BRIEVENBUSSEN VAN DE PTT HEBBEN EIGEN KARAKTER Maandeskundige De Vries: aarde toch platte schijf DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK óveral Juist nu 8 De meest wonderlijke namen IcinVS QC weg Kantoorbussen NAM boorde gas aan op Noordzee Wegvervoer heeft bezwaren tegen nieuwe belasting Aliet-blanke in Brits hogerhuis BESCHIKT U OVER EEN POST- OF BANKGIRO REKENING? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaan schoot na schietpartij zich zelf dood AANSLAG MET KATAPULT OP HIROHITO PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 JANUARI 1949 ALKMAAR (GPD) Voor het grote publiek is een brievenbus niet meer dan een gleuf waarin men zijn brieven kwijt kan. Een rood ding waar je dagelijks bij stilstaat maar dat je eigenlijk nooit goed bekijkt. Voor de PTT zijn brievenbussen nog voorwerpen met een eigen karakter en zelfs met een eigen naam. Er zijn maar liefst elf verschillende soorten brievenbussen die de meest wonder lijke namen hebben. Dit aantal breidt zich nog steeds uit. Zo kent men sinds kort de tweelingbrievenbussen en de drive-in brievenbus sen. jr schroothoop. Van even bejaarde da- /I nn/rvi i tum zlJn de oud-model hangbussen 1 V I I I SU I I T|| die men nog veel in plarttelandsplaat- 5-*- T W-LJV Will sen tegenkomt. Ook deze bussen zul len binnen enkele jaren geheel ver- 1 -j dwenen zijn. L* De brievenbus bestaat eie-enliik al Het PTT-blad .Aangetekend' heeft onlangs een uitvoerig artikel gepubli ceerd over de verscheidenheid van het Nederlandse brievenbusbestel. Daaruit blykt dat er niet minder dan elfduizend vijfhonderd brievenbussen in het hele land zijn .Er zijn elf ver schillende soorten met namen als ,de standaard' de Holland', de grote de koo'. de .kleine de koo'. de .grote verblifa'. de .kleine verblifa' en de .tweeling'. De standaard vindt men nog wel in oude plaatsjes. Deze 350 kg wegende wachters die in de negentiende eeuw werden ingevoerd, beginnen langza merhand antiquarisch te worden. De ze vaak prachtig bewerkte smeed ijzeren brievenbussen worden lang zaam maar zeker vervangen door modernere equivalenten. Zij krijgen echter geen eervol plaatsje in een museum, maar verdwijnen naar de De brievenbus bestaat eigenlijk al eeuwen langer. In de late middel eeuwen kende men al de zogenaam de kantoorbussen, bestaande uit een gleuf in een gebouw met een bak daarachter. Voor het vervoer en het bestellen van de brieven zorgden toen de zogenaamde brievengaarders. Uit de veertiende en vijftiende eeuw zijn privilegiën bekend die steden het recht verleenden het bodenam bacht te vergeven. Die boden was het gewoonlijk toegestaan brieven bussen in de stad te plaatsen en het uur van hun vertrek op de beurs te doen afroepen. Pas in de postwet van 1850 werd de plaatsing van brie venbussen officieel geregeld. Een bekende bus is de Holland-bus ofwel de post-met-de-pet. Dit zware geval van 130 kilo dateert uit 1930. Ook al weer dertig jaar oud zijn de grote en de kleine verblifa die veel strakker van vorm waren. In 1952 komt er alweer een nieuw type bus, de kleine de koo, op de straten. Smeedijzer ditmaal maar de grode de koo van 1954 is de eerste van aluminium. Achtendertig halve kilo weegt hij toch. al heel wat min der dan de .Holland' van 106 en de g standaard van 350 kilo. Als u nu weet dat die bussen toch van tijd tot tijd weggeschroefd moeten worden voor een nieuwe schilderbeurt, dan snapt u dart polijester toch het mate riaal van het heden en de toekomst Philips viel de eer te beurt in 1962 de eerste van dit materiaal te mogen leveren. Het werden de tweelingbrie venbussen, arbij al bij voorbaat de stads- ca andere post konden worden onderverdeeld. Er is zo'n grote schaarste aan brie venbussen dat men het een geweldig idee van .iemand* vond om brief kaarten-automaten om te bouwen tot brievenbussen. Daar mag u uit concluderen dat die automaten niet zo'n geweldig succes zijn geweest, maar ze kunnen weer nuttig werk doen als seizoen-brievenbussen in badplaatsen, in campings, op cara vanterreinen en dergelijke. Drive-i De kleine verblifa uit 1938. Om helemaal volledig te zijn, moet u dan ook nog gemeld worden dat we nog de zogenaamde drive-in brie venbussen kennen. Een volkomen verkeerde naam natuurlijk want er valt niets in te driven. Je mag er per auto langs driven en dan vanuit het raampje je post in de bus depo neren. Deze dingen zijn echter zo schaars, dat u ze met een schijnwer per moet zoeken. Heus de postbezorging en de record- verliezen daarop, zijn met de enig knellende problemen van de PTT. Hert tekort aan brievenbussen nijpt steeds meer, waarschijnlijk ook wel door gebrek aan financiën. De fabri cage van ijzeren brievenbussen is na melijk helemaal stopgezet en die van de tweelingbrievenbussen sterk ver traagd. ROTTERDAM (ANP) De NV Ne derlandse Aardoliemaatsehappij (NAM) heeft hij een produktietest in liet blok L 3 op het Nederlands deel van het con tinentaal plat (Noordzee) aardgas ge vonden. De verkregen gegevens moeten uitvoe rig worden bestudeerd, voordat een uitspraak kan worden gedaan over de grootte van de vondst. Daarvoor zullen nog een of meer verdere boringen nodig zijn. Het boorgat in blok L 2 zal thans binnen enkele dagen worden verlaten. DEN HAAG (ANP) Twee organi saties van wegvervoeronderncniers, de NOB Wegtransport, en de KNVTO (Kon. Ned. Vereniging van Transportonder nemingen), hebben in een brief aan minister en de staatssecretaris van nanciën .ernstige bezwaren' naar vo ren gebracht tegen liet voornemen van verkeersbelastingen. Zoals bekend, wil de regering ter financiering van extra uitgave voor de defensie 225 miljoen gulden) de motorrijtui genbelasting. alsmede daarvoor in aan merking komende specifieke accijnzen (waarbij mogelijk ook de benzine-ae- cijns), al op l juli 1969 optrekken in plaats van op 1 januari 1970, zoals eerder in de bedoeling lag. Wijzend op de vele moeilijkheden, waar mee het wegvervoer momenteel reeds wordt geconfronteerd (Leber), raden de twee organisaties met klem aan, om bij belastingverhogingen in Ne derland het wegvervoer zoveel moge lijk te ontzien. LONDEN (RTR) Koningin Elizabeth heeft sir Learie Constantine een Westindisrhe cricketspeler die later di plomaat werd ter gelegenheid van het nieuwe jaar benoemd tot .peer' voor bet leven in de rang van baron. Het is voori het eerst sedert vijftig jaar dat hiermee weer een nlet-blanke in hel. hogerhuis komt. Sir Learie, die van 1962-1964 Britse hoge commissaris van Trinidad en Tobago was, is lid van de raad voor de betrek kingen tussen de rassen. (ADVERTENTIE) Gaarne maken wij u dan attent op de meest eenvoudige wflze om het abonnementsgeld over te maken. U kunt ons namelijk machtigen het abonnementsgeld per kwar taal van uw rekening af te schrijven. Als u voelt voor deze prettige betalingswijze waaraan voor u geen kosten zijn verbonden, schrijft u dan een briefkaartje aan: ABONNEMENTEN ADMINISTRATIE MARKT 5.1 - MIDDELBURG en wij zenden u het machti gingsformulier, dat hiervoor nodig ls, omgaand toe De standaardbus die in 1915 100 jaar bestaat. (Van onze correspondent) HILVERSUM (GPD) Dank zij de jongste sprong naar de maan heeft Klaas Dijkstra van de platte aarde een ple zierige eerste kerstdag beleefd. Toen meldde de maandeskundi ge Tjomme de Vries van de Leidse sterrewacht dat het maanrelief vlak is. ,Je kunt op de hele maan wel fietsen'. Klaas Dqkstra.: ,Ik sprong een gat In de lucht van blijdschap. Zie je wel, geen bergen. De maanfoto's tonen slechts schaduwen van het aardop pervlak, maar dan in spiegelbeeld'. Een man, die bijna een half mensen leven precies dertig jaar heeft gebruikt om te bewijzen dat de aarde een platte schijf is, gaat niet snel door de knieën, zeker niet door foto's van de aarde die de maanreis heb ben opgeleverd. De aarde rond? De Hilversumse Fries weet wel beter. De foto's zijn montages; de NASA heeft de wereld aardig bij de neus. .Natuurljjk weten de Amerikaanse en Russische deskundigen drommels goed dat de aarde plat ls, maar zij zwijgen erover, om geen onoplosbare verwarring te stichten. Stel je eens voor, wat allemaal veranderd moet worden, wanneer blijkt dat de aarde vlak is', aldus Klaas Dijkstra in Hil versum. .De drie ruimtevaarders moeten de wereld op zijn kant heb ben gezien', meent de nu 73-jarige Dijkstra, ,maar zij moeten erover zwijgen'. ,De foto's zijn montages, hetgeen uit twee dingen is af te leiden. Ten eer ste tonen de zwarte gedeelten rond VIER DODEN, 8 GEWONDEN WESTERN VILLE (AP) De ppjitte heeft de vijf en dertigjarige Ralph Mac- Lachlan ingesloten in een huis in Rem- sen, ongeveer 16 km ten oosten van Westernviile. Hij pleegde tijdens het vuurgevecht zelfmoord. De man werd door een leger van politie achtervolgd nadat hij bij een schietpartij in Wes ternviile vier personen, onder wie zijn vrouw had gedood en acht anderen zwaar gewond. Het vuurgevecht duurde bijna een uur. De man had in Westernviile zijn 33- jarige vrouw, haar zuster Jane Turke- ringrose, 35, Barbare Rmrose, 12 en de tienjarige James Pepper doodgeschoten. Een jong meisje Cynthia Rongirose en de kleine Robert Ringrose zijn met ge vaarlijke schotwonden in het ziekenhuis van Rome opgenomen. Ook de heer en mevrouw Perty Tyrke, ouders van twee van de doden, moesten naar het zieken huis worden overgebracht. Mevrouw Joyce Peppier, die eveneens door de schutter werden geraakt, verkeert in levensgevaar. Bij het vuurgeveoht zijn geen agenten gewond. Volgens de politie was Mac- Lachlan sinds enkele weken vervreemd van zijn vrouw en kampte hij met hu welijksmoeilijkheden. De MacLaclans woonden in een huis in de hoofdstraat van Westernviile. Mac- Lachlan had het huis tien jaar geleden zelf gebouwd. Zijn schoonouders woon den hij hem en de familie Pepper w» den naast hem. de aarde geen sterren en Je zou toch wel enkele verwachten ten tweede is de rand van de aarde veel te scherp. Je zou aan die randen on effenheden verwachten van bergen- maar neen', aldus Dijkstra. De foto's zeggen hem niets. Welk zin nig mens kan er werelddelen op hei- kennen, of poolkappen? Dat kan ook niet, want de aarde is niet alleen vlak, de sch\jf heeft werelddelen op een kluitje en daarbuiten een onont dekt werelddeel, immens groot, waar van de aantrekkingskracht zo groot is, dat geen mens ervan zou kunnen terugkeren. Dat toont een foto van het maanoppervlak wel, die de hele wereld in spiegelbeeld weergeeft; oók het onbetreden, niet te ontdek ken werelddeel, waar geen mens ooit zal komen. Klaas Dijkstra is wat stiller gewor den en wat ouder. Zqn stem heeft de felheid van enkele jaren geleden ver loren. Na zijn eerste boek .Pleidooi voor een platte aarde' wil hij een an der uitgeven, een mystiek werk, zegt hjj, getiteld Wacht Nederland een presidium wonder?'. Een uitgever heeft hij er nog niet voor kunnen interesseren, maar de inhoud moet buitengewoon boeiend zijn. Koningin Juliana is de laatste vorstin; na haar komt een president aan de beurt, die de ongemakkelijke taak krijgt de wereld te regeren. Ter geruststelling: de prinsessen krijgen ondier deze president over enkele jaren reeds aantrekkelijke baan tjes. De koningin ls reeds op de hoogte gesteld. Z\j kireeg een afschrift van de inleiding en weet wat haar te wachten staat. Klaas Dijkstra wacht op antwoord. De Fries weet waar hij over praat, want zijn ziel heeft zich reeds enkele malen buiten het li chaam geplaatst en uit contacten met bovenmenselijke machten weet de Fries, wat in de toekomst gaat ge beuren. Hij vertelt liever nog niet precies wat: de tijd is niet rijp. Klaas Dijkstra maakt niet de indruk een man te zijn, die aan zijn denk beelden ten p'rooi valt. Rustig als steeds ontvouwt hij zijn ideeën, on ontvankelijk voor tegenargumenten die hij, desgewenst, in aile rust ont zenuwt, voortbouwend op hetgeen voor hem zekerheid is. De aarde is plat, haar staan nog vreemde dingen te wachten. Neder land zal daarin een leidende functie innemen, bijgestaan door Israël, dat in de wereldgeschiedenis een belang rijke rol zal spelen. De opbrengsten van zijn boek, als dat ooit wordt uitgegeven, zullen daarom de Joodse staat ten goede komen. Klaas Dijkstra heeft zijn wereld lief, zijn platte wereld, die in ons oog he laas wordt verwrongen tot een bol. De grote mogendheden weten beter Klaas Dijkstra heeft hen door. Maar zijn gelijk zal niet spoedig wor den erkend, er staan te grote belan gen op het spel. Daarom zal de we reld slechts montagefoto's kragen. Gewoon nep. (ADVERTENTIE) bijtende wind vries-kou regen of sneeuw waar ons klimaat t gezicht de hals, de handen, de voeten bedreigt Is GLYZEBONA nodigt de enige crème voor huid en .handen, met alle drie da \natuur1ijks I mers: n Glycerine,' n.M/fp*"""' /l Kamille e Hamamelis. w in huis hebben! De grote 4e koo' uïtl95)h alleen bestemd voor stadsverkeer. TOKIO (RTR) Een 48-jarlge Ja panner heeft donderdag met een kata pult een Ijzeren kogeltje afgeschoten naar keizer ïlirohlto, die samen met fa milieleden op een balkon van zijn pa leis de nieuwjaarsgroeten van een me- De keizer noch zijn familieleden werden geraakt. Tien mensen uit het publiek stortten zich op de schutter, die nog meer me talen kogeltjes Ln zijn bezit bleek te hebben. De man bevond rich ongeveer twintig meter van het balkon. Hij werd door de politie ingerekend. Een ooggetuige vertelde de politie dat hij een andere man had horen roepen; .schiet de keizer neer met een p4«Éool' ELSEVIERS WEEKBLAD Behandelt (omslagverhaal, p. 31 e.v.) de chaos op wielen', dat wil zeggen het vrachtwa- genverkeer in Nederland', voor velen is de vrachtwagen toch een moeilijke deelnemer aan het wegverkeer. Het Nederlands Verbond voor Veilig Verkeer, byvoorbeeld, stelt dat de plaats van die vrachtwagen (in '66 plus minus 275.000 in Neder land tegen 1,7 miljoen perso nenauto's) in dat verkeer ge woon niet duidelijk genoeg is. Hierdoor ontstaan gevaarlijke situaties, veroorzaakt zowel door automobilisten als door vrachtrijders. En er ontstaan conflicten, veelal eindigend in schade, gewonden of zelfs do den'. Drs F. A. Hoogendijk heeft het ook over de chaos, in dit geval over de Nederlandse politieke chaos (p. 39, e. v.). ,Ook voor 1969 valt er voor de regering geen politiek levensgevaar te duchten. De oppositiepartijen zijn te verdeeld om het regeringskasteel doeltreffend te bestoken'. Eri. op hef punt van de partijvernieuwing heerst er aan het begin van dit jaar nog dezelfde politieke chaos als een jaar geleden'. In de HAAGSE POST zegt (p. G) de Egyptische journalist Abd Elsattar Atiawila, dat Israël de volgende oor log beslist niet zal winnen. .Wat Is raëli's nu in Jordanië en Irak doen, ia een soort provocatie. Maar het rijn niet meer de Israëli's die voor ons tijd en datum zullen vaststellen wan neer we opnieuw tegen ze zullen vechten'. En over de oorlog van '67: ,dne oorlog ls verloren omdat het le ger volkomen corrupt was. De offi cieren waren geen officieren, het eni ge dat zij nastreefden was betere flats en betere auto's. Ze werden zelfs uit het leger gehaald om aan het hoofd te worden geplaatst van belangrijke industrieën'. Marius Aalders schrijft over lucht vervuiling als volksvijand no. 1 (p. 8, e. vj. .Grote zwaveldioxyde-spuiers zijn de elektriciteitsbedrijven. In '80 verwacht men, dat ze de industrie met 20 procent zullen overtreffen wat betreft de verspreiding in de lucht van dit gas. Want, er is im mers veel meer elektriciteit nodig: stofzuigers, koelkasten, wasmachi nes, elektrische kachels en dekens, fornuizen, broodroosters, handmixers en droogkappen mogen in geen huis gezin ontbreken'. ACCENT heeft een vraaggesprek met minister Udink (p. 5, e. v.) die meent dat het aanwenden van ont wikkelingshulp voor defensiedoelein den wel te begrijpen is. .Het is een feit, dat ook de ontwikkelingslan den geld uitgeven aan hun defensie: dat past. in het totaal van hun func tioneren als staat. Wij kunnen hen daar geen verwijten over maken, want ook wij zijn van mening dat een staat defensie behoeft en ook wij geven daar geld voor uit. Nu kan men niet volhouden dat die defensie- uitgaven in de ontwikkelingslanden een te hoge prioriteit zouden krij gen in het geheel van hun uitga ven. Zij geven met z'n allen daaraan ongeveer zo'n 12 miljard dollar uit'. Accent geeft naar aanleiding van een vergadering van het pastoraal concilie van de Nederlandse katholie ken in Noordwijkerhout een beschou wing over het verschijnsel van de .echtscheiding in de katholieke kerk' (p. 46). Bij het doorlezen van de drie ontwerprapporten, die dit maal aan de orde zijn valt op, dai. vooral een punt uit rapport. II (hu welijk en gezin) tot mogelijke felle discussies zal leiden. Daarin wordt namelijk een voorzichtig pleidooi ge houden, dat katholieke echtparen wier huwelijk volkomen ontwricht is, zullen mogen scheiden'. Max Tailleur In VRIJ NEDERLAND houdt M. tlsme (p. 3). ,IVat Ik je nu vertel «peelde vijftien jaar geleden, dat was dus vers na de o.orlog. Ik had de doofpot zo ongeveer een jaar. Komt er op straat een man naar me toe, die zegt: meneer Tailleur, u moet geen moppen vertellen van Moos en Bram, want op die manier kweekt tl anti-semitisme. Ik zeg: bent u wel eens bij mij in de zaak geweest? Dat wn.s-|e niet. Waarom komt u Ik naar Duitsland om handel te doen. Dal was de merkwaardige mentali teit van een Nederlandse jood'. Leopold de Buch en J van Tijn pu bliceren de tweede aflevering van hun gesprek met. Jacques Sostelle, één van president I>e Gaulles vroegere medewerkers. Soustelle, door de Al gerijnse crisis een gezworen vijand van de president, geeft toe dat de generaal er een filosofie op nahoudt. .Daarmee legt u de vinger op het drama. Dat drama is. dat er inder daad een filosofie achter De Gaulle stond, maar die heeft hij zelf vernle- Ligd. Wat blijft er over van het gaulhsme? De persoon van De Gaul le en de dorst naar een onbegrensde macht. Macht In het buitenland en macht In het binnenland. Dat is al les. De Gaulle ls een Machiavellisaan- se held geworden. De prins van Ma- chlavelll'. Hongerdood In DE GROENE schrijft Wouter Gort zak (p. 14) over de gevestigde mach ten, die him positie c onsolideren. Ten slotte komt hij tot de concaisie. da, het voor ons allemaal niet zo erg ls. Maar dat geldt niet voor de be woners van dë derde wereld Voor velen hunner blijft het de keus tus sen hongerdood en geweer, tussen permanente slavernij en onrecht en de strijd tegen abjecte machthebbers en hun commandanten elders Volgens E, Utrecht rit de regering van Djakarta met haar politieke gevangenen ,ln de maag' (p. 4), De. na de mislukte opstand van '65 opgepakte verdachten, vormen een vrijwel onoplosbaar financieel pro bleem. ,Op dit ogenblik is het offi ciële cijfer voor het aantal gevan genen 75.000. Dit betekent een Jaar lijkse regeringsuitgave van 8 tot 9 miljoen rupiah, dat wil zeggen 80 tot 90 miljoen Nederlandse gul dens). Er is dan ook geen andere weg dan de gevangenen middels het verblijf in zgn werkkampen in de gelegenheid te stellen om maar zelf net eten te zoeken.' In DE NIEUWE LINIE komt drs Marcel van Dam aan het woord. Over de uitlatingen van aanstaande PvdA-voorzitter dr Anne Vondeling, die weigert deze taak op zich te ne men als drs Van Dam tot partijse cretaris wordt benoemd, zegt de Jonge socioloog: .Sommige mensen "lelden uit het feit, dat je vaak in de oppositie bent, af, dat zo'n bestuur daardoor onwerkzaam wordt Dat is ook het verwijt dat je tegen Nieuw Links hoort. .Met die jongens is niet te werken,' zeggen ze dan, Vroeger waren er mensen in het partijbestuur die het met alles eens waren; daar was wel mee te wer ken. Dat is dus de fout, Ze moerten niet zeggen, daar is niet mee te werken, maar die jongens zijn het niet altijd met ons eens' (p. 3). Naar aanleiding van de uitwijzing van prins Carel Hugo uit Spanje, merkt Gerard van den Boomen op (p. 1): ,Het Carllsme, dat uit de dertiger jaren van de vorige eeuw stamt, is altijd eein -isme der mis lukking geweest. Franco heeft er zich een eeuw na het ontstaan han dig van bediend tijdens de burger oorlog, maar in de politiek krijg je meestal stank voor dank. Prinses Irene zal zich moeten verzoenen met een leven als lid van verjaarde, emigranten-adel, zonder een echt vaderland, zij het niet ln armoe.' NIEUWE REVU geeft in woord en kleurrijk beeld (p. 8 e.v.) een reportage van de studie-wereldreü van Anton Geesink. Onze national® judoka vertelt daarin o a dat men in Japan ,een beginnend judoka en kel de beginselen aanleert en dat ia een kwestie van twee, hooguit drie dagen. Dan is het voor elkaar en gaat hij vanzelf wel een eigen ma nier ontwikkelen'. In .achthon derd kilometers kolkende waanzin' maakt de lezer kennis met de moei lijkheden, die een wetenschappelij ke expeditie ondervond bij het be varen van de Blauwe Nijl. Ghitrty ohitty bang bang Is het verhaal van een wonderlijke film rondom een wonderlijke auto tegen een wonder lijke achtergrond (p. 36 e.v.). Dromen van sex SPIEGEL besteedt uitvoerig aan dacht aan de uitleg van onze dro men (p. 16 o.v.). ,\Vo dromen dus van dat wat we ontberen: de hon gerende Indiër van eten, de ver volgde priester van zyn god, de verzadigde maar seksueel verkramp te Europeaan van sex. Maar de droom is eveneens de behoeder van de slaap, niet, z'n vernietiger. Hjj mag ons niet al tc vaak met be kende vertrouwde personen, met spanningen en conflicten confronte ren. Anders zou hy ons beangstigen en wekken.' Ad Langebent, redacteur van de KRO-actualiteiten-rubrlek .Brand punt' (p. 24 e.v.) meent dat een tv- rel zoals we onlangs meemaakten na het ontslag van zijn ex-collega Frits van der Poel altijd erg veel gemoederen in beweging brengt. .Dat heeft volgens mij te maken met hert feit, dat we ln Nederland nog niet met tv kunnen omgaan. We kunnen er niet mee leven. De rel len, de misverstanden die niet meer op te lossen zijn, ze volgen elkaar op. Er gaan heel wat manuren zit ten in aat soort bijkomstigheden. De bedoel, ik wou dat ze nu eindelijk eens ophielden met onzin en pro gramma's gingen maken.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 8