GRIEP? Gapende verveling in nieuwbouwwijken Akkoord cao klein- metaal Overval op bank Drama in Den Haag Prins Carel Hugo door Franco uit Spanje gewezen Aspirine* helpt snel en urenlang... Personele regeling ambtenaren bij de spreiding van rijksdiensten Rotte' opgebracht na aanvaring bij El Salvador OPSTAND' ONDER JONGE PRIESTERS IN DUITSLAND ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 ViSSi PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT KINDERARTS LAAKT SMAAK ARCHITECTEN: VERKEER IS DE HEILIGE KOE EN DE LEEFBAARHEID IS ZOEK 1 Voor één >aar f ADVERTENTIE LEEUWARDEN (GPD) Op het congres van de Federatie van Friese Studentenverenigingen te Drachten heeft dr Ph. D. Fiedeldij Dop, kinderarts te Amsterdam, gesproken in het kader van het con gresthema .nieuwe woonvormen'. Onder de titel ,De burger kreeg een woning, maar de mens viel onder de tafel', citeerde de medische specialist de moderne bouw, zowel wat de nieuwe wijken als de flats betreft. ,In Amsterdam zijn de tuinsteden de sloppen van morgen', voorspelde hij. In andere landen is het in de grote steden trouwens nog erger gesteld. De mensen die in de nieuwe saaie wij ken moeten wonen, zijn in twee groe pen verdeeld: zij. die door een groot aanpassingsvermogen gewoon niet ver der zien en tevreden zijn dat ze zitten waar ze zitten en de meer intelligente en ondernemende bewoners die zich er niet gelukkig voelen. De moeders ver velen zich en beginnen te schelden op de kinderen, die vader alleen maar ken nen als ,de man die weg is met zijn auto'. Heilige koe' .Van geld en technisch bouwen heb ik geen verstand', gaf de inleider toe, maar hij constateerde, dat het analytisch denken in de wereld der architecten pas laat ontwaakt was. Eerst in 1932 hebben deskundigen zich op een congres in Athene afge vraagd wat een stad is. Toch had omstreeks 1850 de Brit Ebenhaezer Howard1 in Londen al een nog bruik bare tuinstad ontwoipen, terwijl nu als voorbeeld kan dienen de nieuwe stad Cumbernauld in Schotland. ,I>aar zijn niet, zoals in de Bijlmermeer, de wegen de heilige koeien en is niert op de basis van het verkeer de woningbouw gebaseerd, maar is een leefbare situatie geschapen'. (ADVERTENTIE) De inleider laakte het, dat in ce nieu we wijken alles uit elkaar is gehaald: de man naar zijn werk, de kleuter naar gevaarlijke stenen en ijzeren speelplaat sen. de moeder veroordeelt tot de huis houding, de .gezellige' winkelier naar de binnenstad. De grote warenhuizen zijn de renderence, maar ongezellige verkooplokaliteiten van de wijk. waar ook geen spontaan ontmoetingscentrum aanwezig is. De ouden van dagen worden ook uitge schift: die komen in bejaardentehuizen en op die manier wordt de mens groot gebracht zonder kennis te maken met ziekte, aftakeling en dood, /er is aan alle kanten sexuele voorlichting, maar ik ben op het ogenblik bezig een boek te vertalen over de voorbereiding tot het sterven', aldus deze spreker. Gapende verveling' In deze trant sprak dr FledeldIJ Dop verder, waarbij hij het belangrijkste noemde, dat In tie nieuwe grote stads wijken, ,een centrum van interesse' ont breekt. Er heerst geen flatneurose, maar wel gapende verveling. Een mens en een stad leven door variatie en het is de taak van architecten en overheid om daar bij d,° nieuwbouw, wat wijk en wo ning betreft, rekening mee te houden. AMSTERDAM: in het koninklijk instituut voor ele tropen heeft vrins Bernhard een beeldje ont- huid van prof. Koningsberber, van 1951-1965 voorzitter van dit insti tuut. Het beeldje is van de hand van Nynke Jolles-Schepers. Op de foto bekijken de prins en de wedu we van de professor het kunst werk. Buit van vijf tot zes mille AMERSFOORT (ANP) Vrij dagavond omstreeks negen uur (tegen sluitingstijd), heeft een met een pistool gewapende omstreeks 35 jaar oude man een roofoverval gepleegd op het bijkantoor van de Boerenleenbank aan de Van Rand wijklaan in Amersfoort. Hij eiste geld van de cassière, die de man 'ongeveer 5 tot 6 duizend gidden overhandigde en hem wijs maakte dat er niet meer geld aanwezig was. De* man geloofde dit. stopte het geld in een groene kunstlederen boodschappen tas en wandelde het bankgebouwtje uit. Behalve de cassière was er ook een kas sier in het gebouw aanwezig. De overvaller is lopend gevlucht in de richting van de Hogeweg. een van de uitvalswegen van Amersfoort. Hoewel onmiddellijk in de polderrijke omgeving en op de rijkswegen rond Amersfoort door de politie een onderzoek werd inge steld. bleef dc man vrijdagavond on vindbaar. ming bereikt over de personele rege ling voor de rijksambtenaren, die bij de spreiding van rijksdiensten zijn be trokken. Het staat nog niet geheel vast of deze speciale regeling alleen voor de ze ambtenaren zal gelden. Tijdens de langdurige besprekingen is er van de zijde van de bonden voor gepleit ook bij andere verplnatslngen binnen de rijksdienst de regeling van toepassing te verklaren. Hierover zal het gesprek begin januari worden voortgezet. De regeling ziet er als volgt uit: 1) ln beginsel is het uit oogpunt van dienst belang noodzakelijk cfat de ambtenaar met ae dienst mee verhuist. Zijn er er kende bezwaren ontleend aan persoon lijke of gezinsomstandigheden (hetgeen voor ambtenaren van 60 jaar en ouder zonder meer wordt aangenomen) dan wordt eervol ontslag verleend en wacht geld toegekend, indien geen andere passende werkzaamheden kunnen wor den opgedragen. Voor arbeidscontrac tanten geldt een soortgelijke regeling. 2) in de materiële nadelen van eecn ver plaatsing wordt tegemoet gekomen op basis van de bepalingen van het ,ver-1 plaatsingskostenbesluit 1962' Het daar in vermelde minimumbedrag van 855.60 voor de zogenaamde herinrich tingskosten wordt verhoogd tot 1026. 3) er wordt een speciale .spreidingstoe lage' toegekend: 2500 voor gehuwden en ongehuwden met een eigen huishou ding, 1250 voor de overige ongehuw den. Deze toelage wordt uitgekeerd in drie jaarlijkse termijnen, 1250 625) voor het eerste jaar, 750 325) voor het tweede Jaar, en 500 2501 voor het derde jaar Het personeel, dat in dienst ls getreden na de beslissing tot verplaatsing van de dienst en de be kendmaking daarvan, krijgt de toelage niet. 4) aan de te verplaatsen ambtenaren zal zoveel mogelijk hulp en medewer king worden verleend bij het vinden van passende huisvesting in de nieuwe standplaats. AMBTENAREN: 5 PROCENT Slot van pagina 1 voortgezet, tenzij de ontwikkeling in het bedrijfsleven aanleiding zou ge ven zich over deze afspraak nader te beraden. Compromis De oentrales van overheidspersoneel, die het akkoord een .redelijk compro mis' noemden, hebben zich het recht voorbehouden op de salarisverhoging te rug te komen indien de sociaal-econo mische ontwikkeling in het eerste kwar taal van 1969 daartoe aanleiding zou geven. Verwacht mag worden dat de zogenaam de nacalculatie nu bescheiden van om vang zal zijn. Deze nabetaling zal eind september in procenten plaatsvinden. Met name van de zijde van hel ambtcv- narencentrum werd hel betreurd dat geen overleg mogelijk is gebleken voor een speciale deeember-toelage voor het rijkspersoneel. DEN HAAG (ANP) Partijen be trokken by de cao's voor de metaal nijverheid (kleininctaal) zijn vrijdag avond tot overeenstemming gekomen over een cao met een loopt yd van een jaar. Afgesproken is onder meer dat de lo nen en salarissen met Ingang van 1 januari aanstaande zullen worden ver hoogd met vijf procent en met ingang van 1 juli aanstaande nogmaals met twee procent. Bovendien is een uitbreiding van de va kantie met één dag overeengekomen. De onderhandelingen hebben veel tijd gevraagd omdat het bereiken van over eenstemming over een minimale va kantietoeslag veel moeite heeft gekost. Tenslotte kwam men uit op een be drag van 510 gulden. Onder de negen collectieve arbeidsover eenkomsten voor de verscheidene bran ches met meer dan 20.000 ondernemin gen vallen 180.000 werknemers. Afge sproken is voorts dat de arbeidstijd verkorting in 1970 zal ingaan. VRAGEN OVER SHELL-CHEMIE DEN HAAG (GPD) De tweede ka merleden drs. H Wiebenga (pap) en drs der Lek (psp) hebben minister k (economische zaken) gevraagd of hij de mening deelt van mr J. Witsen hoofd van de planologische dienst, over de vestiging van Shell-Chemie bij de Moerdijk. Ir. Witsen heeft hierover ge zegd: ,het plan kan nog worden inge past in het door ons ontworpen ruimte lijk beleid, maar we zitten aan het pla fond'. Indien de minister het hier inder daad mee eens is, dan vragen de kamer leden zich af hoe dit te rijmen is met zijn uitspraken: ,het ligt dan ook in de verwachting dat binnen redelijke termijn zich nog een aantal gegadigden zal mel den', en ,het gaat niet alleen om de in dustrialisatie van het ogenblik want wij zijn ervan overtuigd dat zich om deze vestiging van Shell-Chemie heen nieuwe industrieën zullen vestigen'. SAN SALVADOR (AFP) Het 6.260 ton metende Nederlandse schip .Rotte' van de rederij Vinke en Co in Rotter dam is woensdag op verzoek van El Salvador door de marine van Nicara gua aangehouden en opgebracht naar Puerto Somoza. Volgens El Salvador is de Salvadori- aanse vissersboot ,8an Rafael' in dc Golf van Fonseoa door een aanvaring met de .Rotte' vergaan. De vissers kon den door collega's van een andere boot worden gered. El Salvador verwijt de Nederlandse zeelui naast de aanvaring, dat ze niet genoeg hebben gedaan om de drenkelingen nulp te bieden. Het zal Nicaragua om uitlevering van schip i en bemanning vragen. Zaak-Hans van Z. op 11 februari voor de rechtbank l/TRECHT (GPD) Hans van Z. zal op dinsdag i 1 februari voor zijn rech ters verschijnen. De rechtbank gaat er- van uit dat de zaak tegen de 26-jarige 1 trechter, die verdacht wordt van vier moorden, en van een poging tot dood slag. niet meer dan vier dagen in be slag zal nemen. i De 75-jarige Nol R alias .Oude Nol' moet op ainsdag 18 februari terecht staan. Er is een uitlokking van mede plichtigheid aan de moorden op de 80- jar.ge feestart.kelenhandelaar Jan Don- se (Oom Cupido) en de veehouder Rije de Bruijn en de poging tot doodslag van de Utrechtse weduwe Woortmeijer ten laste gelegd. .Oude Nol' heeft tot dusver alle schuld ontkend. Vermist meisje in Delft gevonden DEN HAAG (ANP) - De politie in Delft heeft donderdagavond de 17-jarige Ma rion Faida Louisa Tei.xeira uit Den Haag aangehouden die sedert vijf maanden spoorloos was verdwenen uit een op voedingsgesticht in Zeist. Het meisje verklaarde al die tyd m Delft te hebben gewerkt als kantlnnejuffrouw. Ze is voor nader verhoor naar Den Haag overge bracht. VROUW DOODDE 2 KINDEREN EN DAARNA ZICHZELF Vrouw reeds lang overspannen DEN HAAG (GPD) In een eta gewoning aan de le Van den Boschstraat in Den Haag heeft de 47-jarige mevrouw Adriana K. haar beide kinderen van het leven beroofd en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De vrouw ver keerde reeds lange tijd in een over spannen toestand. De kinderen zijn de 12-jarige lyceist Peter R. en zyn 10-jarig zusje Marian ne. Het onderzoek is nog niet afgerond, maar de gedachten van de Haagse, poli tie gaan uit naar vergiftiging. Vanaaag wordt sectie verricht om de doodsoor zaak vast te stellen. Reeds gistermorgen om kwart over acht werd er in de woning van mevrouw K. geen teken van leven vernomen. Het zoontje van de benedenburen van me vrouw K., Fritsje Coenen, had op zijn bellen en kloppen geen reactie gekregen. Hij was gewoon met Marian naar school te gaan. Tussen de middag heeft het buurjongetje weer bij de familie K. aan gebeld. Er werd wederom met gerea geerd. en de melk stond nog steeds in net portaal. Mevrouw Coenen heeft haar zoontje 's middags naar school gebracht en kwam daar tot de ontdekking dat Marianne K. die ochtend de school faiet had bezocht. Bij haar terugkomst waar schuwde zij de 68-jarige moeder van me vrouw K., die even later naar de le Van den Boschstraat kwam. Op haar verzoek is een glazenwasser, die in de buurt aan het werk was, het huis via een raam binnen gegaan. De Protestreis met stokbrood van vijf meter NEW YORK (AP) Robert Duprat, 26, een in Montreal wonënde Fransman, zal met een vijf meter lang stokbrood, dat hij zelf heeft gebakken, de Atlan tische Oceaan oversteken om de aan dacht to vestigen op de honger in de wereld. Dertig doden bij verkeersongeluk in Mexico MIGUALA (REUTER) Een dubbel deksbus ls vrydag op een reis van Mexico naar Acapnlco van een helling gekanteld, waardoor dertig van de 48 inzittenden om het leven kwamen en trof ln de voorkamer de overleden zoon Peter aan. De jongen had zijn nachtkleding nog aan. In het tweeper soonsbed in de achterkamer vond hij Marianne levenloos met naast haar me- vrouw K. Zij was in een coma. De \touw le*tien ernst'S warden gewond. Alleen leefde nog toen spoedig daarna de am- oen echtpaar dat op de huwelijksreis bulance kwam, maar zij overleed :n de was, bleef ongedeerd, loop van de avond ln het ziekenhuis. Buurvrouw Coenen verklaarde dat me vrouw K., die donderdagavond bij haar op bezoek was geweest, had gezegd dat zij van de dokter zwaardere slaappillen had gekregen. Volgens mevrouw Coenen verkeerde mevrouw K. reeds lange tijd in een depressieve toestand. Sinds sep tember leefde zij gescheiden van haar echtgenoot, de 53-jarige schilder J. W. Het heeft lange tijd geduurd voordat de politie hem van het drama op de hoogte kon stellen. Na het bericht was de man een gebroken figuur. .Totaal kapot', al dus de Haagse politie. Tegen de schilder wordt geen enkele verdenking gekoes- Naaldbomen van begraafplaats voor kerststukjes DRACHTEN (GPD) Op de Noorder- begraafp'.aats in Drachten :s een aan- koopman aangehouden die geregeld ia Drachten zaken doet. doch elders woont. Hij bekende de naaldbomen te hebben gestolen om er kerststukjes mee op te vrolijken. Opheffing celibaat geëist Medezeggenschap bij keuze van bisschoppen nodig BONN (ANP-RTR) Opstandige lon- ge leden van de W estduitse clerus eisen opheffing van het celibaat en mede zeggenschap bij de keuze van hun bis schoppen. Zy zijn ontevreden over het uitblijven van ingrijpende hervormin gen in de r-k kerk en verzetten zich in het bijzonder tegen wat zij noemen het .autocratische en middeleeuwse optre den' van de hiërarchie. De ontevredenheid wordt nog aange wakkerd door de omstreden kwestie van de geboorteregeling, die zoals bekend aecuut werd na het pauselijk verbod op. het gebruik van kunstmatige voorbe hoedmiddelen, neergelegd in de ency cliek .Humanae vitae.' Verschillende Slot van pagina 1 deze stoet, die dicht bij de grens tot een lange rij was aangegroeid, ondanks het feit dat de Spaanse politie herhaalde lijk had getracht het contact tussen de volgwagens te verbreken. Van Carlistische zijde regent het pro testen by het palels van Pardo, de resi dentie van generaal Franco, bij de minis teries van binnenlandse zaken en van justitie. In de Spaanse regering hebben enkele ministers zitting, die sympathi seren met het Carlisme. In het parle ment hebben op een totaal van 354 le den circa 40 Carlisten zitting. De natio nale leiders van het Carlisme hebben door hun steun tijdens de burgeroorlog aan generaal Franco nog steeds grote invloed in het bewind. Volgens ingelichte kringen ln Madrid hebben zij telegram men in zeer sterke bewoordingen van Kitest naar generaal Franco gezonden. Carlisten beschikken nog steeds, op grond van tijdens de burgeroorlog ver kregen rechten, over een soort eigen le ger," de .requete's', die nog steeds trai ning ontvangen en verlof hebben regel matig bijeen te komen. Het zijn dez< .requete's' geweest, die als Carfistische stoottroepen tussen 1936 en 19B9 de hete kolen uit het vuur van de burgeroorlog van generaal Franco hebben gehaald. Ook in het officiële Spaanse leger be vinden zich onder de hoge officieren veel aanhangers van prins Carel. Het is een vraag, die velen zich thans in Spanje stellen, of deze lieden, die in het verleden herhaaldelijk hun vechtlust Voor vandaag (zaterdag) wordt een of ficieel comunique van de leiding van het Carlisme verwacht. In Madrid meent men te weten dat hierin opnieuw tot rust zal worden opgeroepen, dat een scherp protest tegen de uitwijzing zal worden aangetekend en dat een proces tegen de Spaanse regering zal worden aangespannen. Prinses Irene Prinses Irene heeft deze verplichte schei ding van haar man aanvaard als een van de risico's van haar verblijf in het dic tatoriale Spanje. Zij is herhaaldelijk met deze risico's geconfronteerd. Vele malen heeft zij haar echtgenoot moeten waar nemen op politieke congressen van het Carlisme, omdat zijn aanwezigheid daar ongetwijfeld reacties van generaal Fran co zou hebben opgeroepen. De laatste maanden echter is de activiteit van prins Carel Hugo, met prinses Irene aan zijn zijde, ongekend groot geweest. In de toespraken die hy heeft gehouden, kwam zijn kritiek op het regiem van de oude generaal Franco steeds openlijker naar voren. Jongstleden zondag was hij met zyn vader. Xavier Bourbon Parma aan wezig op een Carlistische meeting in Logrono in noord-Spanje. Nog maar en kele weken geleden werden hy en zyn vrouw uitgeroepen tot .catedratico hono ris causa" (ere-hoogleraar) aan de hoge school voor management in Barcelona. In Zaragoza heeft hy alle dagen van deze week politieke congressen van het Carlisme voorgezeten. Wanneer hij en prinses Irene in deze stad op straat ver schenen, werden zij het middelpunt van grote volksmenigten. De actie zij met haar man aan de Sjah van Perzië bracht, enkele weken geleden, bezorgden het echtpaar zeer veel publiciteit in de Spaanse dag- en weekbladen. Dit alles moet zeer tot het ongenoegen van ge neraal Franco zyn geweesE die zich in zijn hoofd heeft gehaald dat de klein zoon van Alfons" de Dertiende de laatste Spaanse koning de dertigja rige prins Juan Carlos, die met de Griek se prinses Sofia is getrouwd, hem als koning over Spanje op moet volgen. Prins Carel Hugo had zijn illusies op dit punt de laatste jaren al byna geheel verloren. Hij stelde zich ten doel een politieke rol in het land te biyven spelen om zodoende bij te dragen tot een open breken van het bewind. Hij slaagde aaar de laatste ttid steeds meer in. Ztjn a hang groeide, vooral onder de jonge Spanjaarden. Herhaaldeiyk kon mén prins Carel Hugo vinden in de rumoerige universitaire millieu's. Tenslotte ls deze activiteit het Spaanse staatshoofd ge neraal Franco te erg geworden en heeft hy zijn groot-inquisiteur, generaal Alon- só Vega, de minister van binnenlandse zaken, opdracht gegeven de prins van het Spaase grondgebied te verwijderen. Ongewenst vreemdeling Ondanks herhaalde verzoeken van de Car listen aan het Spaanse ministerie van justitie, heeft prins Carel Hugo nooit de Spaanse nationaliteit gekregen. Deze verzoeken werden nooit afgewezen. Zy werden slechts terzijde gelegd. De prins heeft nog steeds de Franse nationaliteit. Prinses Irene bezit de Nederlandse. In het bevel tot uitwijzing is de prins tot ongewenst vreemdeling verklaard. In een rede, over de wijze, waarop de Spaanse regering met de monar chie omspringt, moet Carel Hugo in Logrono het verhaal hebben verteld van een paard, dat op last van een staatscommissie tot kameel werd ge maakt. In het Spaans kent het woord .camello' twee betekenissen, die van kameel, maar ook van .bedrog'. Te voren had hy het regiem ervan be schuldigd met het jwanrd in de hand de natie een (jzig stilzwijgen op te leggen. .Daarom heeft Spanje zijn stem verloren.' Tot gisteravond laat zweeg de Spaanse pers in alle talen over het gedwongen vertrek van de prins uit Spanje. Spaanse journalisten die probeerden bij het minis terie van voorlichting nadere inlichtin gen te krygen werden onverrichterzake weggestuurd. Dit maakte de verwarring in de Spaanse hoofdstad steeds groter. Een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken onthulde echter dat de Spaanse grens niet helemaal voor prins Carel Hugo gesloten is. Er zou de mogeiykheid bestaan dat prins Carel Hugo mocht terugkeren wanneer hy als nog een verklaring zou ondertekenen, waarin hij oelooft zich niet langer met de binnenlandse politiek van het land bezig te houden. Aangenomen wordt, dat zelfs wanneer dit bericht waar zou zyn, de prins niet bereid is een dergelijk stuk te ondertekenen. Geen commentaar Een officiële woordvoerder in Den Haag verklaarde gisteravond, dat de Neder landse regering zich op de hoogte liet stellen over de uitwijzing van prins Ca rel Hugo en eventueel van prinses Irene. Aan de ambassadeurs in Madrid en Pa rijs was om opheldering verzocht. Een derge verzoek was ook gericht tot de Spaanse ambassadeur in Den Haag. Opgemerkt werd, dat wanneer de uit wijzing alleen prins Carel Hugo zou blij ken te betreffen, van de Nederlandse regering geen enkele stap verwacht zou kunnen worden. De Spaanse ambassa deur in I)en Haag, deelde mede dat hy niet op de hoo-ie was van deze uit wijzing. Over hetgeen de Nederlandse regering zal doen, wanneer ook prinses Irene uitgewezen zou worden, verklaarde de officiële woordvoerder dat dit eerst zou kunnen blijken wanneer de uitwij zing e enfeit zou worden. Momenteel be schikte men over onvoldoende feiten om danrtoe te kunnen concluderen. Het bericht van de uitwijzing had het kabinet bereikt, lerwijl het in de vrij dagse ministerraadsvergadering bijeen was. De RVD om nadere inlichtingen gevraagd, liet weten ,dat het niet op zijn weg lag de juistheid van het bericht te controleren'. autoriteiten hebben de aantallen, die in de pers zijn genoemd, echter als .schro melijk overdreven' gebrandmerkt. Een ex-pnester uit Paderboni, nu een ge trouwd man, verklaarde dat hy zich ,d:ep vernederd' voelde toen h(j een honderd tal vragen over zijn privéleven moest beantwoorden na zijn verzoek om van zijn geloften ontheven te worden. Vol gens een psycholoog heeft een tame lijk groot deel van de 20.000 West- duitse priesters moeilijkheden met da celibaatsverplichting. Resolutie Dat een deel van de jonge clerus het met deze verplichting niet meer eens is blijkt uit hun plan om hun bisschop pen in het begin van 1969 een kritisch gestelde resolutie over deze kwestie voor te leggen. De theoloog Johannes Hoffmann uit Siegen in de deelstaat Rljnland-Westfalen wil een commissie in het leven roepen d:e tussen de ker kelijk autoriteiten en de uitgetreden of opstandige priesters moet bemiddelen. In een vraaggesprek met een krant zei hij dat verscheidene vrienden van hem graag priester hadden willen blijven, maar dan als getrouwd man. Ook de In vloed van de links-radicale studenten groeperingen :n de Bondsrepubliek op de jonge priesters en r-k leken schitnt toe te nemen. In Bochum werd dit jaar tenminste een links-georiënteerde groe pering van jonge priesters opgericht, in Paderborn drongen rond 200 pries ters aan op de vorming van een soort vakbond voor geestelijken en .ren vrije dag' in de week. In Freiburg. Keulen en Spiers hebben priesters medezeggen schap bii de keuze van hun bisschoppen geëist. De bisschoppen worden door' de paus benoemd. De golf van onrust on- de- de clerus culmineerde in het aftre den van een abt De 41-jarige dr Al- ku:n Heising. abt van het 90o ja?r ou de Benedictiinerkloostcr t? Siegburg bij Bonn zei in de loop van deze maand dat hij Het Vaticaan verzocht had hem van zijn functie te ontheffen omdat hy bezwaren heeft tegen de .autoritaire houding' van de kerk. Zelfzuchtig De kerkehjKe autoriteiten, aldus de abt, drukken alle pogingen om de kerk te hervormen de kop :n en streven een .zelfzuchtig doel' "na in de betrekkin gen tussen de kerk en de moderne maat schappij. Het verzet onder de r-k leken kwam duidelijk tot uiting op het vijf daagse congres van katholieken, in sep tember in Dortmund gehouden. Jonge katholieken keerden zich toen ln niet mis te verstane termen tegen de pause lijke encycliek .Humanae vitae.' óp een van de aanplakbiljetten in de stad kon men toen lezen- .Praat niet over de piL Wij gebruiken haar.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 37