VAN EN VOOR HAAR BEATRICE DE METZ SCHILDERT ,MET LAPPEN EN DRADEN' IN OUD SCHEVENINGENS KOFFIEHUIS: POGGENPOHL KEUKENS RECEPTEN VOOR DE DECEMBERMAAND Scotch-Brite nu cadeau: zaterdagnummer Twaalf eenzame mensen bijeenbren gen, dal is ,het idee voor de kerstnacht" van Hélène Rochas, president-directeur van de beroemde Parfums Rochas. Va- deze vooraanstaande Pa^isiënne zegt 'Maria Claire' dal haar gevoel voor vriendschap even groot is als haar drang naar perfektic. Voor Hélène Ro chas geen jachterig gedoe met laatste- minuut-inkjpen voor I rstmis. Ze koopt cfc geschenken voor haar kerstgasten al twee maanden tevoren. Het zijn ove rigens wel .beroemde eenzamen' die het keistfeest bij Ff'(éne Rochas mogen vieren- Maria Callas. Frangoise Sagan. en een groepje befaamde vrijgezellen onder wie de filmakteur Jean-Claude Brialy en de mode-ontwerper Yves Saint-Laurent Op uitdrukkelijk verzoek van madame Rochas zullen de vrouwelijke gasten in uvond-broekpakken versch 'nen. Zélf draagt de gastvrouw een pantalonkos- tuum met lange tuniek van Saint-Lau- Het is allang geen kunst meer om hartje winter met een zongebruind ge zicht rond te lopen, wat wintersport of hooglezon plus een geraffineerde make up doen wonderen op dit terreinMaar de rest van de body blijft meestal ake- lig-xcit, en om dit te verhelpen heeft de firma Coty nu een nieuw middeltje samengesteld. Het is een maquillage voor het lichaam', die, zo verzekert de fabrilw.nl, ieder plekje van de huid een zachte en doorschijnende bronskleur geeft. Omdat het insmeren van de hele body nogal een karwei is doet de firma er een rolborsteltje bij, waarmee de maquillage gelijktijdig over de huid moet worden verdeeld. Sandy Dennis, de actrice die een Os car .ion door haar schitterende bijrol in de film 'Who's afraid of Virginia Woolf'. speelt de hoofdrol in de Engelse film .The Millstone': het verhaal van een ongetrouwd meisje dat een baby krijgt en besluit, dit niet aan de vader van het kind te vertellen. Het is de eerste Engelse, film van Sandy Dennis, die eenendertig is, maar (aldus Nova) vrouwen van zeventien tot veertig jaar op de meest overtuigende manier kan uitbeelden. Hoewel ze een mooie huid en een fijne neus heeft ziet ze er niet uit als een glamour-ster. Ze doet er ook geen moeite voor en weigert bijvoor beeld om haar onregelmatig geplaatste landen (die volgens Nova haar gezicht bederven) door middel van kunstgrepen ie laten verfraaien. Ze heeft voorts een hekel aan make-up. draagt platte sport schoenen aan blole benen, koopt haar (vormloze) kleren in de eerste plaats omdat, ze gemakkelijk zitten, en weigert te poseren voor foto'o. Sandy Dennis heeft tien honden en achtentwintig kat ten en is sinds drie jaar met jazz musicus Gerry M Ugan getrouwd. Z« hc.'.fl geen muzV-nal gehoor en houdt ook niet. van jazz. Daar staat tegen over dat haar man niet van de katten houdt. Midden ui de donkere 'december dagen wijdt ,Elle' alweer een paar regels aan de badpakken die we volgende zo mer kunnen dragen. Ze zijn meestal tweedelig en hebben heldere kleuren: diverse tinten rood. beige en oker, an- nanasgeel en emeraldgroen. Ten gerieve van de sportieve meisjes brengt .Triumph International' een stukje foundatioi dat als .tweede huid' moet fungeren vnde- nauwsluitende en derhalve weinig verhullende skikleding. Het is een soort combinatie van maillot en beha. gemaakt uit de (elastische) materialer antron en lycra. Elastische bandjes onder de voet zorgen ervoor dat de pijpen niet gaan schuiven of opkrui pen. Te koop in zachtrose en Perzisch blauw. Pruiken en haa stukken zijn zulke steunpilaren van liet vrouwelijk schoon geworden dal er ,n Parijs al speciale schoonheidsinstituten zijn die zich al leen met de verzorging van deze acces soires bezig houdenZe verkopen onder houdsmiddelen voor de pruik en ver zorgen desgewenst ook de hele behan deling van het haarst.uk: binnen vieren twintig uur heef' men het .als nieuw' terug. 9 Er is een tijd geweest dat het. op ieder feestje wemelde van de zwarte taft- zijdcn rokken met bijbehorende witte biouzes. De mod" grijpt nu terug naar dit thema zivo wil, maar gelukkig wel met iels meer fantasie dan voorheen. De witte bloezes zijn van crêpe in aller lei modellen of van clrukversierde bro derie met hoge puntkragen. De zwarte rokken zijn klokkend, lang of kort, meestal ook van crêpe, soms versierd met. fijne naaldplooi.tjes. Als finishing touch grote, zwarte glinsterkettingen erbij, of lange (en smalle), sjaals met glimmende franjes. Zaterdag 21 december 1968 bezoekt onze showroom - LOUWERSE DE PRIESTER N.V. R'cU» CroflMiiV 59 Til (016001 237tl i'n VMung» Singfll 16 T»l«foon (011 80) - 60 55 .Slavenarbeid' »n het atelier van Beatrice de Metz- Urenlang stof opnaaien en intussen in gedachte alweer bezig zijn Beatrice de Metz met één van haar composities, geexposeerd in Studio Veertig in Den Haag met een volgende compositie. Leerlingen aan het werk in de borduurschool van Beatrice de Metz. .juweeltjes van kleur en beweging' zxjn soms het resultaat Beatrice de Metz heeft een hekel aan franje en overdrijving. .Maak het niet mooi, he', verzoekt ze tijdens een interview enkele malen. Beatrice de Metz woont in een wonderlijk oud huis in Scheveningen en maakt daar wandkleden, met als voornaamste materiaal honderden kleurige lappen en lapjes. Ze wordt soms .naaldkunstenares' genoemd en om die titel wordt dan in huize de Metz verstolen gegrinnikt, ook door de .naaldkunstenares' zelf. .Wat ik maak kun je geen borduurkunst noemen zegt mevrouw de Metz .Wat de kleurvakken betreft zou je van schilderkunst kunnen spreken Schilderen met lappen en draden dan altijd. Maar de uitwerking is wel grafisch. Aan de grafische kunst voel ik me heel erg verwant'. In de kunst-kritische terminilogie zou haar werk waarschijnlijk neo- figuratief heten, maar ook tegenover die benaming staat ze wat skep- tisch. Ze komt tenslotte vrij abrupt met deze karakteristiek .het zijn gewoon opgenaaide lappen, punt. uit En dan nog keurig opgenaaid ook. Ik ben namelijk enorm precies Ze begon jaren geleden met heel ander werk: het illustreren van kinderboekjes. .Dat heeft maar kort geduurd, vrij snel ben ik toen op lappen overgegaan. Een heel andere techniek, heel andere onderwerpen ook. Zoals ik nu werk gebruik ik maar weinig borduursteken. Steken van het soort dat heel vlug en gemakkelijk loopt, waarmee je als het ware kunt tekenen.' KLEUR Beatrice de Metz maakt forse doeken. Het kleed waaraan ze op het ogenblik bezig is beslaat tweeëneenhalve meter en dat is dan wel het kleinste formaat waarin ze werkt. Voor haar composities gebruikt ze alle soorten lappen en lapjes die ze zelf verft. .Voordat ik aan een groot werkstuk begin maak ik eerst een kleurproef. Verven doe ik hier in de keuken. Lekker kliederen met teilen en teiltjes Ik ben heel warm van kleur, als ik n rood werk wordt het ook tweeeneenhalve. meter rood Weinig contrasten, ik houd vaak alles in één toon In haar werk heeft ze jarenlang motieven uit haar gezin verwerkt. Een bepaalde ondeugd van de kinderen (twee dochters, een zoon) kon in spiratie opleveren speelgoed dat steeds maar rondslingerde, een .ge vecht van de kleine tyrannen' werden motieven in haar lappen. .Dat zijn groeifasen Als je in een bepaalde periode voortdurend met zieke kinderen zit maak je heel andere dingen Vaak ging het heel langzaam als de zorg voor de kinderen veel tijd opeiste ik heb wel altijd kunnen doorwerken toen ze klein waren Als ze ziek waren lagen ze in een bed bij mij in 't atelier Dat atelier was vroeger de voorkamer' van do waterstokerij van een groot Schevenings hof. Beatrice de Metz woont de zogenaamde kop- huisjes van het Oude Hof aan de Kerklaan. ,Het huis is zeker honderd vijftig jaar oud', zegt ze ,Waar nu de school is was vroeger de snoep winkel ,De school is de borduurschool van Beatrice de Metz, een grote ruimte in het voorhuis waar ze dagelijks les geeft aan leerlingen uit alle delen van het land. De jongste is een schoolmeisje van dertien, de oudste een dame van drieënzeventig. .Toen ik destijds met de school begon had ik twee leerlingen', zegt mevrouw de Metz. .Wim Kan zou zeggen je kon het net niet helemaal geheim houden Ze laat haar leerlingen altijd beginnen met het maken van een collage van gekleurd papier. Dat levert soms juweeltjes van kleur en beweging' op Daarna komen de werkstukken in lappen: eerst een appel, daarna een herfstblad. .Ze moeten het meteen flink fors opzetten', zegt Bea trice de Metz .Aan het plakwerk zie je de kleuren waaraan ze behoefte hebben Ik laat zoveel mogelijk dingen maken, probeer iedereen haar eigen weg te laten gaan Daarom hang ik nooit wandkleden van mezelf m de school op Het gevaar van copieren is te groot. Er zijn soms uit schieters. leerlingen die na een paar jaar zelf kunnen gaan exposeren Maar ze komen in eerste instandie hier omdat ze zoeken naar nieuwe vormen van expressie.' RUIMTEVAART Haar eigen onderwerpen? .Eigenlijk altijd een soort ironiserende weer gave van de dingen die me treffen m de maatschappij en m dit leven', zegt Beatrice de Metz .Dingen die nauw verweven zijn met deze moderne tijd. een onderwerp als ruimtevaart bijvoorbeeld Die inspireren me geweldig. Ik maak eigenlijk steeds vervolgen op vorige werkstukken. Het is zwaar werk. Mijn man noemt het slavenarbeid, dat urenlang stof opnaaien als de compositie klaar is. Alles zit tevoren gefotografeerd in mijn hoofd Terwijl ik werk ben ik alweer een fase verder, ben ik met de volgende compositie bezig Haar wandkleden hangen bij particulieren, in openbare gebouwen en in scholen. Ze houdt niet zo van opdrachten, tenzij het om onderwerpen gaat die rechtstreeks te maken hebben met de huidige tijd. .Zoals b v. een opdracht voor een Chemisch laboratorium', zegt Beatrice de Metz. ,en ik zou enorm graag eens een heel groot werkstuk voor een ruimte vaartlaboratorium maken, dat lijkt me geweldig. WILDZWIJNSKOTELETTEN Als we in Nederland óóit wild eten. dan is het in deze maand. L kunt nu vers wildzwijn kopen en verschillende grote warenhuizen heb ben ook diepvrieswildzwijn uit oost-Kuropa. In de Franse Jura bereidt men vvildzvvijns- koteletjes als volgt: Laat ze ongeveer drie dagen marineren in een mengsel van rose-wijn, met een klein scheutje olijfolie en wat fijnge sneden ui sjalot, worteltjes, laurier, lijm. peterselie, zout. peper. I hebt van de kotelet jes de minder mooie stukjes en wat vet af gesneden. (Hebt li vers wildzwijn gekocht bij de poelier, dan kunt u van hem misschien wat afsnijdsels krijgen). Fruit deze afsnijdsels, te- samen met wat spekblokjes in boter, waarbij li wat fijngesneden ui. sjalot, knoflook en wortel voegt. Stuif er wat bloem over. laat ook die mooi bruin worden, voeg dan de marinade van de koteletten toe en laat dit met elkaar, in gesloten pan. heel zachtjes een uurtje sudderen. Zoef dan deze heerlijk geu rende wildsaus. Droog de koteletjes goed al en bak ze in hete boter, zoals u varkenskolr letten hakt. Voeg zout en peper toe en ver volgens de gezeefde wildsaus. Laat nog enkele minuten sloven. Geef hierbij kastanjepuree. spruitjes en cranberry-compote. (Reken op vier flinke koteletten een halve liter wijn en voor de saus circa 35 gram boter en 30 gram bloem.) KERSTKALKOEN OP Z'N TURKS In Engeland noemt inm kalkoen .turkey", waarmee gesuggereerd wordt, dat dc vogel van Turkse afkomst zou zijn. Dit is niet zo. de kalkoen komt uit Amerika, maar in Turkije zijn wel erg veel kalkoenen en het hier vol gende recept geeft een kalkoen, zoals die in Turkije wordt bereid. L' kunt er, in plaats van een hele kalkoen, kalkoenstukkcn voor ge bruiken. bijvoorbeeld de poten of dijen, die men tegenwoordig veel in diepvries ziet. Braad de stukken kalkoen in boter zachtjes bruin en gaar. L" hebt nu een grote platte pan nodig of een braadslede. Hierom komt een geurig bedje van de volgende zaken: twee in schijven gesneden gefruite uien. 250 gram gaargekookte sperzieboontjes (wal in dit jaargetijde blik of diepvries zal moeten zijn), een pot gare witte boontjes (als u de witte bonen zelf wilt koken, neemt u 250 gram). 500 gram in stuk ken gesneden tomaten. 100 gram ontpitte zwarte olijven. Hierop strooit u wat zout en royaal paprika. Leg er de kalkoendijen op (de hoeveelheid is berekend op twee stuks), giet de braadjus erover en schuif de braadslede in de oven. Laat zo nog circa 20 minuten zachtjes stoven. Strooi cr peterselie over. i\Ien eet dit in Turkije met brood. Voor een Neder lands diner geeft u er bijvoorbeeld pommes Irites bij. Het is weer eens anders dan dc eeuwige kalkoen met cranberry's. WARME W1NTERDRANKEN ANANASPUNCH L' kunt deze het beste maken in kommen van aardewerk (echte punchkommen of zomaar kommen) of in punchglazen van vuurvast glas. I.eg onderin elke kom of glas twee lepels fijngesneden stukjes ananas met een klein scheutje van het vocht uit liet blik ananas. Giet daarop witte wijn (bijvoorbeeld Rijnwijn of Graves), die u goed heet gemaakt hebt, maat' vooral niet laten koken. Giet op de wijn een scheutje rum. die u ook van te voren verwarmd hebt. Houd er een lucifer boven en u zult de vlammetjes zien dansen. WARME WIJN MET SINAASAPPEL Om le beginnen hebt u twee sinaasappelen nodig, waarvan de schil niet kunstmatig is bijgekleurd De licht oranje Spaanse sinaas appelen voldoen bier meestal wel aan. Boen de sinaasappelen goed af. Rasp dan de schil .il met 250 gram suikerklontjes, zodat die doortrokken zijn van sinaasappeiolie. Leg die klontjes in een pan met 1 i liter kokend water, voeg er een Tics rode wijn bij (bijvoorbeeld eenvoudige Bordeaux of f.otcs 'Ju Rhone) en bet sap van de twee sinaasappelen. Verwarm dit zachtjes lot het geheel goed heet is. Schenk in en steek aan (Ie rand van hel glas een schijfje sinaasappel. W IN A BORN Zie het zélf op tv: de moderne groene panne boender die zo wonderlijk vlug uw aangezette pannen en fornuisbranders schoon maakt en nog Ï0 x lan ger méégaat ook. bij aankoop van zo'n Scotch- Brite panneboender tijdelijk 2 handige Scotch-stootdop- pen voor die deur die steeds uw muur beschadigt, weet u

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 18