Verdieping van het oude ,Vijvervreugd' uitgebrand SPINAZIE Kalender kreeg kleur door de verfstructuren van W. Wisse Zeeland had rustige jaarwisseling Dubbeldekker in aanvaring met binnenschip 2 RESULTAAT VAN 45 JAAR EXPERIMENTEREN' BrandVijvervreugd ernstige handicap voor Ambonees jongerenwerk IR DIKÖTTER VOOR VN NAAR TURKS PROJECT ALMANAK INWOONSTER NIEUW-NAMEN 101 JAAR VIER GEWONDEN BIJ ONGELUK TE NIEUWERKERK Hulstenaar lichtte Terneuzense radiohandelaren op 196S BRACHT IN ZEELAND WEINIG ZON 1 f. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 JANUARI 1969 MIDDELBURG Het witge pleisterde pand Koudekerkse- weg 141 te Middelburg stond er dinsdag, oudejaarsmiddag zwartgeblakerd bij, nadat een felle brand dit oude .Vijver vreugd' had geteisterd. Het dak werd verwoest en de eerste ver dieping brandde vrijwel geheel uit. Het pand, dat zomers on derdak biedt aan Jeugdland activiteiten, wordt al lang niet meer bewoond. Het vormt in de wintermaanden een aantrekke lijk object voor de jeugd, die al vele malen pogingen tot in klimming met succes bekroond zag. Dc recherche had gisteren hot onder zoek naar de oorzaak van de brand nog niet afgesloten. De gemeente is eigenaar; het gebouw was verzekerd. MIDDELBURG De brand in het oude .Vijvervreugd' te Middelburg betekent een zware tegenvaller voor de Zuid-Molukse jongeren in Middel burg en in feite voor de gehele Am boneze gemeenschap. Het gebouw- was bedoeld als onderkomen voor oiaal-cultureel jongeren werk. plannen lagen al klaar voor een inten sieve verbouwing, waarna onder an dere jeugdclubs, handenarbeidgroe- pen én muziekclubs in het gebouw terecht zouden kunnen. Het was ook de bedoeling Vijvervreugd te gebrui ken voor ontmoetingsniiddagen voor de Amboneze bejaarden en voor in formatieavonden in eigen kring. Binnenkort zal officieel tot stand ko men de Stichting voor sociaal-cultu reel werk voor de Zuid-Molukse jon geren, het overkoepelend orgaan voor de diverse takken van werk, waartoe momenteel zo'n 120 jongeren kunnen worden gerekend. De stichting had het werk zelfs al opengesteld voor geheel Walcheren, dus niet alleen meer beperkt tot Middelburg en naas te omgeving. Door de brand in Vij vervreugd is er een streep door deze rekening gezet. Er was hét plan Vij vervreugd te verbouwen, kamers uit te breken en het geheel met eigen materiaal en eigen krachten in te richten. Een en ander was mede via het gemeentebestuur tot stand ge bracht. De gemeente had, nadat van de zijde der Amboneze jongeren om een onderkomen was verzocht, de zaak doorgegeven aan de adviescom missie jeugdbeleid, waarna de oplos sing Vijvervreugd werd gevonden. Er wordt nu naarstig gezocht naar andere behuizing. TERNEUZEN Ir G. P. M. Diköttei oud-directeur van de nv Waterleiding maatschappij .Zeenwsch-Vlaanderen' en van de nv Industriewatervoorziening .Zeeuwsch-Vlaanderen' te Terneuzen zal op verzoek van de World Health Or ganization, als consulent optreden voor een groot watervoorzienings- en riole ringsproject in Istanbul. Ir Dikötter heeft deze opdracht dezer da gen officieel aanvaard en zal maandag C januari in Kopenhagen gedurende twee dagen besprekingen voeren. In aanslui ting daarop zal de heer Dikötter naar Istanbul vertrekken om het plan in eer ste instantie te bespreken met de Turkse regering. Zoals bekend is de World Health Organization een afdeling var Verenigde Naties. leeuwse Record Wie iv-kijkend aan het nieuwe jaar is begonnen weet nu, hoe er in het verleden ié gesold met het markante punt, waarop het ene war overgaat in het andere. Dan hield men het weer eens op een. mooie voorjaarsdag m maart en een andere, keer had. een winde rige herfstdag de voorkeur. Moor wel altijd éénmaal per jaar. Men achtte zich wel termijn-gebonden. En wat geeft het ook eigenlijk? Een tante van een collega begint bij het eerste bruine blad dat om laag vult al aan kerst- en nieuw jaarskaarten te denken. Vroeg in oktober kun je haar heilwens al verwachten. In januari, stuurt ze vrolijk gekleurde ansichten rond waarop"paashaasjes tussen, bloei ende bloemen rondspringen. Dat is steeds erg bemoedigend. De ech te, marine gezelligheid, van decem ber is don voorbij, er komen nog enkele duistere maanden waarin van alles kan gebeuren maar er is ook de fraaie kaart met de belofte van het naderende paas feest. Hadden we allemaal, maar zo'n tante. We hebben wel alle maal een KNMI. Dat- heeft poor ons nagegaan, dat de zomer van Hu;ft in Zeeland de somberste was sinds 1007. Het moet al gek gaan, wil die van 1060 nog slechter wor den. Ach. en mocht het zo zijn dan is v, fn ieder geval weer een re cord gebroken. De omvang van de schade is nog niet bekend. In een kamer op de eerste verdieping van de westelijke vleugel ls de brand in de vroege middag ontstaan. Daar was de Jeugdlandinventaris opgesla- ADVERTENTIE) Handen en Li ppen ruw? PUROL gen. Een tent ter waarde van om streeks vijfduizend gulden vormde in deze kamer eveneens voedsel voor de gretig voortvretende vlammen die weldra tussen de dakpannen door hoog oplaaiden. Rookkolommen mar keerden de plaats van de brand waar opmerkzaam gemaakt door het si- renegeloei van de uit groot materieel bestaande brandweer spoedig hon derden mensen samengroepten. Hoge drukspuit, lagedrukspuit, ladderwa gen en een motorspuit werden naar de Koudekerkseweg gedirigeerd. Met zeven stralen water ging" men het vuur te lijf. Op nieuwjaarsdag smeul de de vuurhaard nog na en dat was reden voor de brandweer om op nieuw polshoogte te gaan nemen. Door de gebeurtenissen van dinsdag zijn de plannen om het gebouw voor het jeugdwerk onder de Ambonezen geschikt te maken op losse schroeven komen te staan. NIEUW-NAMEN In Nieuw- Namen (gemeente Clinge) is op nieuwjaarsdag mevrouw M. de Jonghe-van der Heijden 101 jaar geworden. De verjaardag werd in tegenstelling tot vorig jaar zonder bijzondere festiviteiten gevierd. Mevrouw De Jonghe woont alleen in een huisje aan de Hulsterloo- straat. Er is geen waterleiding en geen elektriciteit. Slot van pag. 1 Al spoedig bleek het alarm vals te zijn. Onbekend gebleven personen hadden de alarmbel bij het stadhuis ingedrukt. Zij hadden dat overigens weinig vakkundig gedaan, zodat de sirene slechts een eentonig geloei liet horen implaats va.n de normale twee tonen. Later op de avond bood de plaats het gebruikelijke toneel van vuurwerk en kerstboombrandjes. Zo was het ook op het eiland Tholen, waar de politie de sfeer bij de jaar wisseling omschreef als .gezellig'. In Sint-Annaland werd het nieuwe jaar, behalve met vuurwerk, ingeluid met scbeepsgetoeter uit de jachthaven. Glasgerinkel Vrywel overal in Zeeuwsch-Vlaande ren is de jaarwisseling lawaaierig, maar voor het overige zonder al te veel incidenten verlopen. In Terneu zen sneuvelde in de nieuwjaarsnacht de etalageruit van een slagerij in de Dijkstraat. Dat gebeurde om half vijf. De slager, die wakker werd van het: glasgerinkel, vond van de da- der(s) geen spoor terug. In Axel verhoogden een aantal jongelui de feestvreugde door in de Zeestraat flessen stuk te gooien. Het wegdek werd bezaaid met glasscherven. In Zaamslag, waar het enkele jaren ge leden nogal eens rumoerig was, bleef het dit jaar rustig. Er werd een po ging gedaan een voor het gemeente huis achtergebleven kerstboompje in brand te steken, maar door het vochtige weer bleef het bij een po ging. Er was in vergelijking met an dere jaren weinig publiek op straat. Er werd op oudejaarsavond In vrij wel alle gemeenten een bijzonder druk en goed hoorbaar gebruik van vuurwerk gemaakt. De vuurpijlen, donderslagen, zevenklappers en wat dies meer zij waren tot 1 uur na middernacht niet van de lucht. Voor zover bekend, hebben zich met vuur werk nergens ernstige ongelukken voorgedaan. Sluis, tegen de vrachtauto aan. De voorzijde van de personenauto werd vrij zwaar beschadigd. Niemand raak te gewond. Op de westelijke afrit van de brug over het kanaal bij Sluiskil gleed dinsdagmiddag een Belgische tankauto uit de bocht. Daarbij werd een lantaarnpaal en het voetstuk van een verkeersgeleider vernield. De auto werd licht beschadigd. De chauf feur, L. A. S. uit Borgerhout, bleef ongedeerd. NIEUWERKERK Nieuwjaars dag omstreeks half twaalf ont stond op de Stolpweg ter hoogte van Nieuwerkerk een ernstig au to-ongeluk, waarhij vier van de inzittenden licht tot zwaar ge wond in het ziekenhuis moesten worden ondergebracht. De perso nenauto, bestuurd door de heer A. S. uit Noordgouwe, werd on herstelbaar beschadigd. Automobilist S. kwam van Dreisclior en reed in de richting Nieuwerkerk, op weg naar familie in VVolfheze, toen plotseling moest uitwijken voor een gonligger. Hierdoor raakte (le wagen een slip op een zeer glad weggedeel S. trachttte de auto nog op het midden van do weg te houden, hetgeen niet gelukte. De wagen gleed aan de linker kant van de weg de berm in. Het voer tuig werd van achteren zeer ernst; beschadigd. Door de schok sneuvelden enkele ruiten. De heer S. liep verwondingen aan zijn been op. Zijn echtgenote werd dooi de rondvliegende glasscherven in het ge laat getroffen en kreeg bovendien een bekkenfractuur. Haar zoontje, ongeveer een half jaar oud, werd uit de auto geslingerd en werd door de val ernstig gewond. Naar hem moest men geruime tijd zoeken. De vierde inzittende. ct< moeder van de automobilist, moest even als de andere slachtoffers naar hel Zweeds Rode Kruïsziekenhuis te Zierik- zee worden overgebracht; zij liep eer paar gekneusde ribben op. De overige twee inzittenden bleven ongedeerd. De heer S. en zijn moeder konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren. WERK VAN GOESE SCHILDERLERAAR IN OPLAAG VAN TWINTIGDUIZEND GOES Eind december gin gen bij het bedrijfschap Schildersbedrijf in Rijswijk de traditionele kalenders de deur uit. De Nederlandse schildersbedrijven konden ze bedrukt met de eigen naam bestellen. En gezien de opla ge was er nogal belangstel ling voor de kalender van 1969. Drukkerij Joh, Ensche dé in Haarlem heeft er niet minder dan twintigduizend geleverd. Op zichzelf een ge beurtenis, die nauwelijks het vermelden waard is, nu zo vele bedrijven en instanties een kalender uitgeven. Toch zullen met name de Zeeuw se schilders, die deze kalender als relatiegeschenk bestelden, wel e- ven hebben opgekeken, toen ze de minuscule lettertjes aan de rand van bet schutblad lazen: verf structuren W. Wisse, Goes. De kalender draagt als titel .Kleur in beweging' en op de. twaalf bla den heeft de Goese schilderle- raar Wisse hieraan inhoud gege ven. De kalender van het bedrijf schap Schilderbedrijf heeft een gezicht gekregen door de repro- aucties van twaalf verfstructuren, die de heer Wisse de afgelopen zomer speciaal voor dit doel ver vaardigde. Twaalf vlakken 32 centimeter hoog en 28 centime ter breed gevuld met grillige kleurencomposities. Voor de heer Wisse betekent de uitgave van deze kalender min of meer een kroon op zijn werk. Zelf zegt hij er van: .deze verf structuren laten zien wat met verf mogelijk is. Ik uit mijn ge voelens dooi- middel van verf, zo als dat ook kan door middel van een muziekinstrument, steen, de taal en noem maar op. Ik heb geprobeerd de verf te beheersen én ondergeschikt te maken aan mijn gedachten. En die kalender toont het resultaat van zo'n 45 Integendeel, ik geloof, dat ik de meeste nu wel heb gemaakt. Steeds blijkt weer, dat met verf nieuwe mogelijkheden te vinden zijn'. Schoksgewijs De Goese leraar die nu 62 jaar is is beroepshalve al heel jong met verf gaan werken. Toen hij liet leraarschap verkoos boven bet schildersbedrijf ging de lieer Wis se naar mogelijkheden zoeken om de mogelijkheden van verf dui delijk te maken voor zijn leerlin gen. Het begon allemaal met zeer natuurgetrouwe schilderijen, die, afbeeldingen te landschappen en gavei ihten. Schoksgewijs echter evo lueerde de werkwijze van de heer Wisse en steeds meer kwam hij tot de overtuiging, dat hij niet' de vormen, maar dc kleuren moest laten spreken. Op alle mogelijke manieren heeft hij dit nagestreefd. Na een periode, waarin' de ab stracte en technisch tot in de puntjes uitgewerkte houtskoolte keningen domineerden, kwam er een tijd, waarin hij met behulp van een paletmes welhaast drie dimensionale kleurconiposities opbouwde. En tussendoor maakte de heer- Wisse, ook al met het oog op zijn lessen, studie van de moderne stromingen in de schil derkunst. Dat hij dat op een gron dige manier deed blijkt wel uit het feit, dat hij bijvoorbeeld wer ken vaa Mondriaan en van de graficus Esser copieerde om zich vaktechnisch zeker te weten. Eén ding staat bij de heer Wisse altijd vooropvakmanschap Zijn voorliefde voor goed vakman schap kwam duidelijk tot uiring in de resultaten, die hij en zjjn leerlingen boekten. Het is geen toeval, dat de Goese leraar bij prijsvragen van de Studie Club Schilders vier keer de landelijke hoofprijs won, dat zo vaak leerlin gen van de Goese ambachtsschool Dij de nationale beroepenmanifes- tatie een eerste'prijs behaalden en dat de examenresultaten van de afdeling schilderen van deze school tot de beste van Nederland behoren. Dit laatste vind zijn bekroning in net verschijnen van een- serie boeken voor het schik- deronderwijs, die de heer Wisse samen met zijn collega K. Mulder uit Goes schreef. Uit alle activitei ten blijkt, dat bij ie heer Wisse hard werken de grondslag is. Zo is het ook bij het spelen met rle verschillende kleuren verf. ..Te geldt zeker voor het spelen met verf. Je moet alle mogelijkheden van de verf kennen en dan moet je je bovendien de vaardigheid verwerven om die mogelijkheden te benutten'. Structuren Ongeveer een jaar geleden begon hel verhaal van de verfstructu ren, toen de lieer Wisse stap voor stap een nieuwe mogelijkheid van .zijn* materiaal verf ontdek te. Op de zolder van zijn huis ont stond een soort .giettee.liniek', waarmee de heer Wisse op dat ogenblik zijn gedachten en gevoi - lens 0]> een voor hemzelf aan vaardbare wijze uit de verf kon laten komen. Het was een techniek, die slechts mógelijk is met een speciaal soort verf. De manier, waarop de verf wordt opgebracht, staat ook niet in de handboeken vermeld. Hoe dal. allemaal in zijn werk gaat, blijft ondoorzichtig: volgens de heer Wisse, die dit ,het geheim van de smid' vindt, doet he' er ook niet zoveel toe. Voor de eerste keer kwam de heer Wisse met zijn nieu we techniek naar buiten toen hij deelnam aan de jaarlijkse lande lijke prijsvraag van de Studie Club Schilders. Het kleurige stuk- spaanplaat bleek de jury zo te boeien, dat de eerste prijs in de top klas het resultaat was. De verf structuur verhuisde na het in ont vangst nemen van de gouden plak naar het nieuwe gebouw van het bedrijfschap schildersbedrijf in Rijswijk. Ook daar bleek liet werkstuk van de heer Wisse in druk te maken. In ieder geval vroeg het bedrijfschap aan de heer Wisse of zes van zijn verfstructu ren mochten worden gebruikt voor de kalender 1969; een reproduk- tie per twee maanden. De Haag se fotograaf Frits van Santen kreeg ae opdracht de dia's voor de te vervaardigen cliché's te maken. In Rijswijk bleek men echter een reproduktie per twee maanden niet genoeg te vinden en het ge volg was. dat, Frits van Santen het, schutblad) moest fotografe ren. De heer Wisse had zijn verf structuren in korte tijd gereed. Hij had er al tientallen gemaakt. Driftig Het ging in ijltempo: ,Je mag er niet te lang over doen, omdat an ders de verf opdroogt en dan krijg meer. Het komt er dus op neer, dat als ik eenmaal een idee heb. de verf op kleur moet brengen en dan zo snel mogelijk aan het werk ga. De ideeën ontstaan ge woon uit dingen, die ik beleef; dat kan ook een aangrijpende te levisiereportage zijn. En op mijn manier geef ik dat dan weer in verf. Omdat ik nogal driftig van aard ben, komt het wel goed uit, dat deze techniek me niet veel tijd laat om over de vormgeving, dus de kleurschakeringen, na te denken. Op die manier sluit ik de mogelijkheid van kunstige grap jes uit. Maar, zoals ik al eerder zei: ik ben nu al weer met nieu we dingen bezig en ik geloof niet, dat er nog erg veel verfstructu ren, die trouwens ook al weer op een heel andere manier dan een Van verschillende zijden heeft do heer Wisse al complimenteus com mentaar gehad: ,Dat is natuurlijk heel leuk, maar toch doet het er niet zoveel toe. Wat ze van m'n werk vinden is niet zo belangrijk. In eerste instantie gaat het cr bij mij om, dat ik zelf voldoening vind in het maken van een verf- stuk. Als de mensen iels in m'n werk willen zien is bet prachtig, maar als ze er hun schouders voor ophalen vind ik het ook best. Ik heb dan in ieder geval m'n ge voelens op mijn manier geuit en ik kan me maar slecht anders gaan voordoen dan ik in werke lijkheid ben'. (ADVERTENTIE) EXTRA VOORDELIG TERNEUZEN. De politie in Hulst heeft de 30-jarige G. de N. uit die plaats gearresteerd. De man heeft drie Ter neuzense radiohandelaren opgelicht voor een bedrag ran in totaal f 6200 Hij schafte zich voor dat bedrag auto radio's. bandrecorders en portables aan die hij in België weer verkocht. De Hulstenaar vertelde de radiohande laren dat hij eigenaar was van een groot bedrijf en dat hij er een groot aantal vrachtauto's op na. hield. In wer kelijkheid was De N. werkeloos. De .aankopen' deed hij in de loop van d« maand december. Hij is ingesloten in Terneuzen. Morgen vrijdag wordt hij in Middelburg voor de officier justitie voorgeleid. Glad De ook in Zeeuwsch-Vlaanderen gladde wegen hebben met oud en nieuw diverse automobilisten par ten gespeeld. Er waren veel glij partijen, meestal met goede af loop. Op de kruising bij St-Anne was dinsdagmorgen een vrachtauto met zandstrooier bij zo'n slippartij be trokken. De chauffeur van deze com binatie. G. F. O. uit Zaamslag, wilde op de weg keren. Bij het uitvoeren van deze manoeuvre gleed een per sonenauto. bestuurd door J. S. uit DE BILT (ANP) Volgens het KNMI moet het afgelopen jaar 1968 tot zeer sombere jaren wor den gerekend. Dit geldt vooral de zuidelijke provincies. In Vlissingen kan van het somberste jaar sedert het begin der registreringen van de zonneschijn in 1907 worden ge sproken. in Zuid-Limburg zijn slechts twee nog somberder jaren bekend. In het noorden en midden van het land is 1966 over het alge meen nog iets somberder gewéést dan het afgelopen jaar. In Den Helder is ruim 1450 uur zon ge registreerd. in delen van Gelder land en van Brabant niet meer dan 1230 uur. Van de twaalf maanden waren alleen april en juli te nat. De Bilt wat aan de zonnige kant. De hoeveelheid neerslag bedroeg, gemiddeld over het gehele land genomen, ongeveer 850 millimeter tegen 744 millimeter normaal. Vooral in het centrum van het land heeft het veel geregend. Lim burg was de minst natte provin cie. De natste maand was septem ber, de droogste april. De maan den mei tot en met oktober waren alle te nat. In De Bilt sneeuwde het op 41 dagen tegen op 24 da gen normaal. De temperaituur was in het afge lopen jaar voornamelijk overdag gemiddeld een weinig onder de normale waarde. De koudste maand was december, de warmste augustus. In De Bilt werden 15 zomerse dagen en 79 vorstdagen opgetekend tegen respectievelijk 23 en 64 dagen normaal. De eer ste zomerse dag kwam al in april, daarentegen was de zomer bijzon der arm aan warm zomerweer. WALSOORDEN Op de Wester- schelde bij Walsoorden is dins dagmorgen om acht uur de dub beldeksveerboot .Prinses Chris tina' in aanvaring gekomen met het Nederlandse binnenschip .Edmi' van 820 ton. De ,Edmi' kreeg midscheeps een gat in de romp. De .Prinses Christina'] liep geen schade op. De ,Edmi' was geladen met sojameel op weg naar Terneuzen. De uit Roosendaal afkomstige schipper! Radeniakers van do .Edmi' zet Ie na j de aanvaring z\jn schip bjj Wals-1 oorden aan de grond. Later werd hei vaartuig door sleepboten uit Ter-1 neuzen de veerhaven van Perkpolder binnengebracht. Het was de bedoe ling een noodreparatie uit te voeren en het schip definitief herstel naar Hanswecrl te brengen. De veerboot Prinses Christina' heeft na de a varing één tocht niet uitgcvoi Toen bleek dat er geen beschadigin gen waren, is het schip om 8.50 uur weer normaal in de vaart gc- DOORZETTENDE DOOI Veel bewolking maar geen regen van betekenis. Plaatselijk mist. zwakke tot matige, in de kustgebieden matige lot krachtige wind tussen west en noord west. Aanhoudende dooi. Aanhoudend lichte dooi met toenemende kans op mist. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag: voor vrijdag: zon: minder dan 30 pel; min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pel op een geheel droog etmaal: 50 iet. ij de aanvaring werd niemand gewond. De vrouw van schipper Rademakers was door de gebeurtenissen zo over stuur, dat zij zich onder doktersbe handeling móest stellen. zaterdag: zon: minder dan 40 pet min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal: max. temp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pc' kans op een geheel droog etmaal: 60 pot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2