HSP AAR 1GWANEND ui m m OLIEBOLLEN ZONDER ZORGEN IN HET CATSHUIS Parlementair jaaroverzicht Qud en nieuw. Tekenaar Jac Prince zag het oude jaar als een vermoeide oude man, die afscheid nam, die slof fend over de streep gaat. Het nieuwe jaar daarentegen is nog vol energie, is zelfs afgebeeld als om de terminologie van deze tijd te gebruiken als een hippe meid'. 2'al het een ,hip' jaar worden? We hopen het allemaal. Maar om eerlijk te wezen: het ziet er naar uit dat het uitdagen de meisje van nu aan het eind van 1969 ook in een weinig florissante toestand moet worden getekend: gebogen, vol zor gen, vroeg oud. Want ondanks technische vooruitgang, on danks tochten naar de maan, ondanks verbazingwekkende mogelijkheden is de toestand op deze wereld nog altijd wei nig ,hip'. Integendeel, het lijkt er op alsof er thans meer onze kerheden zijn dan ooit tevoren. prince gaf het meisje op zijn tekening geen al te vriendelijk gezicht, ze ziet er een beetje verbeten uit: ,niemand- hoeft-mij-iets-wijs-te-maken'Is dat niet eigenlijk de situatie van ons allen? We hopen vurig op een gelukkig 1969 in de ze wereldwe wensen elkaar veel heil en zegen, maar onder tussen weten we dat niemand ons veel hoeft wijs te maken: de wereld, of liever, allen die er op wonen, zullen er heel wat moeite mee hebben om het geluk en het heil wat dichterbij te brengen. Het jaar 1969 kan ,hip' worden afgebeeld, maar te recht, het gezicht is nogal argwanend. ietteminveel heil en zegen. A ls in het Catshuis de oliebollen worden binnengedragen kan pre mier Pieter de Jong terugzien op een goed Jaar. Hij heeft het land bekwaam geregeerd. De welvaart is groter geworden, de werkloosheid kleiner, de lange hete zomer Is met gekomen en bijna iedereen verwacht dat het kabinet tot 1971 aan zal blijven. De Jong heeft een prestige opgebouwd, waar Cals, Marijnen en De Quay met aan toe kwamen. Hij is conflicten uit de weg gegaan, durfde zijn vergissingen toe te ge ven en zeilt- 1969 binnen op de vriendelijke golven van een bijna ongekend hoogconjunctuur. Het kabinet heeft geregeerd zonder dat we er veel van merkten. Slechts een paar maal kwamen De Jong en zijn ploeg met omstreden voorstel len, zoals het plan om de defensie uitgaven met 225 miljoen te ver hogen, het voornemen om een loon- pauze af te kondigen en de wet huur- dersbijdragen. De tweede kamer is intussen akkoord gegaan met de 225 miljoen de eerste kamer nog niet. De loonpauze komt helemaal niet, omdat het kabinet bijtijds inzag, dat deze strenge maatregel overbodig was. De wet huurdersbijdragen komt ook niet, want vlak voor Kerstmis heeft de eerste kamer het wetsont werp finaal weggestemd. Een reeks andere voorstellen zijn zonder veel moeite wet geworden: de verhoging van de belastingvrije voet, de ver hoging van de totoprijzen, de nieuwe omzetbelasting (btw), de wet tegen de watervervuiling en de verhoging van de kijk- en luistergelden, om een handvol te noemen. premier De Jong heeft weinig oppositie gehad. Dat lag voor een deel aan zijn gemoedelijke wijze van optreden. Het lag ook aan de mach teloosheid van de tweede kamer, die zich meer bezighield met het debat teren over partijvernieuwing, dan met zijn echte taak: het controleren van de regering. De leider van de grootste oppositiepartij, (pvda) dra Den Uyl, zei vorig jaar oktober, dat het kabinet, wat hem betrof, mocht blijven, zolang de partijvernieuwing nog aan de gang was. Hij heeft zijn zin gekregen: hij zal ook volgend Jaar zijn zin wel weer krijgen, want de partijvernieuwing is nog ver te zoeken. De vernieuwing anno 1968 heeft zich beperkt tot afbraak. Misschien is dat een noodzakelijk voorspel voor iedere vernieuwing. Toch moet de afbraak niet te lang doorgaan wil ook het parlement zelf met bij de afbraak betrokken worden. In januari 1968 telde de tweede kamer nog maar elf fracties, twaalf maanden later waren het er al veertien geworden. Als de versplintering zo doorgaat dreigen de parlementaire discussies uit te lopen op Babylonische spraak verwarringen. De vernieuwing op partijpolitiek ge bied om dat woord dan maar te handhaven was het duidelijkst bij de confessionele regeringspartijen. Op 14 februari maakten Schmelzer (kvp), Biesheuvel (arp) en Mellema (chu) samen een tv-uitzending, waarin zij zich uitspraken voor een politiek van .samen uit, samen thuis'. De linkervleugels van hun partijen kwamen in verzet en 14 dagen later trokken de radicalen in de KVP de consequenties. Aarden, Janssen, Van Doorn en mej. Kessel traden uit. Van Doorn koos de KRO boven de tweede kamer, maar de andere drie vormden een eigen fractie, die op 27 april een echte partij achter zich kreeg: de Politieke Party Radicalen onder voorzitterschap van drs Pieter Bogaers, later van mr Erik Jurgeos. T"\e radicalen in de ARP en de CHU kwamen weer tot bedaren. Pas in december lieten ze weer van zich horen, toen hun partijen een aobrt aanbeveling deden om bij de gemeentelijke en provinciale verkie zingen van 1970 samen te werken. Intussen gingen de gesprekken in de achttien (het overlegorgaan van KVP ARP en CHU) rustig verder Op belangrijke punten werden grond slagen gelegd voor een gemeenschap pelijk programma van een nieuwe gemeenschappelijke partij. De Ne derlandse CDU zou misschien al lang tot stand zijn gekomen als de mede werking van de ARP wat hartelijker zou zijn geweest. Waarom gaan de.anti's zo schoorvoe tend? Voor het antwoord op die vraag moeten we ons begeven In het duistere doolhof van de partij politiek. Natuurlijk is Biesheuvel bang zijn radicalen te verliezen. Maar misschien vreest hij nog meer zijn positie midden op de wip kwijt te raken. Zolang de drie confessione le partijen op eigen verantwoorde lijkheid met de WD samenwerken zoals nu in het kabinet-De Jong kan mr Barend Biesheuvel een onevenredig grote invloed uitoefenen Met een simpel schot voor de boeg kan hij vaak zijn zin bereiken. Maar eenmaal opgeborgen in 'n CDU wordt hij overstemd door de katholieken en de christelijk-historischen. De wip-positie van de ARP hangt samen met de partijpolitieke ont wikkelingen aan de linkerkant van het centrum. Daar kwamen de on derhandelingen over politieke samen werking op gang in augustus, toen de PvdA de partijen D'66, PSP en PPR uitnodigde voor gesprekken over de vorming van een progressieve con centratie. De PvdA verstuurde deze uitno diging met in het achterhoofd de ge dachte .nooit meer met de KVP' - niet met de gedachte .nooit meer met een confessionele partij'. Zelfs als alle invités voor een progressieve concentratie zouden meedoen, dan nog zou zo'n combinatie niet de meerderheid halen. Voor de vorming van een kabinet zou waarschijnlijk onderhandeld moeten worden met een andere partij - om het duidelij ker te zeggen: met de ARP Maar die onderhandelingen zijn alleen maar mogelijk als de ARP zich niet laat oprollen in een CDU. Inmiddels dreigt de progressieve concentratie niet veel meer dan een hersenschim te worden. De be langrijkste partner D'66 heeft de uitnodiging afgewimpeld, de PSP loopt niet erg warm en de PPR. die wel warm loopt, blijkt op grond van recente opiniepeilingen geen grote partij te zijn. Belangrijker dan dit alles is misschien nog de intense ver deeldheid in de PvdA zelf. De grijze eminentie van het Nederlandse soci alisme. dr Willem Drees, noemde de tweespalt in zijn partij gevaarlijk en wie nog eens terugdenkt aan de vuile was die in september op het rode balkonnetje werd uitgehangen, zal het hem nazeggen. Nieuw Links, de belangrijkste verwekker van de onrust, krijgt intussen weer werk. De groep Democratisch Appél heeft openlijk de strijd aangebonden met de vernieuwers. Hoe het tweege vecht zal aflopen zal pas blijken ui maart als de PvdA in congres bij eenkomt. De VVD en D'66 bleven gespaard voor interne politieke onrust. De libe ralen hopen de confessionelen te lijmen voor een soort stembus ak koord met het doel het kabinet-De Jong voort te zetten Maar de kans lijkt klein, want de cor. nele partijen willen het kiess:- - ver anderen en dat wil de WD juist he lemaal niet. Door dit grote menings verschil heeft ook de staatscommis sie Cals-Donner nog geen belangrij ke voorstellen voortgebracht. Slechts over de afschaffing van de opkomst plicht is de commissie het eens. An dere voorstellen zijn de eerstkomen de jaren niet te verwachten. De Invloed van D'66 zo blijkt uit politieke enquêtes, groeit gestadig. De partij heeft nu zeven zetels in het parlement, maar bij verkiezin gen zouden het er wel eens meer dan tweemaal zoveel kunnen zijn. In dit licht is het begrijpelijk dat Van Mierlo er weinig voor voelt om zich in allerlei onderhandelingen te storten met vertegenwoordigers van ,het oude en zieke bestel' Pieter de Jong kan zijn oliebollen nuttigen zonder veel zorg om de toekomst Het jaar 1969 lacht bem toe voorzover er In onze wereld iets te lachen valt Grote conflicten op binnenlands gebied staan hem in ieder geval niet te wachten. Zelfs de loonpolitiek ziet er niet al te somber uit nu de regering geen bezwaar blijkt te hebben tegen de loonsverho gingen in de metaalsector. De woningbouw kan wat problemen opleveren, evenals de prijsverhogin gen, die in januari worden verwacht. Maar dan nog hoeft het kabinet zich weinig zorgen te maken. De partij politieke verhoudingen verhinderen iedere andere politieke combinatie dan de huidige Intussen kan de pre mier kijken naar de tweedracht on der zijn tegenstanders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17