Stien Kaiser won voor de derde keer de Dynamo-cup DAVIS CUP VOOR VERENIGDE STATEN Oostduitse won twee afstanden Valery Brumei is weer in training Bowrey redde eer Dave Fez won in de sneeuw ïoptennislanden willen profs bij de Davis Cup Zege voor Vlaeminck II ALGERIJE NIET NAAR MEXICO CRICKETDAMES HAALDEN DRAW JUDITH SAL0MÉ VERLOOR IN DE FINALE l DE TIJD VLIEGT DERTIG JAAR GELEDEN PENALTIES BENUTTEN -STOPPER- IRONSIDE PIKT HOMERUN XRAFT DURCH FREUD MAANDAG 30 DECEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOSKOU (AP) Wereldkam pioen hoogspringen Valery Bru mei rolde zijn broekspijp op en liet zijn donkerblauwe operatie- littekens zien. Grijnzend zei hij: ,Ze hebben m'n been drie centi meter opgerekt. Met een beetje geluk ga ik liet komende sei zoen of het seizoen daarna weer wedstrijdspringen De hoogspringers hebben het de laatste drie jaar wat gemakke lijker gehad, terwijl Brumei her stellende was van een motoron geluk waarbij zijn rechterscheen en enkel werden verbrijzeld. Hij onderging zes operaties en met behulp van een uitvinding van de tot toen onbekende dokter Ga- vriel Abramowitsj Mizarov werd zijn been tot normale lengte op gerekt. Hij oefent nu 12 uur per aag. In het interview in zijn 2- kamerflat in Moskou, zei hij: ,Myn training is veel zwaarder dan voor het ongeluk. Als ik niet vooruit ga zoals ik hoop dan zal ik me geheel en al uit de actieve sport moeten terug trekken. Want grote sportactivi teit moet betekenis hebben. Krijg ik mijn oude vorm niet terug, dan houd ik er mee op'. De lange knappe Brumei, wiens we reldrecord van 228 centimeter nu al vijf en een half jaar stand heeft gehouden hoopt het zelf weer te verbeteren. De beentrekker, eeu uitvinding van dr Ilizarov heeft het hinken bijna gecorrigeerd en hem in staat gesteld om althans op een come back te hopen. Dr Ilizarov zaagde zijn kuitbeen diagonaal door en zette het been toen op nieuw maar enigszins uit het midden. Een stalen apparaat hield het been in zjjn gerekte positie. Het werd pas in oktober verwijderd en nu hinkt hij nog maar weinig. Na een gesprek van een half uur in zijn flat, begaven Brumei en de journalist zich in zijn nieuwe Mercedes naar het stadion in de buurt waar hij traint. In de sportzaal verontschuldigde hij zich bij zijn coach dat hii tien minuten te laat was en begon toen rondjes te maken over de indoorbaan. Brumei. die nu 26 is. heeft, als alles goed gaat, nog een paar jaar wedstrijdsport voor zicli. Maar, hij mag nog niet springen. Dat springen is gemakkelijk, zei hij, als ik normaal kan lopen, dan kan ik weer over de lal springen zoals ik gewend was. TUNIS (ANP) Algerije Is uitge-j schakeld voor het toernooi om het wereldkampioenschap voethal, waar van de eindronde in 1970 te Mexico zal worden gespeeld. In Tunis speel den Tunesië en Algerije zondag ge lijk (0-0). vijf weken geleden had Tunesië de uitwedstrijd met 2-1 ge wonnen van Algerije. In de volgende ronde van groep 16 van het kwalificatietoernooi ontmoet Tunesië de winnaar van de wedstrij den tussen Marokko en Senegal. DURBAN (ANP) Het Nederlandse! dames cricket-team, dat een trip door| Zuid-Afrika maakt, heeft zondag in Durban een gelukkige draw behaalc' tegen het elftal van Natal. Twee uur voor afloop van de wedstrijd ontlaad de zich boven Durban een hevige re genbui waardoor de wedstrijd moest worden gestaakt. Nederland stond toen op 33 voor zes, terwijl de Zulc*- afrikaanse dames gesloten hadden op 129 voor zes. Ook in deze wedstrijd maakte de Ne derlandse formatie een bijzonder zwakke indruk. OOST-BERLLJN (ANP) Dankzij vooral een overwinning op de drieduizend meter in 5.06.2 heeft wereldkampioene Stien Kaiser voor de derde achtereenvolgende keer de wedstrijden in Oost-Berlijn om de Dynamocup gewonnen. De Nederlandse ondervond de meeste tegenstand van de 19-jarige Oostduitse Ruth Schleiermacher. Dit meisje won de vijfhonderd meter en de duizend meter. Stien Kaiser won de vijftienhonderd meter en de drieduizend meter. Op de 500 meter moest Stien Kaiser ge noegen nemen met een vijfde plaats in 47,6, tegen Ruth Schleiermacher 45,5. Op de duizend meter reikte Stien Kai ser naar een derde plaats met 1.36,0. Ruth Schleiermacher realiseerde op deze afstand een ty'd van 1.35,0. TEKORT Het Oostduitse meisje, dat dit seizoen ongetwijfeld een belangrijke rol zal spelen, komt met name op e" langere afstand nog veel tekort ten pzlchte van haar Nederlandse rivale. Op de 1500 meter kwam ze nog op een derde plaats met 2.28,6 (tegen Stien Kaiser met 2.27,2). Toch had het Oostduitse meisje na de 1500 meter nog de leiding In het klassement. Op de 3000 meter greep Stien Kaiser voor de derde keer de Dynamocup met een overwinning in 5.06,2. Ruth Schleiermacher kwam slechts tot een zevende plaats met 5.25,9. Ans Schut kon haar prestatie van een week geleden, toen zij in Heerenveen op de drie kilometer niet alleen Stien Kaiser versloeg, maar ook een nieuw Nederlands record (5.04,1) verwezen lijkte, niet herhalen. Met 5.09,0 werd de Apeldoornse tweede. Ook op de 1500 meter moest zij zaterdag haar meer dere ln de Delftse erkennen, al was het verschil miniem: 2.27,2, tegen 2.27,3. Rieneke Demming stelde met 5.09.4 (derde) haai- persoonlijke record op de ze afstand met een halve seconde scherper. UITSLAGEN De uitslagen zijn: 500 meter: 1. Ruth Schleiermacher (O.-Dld.) 45,5; 2. Ellie van der Brom (Ned.) 47,0: 3. Willy Burgmeyer (Ned.) 47.4; 4. Alia Boeja"- nova Rush) 47,5: 5. Stien Kaiser (Ned.) 47,6; 6. Ans Schut Ned.) 47.9; 9. Car ry Geyssen (Ned.) 47,7 en 10. Rieneke Demming (Ned.) 48,8. 1000 m: 1. Ruth Schleiermacher 1.35,0; 2. Elly van den Brom (Ned.) 1.25,2; S. Stien Kaiser 1.36.0; 4..W11 Burg meyer 1.38,0: 5. Ans Schut 1.38.3 Alia Boejanova 1.38,5: 7. Rieneke Dem ming 1.39,9. 1500 m: 1. Stien Kaiser 2.27,2; 2. Ans Schut 2.27,3; 3. Ruth Schleiermacher 2.28,6; 4. Elly van der Brom 2.29,5; 5. Rieneke Demming 2.30,0: 7. Willy Burgmeyer 2.31,5; 12. Carry Geyssen 2.36,1. 3000 m: 1. Stien Kaiser 5.06,2; 2. Ans Schut 5.09,0: 3. Rieneke Demming 5.09,5; 4. Anke Schmidt (O.-Dld.) 5.14,0 (nieuw Oostduis record); 5. Wil Burg meyer 5.14,5; 6. Elly van der Brom 5.23,7: 7. Ruth Schleiermacher 5.25,9. Eindklassement: 1. Kaiser 195.700 pun- ten: 2. Schleieremacher 196.850 (nieuw Oostduits record); 3. Schut 197.650; 4. Van der Brom 198.383: 5. Burgmeyer 199.317; 6. Demming 200.200. BERLIJN (ANP) Wereldkampi oen Erik de Vlaeminck heeft zondag een cyclocross in West-Berlijn gewon nen. Hij had aan de finish na 1 uur 14 minuten en 20 seconden op het parkoers van 23 kilometer slechts vier seconden voorsprong op oud-we reldkampioen Rolf Wolfshohl. Huub Harings eindigde op de vijfde plaats met een achterstand van bijna vier en een halve minuut. De uitslag Is: 1 Erick de Vlaeminck (Belg) 23 km in 1 uur 14 minuten en 20 seconden, 2 op 4 seconden Wolfshohl (W-DL), 3 op 2 minuten 15 seconden: Gretener (Zwi), 4 op 3 minuten 56 seconden: Staehle (W- Dld), 5 op 4 minuten 26 seconden; Huub Harings (Ned). ADELAIDE Het Amerikaanse Da- winning op Australië. Van links naar sareü. viscupteam met de trofee na hun over- rechts: Smith, Osbourne, Graebner, Dell (aanvoerder), Ashe, Lutz en Pa- ADELAIDE (ANP) Het Amerikaanse tennisteam heeft zaterdag volgens de verwachtingen beslag gelegd op de Davis Cup. Dit ge beurde dankzij een 41 overwinning op het Australische team, dat door het ontbreken van profs als Laver, Newcombe, Emerson en Ro- sewall, geen goed beeld gaf van de tenniskracht van dit land. Vrijdag was de stand reeds 30 in het voordeel van de Amerikanen en Clark Graebner voerde dit zaterdag in het enkelspel tegen Ray Raffels op de Memorial Drive-banen in het het Australische Adelaide op tot 4—0. Graebner had een aarzelend begin gen één achter kwam te staan. Na de rust overklaste hij zijn Australische tegenstander echter volkomen en schreef de partij met 3-6, 8-6, 2-6 6-3, 6-1 op zijn naam. Evenals ln zijn eerste enkelspel en kele dagen geleden tegen Bowrey, moest de Amerikaan, die op het laat ste moment zijn plaats in het Davis Cupteam heroverde ten koste van Charlie Pasarell, opnieuw felle strijd leveren voor de zege. Ruffels maakte in de eerste set korte metten met de Amerikaan en won na vierentwintig minuten met 6-3 De tweede set ontpopte zich tot een service-duel waarin Graebner met zijn harde opslag zijn tegenstander steeds weer wist te verrassen. Ruf fels overleefde tenslotte 4 setpoints, voordat hij zelf de Amerikaan de set in de schoot wierp met een dubbele fout. In de derde set. die slechts ze ventien minuten duurde, brak Ruffels tweemaal door de service van Graeb ner. In de vierde kwam Graebner op een comfortabele 3-1 voorsprong te staan toen Ruffels zijn opslag in de vierde game verloor. In de achtste game overleefde hij op zajn eigen op slag twee setpoints. maar Graebner won daarna zijn eigen service en won met 6-3. De weerstand van de Austa- llër was gebroken en Graebner had reeds vijf games op zijn naam staan, voordat Ruffels erin slaagde een punt te scoren. Graebner doorbrak daar na echter de service van de Austra liër en won de set en de partij. voor zijn land. In het laatste enkel spel versloeg hij de Amerikaan Ar- tnur Ashe in vier sets, aarvan de derde zesenzestig minuten duurde, met 2-6, 6-3, 11-9 en 8-6. Hierdoor kwam de eindstand op 4-1 ln het voordeel van de Amerikanen. Australië dat sinds 1950 slechts vier maal verslagen werd in 1954, 1958, 1963 en thans in 1968 steeds door de Amerikanen werd drieëntwintig maal winnaar van de Davis Cup. De Amerikanen veroverden, met het hui dige succes meegeteld, de trofee een entwintig maal. Groot-Brittannl ëen Frankrijk legden respectievelijk ne gen maal en zes maal beslag op de beker. De eerste Davis Cup Challenge Round, in 1900 in Boston, tussen Amerika en Groot-Brittannië werd door de Ame rikanen met 3-0 gewonnen. Sinds de ze eerste uitdaging waren er twee on derbrekingen tijdens de eerste en de tweede wereldoorlog in de jaren 1915 -1918 en 1940-1949. PARIJS (ANP) Judith Salomé, de oud-jeugdkampioene van Wimbledon, heeft zaterdag in Parijs de finale be reikt van het tennistoernooi om de Coupe Bivort. Zij versloeg de Fran- caise Nicole Cazaux met 6-4 6-2. In de finale werd de Amsterdamse ver- Bill Bowrey redde tenslotte de OOST-BERLIJN Internationale schaatswedstrijden om de Dynamo- cup. Stien Kaiser wordt van warme kleding voorzien na haar race op de 1500 meter, waarbij zij zich als eerste klasseerde. HILVERSUM Prijzendraverij om dei Schoonhoven jr. die eerste werd, .Y Y' achterin, en Jilazing Song' met J. van Jane-Hollondiaprijs. Van links naar Hannover* met J. Verhoeve eindigde Dooyeweerddie derde werd. rechts: ,Dave Fes' met rijder L.\ I ADELAIDE (ANP) De af gevaardigde van de Iver grote tonnisnaties, de Verenigde Sta ten. Groot-Brittannië, Frank rijk en Australië, zijn het in Adelaide eens geworden over de vraag of het Davis Cup-toernooi al dan niet rijp is voor het toe laten van beroepsspelers. Na het financiële echec van de juist be ëindigde Challenge Round in Adelaide, dat de organisatoren op een verlies van bijna een hal ve ton kwam te slaan, willen de- zp. landen de andere zestig leden- staten van de noodzaak van een open toernooi overtuigen. De oorzaak van de financiële strop was voornamelijk te wijten aan de uittocht van de Austra lische spelers Fred Stolle, John Newcombe en Tony Roche naar de Amerikaanse profgroepen van George Mac call en Dave Dixon. Hierdoor werd Amerika sterk favoriet voor de zege en konden de organisatoren geen zaken doen met de televisie. Boven dien was de belangstelling van het Australische publiek danig gezakt, zodat vele plaatsen in het Memorial Drivestadion on verkocht bleven. Non-playing captain Harry Hopman "kon naast de routiniers Bill Bofrey en Ray Ruffels slechts beschik ken over de nieuwkomers John Alexander en Phil Dent, die in ternationaal nog slechts weinig ervaring hadden opgedaan en niet konden optomen tegen de Amerikaanse klasse-spelers Ar thur Ashe en Clark Graebner en de dubbelspecialisten Stan Smith en Bob Lutz. Een eerste open Davis Cup-toernooi ligt voor het komende jaar echter nog niet in het verschiet, aangezien de in schrijving reeds gesloten is. De activiteit van deze tennislanden richt zich dan ook op het jaar 1970. GPD Samardzic heeft in een interview gezegd, dat de rechts buiten bij Feijenoord de handicap heeft, dat het spel nu al jaren over links, dat wil zeggen over Moulijn wordt geleid. Een soort Pavlov- reflex. De tijd lijkt niet ver meer, gezien het spel van Coentje tegen een toch zo technisch opererende tegenstander als FC Twenthe, dat Paja van die .linksheid' van Feijenoord gaat profiteren. Met Wery in de ,2', Geels op rechts en Samardzic op links, zou Feijenoord in zijn sterkste opstelling spelen. Alleen durven zij zich dat nog niet te bekennen, in Rotterdam. ,De tijd vliegt' Is een uitdrukking die men gebruikt om aan te ge ven, dat de minuten sneller voorbijgaan dan men voor mogelijk had gehouden. Ze wordt altijd verkeerd gebruikt. Om voor my onbegrij pelijke redenen denkt men altijd dat de tijd vliegt, dat wil zeggen korter lijkt, wanneer er iets boeiends, interessants gebeurt. Het tegendeel is waar. Hoe belangwekkender iets is waar men naar kijkt of waaraan men deelneemt, hoe langer hel schynt te duren. Dat is ook logisch. Men meet de tijd af aan dé gebeurtenisjes die zich in die tijd in het geheugen hebben gegrift. Gebeurde er in een half uur veel dat je aandacht wist te trekken, dan lijkt dat half uui langer dan het half uur waarin byna niets gebeurde. Ik merkte dat weer eens bij Feijenoord-FC Twenthe. Sprankelend spel, boeiende manoeuvres, wisselende kansen, grote inzet, nipte reddingen, op een gegeven ogenblik dacht ik; Mijn hemel, hoe laat is het, is het niet allang rust? Een blik op de klok leerde, dat er precies een half uur gespeeld was. ,De tijd kroop, een goed teken.' De tweede helft was ook nog wel de moeite van het aankijken waard, maar zo boei end als dc eerste helft was hy to ch niet. Daardoor beJiield hij vooi het gevoel ook zyn gewone lengte. Alleen wedstrijden zonder hoogte punten. waarin bijna niks gebeurt, lijke op hockeywedstrijden van 2 x 35 minuten. Afgaande op de vele keren dat. scheidsrechter Dorpmans spelers van FcQcnoord en FC Twenthe, met dreigende vinger en schuddend hoofd, toesprak wegens kenneiyk onoirbare taal, zou hgt onvermij delijk zijn dat de heer Van Dis in de tweede kamer vragen steldp aan de minister als Ik In deze rubriek ongecensureerd de gesproken tekst afdrukte van de wedstrijd Peyenoord-FC Twenthe. De nabeschouwing in Het Volk in december 193S over het sportjaar 1938, maakte gewag van een neergaande iyn van ons voetbal. Wel iswaar had het Nederlands elftal gewonnen van België (7-2), Lu xemburg (4-0) en Nederlands-Indiè (9-1), maar tegen Denemarken (2-2) en uit tegen België (1-1) werd geiykgespeeld. terwyi van Tsjecho-Slowakije (3-2) en Schotland (4-1) werd verloren. Feijen oord werd dat jaar kampioen. Ook in de atletiek ging het niet zo geweldig goed. Weliswaar veroverde Tinus Osendarp bij de Euro pese kampioenschappen opnieuw de titels op dp 100 en 200 meter, maar daar bleef het zo'n beetje by. Wel verbeterde Fanny Koen twee Nederlandse records, en waren by de heren vooral K. Baumgarten en Sjabbe Bouman acüef by het verbeteren van Nederlandse (vaak hun eigen) records. Bep van Klaveren veroverdp de Europese titel middengewicht op de Fransman Tenet, maar verloor hem meteen wees aan de Gripk Christoforidis, We moesten het 1938 vooral van de zwemsters en de wielrenners hebben, Ida van Feggelen verbeter de de wereldrecords op de 400, 200 en 100 meter en de 150 yards rug slag. By de Europese kampioenschappen werd bovendien Kees Ho ving (in eendelig badpak met schouderbandjes) eerste op de 100 meter borstcrawl. By de wereldkampioenschappen wielrennen ln Amsterdam werd Arie van Vliet wereldkampioen op de sprint. Voor het eerst over vleugelde hij Jef Scherens. Bij de amateurs werd Jef van de Vijver eerste, met Jan Derksen op de derde plaats. Een officieuze achtpr- volgingstitel werd gewonnen door Schulte Ook slaats. Klink en Py- aenburg eindigden hier bij de laatste vipr. Op de weg werd Piet van N'ok vierde. John Braspenninx tenslotte, werd met 12 overwinningen uitgeroepen tot .koning der kermiskoprsers'. Tn het programma .Dagje Ouder' had Sonja Barend een gesprek met Boelie Kessler (jaartje ouder) en Dick van Dyk (dagje jonger). Van Dijk zei daarin, dat je als betaald voetballer vandaag de dag de opdracht hebt een tegenstander die alleen met de bal op net doel af gaat, tot elke prijs te stoppen Rot schoppen hoeft niet per se, maar shirtje vasthouden is een redelijke methode. Weliswaar heeft dat, binnen het strafschopgebiedmeestal een penalty ten gevolge, maar de cijfers wyzen nu eenmaal uit, dat 30 pet van dp penalties niet benut wordt. Zo, nu hoort u het eens van een insider. Is dat eigen- lyk waar. dat 30 pet, bijna eenderde, van de strafschoppen naast of over geschoten wordt of door de keepers wordt gestopt Der Kicker heeft daar onlangs een tabel over opgemaakt, voor zover het de Duitse Bundesliga betrof. Er werden in 1968 in totaal 33 strafschop pen genomen. Daarvan werden er 24 benut, en 9 niet benut. Een percentage van 27,3 pel werd dus niet benut. Afgerond naar boven: 30 pet, Dick van Dyk had dus gelijk, Zes van de negen gemiste penalties werden gestopt door de keeper, waarbij Radenkovic van 1860 Miinchcn het meest succes%rol bleek: hij stopte er een. pn keek de ander naast zyn doel. De beste schutter (de Duitse Henk Groot dus) is Netzer. In totaal heeft hij 18 van de 21 strafschoppen In de loop der jaren weten te benutten voorBorussia Münchengladbach. Op de tweede plaats staat Hoettges, die 16 van de 17 penalties benutte (voor Werner Bremen). Netzer is ook houder van een .record': hij benutte de beide .vroegste' penalties in alle wedstrijden werden toe gekend. Tegen Hamburger SV mocht hij al in de allereerste minuut een strafschop nemen, tege MSV Duisburg in de derde minuut. Je kan bij beide clubs dus nauwelijks zeggen, dat zy .met de beste bedoelingen het veld in kwamen'. Om nu nog even op Dick van Dyk terug te komen: hij had dus gelijk, minder dan 3 op de 4 penalties worden benut. Maar rechtvaardigt dat het stoppen van een tegen stander tot elke prijs? Ik bedoel dat niet uit moreel oogpunt, maar uit zakelijk oogpunt. Want zou men uitrekenen, hoeveel kansen be nut worden door speiers die met de bal aan de voet zijn doorgebro ken en alleen op de keeper afstormen, dan geloof ik stellig dat dat percentage beduidend lager ligt dan by het aantal benutte straf schoppen. Hebt u ook wel eens opgemerkt, dat er onder vertalers weinig ac tieve sportbeoefenaren zitten? Je merkt het aan de manier waarop in boeken sporttermen vertaald worden, of op hpt toneel, of by de ondertiteling van televisiespelen. Laatste voorneeld: .Ironside", op 7± december uitgezonden. Ironside zegt, vanuit zijn rolstoel, en natuur lijk scnertsenderwijs, want hij is een olhke broek, dat ze met zyn allen ondanks de gedane arbeid een diefstal gaan oplossen. Lange gezichten van zyn medewerkers natuurlijk, want die houden niet van dat soort dingen, maar wat blykt hy dan te bedoelen Een basewall- wedstrijd.' Want wat zegt de grapjas? .Ik heb gehoord dat Willy Mays van plan is een homerun te pikken.' Lachen geblazen, want grote grap van de baas. Alleen.... de vertaler sloeg weliswaar bijna raak. maar ik moet als referee (nee), als arbiter (ook niet), als umpire (dat is al beter), kortom als scheidsrechter deze vertaling toch als foutslag aanrekenen. Want je .pikt' geen .homerun', maar je .steelt' een ,honk'. Als eerste (by mijn weten) heeft Annie M. G. Schmidt in een inter view met Bibeb in Vrij Nederland gewezen op het freudiaanse ka rakter van de voetbalsport. In voetbal, zegt ze. zit een erotische re latie: de bal in de goal.' Het zou interessant zijn om voortbordurend op Annie Schmidts verrassende viie, na j.e gaan of de verdedigers losbolliger zijn dan de keepers, en of de middenveldspelers, die tus sen aanval en verdediging In zweven (die enerzijds de bal wel, en In het voetbal minder potent zijn dan de aanvallers, de aanvallers anderzijds weer niet in het doel willen hebben), misschien bl-sexueel zijn, of wie weet wel sexeloos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 11