Kerstlied Stille Nacht in Oostenrijk geboren PANDA en de meester-luchtvaartkundige 1 PRISMA V MAN VERKLAART MENGELE TE HEBBEN GEDOOD DINSDAG 24 DECEMBER 19óf PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 iiiiiniiiiiiiniiiiinniiiiiiminiiiniiiii Even puzzelen ADVERTENTIEt Het was op de avond van 24 op 25 december 1943 dat er in de school tegenover de kamer die toen tijdelijk onze studeerkamer was, een paar tientallen Duitse militairen waren samengebracht om er het kerstfeest te vieren. Het feest begon met het alom bekende: Stille nacht, heilige nacht. Er zal voldoende te eten en drinken zijn geweest. De stemming werd steeds luidruchti ger. Zo nu en dan werd er weer eens gezongen. De samenkomst die tot diep in de nacht duurde, eindigde met het Horst Wessel- lied dat al marcherende werd gezongen. We hebben er ons toen aan geërgerd. Dat hoorde nu eenmaal zo in die tijd van be zetting. Terwijl we dit neerschrijven, le het zonder ergernis. Waarom zou den we ons ook ergeren? DoeD wij Nederlanders, althans de gro te massa van ons volk, niet pre cies hetzelfde met het kerstfeest? Het Stille Nacht wordt gezongen of soms dat niet eens. Misschien komt het uit de radio of misschien wordt er een plaat gedraaid waar door de klanken van een bekend koor door de kamer galmen. Er wordt gegeten en gedronken en dan gaan wij onze oude strijdlie deren weer zingen. Het is weer kerstfeest geweest. Die kerstliederen zijn voor menig een het belangrijkste van het kerstfeest en dat is nog zo kwaad niet. Er is ook geen van de chris telijke feesten waarvoor wfj zulk een schat van liederen hebben als voor het kerstfeest en telkens weer ontstaan er nieuwe- Vele verdwijnen weer, maar dat éne, dat Stille Nacht, blijft. De poste rijen van de bondsrepubliek Oos tenrijk hebben er voor gezorgd dat wij er aan zouden worden her- nerd dat het 150 jaar geleden is dat dit kerstlied, dat heel de we reld heeft veroverd, voor het eerst werd gezongen, in een dorpje in de buurt van Salzburg. Ter gele genheid van dit feit hebben zij een postzegel uitgegeven. Naar het verhaal gaat is de melodie in en kele uren ontstaan. De maker was de schoolmeester Frans Gruber, een man die weinig muzikale op leiding had gehad. Door de melo die van het Stille Nacht bekend geworden, heeft men zich beijverd om gelden bfjeen te brengen om hem een muzikale opleiding .te kunnen geven.: Men meende in hem een natuurtalent te hebben ontdekt. Dit is een teleurstelling geworden. Hij heeft het niet ver der gebracht dan organist aan de kerk van Hallein, dat ook ln het Salzburgse ligt. Op het kerkhof rond de kerk waar hij het orgel bespeelde, ligt hij begraven en de grafsteen houdt de herinnering levend dat hf) de schepper Is van de melodie van Stille nacht, hei lige nacht. NIET BEKEND Het jaar en de dag van de ge boorte van de melodie van het meest bekende kerstlied mag dan bekend zijn, dat is niet eens het geval met de geboorte van Chris tus zelf. Noch het jaar, noch de dag kennen wij. Al mag dan ook onze jaartelling beginnen met de geboorte van Christus, vast slaat dat hij eerder geboren is. want koning Herodes de Grote, de man van de kindermoord in Bethle hem, is gestorven in het jaar 4 vóór Christus, In de eerste eeu wen van haar bestaan heeft de christenheid zich niet veel van het kerstfeest aangetrokken. Dit komt ons misschien vreemd voor omdat, naar onze gedachten het kerstfeest het eerste eD belang rijkste van de christelijke feesten is. Zo is het geworden, tenminste hier in West-Europa, maar oor spronkelijk heeft men in de kerk der eerste eeuwen alleen het paas feest gevierd als een bijzondere dag temidden van de rij der zon dagen, die ieder op zich zelf reeds herinnerden aan de opstanding van Christus. Vanuit dit paas feest is dan langzamerhand opge bouwd wat wij nu kennen als het kerkelijk jaar en als allerlaatste is hierin de kerstkring ontstaan. Het kerstfeest is men pas gaan vieren in de 4e eeuw van onze jaartelling en toen ook pas is men er aan gaan denken onze jaartel ling te beginnen met de geboorte van Christus Jezus in Bethle hem. Men ging terug tellen hoe lang het wel geleden zou zijn en daarbij heeft men zich enige jaren vergist, zodat we het merkwaar dige feit beleven dat Christus eni ge jaren vóór zijn geboorte gebo ren is. WELKE DATUM Heeft men met het geboortejaar van Christus al moeite gehad, nog meer was dat het geval met zijn geboortedatum. De herinnering daaraan moet volkomen vervaagd zijn. Te begrijpen is dat men eerst aan het begin van de eerste maand van het jaar heeft gedacht en het epifaniënfeest schijnt daar aan nog een herinnering te bewa ren. Tenslotte is het de 25e de cember geworden. Onder keizer Constantljn had de kerk, die tot dan onder vervolging had geleefd, vrijheid van godsdienst gekregen en het duurde toen met meer zo lang dat zij de officiële staatskerk werd, met alle gevolgen van dien. EeD van die gevolgen is geweest een aanpassing bij het volksleven en het volk was gewoon op de 25e december het feest van de winter- wende te vieren, het feest van de terugkeer van het licht nadat het daglicht gedurende de laatste maanden van het jaar steeds meer was ingekrompen. Men meende hier een passende aansluiting te kunnen vinden, want was niet niet Christus de .Zonne der ge rechtigheid'? De heidenen vierden de wedergeboorte van de onover winnelijke zon met allerlei gods dienstige plechtigheden en waar om zou de kerk op die dagen niet kunnen getuigen van de .opgang uit de hoogte', waarvan Zacharias reeds zong. ,om hen te beschijnen, die gezeten zyn in duisternis en schaduw des doods'? Op deze wijze heeft de christenheid van de 4e eeuw getracht een heidens feest met een christelijke inhoud te rullen. Vanuit Rome heeft de viering van het kerstfeest in heel de westerse wereld ingang gevon den en zo gedenken we tot op de dag van vandaag de geboorte ln Bethlehem op de 25e december. Zoals men later is gaan nareke nen of het jaar waarop men de geboorte van Christus had gesteld wel het goede was, zo is men er ook later over gaan nadenken of deze datum wel de goede zou kun nen zijn. Wtf zingen in de kerst- (ADVERTENTIE) PRISMA in goud 1) klassieke uitvoering met aparte wijzerplaat 475.- 2) sierlijk model met opengewerkte band v.a. 455.- 3) aparte combinatie door ovalen vorm en gematteerde band; met extra veiligheidssluiting v.a. 475.- N. TH. DE I0NG ZOON JUWELIERS HOKLOGEKS St-Pieterstraat «I Middelburg Tel. 01180-3344 FA L. GOUD - ZILVER - OPTIEK Ziildstraat 66 - Westkapelle 'T GOUDDOPPERTJE JUWELIER HORLOGER Korte Kerkstraat 12 Goes Walstraat 88 Vlissingen J. VAN DE PLASSCHE JUWELIER Burgemeester Erasinusstraat 4 - Oostburg Telefoon 01170-2629 liederen van de koude winter en 5 we laten Maria en Jozef lopen 5; door sneeuw en IJzel, maar tege- j~ lijk vertellen we van de herders 5 op de velden van Bethlehem, die de nachtwacht hielden bij hun s| kudde. Ook in het Midden-Oosten 5 kunnen de nachten bitter koud gj zijn en dat vooral in de winter en 5: dit is niet de tijd van het jaar 5 waarop men de kudde gewoonlijk buiten liet. Dan bezorgde men de 5 dieren de beschutting van de g schaapskooi, hoe die er dan ook 5 mag hebben uitgezien. Dr H. Mul- g der, clie ln Beiroet docent is ge- 5 weest en nu ln ons land aan het 5 universitaire onderwijs is verbon- g den, acht het, gezien wat hij in die 51 oosterse landen zoals heeft mee- g gemaakt, niet onmogelijk dat er g tegen het eind van december her- 5 ders met kudden in het veld lig- g| gen. In de kerstvakantie had hij het eens meegemaakt dat de we- g gen verstopt waren door kudden die uit de bergen naar beneden waren gekomen omdat het daar toen pas was gaan sneeuwen. Toch acht hij het niet waarschijn lijk dat de herders van Bethlehem in dte tijd de nachten in de velden doorbrachten en dat de geboorte in Bethlehem eind december heeft plaats gevonden. Jozef en Maria gingen op reis vanwege het bevel van keizer Augustus en heel wat hoofden van gezinnen zullen met hen op reis zijn gegaan en dan vervolgt hij: Geen enkele regering zal echter tot zulke ingrijpende maatregelen hebben besloten bij het aanbreken van de regentijd. Hij vertelt dan welke schade deze winterregens in het Midden-Oos ten kunnen aanrichten. Dan moe ten gewoonlijk heel wat wegen .gesloten wordeD en pas na een grondig herstel op bepaalde ge deelten kunnen ze weer worden geopend. .Het zou volstrekt onmo gelijk zijn onder zulke omstandig heden een bevredigend resultaat van de inschrijving te verkrijgen en het was zelfs niet denkbeeldig dat de bevolking eenvoudig zou 5 weigeren aan het bevel te vol- S| doen.' Wil men gissen naar de da tum van de geboorte in Bethle hem (meer dan een gissen is het niet) dan meent hij dat we het best kunnen denken aan de perio de die er ligt tussen Pasen en Pinksteren. SCHEPPING Het geeft ook niet in welk jaar en op welke datum wij de geboor te van Christus Jezus willen stel len. Het gaat hier om meerdere dingen dan om een datum. Wan neer de evangelist Johannes ons het worden van Christus in deze wereld beschrijft, haalt hij dit op vanuit de schepping en hij ver bindt het met spreken van God waarop alle ordening en leven op aarde verscheen en waardoor licht uit de duisternis tevoorschijn werd geroepen. Dit eeuwige Godswoord dit eeuwige licht des Vaders is vlees geworden en we zien het ge huld ln het menselijk vlees. Dat is het kerstfeest van het Evangelie. Wanneer de kerk hieraan denkt, stamelt zij: God met ons. Tenslotte: als wij het kerstfeest vieren kunnen we dat niet doen door te volstaan met het mis schien heel dierbare zingen van Stille nacbt. De stal en de kribbe en de doeken wijzen ons toch wel in een bepaalde richting, zoals ook de engelen dat doen ln hun lied. Kerstfeest vieren betekent ook vragen: en welke is onze taak en roeping als christen in deze koude wereld. Daar kan Christus opnieuw geboren worden. H. H-Ltl I.. Horizontaal: I soezerig, 4 gril. 7 tele visie, 9 deel van trekpot, 11 reg Inf., 12 opp. maat. 13 spleet, 15 waterjuf fer. 18 zinken bak. 20 lakens en dekens, 21 vordering. 23 lijst. 26 vw.. 27 eil. in Indonesië. 28 bep onderwijs. 29 deel van breuk. 30 mat. 31 keukengerei. 32 ongaarne. 34 kle.nigheid. 36 bad- Slaats aan Rivièra, 38 deel v. gelaat, 9 oosterlengte. 31 watervogel, 43 ge lukwens op kaartjes, 44 hoofdstad in Eur., 45 geluid van weglopende muis; Verticaal: 1 stuks, 2 tijdsdeel. 3 ver voermiddel, 5 stad van Abram. 6 vogel, 7 tocht, 8 huid. 10 Trans. Eur. Expr., 12 Kaln's broeder. 14 waardigheid, 16 eveneens. 17 wasmiddel. 19 plaats In het Gooi. 22 vz.. 24 adellijke titel, 25 divan, 27 geldstuk. 28 bep. onderwijs, 29 ginds. 30 toneeltoerusting, 31 profes sor. 33 vet, 34 hoofd, 35 noodsein, 37 voordat, 40 laatstleden, 42 bekende mo torraces. De oplossing van de vorige puzzel is: I BEATLE JOHN EN JOKO ONO IN VARA-BEELD (Van onze rtv-redactie) De redactie van het VARA-televisie- progiainina .Rood, wit, blauw' is er in geslaagd een exclusief vraagge sprek te krijgen mét Beatle John Lennon en zijn Japanse vriendin Jo- ko Ono Het gesprek, dat plaats had in de wachtkamer van een Londen- se tandarts, duurt ruim een half uur en wordt begin januari als .Rood. wit, blauw-speciaal' uitgezonden. Er worden in het Interview diverse aspecten belicht zoals de arrestatie van John en Joko. de ontmoeting tussen deze twee, de verhouding van Lennon met de drie andere Beatles en de politiek De volgende aflevering van .Rood, wil,-blauw', een programma van re-j gisseur Frans Boelen, wordt uitge-, zonden op woensdagavond 18 janu- LONDEN (AFP) De 57-jarige Jood se vluchteling Erich Erdstein, die in Londen verblijft na 30 jaar in Zuid- Amerika le hebben gewoond, heeft te genover het Britse weekblad .The I' .lolitieke commissie van de VN- assemblee heeft de oprichting bepleit 'van een permanent internationaal or gaan voor het vreedzaam gebruik van ae zeebodem een belangrijke stap in de richting van internationaal toezicht op de wereldzeeën. Na verscheidene we-1 ken van moeizaam onderhandelen werd! niet 77 tegen 9 stemmen bij 18 onthou dingen een resolutie goedgekeurd, waar in staat dat een lichaam waarin 42 lan den vertegenwoordigd zijn de exploita-j tie en het gebruik van de zeerijkdom men moet bevorderen. ple' verklaard, dat hij op 14 september Joseph Mengeie, de reeds lang gezochte Brazilië heeft loseph Mengeie, de reeds lang gezochte coneentraliekamparts. doodgeschoten. Volgens Erdstein, die oorspronkelijk uit Oostenrijk komt, was hij in dienst van de politie van de Braziliaanse staat Parana om de activiteit van voormalige nog altijd Tn léven is. IrRTÜ Al5iSI IÏEÏKÏI irslAll WüJÖHü 3HHEIEI aas H0H aa ünuaaa as asnaraAHaaES H BH«■►BH O smaaHTHHiiaH aa sösbh raa araa ana hkkz aaciaaa anaail EÜSnaiIiHSHBHH 17-101. .Ziezo', sprak de dokter, nadat hij Joris een aantal schokken had toe gediend. .Dat moet voldoende zijn'. draden los en rolde het toestel V-v-voldoende...' prevelde Joris wa zig. .T-t-tjonge...! Een schokkende behandeling, mag ik wel zeggen. Maar het verruimt de geest dat is zeker. Ik heb nu bijvoorbeeld een heel aardig ideetje gekregen. En daar kan het Panda-manneke me behulpzaam mee zijn....' Nu trof het, dat Panda nog in de buurt was. Hij had wat. ongerust ge wacht 'tót de dokter klaar was met zijn behandeling - en toen hij die tevoorschijn zag komen, holde hij vol spanning naderbij. ,Geen zorg, geen zorg', zei de ge neesheer. ,De patiënt heeft de Rup- pler-therapie doorstaan en kan nu bezoek ontvangen'. Panda nam haas tig afscheid van de heer Avlaar en draaide het ziekenzaaltje binnen. ,Goed dat lk u xte, baaske', sprak Joris. ,Ik moet u Iets verklappen- Eigenlijk ben lk Mousj Aviaar HU ZAl wei WEEK 8U- K0MEK, ffMZ IC VLUG ME Af, 0r HU PE WIL HEEET OM VEKPEKTE LEVEH l de man die een enden werd .nazi's te onderzoeken, toen hij dr. Men- |gele opspoorde. Hij probeerde hem per 'boot naar Argentinië te brengen, toen! een groep oud-nazi's bij Foz Do Iguaco,' nabij de grens met Paraguay en Argen-| tinlë, poogde zijn gevangene te bevrij-l den. Volgens .The People' was Erd stein er van overtuigd, dat de ook reeds lang gezochte Martin Bormann Feuilleton door G. M. Glaskin Ik liad geen flauw idee wat Rogers werk eigenlijk inhield; en daar ik helemaal niet technisch was aange legd vermoedde ik zelfs heel sterk dat ik niet de geringste geschiktheid bezat voor enige handenarbeid. Dit dilemma was, voor zover ik kon na gaan, volkomen onoplosbaar. Aan mijn kant leek de situatie op het eerste gezicht al even hopeloos. Roger kon in mijn lichaam best naar mijn kantoor gaan, en waarschijn lijk zou niemand van het personeel enig verschil opmerken, tenminste met meteen. Maar zo gauw hij in structies moest geven zo gauw Do rothy (of liever gezegd juffrouw Day), mijn secretaresse, met de post kwam en ging zitten om brieven op te nemen dan zou ook dat spel letje uit zijn. Ik zou van Roger in leder geval niet kunnen verwachten, (lal hij mijn werk kon verrichten. Hij wist niets van accountancy; en om met een praktijk als de mijne, n zovele jaren door mijzelf en daar vóór door nnjn vader opgebouwd, met .nbegnp van alle verschillende boek houdingen en al wat daaraan vast zat. redelijkerwijze vertrouwd te ra ken. zou zelfs een volledig bevoegd .emand meerdere maanden nodig hebben, zo niet langer. Neen, dat zou uitgesloten zijn. En als die boekhou dingen verwaarloosd werden, al was het maar korte tijd, dan zouden ze spoedig ergens anders worden on dergebracht. Mijn praktijk zou snel uiteenvallen, zou misschien wel he lemaal opgeheven moeten worden. Er waren andere kantoren bij de vleet die eenvoudig popelden om mijn cliënten over te nemen. En als mijn praktijk gesloten werd. waar moest ik dan van leven? Ik had een huis en een gezin te on derhouden, Al hadden we het heel ruim, ik was toch beslist niet in staat er plotseling' mee uit te scheiden, zoals na deze transformatie misschien onvermijdelijk zou zijn. Met mijn spaarkapitaal zou ik het misschien een jaar of twee kunnen uitzingen maar daarna? De kinderen zouden van school moeten, Betty zou mis schien moeten gaan werken. Het was onverdraaglijk. Maar wat was er ver der voor mogelijkheid? Weliswaar kon 11c nog steeds mijn eigen werk doen. Maar wat moest ik tegen het personeel zeggen, hoe moest "ik mijn medewerkers van nnjn nieuwe iden titeit overtuigen Ik kon alleen maar verwachten dat ze me voor volkomen gek zouden houden.' En niet alleen zij. maar mijn cliënten evenzeer, zo dat ik die spoedig toch zou verliezen. Er was geen oplossing. We moesten eenvoudig terug in onze eigen li chamen. we moesten onze eigen iden titeit herkrijgen. De woelige gang van mijn gedachten werd onderbroken door het geluid van een zware ademhaling, en enigs zins geschrokken g'.ing ik rechtop in bed zitten om naar Roger te kijken. Ik was verbaasd dat hij zo gezond kon slapen in deze kritieke uren. Maar meteen daarna bedacht ik da- het eerder als een hemelse zegen te beschouwen was dat hij het kon. Op zijn minst gaf het mij wat meer ge legenheid alles rust;g te overdenken Ik kroop weer tussen de lakens, luis terde naar de geheimzinnige, zwak ke nachtelijke geluiden, zag het ble ke maanlicht buiten de gordijnen die spookachtig voor de ramen heen en weer wapperden. Het leek ongerijmd dat alles zo precies als gewoonlijk kon zijn terwijl mijn positie zo wan hopig was. Hoe is het toch kunnen gebeuren, bleef ik me maar afvra gen: hoe is het in godsnaam kunnen febeuren? En hoe :s het weer onge- aan te maken Is het nog ongedaan te maken? Waarom moesten we ons ook met hypnose bemoeien? Konden we de laatste paar uur maar onge daan maken en weer onszelf wor den! En toch, hoe meer ik erover dacht, hoe wonderbaarlijker en adembene- mender dit alles me in mijn over peinzingen voorkwam. Als de verwis seling van onze identiteit nu maar zonder meer door de anderen aan vaard werd, zodat de gewone, prak tische dingen van alle dag geen moei lijkheden opleverden, wat zou het dan een enorm avontuur zijn om mee te maken, een avontuur van e.ndeloze ontdekkingen en steeds nieuwe situ aties. Ja, het zou een nieuw leven be tekenen. Maar het zou ook het opge ven van mijn hele vroegere leven in houden, en dit kon lk met onverschil lig onder ogen zien. Ik stelde mij de eindeloze en wanhopige moeilijkhe den voor die hieruit voort zouden vloeien, totdat ;k het gevoel had mijn kussen te kunnen verscheuren van w oede en wanhoop. Vervolgens kon ik mij weer uit on ze verwisseling voortkomende situa ties voorstellen die niet onamusant waren. Er waren zoveel persoonlijke dingen, normaliter heel onbetekenend, dat het wel enige tijd zou kosten om eraan te wennen. We hadden daar eerder op de avond al een voorproef je van gehad toen we naar bed gin gen. Ik moest er weer aan wennen een compleet ste! tanden te poetsen, terwijl :k Roger moest wijzen hoe hij mijn kunstgeoit moest schoonmaken en inzetten. Het was verrassend hoe andere het voelde om een kam te ha len door de weerspannige blonde lok ken die ik nu bezat, en hoe ik ook nujn best deed. ik slaagde cr niet he lemaal in ze op dezelfde nonchalante manier te laten vallen als ilc bij Ro ger altijd bewonderd had. Aan de an dere kant moest lk hein vragen voor zichtig te z-.jn met mijn fijne, dun nende haar: nog een paar halPn met dezelfde energie waarmee hij er op los begon te kammen, en er zou heel weinig voor me over zijn wanneer ik in mijn eigen lichaam terugkeerde. Maar het belangrijkste dat >k ont dekte was hoeveel meer dit nieuwe vlees van me genoot van de warme douche; nv.jn vroeger vlees had van water nooit zulke verrukkingen on dervonden, en ik moet bekennen dat ik langer onder de douche bleef staan dan ik vroeger ooit had gedaan. Ik merkte op dat Roger er veel minder lang over deed. Deze simpele erva ring bracht me tot meer speculaties over wat ik niet zijn nieuwe vlees verder nog zou blijken te kunnen ge meten. vergeleken met vroeger. Ik werd nu gewaar dat de ziel zich heel goed naar het Lichaam kon vor men, maar lichamelijke sensaties en begeerten. Van remmingen scheen ik verlost ie zijn een bevrijdend ge voel dat mij geheel met warmte door drong. Ik verwonderde me over mijn oude lichaam en over het geringe ver mogen tot genieten dat het had beze ren; en ik vroeg me ook af of dit niet de reden had kunnen zijn van Betty's gemis aan hartstochtelijk ver toon. want hoe kon lk van haar ver wachten, dat ze met vurige zinnelijk heid reageerde a!s ik die zelf niet opbracht Geestdriftig begon ik, met de opwinding van een jongen bijna, mij te verlustigen Ln uitgestrekte, onontgonnen domeinen van ónze ech telijke liefde. Maar plotseling werden al deze aan gename en wilde verwachtingen bruusk weggevaargd door een nieuw, alle aandacht opeisend lemma dat zich aan mij voordeed. Hoe zou ik eigenlijk mijn betrekkingen met Bet ty moeten hervatten? Zelfs a!s ze on verhoopt de fantastische transforma tie. waar ik al aan begon te wennen, als feit zou aanvaarden, zou ze dan ook dit nieuwe lichaam kunnen ac cepteren? En als ze dat deed, zou dat dan niet een belediging zijn voor mijn oude lichaam, eigenlijk een be wijs van ontrouw? Zóu het in feite geen lichamelijke trouweloosheid be tekenen. met andere woorden over spel"' Een aardig juridisch puzzeltje! En hoe zou ikzelf me voelen wanneer ik zou constateren aat ze mijn lief kozingen warmer beantwoordde dan ze vroeger bij mijn oude i.chaam deed? En dan moest Ik de andere kant van de medaille nog onder ogen zien. Stel dat ze zich er niet toe kon, of wilde brengen het feit van onze ver wisseling te aanvaarden? Stol dat ze niets van me wilde weten, dat wil zeggen van mij in dit nieuwe li chaam. en Trch vastklampte aan het enige identiteitsbewijs dai ze van mij had, mijn oude lichaam? Door trouw te blijven aan mijn vroeger 1 chaam. zou ze in werkelijkheid tóegeven aan de avances van een andere man Ro ger. Inderdaad een bijzonder aardig juridisch puzzeltje! Hoe je het ook keerde, ze zou mij ontrouw zijn. De laatste oplossing zou voor mij het meest aanstotelijk zijn. maar de eer ste was eveneens kwellend en af schuwelijk. Ik kon het wierp rmj om op het bed en 1 ;n razernij het kussen, in een poging deze vreseLijke gedachten uit mijn geest te wissen. De rest van de nacht, meende ik, zou ik daar zo l.ggen en zou mijn geest wild heen én •.■.eer worden geslingerd tussen kwellende. afgrijselijke beelden, totdat ten lan gen leste het heldere, pure daglicht ze zou doen vervluchtigen zij het slechts om de onafzienbare moeilijk heden van de dag aan te kondigen. (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 11