OudejaarsSeestje... cadeau-idee neem Iets ma mw eÜ8 mee L. Smit en Co. ontslaat 40 man personeel Dooppreek ds Kater Tsjechoslowaakse regering biedt president ontslag aan Israëlische actie wekt ontstemming 3 KVP-jongeren willen herstel toenadering tot Oost-Europa Moeilijkheden bij orkest voor Zuid-Holland Johnson: president moet voor 6 jaar gekozen worden CHINA BEPROEFDE H-B0M MEISJE VIJF BIJ BRAND OMGEKOMEN Bedrijf verbuist voor de zomer naar Rotterdam MAANDAG 30 DECEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE) (in fraaie geschenkverpakking) Dr. Goembrek overleden DJAKARTA (ANP) In z(jn woning; In Banjoema* Is dr R. M. Goembrek, Indonesisch onafhankeiyksstrLjder. don derdag op 71-Jarige leeftijd overleden, zo meldt .Antara'. Dr Goembrek behoorde tot de Indonesische leiders, die op 20 mei 1908 de Roedi Oetomo-nationale bewe ging stichtte. Deze datum Is titans de dag van nationaal reveil. varieer met vis FEDERALISATIE BESTUUR UTRECHT (GPD) ,Hij roept zijn schapen bij name en voert ze naar buiten' (Jo hannes 30 :3b); dat is de tekst die dominee H. J. Kater als uitgangspunt gekozen had voor de preek die hij zater dagochtend hield bij de doop van prins Johan Friso in de Utrechtse Domkerk. .In de naam die wij kiezen willen wij ons kind iets meegeven waar het later wat aan heeft; een pro gramma dat hij kan uitwerken, een handvat waaraan hij zich straks zal kunnen optrekken', al dus ds Kater die aan de namen van de dopeling de volgende ge dachte verbond: Johan, omdat hij ontvangen is als een genadegave van God, Friso. omdat zo'n naam als muziek in de oren klinkt; Ber nard, vanwege de familietraditie; Chnstiaan. omdat die naam her innert aan Hem die alle dingen nieuw maakt en David, omdat ,het heil uit de joden is' (Joh. 4:22) en omdat ook een koningskind ..s groot is als het zich klein weet voor God zoals bij Israel's groot ste koning het geval was. ,Maar een naam is meer dan een handvat waaraan een kind zich kan optrekken. Het is ook een handvat voor andere mensen. Je kunt alleen dan niet aan een ap pél ontkomen wanneer je per soonlijk, en dat is: bij name ge roepen wordt. Vandaar dat de ano nimiteit van onze grote steden door velen echt niet als iets ramp zaligs beleefd wordt. Zij beleven de naamloosheid veel meer als vrijheid dan als eenzaamheid. Zij menen dat het juist de onbekend heid van naam is die hen in staat stelt helemaal zichzelf te zijn. Niemand heeft vat op hen, zij zijn ongrijpbaar, onaanspreekbaar, in ieder geval kunnen zij heel moeilijk aansprakelijk worden ge steld of ter verantwoording wor den geroepen'. ,Zij kunnen op ie der gewenst ogenblik onderdui ken in de anonieme massa'. .Wat er voor Johan Friso nooit bij Bi) de foto's van de doop: geheel boven: Max Koot maakte een por tret van de dopeling kort voor het vertrek van Soestdijk naar Uterecht. Midden: prins Willem- Alexander maakte van het plech tige moment gebruik om een on derzoek in te stellen naar de in- hoiid van het doopvont. Onder: een ernstige prinses Irene en prins Carlos in de Utrechtse Domkerk. zal zijn. is die mogelijkheid in de anoniemitelt zichzelf te zijn. Ie dereen zal hem kennen als Friso en naar hem wijzen. De een met de soms felle en onbillijke kri tiek die eigenlijk een instituut geldt, maar die op een gegeven ogenblik toch ook niet voorbij gaat aan de personen d:e dat in stituut een gezicht geven. Een ander met liefde en belangste.- ling. een volgende met. een door romantiek en sentimentaliteit ge dreven nieuwsgierigheid en op dringerigheid. Kortom: hij zal van iedereen zijn. En echt niet alleen van zijn ouders'. ,Dat geldt voor andere ouders principieel net zo, al is er gradu eel nogal wat verschil. Er koTit een periode waarin ons kind min der gaat reageren op ons roepen en waarin het daarentegen steeds meer zal antwoorden op het roe pen van anderen. Een naam is nooit eïn handvat voor ouders al leen, maar ook een voor ontelbare anderen. Door aan het kini een naam te -schenken geven wij het in zekere zin prijs aan de hele wereld'. ,Toch vormt de bediening van de doop een feestdag. Want door Friso te laten dopen gaat u hem niet alleen voorstellen aan dc mensen, maar ook en vooral aan God', aldus ds Kater. .De boodschap die van Gods kant in en door doop tot ons komt -.s, dat Hij in Christus voor Friso de goede herder wil zijn. H'j roep', zijn eigen scnapen bij name en voert ze naai buiten, dat wil zeg gen: hij voert ons naar onze be stemming. En Hij doet dat, zegt psalm 23. om zijns naams w:T'. .Die naam kennen wij niet. wen nooit zal een mens macht hebben over God, zoals God ons bij name kent en roept. Hij is nu eenmaal de ongrijpbare bij uitstek. Er is voor ons geen handvat, want er is ,^Iaar er is wel een houvast. In het .Ik ben die Ik ben', dat Mozes eens te r.ore gekregen heeft toen hij naar Gods naam vroeg, is n et alleen een afijzing te beluistee- ren maar ook een bemoediging. De bemoediging: je kunt op Mij aan, want Ik blijf mijzelf eu mijn eigen wezen altijd en door alles heen getrouw En dit is het '.vezen van GoJ, dat Hij redt. Daarom kreeg het kind aat zijn wezen op aarde mo»st openbaren de namen Jezus. Dlo naam betekent God redt'. ,Tot de dooponders zei ds Kiter: leer dus door uw woord, uw voor beeld, uw hele levenshouding uw kind verstaan dat het ;n deze naam gedoopt is. Dan zal het zijn weg vinden. Die weg kan dan nog wel een heel andere worden dan d:e welke wij als ouders voor ons kind hadden uitgestippeld. (ADVERTENTIE) rolmops gemarineerde haringfilets bokkingfilets k kippers i wt maatjesharing BREDA (ANP) Het congres van de KYP JG, de jongerengroepen van de Katholieke Volkspartij, heeft op de twee de en laatste dag van zijn congres vrij wel eenstemmig een resolutie aangeno men, volgens welke ondanks Tsjecho- Slowakjje de culturele toenadering met de. Oosteuropese landen moet worden hervat Met name het culturele verdrag met de Sowjet-L'nie moet zo spoedig mo gelijk worden geratificeerd. In een, eveneens eenstemmig aangeno men resolutie, wordt gepleit voor een [wettelijke regeling, waarbij de sociaal- culturele vorming van werkende jonge ren van 15 tot 18 jaar verplicht wordt gesteld. Voorts werd meegedeeld, dat het Drentse provinciale besturen van KVP JG, Arjos en CHJO, de jeugdorganisaties van de KVP, ARP en CHU. de provinciale par tijbesturen met klem hebben verzocht bij de komende provinciale verkiezingen met één programma en één lijst uit te komen en gezamenlijk propaganda te voeren. Momenteel treden de fracties van ARP, CHU en KVP in de provinciale staten van Drente op als én fractie. De drie jeugdorganisaties noemen het .onverteerbaar dat bij de provinciale sta tenverkiezingen in 1970 de drie partijen nog met afzonderlijke programs en lijs ten zouden uitkomen'. De dood op de weg VAJLKENS WAARD (ANP) Zater dagavond heeft zich op de provinciale weg Valk ens waard - Leende een ver keersongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 24-jarige H. Maas lilt Valkenswaard. Hjj is bij het inhalen van een auto op de linkerberm terecht gekomen en tegen een boom gebotst. AMERSFOORT (ANP) De 50-ja rige mevrouw A. de Vos-Postma uit Amersfoort is zaterdagavond in een ziekenhuis te Zwolle overleden aan de verwondingen die zij 's middags bij een verkeersongeval opliep. Op de rijksweg 28 Amersfoort-Zwolle raakte de perso nenauto, bestuurd door haar echtgenoot, op de vluchtstrook ln een slip, gleed te gen de middenberm en kantelde. Haar man bleef ongedeerd- SMRKOVSKY ONDER DRUK PRAAG (RTR) Premier 01- drich Cernik heeft zondag het ont slag van zijn regering aan presi dent Svoboda aangeboden om de federalisatie van het bestuur in Tsjecho-Slowakije mogelijk te ma ken. Naar mededeling van Radio-Praag is Cernik verzocht aan te blijven tot een nieuwe regering gevormd is, die volgens waarnemers weinig veranderingen met de huidige zal vertonen. Veel minder zeker is ech ter de positie van de voorzitter van het parlement, de progressieve po liticus Jozef Smrkovsky, die door de Russen als belangrijkste ob stakel op weg naar de door hen gewenste .normalisatie' wordt be schouwd. Smrkovsky als Tsjech zijn post af staan aan een Slowaak, maar hij heeft tot dusver geweigerd dit te doen er wordt hierin gesteund door de progres sieve arbeiders in het land. Naast de 900.000 leden tellende vak bond van metaalarbeiders hebben nu ook vertegenwoordigers van de 45.000 employé's van de energiecen trales gedreigd met staking als hij wordj. afgezet en steeds meer be drijven sluiten zich aan bij de actie Ook van Slowaakse zijde wordt steun betuigd aan Smrkovsky, onder an-, dere door de Slowaakse -academie; voor wetenschappen en de organisa tie van film- en televisieartiesten. Tegenstander! Een van Smrkovsky's voornaamste te genstanders, Gustav Husak, eerste se cretaris van de Slowaakse communisti sche partij, heeft zondag opnieuw een felle aanval gelanceerd op de parle mentsvoorzitter. Volgens Husak is de steun voor Smrkovsky niet gebaseerd op diens ver diensten, maar op aandrang van rechtse elementen. De Slowaakse nationale vergadering heeft in een resolutie aangedrongen op de benoeming van een Slowaak tot par lementsvoorzitter. DEN HAAG (GPD) Berichten Vol gens welke Bart van Beinum ontslag heeft genomen als dirigent van het ge westelijk orkest voor Zuid-Holland, zyn onjuist, althans voorbarig. Van Beinum heeft het bestuur van het orkest meege-; deeld dat hij, wanneer de relatie tussen: bestuur en orkest niet verbetert, niet be-1 reid is het artisiek beleid voor z\jn ver- antwoording te nemen. MINNEAPOLIS (AFP) President ■Johnson van de VS is van mening, dat het hoofd van de Amerikaanse uitvoe rende macht voor een termijn van zes in plaats van vier jaar gekozen dient te worden en dat deze termijn niet ver lengd moet worden, aldus meldt d.e .Min neapolis Tribune'. Het blad voegt eraan toe, dat Johnson van oordeel is, dat geen enkele presi dent het land op doeltreffende wijze kan leiden tijdens zijn eerste ambts termijn van vier jaar omdat, wanneer hij zich opnieuw kandidaat stelt voor het presidentschap, hij aan elke moge lijke politieke chantage is blootgesteld. Een mandaat van zes jaar zou hem in staat stellen onafhankelijker te zijn. (ADVERTENTIE) HONGKONG (RTR) Radio-Peking heeft zaterdag bekendgemaakt, dat Chi na met succes een H-bom beproefd heeft. De Amerikaanse commissie voor atoom energie maakte vrijdag bekend, dat Chi na een atoombom in de atmosfeer tot ontploffing bracht. (ADVERTENTIE) Slot van pagina 1 verrassing, doordat de Libanezen de helikopters voor eigen militaire toe stellen aanzagen. Toen zij zich boven het vliegveld bevonden losten de he likopters waarschuwingsschoten. Na te zijn geland sprongen Israëldsche parachutisten op de rolbaan en blie zen vervolgens een aantal Arabische Foto: het meisje dat later over leed, wordt door een brandweer man uit het huis gehaald. R-K KERK EN HUMANISTISCH VERBOND DEN BOSCH (ANP) Na overleg tus sen het Nederlands roomskatholieke episcopaat en het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond, waarhty de St- Willibrord Vereniging (r-k Interdioce sane Instantie voor de oecumenen ln Ne derland) bemiddelend Is opgetreden, is besloten tot de oprichting van een con tactorgaan R-K Kerk-Humanistlsch Verbond. Van de zijde van het r-k episcopaat wordt dit beschouwd als de uitvoering van aanbeveling 3 van de eerste ple naire zitting van het pastoraal concilie, waarvan de laatste zin luidt: ,er moet gestreefd worden op diocesaan en lande lijk niveau naar vormen van permanent contact en samenwerking met. andere geloofsgemeenschappen en levensbe- j schouwelijke groeperingen'. Van de zijde van het Humanistisch Ver-| bond wordt het oprichten van dit con-! tactorgaan beschouwd als consequentie i van het voortdurend streven van het hoofdbestuur om in de Nederlandse sa-1 menleving tot ontzuiling, onderling be grip en samenwerking te geraken. Dit: alles blijkt uit een persbericht van de St- Willibrordverenlging. Het contactorgaan zal voorlopig bestaan uit vier personen aan te wijzen door het r-k episcopaat, en vier personen aan te wijzen door het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond Door het r-k episcopaat zijn aangewezen de volgende personen: dr J. A. van Kemenade, Nij megen, drs D. de Lange, Bilthoven, vi caris dr J. J. M. Stieger, Haarlem, dr J. M. M. de Valk, Rotterdam. Door het hoofdbestuur van het Humanis tisch Verbond zijn aangewezen: S. van de Belt. Eindhoven, prof dr W. van Doo- ren, Bilthoven, J. Pasman, Voorburg, A. A. P. J. Verbist, Baarle-Nassau. CONTACTORGAAN ARNHEM (ANP) De vijfjarige Bri gitte Rijmer uit Arnhem is zaterdag middag na een brand in haar ouder lijk huis overleden. In het beneden huis van de familie Rijmer aan de Bloemstraat brak brand uit. De moe der van Brigitte rende in paniek met twee zieke kinderen onder de armen het huis uit. Twee andere kinderen, meisjes van zes en vijf jaar, moest zij achterlaten. Zij werden door politie- en brandweerlieden uit de vuurhaard gesleept. Voor de vijfjarige Brigitte was het reeds te laat. Zij overleed kort daarna in het gemeentelijk zie kenhuis te Arnehm. De benedenwoning brandde geheel uit, twee bovenverdie pingen liepen ernstige rook- en water schade op. In Amsterdan zijn elf mensen tijde lijk dakloos geworden door een felle brand, die zaterdagmiddag woedde in een woning op de eerste etage in de Nachtegaalstraat in Amsterdam-Noord. De etage en de erboven gelegen zol der brandden met inboedel en al uit. vliegtuigen en een benzinevoorraad- tank op. De gehele actie nam niet meer dan een uur in beslag. Nog uren later was Beiroet verlicht door de vlammen van de als fakkels bran dende vliegtuigen. Volgens een Isra ëlische militaire woordvoerder zijn alle deelnemers aan de actie onge deerd op hun basis teruggekeerd. Dertien wrakken Terwijl de aanval gaande was bevon den zich ongeveer 1500 mensen, passa giers en personeel, op het vliegveld. Nadat de Israëliërs waren vertrokken nam de brandweer van het vliegveld de bestrijding van het vuur ter hand. Ruim een uur later was men erin ge slaagd de vlammen te doven. Dertien uitgebrande vliegtuigwrakken stonden toen over het vliegveld verspreid. De Libanese luchtvaartmaatschappij .Mid dle East Airlines' bleek de zwaarste verliezen te hebben geleden: een Boe ing, een VC-10, drie Cornets en twee Caravelles, alle straalvliegtuigen, als mede een Viscount met propelleraan- drijving. Sjeik Alam-Oeddin, directeur van MEA, zei dat zijn maatschappij haar diensten nu slechts met een vloot van een Boeing, een VC-10, een Cornet en een Caravelle zal kunnen voortzet ten. Hij heeft echter al de toezegging van koning Hoessein gekregen, dat Jor danië de gehele vloot van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij .Alia' ter be schikking van Libanon stelt. De vorst hekelde de .wrede aanval' van Israël. ,Air France' .Middle East Airlines' Is de belang rijkste luchtvaartmaatschappij in de Arabische wereld. Zij onderhoudt verbindingen met 38 steden in Ara bische landen, Europa, Afrika, het MMdellandse-Zeegebied, India en Pa kistan. De in Beiroet gevestigde on derneming, in 1945 gesticht, ging in 1963 een fusie aan met .Air Llban'. ,Aiir France", dat dertig procent van het aandelenkapitaal van .Middle East Airlines' bezit, wilde geen com mentaar op het gebeurde leveren. Een woordvoerder van MEA heeft ver klaard, da.t de vernietigde vliegtuigen bij de Britse verzekeringsmaatschappij Lloyds zijn verzekerd. Verzekeringsex perts ln Londen merkten echter op dat in de betrokken polissen een aantal uit- sluibingsclausules is opgenomen met het oog op risico's als gevolg van de moei lijkheden tussen Israël en de Arabische landen. Terwijl de Israëlische commando's hun actie uitvoerden stonden onder meer een Boeing van Panamerican Airlines en een Boeing van British European Airways op het vliegveld. Zij werden door de Israëliërs ontzien en liepen geen scha de op. Het vliegveld is ongeveer tien uur lang buiten bedrijf geweest. Zondagochtend mochten er weer toestellen landen. Het eerste was een straalvliegtuig van de Indiase luchtvaartmaatschappij. Volgens MEA zullen alle op het program ma staande vluchten normaal voort gang vinden. De maatschappij heeft van verscheidene kanten aanbiedingen voor reservetoestellen gekregen. Oorlogsdaad Volgens de Egyptische regringswoord- voerder, Mohammed Hassan Zayaat, kan de commando-actie slechts als een oorlogsdaad worden gezien, maar zal zij zeker niet leiden tot verlamming van de Palestijnse bevrijdingsbeweging. Waar nemers in Cairo geloven dat de actie wel eens de genadeslag kan betekenen voor de jongste pogingen voorname lijk van Russische zijde om een op lossing te vinden voor het conflict in het Midden-Oosten. Volgens president Charles Helou van Libanon was de aanval van zaterdag avond niet alleen een schending van de bestandsovereenkomst maar ook van vele fundamentele principes. Volgens hem was het nog niet eerder ln de'ge schiedenis voorgekomen dat een land een ander aanviel als vergelding voor de daden van individuele personen waar voor het aangevallen land niet verant woordelijk is. Koen maakt Oud Nieuw bijzonder met 'n paar lieve zakdoeksetjes. ROTTERDAM (GPD) L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zal in de loop van volgend jaar veertig man technisch personeel ontslaan. Dit besluit houdt ver band met de opheffing van de werkplaatsen te Maassluis. De di rectie heeft het personeel schrifte lijk laten weten, dat in overleg met de vakbonden een gunsige afvloei ingsregeling zal worden vastge steld. Bijzonderheden zullen zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. Wij zijn ons ervan bewust, dat vooral voor onze medewerkers in Maassluis deze maatregelen ingrijpende verande ringen in hun werkten persoonlijk le-i ven met zich meebrengen. Wij zullen al het mogelijke doen om de overgang naar nieuwe omstandigheden soepel te| doen verlopen', aldus de directie. Voor de zeevloot van Leen Smiti worden de havenfaciliteiten in Ne-| deriand steeds minder belangrijk, j omdat de sleepboten nog slechts zel den de thuishaven Maassluis aan doen. Als gevolg daarvan gebeuren! reparaties, onderhoud en bevoorra-j ding voor het grootste deel in bui-j tenlandse havens. VERHUIZING Bij Leen Smit zullen in 1969 nog enke-i le ingrijpende veranderingen tot stand; worden gebracht. De belangrijkste is de; verhuizing van de technische, nautische; en administratieve afdebngen van Maas sluis naar Rotterdam. Het is de bedoeling, dat de verhuizing naar Rotterdam voor de zomer van 1969 haar beslag heeft gekregen. Om radio- technische redenen gaat de radioluister-! itterdam. WERKPLAATSEN MAASSLUIS WORDEN OPGEHEVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3