Ontbijten tussen maan en aarde Apollo-8 ,valt' naar de maan Prins Carel Hugo wacht in Hendaye Actie ,één op één' wordt gestopt 7 KERSTVIERING BIJ KAARSLICHT OP HET L00 SENAAT: GEEN HUURBELASTING Aantal vermisten St.-Vincent nu 41 NTS EN NRU NOG DIT VOORJAAR SAMEN IN NOS Onderhandelingen over tarieven pijpleiding De dood op de weg PROGRESSIEVE CONCENTRATIE Carlistische groep achter Franco VLUCHTEN OP BIAFRA GAAN DOOR DINSDAG 24 DECEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Slot van pag. 1 ochtend om 07.06 uur Nederlandse ttjd wordt de motor nog eens ontstoken voor de thuisreis. De ruimtevaarders zijn op dat moment achter de maan, contact met de aarde hebben ze dan niet. De snelheid moet dan weer worden opgevoerd tot de .ontsnappingssnel heid', die voor de maan 10.912 km per uur bedraagt tegen 40.000 km per uur voor de aarde. Komende ruimtevaarders die voet op de maan zetten, wegen zesmaal minder dan op aarde, zodat zij bij gelijke krachts inspanning zesmaal zover of zo hoog kunnen springen. Tijdens het cirke len rond de maan wordt van de ruim tevaarders verwacht dat zij zwart wit- en kleurenfoto's alsmede stereo opnamen zullen nemen. Vooral van de Slot van pag. 1 voeten trad. Veranderingen die de tweede kamer in het ontwerp heeft aangebracht voor hem reden te meer om tegen te zijn. Volgens de heer Knottnerus (chu) was het ontwerp strijdig met het rechtsgevoel, me vrouw Van Ommeren-Averink (cpn) sprak van een .tweeslachtig wange drocht'. De pacifistische senator Van Pelt noemde het voorstel ,een van de vele flaters van het kabinet-Cals-Vondelmg' (het eerste voorstel voor een huurbelas ting werd indertijd Ingediend door dra Bogaers, minister van volkshuisvesting in het kabinet-Cals-Vondeling). Zelfs 's ministers partijgenoot Elfferich (ar) had grote kritiek: ,Ik kan niet aan de indruk ontkomen dat nauwelijks iemand met het ontwerp gelukkig is waar schijnlijk zelfs de minister ook niet' Alleen van de heer Algra (ar) kreeg de minister enige steun. plaatsen die voor komende landingen zijn uitgekozen. Bovendien zullen uit de afwijkingen van de cirkelvormige baan van de Apollo-8 eventuele variaties van de dichtheid van de maan en dus van de zwaartekracht variaties worden gemeten. Uit de baan- afwijkingen van de vier Russische* Lu na's en de vijf ,Lunar Orbiters' van de VS is al gebleken dat de maan op een .krentenbol' lijkt, waarbij de zwaardere massa's, de .krenten', in de maan-,zee- en' liggen. Alles wel' Alles wijst er op, dat de ruimtevaarders deze taken kunnen gaan vervullen. Even voor het passeren van de .zwaart.e- krachtgrens', meldde gezagvoerder Frank Borman dat alles wel aan boord was en dat .niemand ziek' was. De man- - nen blijken dus van hun .ruimteziekte' j hersteld te zijn. Maandagochtend vroe-j gen zij aan het centrum in Houston om het laatste nieuws van de aarde en de' voetbaluitslagen. Michael Collins, belast met de verbindingen met de Apollo-8, grapte dat zij nog maar twee dagen had den om hun kerstinkopen te doen. Aan boord van de Apollo is een grote Hoeveelheid bevochtigde zakdoeken, j waarvan de drie mannen dagelijks ge bruik maken om zich af te wrijven. Voordat zij op reis gingen hadden ze ook een bad genomen met een sterk deo dorant, dat de bacteriën die de lichaams geuren veroorzaken voor lange tijd doodt. Hun lichaamsuitscheidingen wor den even voorzichtig behandeld, de urine wordt door een speciaal ventiel naar bul ten gepompt, de vaste uitwerpselen -wor den in speciale buidels bewaard om la ter door ruimtevaartartsen te worden onderzocht. Doorstroming Minister Schut, gadegeslagen door zijn echtgenote en enkele kinderen, verde digde zijn voorstellen met weinig over tuiging. Zijn sterkste argument was dat er geen ander middel is om de door stroming te bevorderen: ,Ik wou dat er een andere weg was; het gaat er niet om dat ik met alle geweld dit mid del wil hebben, het gaat erom dat ik geen middel zie', zei hij. De bewindsman wees erop dat de indiening van het wets ontwerp direct al tot een grotere door stroming had geleid. Toen de eerste kamer een erg negatief voorlopig verslag uitbracht liep de door stroming weer terug. Daaruit, zo rede neerde de minister, kon men wel de con clusie trekken dat het wetsontwerp ze ker de doorstroming zou bevorderen. HjJ wilde wel toegeven dat de huurbelas ting tot ongelijkheden in behandeling zou leiden, maar die nadelen moest men voor lief nemen om het doel te berei ken, vond hjj. APELDOORN De koninklijke familie heeft maandagavond op paleis 't Loo het kerstfeest ge vierd met alle personeelsleden. Op de foto vlnr: Pieter van Vollenho ven, prinses Margriet, prinses Christina, koningin Juliana, prins Bernhard. prinses Beatrix en prins Claus tijdens de voorstelling door de kinderen van de personeelsle den. Bij première musical GUUS HERMUS RENT WANHOPIG VAN TONEEL (Van onze rtv-redactie) De première van de niemve musi cal ,De man van La Mancha', gis teravond in theater Carré in Am sterdam, was precies 70 minuten gaande toen hoofdrolspeler Don Quichotte midden in het belang rijkste lied van de avond ,Een droom, een onmogelijke droom' zijn lans tegen de vloer kwakte en wanhopig wegrende Een dramatisch moment in een theatergebeuren waarin de arties ten de gehele avond op de tenen moesten lopen om de grote kerst musical. die bedoeld is het succes van .Anatevka voort te zetten, tot een goed einde te brengen. Het was vooral dramatisch omdat uit gerekend Guus Hermus het slacht offer was geworden, terwijl hij in de dialogen tot adembenemen de prestaties kwam en diep ont ging aan en enige minuten later verscheen Hermus weer, toege juicht door het publiek dat hem allerminst liet vallen. ,Een droom, een onmogelijke droom' werd op nieuw ingezet en met moeite be ëindigd. De acteur toonde zich ge geneerd met het applaus dat hem ten deel vieL KINGSTOWN, ST-VINCENT (RTR) In Kingstown op het Caribische eiland St-Vincent is zondag meegedeeld, dat De .Federal Queen' blijkt 79 mensen te hebben vervoerd toen zij zaterdag op een tocht tussen St-Vincent en Gre nada kapseisde. Tot dusver zijn 27 drenkelingen gered. (Van onze rtv-redactie) Naar alle waarschijnlijkheid zal de NOS, de samenvoeging van NTS en NRU, in het voorjaar van 1969 feit zijn. Vooruitlopend daarop z(|n nu reeds enige diensten samenge voegd, waaronder de afdeling be drijf scontrole en het laboratorium. Tevens Is een dienst algemene zaken In het leven geroepen, die onder lei ding staat van mr K. Beme*. In deze dienst worden samengebracht de afdelingen van de NRU en NTS, die werkzaam zijn op het gebied van algemene zaken, voorlichting, in- en externe betrekkingen, studie, docu mentatie en onderzoek en internatio nale zaken. VEILIG VERKEER DOOR DE KNIEEN AMSTERDAM (GPD) Vlak voor de kerstdagen heeft het Verbond voor Veilig Verkeer een reuzezwaai gemaakt: de via de televisiespot gepropageerde vuistregel ,een borrel per uur met een maximum van vier" is teruggetrokken. Maandagmorgen heeft het hoofdbestuur bekendgemaakt dat het tv-fllmpje niet meer zal worden uitgezonden en dat de komende dagen gebruik zal worden ge maakt van het filmmateriaal, dat ook verleden Jaar in de actie .glaasje op, laat 6 rijden' is gebruikt. et verbond, dat op grond van adviezen van o a prof. dr W. Buikhuizen rekening wilde houden met de realiteit van de drinkgewoonten, is op de knieën gebracht door de protesten van niet-drinkende leden en geheelonthouders-organisaties. .Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald', aldus het hoofdbestuurslid M. N. A. ter Wolbeek. .Nederland Is kennelijk nog niet rijp voor een op de werkelijk heid afgestemde campagne. Natuurlijk is het beter om geen druppel te drinken, als men achter het stuur kruipt, maar de realiteit is nu eenmaal anders. Wij be oogden met de vuistregel ,een op een en niet meer dan vier" aan te dringen op matigheid. Men heeft ons echter verweten dat wij het alcoholgebruik met deze actie zouden stimuleren'. Propagandachef F. S. van Paasschen: .Vroeger hadden we de slagzin ,bij snelver keer geen alcohol' en toen waren de geheelonthouders onze beste supporters. WJj zoeken echter supporters bjj de carnavalsverenigingen en onder degenen die drin ken. Opvallend is, dat onze actie niet één protest uit Brabant of Limburg heeft uitgelokt. Het Is jammer dat anderen ons niet hebben begrepen'. Slot van pag. 1 conflicten op. Dat zijn risico'*, waarvoor men hem niet verantwoordelijk kan I stellen. Wat la volgens hem dan de reden dat bijvoorbeeld in Pamplona de Carlistenl zijn adv.es niet hebben opgevolgd? ,Als je oudere mensen ziet slaan, dan doe je daar Iets tegen'. Dat is volgensI zijn mening een plicht. Irene leidster Volgen8 carlistische kringen in Ma drid. zou prinses Trene thans de lei ding van het Carlisme overgenomen hebben. Is dat juist 7 Prins Carel is uiterst verbaasd over dit bericht Hij zegt: ,Het Carlisme wordt geleid door een supreme raad! en daarin ls door mijn uitwijzing niets veranderd. Ikzelf heb nooit de leiding van het Carlisme gehad. Dus zie ik niet in hoe men er bij komt dat Irene die nu wel zou krijgen. Prinses Irene leeft in Spanje als mijn] vrouw* De prins antwoordt moeilijk, langzaam en weloverwogen. Hoewel zijn besluiti vaststond geen enkele verklaring af te leggen, heeft hij tegenover mij en een1 vertegenwoordiger van de NTS een uit-| zondering willen maken, op voorwaarde dat hem geen politieke vragen zouden worden gesteld. Maar de verleiding is groot. De laatste tijd heeft de prins, veel contact gehad met de rumoerige! universitaire milieus van Spanje. Kan het zijn dat dit een reden voor zijn uit wijzing is geworden ,Wat die reden precies is. dat is mij niet bekend, dat ozu u daarom aan de bevoegde mensen in Madrid moeten vra gen'. Hij wil evenmin iets over zijn plannen voor de onmiddellijke toekomst zeggen. Waarom dan deze terughoudendheid? .Volgens een Spaans gezegde krijg Je geen vliegen in je mond, als je nem gesloten houdt', zegt hij. Jazeker, maar men zegt ook dat de vliegen die er dan al inzitten er niet meer uit kunnen. Heeft u veel vliegen in de mond .Dat weet ik nu nog niet, misschien zit ten er nog een groot aantal In. na dit interview'. Het Carlisme ls taboe tijdens het ge sprek. De prins vindt dat hij daar In het verleden in Interviews al voldoende over heeft gezegd. Voelt hij zich dan een martelaar van het regime van Franco? .Nee. Ik voel mij geen martelaar. Ik kan begrijpen dat de berichten van de laatste dagen die Indruk kunnen wek ken. Ik heb geen roeping tot het mar telaarschap'. Waar na wonen LOS ANGELES Een grijnzen de Apollo 8 astronaut James Lo- véll wenst hier zijn moeder geluk met haar verjaardag tijdens de rechtstreekse televisie-uitzending vanuit het ruimteschip, op weg naar de maan. (Van onze correspondent) BRUSSEL Er wordt nog onderhan deld tussen de Nederlandse en de Bel gische regering over de modaliteiten met betrekking tot de controle op het ge bruik ran de ollepjjpleidlng Rotterdam- Antwerpen en over de tarieven ervoor Dat heeft de vlce-mlnister-president van België, J. J. Marlot, meegedeeld in ant woord op vragen van een lid van de Bel gische kamer en burgemeester van de stad Brugge, Vandamme. Uit het antwoord is verder gebleken dat voor het aanleggen van de leiding een maatschappij zal worden opgericht die eigenaresse er van ze! zijn, zowel van het deel op Nederlands als van dat op Belgische grondgebied. De concessie wordt alleen verleend voor het vervoer van olie tussen Rotterdam en de Ant werpse raffinaderijen. Wordt die voorwaarde niet gerespecteerd dan zul len sancties worden toegepast, eventueel zal de leiding worden afgesloten. Met Kerstmis eten de ruimtevaarders hun traditionele kerstkalkoen, maar niet J de stukken die op het menu staan. Opj het laatste ogenblik voor hun vertrek besloten de leiders van de NASA dat er geen enkele reden bestond om hun te beroven van do kerstmaaltijd en gaven z(j aan boord een niet ontwaterde, com plete maaltijd die gewoon gegeten kan worden, kalkoen, bessensap, appelen, met koffie en druivensap. Dat alles In rood verpakkingsmateriaal. Miljoenen televisiekijkers hebben verder maandagavond voor de eerste maal be trekkelijk scherpe televisiebeelden gezien van de aarde, van een afstand van onge veer 800.000 km in de ruimte. Kalkoen PvdA VRAAGT PPR EN PSP VOOR VORMING VAN EEN HA AREN (ANP) Op de ryksweg Til burg - Den Bosch is maandagavond om streeks zeven uur de 49-jarige heer P. J. H. Cremers uit Den Bosch om liet le ven gekomen, toen h(j met zijn auto te gen een aanhangwagen van een vracht auto botste. De Belgische bestuurder van de vrachtauto bleef by het overste ken van de ryksweg met zijn voertuig op het midden van de weg staan, waar door de aanhangwagen de rybaan. waar op de heer Cremers reed, plotseling ver sperde. BERGEN (L.) (ANP) De 19-jari ge Th. de Kleyn uit Escharen die zon dagmiddag op "de provinciale weg onder Beers zeers ernstig werd gewond toen hij met zijn bromfiets werd aangereden idoor een personenauto uit Overasselt. is maandagmorgen in het St-Canisius- ziekenhuis in Nijmegen overleden. OLDENZAAL (ANP) - Maandagmor gen is in het r-k ziekenhuis te Olden- zaal overleden de 82-jarige fietser C. J. 1 Breakers uit Oldenzaal die zondagavond op de Enschedesestraat. toen hij plotse- ling de weg overstak, were aangereden I door een auto. ENSCHEDE (GPDi Maandag-] morgen is in het Enschedese ziekenhuis 1 Ziekenzorg het 2-jarig dochtertje Jo- j ;h -na van de familie Timmerman over leden. Het meisje was zondagavond be trokken bij een ernstig verkeersongeval in Enschede waarbij haar moeder de 128-jarige mevr. G. G. Timmerman-Es- kcs. haar 3-jarig broertje Freddy en de i 16-jarige Mlnie Slotman om het leven I kwamen. ROTTERDAM (ANP) Tn het: Dijkzigtziekenhuis is de 60-jarige ca- féhouder G. Slieker uit de Maasstad overleden aan de verwondingen, die hij vrijdag bij een verkeersongeluk had op- J gelopen. Op de Schiekade in Rotterdam i werd de caféhouder aangereden door een personenauto. i» Eibergen (ANP) De 19-jarige FY W. Papen uit Beltrum is in de nacht van zoncag op maandag op de weg tussen Groenlo en Ruurlo met zijn mo tor tegen een boom gereden. Hij over leed ter plaatse. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft de be sturen van de PPR en van de PSP uitgenodigd voor een oriënterend gesprek over de mogelijkheid tot vorming van een progressieve con centratie. Het gesprek zal worden gehouden op vrijdagavond 10 januari in Amsterdam. De partij Democraten '66, die heeft verklaard niet deel te willen nemen aan de vor ming van een progressieve concentratie, heeft de uitnodiging ontvangen om het gesprek van 10 januari als waarnemer bij te wonen. D '66 heeft op deze uitnodi ging nog niet gereageerd. De PPR heeft de uitnodiging aanvaard. Als hij in de nabije toekomst niet naar Spanje terug mag. zal hij zich dan dicht bij de Spaanse grens vestigen? Daar ziet prins Carel geen reden toe. De moderne communicatiemiddelen zijn zodanig ont wikkeld dat de afstand er dan niet meer toe doet. Waarom doet hij dit alles. Is het wel de moeite waard om zich al de ze problemen op de hals te halen? .Een man zoekt zich een taak. De mij ne is om tezamen met grote groepen Spanjaarden een oplossing te vinden voor de democratisering van het land. En daarmee bedoel ik dat Spanje niet over de mensen heen, niet voor hen wordt geregeerd, maar door hen'. Het gesprek wordt bijgewoond door de algemene secretaris van de carlistische beweging, Jozé Zabala, een forse, maar kleine man van vijfen dertig jaar, die er vermoeid uitziet. Volgens hem zou da prins meer kunnen zeggen. Maar Ca re! Hugo blijft bij zijn standpunt. Het is duidelijk dat hij blijft hopen op een herroeping van het bevel, dat hij a!s weinig minder dan een blunder be schouwt. Prinses Irene .Hoe slaat prinses Irene zich door deze situatie? De prinses wordt in Madrid niets ln de weg gelegd. Volgens Carel Hugo heeft zij de situatie met noorde lijke koelbloedigheid ondergaan. Haar schoonouders, Xavier en Margareïe Bourbon Parma zijn In Madrid en ook Marie Teresa, de jongste zuster van Carlos. De prinses verwacht dat Irene spoedig naar Hendaye za! komen. Vol gens hem is er nog geen wijziging ln de plannen om op 28" december in Utrecht aanwezig te zijn bij de doop van de jonge prins Johan Friso. Hij zegt nog geen reden te zien om van dat voorne men af te stappen. ,De laatste jaren hebben wij steeds het oude jaar gevierd op palels Soestdljk. AI3 de situatie ir.et verandert hoop ik er dit jaar weer te zijn. Hij ls onzeker, ln het moeilijk in enig stijlbegrip te plaatsen hotel ratelt de telefoon. "Er is een verbinding met Madrid. Na een lang gesprek is de" prins nog meer gesloten. Zijn eenzaamheid blijkt weer duidelijk. Don Quichotte (Van een speciale medewerkster) Als alles goed gaat maken de drie Amerikaanse astronau ten Frank Borman, James Lovell en William Anders vandaag, dinsdag, een lan ge, ellipsvormige vlucht om de maan. Tussen hun vele ta ken door moeten de drie man nen van de NASA behalve slapen ook eten: dat merk waardige voedsel uit plastic, dat er zo bijster onsmakelijk uitziet voor mensen die hou den van knappend-verse broodjes en een perfect ge bakken biefstuk. Keurig op volgorde ligt in de klei ne urovisiekast van de Apollo-8 het eten op de bemanning te wach ten: pindablokjes, vruchtenblokjes, blokjes mager rookspek. Zakjes vruchtensappoeder en thee met ci troen. waaraan een soort water pistool te pas moet komen om het drinkbaar te maken. In plastic verpakte, drooggevroren slaatjes van vis of kip met mayonaise, drooggevroren spagetty-met-vlees drooggevroren worteltjes, stuk voor stuk keiharde, waterloze ge rechten, die na het toevoegen van water toch altijd nog meer weg- hebben van babyvoeding dan van voedsel voor astronauten. Waaróm moet dat zo ingewikkeld Het kan niet anders. De toestand van gewichtloosheid tijdens het reizen door de ruimte is de reden voor de uitbanning van vork en mes. Bruikbaar zijn alleen water pistool en schaar (de schaar dient voor voor het openknippen van de verpakking van de kant-en-klare hapjes). Want alles wat niet in de cabine is vastgehouden zweeft, dus ook het voedsel. Daarom moesten van de eerste ruinitevlucht af maaltijden en eetgewoonten van de astronauten worden aangepast aan de situatie van gewichtloos heid. In het begin kregen ze gemalen en gezeefde (koudei maaltijden in tubes mee. Door een speciaal gaat je in de ruimt'ehelm kon een tube met voedsel (via een buisje) in de mond worden leeggeknepen. Zo ging dat in februari 1962. toen John Glenn zijn eerste ruimte- vlucht maakte. (Voedsel in tubes wordt nog steeds meegevoerd, maar nu uitsluitend als noodran- soen, voor het geval dat de druk in de cabine zou wegvallen). Astronaut Scott Carpenter, die twee maanden na Glenn de ruim te inging, was zo gelukkig dat hij niet uitsluitend voedsefpuree behoefde te eten. Hij kreeg als eerste iets mee om op te knauwen: kleine blokjes biscuit, verpakt in een lippenstiftvormige houder. He laas zweefden na die consumptie de kruimels door de cabine en kwamen tussen de instrumenten. En bij de NASA vielen een paar hartige woordenBy' de eerste ruimtereizen was het gebruik van voedsel meer proefneming dan noodzaak. De eerste vlucht - met - voedsel - aan - boord duurde onge veer vijf uur. de tweede eveneens. Het voorbereiden van lagere vluchten bracht nieuwe eisen met zich mee. Voedsel voor ruimte vaarders moet uiterst licht zijn in gewicht Ct lanceren van een ruim teschip kost 10.000 per kg ge lanceerd gewicht!). Het rufmte- voedsel moet bestand zijn tegen la ge zowel als tegen hoge tempera turen (van 173C tot -fTO'C) en tevens tegen lage en zéér lage drukken (van vacuum tot 1/3 at mosfeer, de gebruikelijke druk in de cabine van een ruimtevoertuig i Het mag niet worden aangetast door bacteriën en chemicaliën, het dient licht verteerbaar te zijn en moet in een voldoend aantal calo- riën een uitgphalsnceerde verhou ding van proteïnen, koolhydraten en vetten (Weinig vetten!bevat ten. En dan moeten de maaltijden nog smakelijk zy'n ook Vermagerd Ondanks uitgebreide voorzorgen hebben nlle astronauten tot nu toe tijdens hun ruimtereis oon gewicht verloren. Dit onbedoeld vermage ren wil men graag» een duidelijk halt toeroepen. Elke ruinitevlucht is van biomedisch standpunt be zien eigenlyk een experiment, met al* doel: een volgende ruimte- vlucht nog beter te laten verlopen. De menu's worden op wetenschap pelijke wyze samengesteld: in de ruimte volgt dan de definitieve beproeving. Eén van de dagmenu's van Bor man. Lovell en Anders elke maaltijd apart verpakt in glinste rend folie en dichtgeknoopt met een gekleurd bandje, voor elke astronaut een eigen kleur zal er bijvoorbeeld zó uitzien: Ontbijt: blokjes bacon (favoriet bij alle astronauten!), ham met appelmoes, abrikoos met cornfla kes, chocolade (blokjes), chocola demelk. Middagmaal: sla van kip. sand wiches met vlees blokjes idadel cake (blokjes), ananas-grapefruit. Avondeten: gestoofd rundvlees, aardappelsoep, chocoladecake blokjes i chocoladepudding, gra pefruitsap. Gelukkig zullen de astronauten zichzelf de chocolademelk, de soep en het vlees voortaan warm 68CC) kunnen serveren. De beschikking over heet water is een Apoïlo- nieuwtje. evenals het koude water 10CC) dat regelmatig bij kleine beetjes kan worden afgetapt. Bij de Geminivluchten was alle eten en drinken lauw. Maar brood met pindakaas kunnen de bemanning nog steeds niet mee krijgen, zelfs niet in de vorm van blokjes. Bijna alle voedsel-in-dob- bel steentjes zit in eetbare gelatine verscholen. Helaas kan geen en kele gelatinelaag onderweg pinda kaas in toom houden: de olie kruiot onderweg eruit. Ook de graaggegeten pound cake een cake volgens het bij elke huisvrouw* bekende recept van ge lijke gewicht hoeveelheden bloem, boter, suiker en eieren ont breekt ondanks alle proefnemin gen nog steeds aan het voedsel programma. Want die in Amerika zo populaire, huiselijke cake ver draagt helaas geen lage druk: ze zakt onherroepelijk in! Maar ook de cake-research wordt voortge zet Vecht hij tegen windmolens? Een mo derne Don Quichotte? In de meeste pu blicaties in Nederland en daarbuiten, blijft men hem zo voorstellen, blijft men hem verbinden aan het historische Carilsme van de vorige eeuw. Het is een erfenis die hij heeft meegekregen, maar die hij duidelijk onder boedelschei ding heeft aanvaard. Het vergroot ln de situatie, waarin hij thans terecht is gekomen, alleen maar de schaal ran eenzaam zijn. De man Carel Hugo is ongetwijfeld veel verder geëvolueerd dan oe beweging, waarvan hij de expo nent is geworden. De vraag is terecht of hij feitelijk niet reeds zover van het nog steeds levende doctrinaire en ten tijde van paus Leo de dertiende leven de Carlisme is verwijderd dat hij, ex pansie zoekend voor zijn eigen politie ke ontwikkeling, de Spaanse boeren- commune, waaruit het Carlisme is gebo ren, heeft verlaten en terrein heeft ge wonnen onder groepen die traditioneel nooit tot deze beweging waren aange trokken, economen, studenten en arbei ders. Dit is hem noodlottig geworden. Men vergist zich te menen dat Franco ook maar één vinger zou uitsteken om een traditioneel en conventioneel exponent van het Carlisme uit te wijzen. Hij zou er eerder de voorkeur aan geven een dergelijk figuur in zijn land naar voren te halen als de risée voor het democra tische buitenland. Het past helemaal in de politiek van de slimme generaal het controversioneie Carlisme als belache lijk anachronisme te laten voortbestaan. Door de activiteiten van Carel Hugo is dit niet langer het geval en zijn uitwij zing is daar het gevolg van. De uitwij zing heeft een moeizaam tot stand ge brachte communicatie met andere bevol kingsgroepen :n Spanje doorgeknipt. Daar bieden de moderne communicatie middelen geen remedie tegen, omdat in dit geval het contact was opgebouwd als persoonlijke relatie, die van" over de grenzen met meer mogelijk is. Daardoor is Carel Hugo een soort ge vangene in het oud-modische hotelletje Du Midi in Hendaye. (Van onze correspondent) BARCELONA (GPD) Denati- onale broederschap van ex-carlisti- sche strijders in de burgeroorlog heeft maandag de zijde van Franco gekozen. Maandag gaven zij een nota uit, waarin zij ontkenden dat de .opperste raad van het carlis me', die zaterdagmiddag een com muniqué uitgaf om te protesteren tegen de uitwijzing van prins Carel Hugo, het recht had om officieel in de naam van alle Carlisten te spre ken. GENfcVE (AFP) De vluchten van het internationale Rode Kruis van het eiland Fernando Poo met hulpgoederen voor Biafra kunnen direct worden her vat. Dit heeft de commissaris-generaal van deze organisatie in West-Afrika, Auguste Lindt, maandag bekendge maakt. Kort tevoren had het Rode Kruis in Ge neve bericht ontvangen, dat de autori teiten van equatoriaal Guinee zonder opgave van redenen alle vluchten van het eiland hadden verboden. Zij herinnerden eraan dat generaal Franco de nationale leiding van het car lisme had afgeschaft met zijn decreet var. de 19e april 1937. waarbij hij alle politieke krachten ö;e aan zijn zijde vochten, verenigde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7