeacht hun stand (maar dan spoedig). J. C. Staal Biezelinge leden elkander nog heel lang ln d« haren zuilen vliegen, overigens zon der een enkel besluit te nemen. De lachende derde, de VNCI zal verder weinig doen, ondanks uitnodigingen aan burgemeesters, schoolhoofden', en: brandweerlieden. In Zeeland is weinig industrie tot vandaag de dag. Na afloop van de voorlichtingsdag in een industrie-ar me uithoek van ons land, kan de VNCI precies op de thermometer dé temperatuur aflezen en daarna zui len ln andere delen van Nederland, ongetwijfeld andere voorlichtingsda gen volgen. De VNCI komt daa r dan niet helemaal zonder wapen m de strijd. Daarom wordt eerst het rus-' tige Zeeland uitgeprobeerd. De heer E. Bunte van de VNCI hoopt op te genspel. Ik hoop en verwacht, dat Hij het krijgt. FL. L. Oostendorp voorschoten In de PZC van 24 december lees ik een verslag aangaande een discussie in de Middelburgse raad betreffende .bloot in de schouwburg'. Ik heb daarin liet moedige getuigenis van het raadslid Schot bewonderd, maar met beangstigende verbazing daaren tegen kennisgenomen van 't in deze zaak door u ingenomen standpunt. U noemt het een gelukkige omstandig heid, dat de raad geen zeggenschap op het onderhavige gebied heeft, In dien althans, zoals hier, slechts de begroting van de schouwburg aan de orde i3. Met deze zakelijke visie heeft men hierbij dus van AR-zijde aan het debat deelgenomen. Het gemeentebe stuur heeft echter wel degelflk steeds zeggenschap in de op te voeren stuk ken in de schouwburg, i.e. het voor 't voetlicht brengen vam een éxperl- mentele toneelserie. Een eis van ver antwoordelijkheid is daarbij, dat de' orthodox-christelijke partijen waaronder de AR zich mag scharen waar nodig de roep moeten doen uitgaan, dat de overheid, ln dit geval het gemeentebestuur, langs middellij ke en onmiddellijke weg een morali serende invloed heeft uit te oefenen op het gehalte van de programma's van- het theater. Dit dient a priori te geschieden door erop te wijzen, dat kunstzin, esthetiek en velerlei vorm van de moderne cultuur niet mogen indruisen tegen de publieke eerbaar heid en geen aanleiding mogen ge ven tot zedenverwildering of perver siteit. Het overheidstoezicht, dat pre ventief en ook repressief van aard ls, moet een waarborg zijn tegen onge breidelde overtreding van de morali teitsnorm, die het maatschappelijke en culturele leven in de wortel aan tast. Excessieve voortbrengselen van' 's mensen geest, mogen niet op> de markt van het leven worden ge bracht, omdat de zedelijkheid ln bre der en enger verband ten diepste rust in het gebod Gods. En al is 't dan, dat in de gemeente- raad het christelijk getuigenis, als van de heer Schot uitgegaan, slechts de stem van een roepende in' de" woestijn' ië/ thans, bij dit schaamte loos bedrijf ln de schouwburg móést dit getuigenis uitgaan, derhalve óók- uit uw mond. Maar u, als mede-voor- aanzittende verzonk in stomme zwijg zaamheid; ere behaalde u niet hier mee. Baarland. Iz. van de Repe. (ADVERTENTIE) Lange Delft 80 MIDDELBURG tel. (01180)-S697 na 6 uur tel. (01185)-584 Antieke strijkijzers M(jn zoon heeft op 28-ll-'68 's avonds te 20.20 uur een aanrijding gehad, hetgeen ook Indertijd in uw dagblad heeft gestaan. Hij was op weg naar huis, dus naar Limburg en had ca deaus bij zich, waaronder twee an tieke strijkijzers. Het erge is nu dat deze strijkijzers die onder de stoeltjes stonden verdwenen zijn. Het is wel haast zeker aan te nemen dat déze gestolen zijn. Als vader heb ik hiervan aangifte gedaan bij de rijkspolitie, die echter weinig of niets kan doen, al willen ze dit nog zo graag. Om kort te. gaan: Ik heb de garage houder. die het wrak versleept heeft verwittigd en de politie. Het doel hiervan is geweest dat men in Hulst rtu wel weet dat een weerloos auto slachtoffer bestolen is. Het heeft ech ter geen resultaat gehad. Nu is mijn vraag déze: Is het moge lijk dat hiervan "een grotere bekend heid gegeven wordt via uw dagblad? Mijn zoon verblijft momenteel nog ln het ziekenhuis in Hulst. Tot onze ergenls en verbazing heb ben wij het artikeltje onder ,kort gezegd' gelezen. Moeten wij nel als In de bijbel bij de gelijkenis van de Ba rmhartige Samaritaan bandelen Als er een ongeluk ls gebeurd, eerst kijken, o die ls rooms katholiek, die helpen we niet, of van de gerefor meerde gemeente, dan helpen we wel, >tif' noem maar op welke kerk. Is dit niet vreselijk! Heeft degene die dit geschreven heeft, al eens in St-Joan na gelegen. Zijn de zustere, dokto ren en chirurgen in het protestants- christelijk ziekenhuis Bergzicht allen christenen, maar dan ook werkelijk christenen, niet alleen voor de naam maar ook voor de daad? Zelf heb ik tweemaal in St-Joanna gelegen, omdat wij er dichtbij wonen, maar ai' woonden we aan de andere kant van de stad, St-Joanna staat nu bo venaan. Ik heb een ernstige opera tie gehad in St-Joanna met een chi rurg die vroeg of ik voor hem wilde bidden, want zei hij: .Zelf kan ik ging er wat in mij om te weten ge holpen te worden door zo'n chirurg, die het alleen van God verwacht. Dit heeft mij bij het klaarmaken voor de operatie erg goed gedaan en bereid gemaakt. Doen de chirur gen dat in het christelijk ziekenhuis Bergzicht ook Na de operatie kwam hij twee of driemaal per dag kijken. Zelf 's nachts stond hij naait je bed. We zijn zelf christelijk gere formeerd dus horen ook volgens on ze beginselen ln Bergzicht thuis, wat ik voordien ook altijd dacht. Maar nu zijn mijn ogen open gegaan en naar ik hoop niet te laat. Ik geloof niet. da.t God later zal vragen in welk ziekenhuis je hebt gelegen, nee dan zal er zeer zeker naar onze levens wandel worden gekeken. Net zoals Jesus zegt: ,Hebt Uw naaste lief als Uzelf, hier behoren ook de rooms- katholieke broeders eri zusters bij. Goa» A. van Hekka

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 8