EIGENLIJK BEN JE KNETTERGEK' Vakantie in 1968 Dinsdag 31 december 1968 Vakantie. Weg. Ver weg. De einder tegemoet, zoals vrolijk zingende jon gerengroepen eertijds in een goed lied beleden, als zij met knapzak en botaniseertrommel langs beemd en veld trokken. Die tijd was al voorbij, toen de jeugdherbergen voor de her bergier de titel vader afschaften. Met de mandoline ging dat nog. Maar sinds de gitaar van kleurige linten .Valkenburg', .Texel' en ,Uddeler Meer' ontdaan is, heeft vakantie-vie ren een dynamische dimensie gekre gen. Frankrijk, Spanje, Italië ak koord, het kan nog, maar geef er geen ruchtbaarheid aan. Turkije, Tu nis, of bijvoorbeeld het warme Ierse zuiden, dat is nog enigszins te plaat sen. Veel beter zijn natuurlijk IJsland of het uiterste zuiden van Zuid-Ame- rika. Als je dan de automatische dia projector inschakelt, breng je de meelevende buurtgenoten onmiddel lijk tot razernij. Ze kunnen volgend jaar nog een kaart sturen uit Tasma- nië of een ansicht, gepost in een zeer afgelegen archipel, maar het is toch niet zo exclusief als Vuurland of Reykjavik. T'akantie lijkt te zijn ontaard In het te gendeel van haar bestemming. Afstanden overbruggen, jakkeren over luchtveront- reinigde betonstrepen in het landschap, net heeft allemaal een wat neurotisch ka rakter gekregen. Toch ligt ook deze fase al weer achter ons. En eigenlijk Is de Ve- luwe ook al weer niet nieuw meer. Enkele jaren geleden was het plotseling bon ton loch maar weer aan dat ouwe, trouwe Ud- delermeer te gaan zitten. De Achterhoek en de bult bij Holten, waar, wat oostelij ker, maar zo bij de hand, midwinters be hoorlijk boven de put werd geblazen, moch ten er ook weer wezen., Reactie. Zoals na korte rokken lange rokken komen en na lange korte. Het lijkt zo eenvoudig om dit zo, zonder veel inspanning en langs enke le povere punten van bewijsvoering, vast te stellen. Toch vergt het een brede visie. Men moet de hoofdlijnen volgen en dat is niet iedereen gegeven. Sociologisch woeden de zuid-Europese lan den nog na. De minder-bedeelden staan nu te trappelen om ook eens een glimp van de Costa del Sol op te vangen of zicb aan de Italiaanse Rivièra te verslingeren aan een karaf zondoorstoofde wijn. Of wil men zeeverse vis, zo door de armtierige Por tugese vissers op het strand getrokken? Het kan. Een groene kaart, vijfhonderd uter benzine en een ongemakkelijk shel- tertje brengen u tegeD te verwaarlozen tosten aan de boorden van het oude, ver- noeide Europa Maar dan komt u wel lopeloos achter bij de mode. Veluwe en Vchterhoek kan men nog wel door de vin ders zien. Maar wie werkelijk de trend wil ■olgen, blijft thuis Het gerieflijke home net alle comfort, cv en een knappend ioutvuur voor een koude zomeravond Huns en toch helemaal uit. Vakantie in ïaar meest gesublimeerde vurm De triomf an de beperking. Dia's -an de hond, die ;en flinke hap neemt uit de confectie van le melkman Anneliesje, die het laatste glas van de dagelijkse drieplnter over de siliconenbasis van het Queen Anne-salon- rafeltje klettert. Geeft niks. Er is nu Pardoes vaders zijn niet meer boos te Krijgen Vakantie is vooral: er uit zijn door thuis te blijven. De super,onteit van een volstrekt onafhankelijke geest, die zich kar losmaken van visuele waarden voor wie indrukken, waarnemingen, niet gebonden zijn aan de historie van zijn ge zin en omgeving. Zo hebbeD wij u het recept aan de hand gedaan voor de aller beste en allergoedkoopste vakantie, ge heel verzorgd, want de maaltijden kan men laten aanreiken door een naburige fritesbereider, die met z'n elektrische gril len de kip nog smakelijker maakt dan die uit de eigen aardgasoven. ATatuurlljk zijn er mensen, die men deze 1N therapie moet ontraden. Ze zijn thuis uitgekeken. Ze willen iets anders. Veran dering, zoals men dat omschrijft, zal ze goed doen. Goed, maar dan ook verande ring. De poolvlakte of de Sahara zal ze spoedig tot inkeer brengen. Wat zullen ze hun flatje met uitzicht op andere flatjes of bungalowtje met uitzicht op andere bungalowtjes gaan waarderen. Maar niet na twee dagen gaan lamenteren over te- rug-naar-huis. Veertien dagen ln de kou, terwij] thuis de cv maar een handomdraai is of veertien dagen onder de koperen ploert, terwijl thuis de koelkast de Seven- Up tintelfrls houdt. Dat zal afdoende zijn. Voor deze mensen is dit vakantie. Hun ver dere leven zal vervuld zijn van dankbaar heid. Er zijn helaas allerlei mensen, die menen argumenten te hebben om toch weg te gaan. Voor een bescheiden enquête von den we het passend vier VW-mensen te nemen, die dagelijks tegen mensen van el ders zeggen dat het in Zeeland zo prettig Is en zelf waarschijnlijk, als het voor hen zelf zover is, toch de wijk nemen. Er was maar één verstandig man bij, de heer A. Schuit uit Wolphaartsdijk, de voorzitter van de VW Zuid-Beveland. Hij bleef dit jaar thuis. Het was de mooiste vakantie van z'n leven. Maar neem nu de hoogste regionale WV-autoriteit, directeur J. P. de Regt. Hij verdween deze zomer naar Italië. En dat nog wel, terwijl zijn vrouw van strand en water houdt. ,Het zou voor de hand liggen, dat ik hier bleef zo excuseerde hij zich, .maar dan ben je er nog niet uit, dan kom je nog met los van je werk'. Voelt u het? Mis plaatste angst voor visuele verbondenheid. Hij kan Immers altijd zeggen: ,ik ben met vakantie'. De heer De Regt bekende, al drie jaar achtereen een vakantiehuis in Italië te hebben betrokken, aan het Lago Maggiore. ,Dat bevalt me buitengewoon' gooide hij er nog een schepje op, maar onmiddellijk moest hij iets van zijn dwaas heid toegeven: .alleen het ernaar toe rij den ls een enorme opgave. Zo mijd ik de autobanen, dat is helemaal een ramp. Maar ja, eenmaal in Italië ben ik van alles af, zijn er geen contacten meer met het kan toor. Ieder jaar ben lk nog van plan ge weest wat rapporten mee te nemen, maar die laat ik dan gelukkig op het laatste moment thuis'. Ja, in dat geval ls het de rit wel waard. Wat doet de heer De Regt met vrouw en vierjarig zoontje ln Italië? .Tochtjes op het meer, naar de eilanden, markten bezoeken met al die leuke men sen, een leuke sfeer, kleurrijk, met kippen, bloemen en ballonnen'. Dat Is ln ieder geval een redelijk argu ment. De heer De Regt rijdt met de auto naar Italië. Is het de prijs van het risico waard ,Ik zal nooit meer op een zater dagmorgen wegrijden. Dan kom je, ook in andere landen, mensen tegen, die .een eind je' gaan rijden. Je ziet ongevallen onder weg en dan denk je bi; jezelf wanneer ben ik aan de beurt. Het wordt gewoon te gevaarlijk. De risico's zijn langzamer hand zo groot, dat je denkt zal ik het nog wel nemen. Het laat me niet los op zo'n reis'. De heer De Regt toefde dit jaar eind autustus-begin september, in Trarego. Het regende er. .Het komt nooit voor' zeiden ze hem, ,we hebben het ln geen jaren meegemaakt dat het een paar dagen achter elkaar regende'. De Regt: ,En intussen kreeg Ut aldoor kaarten van thuis dat het daar prachtig weer was'. Zal het voor de WV-dlreeteur dan toch op den duur maar thuis en Zeeland blij ven? .Nou', zegt hij, ,als lk op zo'n bankje zit in de duinen bij Valkenisse en de zon gaat onder en je ziet de schepen, die voor bijgaan dan denk ik: eigenlijk ben je knettergek om zover weg te gaan...' De heer C. Smies, secretaris-admini strateur van de contactcommissie WV's ,n oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, zocht het dit jaar, in een verband van DAF- bezitters, in Liechtenstein. Hij verklaarde, dat je op zo'n reis vooral ziet dat Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met te vergelijken is met andere vakantiecentra .Mijn vakan tie'. zo zei hij, .bestaat niet uit nietsdoen, maar uit actief bezig zijn' Hij verkent mogelijkheden: ,het berglandschap heeft voor een Zeeuws-Vlaming z'n bekoring, maar anderzijds kun je je Indenken, dat deze mensen Interesse kunnen hebben voor het vlakke land van Zeeuwsch-Vlaanderen'. Wat deed de beer Smles, met echtgenote in Liechtenstein? .Uitstapjes naar Oosten rijk, Zwitserland en Duitsland, vooral kij ken wat er achter die andere berg ligt. Wandelen en van de natuur genieten en 's avonds, onder het genot van een giaas;-; bler of wijn proberen aan de praat te komen met de mensen uit de streek'. Achter dit alles Egt de verkenning, kijken of er elders mogelijkheden liggen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Eenzelfde, wat zakelijke achtergrond, had de reis van de Zierikzeese VW-voor- zitter J. Arkenbout naar Frankrijk, deze nazomer. De heer Arkenbout drijft in Zie- rikzee het vermaarde hotel-restaurant .Mondragon', aanleiding voor hem ln Frank rijk het plaatsje Mondragon te bezoeken, vooral om er wijn te bestellen, die van geografische nature het etiket draagt van zijn bedrijf. Een Rhöne-wijn, appellation controlée, in rood, wit en rosé. Hij be zocht, met echtgenote, wijnkelders in het Bourgogne-gebied, maar praat even en thousiast over de vakantie-1967. in het zeilcentrum Wolphaartsdijk. ,Ik hoef niet per sé naar het buitenland, maar toch wel naar «en andere omgeving. Moeilijk oven- gens in een zaak. Je moet alles voorberei den. Bij het vertrek ben je eigenlijk bek af en aL- je terugkomt moet je alles weer inhalen'. ,Maar\ verklaart hij zijn vertrek, .als ik thuisblijf heb ik geen vakantie, dan blijf ik aan het werk'. De heer Schuit, voorzitter van de VW Zuld-Beeveland, blijft bij voorkeur thuis. Thuis is voor hem Wolphaartsdijk, met een eigen zeilboot m het intieme ha ventje en een caravan in Westkapelle. .Dat biedt zo geweldig veel' vindt hij, ,en bo vendien heb ik er, omdat ik toch al veel moet rijden, een principieel bezwaar tegen om in de zomermaanden kilometers te ma ken. En als je dan echt rust wil. vinden kan dat hier*. Hij filosofeert: ,Wat is vakantie? Is dat inspanning of ontspanning? Ik heb hele maal geen behoefte aan het buitenland. Je kunt kilometers rijden om vermoeid aan te komen en vermoeid terug te kom en- Als je, zoals ik, altijd op de weg zit, zie je met angst en beven de zomermaanden tegemoet. Het vervelende is ook. als je ergens ver weg zit, dat je net weg moet als het echt gezellig wordt, als je kennis sen gaat krijgen, dan moet je die gezel ligheid abrupt afbreken. Bovendien vind ik dat ln Zeeland in dit opzicht veel verbeterd ls, je hebt te ma ken met mensen die jaar op jaar terug komen. En er is zo heel veel te beieven hier. Strand, ideaal viswater, vooral met de forel nu. Wat mezelf betreft zeg ik ver weg, nee, voor mij hoeft het niet. Op het ogenblik, waar je ook bent in Zeeland, is het heel anders dan vroeger. Er wordt aandacht aan het toerisme besteed, er wordt veel voor gedaan. Zeeland heeft zich de laatste tien jaar op het toerisme inge steld. Nou, en moet ik dan zonodig zoveel kilometers weg Op dit moment duikt uiteraard een nieuw probleem op. Al3 ledereen er nu zo over zou denken en naar de laatste mode thuis zou blijven, hebben de WV's zichzelf dan niet overleefd? Natuurlijk, maar zover is het nog niet, zolang nic-t iedereen zoals de heer Schuit een bezonken punt heeft bereikt, waarop het allemaal niet-meer-hoeft. En, in een wat later stadium, een reisje naar de maan? Ach, deze dia's zijn uiteraard voor de buurtgenoten onmiskenbaar interessant, maar al tijdens de tocht bijt je zelf in het stof. Want behalve stof, geplooid over kraters en andere plooien is er weinig te zien. De crocussen in de achtertuin zijn heel wat lieflijker. Niet zo mooi als op de folder van het bollen-postorderbedrijf. Maar dat be drog had tenminste nog een commer ciële achtergrond. A. Schui. Veersc Mee;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 25