ScDtcft-Brite nu cadeau: WEG MET DE WERKJURK Poetsen en stoffen in een ,robe de maison' VAN EN VOOR HAAR SIERADEN, Zilver, Culinair avontuur ZONDER EEN SPOOR VAN TRADITIE aluminium en roestvrij staal Zaterdag 4 Januari 1969 Zie het zélf op tv: de moderne groene panne- boender die zo wonderlijk vlug uw aangezette pannen en fornuisbranders schoon maakt en nog 10 x lan ger méégaat ook. bij aankoop van zo'n Scotch- Brite panneboender tijdelijk 2 handige Scotch-stootdop- pen voor die deur die steeds uw muur beschadigt, weet u Nylfrance (gemakkelijk was baar) met dessins in oranje, turquoise en paars, verwerkt tot een overhemdmodel met effen kraagje en manchetten. Wie me» de regelmaat van een klok mode-communique's ui» Parijs onder ogen krijgt, komt altijd weer onder de indruk van de veelbezongen Franse taal. Het mode-jargon zal over de hele wereld wel ongeveer gelijk zijn, maar op de een of andere manier klinkt het in het Frans allemaal veel beter. De meest prozaïsche modebegrippen krijgen in Franse vertaling iets veelbe lovends, iets da» veel meer suggereert dan er meestal in werkelijkheid is. Neem bijvoorbeeld het begrip mantelpak'. In het Nederlands een woord dat onweerstaanbaar doet denken aan ietwat stijve dames die op platgehakte schoenen saaie wandelingetjes of keurige theevisites maken. Nee, dan ,de Franse benaming: ,1e tailleur', dat klinkt even beter. Dat doet denken aan kwieke vrouwen die met wapperende haren sportief lopen te doen in herfstige bossen, of elegant winkelen op de Parijse boulevards. Met de jurk is het al niet veel beter. .Jurk', een kort onvriendelijk woordje dat van alles kan omvatten, van ochtendiurk tot cocktail- en avondtoilet, en met het klimmen der jaren ongemerkt vervangen wordt door het brave woordje japon. Maar de .robe' uit het bescheidensfe Brusselse of Parijse modewinkeltje krijgt alleen al door de klank van het woord een bepaalde allure. WERKJURK EXIT Zelfs voor de werkjurk' waarin het gros der vrouwen elke ochtend (al dan niet met tegenzin) de onvermijdelijke huishoudelijke bezigheden ver- richt, hebben de Frpnsen een aardige naam gevonden. Zoiets heet geen werkjurk, ochtendjurk of duster, maar een ,robe de maison'. Toegegeven: in de Nederlandse vertaling wordt dat tóch weer huisjurk', maar in net Frans klinkt het gezellig. Evenals ,robe d'interieur', zoals het huishoudelijk werk pak ook wel wordt genoemd. Uit die vriendelijke benamingen blijkt wel dat de huishoudelijke werkkleding niet langer het stiefkind van de mode-ontwerpers is. Ze vinden dat het maar eens afgelopen moet zijn met de afgedragen jurken, de schortjes en de jas- schorten en dat de huisvrouw ook in het .oc'ntendpak' een aardige verschij ning moet zijn Vrolijk gekleed in een imprïme of een kleurig effen stofje. voorzien van wat leuke knopen of stiksels in afstekende kleur, geen inge wikkelde modellen, wel hier en daar een modieus accent. Weinig kostbare stoffen die toch tegen een stootje kunnen en vooral vuilafstotend en goed wasbaar zijn. Een heel goed idee van die mode-ontwerpers. Een goed idee ook om in hef komende nieuwe jaar eens in de praktijk te brengen. Want ze bieden inderdaad een deprimerende aanblik, de huisvrouwtjes die 's ochtends rond sjouwen in afgedankte en on-modische jurken die ze nog nét te goed voor de voddenmand vinden en daarom maar tot werkjurk' promoveren. Het verbluffendste tenue dat we op dit gebied ooit zagen was een oude taftzijden cockfailjurk, vanwege de ,blotigheid' gecombineerd met een al even oud en versleten vestje. Wie zichzelf zo in de spiegel ziet, moet wel neiging tot ,boeh' roepen krijgen. Weg dus met de werkjurken, ruim baan voor de robes-de-maison'. Ze hoeven niet kostbaar te zijn, zeker niet voor de vrouw die goed met de naaimachine overweg kan. Wie kans ziet om tijdens de januari-opruiming wat goedkope lapjes te bemachtigen moet bijstaande foto's maar eens bestuderen. Ze zijn afkomstig van bekende Franse konfektiebedrijven en kunnen zeker inspiratie leveren. Wie het nieuwe jaar met vermageren wil beginnen spitst natuurlijk de oortjes wanneer er over vetarme en magere melkprodukten wordt gesproken Wat z\jn de voordelen die nieuwe melk produkten nrhrl'Ungsbureau voor de 'et onder meer dit over de O en een lager v ge^tandaar- d 'i meer ei- >v ets zoeter d••■rwijl ook optreden, ••tangrijk. ...r.der vet n kproduk- '>ij het 'o die van clnsie van V' t, I. de nieuwe •if •orde goedkope en et"' delen Voordelig voogrotoukit hel melk gebruik »r. hiwmdien (vanwege het lagere vetgehalte, geschikt om een te hoog oetverbrwk >n het dagelijkse voedingspatroon een beetje te reduceren. Nauwelijks een jaar geleden maakte heel Amerika zich druk over het (té) lange haar van de jonge Amerikaanse mannen. Langharige jongens werden van school gestuurd, een recalcitrante student werd zelfs gearresteerd naar aanleiding van een lange-haren-relletje, en in New Jersey begon de victorie voor de langharigen via een nieuwe wet die bepaalde dat geen enkele school een leerling kan verplichten om naar de kapper te gaan. Jlet is een storm in een glas water geweestconcludeert McCall's. Er valt nog wel eens een hate lijk woord over schouder-lange lokken, maar het (goedgeknipte) langharige mannenhoofd is ,in' en werd zelfs een soort handelsmerk van de jongen die met zijn tijd meegaat. Een nieuwe mode wordt door de mensen nog altijd even moeilijk geaccepteerd als een nieuw idee, aldus McCall's. De mini'ook van de jaren zestig werd aanvankelijk even hard verguisd als destijds de vamp-look in de jaren twintig, de hemdjurk werd het ene jaar van de markt geweerd en het daarop volgende jaar met gejuich binnengehaald, men lamenteert nu over maxi-mode zoals dat eerst over micro mode gebeurde. Aan de haarcontroverse hebben de ouderen in elk geval een lesje overgehouden: in een hoofd met lang haar hoeft niet automatisch een revolutionaire geest te huizen. ,Als u geen lichaamsbeweging neemt zult u op uw veertigste knarsen als een oud boerderijhek'Deze onverbloemde mening kreeg Nova's schoonheidsmede werkster Brigid Keenan te horen van een Italiaanse arts die in Rome na een ongelukje haar rug behandelde. De goede man was verbluft toen hij hoorde dat ze niet aan gymnastiek deed. Brigid heeft inmiddels ontdekt dat ,op het con- tinenf (zoals de Engelsen het zo aardig zeggen) ,de elegantste en best-geklede vrouwen regelmatig hun Dior-jurken uitsmijten om gewichten te heffen'. Een en ander onder het motto dat soepelheid van het lichaam onmisbaar is voor het behouden van een jeugdig uiterlijk. Volgens miss Keenan leggen de Engelse vrouwen maar zelden verband tussen lichaamsbeweging en een goed uiterlijk. Ze adviseert haar lezeressen om lid te worden van een gymnastiekclub en zich daardoor vrijwillig een zekere discipline op dit terrein op te leggen. .Want', aldus Brigid, ,met huisgymnastiek gaat het precies als met vermageringsdiëten en met de goede voornemens voor het nieuwe jaar: alleen vrouwen met bo venmenselijke wilskracht houden het vol'. Ook in Nederland bestaan al boetieks die hippe kleding voor honden' ver kopen. In Amerika zijn de huisdieren op dit terrein uiteraard alweer een stapje verder. Daar verandert de mode voor-honden per seizoen, en in dit koude jaargetijde zijn gevoerde en wateraf stotende ski-jackjes met bijpassende hoofddeksels .dernier cri' voor kouwe lijke viervoeters Ze kunnen ook leren jasjes dragen, of wollen jasjes f.tn de modekleur grijs') met zwartfluwelen kraagjes, en grof gebreide truien. Pastel- kleurige halsbanden (eventueel met bij passende petjes) met psychedelische motiefjes, en grijze wollen nehru-jasjes met kettingen en medaillon worden aangeprezen als de dracht voor de .sophisticated' hond en air. het huisdier, hondsmoe van het modieus paraderen, naar de mand verlangt vindt hij thuis zijn eigen hemelbedje in vroeg-Ameri- kaanse stijl, compleet met matras, kus sentje en sprei-met-stroken. ADVERTENTIE Sieraden horen bij feestkleding: dat is de mening van veel vrouwen Als ze een mooie armband, een kostbare ring of een bijzondere hals keffing bezitten, bewaren ze die sieraden vaak voor gelegenheden' Ze dragen ze op hoogtijdagen of bij schouwburgbezoek en berger ze voor de rest van de tijd zorgvuldig op. Meestal hebben ze ,kïas sieke' sieraden, gemaakt naar traditionele voorbeelden en destijo- mede gekozen uit de overweging dat zulke modellen niet verouderen De moderne tienager benadert het begrip sieraad' heel anders. Vooi veel tienagers zijn sieraden de (weinig kostbare) versierselen die o(. zeker ogenblik bij een bepaalde mode horen, zoals meterslange ket tingen en drukke rinkelarmbanden. Ze dragen ze nonchalant en onbe kommerd en gooien ze even onbekommerd opzij als zich een nieuwe modegril aandient. En dan is er nog een derde categorie vrouwen die beslist niel dezelfde sieraden wil dragen als de voorgaande generatie maar zeer kritisch op originaliteit en vormgeving let. Voor deze (over wegend |onge) vrouwen zijn er de vormen en modellen die gemaaki worden door een kleine groep Nederlandse edelsmeden die de .klas sieke' maatstaven op dit terrein volledig afwijzen. Ook wat materiaalkeuze betreft, gaan 'zij een volkomen eigen weq Het roestvrij staal en hel aluminium zijn voor deze progressieven in de sieraadkunst even ,edel' als het geijkte goud en zilver. Voor hen geen variaties op overbekende en steeds weerkerende modellen, maai hyper-eenvoudige en zuivere vormen. Geen terugvallen op tradities, maar altijd weer zoeken naar eigen nieuwe vormen, al doet de een dit wellicht wat konsekwenter dan de ander Hun sieraden zijn bestemd voor vrouwen die iels durven (en kunnen) dragen en de eigentijdse schoonheid van zo'n simpele, moderne en doordachte vorm onmid dellijk herkennen. Voor deze vrouwen de gladde halsbanden, armbanden en ringen van zilver of roestvrij staal waarin een enkel detail, een slag of een brede band die bovenop in een knoop, krul of lus is gelegd en soms ge combineerd is met een armband waarin het ontwerp is herhaald. Oor sieraden die niets gemeen hebben mei de geijkte bellen en hangers: het zijn, bijvoorbeeld, ronde of rechthoekige opengewerkte zilveren slips, of schelpvormen die de omtrek van het oor markeren. Hals banden van aluminium, geëloxeerd in allerlei kleuren, tot zwart toe Witgouden ringen, brede vingerhanden die hun vorm hebben gekregen door een enkele inkeping. Armbanden die een a-symmetrische vorm hebben doordat ze van bol naar hol verlopen. Ook bij de trouw ringen worden tradities afgebroken: wit goud wordt verwerkt tot trouwringen die niet meer zuiver rond zijn maar een afgeplatte boven kant, een kwartslag in het materiaal, of een druppelvormig model hebben. De sieraden van de (merendeels jonge) progressieve Nederlandse edelsmeden zal men hoogst zelden in |uwelierswinkels vinden. Voor lopig ligt er nog een heel brede kloof fussen het traditionele sieraad en ae nyper-moderne vormen van Nederlandse edelsmeden als Lous Martin, Emmy van Leersum, Giis Bakker, Chris Steenbergen, Nicolaas van Beek en Nicolaas Thuys, het zestal dat tijdens de laatste twee maanden van dit jaar in Utrecht in de Werfkelder heeft geëxposeerd Een aantal sieraden van deze expositie staat op bijgaande foto's afgebeeld Bij de foto hiernaast: Hedendaagse sieraden: aluminium armband en zilveren pinkring van Gijs Bakker, hier gecombineerd met een soepele ceintuur van roestvrij staal. Gijs Bakker maakt deze stalen ceintuurs in drie verschillende maten voor vijfendertig gulden per stuk. Gestoofde prei Maak 1 kg prei schoon door het wortel- schijfje en de buitenste rok te verwijderen en de prei vooral van binnen goed uit te spoelen. Snijd niet te veel van het groen weg. Kook de prei gaar in licht gezouten water met wat citroensap. Maak een sausje door 25 gr boter te smelten, er 25 gr bloem door te roeren, en dan 1 dl van het kook vocht en 2 dl melk toe te voegen, heel ge leidelijk en goed roerend. Breng dit op smaak met zout, peper en nootmuskaat, en voer er 2 lepels geraspte kaas aan toe. Leg de prei in een vuurvaste schotel, giet de saus erover en zet dit 10 minuten in een goed warme oven. Gamee: de schotel mei parten hardgekookt ei Amerikaanse kippesoep Een recept uit het boerenland van Penn sylvania, waar veel Duitse immigranten zijn gevestigd en waar de keuken stevig en voedzaam is. Trek een geurige kippe- bouillon van 1 kg kippepoelet met been, ivat zout, peper, en soepgroenten. Zeef de bouillon en laat, die een dag staan. Schep er dan het grootste deel van het vet af (u kiirvt'dit goed gebruiken bijv. om aard appeltjes in ie bakken), neem het kippe- vlees van de botten en snijd het in stukjes Voeg dit weer terug aan de soep (ongeveer 2 liter), voeg er selderij bij (niet onze groene soep-selderij, maar bleekselderij. U kunt deze fijngesneden in blik kopen Verder een plukje saffraan, wat versge malen peper en 200 gr macaroni. Het beste is in kleine stukjes gebroken platte lint macaroni, maar u kunt ook horentjes ge bruiken. Laat dit gaar koken en strooi rijkelijk peterselie over de soep. Gemarineerde eend Nu de wilde eendjes hun allereerste jeug dige charme kwijt zijn, kunnen wij het vlees het beste eerst marineren om hel mals te maken Wrjjf de eend van binnen en van buiten in met zout, peper en tijm en stop van binnen een paar geplette jeneverbessen Leg de eend in een kom en giet er een mengsel op van (eenvoudige) rode wijn. kruidnagel, laurier, ui, teentje knoflook, takje peterselie, worteltje. Laat zo 2 dagen marineren en keer de eend af en toe. Braad de eend in weinig hete boter snel aan alle kanten bruin. Giet er de gezeefde marinade op en evt. een klein scheutje water en laat de eend daarin zachtjes gaar stoven. Neem de eend uit de pan, roer een lepel bloem door een bekertje zure room, en roer dit door het stoofvocht. Laat dit enkele mi nuten pruttelen. Geef deze saus apart bij de eend. Verder gekookte aardappelen, en appelmoes of rode kool, of beide. Kaasballetjes Een makkelijk en goedkoop, maar heel smakelijk borrelhapje, waarvoor u een restje drooggekookte rijst kunt gebruiken Roer door 1 kopje droge rijst ongeveer anderhalf kopje geraspte kaas. Voeg er zout aan toe, royaal paprika en 2 stijf- leklopte eiwitten. Vorm van deze massa kleine balletjes, haal die door bloem, door losgeklopte eidooier en vervolgens door paneermeel en bak ze in hete frituur snel bruih. Steek er cocktailprikkers in en ver sier de schotel met takjes peterselie die u een seconde in heet frituurvet hebt ge bakken. Wina Born. Kleding die bewegingsvrijheid geeft bij het werken in huls: een rechte jurk met grote zakken en lange rits in zalmkleurig tergal, en een tuniek in rose nylfrance met op gestikte zakken, dubbele knoopsluiting en veterversiering langs de hals.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17