ÉaÈI VEE ZEGEN INT NIEUWE JAER Zeeuwse wensen voor Zeeland '69 VSS&&? tf* LANDSCHAP GOED WEER ry r-'iv'v OOGJES OPEN HERINDELING VERBINDING MUZIEKLES Dinsdag 31 december 1968 ,'k Wense je vee zegen ïn 't nieuwe jaer. Aol dat (L je nódig eit, Zegen en gezond'eid.' Met dit rijmpje wensten en wensen nog veel Zeeuwen el kaar een goed begin toe. Aan zes van hen vroegen wij hun wensen voor 1069 voor ome provincie kenbaar te maken Zij deden dit in wat pro zaïscher bewoordingen dan fn het rijmpje. De nieuwjaars wensen van dez Zeeuwse mensen vindt v op deze pagina BKKDLNIS \AN BKKI.LHOYl IITTEKHOLVL Tr. J. A. Trïmpe-Burger te Aardenburg. hoofdambtenaar voor de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek in Zeeland wenst onze provincie ,veel goeds' in het ko mende jaar. Dat goede houdt voor hem in behoud en verdere ontwikkeling van het Zeeuwse landschap. ,Geen dag mogen we te kort komen om ons daar op te bezinnen. Ik hoop dat de Stichting .Het Zeeuwse Land schap' in 1969 enorme subsidies zal krijgen om weer typische stukjes van ons mooie landschap aan te kopen. Ook hoop ik dat men. wat de industrievestiging betreft in deze provincie de gulden middenweg zal bewan delen en niet al te begerig alles naar zich toe zal halen. Laat men hierin niet over drijven en de industrie liever bestemmen voor gebieden, waar ze het landschap minder stoort. Als industrie nodig is voor de werkge legenheid - en dat' is ze allicht - breng ze dan dichter bij de dichtbevolkte gebieden als Brabant en Limburg. Ook wat het toerisme betreft mag men zich wat mij betreft komend iaar in Zeeland gerust wat matigen, wil men de rust behouden "die onze provincie nog heeft. Voorts hoop ik. dat men een in onze provin cie zeldzame oude burcht als die in Souburg als parkterrein zal willen bestemmen, met be houd van de zeldzame oude structuur, in plaats van daar een winkelcentrum in te richten, wat evengoed elders kan. Als het er komt wens ik de middenstand veel sterkte toe Dat de gehele Zeeuwse bevolking er toe bij zal dragen van onze provincie een harmonisch geheel te maken is één van mijn wensen, als ik bedenk dat landschapsbescherming en monumentenbescherming nogal eens vaak niet op onwil, maar wél op wansmaak bot- Een landschapsarchitect voor deze provincie, dat zou ik ook graag wensen, of blijft dit een illusie?' verzucht de heer Trimpe-Burger tot slot. .TK heb een hele verlanglijst voor 1969', zegt mr. E Wage uit Goes, voorzitter van de provinciale Vereniging voor Vreemdelingen verkeer en alg. secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. .Een eerste vereiste is natuurlijk politieke ontspanning, dat is overal belangrijk voor. Dan wens ik verder toerisme en boeren veel goed weer toe. Ik hoop op vakantiespreiding, met Duitsland vooral, en dat het aantal toe ristische overnachtingen maar verder mag stijgen. Voor ons toeristisch bedrijfsleven hoop ik dat het de ontwikkeling financieel kan bijhouden, en dat de ,wet hygiëne kam peerplaatsen' zodanig zal worden aangeno men, dat er nog mogelijkheden blijven om zonder a] te grote kosten kampeerterreinen te exploiteren. Hopelijk blijven we gespaard voor grote loonronde's en andere kostenver- grotende factoren, en voor maatregelen van derde landen, die van invloed kunnen zijn op het bestedingspatroon van buitenlanders, die ons komen bezoeken. Ik hoop op klassificatie van hotels, pension enz. in VVV-verband. op voldoende overheidsmiddelen ten behoeve van de recreatie, en een onderzoek naar de be langrijkheid van het Zeeuwse toerisme. Ik hoop dat in het kader van de reorganisatie van de ANW een nieuw promotieel orgaan snel en doelmatig zal gaan werken en in Zee land duidelijke vruchten zal afwerpen'. Speciaal voor de agrarische sector wenst mr Wage- .Haalbare prijzen en sterkere afzet voor de boer en tuinder Een EEG-beleid waar alle markverstorende elementen worden uitgehaald, een beleid dat naast gelijke prij zen gelijke produktievoorwaarden voor alle telers bevordert. Voor de land- en tuinbouw wens ik belasting maatregelen om vrije reserves te creëeren en een actief overheidsbeleid met directe subsi- deringen Tot slot hoop ik. dat velen met mij de betrekkelijkheid van het plan Mansholt zullen inzien. - 22 t «w» .T-TANDJES samen, oogjes open', dat dit A -*-onze houding mag zijn in 1969. zegt de heer Engel Philip Reinhoudt. leraar aan de Christelijke Nijverheidsschool voor meisjes te Bruinisse en een bekend figuur in het Zeeuw se jongeren-vredeswerk. .Oogjes open', dit in tegenstelling tot wat ons vroeger is geleerd Inplaats van naar binnen gericht te zijn. moe ten we ons samen richten op de maatschap pij. op onze verantwoordelijkheid voor de wereld, voor Oost en West en Noord en Zuid Ik zeg dit in de eerste plaats als mens tot mens. en pas in de zoveelste plaats als Zeeuw Ik wil er nog een uitspraak aan toe voegen' .Wie dan zorgt, wie dan leeft' Dat is ook tegengesteld aan wat we als regel zeg gen. Eerst zorgen Natuurlijk, ik wil ook een goede nieuwe rijksweg 58. een vaste oever verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen en der gelijke dingen meer. maar die kunnen pas dr consequentie zijn als we gezamenlijk ver antwoordelijkheid willen dragen voor de toe komst. Mooie woorden lijken het. die veel rond Kerstmis en Nieuwjaar worden gesproken maar voor mij heeft hel woord pas krachl als het waar wordt gemaakt. In de zin van de maatschappelijke verantwoordelijkheid zo als ik die bedoel zie ik dit .waarmaken' onder meer door je daadwerkelijk bezig te houden met de Maatschappij, met de politiek, alhoe wel ik daar weer niet mee zeggen wil. dat we nu allemaal lid moeten worden van een partij of moeten meedoen aan een actie. Het bete kent' meeleven, meespeuren (al was het maai door de krant goed te lezen) naar mogelijk heden en wenselijkheden waarbij we niet in de eerste plaats moeten uitgaan van de ge dachte .Wat is er uit te halen voor ons zeïf?' Het klinkt allemaal idealistisch, maar ie moet naar een ideaal toeleven toewerken Het is simpel, net als met een nieuwe fiets. Als je een nieuwe fiets wilt. kun je - je moe trap pend op je oude - daar naar verlangen. y^OWEL als individueel Zeeuw, als bur gemeester van twee bij het Veerse Meer betrokken gemeenten heb ik bij de vele goede wensen voor onze provincie ook de verdere ontwikkeling van dit Veerse Meer op het oog', zegt de heer A. Hack, burgemeester van Ar- nemuiden en waarnemend burgemeester van Wolphaartsdijk. ,Ik hoop aan verbetering van de algemene voorzieningen zoals oeververde diging en bevaarbaarheid van het Meer. Ik hoop hierbij op hogere rijkssubsidies, andere kunnen de deelnemende Veerse Meer ge meenten nauwelijks de financiële consequen ties dragen. In verband met de verdere ont wikkeling van toerisme en recreatie in onze provincie hoop ik. dat de rondweg rond het Veerse Meer snel klaar zal zijn. Van de gemeentelijke herindeling hoop ik, dat die niet langer wordt uitgesteld. Die onzeker heid is een belemmering voor het beleid van de gemeentebesturen. Ofschoon Wolphaarts dijk de herindeling betreurt hoop ik toch dat in .969 het besluit daartoe zal vallen. Ik wens de gemeenten, die deel zullen uitmaken van de nieuwe gemeente Goes daar een ge opend oor toe voor hun inbreng in de nieuwe gemeenschap, die ik een belangrijke factor acht. Voor de Zeeuwse visserij is te wensen dat in het nieuwe jaar zal worden besloten hoe - en waar deze geconcentreerd zal wor den. Persoonlijk blijf ik voorstander van concentratie van drie op twee havens: Vlis- in een en Breskens'. zegt de burgemeester, die ook adviserend bestuurslid van Zevibel is. De heer Hack besluit: .Dat het vliegveld Midden-Zeeland in de loop van 1969 geopend mag worden en aan de verwachtingen mag beantwoorden, is één van mijn wensen voor Zeeland in het nieuwe jaar'. JK wens Zeeland geluk met het feit dat in het oude jaar de minister nog een uit spraak heeft gedaan over de vaste oeverbin ding over de Westerschelde, maar ik ben wat geschrokken van de voorkeur die wordt ge toond voor een verbinding in de buurt van Kruiningen-Perkpolder. Dit zegt ïr. P J. Berdenis van Berlekom, voorzitter van de Stichting Vaste Oeverver binding Westerschelde en oud-directeur en commissaris van de Vitrite-fabrieken in Mid delburg. .Voor een optimaal verkeers-econo- misch gebruik zou naar mijn persoonlijke mening die vaste oeververbinding meer ge- ent moeten worden op een centrale interna tionale noord-zuid-verbinding d.w.z. bij Ter- neuzen. Ik hoop dan ook dat de minister in het jaar dat voor de deur staat deze zaak nog eens goed zal bekijken en dat het besluit nog niet definitief is. Ik wens Zeeland een vaste verbinding over de Westerschelde toe, die minstens westelijk van het kanaal door Zuid-Beveland zal liggen. Verder hoop ik, dat er in 1969 meer schot in de Zeeuwse industrialisatie zal komen, en dat een eventuele vestiging van Péchiney en de nucleaire centrale meer industrie zal aan trekken' De heer van Berdenis van Éerlekom eindigt zijn nieuwjaarswens met de woorden: .Ho pe: ak wordt in het nieuwe jaar weer niet het ene plan na het andere voor bouw van mo derne appartementen, ook voor permanente bewoning, aan de kust op stal gezet. Die bouw is nodig in verband met de recreatieontwik keling en de industrialisatie op Walcheren. Ik wens een aantal gemeente-besturen daar om .schaalvergroting' op het gebied van de mentaliteit toe'. ons gewest voor de harmonie- en fanfare muziek afgelopen jaar is toegenomen. Ik hoop van harte dat deze tendens zich in 1969 zal doorzetten', wenst de heer Jac. Uitterhoeve te Hoedekenskerke, vice-voorzitter van de bond van harmonie- en fanfareverenigingen in Zeeland. Ook het gemis aan belangstelling de plaatselijke vereniging is over zijn diep- punt heen. een enkele uitzondering daar gelaten Het is aangenaam dat we bij de Zeeuwse Culturele Raad erkenning hebben gekregen iet seen zich kristaliseerde in een verhoogde subsidie. Overigens kunnen we komend jaar nog heel wat aandacht gebruiken voor de financiële tijde van de amateur-muziek Een toegeruste muzikant verst een investering van 7 a 800 stilden Stel daarnaast een voetbalclub, welks terrein 1' tot 2 ton vergt Nuttig want ik gun het de sportbeoefening Maar de muziekbeoefening komt er dan in ijking wel wat mager van af bij som mige gemeenten Ik zou het voor 1969 al een zegen achten als de gemeenten de normen voor subsidie aan muziekverenigingen, die het ministerie van CRM heeft gesteld, zoucten toepassen. Dan waren we op het goede pad! Teleurstellend is het feit dat er op de lagere -< holen zo weinig aan muziekles wordt ge daan Voor de amateuristische muziekbele- ng betekent het vaak een moeilijkheid bij de .pleiding van leerlingen, die druk met voortgezet onderwijs zijn bezet. Het is voor hen dan te tijdrovend de allereerste begin selen nog te leren Hopelijk weet men volgend iaar bij het onderwijs daar een weg voor te vinden' zegt de heer Uitterhoeve. die hoopi dat de goede invloed op de muziekbeoefening <n de Zeeuwse Muziekschool ook in 1969 zal doorwerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 27