RETOURTJE MAAN NASSAU BAY: CENTRUM VAN RUIMTEVAART Yaterdag 21 december 1968 zaterdagnummer (VAN ONZE CORRESPONDENT IN WASHINGTON) KAAP KENNEDY FLORIDAHet zijn dit jaar geen drie wijzen uit het oosten die koers zetten op een ster, maar drie astronauten uit het westen die koers zetten op de maan. Hun gaven zijn geen wierook en mirre, maar een rapport aan de wereld van wat geen menselijk wezen ooit zag, noch beleefde. Kerstmis 1968 is voor hen geen huiselij ke kamer maar een hermetisch afgeslotennauwe capsule, geen gebraden kalkoen, maar geconcentreerd vlees in een plastic omhulsel, geen behaaglijkheid maar risico en gevaar. Om kwart voor acht (kwart voor twee Nederlandse j tijd) vandaag, zaterdag -'I december, zal de .afvuur- kamer" van het ruimtevaartcomplex op Kaap Ken- nedy, een onbewogen stem het commando geven voor het starten van de kolossale motoren van de 110 meter hoge Saturnusraket. Een gedeci deerde vinger zal een rode knop indrukken en de I blikken in het futuristische vertrek zullen vastge nageld zijn aan de grote televisieschermen vlak onder het plafond waarop de raket, gehuld in een I /luier van vuur, zichtbaar is. Deze stalen toren van I menselijk vernuft zal zich enkele met rs verheffen #n dan zal het gedurende enkele seconden, die uren schijnen, zijn alsof de machtige Saturnus, leunend op zijn vuurkolom in de ruimte balanceert en stil staat. Alsof het afscheid van de aarde, waarin het grootste deel van de raket nooit meer zal terug- I keren, een bovenwereldlijke smart veroorzaakt, zal de Saturnus zich tenslotte met het on' aglijke ge- I brul en geweld van zijn motoren omhoog stoten en binnen enkele minuten uit het zicht verdwijnen. I Camera's, die een honkbal op tien kilometer afstand kunnen waarnemen, zullen de raket nog enkele ogenblikken 'cunnen volgen. Daarna is alle contact per signaal. De Apollo-capsule, die de vorm van een stompe kegel heeft, is 385 centimeter in doorsnee hoog. Iedere astronaut heeft iets meer dan twee kubieke meter beweegruimle. Vierentwintig kilometer elek trisch draad is erin verwerkt, en ongeveer twee mil joen functionele onderdelen. De wanden zijn één doorlopend instrumentenbord met 506 schakelaars, 71 lichten, en 40 af leesinstrumenten. Omdat in d>. toestand van gewichtloosheid het kleinste gebaar een algehele verandering van positie veroorzaakt, zijn op de bodem van de capsule een aantal ,kl f'-plaatsen aangebracht waar de astro nauten zich aan vast kunnen .plakken', om waar nemingen te verrichten. De zwaartekrachtloosheid brengt ook met zich mee dat water en alle losse voorwerpen in de lucht blijven zweven en dat het geen verschil uitmaakt in welke toestand wordt ge slapen of gegeten. De urine van de astronauten wordt rechtstreeks via buizen buiten de capsule gebracht waar het lange tijd tegen de buitenwand aan bliift zr even en soms voor de kleine vensters zichtbaar is. (Ket was dit vocht, dat in de ruimte op de vlokken Hikt, dat John Glenn op zijn eerste vlucht om de aarde aanzag voor een in de ruimte aanwezisubstantie die de ge leerden voor raadsels plaatsten.) De vecaliën worden in de capsule in plastic zakken opgeborgen. Hoewel de drie Apollo 8-astronauten zich moeten houden aan een straf werkschema, h»bben zij vol doende vrije tijd om zich te vermaken met zulke spelletjes als het rond laten wentelen van de met koffie gevulde plastic omhulsels, om dan te zien hoe de luchtbellen zich naar het exact geometrische midden van d° zak verplaatsen, leder van hen heeft zijn eigen dagelijkse 'menu' van ongeveer 2500 calo rieën. De Apollo-8 zal niet rechtstreeks naar de maan Met het oog op de komende reis om de maan van drie Amerikaanse astronauten is onze correspondent in Washington, mr H. L. Leffelaar, naar het opleidingscentrum voor ruimtevaarders in Texas en vervolgens naar de lanceerbasis Kaap Kennedy gevlogen om in enkele artikelen een beeld te kunnen geven van deze sensationele gebeurtenis. Doorsnee-tekening van de Apollo-8-capsule. Vertaling van de verklaringen, links boven te beginnen: punt «aar capsule gekoppeld wordt aan vaartuig dat op de maan zal landen. aluminium honingraat-voering aan binnenzijde voor bescherming tegen de grote hitte bij het weer terugkomen in de atmosfeer.» stalen voering. zijvenster. venster «aaruit de astronauten het zicht hebben op het vaartuig waarmee de koppeling tot stand gebracht moet «orden. tussenvoering van staal rechts: paneel waaruit de astronauten btf gevaar kunnen ontsnappen. 1 tweede venster voor koppelingsmanoeuvre. schieten maar eerst twee omwentelingen om de aarde maken, die ieder anderhalf uur duren, op een hoogte van 189 kilometer. Gedurende deze periode zullen alle vitale onderdelen gecontroleerd worden en mochten er defecten zijn, dan zullen de astro nauten opdracht krijgen naar de aarde terug te keren. Voo de doorreis naar de maan worden de motoren van de d de sectie opnieuw gestart. Met het ont wikkelde momentum zal de ra een snelheid van ruim 35.000 kilometer per uur de aantrekkings kracht var. de aarde cloorb eken en koers zetten naar de maan. Zesenzestig uur na de start van Cape Kennedy zullen de astronauten door hun vensters de maan als een kolossaal oppervlak voor zich zien, ogenschijnlijk dichtbij, maar d. n nog steeds 85 kilo meter van hen verwijderd. Een com1 natie van de aantrekkingskracht van de maan en het gedurende 246 seconden afremmen van de capsule door middel van de motoren, zal het vaartuig in een omwenteling om de maan plaatsen. Iedere baan om de maan zal twee uur duren. Ge durende 45 minuten, wanneer de astronauten zich aan de .achterkant' van de maan bevinden zal al het contact met de aarde verbroken zijn. In de twintig uur die zij cirkelend om de maan door brengen, zullen de astronauten die achterzijde van de maan fotograferen en filmen voor een directe kleurentelevisie-uitzending naar de aarde Maar hun belangrijkste taak zal bestaan uit het bestuderen van de vijf mogelijke landingsplaatsen voor de apollo-10 Na tien banen om de maan breekt het meest kri tieke ogenblik van hun spectaculaire reis aan wan neer de motoren opnieuw gestart moeten worden om de aantrekkingskraclvan de maan te ontsnap pen. Een defect op dit ogenblik kan betekenen dat zij gedoemd zijn in een elips om de maan te blijven draaien, of om op het maanoppervlak neer te stor ten. Om de kansen hierop tot het minimum terug te brengen, zijn alle essentiële onderdelen van deze motor in duplicaat aangebracht. De terugreis naar de aarde zal 57 uur duren, waarbij de capsule de atmosfeer onder een hoek van onge veer 6 graden zal binnenstormen om in de Stille Oceaan uil het onzichtbare niets in de nacht te landen. ,Van de oudste tijden af is de mens geïntrigeerd ge weest door het firmament boven zijn wereld', zegt de automatische stem in een visuele presentatie in het bemande ruimtevaartcentrum van Houston. Het beeld dat bij deze zin op het doek wordt geprojec teerd is dat van een herder in de velden van Beth lehem, die zijn blik op een glanzende ster heeft ge richt. Dit beeld zou de dag na kerst als Frank Bor- man, James Lovell en William Anderson veilig zijn teruggekeerdeen extra dimensie hebben gekregen. KAAP KENNEDY - Florida - Omstreeks zes uur in de middag zitten gewoonlijk drie mannen aan de bar van de ,Piperspub' in het Holiday Inn-hotel van Cocoa Beach. De barkeeper bejegent hen met het speciale «oort respect dat kroegbazen alleen hebben voor vaste klanten die, hoewel zij zich niet familiair laten be handelen, het aanzien van de zaak verhogen. Want deze drie mannen zijn de astronauten die straks met de Apollo-8 de spectaculaire retourvlucht naar de maan zullen maken. Frank Borman, James Lovell en William Anderson bevinden zich sinds een paar weken op Kaap Kennedy. Iedere dag rijden ze de vijftien kilometer van hun hotel naar De Kaap en brengen er de dag door met voorbereidingen van hun vlucht. Ze confereren met de technici die belast zijn met de start van de raket, ze zitten urenlang geconcentreerd in een donkere hal waar de vlucht naar de maan wordt nage bootst, en tenslotte brengen ze evenvele uren door in hun 25 kilo wegende wit zilveren ruimtevaartpakken voor repe tities en generale repetities in de capsule bovenop de spits van de rakel Iedere handeling die zij vandaag en de komende dagen moeten verrichten, hebben zij honderden malen geoefend. Ondanks de wetmatige discipline van hun bestaan, zijn ze verrassend informeel en weinig zelfbewust Ze geven de voorkeur aan gelijke burgerkleding: een sporthemd met korte mouwen en een makkelijke broek- Daarmee verschijnen ze in restaurants en op vergaderingen. Over hun werk zijn ze onderling allang uitgepraat en als goede technici die niet op de dingen vooruitlopen, speculeren zij ook niet over wat hen te wachten staat. Kaap Kennedy is het nationale startblok voor de hemel. Het is een gebied van ongeveer 40000 hectare, waar het enige dat nog aan de andere wereld doet denken, het vervallen houten winkeltje van de kruidenier Merrifeld is, die sinds zijn zaak door de regering werd opgekocht al jaren elders handel drijft Het is een moerassige streek met veel vogels, ratelslangen en kleine krokodillen Er zijn bomen, het slootwater langs de wegen is brak en alles wat zich boven de struiken verheft zijn raketten, lanceer- torens, of de zwart/wit geschilderde vuurtoren die zoveel gemeen heeft met de vorm van een raket, dat toeschouwers in de eerste jaren van Amerika's flirtatie met het heelal, vaak geduldig bleven wachten totdat het langwerpige licht baken zou worden afgevuurd. APOLLO 8 De Apollo-8, zo goed als klaar voor zijn lancering op 21 december, staat op platvorm 39, driehonderd meter van de zee Alles er omheen, auto's, de gigantische bollen waarin vloeibare zuurstof is opgeslagen, de mensen, worden door zijn aanwezigheid teruggebracht tot de grootte van mieren Het verstand dat zich wil bezinnen op wat hier gebeurt, stokt en geeft zich over aan verbijstering. De Saturnus-5-raket die de Apollocapsule naar de maan zal brengen, is 110 meter hoog en weegt bijna drie miljoen kilo gram Van dit gewicht wordt 95 procent in beslag genomen door brandstof die 96 trein-tankwagons zou kunnen vullen. De tanks waarin de brandstof voor de eerste etappe van de vlucht, waarbij in twee en halve minuut een hoogte van 6'! kilometer moet worden bereikt met een snelheid van 9600 kilometer per uur, zijn groot genoeg om drie verhuiswagens er naast elkaar in te laten parkeren. Het brandstofverbruik van de Saturnus gedurende de eerste 150 seconden van de lancering is niet minder dan 15 ton per seconde. De eerste sectie met de startmotoren wordt op 64 kilometer hoogte afgestoten, waarna de tweede sectie de capsule tot een hoogte moet brengen van 190 kilometer met een snelheid van 22.000 kilometer per uur. Daarna wordt ook deze afdeling losgestoten en neemt de derde sectie het v/erk over. Van deze laatste sectie hangt het leven van de astronauten af. Wanneer de. motoren op het kritieke ogen blik weigeren, zullen zij de aantrekkingskracht van de maan (die 1/6 minder is dan.die van de aarde) niet kunnen ont snappen en gedoemd zijn er een eeuwig rondcirkelende kunstmatige sateliet van te worden. Om deze reden heeft de fysicus Dr. Ralph Lapp, die een groot aandeel in de con structie van de H-bom had, de vlucht van Apollo-8 onver antwoord genoemd, zolang er geen tweede raket klaar staat om de in het heelal gestrande bemanning te redden of in leven te houden PLATFORM Platform 39, waarvan de Saturnusraket zich zal verheffen, is een in de grond gegraven gebouw De raket staat er boven een ,vuurgeul' van 20 meter diep en 50 meter lang De wanden ervan bestaan uit speciaal verharde baksteen, waarover tijdens de lancering, wanneer de motoren van de eerste sectie hun bulderende zee' van vlammen braken, ter afkoeling miljoenen liters water worden uitgestort. Aan de uiteinden van de vuurgeul zijn omhooglopende betonnen hellingen aangebracht die de vlammen niet zijwaarts het land op, maar de lucht in moeten stoten Sinds de dood van de drie astronauten in januari 1967, toen hun Apollocapsule van binnen verbrandde, hebben technici een ontvluchtingssysteem uitgedacht dat de ruimtevaarders binnen enkele seconden in staat moet stellen hun vaartuig te verlaten. Het ontvluchtingspaneel' werd groter gemaakt en aan de grendels werd speciale aandacht besteed. Ze kosten ruim duizend dollar per stuk. Mochten de astronauten hier gebruik van moeten maken wanneer zij zich bovenop de startklare raket bevinden, zul len zij vanuit het luik, aegespt in een draagharnas, langs een kabel naar beneden bunnen schieten. Deze kabel eindigt in een vertrek, onder in het ondergrondse gebouw naar de vaargeul, waarvan de vloer is bedekt met een golvende massa van schuimplastic. Tijdens de start van de raket be vinden zich artsen in deze kamer die eerste hulp kunnen bieden. Mocht de raket exploderen en de miljoenen liters brandstof vlam vatten, dan kunnen de mannen, wanneer zij niet verder kunnen komen dan deze reddingskamer, hef er vier dagen uithouden met de erin opgeslagen hoeveelheid voedsel en medicijnen. Een speciale ,rode' telefoonlijn ver bindt hen met de controlekamer van het Apolloproject. Deze controlekamer, de .afvuurkamer' genoemd, bevindt zich in een zijvleugel van een 53 verdiepingen hoog gebouw waarin de raketonderdelen op elkaar gezet en samenge voegd worden. Voor het geval dat de tientallen computers (waarvan ieder een aantal van de acht miljoen onderdelen van de raket controleert) in de .afvuurkamer" defect raken en bij de start uitvallen, staan twee andere en identieke kamers klaar om het werk over te nemen. Al deze kamers zijn bij een lancering volledig bemand. NASSAU BAY, Texas. Op de vele malen wit-gekalkte muur van het toilet van het restaurant Flintlock inn' is een mededeling gekerfd die Amerika en het heelal bondig samenvoegt. Er staat: ,(e mc2) plus 10 LBJ inflatie.' Het is een formule die nergens anders op de muur boven een urinoir kan staan. Want het is hier in Nassau Bay, vijfen twintig kilometer ten zuiden van Houston, dat Amerika ver boven zich zelf, boven het geweld van zijn steden, uitreikt naar de hemel. Hier is het bemande ruimtevaart centrum gevestigd. De bemanning van de Apollo-8 (van rechts naar links): I'rank Borman, James A. Lovell, William A. Anders. Nassau Bay is niet meer dan een reeks benzinestations en fantasieloze motels aan weerszijden van Nasa-road, die enkele kilometers verder dood loopt op de drassige kust langs de Golf van Mexico, die nier de Baai van Galve ston heet. In deze omgeving, die de sporen verraadt van koortsachtige nieuwbouw, wonen Amerika's astro nauten in comfortabele, maar nauwe lijks overdadige bungalowachtige hui zen. Hun kinderen gaan naar school in gebouwen die nog nooit in de scha duw van bomen hebben gestaan, want de aanplant is jong. Hun vrou wen winkelen in centra die met hun verdiepingloze supermarkets en drug stores niet omhoog reiken, maar zij waarts de vlakten in. En toch, waar niet lang geleden cow boys en veedieven de vlakke prairies van Texas regeerden, regeert nu de koude precisie van fysici en techno logen die hun blik niet op de horizon, maar op de planeten hebben geves tigd. Hun domein is een betrekkelijk klein complex van gebouwen, die door hun eendere vormgeving alleen van elkaar verschillen in grootte. Ze zijn lichtgrijs geverfd met donkerder grijze vlakken en staan op gazons van stug, hard gras, Een enkel wachthuisje blokkeert de in rit naar het bemande ruimtevaart cen trum en de controle is verrassend in formeel, niet meer dan een check van de lijst met namen van bezoekers die verwacht worden. Contrasterend met Amerika's voorliefde voor reclame borden, richtingaangevers, aanwijzing en uitleg, is het gebouwencomplex ver warrend anoniem. Geen der con structies verraadt zijn identiteit. De bezoeker bevindt zich onverwacht in het aardse voorportaal van de hemel ruimte Dit bemande ruimtevaartcentrum is één van vier zulke voorportalen De andere zijn het Kennedy Space Center op Kaap Kennedy in Florida, het nationale startblok voor de hemel, het Marshall Space Flight Center in Huntington, Alabama, waar de raketten die de be mande capsules vervoeren, worden uitgedacht en vervaardigd en het Goddard Communications Center in het plaatsje Goddard in Maryland, waar de miljoenen gegevens, signalen, en ook het gekeuvel van de astronau ten wordt opgevangen en doorge geven. En hoewel geen van deze af delingen zonder de ander zou kunnen bestaan, is de onderlinge concurrentie en trots niet minder dan die tussen nationale voetbalclubs. ,Goed', zegt een technicus van het Texas Centrum, ,op De Kaarp (Kennedy) mogen ze de vogel dan wel lanceren, maar als hij één meter van de grond af is, dan is het onze raket, en vanaf dat ogenblik heeft de Kaap niets meer te vertellen.' Het doet de technici van de Kaap geen plezier dit te moeten beamen. Wanneer vandaag, zaterdag 21 december, de Apollo 8 die ene m-- ter van zijn vlucht van bijna een mi! joen kilometer heeft afgelegd, neem: hef in tientallen computers verpakte brein van deze fabuleuze vaart alle contact met de astronauten en alle ver antwoordelijkheid over. Hersenpan De hersenpan voor dit brein is een van het daglicht afgesloten kamer in het midden van een van «de anonieme ge bouwen. Bij het betreden ervan maakt een automatisch heen en weer be wegende drempelschuier de schoen zolen van iedere bezoeker stofvrij, om de klinische atmosfeer waarin de com puters hun werk moeten doen, niet te verontreinigen. De kamer li|kt op een breed en ondiep bioscoop-theater waar in plaats van stoelen, rijen con tact- en controle-consoles staan, ieder voorzien van een klein televisiescherm waarop de gewenste gegevens en in structies worden geprojecteerd, ieder uitgerust met tientallen knoppen scha kelaars. Aan een met een rode band geschilderde console zit de lijfarts van de astronauten. Op zijn scnerm krijgt hij geli|ktijdig de hartklop-dia grammen van de drie ruimtevaarders te zien. Vooraan in hef midden zit tij dens de vlucht een collega-astronaut, die in mondeling contact staat met de capsule. Men heeft er geen communi catie-expert voor genomen om het con tact persoonlijk en informeel te houden. Waar zich in een bioscoop het doek bevindt, is hier een langwerpig scherm, hoog aan de muur, drie meier lang en ongeveer anderhalve meter hoog Links daarop staat de aarde afge beeld, rechts de maan. Van seconde tot seconde is dit het venster op het heelal en op het traject dat de Apollo-8 op zijn buitenwereldse vaart aflegt. Op de donkere achtergrond is de capsule, tergend langzaam voort bewegend, waar te nemen als een lichfrose vlek die door middel van gegevens, binnenkomende bij de drie volg-stations elders in de wereld (in Goldstone, Californië, Madrid en Can berra), per computer op de millimeter nauwkeurig wordt verplaatst Tijdens de jacht door de ruimte wordt deze duister verlichte kamer, waar de oplichtende televisieschermen het hel derste schijnsel verspreiden, een ver trek buiten de wereld. Het menselijk verstand concentreert zich op een punt, honderdduizenden kilometers buiten de dampkring. De menselijke stem die hier ontvangen wordt, ver wijdert zich met iedere lettergreep honderden meters verder de kosmos Opleidingscentrum Deze uren waarin de wereld zich ver plaatst in het lot van drie medemen sen, zijn de laatste van honderden et malen waarin het bemande ruimte vaart-centrum zich voorbereidde op de vlucht Voordat zij in de laatste fase voor hun vertrek naar Kaap Kennedy vertrekken, brengen de astronauten in Texas hun opleidingstijd door in de andere gebouwen van dit complex leder van hen zit in totaal een duizend uur in een nagebootste capsule, waar in het oriêntafievermogen wordt uit geschakeld door volledige afsluiting van de buitenwereld. Hierin ontvangen zij instructies om bepaalde manoeuvres te volbrengen die zij in de ruimte moeten uitvoeren. Experts volgen hun verrichtingen op een televisiescherm. In een ara<?- gebouw leren zij hoe zij hun capsule moeten koppelen met een ander ruimtevaartuig. Om hier de il lusie van echtheid te vervolmaken is de stellage waarop de namaak-cap- sule is bevestigd, door middel van luchtdruk in een zwevende toestand gebracht zodat ook het geluid van het een en weer glijden langs de rail wegvalt. Hef hoge vertrek is bovendien van linnen zwart geverfd. Elders, in een rond, met zwaar beton gefundeerd gebouw bevindt zich de centrifuge. Hef is een aan een lange arm bevestigde grote stalen bol die ruimte biedt aan één persoon. Hiermee wordt het effect bereikt van de toenemende zwaarte kracht die de astronauten ondervinden wanneer zij in hun Apollo-capsule door de saturnus raket van de aarde worden afgerukt. De centrifuge werd onlangs ook voor medische doeleinden gebruikt, toen een man met een kogel in zijn schedel niet meer te opereren was, omdat het lood zich aan het ver plaatsen was in de richting van een kritiek deel van de hersenen. Hij werd in de centrifuge rondgeslingerd, waarbii de kogel zich naar de minder gevaarlijke buitenkant van de hersenen werkte Tenslotte is er het quarantaine-station waar de astronauten die straks de maan zullen betreden, zestien dagen na hun terugkeer geïsoleerd zuflen blijven om te voorkomen dat zij even tueel van de maan meegebracht voor de aarde dodelijke bacteiieën kunnen verspreiden. Zij zullen na hun landing in de oceaan hun capsule niet eerder mogen verlaten, dan nadat het aan boord is gebracht van het vliegdek- schip en gekoppeld is aan een lange gesteriliseerde tunnel, die eindigt in een container. In deze container, waarin zien enkele artsen zullen be vinden. worden zij vergezeld en over gebracht naar Texas om dan nog ruim twee weken in het quarantaine-station door te brengen, voordat zij de buiten wereld mogen betreden. Die wereld is de wereld van het be mande ruimtevaart centrum in Nassau Bay waar de volle maan op heldere nachten boven de prairie geen roman tiek meer ontlokt, maar koele calcu latie. CREW HA7CM A'-WDGW RENDEZVOUS WINDOW üCitVMtC, HATCH bOttOED AtUtót«u« HONEYCOMB UMF.fi STRUCTURE ;SI0f. V/IHDOW RENDEZVOUS V» 11(007/ ÖfiAZEO STAINLESS STf f -.. HONEYCOMB HF AT SHSFiLD SUBSTRUCTURE BRAZED STAINLESS STEEL HONEYCOMB HEAT SHIELD SUBSTRUCTURE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15