SCHOUWEN-DUIVELAND: NOOIT ENIGE BEKLEMMING' ROND DE KERST NOORD-BE VELAND: KERSTMIS ALS KERMIS ALLES IS ANDERS \erst '68 provinciale zeeuwse courant Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland 2ijn opengebroken. Zeelandbrug, de Gre- velingendam en de Zandkreekdam heb ben deze voormalige eilanden dichter bij de rest van Nederland gebracht. Daar mee is een stuk isolement een stuk intimiteit ook verloren gegaan. Het vormt thans geen probleem meer om 's winters van de eilanden af te komen. De boten zijn verdwenen, de Schouwse tram is weg en het vliegveld in Haam stede wordt nu nog voor zweefvliegerij gebruikt. Gesprekken met mensen, die tientallen jaren op de eilanden hebben gewoond, die de intimiteit van vroeger hebben meegemaakt. Ze vinden, dat er niet zo heel veel is veranderd in de wijze, waarop je kerstfeest viert. Ze hebben in ieder geval nooit veel last gehad van be klemming door het afgesloten zijn DIT IS HET BEELD VAN VOOR DE AFSLUITING: Als een kasteel midden in de winter; een kasteel uit een Engelse detectivestory, ergens in een landstreek met een naam, die op ,shire' eindigt, midden in de sneeuw, slecht bereikbaar, moeilijk om er weg te komen: zó ligt het eiland Schouwen-Duiveland, geïsoleerd van de rest van de wereld in een winter. Omringd door Oosterschelde, Zijpe, Grevelingen en Noordzee. Voor vermaak in de winter is men op zichzelf aangewezen. Er varen boten naar Zuid- Beveland, naar Anna Jacobapolder, naar Numansdorp. Maar als het mistig is varen die boten niet en als er veel ijs is, wordt dat ook bemoeilijkt. Schouwen-Duiveland is een eiland, afgesloten van de rest van Zeeland, van Neder land. Tot 1965, als de auto's bezit nemen van de Greve lingen en via de in 1964 klaargekomen Haringvlietbrug Rotterdam kunnen bereiken. Tot eind 1965, als de Zee landbrug 5400 meter Oosterschelde overspant. Het verschil tussen Schouwen-Duiveland vóór en na de ont sluiting via dammen en bruggen: wat vooral recreatiegebied voor families was, wordt in beslag genomen door veel grotere groepen zee-, zon- en rustzoekenden. En in de winters is het eiland makkelijker te bereiken. De mensen, die huisjes bezitten in de Westhoek en elders op Schouwen-Duiveland komen ook in de winter daar naar toe en ze brengen er de kerstdagen en de jaarwisseling door. Schouwen-Duiveland is niet meer hele maal van de mensen, die er zijn geboren. In de zomer is dat goed te merken; de bevolking van 23.000 mensen wordt voor een paar maanden verveelvoudigd. Maar 's winters is er nog dezelfde rust van vroeger. De enige verandering is, dat men makkelijker weg gaat van het eiland en dat mensen van buiten af zonder veel moeite tijdens de kerstdagen familie kunnen VERMAKELIJK De heer P. van Beveren, oud-stadsarchivaris van Zierikzee en nu op 74-jarige leeftijd, sinds 4 jaar met pensioen, heeft een hekel aan de dam en de bruggen, die het eiland, waar hij werd ge boren, uit zijn rust hebben gehaald: ,lk vind het erg, dat we niet meer opgesloten zitten. Je kunt 's zomers niet meer be hoorlijk op straat lopen. Wat mij betreft mag de brug vandaag nog weg en de dam ook'. Van enige beklemming om de ge dachte, dat je niet altijd even makkelijk van het eiland weg kon, wat met name in de winter indertijd nog wel eens voor kwam, heeft de heer van Beveren duidelijk niet de minste last gehad. ,Het was hier rustig. Ik weet wel dat de ontsluiting goede kanten heeft. Maar ik houd me aan Einstein: Alles is refatief'. Er worden meer inbraken gepleegd dan vroeger. Men kan nu van het eiland af op elk moment, dat men dat wil'. Over het kerstfeest vroeger: ,Er is niet veel veranderd. Niet meer dan ergens anders. Alleen kunnen de mensen beter bezoek ontvan gen en zelf weggaan. Vroeger bleef je waar je was of je ging ergens naar familie op het eiland zelf. De heer Van Beveren vertelt, dat 'vroeger, als het 's winters plotseling mistig werd, de boot, die de mensen van en naar het eiland bracht, ergens midden op het water bleef zitten. Men bracht dan met elkaar de nacht op het water door. ,Het was soms vermakelijk. De hele concertzaal zat wel eens vol mensen, die voor een iezing kwamen, de spreker bleef ergens in de mist zitten en hij kon niet voor- of achteruit.' De heer van Beve ren herinnert zich nog de tijd, dat er van Zierikzee naar Rotter dam rechtstreeks een bootverbinding was. ,We waren soms 7 uur op reis, heel gezellig was daf. In het begin van deze eeuw om precies te zijn in april 1900 kwam op Schouwen-Duiveland de tram. In het begin reed die niet verder dan tot Brouwershaven. Later kwam hij ook in de Westhoek en het werd wat makkelijker om van de ene plaats naar de andere te komen. Na de ramp verdween de tram en de verbindingen werden onderhouden met bussen. GEEN BEKLEMMING Beklemming om het afgesloten zitten De heer C. P. J. Boot, 62 jaar, geboren in de Westhoek in zijn wat afgelegen huis in Burgh: Helemaal niet. Je was op elkaar aangewezen. Het was wel zo, dat je soms niet over het Zijpe kon en een heel enkele keer maar dat was niet vaak zat de Oosterschelde dicht. Maar er was echt geen verveling'. Men zocht duidelijk de bezig heden dicht bij huis. Tot een jaar of tien geleden waren er in Burgh en Haamstede 67 verenigingen, die zich inspanden voor bepaalde vakgroepen of zorgden voor ontspanning. Zo gaven de rederijkers elk jaar een week voor kerst een uitvoering. De heer Boot: ,De winter was weer om voor je het wist, ook al kwam je niet van het eiland af. U moet rekenen, er waren toen mensen, die nooit verder dan Zierikzee waren geweest. Er was De stoomboot ,De Schelde' aan het havenhoofd te Zierikzee. Ergens in hel begin van deze eeuw gefotografeerd. In de nieuwe haven in Zierikzee varen raderbole op weg naar Kats. Een prentbriefkaart, die in 1903 uwd verstuurd minder behoefte aan om ver weg te gaan. De kerstdagen vierde je rustig thuis. Dat was trouwens de hele winter door. Je ging op visite bij elkaar en dan werd er 's avonds een glas gekookte wijn gedronken'. Als het moeilijk was om weg te komen van het eiland, was er in de jaren dertig tot de oorlog het luchtlijntje van Rot terdam naar Haamstede en vandaar naar Vlissingen en Knokke Voor een tientje was je vanuit Haamstede in Rotterdam; met het vliegtuig. Van Zierikzee reeds een speciale KLM-bus, die er wat korter over deed dan de andere bussen, die wat traag over de wegen hobbelden. De heer Boot vond het wel gezellig. ,Op de boot van Zierikzee naar Kats, daar was je helemaal thuis Je kende iedereen; je kon een kop erwtensoep eten; het was fijn. Er is met die boot een stuk romantiek verdwenen'. Er waren wel mensen, die weggingen in de kerstvakantie. Jon geren gingen ,winterneven'. Dat hield dan in, dat je met ver loofde een tijdje bij familie ergens op of ook buiten het eiland logeerde. Alles voltrok zich in een wat minder haastig tempo. Men liep van Renesse naar de gereformeerde kerk in Haam stede. In de kerken werd kerstfeest gevierd. Voor de kinderen in de hervormde kerk was er een kerstboom en die kinderen kregen een stuk speelgoed of wat kleding, dat hing er vanaf of de ouders meer of minder draagkrachtig waren. Want de scheiding tussen boeren en arbeiders was groter dan nu. .Gelukkig is daf voorbij', vindt de heer Boot. Kerstbomen in de huizen waren er minder dan nu, net als overal.' Nu staat er ook in een cafetaria een kerstboom en de jeugd vermaakt zich daar. De .korsewagen' een soort krentebroodje is geruild voor een zakje frieten of een croquetje. Schouwen-Duiveland: vanaf de Zeelandbrug komt een groen grijze vlek in het water nu snel dichterbij. Er wordt niet meer gemanoevreerd om auto's van de boot te krijgen. Vanaf de Grevelingen en vanaf de ruim 5 kilometer lange brug raast het verkeer het eiland óp en af De isolatie, en daarmee een stuk intimiteit, is opgeheven en in de zomer is het drukker dan voorheen op het eiland. In de winter, tijdens de feestdagen is men minder gebonden aan de eigen plaats, aan het eigen eiland gebonden, maar lekker rustig blijft het er nog wel De foto's van Schouwen werden welwillend ter beschik king gesteld door verzamelaar van prentbriefkaarten W. C. Schot in Zierikzee. In Schuddebeurs wordt in de sneeuw op de tram gewacht. De foto werd in 1902 gemaakt. Het tramstation van de RTM in Haamslede. De foto dateert van 1916. Jan de Looft, met fototoestel, op het voordek van de veerboot .Zandkreek', die - Kortgene verbond met Wolphaartsdijk In de tijd, dat Noord-Beveland nog een eiland was. .Kerstmis was vroeger op Kortgene zo iets als carnaval. Het was een vrolijk feest, allemaal hossen en springen, van het ene café naar het andere. Jong en oud deed mee. Kerstmis en Nieuwjaar samen was voor het café net zo goed als de hele week kermis. Nu is het niet meer zo gezellig. De jongeren doen het anders, niet meer zo vrolijk. Ze kleven een beetje in bars en ze kijken gek, als er ouderen binnenkomen.' De 66-jarif7 Jan de Looff knikt instemmend als zijn vrouw Sien dit vertelt Sien kan het weten, ze heeft 35 jaar in het café-bedrijf gezeten Hij zelf ook. maar hij voer daarnaast nog op het veer WolphaartsdijkKortgene. De heer en mevrouw De Looff hebben vorig jaar voor het eerst eer rustige kerst in de familiekring ge vierd. .Dat was natuurlijk wel zeer stil voor ons' vertelt Jan. Vroeger waren de kerstdagen drukke dagen. De veerboot voer altijd, ook op eerste kerstdag. .Dan was het zondagsdienst, we gingen om de twee uur. Op de tweede en derde kerstdag was het pas druk Dan moesten we vaak extra varen. Dat ging toen met de .Zandkreek' Daar konden twaalf, soms dertien auto's op In de jaren '38 tot '40 kochten die boeren allemaal een auto, dan was de boot vol. Met die drukte was Ik op tweede kerstdag niet voor één uur 's nachts thuis. De volgende mor gen. op derde kerstdag moest ik om zes uur v/eer weg om op tijd op de boot te zijn. Dan werd het 's nachts weer laat.' GEZELLIG Mevrouw Van Looff weet daarvan mee te pra ten. .Als hij om eén uur 's nachts thuis kwsm v/as ik bezig het café op te ruimen. Met de kerstdagen hadden we langer vergunning, dan gingen we om twaalf uur dicht. Dat was altijd gezellig De mensen, die om tien uur van de boot kwamen, gingen eerst nog even naar het café'. Als er weer een boot aankwam, gingen alle mensen uit het café naar de kaal, naar de lichtjes kij' en. Dan stond je daar 's nachts ge zellig. iedereen bij elkaar Dat was heel wat leuker dan al dat gerij en geraas van nu' Soms overdreven de mensen de gezelligheid. ,Met die extra boten tijdens de kerstdagen liep het café 's avonds laat helemaal vol. En dat waren niet altijd je beste klanten. Die hadden allemaal in Goes al wat ingenomen. Het koste moeite ze er om twaalf uur allemaal uit te krijgen Dan moest je wel eens net doen alsof je boos werd Soms was ik echt boos. Maar het lukte altijd Ik heb nooit politie nodig gehad in die 35 jaar' ,Ze luisteren makkelijker naar een vrouw dan ndar een man', verduidelijkt Jan de Looff. Jan de Looff deed het café. eerst Havenzicht, later hotel .Graaf van Buren' er altijd bij .Kwam je van de boot. dan stond je achter de toon bank*. Op de veerboot Is hij in 1932 begonnen, hij bleef er tot 1954. 11 Jaar als conducteur, de laatste tien Jaar als aflosser. HIJ herinnert zich de eerste kerstdagen als rustige zondagen. De twee dagen daarna was het anders, .ledereen kwam naar Kortgene, In alle cafés v/as muziek en dansen. De mensen kwamen veel uit Wis- senkerke en Kamperland Daar was geen dan sen. die plaatsen waren overwegend rechts. Kortgene was links'. NSB-BURGEMEESTER In de oorlog werd all's anders, ook de uitbun dige kerstviering. .Alleen in 1940 was er nog muziek, maar daarna niet meer, dat mocht niet van de NSB-burgemeeater Het werd allemaal stil. Er waren heel wat Duitsers op Noord-Beve land, vooral op Kamperland en Colljnsplaat. Die kwamen in '40, toen er nog muziek was, het café binnen. Dan hadden ze al wat gedron ken en dan had je meteen mot. Toen wes de lol er al af. De Jaren daarna wilde ik niet eens mu ziek meer. Ik had het misschien wel kunnen vragen aan de burgemeest maar zoiets deed je niet. Aan zo'n man ging je niet iets vragen als het niet heel hsrd nodig was' Dit jaar vieren de heer en mevrouw De Looff voor de tweede maal kerstmis gewoon thuis. Op stap gaan heeft geen zin, de gezelligheid is er af. er Is drukte voor in de plaats gekomen. M. W VAN ARENTHALS alles Is anders ,Er is', meent de heer M. W. van Aren- thals, ,door de vaste verbindingen niet veel veranderd aan de kerstviering op Noord-Beveland.' De heer Van Arenthals mogen we op di gebied als een deskun dige beschouwen, hij woont sinds 1907 in Kats en was tot 1960 dijkgraaf van Noord-Beveland. Zeker,' geeft hij toe, ,de kerstviering veranderd, maar dat is niet typisch voo Noord-Beveland. Dat komt overal voo De vaste verbindingen hebben er zeke toe bijgedragen dat de Noord-Bevelai ders zich gemakkelijker kunnen ve plaatsen.' De grootste verandering is volgens de oud- dljkgraaf echter de verandering van de mentali teit van de mensen. Zij durven nu verder te kijken, en dat komt volgens hem niet In het minst door de televisie. Dankzij de vaste ver bindingen konden ook de Noord-Bevelanders met hun tijd meegaan. FRIS BLOED Die snelle verbindingen hebben andere grote v/ijzigingen »n het Noord-Bevelandse leef patroon tot stand gebracht. .De jongens vonden vroeger hun meisje op Noord-Beveland Nu trouwen ze met meisjes van Walcheren, van Zeeuwsch-Vlaanderen, van Tholen en overal vandaan. Dat Is best goed, er komt weer wat fris bloed bij. Er was hier wel sprake van een een zekere inteelt'. Nog een verandering ,de huishoudschool van Kortgene kan niet meer bestaan omdat er te weinig leerlingen zijn. De meisjes gaan liever naar Goes'. Nee. de wijze van kerst vieren heeft op Noord- Beveland nooit duidelijk samengehangen met de moeilijke verbindingen over het water. Het duidelijkste bewijs hiervoor is wel het verschil tussen de kerstviering in Wissenkerke en Kam perland en het meer uitbundige feest in Kort gene, Kats en Colljnsplaat. Dat was vroeger al zo. toen de mensen nog geen auto's en brom mers hadden en het enige openbare vervoer op Noord-Beveland werd verzorgd door het T- Ford-busje van De Koster van Colljnsplaat. Toen vierde men de kerstdagen op west Noord- Beveland al veel vromer dan op het oostelijk gedeelte .Kamperland en Wissenkerke waren v/at meer calvinistisch', vertelt de heer Van Arenthals Hij heeft er ook een verklaring voor: .de bevolking van Kortgene. Colijnsplaat en Kats is vanouds meer gemengd geweest. Er was altijd meer import. Ik ben hier In 1907 gekomen, na de springvloed van 1906. Ik kwam uit Zeeuwsch-Vlaanderen. veel mensen uit dis streek en uit andere delen van Zeeland kwamen toen naar oost Noord-Beveland. omdat ds grond daar toen gespaard is gebleven'. VROLIJKE LEVENSSTIJL Die import bracht een wat vrolijke en liberale levensstijl mee De Noord-Bevelanders reisden vroeger weinig over hun eigen eiland ,De we gen waren heel slecht. Je moest wel eens een nacht overblijven', aldus de heer Van Arenthals. Als men op stap ging, dan verliet men het eiland. De mensen uit het oosten gingen naar Goes, die uit het westen via Veere naar Middel burg ,Ach ia', zegt de nog op vele gebieden aktieve oud-dijkgraaf. ,die besloten samenleving van vroeger was heel anders dan nu. Alles was veel intiemer, dat is anders geworden, maar dat brengt de tijd nu eenmaal mee Wij zijn er al weer een gewend, wij zijn meegegroeid. Het Is maar goed. dat onze ouders en grootouders nu niet meer hoeven rond te kijken Zij zouden schrikken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 16