my Jan Beekmans, nieuwe voorzitter D'66: ,Ik ben consequent doener' IWENSTU EEN GOED 1969 7 De kerken in 1968: niet meer naar 16de eeuw terug te schroeven Mgr Bluyssen nodigt ex-priesters uit voor gesprek - mAssA.-!:! Erts, Schoolleiding niet verplicht om post door te geven g< KERKELIJKE MUTATIES _rt: p, =&T?è ssr. Qneen FJizabeth 2 heeft perh met machmes Geen politiek verleden en een goed begin! DINSDAG 31 DECEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wie had nu ooit van Venhuizen gehoord tenminste in Zeeland Het is een dorpje dat ligt even ten noord-oosten van Alkmaar. We hadden een jaar geleden nog niet kunnen dro men dat wij het kerkelijk jaaroverzicht van 1968 zouden be ginnen met dit dorp in Noord-Holland. Toch is er alle reden voor, want dit dorp heeft kerkelijk naam gemaakt in ons land en wat aldaar gebeurd is, kunnen we tekenend noemen voor heel ons land. Ook al mag men in de rest van ons land dan nog niet hebben gedaan wat men aldaar heeft onderno men, iets van die gedachten vinden we toch overal. Nu moe ten we beginnen met oktober 1967 en wel met de oecumeni sche vredesweek die in die maand werd gehouden. Dit Tieeft men in West-Friesland met waarlijk oecumenische geestdrift gedaan, terwijl men er een praktische toesplitsing (waarover later) aan had verbonden. Aan het slot van die week hebben de pastoor en de dominee samen een eucharistie-avondmaals- viering geleid in de r-k kerk te Venhuizen. Dat gebeurde ei genlijk haast zo maar ineens op de 15e oktober. Nadien heeft men ernstig de wenkbrauwen gefronst, zowel bij de provinci ale kerkvergadering als in het paleis van de bisschop te Haar lem en men heeft gevraagd: Kan dat zo maar? Men heeft in dat dorp en in de ruimere omgeving de smaak ge kregen van interkerkelijk samen werking, waaraan er ook van an dere kerken meededen. De eerst volgende gelegenheid die men daartoe aangreep was de week van de eenheid der christenheid in januari en tot besluit van die week had men weer aan een avondmaals-eucharlstieviering ge dacht. Dit ging echter niet door omdat, zowel de bisschop als de provinciale kerkvergadering geen toestemming wilder, verlenen. Dit besluit was mede genomen ,op verzoek van het college van overleg en advies van samenwer kende kerken in Noord-Holland'. Nadien gebeurde het dat de pre dikant onmogelijk in zijn gemeen te kon zijn. Vervangers voor de kerkdienst zijn echter moeilijk te krijgen. Overal ligt dit tegen woordig moeilijk in de kerken. We weten ook niet of de predikant hard naar een voorganger uit ei gen kerk heeft gezocht. In ieder geval verscheen, met medeweten van de kerkeraad, een kapelaan die in de interkerkelijke samen werking van die streek een en thousiast medewerker was op de preekstoel van de hervormde kerk te Venhuizen. Hij hield een nor male dienst ,met een preek van rotes tantse lengte'. Nog verder die interkerkelijke samenwer king gegaan en ze heeft een ver lengstuk gekregen in een actie voor de ontwikkelingshulp. Men is deze actie begonnen om 20.000 bo men te kunnen planten op het Griekse eiland Kythera, waar ir Koksma en anderen onder zijn leiding reeds gedurende acht jaar werken voor de oecumenische hulpverlening die uitgaat van de Wereldraad van Kerken. Hij voert daar met zijn team een groot opgezet project uit voor ontwa tering en bewatering en voor her bebossing. Wie enigszins op de hoogte is van de gevaren in berg achtige gebieden wanneer de bo men ontbreken op de hellingen der bergen, weet dat dit onherroepe lijk tot armoede leidt en di'e ar moe was er op Kythera gekomen. Tn zeer erge mate zelfs. In Ven huizen en in heel West-Friesland heeft men met succes allerlei ac ties ondernomen om gelden bij een te brengen om daarvoor bo men te kopen en om een 30 West friese jongeren voor vijf weken daarheen te sturen om mede bij het planten te helpen. De jonge ren die gegaan zijn waren van hervormde, gereformeerde, rooms- katholieke en niet-kerkelijke hui ze. Dit Is In de eerste maanden van dit jaar gebeurd. De actie gaat door, want het benodigde geld was er nog maar voor de helft toen de 30 op reis gingen. Bovendien wil men met dit pro ject verder gaan, waarom ook het verzamelen van geld het hele jaar door gestadig aan is voortgegaan. Die eucharistie - avondmaalsvie- ÏÏE woordig niet meer voldoende. Men wil weten waarom het nu niet mag. De dialoog is nodig. In maart Is te Venhuizen een zo genaamde forumavond belegd over de oecumene onder hat motto: .oecumene van onder of van bo ven beginnen?' Van r-k zijde had men daartoe niemand minder dan mgr Thijssen, die lid is van het secretariaat voor de eenheid der christenheid te Rome. opgetrom meld. Hij heeft natuurlijk gezegd dat een gezamenlijke avondmaals- eucharistieviering volkomen fout was. ,Wie aan de cultus van een kerk deelneemt deelt in die kerk zelf'. Zo was een van zijn stellingen. ,De kerk is geen ver zameling van mensen, die in Chris us geloven, maar is een door Chris tus gevormde gemeenschap waarin ik mag participeren'. Daar tegen over werd gesteld dat mgr Thijs sen sprak vanuit een bagage, die we door onze opvoeding hebben meegekregen. .We weten niet wat kerkordelijke regelingen. De oecumene moet van plaats tot plaats worden gevormd. We kun nen niet wachten tot de officiële afkondiging van de oecumene'. Hier liggen de twee gedachtenwe- relden duidelijk tegenover elkaar. We hebben dit jaar in deze ru briek daarop reeds verschillende malen de aandacht gevestigd. Uiteindelijk komt men hier uit bij de vraag wat het belangrijkste is, christen te zijn en de gemeen schap rondom Christus te zoeken, of rooms-katholiek. hervormd, ge reformeerd of wat dan ook te zijn Tenslotte nog het laatste berieh'. dat we over Venhuizen onder ogen kregen. Men is daar nog al vast houdend en ook met die forum avond was het nog niet afgelopen De provinciale kerkvergadering cn de bisschop van Haarlem heb ben toestemming gegeven vooi Venhuizen en vier aanliggende kerkdorpen tot .experimentele za terdagavonddiensten onder ge zamenlijke leiding van een predi kant en een r-k priester'. En te vens stelt men een onderzoek in ,naar de mogelijkheden van een r-k parochie en een hei-vormde gemeente om gezamenlijk gestalte te geven aan de eenheid in de gemeente van Christus in deze. tijd en in deze kerkelijke situatie'. De gedachten gaan uit naar een ge mengde kerkeraad' die leiding moet geven aan ,de experimentele samenwerking'. Men denkt hierbij ruimer dan alleen aan kerkdien sten. De godsdienstige vorming, het pastoraat, de eredienst en vooral natuurlijk ook het (wereld diakonaat moeten hierbij in 't zicht komen. .jaaroverzicht'. hebben dat omdat wij dit geval t den voor hetgeen er kerkelijk dit jaar in ons land is gebeurd. Er is een Raad van Kerken in ons land opgericht. Van de laatste bijeen komst werd mij door een van de genen die daar aanwezig waren meegedeeld, dat men er vooral heeft gesproken over het recht van veto. Maar vóór en na de officiële installatie op 21 juni zijn door heel het land plaatselijke raden van kerken als paddestoelen uit de grond geschoten en van menige raad hebben we kunnen lezen dat zij niet wilde wachten met haar activiteiten tot de hoogste kerke lijke organen het met elkaar eens zijn. .We komen immers als chris tenen samen'. Alles nog eens weer doornemende wat er zo dit jaar is gebeurd, menen we dat momen teel deze plaatselijke activiteiten de belangrijkste zijn, waarbij voorop gesteld wordt zo lazen we dat het hoogst ongewenst is van kerk te veranderen in deze tijd. Laat ieder in eigen kerk mee doen om gestalte te geven aan de eenheid der christenheid. In verband met deze gedachten kunnen we ook nog op allerlei andere dingen wijzen waaruit de zelfde wens naar voren springt, zij het dan ook dat het doel iets anders gericht ligt. Oude tradities en vroegere zekerheden fungeren niet meer ongeschokt in deze tijd. We noemen het interkerkelijk vre desberaad, dat ook dwars door all kerken heengaat en waarbij ook dit jaar in de officiële leiding gevende kerkelijke organen vra gen zijn gerezen. We denken aan de Pax Cnristi-beweging. die wel van r-k huize is. maar waarbij ook anderen, meest jongeren, zich hebben aangesloten. Hoewel kar dinaal Alfrink daarvan de voorzit ter is, wordt hij hier misschien meer opgeduwd dan dat hij de koers bepaalt. We denken aan een actie als die van .Kom over de Brug", die meer dan 28 miljoen bijeen bracht voor onderontwik kelde gebieden. We denken aan hetgeen er dit jaar zoal geweest is rond de gemengd kerkelijke huwelijken. Ze gaan door en soms buiten alle .richtlijnen' om. Het moet tegenwoordig niet gemak kelijk wezen om afgevaardigde te zijn naar de raad van kerken In Nederland of alhier in h'et mode- ramen te zitten. Uit de R-K Kerk hebben we dit iaar vernomen dat honderden hei ligen die eeuwenlang hun plaats iri het missaal hebben ingenomen, ,hun functie in de eredienst der Katholieke Kerk spoedig moeten neerleggen. Zij zullen met de mil joenen zalig afgestorvenen in de vergetelheid van de hemelse ko- ander bericht van haar was dat een kardinaal in Rome oversten van kloosterorden de kast heeft uitgeveegd om al die modernise ringen in ons land. Wanneer heili gen worden afgevoerd en een tra ditionele nonnenkap verdwijnt, verdwijnt daarmee meer dan al leen maar een paar kleinigheden. de encycliek de bespreking daarvan laat ons iets meer van de achtergronden van deze verande ringen zien. Dit jaar zijn er weer een aantal doopserkenningen bij gekomen en zo hebben we liet zien gebeuren dat kardinaal Alfrink. begeleid door 5 bisschoppen, aan wezig was op een zitting van de gereformeerde synode (synodaal). Dat heeft men in dc Hervormde Kerk nog niet beleefd De kardi naal heeft zich daar nog al op zijn gemak gevoeld en verklaarde een groter verwantschap te zien tussen zijn eigen kerk cn de Ge reformeerde kerken dan tussen de zijne en de Hervormde. In de Ge reformeerde Kerken is men ook al aan het opruimen geweest. As sen 1926 is verleden tijd en di Buskes kon, zij het dan ook met enige vertragingen, voorgaan in een gereformeerde kerkdienst te Amsterdam. Voorts hebben deze kerken, evenals trouwens de Her vormde, te maken met verontrus ten. Er Is met hen gesproken en er zijn vergaderingen belegd. Het zijn, menen we, achterhoedege vechten, evenals dat in Rome hel geval is (Nieuwe Katechismus). want ook kerkelijk kunnen we de tijd in geen enkel opzicht meer terugschroeven tot de 16e eeuw H DEN BOSCH (GPD) Mgr. Bluyssen van Den Bosch heeft dezer dagen meer dan 150 uitnodigingen laten uitgaan naar ex-priesters, die in zijn bisdom heb-l ben gewerkt of daaruit afkomstig zijn. om met hen een gesprek te hebben over de nieuwe structuur die het ker-j kelijk ambt in de toekomst moet krij gen. Het is de eerste keer dat een bisschop! op. zo grote schaal en op dit niveau - HAAG (GPD) ïn tenminste! een dergelijk overleg entameert. HetiPi(iin£: v«n een de Scholieren Belangen Organisatie op STRAXGXAS, Midden-Zweden de 37-jarige Hans Dahlatroem hr-eft een .slinger-motor" uitgevon den, welke In een omgebouwde reddingboot van 7,5 x 2,8 meter is gemonteerd. De golven van de zee moeten de kracht voor de voortstuwing leveren. (ADVERTENTIE) doen aan de .beeldvorming' van wat zij noemen ,de met-hiërarchische priester'. In eerste instantie kregen zij van mgr. Bluyssen gedaan dat hij in het mededelingenblad van zijn bisdom een brief publiceerde, waarin hij posi tief stelling nam ten aanzien van de ambtsverlating. Hij benadrukte met na me dat veel priesters het ambt verla ten omwille van voor hen onuithoud- bare kerkelijke structuren. Naar wij nader vernemen hebben al veel .niet-hiërarchische priesters' op de ember niet doorgegeven. Het to taal aantal scholen waar hetzelfde zich heeft voorgedaan is niet bekend. Dat deelt staatssecretaris Grosheide (onderwijs en wetenschappen) mee als antwoord op vragen van de tweede-ka merleden A. G. van der Spek (psp) en drs M. Dijkstra (D'66). Hij deelt verder mee. dat voor de leiding van een school in het algemeen geen juridische ver plichting bestaat poststukken, waarvoor de school als postadres is opgegeven. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen teKampen: T. Langerak te Veenendaal.. Bedankt voor Leersum: 't Hooft te Kollumerzwaag, voor bisschoppelijke uitnodiging toegezegd. d0or te geven aan de persoon of in- 1 stantie tot wie het stuk is gericht. Een dergelijke verplichting kan aan wezig zijn, als de schoolleiding zich contractueel met de afzender of ge adresseerde heeft verbonden. Aan de andere kant is het volgens staatssecre taris Grosheide denkbaar, dat de school leiding zich tegenover de ouders van leerlingen heeft verbonden bepaalde ooststukken niet of pas na opening GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Twijzel, te Warffum en te Zweeloo: W. F. Fokkema, kandidaat te Groningen, die het beroep naar Zwee loo heeft aangenomente Oost- en West- Souburg: D. Passchier te Hoogezand- Sappemeer. Aangenomen naar Hardenberg: H. W. Nusselder te Almkerk, naar Zwijn- drecht-Groote Lindt: H. Moll te Rotter- dam-Overschie. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Blija en te Zuidwolde: D. T. Vreugdenhil, kandidaat te Zwolle, te Delfzijl: H. W. Ophoff te Sneek. BAPTISTENGEMEENTEN Aangenomen naar Noordbergum: J H. Blenkers te Staveren. OUD-GKKEF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Doorn: M. A. Mieras te Krimpen aan de IJssel. AANTAL SLACHTOFFERS HONGKONGGRIEP IN VS VERDUBBELD ATLANTA. GEORGLA (AP) In de dercJe week van december is het aantal doden in de VS als gevolg van de Hongkong-griep meer dan verdubbeld in het gehele land. Uit de officiële cij fers voor de 21 december geëindigde week, blijkt dat ongeveer 500 mensen meer aan .longontetcKing-griep' zijn ge storven in 122 steden in de VS dan normaal verwacht had kunnen worden. In een normaal ,jqar zonder griep,- epidemie kan verwacht wórden dat m de derde week van december ongeveer 500 mensen daaraan zouden sterven. In verondersteld dat hij als schoolleider het te midden van de grote stapel drukwerken d-.e hij dan iedere dag op zijn bureau zou heb ben aangetroffen had opgemerkt aan de leerlingenvereniging hebben doorgegeven (Van onze correspondent) LONDEN Terwijl de Verenigde Sta ten terecht trots zijn op hun technolo gische prestaties die de maanvlucht mo gelijk gemaakt, is men in Engeland mistroostig over het feit dat op de eer ste technische proef\aart van de nïeu-j we Cunard Oceaanreus, de .Queen Eliza- heh 2', ernstige tekortkomingen aan het licht zijn gekomen. Daarom heeft de Cunard stoomvaart maatschappij geweigerd het schip zoals in de bedoeling lag, op 1 januari officieel in ontvangst te nemen. Cunard-voorzitter, sir Basil Smallpeice, heeft de afgelopen dagen persoonlijk aan boord een onderzoek naar de turbines ingesteld, welke de oorzaak zijn van de hevige trillingen van het schip dat 29 miljoen pond (246,5 min gulden) heeft gekost. De Britse belastingbetalers hebben het grootste deel van dit bedrag, namelijk 20 miljoen pond (170 min gulden) aan Cunard geleend om de bouw van het schip mogelijk te maken, zodat in het parlement protesten over deze 1 slag kunnen worden verwach. Er zullen minstens drie weken nodig zijn om het verstoorde evenwicht dat door de machines is teweeg gebracht te corrigeren. Deze vertraging kost maatschappij een half miljoen pond. MELISSANT (GPD) Goeree-Overflakkee, dat zich faam verwierf door zijn rechtzinnigheid en zijn suikerbieten, levert Nederland nu ook de voorzitter van een niet-confessionele politieke partij. In het landbouwdorp Melissant, dicht bij Ouddorp, woont sinds zes jaar oud-Gorinchemmer en ex-Leidenaar Jan A. P. Beekmans, 41 jaar, keel-, neus- en oorarts en sinds vorige zondag voorzitter van D '66, na al een jaar penningmeester te zijn geweest H\j kan wel zo ongeveer beantwoorden aan het beeld, dat de party der pragmatici oproept: een consequente doener, (zoals h(j zelf zegt) En een nuchter prater, die beklemtoont een hekel te hebben aan het hoogdravende en holklinkende woord .ideologie'. Een uiteriyk nogal ongeëmotioneerde man-van-de-wereld, met weinig gebaren en zonder stemverheffingen. Die door de jaren heen op schoof van de positie van .kritisch buitenstaander' naar medespeler in de politieke arena. Bewogen genoeg om er zijn tweede studie en liefliebberü, de Egyptologie, voorlopig geheel aan te geven. De zit- en woonkamer in het - - - van Egyptische koningsbeeldjes. werkelijkheid zal het aantal slachtof- De .Queen Elizabeth 2' is nu op de te- fers in de 122 steden echter cuizend of rugweg naar Southampton en vaart op meer worden, waarvan ongeveer de halve kracht. Zowel de eerste Transat- helft te wijten is aan de Hongkong- lantische overtocht welke op 17 januari griep. De Hongkong-griep heeft zich nu zou beginnen als de daaraan voorafgaan- uitgebreid tot 33 van de Amerikaansede korte introductie-rondreis moesten, staten. worden uitgesteld. Afscheid van farao's en koningsgra ven Jan Beekmans heeft zich uit geleverd aan de partij van zijn keu ze. Waarom? ,Ik werd gegrepen door de frisse toon van het appèl '66, het was de aanzet tot een programma ontdaan van ideologie en tot een (ADVERTENTIE) OPWEKKEND VERKWIKKEND een collega, ik geloof, dat het tijd wordt dat jij je mond eens open gaat doen. Je meet over een drempel heenstappen. Nou Ja, dat gaat -.vel zo'n beetje. Voor mezelf vond ik het wel prettig dat ik geen politiek ver leden had. Och, :k za'. wel eens mis kleunen, maar je voelt bij de meeste mensen vrij snel, dat je op dezelfde golflengte praat'. Met zijn partijgenoten is hij niet erg gebrand op de begrippen .links' en .rechts', versleten wapenen uit het oude politieke arsenaal. Maar hij ontkomt er toch met aan, verklaart met name de VVD .rechts' en conser vatief te vinden. .Een echte liberaal is eerder progressief dan conserva tief. Zeker, in de VVD zitten wel libe ralen, maar veel van die mensen zit ten nu bij ons, eèh hoog percentage stemt WD vanwege het conserva tisme zoals belichaamd door Van Riel'. Jan Beekmans vindt^dat er onder de VVD'ers maar weinig zijn, die gerichtheid vertonen gelijk aan die van D'66. En de jongerenorgani satie voor vrijheid en democratie? .Ja, ja daar wei. daaronder vind je heel veel D'66-ers. Dat geeft hoop voor de toekomst'. Hij heeft geen moeite met de vast stelling, dat je d.e gelijkgerich'.en b(j de PvdA veelvuldiger aantreft. .Daar om sta ik dichter bij de PvdA dan bij de WD. In de PvdA-fractie zit een groot aantal mensen, die de laat ste jaren de zaken pragmatisch (het radicale democratisering voor het zieke stelseL ,Ziek Ja, wat ik voor al heel ernstig vind ls dat de kiezer geen enkele feitelijke Invloed heeft op de samenstelling van de regering. Op de vraag of de confessionele par tijen met de PvdA of met de VVD In zee zal gaan'. Uiteraard noemt hij het schoolboekjesvoorbeeld uit het recen te verleden: de overgang van een kabinet-Marijnen naar een kabinet- Cals zonder dat er een uitspraak van de kiezers aan te pas kwam. Jan Beekmans terugblikkend op zijn studententijd, vindt zichzelf wel ver anderd. Hij was wel degelijk lid van het Leids studentencorps. Maar onge vraagd voegt hij er aan toe: ,Dat zou ik nu niet meer zijn, zoals ik het op het ogenblik bekijk vind ik dat een verouderde paternalistische instel ling, dat mag je gerust zeggen, al zal ik daarover wel iets van mijn Leidse vrienden horen... een instituut als de ontgroening past nier meer in deze maatschappij. Dit is een kern punt: de mens. die in deze tijd aan de universiteit komen zijn verder in ontwikkeling dan wij in onze tijd. Ze gaan vroeger denken en hande len. een 18-jarige is een volwassene. Vandaar ook ons pleidooi voor een verlaging van de kiesgerechtigde leef tijd. Ik heb in mijn studententijd, die verandering van mentaliteit zien ontstaan. Na mij'n derde studiejaar ben ik vrijwel niet meer actief ge weest in het korps. Ik zat zo gezegd op een breukvlak'. Binding aan een partij was hem lan ge tijd onmogelijk. Hij stemde in hoofdzaak VVD, een enkele maal PvdA. ,Na de nacht van Cals-Schmel- zer, toen Cals struikelde, zou ik, als D'66 niet had bestaan, zeker PvdA hebben gestemd. Den Uyl deed het zeker niet gek, zijn plannen voor Limburg vond ik goed. ontdaan van dogmata, zeer pragmatisch, om dat woord dan nog maar eens te gebrui ken'. Toen het kabinet Cals viel, werd Jan Beekmans geconfronteerd met de vraag of het moment was aange broken, waarop ook hij zich actief In de politieke strijd zou moeten be geven. Lid geworden van het appél van oktober besloot hij op eigen houtje aan een campagne voor de partij op Goeree en in Dordrecht mee te werken. Hij werd bestuurslid in de Merwedestad en werd een jaar later tijdens het Helmonds congres voorgedragen voor het hoofdbestuur. Hij werd penningmeester en toen het voorzitterschap m het verschiet kwam, aanvaardde hij de consequen tie van zijn eerste stap. .Mijn argu menten zijn heel eenvoudig: ik heb me nu eenmaal achter deze zaak ge steld. Dat moet dan zoiets als idealis me zijn... .Nou komen we op gevaar lijk terrein, ik ben meer een daad mens, hou niet van half werk'. Hij zegt niet in een uitsluitend or ganisatorisch bestuur te geloven. Veel bestuursheslissingen hebben politieke gevolgen. Maar wel: .Ik zie mijn taak coördinerend, stimulerend'. En in het kennelijk bewustzijn een nieuwkomer te zijn in de wereld der vaderlandse politiek: ,Ik zie mezelf niet als een maker van politiek', D'66 handhaaft een strikte scheiding van functies, een voorzitter kan geen kamerlid zijn. Dat sluit de gew'etensvraag of hij eventueel een kamerlidmaatschap zou ambiëren niet u:t. .Het is allemaal tamelijk hypothetisch... maar als je het zo stelt, dan zou ik de vraag in dezelfde geest beantwoorden, ook dan zou ik ae consequenties nemen, tkTT geloof wel, dat ik ja zou zeggen en et landelijk co..ege van stud:ecom- dichte aarzeling) dat ik de praktijk'mi^!es en„ studieverenigingen en de er voor op zou geven. Maar nog-i van studerenden (hoger bsroeps- man.ts dat is hvnorhet.isch ik sta onderis ij3hebben een no^a uitgegeven, die als leidraad kan dienen bij de dis cussies over de herstructurering van het tertiair onderwijs. In de nota wordt een groot aantal voor stellen uit de nota-Posthumus. voorzien %-an pro- en contra-argumenten, ter dis cussie gesteld. mocratisch appél De D'66-voorz:tter verkettert niet bij voorbaat de verte genwoordigers van welke stroming in de PvdA dan ook: ,Je kunt niet stellen, dat daar geen mensen zitten met wie je niet zou kunnen samen werken'. Maar belangrijker acht hij, dat door Nieuw Links en democratisch appél een polarisatie ontstaat, waardoor m het midden een grote groep mensen overblijft, die niet dogmatisch is en vrij van een regentenmentaliteit, een .geschikte groep voor een nieuwe formatie'. Hij herhaalt dan de gelief de these van D'66. dat die partij is gericht op oplossing van bestaande banden (ook van d'66), .Ik zie geen heil in een optelsom van bestaande eenheden en evenmin in gesprekken over een progressieve concentratie. Met Instemming citeert hij wat Van Mierlo ulttentreure heeft betoogd: dat politieke vernieuwing aan de ba sis moet beginnen, dat het onduldbaar is, dat in feite slechts één procent van het elektoraat de politieke dienst uitmaakt. ,Het zal me een zorg zijn of de mensen lid worden van D'68 of met. Belangrijker is ze te enga geren. daadwerkelijk bij de politiek betrokken te krijgen Wij zijn excen trisch opgesteld en hebben daarom een unieke kans de k.ezers duidelijk te maken, dat politiek geen zaak'van vuile handen hoeft te zijn'. Gaat het eigen gezicht van D'66 in de parlementaire praktijk niet ver loren? Maakt de partij niet de in druk zich vaak in net kielzog van de PvdA te bevinden .De gevallen, dat we het met de PvdA eens zijn trek ken meer aandacht dan die waarin we het oneens zijn. Maar ik geef toe, door de veel pragmatischer instel ling van de PvdA kom; het vaak voor dat we gelijk stemmen. Maar nog maals; ik zie nu niets in een stem busakkoord of een progressieve con centratie'. Vvd-er Joekes heeft onlangs gezegd, dat D'66 in feite een niet-rei:gieuze confessionele partij ls, évenzeer de zaken versluierend als een KVP. AR of CHU. Met een schouderophalen: .Vóór de volgende verkiezingen zul len wij duidelijk stellen op welke voorwaarden wij regenngsverant- woorde:.jkhe:d wensen te dragen. Dat hebben die andere nooit gedaan. En mocht er voor 1971 een kabi netscrisis komen dan zullen wij on der géén voorwaarde meewerken als er niet eerst verkiezingen worden gehouden'. Samenwerking met welke partijen? JDe zaak is op het ogenblik meer :n gisting dan ;k had durven hopen. Het is nu nog niet te zeggen hoe over twee jaar de kaarten liggen'. echt met te dringen'. Zijn intrede in de politiek. ,Dit is een hele stap, in zo'n hoofdbestuur. De eerste drie maanden als penning meester heb ik als het ware op m'n tenen staan te luisteren. En mond houden. Na drie, vier maanden zei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7