GRIEP? Plattelandsjongeren op excursie in Denemarken BILT WINTERS WEEKEND IN ZEELAND zeeuws Zeeuwen Internaat Zeeuwse ALMANAK LIBERIAAN ZAT OP WIELINGEN ZES UUR VAST ZEELAND HEEFT AFDELING SJ Aspirine1 helpt snel en urenlang... WINDHOOS TROF TWEEBEDRIJVEN INWONER VAN BRUINISSE DODELIJK VERONGELUKT Vakmanschap is meesterschap Openbaar vervoer had weinig vertraging VLISSINGEN Zeeland is het afgelopen weekeinde door ko ning winter ruimschoots be dacht. Deze provincie kreeg in grote mate haar aandeel van de sneeuw, die overigens rijkelijk in het hele land viel. Vooral Walcheren werd in een extra dik winterkleed gehuld. Men mat daar een sneeuwlaag van 25 cm. Opmerkelijk was dat de sneeuw daar tijdens een geheel windstille periode viel. Het ver keer ondervond in de gehele provincie hinder van de winter de neerslag, die niel alleen glad heid veroorzaakte. Na de sneeuwbuien kwam op verschil lende plaatsen mist opzetten, terwijl de temperatuur min 5 graden bedroeg. Ondank* deze winterse nadelen had het openbaar vervoer naar verhou ding; weinig niet vertraging te kam- Sen. Voor natuurliefhebbers en voor e Jeugd was dit weekeinde er een om niet licht te vergeten. Sneeuw ballende en sleetjerijdende kinderen bevolkten de straten en pleinen van dorpen en steden. Stoere wandelaars begaven zich voorat op zondag op weg om te genieten van de unieke winterse aanblik, die het Zeeuwse landschap overal bood. De weersomstandigheden waren ook oorzaak van een aantal slippartijen, waarvan er enkele in de sloot ein digden. Van ernstige ongevallen was volgens het districtsbureau van de rijkspolitie te Middelburg ner gens sprake. De gevolgen bleven tot blikschade beperkt. De toestand op de grote wegen was zondag weer redelijk te noemen. Strooiploegen en sneeuwploegen droegen daar het hun ne toe dij. Ofschoon de busdiensten vooral zaterdagavond enige vertra ging ondervonden, bleef deze over het algemeen onder het half uur. Enkele bussen van het Streekvervoer Walcheren ondervonden een vertra ging van ten hoogste 20 minuten, en dan nog op de meest kritieke momenten op zaterdagavond. ,De treinloop is tot nu toe normaal gebleven' luidde de met gepaste trots uitgebrachte melding van de Neder landse Spoorwegen sn Vhssingen. het Zeeuwse eindstation. Ook de veer boten voeren vrijwel zonder enige vertraging. Howel de mist dik was. werd er op het veer Vlissingen-Bres- kens toch doorgevaren. Voor een twe i van Vught bracht de NIEUWDORP Geleidelijk aan overtrekken de platte landsjongerenorganisaties van verschillende landen Eu ropa met een netwerk van mogelijkheden, dat is ge vlochten van goede contacten opgebouwde relaties en des kundige voorlichters. Het vangt de jonge agrariërs op. die graag hun blik op de landbouw en cultuur buiten de landsgrenzen willen ver ruimen. Tegenwoordig kun nen de plattelands jongeren van zeer nabij kennis nemen van de agrarische, economi sche. politieke en culturele ontwikkelingen en problema tiek op internationaal nive au. Zo gebeurde het in het verleden al. dat PJGN-jonge lui zich via de volkshoge school Méridon met de Franse landbouw en cultuur op de hoogte konden stellen. Thans op 2 januari staal opnieuw een dergelijke kennisma- kingstournee in groepsverband voor dp deur. Ditmaal gaal de reis naar Denemarken. Een land, dat bewust is uitgekozen omdat het zich in de Europese Vrijhandels associatie (EVA) beweegt en. om dat Denemarken uiterlijk toch wel veel parallellen mei Neder land vertoont. De basis van dit nieuwe imtaa- van het plan waren in handen van de vormingsleidster mejuffrouw K. M. Eendhuizen, tevens secre taresse op het PJGN-secretariaat te Den Haag. Volgens de Zeeuw se PJG-voorzitter, de heer J. C. Zandee te Nieuwdorp, is zij de vrouw achter de schermen ge weest. die alle contacten heeft gelegd en die het totale reissche ma heeft gepland. .Onze afdeling heeft in feite als sluis gefungeerd. De wens is namelijk in Zeeland ontstaan, of het n& Frankrijk mogelijk was met name naar Denemarken zo'n cursus te orga niseren. Omdat deze cursussen al leen landelijk te verwezenlijken zijn. hebben we het idee naar d* PJGN doorgespeeld. We hebben ook zoveel mogelijk onze wensen gespuid. Aan de hand van ver schillende verzoeken, die links en rechts binnenkwamen, heeft me juffrouw Eendhuizen het bezoek aan Deense agrarische objecten op landelijk niveau gepland. Er was bijvoorbeeld het verzoek bij de veeseotor nader te bekijken. Zulke bedrijven aijn rn Nederland niet dik gezaaid, maar vormen daarentegen in Denemarken een belangr.jke plaats'. Onge\eer vijfentwintig i ten zii met hun auto van de weg de Bathpolder onder de gemeente R land-Bath. De wagen belandde in een van Scheiven uit Drei- schor, A. Klaassen uit Rats, I. Zuydweg uit Wlssenkerke. X. van de Stolpe en lï. Hogenbooni uit Noordwelle) nemen deel aan deze landbouw- en cultuurexcursie naar Denemarken. .Zeeland en Overijs sel zijn mei ieder vijf man het sterkst vertegenwoordigd. Van één me*-', somt de lieer Zandee n denkend op. Voordat do groep doorreist naa: Hasiev. zestig tot tachtig km ten zuiden van Kopenhagen, ver blijft men eerst ruim een dag op de volkshogeschool te Bahrendorf. De uurtjes daar worden nutbg besteed aan de Europese land bouwpolitiek. Gewapend met deze beknopte basiskennis wordt de reis voortgezet naar Hasiev. De cursus heet .Kennismaking met de Deense landbouw en cul tuur'. Van de cultuur wordt voor namelijk hert: onderdeel wooncul- tuur onder de loep genomen. Dit toegevoegde facet :s te danken aan de activiteit en bereidwillig heid van de directeur van de landbouwschool te Hasiev. .Deze man schijnt graag groepen jon geren te ontvangen, hoewel het met zijn werk is, maar hij doet het graag in zijn vakantie. Deze hele cursus valt precies in de va- kantietijd, daarom ook kon alles zo plezierig georganiseerd wor den. Na een aantai lezingen over de wooncultuur maken de jonge ren verschillende uitstapjes naar bezienswaardigheden. Tijdens de discussies, die ongetwijfeld zullen worden gehouden, za! het wel op vergelijkingen tussen de Neder landse en de Deense boerderijen- bouw uitdraaien. Met name hel eatetische aspect zal dan wel aan de orde komen Het is een bekend Deens pluspunt, dat men in de boerderijenbouw ef ficiency aan schoonheid weet te koppelen. Mijns inziens is zon bouwstructuur waardig genoeg om over te nemen', zo veronder stelt de heer Zandee. Een ander chapiter van de cur sus zijn de gesprekken over de po sitie van de Deense landbouw in EEG-verband. Dat is ook één van de redenen geweest waarom tal loze pla.ttelandsjongeren Dene marken zo aantrekkelijk vonden voor een bezoek. PJG-voorzitter Zandee: .Ddt land kent zijn ei gen problematiek, omdat het in de EVA zit. Zo'n verschil moet de nodige consequenties met zich meebrengen. Zeer zeker als het om concurrentie gaat. De EVA za! misschien voordelen hebben, maar toch ook vele nadelen. Ik meen toch, dat er al geruime tijd bij de Deense boeren het verlan gen bestaat om aansluiting bij de ÈEG te vinden Daar vloeien na tuurlijk moeilijkheden uit voort. Het daarom is voor ons jongeren van belang om ons voor die tijd een indruk van de situatie in zo'n land te kunnen vormen'. Ook het Deens internaatssysteem krjjgt tydens de cursus alle aan dacht. De heer Zandee zegt zelfs: JHet verdient alle aan dacht. Dit systeem Is werkelijk de moeite van bestuderen waard en ik hoop. dat men er hier in Nederland ook goede kennis van neemt. Als je in Denemarken op een iandbouwinternaat zit. dan moet je verplicht een bepaalde tijd bij een bedrijf in de praktijk gaan. Ik geloof dat het een bij zonder nuttig systeem is, dat meer en meer in Nederland moet worden doorgevoerd. Voor zover ik weet, zijn er alleen in Dronten en Roermond dergelijke interna ten'. Het programma telt verder excur sies naar een fokveebedrijf, een varkensfokbedrijf, een KI-station en bedrijven met coöperatieve fa cetten. .Fundamenteel bezien is er geen verschil tussen de Neder landse en Deense bedrijven. Wel de uitwerking in details, die :s anders: vooral de technische aan pak van een bedrijf verschilt nogal. In Denemarken moet men aan bepaalde voorwaarden voldoen om een fokveebedrijf te zijn. an ders is men een mestbedrijf. De persoonlijke contacten met boeren en de bezoeken aan bedrij ven acht de heer Zandee de be langrijkste punten van het ex- ma. .Daarom heeft noeg analoog aan Tiet Frans ex- cursierooster gehouden, omdat 's gebleken dat de overbreng vooral in persoonlijk contact niet bedrijf en boer het best naar voren kwam'. Na de Deense trip zal de PJGN niet stilzitten, want opnieuw zal men leerzame landbouwcursussen voor PJGjongeren uitstippelen. De heer Zandee heeft al een wens in een bepaalde richting, namelijk Engeland. ,Ik weet niet of Enge land wel binnen de grenzen van de mogelijkheid ligt. Maar ik per soonlijk zou er veel voor voelen. Misschien wordt liet Duitsland, omdat onze contacten via de volkshogeschool daar nogal per soonlijk liggen'. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinnniiiniiiiiiiiiiiiiiiiinif sloot. De hevige sneeuwval deed de mannen besluiten een tijdelijk onder komen te zoeken in een houten loods van de firma Visser en Smit. De politie te Rilland kreeg echter een melding van een inbraak binnen, die ln het houten gebouwtje plaats zou hebben gevonden. Een ondervraging bracht al gauw aan het licht dat de bedoelingen van het tweetal slechts op onderdak en enige warmte waren gericht.... Bij de foto's: hier en daar kwamen enkele auto's in de sloot terecht. Dit trof ook deze auto in Seroosker- ke (W). Vlissingse jeugd genietend van de' sneeuwpret aan de Kenau Hasselaar straat. Foto boven: Een winters bruggetje aan de Menno van Coehoorngracht in YJissingen. Avondje ln Kamperland, weet men wat. ge zelligheid is en de uurtjes vlogen om, toen een vriendelijk echtpaar een bezoeker eens echt verwende. Een kopje thee, een koekje, nog eens een kopje thee en toen voelde de man zich plotseling met goed. En of het zo moest wezen: op hetzelfde moment kreeg de gastvrouw hoofdpijn. Kolendamp, meende de echtgenoot. Hij belde de dokter, de dokter bel de om 'n ambulance, de ambulance kwam, twee mannen in hef- wit sprongen er uit en belden aan. Maar de ziekenauto kon zonder patiënten weer vertrekken. Toen de vrouw de wagen zag, werd ze nog eens zo wit, riep Je dienk toch nie dë'k daarin krruup f' en maakte zich haastig uit de voeten. In de ziekenauto constateerde men, dat de patiënte zeer wel ter been was. ,De conditie gaf bij een eerste indruk v:einig reden tot on gerustheid' stelde men vast. het 'is allemaal op z'n pootjes terecht gekomen. VLISSINGEN De Liberiaanse tan ker ,Edla' (12.308 brt) liep zondag nacht omstreeks twee uur aan de grond in de Wielingen. De ,EdIa' be hoort toe aan de Fairisle Investment Company Inc. te Panama. Tijdens hoog water is de tanker met behulp van sleepboten tegen acht uur weer vlot gekomen. De Liberiaan is tijdelijk tot maandagmorgen op de rede van Vlissingen voor anker ge gaan. Waarschijnlijk zal de tanker zijn reis naar Antwerpen vervolgen. Om trent mogelijke schade is niets bekend. GOES Zeeland heeft sinds zaterdag een eigen afdeling van de jongerenorga nisatie Socialistische Jeugd. Tijdens een goed bezochte oprichtingsvergadering in Goes is een voorlopig bestuur gekozen bestaande uit Piet Corstanje (Goes), voorzitter, Gu.staaf de Bey (Clinge), se cretaris en Adrie de Schipper (Kapelle), penningmeester. t ADVERTENTIE) i dag vertelde, geen massa-organisatie, maar een voorhoedegroep. Nederland telt zo'n 400 SJ-leden, het merendeel daarvan is zeer actief. De SJ strijdt voor de democratische rechten van dè jonge ren en een echt links Nederland. Ernst Verhaar maakte met enkele voor beelden duidelijk, dat er nog zeer veel valt te strijden. Onder meer voor de vor ming van democratische instituten op scholen en universiteiten, in bedrijven en woonwijken. De SJ probeert het vor men van actiegroepen op bijvoorbeeld scholen te stimuleren door het verlenen van daadwerkelij'ke steun. Zo kan de. SJ pamfletten drukken. Als het voor leerlingen zelf moeilijk is die pamflet- len op school uit te delen, wil de SJ ook dat werk doen. Verder streeft de SJ naar een linkse po litieke concentratie. Dat moet een partij worden, die wel in het parlement mag I zitten, maar die de buiten-parlementaire actie niet schuwt. .Ze moeten', aldus Ernst Verhaar, .inzien, dat het parle ment maar een schijnvertoning is'. De SJ onderhoudt geen banden met be staande politieke partyen. De organi satie is ook niet communistisch, zoals sommigen wel denken. De SJ was deze zomer de eerste groep ln Nederland, die demonstreerde tegen de Russische Inval in Tsjechoslowakije. De Zeeuwse SJ-afdeling wil op dinsdag 14 Januari weer een vergadering beleg gen in café ,De Landbouw' te Goea. Daar werd, ln het zaaltje van de Goese reser- 'itie, ook de oprichtingsvergadering ve^olitie, oc YERSEKE In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft naar men vermoedt, een windhoos om streeks vier uur zware schade aan twee pluimveebedrijven te Yerse- ke toegebracht. Vooral het pluim- veebedryf ,ï)e aanhouder wint' van de heer C. Tramper, gelegen in de Molenpolder, moest het zwaar ontgelden. Het dak van dit bedrijf werd over een grote lengte in elk aar gedrukt. Ook de voorgevel werd voor de helft ontwricht. Een eindje vederop werd het Examens Aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen ge neeskunde tweede gedeelte de heer D. C. van Streln te Anna Jacobapolder. Voor het eerste gedeelte van het doc toraal examen slaagde mej. F. Sieben- ga te Goes. Voor Het tweede gedeelte van het doctoraal examen geneeskunde slaagde de heer W. F. Coumou te Mid delburg en voor kandidaatsexamen na tuurkunde slaagde tenslotte de heer W. .Wattel te Middelburg. BRUINISSE (ANP) De 55-jarige L. van der Werf uit Bruinls.se is zondag avond op de Haveiidijk in zjjn woon plaats vermoedelijk als gevolg van de gladheid gevallen en onder een juist passerende autobus geraakt. Het slacht offer was op slag dood. REÜNIE OUD-LEERLINGEN CHR. HBS EN MMS MIDELBURG - Vrijdagavond werd in de aula van de christelijke hbs en mms te Middelburg een reünie voor oud-leei- lingen gehouden. Ondanks de slechte weersomstandigheden was de belang stelling voor dit jaarlijks terugkerende evenement groot. Het lerarenteam was onder andere vertegenwoordigd door de heren J. I. de Boo. G. Verhoef, P. J Smallegange en D. van de Mark, laatst genoemde hield ook .toezicht' bij het draaien van de platen. De organisatoren van deze avond, de heren P. Koning. H. Tuinhof, R. Baljeu, J. Louisse en P. de Bruijne slaagden erin de retiisten van genoemde school een gezellige avond te bezorgen. Schilderijen tentoonstelling in Rilland RILLAND In het dorpshuis .Luctor el Emergo' te RiHand-Bath zal 2, 3 en 4 januari aanstaande een expositie wor den gehouden van werken van L. Boon man, H. van Maaren en C. Rommers. Tentoongesteld zullen worden olieverf schilderijen cn tekeningen. Met deze expositie wordt getracht de creativiteit van de jongeren in deze gemeente, te vergroten. De tijden van openstelling van de tentoonstelling zijn: op donder dagavond van 7-10 uur. Op vrijdag middag van 3-6 uur en 's avonds 7-10 uur en zaterdagmiddag van 2-6 uur. Twee kinderen gered uit brandende woonwagen in Goes GOES Twee kinderen van twee jaar konden worden gered, toen een brand In een woonwagen op hel Goese woon wagenkamp aan de Westhavendijk werd opgemerkt. Zaterdagavond was de bewoonster van; de woonwagen, mevrouw M. J. van P met haar oudste kind op bezoek bij! haar ouders, die ook in het woonwagen-j kamp wonen. Twee kinderen van twee: jaar lagen te slapen in de wagen v:~ mevrouw Van P. Om tien over zeven zag mevrouw Van P., toen zij uit het raam bij haar ouders keek. vlammen in haar eigen woonwa gen. Zij kon haar kinderen nog redden, maar de wagen brandde gehee4 uit De brandweer was om kwart over ze ven ter plaatse en kon om tien voor acht het kamp weer verlaten. De ver moedelijke oorzaak van de brand was waarschijnlijk kleding, die boven de kachel te drogen hing en vlam vatten. De omvang van de schade is niet be kend. VERWACHT. Bierkenners vragen GEEN SNEEUW VAN BETEKENIS In het algemeen veel bewolking, maar geen sneeuw van enige betekenis, nintige tot lichte vorst, zwakke wind uit ooste lijke richtingen. Vooruitzichten voor dinsdag en woens dag opgesteld door het KNMI op zon dag om 18.00 uur. Meer kans op opklaringen en vooral in de kustgebieden lichte tot matige, ln de nacht matige, tot strenge vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: zon: minder dan 40 pel; min temp: 3 tot 8 graden onder nor maal, max temp: 5 tot 9 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pet. Kans op een geheel droog etmaal: 40 et. •oensdag: Zon: 10 tot 60 pet: min temp: meer dan 4 graden onder normaal max temp: 5 tot 10 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van minsten» 12 uur: 80 pet. Kans op een geheel droog etmaal: 50 pet. Normalen voor 1 tot 5 januari. min. temp. max.temp. Den Helder 1 5 Eelde -1 4 De Bilt o 5 Vlissingen 2 5 Zuid Limburg 0 4 ZON EN MAAN )1 december Zon op 08.48 onder ,16.38 Maan op 13.39 onder 06.15 MAANDAG 30 DECEMBER 1 *d« BASIS NIEUW PLAN WERD IN ZEELAND GELEGD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2