1968: NIMMER MAAKTE DE SPORT ZO'N STORMACHTIGE ONTWIKKELING DOOR Voor onmogelijk gehouden records Atletiektop geleid door vier bondstrainers KEUS VAN AP: OERTER EN CASLAVSKA II SCHAATSEN VOETRAL WEST- DUITSLAND EERSTE EUROPESE VOETBALNATIE DRIE RUSSEN SCHAKEN IN HOOGOVEN TOERNOOI WIELRENNEN TENNIS 7WEMMFN ATLETIEK TRAININGSPLAN V00P JEUGD DINSDAG 31 DECEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEN HAAG (ANP) Do internationale sportwereld is tot rust gekomen. De stormen, die in februari en oktober rond de Olympus woedden, zijn uitgeraasd. De balans is inmiddels opgemaakt. De medailles, die in de stadions van Grenoble en Mexico Stad de olympische steden 1968 als kroonjuwelen op fluwelen kussens door lieftallige meisjes werden aangedragen om door ernstige, hoog zetelende sportautoriteïten aan de kampioenen en hun naaste riva len te worden uitgereikt, zijn op de vleugels van de passaten naar alle windstreken uitgewaaid. Nimmer reikte een orkaan zo ver als die onder de naam .Olympia'. De stormbal bleef dit jaar in de sport wereld maandenlang in top. Welhaast nimmer tevoren maakte de sport een zo stormachtige ontwikkeling door als in 1968, welke ontwikkeling eigenlijk verankerd ligt in die ene historische sprong van de Amerika Bob Beamon, die in Mexico Stad met zijn 8.90 me er ,in de 21e eeuw sprong....' Er knakten ook reputaties als luci ferhoutjes. De Nederlandse sportge- nieenschap werd eveneens verschei dene malen dooi de storm geteisterd en de namen op de nu lege sokkels vormen nog slechts de herinnering aan hen. die door de storm van hun voetstuk werden gerukt Tn de rij zien we onder andere de na men van de schaatscoaches Wim de Graaff en Piet Zwanenburg, ofschoon toch zij het waren, die op het olym pische front de spits afbeten en niet zonder succes. Want met drie gou den Kees Verkerk. Carry Geijssen en Ans Schut), drie zilveren (Verkerk, Ard Schenk en Carry Geijssen) en drie bronzen medailles (Peter Not- tet en twee voor Stien Kaiser) keer de de vaderlandse schaatsnfvaardi- eing uit Grenoble terug. Had hij de heren Kees Verkerk de heerschappij moeten overdragen aan Fred Anton Maler, die zowel op de Europese titel als het wereldkampi oenschap beslag legde een olympisch goud (5000 meter) en zilver (10.000 meter) veroverde, bij de dames stond Nederland in 1968 op schier eenza me hoogte. Stien Kaiser prolongeerde haar wereldtitel en op het erepodium werd zij geflankeerd door haar land genoten Ans Schut en Carry Geijssen. Rij de winterspelen in Grenoble mocht Stien Kaiser dan niet beantwoor den aan de in haar gestelde (hoge) verwachtingen, niettemin kwamen de Nederlandse dames ook hier in een hoofdrol, vooral door Carry Geijssen en Ans Schut. De Russische hegemonie was met alleen doorbroken," méar zelfs ver nietigd. Ludmilla Titove imet goud op de 500 meter en zilver op de 1000 meter) slaagde er als enige van de Russinnen in het erepodium te be reiken. Lydla Skoblikov, in Inns bruck vier jaar tevoren de .koningin van het ijs', was een van de velen, die hier van haar voetstuk duikelde Op haar troon kwam in Grenoble de Franse skiëi Jean Claude Killv. die op de alninenummers oppermach tig was en drie gouden medailles be haalde. Toen op 10 maart op hel wonderijs van Inzeil, waar volgende maand het Europese kampioenschap heren wordt gehouden, de laatste wereldre cords waren verbeterd (alleen het wereldrecord dames van Inga Voro- nina op de 1500 metei uit 1962 bleef dit jaar staande) en daarmee het schaatsseizoen was afgesloten, con centreerde zich de belangstelling op de zomersporten en oj. de Olympi sche Spelen in Mexico Stad. loos gelijk spel zag eindigen. De pro- duktie van de vaderlandse elite be droeg slechts drie doelpunten waar van twee tegen Luxemburg in de eer ste wedstrijd in de voorronden voor het wereldkampioenschap (2-0). De overige resultaten waren België l-'ï. Polen 0-0, Schotland 0-0. Roemenië 0-0 en Bulgarije 0-2. Een mager jaar dus voor bondscoach George Ress- ler, die echter blijft hopenop hete re tijden en wal meer voorspoed, zo wel in de wedstrijden als met zijn selectiegroep, waaruit dit jaar door allerlei oorzaken nogal wat spelers wegvielen, zoals Cruijff, Keizer en Pahlplatz. Jong Oranje, dat met 3-1 Het Nederlands elftal speelde zes wedstrijden, waarvan het er één won, twee verloor en drie in een doelpunt bereikte na een uitstekende wedstrijd te hebben gespeeld, de UEFA-jeugd noch het amateurelftal konden Kess- lers problemen nader tot een oplos sing brengen. Daarvoor was er te weinig om over te juichen. Meer opvallend daarentegen waren over het algemeen de prestaties van de Nederlandse clubs in de verschil lende toernooien DWS overleefde ten koste van Beerschot en Chelsea twee ronden van het toernooi om de jaar beu rsstêdenbeker en Ajax drong door tot de kwartfinales var het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen na zegepralen over 1 F. C. Nuernberg en het Turkse Ff- nerbahce (wedstrijden die nog vers in het geheugen liggen). ADO viel in het toernooi der bekerwinnaars als slachtoffer van zijn eigen on macht op het onderdeel doelpunten- maken' De Hagenaars werden in de tweede ronde uitgeschakeld door de 1 F C. Köln DOS en Feijenoord za gen bi] de jaarbeurssteden al eer der de pas afgesneden Respectieve lijk door het Ierse Dundal en New castle United De Europese bekers staan op dit mo ment te pronk bij Manchester Uni ted, dat in dp finale der landskam pioenen te Londen na een verlen ging met 4-1 Benfica versloeg, en bij A. C. Milan, dat in Rotterdam de Westduitse bekerwinnaar, de Hambur- rersloeg. De Milanezen pioenen de voorkeur hebben gegeven au n liet toernooi om de cup 1. Beschamend voor het voetbal wa ren de wedstrijden tussen Manches ter United en de Zuïdamerikaanse kampioen Estudiantes de la Plata om de intercontinentale beker waar op de Argentijen beslag legden door een thuisoverwinning met 1-0 en een gelijk spel (1-1) in Manchester, waar arte spelers naar de kleedkamers werden verwezen, onder wie Stiles en Best. Weinig verheffender was de finale van het olympische voetbal toernooi In Mexico Stad tussen Hon- BolBeamon oj> de hoogste trede zijn verbasterende vertesprong in M PARIJS (ANP) Volgens het Franse sportblad France-Football is he: West duitse nationale voetbalelftal het afge lopen jaar de sterkste Europese ploeg, geweest. Het blad, dat ook elk jaar de beste Europese voetballer kiest, maakt niet alleen een klassement van de ge wonnen. verloren en onbeslist geëindig de interlandwedstrijden, maar betrekt bij de berekening ook de kwaliteit van de tegenstanders. Nederland deelt op deze ranglijst de 20e plaats met Oos-; tenrijk, Noorwegen en Zwitserland. De ranglijst van 1968 Ziet er als volgt 1 West-Duitsland. 2 Tsjechoslowaklje. 3 Engeland. Italië Rusland en Zuid- slavië. 7 België, Bulgarije en Hongarije, 10 Schotland en Spanje, 12 Zweden, 13 Noord-Ierland en Roemenië. 15 Grie- I kenland. Polen en Portugal, 18 Wales, 19 Denemarken, 20 Oostenrijk. Neder land, Noorwegen en Zwitserland. 24 Frankrijk, 25 Ierland. 26 Cyprus. 27 Turkije, 28 Finland en Luxemburg. DEN HAAG (ANP) Voor het C zullen drie Russen deelnemen aan Hpogovensch a a k toe i n oo dat dm 14 januari 1959 in Wijk aan Ze gint Het zijn oud-wereldkarnp; Michael Botwlnmk, die nog nooit der in het Hoogoventoernooi. Ls ui komen. Paul Keres en Eflm Ge Deze laatste twee hebben elk eenn deelgenomen en bereikten toen b« een gedeelde eerste plaats De I: sche wereldkampioene Nona Gap dasjvili is ingeschreven voor de op na sterkste herengroep In deze m tergroep heeft zij reeds eenmaal .-d haar (denk)krachten z?~ et r. :n van de heren en behaalde toer. een delijk succes. Sofia van Bulgarije verloor, maar vorige maand tegen Engeland* Hope een eervol gelijk spel (2-2) garije en Bulgarije, die de Honga ren met 4-1 wonnen. Bij het eindsig naal zaten vier spelers, onder wie drie Bulgaren, in de catacomben van het Azteken-stadion hun zonden reeds te overdenken Jan Janssen heeft In 1968 het hoog tepunt in zijn loopbaan bereikt: win naar van de Ronde van Frankrijk. Bij deze triomf verbleken eigenlijk alle andere verrichtingen van Neder landse renners, zelfs die van het gou den kwartet in de olympische ploe gentijdrit, Krekels - Pijnen Zoete melk - Den Hertog. Janssens tour- overwinning overschaduwt ook de tweede plaats van de olympische tan dem Janssen - Loevesijn, de gouden en bronzen medaille, die de kleine Keetie Hage veroverde hij de wereld kampioenschappen ill Italië, en hel record, dat Peter Post als meest succesvolle zesdaagserenner verover de op de Belg Rik van Steenbergen. En dit vooral, omdat de overwin ning van Jan Janssen in de eerste plaats een persoonlijke prestatie was in een wedstrijd, waarin toch eigenlijk de kracht van een ploeg doorslaggevend is. Janssen reed echter naar de zege ;n Parijs met nog slechts drie ploeg- makkers: Den Hartog Dolman en Beugels. Ofschoon de Belgen Van Springel en Bracke voor de beslissen de (tijd)nt van Melun naar de wie lerbaan Vicennes met ogenschijnlijk betere .papieren' vetrokken, zegevier de Jan Janssen, die in zijn jacht op het ,gouden' shirt nog eens duidelijk demonstreerde welk een compleet renner hij is. Maar bovenden één. die als het erop aankomt in -n spe cialiteit groot kan zijn, zoals n deze tijdrit Van Springel werd tweede en bij het wereldkampioenschap op de weg te Imola moest hij wederom de ze desillusie verwerken Nu kaapte de Italiaan Adorni kerr de overwin ning voor de neus weg. Zijn eerste plaats in het klassement om de Super Prestige Pernod, welke hij bereikte door een overwinning in de Ronde van Lombardije. moet echter een pleister op de wonde zijn geweest Het was een erkenning van zijn gro te kwaliteiten. Nationaal kampioen op de weg bij de professionals werd Eef Dolman en bij de amateurs zegevierde Fe- dor den Hertog, die eveneens het kampioenstricot bij de achtervolgers veroverde, in het steeds kleiner wor dende wereldje van baanrenners bij de professionals speelde Nederland 'Vit, Oud- enigszins De Olympische Spelen vormden den voor de spelen. Toch waren het in Mexico niet de minst belangrijke integendeel. De 52,2 seconden van de Australiër Michael Wenden op de 100 meter vrije slag zou door de eir- tioi waarschijnlijk tot een .absolute' prestatie zijn verheven, als de maker zelf zich niet zo laatdunkend had uit- Hwleud van vreugde ging Jan Janssen op de schouders nadut hij voor een uit- zonderlijh Nederlands sportsucces had gezorgd.eindwinnaar van de Tour de gelaten. .Een aardige tijd', meende Wenden toen hij het olympische podium was afgestapt .Maar stelt weinig voor. Binnen enkele ja ren wordt de 100 meter binnen de vijftig seconden afgelegd'. Va zo'n uitspraak is het moeilijk termen als .ongelooflijk' en .weergaloos' in de Een zekere terughoudendheid ten aan zien van de huidige zwemprestaties is waarschijnlijk de beste houding, die men kan aannemen. Want één d.ng hebben de onder moeilijke omstan digheden grote hoogte en te grote lengte van" het programma i gehou den' olympische zwemwedstrijden dui delijk gemaakt, het kan 'nog harder. Daarbij zal overigens de Amerikaan se hegemonie op zwemgebied nie: worden aangetast. De Amerikanen be heersten het zwemmen volkomen Eén en twintig maal goud, vijftien maal zilver en zestier: maal brons was de score van Mexico. Debbie Meyer bereikte het beste persoonlij ke resultaat: dnemaai goud Andere; medailleverzamelaars waren Mike Burton (onaantastbaar op 400 en 1500' meter vrije slag), dè Oostduitscr Ro land Matures (100 en 200 meter rug-' slag). Charles Hickox (200 en 400 me ter wisselslag) en Claudia Kolb (200, en 400 meter wisselslag Voor het eerst sinds 1948 won een Nederlandse weer goud bij het zwem men. Ada Kok zegevierde met hand-! slag op de 20(1 nieter vlinderslag één van de elf nummers, die in vergelij- king met voorgaande spelen aan lietj olympisch programma waren toege voegd. Haar succes verdoezelde enigs- zins de onbeduidende rol waarop het Nederlandse zwemmen terugge vallen is. Van de zestien olympische; deelnemers(sters) bereikte huiten Ada Kok alleen Bob Schoutsen een overi gens zeer verdienstelijke finale-plaats j (zesde op de 100 nieter rugslag) Maakte Jan Janssen geschiedenis voor de vaderlandse wielersport, ook in de Nederlandse tennissport kwam een speler naar voren, die in de his torie van deze sport een aphrte, goud omrande bladzijde verdient: de Haarlemmer Tom Okker. In het jaar, wAarin voor liet eerst aan ama teurs en professionals werd toege staan in één toernooi uit te komen, maakte hij met opvallend gemak de stap naar de wereldtop. Stond de ondernemende Nederlandse kampioen aan liet begin van het seizoen op nog geen enkele internationale ranglijst, aan het einde daarvan nam bij als beste .onafhankelijke' de derde plaats in achter de Australische professio nal Rod Laver en dr Amerikaanse amateur Arthur Ashe. Hoogtepunten in Okkers tennlsjaai 196S waren zijn overwinningen in de Internationale kampioenschappen van Zuid-Afnka en Italië, zijn zege op Manuel Santana in de Davis cup wedstrijd tegen Spanje, het bereiken van de kwart-finales op Wimbledon en als beste prestatie zijn finaleplaats :n de open Amerikaanse kampioenschap pen te Forest Hills, waar hij de titel achter aan Ashe die hem ook op Wimbledon versloeg, moest laten Okker heeft in belangrijke toernooien geen enkele maal van een professio nal verloren. Hij versloeg Laver en Olmedo op Queens, Emerson op Wimbledon en Gonzales en Rosewall op Forest Hills. Alleen Arthur Ashe was voor Okker duidelijk te sterk Okker. die voor de vijfde achtereen volgende maal de nationale titel in het heren-enkelspel behaalde, bracht met Jan Hordijk en Niek Fleury als ploeggenoten Nederland voor het "eerst in de finale van het toemoo. om de Koning Gustaafbeker. waarin onze landgenoten verloren van Zweden. slechts i wakke afspiegeling de stormachtige ontwikkeling, de zwenisporl momenteel doormaakt De vier nieuwe wereldrecords, die in Mexico werden gevestigd, vallen in het niet hij de meer dan veertig, die geboekt werden in de laatste ntaan- Zoals hij alle olympische sporten I dwingt de schijnwerper bij een be schouwing over hei atletiekjaar 1968 naar Mexico Stad, waar de jonge Afrikaanse landen de groti winnaars zijn geworden met atleten als Antos i Biwotl, Kipchoge Kei no, Mohammed Gammoudi, Naftali Temu eu Manio Wolde. Geheel in de Lijn der ver- wachtingen beheersten de Amerikaan se negeratleten (Jim Hines, Tommie; Smith en Lee Evans) de sprintnum mers, maar behalve op de 800 meter (de Australiër Doubelle) ze-; gevierden op de overige toopnummers Afrikanen. Ten opzichte van de ,zee- lopers' waren zij in het meer dan I 2000 meter hoog gelegen Mexico Stad! ongetwijteld in het voordeel, maar toch werden ook hun prestaties door een manco aan zuurstof geremd Een handicap, die de sprinters met hadden, getuige de 9,9 seconde, die Jirn Hines voor de tweede maal op de 100 meter op de chronometers bracht en de 19.8 van Smith op de 200 meter. Er waren meer recordpres taties, zelfs van Nederlanders (de da-; mes-estafetteploeg Corrte Bakker. Mi li ke Sterk. Wilma v. d Berg, Truus Hennipman, die met 43.4 seconde in de serie een, overigens inmiddels ver beterd, wereldrecord vestigde en een; nog bestaand Europees record), maar' alles verbleekten bij die fantastische recordsprong van dc 22-jarige Ame rikaan Bob Beamon. die de ongeloof lijke afstand van S.90 meter over-1 brugde. Steeds sneller steeds hoger, steeds verdei De opgaand.- lijn n de menselijke (sport (prestatie zet zich nog immei voort (waartoe me-; de bijdraagt de technische ontwikke ling van de banen: Tartan, en het schoeisel bijvoorbeeld) en over vier jaar zullen er weer atleten zijn, die de wereld versteld doer, staan Zoais! ditmaai Bob Beamon. die op het; olympische front het symbool werd van het tijdperk der astronauten De grote verliezers en dat was niet alleen bij de atletiek liet geval werden de Kussen, die uit de rijke voorraad medailles slechts drie gou den .plakken' konden opeisen De rol van de Nederlandse afvaardiging was eveneens beseheiden. -Vis enige bereik te Maria Gonimers het ere-poditlm met een derde plaats op de 890 me ier, op welke afstand zij in augus tus te Sitiard met lijn Keizer en Til ly van der Made een nieuw estafet te-wereldrecord vestigde In de Ne derlandse (laincs-atletieli werd echter de grootste winst behaald on de 400 meter, niet alleen in de breedte, maar ook aan de top, waar Myroa van der: Hoeven het nationale record terug-1 bracht van 53,6 naar 52,6 seconden. Een vooruitgang vertoonden ook Els' N'oorduyn (16,78 meter met de ko-1 gel) er, Anneke de Bruin (54.04 me-1 ter met de discus). Minde; snel echter gaat de ontwik-- cling bij de heren-atletiek. De groot-j s'.,- w.nst werd behaald bij het hoog-! springen, waarop drie atleten de 2; meter-grens doorbraken Ben Lester-! huis. Klaas Kanis en Peter Geeïen. In ternationaal blijven zij met hun pres taties echter nóg laag bij de grond De tienkampen Ëd de Noorlander en de marathonloper Aad Steyelen.j de enige twee atleten, die waardig! werden bevonden voor uitzending naarj de Olympische Spelen, deden wat van! hen verwacht werd, zonder te impo neren Zonder evenwel ,af te gaan'l en. helaas, zo zijn er ook velen ge weest. Op allerlei terrein en overal ler wereld. En dan is sport een kei harde zaak, ja. meedogenloos. LONDEN (AP) AI Oerter van de Verenigde Staten en Vera Caslavska zijn de keuzen van het persbureau AP ais de mannelijke en vrouwelijke sport- figuur van het Olympische sportjaar 1968. Wie zal het hier niet mee eens zijn? Oerter won het Olympisch goud discuswerpen in 1956, 1960 en 1964. terwijl Vera Caslavska van Tsjecho- slowakjje In vier gouden medailles in het turnen veroverde in Mexico. Maar veel moeilijker is het om na hen bij de mannen en de vrouwen de vol gende negen in de wereidsport aan te wijzen, AP waagt het erop. De keuze bij de mannen ia: 2. Jean-daude Killy, van Frankrijk, winnaar van drie maal goud op de winterspelen in Grenoble; 3. Bob Beaman van de VS, die in het verspringen in Mexico een nieuw we reldrecord met 8.90 vestigde: 4. Kip Keino van Kenya, winnaar 1500 meter en tweede op de 500 meter, ook in Mexico: 5. Jim Hines van de Verenigde Staten, een van de grootste sprinters van dit decennium; 6. Michael Wenden, van Australië, winnaar van het Olympisch goud op de 100 meter en 200 meter vrije slag zwemmen; 7. Mohammed Gammoudi van Tunis, winnaar goud 5000 meter en brons 10.000 meter; 8. de Brit David Hemery. winnaar 400 meter horden in Mexico in een wereldrecordtijd van 48.1: 9. Fred Anton Maler van Noorwegen, hardrijder op de schaats, die in Gr - noble het goud won op de 5000 en het zilver op de 10.000. beide ir. wereld recordtijden; 10. Dick Fosbury van de Verenigde Staten, die het hoogspringen met een sprong achteruit won. waarover alle coaches zich zorgen maakten, ornaat z(j zich afvroegen of anderen zijn stijl zouden navolgen met het risico van een lelijke val. Onze keuze bij de vrouwen: 2. Debbie Meyer van de VS, dr.e Olympische gouden medailles bij heC zwemmen; 3. Wyomia Tyus. Verenigde Staten, winnares van de 100 meter hardlopen voor de tweede keer: 4. Toini Gustaffsoa. Zweden, winnares van twee gouden medailles cross country ski in Grenoble; 5. Irena Szeweinska. Polen, winnares 200 meter en derde op de 100 meter hardlopen in Mexico. 6 Colette Besson. Frankrijk, winnares 400 meter in Mexico: 7. Peggy Fleming, Verenigde Staten, winnares kunstrijden in Grenoble; 8. Billle Jean King. Verenigde Staten, winnares enkelspel Wimbiedon tennis voor de derde keer: 9. Ingrid Becker. West-Duiisland, win nares goud vijfkamp in Mexico; 10. Vera Nikolic. Joegoslavië, wereld recordhoudster 800 meter hardlopen, die faalde in Mexico. DEN HAAG (ANP) Ook voor de topatleten die onlangs na de .affaire Westphal' dreigden niet meer in interlandwedstrijden uit te komen, heeft de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie de mogelijkheden open gelaten deel te nemen aan de centrale trai ningen voor de Europese atle- tiekkampioenschappen. De KNAL1 heeft voor de trainin gen. die tot 1 maart maandelijks' worden gehouden, vier trainers! aangezocht Het zijn Ton Eyken-j boom (Bergschenhqek), Jan van Heek (Leiden), die heiden reeds; in dienst waren van de KNAU, Cees Koppelaar (Zaandam) en Ben Kusmir (Sittard). Van hen krijgen Van Heek en Koppelaar de heren onder hun hoede, ter wijl Ey ken hoorn en Kusmic be last worden met de training van tie dames. Van Heek. die de afgelopen jaren uit sluitend het - hoogspringen onder zijnl hoede had en met Peter Geelen. Ben! Leyterhuis en Klaas Kanis de eerste Nederlandse twee-meterspringèrs afle verde. gaat zich bezighouden met de sprinters; de 4x100 meter en uiteraard, het hc ig'springen. Cees Koppelaar traint de atleten oo de 400 meter 4x400 meter en de middenafstand (800 em 1500 meter i Ton Eykenboorn zal de training van de sprintsters, de 4x100 meter, de techni sche nummers en de vijfkamü verzor-j gen. Bovendien zal hij tienkampers,I met uitzondering van hel hoogspringen,! trainen. Ben Kusmic de succesvolle.! trainer vin bronzen medMUewinnares Maria Gommers. gaat leiding geven aan de 800 en 1500 meter loopsters. Het is de bedoeling dat de kandidaten voor de sprint en technische nummers i lot ninnrt voorlopig alleen op zaterdag' trainen, terwijl voor de mïddenaf- standsgroepen n de 1x400 meter een weekeindt raining is gepland. Na I maart zullen <|p trainingen tweemaal per maand worden gehouden. Wanneer daar aanleiding toe bestaat kan liet aantal bijeenkomsten worden opge roerd Voor de trainingen, die medio ■nnnari beginnen, wordt een veertigtal i'.llelen ii't'renodigd. Over de nlaats waar de bijeenkomsten worden gehou den is nog overlp" gaande omdat de trainers de mogelöl.-heid willen hebben «en haan-, bo- «n '^'training Ie ge- Voor de lang- üG: ndlopens zal ook dit jaar gelegenheid bestaan om regelma tig naar de Belg Van de Eynde. de coach van onder" andere Gaston Roe- lants te gaan. De marathonlopers, die zich sedert enkele jaren verenigd heb ben c :ider leiding van Aad Steylen. zul len ook dit seizoen hun eigen" training kunnen uitstippelen. Naast de trainers zal een technische coördinator worden benoemd, die als ombudsman gaat op treden. Naast de toptraining wil de KNAl zeer binnenkort ook starten met een trainingsplan voor zestien- en zeven tienjarige jongens en meisjes. Dit jeugdplan is in eerste instantie afge stemd op de vorming van atleten xoor de Olympische Spelen, die in 1972 in Mttnchen norden gehouden. Bovendien wil men daarmee het verloop onder de jeugdige atleten tegengaan. Voor de Jeugdtrainlngen, die veertig keer per ïaar op tien centraal gelegen plaatsen in de districten worden gehou den, zullen vierhonderd talentvolle jon geren worden uitgenodigd. Eil-: jaar vallen de achttien jarigen af. waarvan de mogelijke internationals doorschui ven naar de centrale training. De trainingsgroep wordt dan opnieuw met vierhonderd jeugdatieten aange vuld, waardoor na drie jaar achthon derd jongens en meisjes aan de geselec teerde trainingen deelnemen. De jeugd trainlngen zullen niet onder leiding staan van de vier bondscoaches. Zij worden geleid door leden van de na tionale atletiektrainersvereniging 1 NA TV), die door de KNAU daarvoor z:jn aangezocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 11