RADIOVERSLAG HAN HOLLANDER POLITIEKE STRIJD ROND OLYMPISCHE SPELEN zaterdagnummer T 'THE ROARING TWENTIES' AMSTERDAM IN 1928 Zaterdag 21^ december 1968 ROARING TWENTIES IV DEN HAAG (GPD) Het gonsde van bedrijvigheid in de Nederlandse sportwereld in de Roaring Twenties'. Maar ook de tegenstanders van sportbeoefening zaten niet stil, en lieten zich luidruchtig horen. Vooral van 1925 tot 1928, het jaar waarin de Olympische Spelen in ons land zouden worden gehouden. Vóór- en tegenstanders bestreden elkaar in die jaren met een heilig vuur, waarbij de olympische vlam een zielig gaspitje was en een felheid waarover wij ons nu zouden verbazen. Ter verontschuldinging van de tegenstan ders: wij waren ln die tijd nog niet zo'n sportief volkje. De eerste maal dat de moderne Olympische Spelen in 1896 in Athene werden gehouden schitterden wjj door afwezigheid. Vier jaar later in Parijs hing er ook geen Nederlandse vlag aan de 16 vlaggemasten. Even min in 1908 in het Amerikaanse St.- Louis, de stad die ook in de twintiger jaren wereldberoemd zou worden, om dat Charles A. Lindbergh er vandaan kwam. Pas ln 1908. in Londen waren wfl van de partij. En het dient gezegd: wan neer wij ergens aan meedoen, dan met een goed. Met een ploeg van liefst 118 sportlieden staken w(j de Noordzee over, om te trachten zoveel mogelijk gouden, zilveren en bronzen medail les te veroveren. Dit viel nogal tegen. Het aantal sportlieden in die jaren een enorm aantal dat wij zonden, stond niet in overeenstemming met de geleverde prestaties. Met één zielig bronzen plakje kwamen wij terug. TROOSTPRIJS Onze voetballers zorgden voor die troostprijs. Overigens zonder de bal maar één schop te hebben gegeven kwamen zij in de kwartfinale (Bohe- men en Hongarije kwamen niet opda gen. nog weet niemand waaromen hierdoor waren wij reeds bijna zeker van een bronzen plak, die werkelijkheid werd toen wij de gedemoraliseerde Zwe den, die een dag tevoren met .12-0 had den verloren, met 2-0 klopten. In Stockholm waren wU er er 1912 weer bij en in 1920 en 1924 in Antwerpen en Parijs ontbraken wij al evenmin. Op 9 april 1923 was het grote moment daar: Nederland mocht de Olympische Spelen van 1928 organiseren. De diplo matieke arbeid van de toenmalige Ne- derlandsch Olympisch Comité-voorzitter baron Van Tuyll van Serooskerken had succes gehad.' Italië en Los Angeles werden afgewezen. Amsterdam zou de bakermat worden van de 9e Olympische Spelen. Drie jaar voor de olympische vlam zou worden ontstoken kwam onze rege ring in actie. Zij stelde voor het Neder- landsch Olympisch Comité een garan tiefonds van één miljoen gulden te ge ven. Het was een christelijk kabinet dat deze geste deed en de verdediger van het wetsontwerp was niemand minder dan de welsprekende dr Johannes Theo- dorus de Visser (71), minister van het (nieuwe) departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Minis ter van financiën en de anti-revolutio naire voorman dr Hendrikus Colijn en zijn partijgenoot de burgemeester van de stad, waar de spelen gehouden zou den worden, Willem de Vlugt, stonden achter de minister. Maar ineens stak er van rechts een .storm van veront waardiging en protest op tegen deze garantie. Elf adresseu werden naar de tweede kamer gezonden waarvan er slechts één vóór de garantie was. die van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel. Tien waren er fel tegen, waaronder twee sportbonden: de Chris telijke Korfbal Bond en het Neder- landsch Christelijk Gymnastiek Verbond. Er ontstond een vreemde politieke si tuatie. De rechtse regering werd door de linkse oppositiepartij gesteund, maar aangevallen door de regeringsfracties. Drie volle dagen duurde in de kamer het olympische debat, waarbU harde no ten werden gekraakt. De geachte afge vaardigde Schreurer zei: ,De vrouw door de sportmanie aangegrepen, gaat haar gevoel van kiesheid en eerbaar heid verliezen. Dat wat haar siert dreigt te verdwijnen. De vrouw orga niseert bokswedstrijden, doet mee aan zwem- en andere wedstrijden, waardoor zij zich half gekleed op de sportmarkt der vermakelijkheden werpt. De Olym pische Spelen verbergen voor de vrouw onderscheidene voetangels en klem men...'. Kamerlid Kesten wierp de regering on christelijke politiek voor de voeten. ,De Olympische Spelen zijn heidens. God en zijn woord worden veracht, de massa grijpt naar de vermaken der oude Grie ken...'. SDAP-er Kleerekoper verzuim de zelfs de 1 mei-viering van zijn partij voor het debat. Fel zei hij: .Wij moeten ons verheugen dat de vertegenwoordi gers der verschillende landen bij elkaar komen, om elkaar te leren de sport te beoefenen. Men behoeft ze toch niet alleen bij elkaar te brengen om elkaar de hersenen in te slaan...' Het Marathon-debat was 6 mei 1925 ten einde. Met spanning werd de stem ming tegemoet gezien. Deze was te leurstellend voor de sportliefhebbers. 48 kamerleden verwierpen de garantiesom van een miljoen gulden, 36 waren vóór. Het Nederlandsen Olympisch Comité reageerde onmiddellijk. Drie dagen na de stemming in de tweede kamer, richt te zij zich met een manifest tot ons volk. .De wereldtaak die ons volk werd opgelegd om het grote internationale verbroederingsfeest der negende olym piade te organiseren, willen wij in weerwil van net kamerbesluit volbren gen...'. Nederland gaf duidelijk ant woord. In zestien dagen was ander half miljoen gulden uit ons land en Nederlands-Indië bijeen. TOPHIT ,Hup. hup. hup Olympiade. Holland zet zijn 'beste beentje voor', werd een tophit. Honderdduizenden zongen het Olympiade-lied maar er wa ren er ook heel wat die nijdig de mond dicht hielden, wanneer de melodie werd gespeeld. Architect Jan Wils bouwde het olym pisch stadion, waar zaterdagmiddag 28 Öli 1928 's middags om twee uur prins endrik der Nederlanden de eretribune betrad. 40.000 toeschouwers (het sta dion was uitverkocht) zongen het Wil helmus. Waarna 3015 van de 3905 sport lieden die zouden deelnemen, de olym pische arena binnenmarcheerden. Voet baller Harry Denis trad naar voren, stak de rechterhand omhoog en sprak voor de microfoon, namens alle deel nemers, de olympische eed uit. Oud minister Visser sprak de wijdingsrede en de Olympische Spelen konden be ginnen, in de twee weken durende strijd ver overde onze ploeg zes gouden, negen zilveren en vier bronzen medailles. Ma ne (zus) Braun won de 100 meter rug slag in 1.22 (Mexico 1.06,2), terwijl de Amerikaan Johnnie Weismuller ieder een verbaasde door de 100 meter in 58.6 af te leggen. Een paar jaar later zou diezelfde Johnn.e We.smuller m de tar- zanfilms miljoenen in spanning hou den. GOUD Eeene-Van Dijk wonnen de 2000 metei tandem, onze turnsters, bokser Beb van Klaveren en onze ruiters onder lei ding van luitenant Pahud de Mortanges zorgden eveneens voor olympisch goud Onze hockeyers wonnen zilver, gesteund door 30.000 toeschouwers, waarvan ve len nooit een hockeyduel hadden gezien. Dit werd duidelijk toen de Brits-Indische keeper in de finale een buiten de slag cirkel ingeslagen bal rustig in het doel liet lopen. Een stormachtig gejuich golf de van de dichtbezette tribunes, omdat de meesten niet wisten dat een bal die niet binnen de slagcirkel aangeraakl is, nooit een doelpunt kon worden. Onze sportlieden gaven dus eveneens antwoord aan de tegenstanders, die ook tijdens de spelen niet ophielden met age ren. In de .Sportillustratie' van 10 juli 1928 schreef bijvoorbeeld Marie Koop- mans: .Zwemmen, dat naaktvertoon, wat tegenwoordig heel onze wereld in fecteert, wat ook honderden eerbare katholieke meisjes en sportliefhebsters omlaag trekt in een ander en hopelijk ook nog in eigen oogen die naakt- cultuur viert op de olympiade hoogtij! Niet? Werpt één blik in onze bladen met figuren... bah niet om te willen beschrijven. Of laat men zich soms zoo, in een nog nat aanplakkend tricotje, 'n vrouw met besef van vrouwlijk hoog- staan, fotograferen? En loopen niet tientallen met kaektoestellen, juist in, om het stadion? Bij vertrek en aan komst? Om toch maar al die naakt heid op de plaat te brengen, ter ver spreiden...' ,De decadentie heeft reeds jarenlang de sportontwikkeling te niet gedaan. Ze is verbasterd tot de Romeinse roep: brood en spelen. En onder dien roep. zal men ook nu als toen de vrouw verlagen tot allemans bezit, tot meid van de straat. Onze sportende dames mogen dat eens goed doordenken, en door die gedachten heen kijken als door 'n prisma, waar achter de toekomst donkert...' STRIJD Overigens niet alleen op de Olympische Spelen richtten in die jaren sporttegen- standers hun pijlen. Vele takken van sport en vooral voetbal en zwemmen moesten het 40 jaar nog slechts veertig jaar geleden ontgelden. In de brochure .Ouders houdt uw kinde ren af van den voetbalmatch', een ge schriftje in 1922 uitgegeven in de op voedkundige brochurenreeks nr 10 van het r-k jongerenweesliuis in Tilburg, schreef de heer J. J. Doodkorte: ,De onderwijzer wekke de ouders op tot vol hardende strijd tegen 't bruine mon ster'... en .kapelaan Binck, de alom bekende en gevierde voetbalkapelaan is principieel al niet eens meer tegen het meespelen van roomsche jongens met de neutralen in ons nationaie elftal bij buitenlandsche matchen. Als aan en kele minimum-condities wordt voldaan, dan mogen z'n roomsche jongens mee naar Parijs en Berlijn en God weet waarheen... Hij vervolgde .een moeder schreef ons: mogen de goede vaders en moeders meedewerken om dat voet ballen te weeren. dat zeker de kanker is der maatschappij...' en .Dr Ariens: .Voetbal? Voetbal is erger dan drank, heb ik pater Elpidius hooren zeggen en daar is veel van aan...' RONSELEN Men voetbalde echter reeds rustig door in de roomsch katholieke voetbalbond. De neutrale clubs van de (K>NVB pro beerden wel eens spelers te ronselen van katholieke verenigingen, maar ook van die kant vond men het een succes wan neer men een speler van de (K)NVB in de diocesane voetbalbonden kon in schrijven. De Roomsch Katholieke Sport - vereeniging en Congregatievoetbal club Rapid (roomsche adel prijkt in daden) uit Maastricht had een clublied waarvan het derde couplet was: ,Wij willen adel hou'en. Uit roomsch-zijn op gebloeid! F.n roomsche kracht onlvou wen, in edel spel volgroeid! Neen R.AJP.I.D, nooit bezwijken zal, als roomsche adel prijken zal. In daden fiei en fel. Van levensernst bij spel'. Rapid was niet de enige typisch rooms katholieke naam van een sportclub. In Den Haag bestond de voetbalclub RIA (Roomsch in Alles) en in Gouda was DONK (doelt onversaagt naar kam pioen) in feite genoemd naar haar eerste geestelijke adviseur pater v. d Donk o.f.m., die in 1920 het eerste ter rein inzegende. Ook ten aanzien van het zwemmen wa ren er (vele) reserves bij de tegenstan ders van de sportbeoefening. Dr A. W Ausems schreef hierover nog in 1927 in .Gezondheidszorg en wijkverpleging'..,. Het zwemmen m den zomer b(j warm weer, prachtig! En kostelijk voor de gezondheid. Maar de luxueuse overdek te zweminrichtingen, zomer en winter geopend, roepen te luide de herinnering op aan de weelderige badpaleizen der verwijfde Romeinen en Grieken, om ze voor ons begeerenswaardig te doen zijn...'. 11 maart 1928 waa een historische dag ln de Neder landse sport. Op die dag gaf Han Hollander de eerste (AVRO) radioreportage van een interland-voetbal wedstrijd in het (oude) stadion in Amsterdam. Hel was het duel tusen Holland en België, dat na 90 tamme minuten in een gelijkspel (11) eindigde. In een, op het laatste moment in elkaar getimmerd hokje boven op de overdekte tribune gaf Han Hol lander geassisteerd door radiopionier Willem Vogl (tiaar een idee van Tom Schreurs, die in Engeland radio-reportages van voetbalwedstrijden had ge hoord) het eerste radiosportverslag in ons land. In een snijdende sneeuwstorm (er zat een opening van ongeveer dertig centimeter aan de voorkant van het hokje waardoor het spel gevolgd kon worden) begon Han Hollander zijn reportage met Goeden avond.' Dames en heren'. Maar toen hij zijn debutan tenkoorts na een paar minuten kwijt was, ging het verder uitstekend. Vóór Han Hollander met Vogt in de duiventil' kroop om een storm van enthousiasme in ons land te doen opsteken, werden reeds vijf jaar lang interland- reportages gegeven dooi het Rotterdamsch Nieuws blad'. In 1928 bouwde men in de Maasstad voor de eerste maal een enorm bord op een paar gevels aan het Beursplein. Hierop was een voetbalveld afge beeld, waarop men een magnetische bal liet rollen, die op dezelfde plek was, als de echte voetbal op hel veld in Amsterdam, duizenden Rotterdammers keken zo anderhalf uur naar Holland-België (11) en leef den geestdriftig mee met de bal, die journalist Mul ler verplaatste. Muller had een directe telefoonver binding met het stadion en een bord voor zich dat in genummerde vakken was verdeeld. Zijn collega op de tribune gaf de plaats van de bal aan door niets an ders te zeggen dan al, e8fS en Muller liet de bal in deze vakken rollen over de Beurspleingevels. Een andere collega gaf korte samenvattingen van het wedstrijdbeeld, die als bulletin onder de kijkers wer den verdeeld. In 1928 maakten Han Hollanders reportages er een einde aan. De kijkers bleven liever thuis en gaven de voorkeur aan de soms door allerlei bijgeluiden slecht verstaanbare reportages liever dan urenlang in de kou te staan Icijken naar de magnetische bal. Er is op dit gebied eigenlijk maar weinig veranderd in veertig jaar. Ook op een ander punt was er een overeenstemming met nu. De KNVB gaf niet vlot toestemming voor een radioverslag. Holland-Belgie akkoord, hiervoor was ieder stadion toch reeds we ken tevoren uitverkocht, maar voor interlandwed strijden tegen anderen dan de rotte duivels, nee daai was de voetbalbond minder vlot mee. dan moesten - net als nu voor een tv-uitzending eerst alle plaatsbewijzen verkocht zijn. Noy even terug naar de Olympische Spelen vun dat zelfde jaar waarin Han Hollander zijn eerste voet balreportage gaf. Er werd van dit wereld-evenement niet één radio-uitzending gegeven. Ook met m het buitenland. Zeshonderd journalisten uit 5 wereldde len versloegen de spelen, maar er was niet één radio verslaggever. Zelfs in Amerika en Engeland dacht men toen nog niet aan deze mogelijkheid van massa communicatie. Het reportagehokje' waarin Han Hollander samen met Willem Vogt in ijzige koude het eerste radioverslag gaf van de wedstrijd Holland-België. Baron van Tuyll van Serooskerken, voorzitter van het NOC die alles in het werk stelde om de Olympische Spelen naar ons land te krijgen en hierin ook slaagde. De Olympische, door Rovers getekende, affiche, die in 1928 in binnen- en buitenland werd verspreid. Oud-minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, dr J. Th. de Visser, tijdens zijn wijdingsrede bij de aanvang van de Olympische Spelen in het Amsterdamse olympische stadion. Beb van Klaveren, die tijdens de Olympische Spelen van 1928 goud veroverde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17