STARTSCHOT IN ZEELAND VOOR 3753 WIELRENNERS -STOPPER- .308.- .265.- .205.- .276.- .598.- NIET MINDER DAN 100 WEDSTRIJDEN Sport op radio en TV Hoogste prijs toto naar Tilburg De Roo in dopingzaak vrijgesproken Kerstcross Middelkamp COUREURS BELEEFDEN UITSTEKEND SEIZOEN de mooiste vlieg vakantie uit de mooiste Magneet viiegvakantie- gids69met talloze kleurfoto's ^Sf- DE MAGNEET AMATEURS NIEUWELINGEN ADSPIRANTEN PRESTATIES T0PRENNER TRIO BRONKERS DOET NIET MEE BIJ FC TWENTE KWART MILJOEN VOOR WINNAAR SP0RTT0T0 PRIEM DAMES spon Kampioenschap van Zeeland hometrainers ZATERDAG GEEN VOETBAL AFORISME VOETBALLER VAN HET JAAR STRAUSS VAN SARAJEVO 18.000 DOLLAR DOEM DER BELGEN WUAGSF ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 (ADVERTENTIE) 10-13-15-22 dagen Gardameer treinreizen 10-17 dagen Imst/Tirol ^5vB<",aa9 l .raag an l derai»9i^ 2. tot M6CC-J733I - Doti Koktortorwt J. tol. 04100-0129 - Tllborg. Heuvelring 49. tel. 04250-34999 VLISSINGEN Schril contrast in het (Zeeuwse) wielrennen voor dames: in Sint-Maartensdijk kwam een sterk, internatio naal veld stryden om de erepalm Boschkapelle in Zeeuvvsch- Vlaanderen zag één dame aan de start komen (Heieen Boeije uit Groede) die haar reglementaire rondje reed om zo winna res te worden... Dit drama-in-zakformaat kreeg vreemd ge noeg geen gevolgen: vele dames hadden voor de koers in Boschkapelle ingeschreven maar werden niet gestraft toen ze niet kwamen opdagen. Dat was een van de opmerkelijkste zaken uit het wielersei- zoen 1968, voor de Zeeuwse wielersport zonder twijfel een uitstekend jaar. Er werden niet minder dan 100 wielerwed strijden in deze provincie gehouden waarvoor 3753 deelnemers aan de start kwamen... De organisatie was meestal uitstekend en de vele premies zorgden voor deze grote opkomst. Er waren in Zeeland dit jaar zes wedstrijden voor dames, hetgeen ook op een doorbraak wijst. Hoogtepunten in het Zeeuwse wieler- seizoen vormden weer de Ronde van M:dden-Zeeland en de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. Eerstgenoemde paste een nieuwe formule toe. in de vorm van een tijdrace op vrijdagavond. De Omloop van Zcetnvsch-Y laanderen, die 5 jaar geleden een wankele start kende, is uitgegroeid tot oen grote in ternationale wedstrijd. Daar de KNWl' in deze periode alle buitenlandse uitzendingen annuleerde, kende deze omloop een ongekend, slerk veld, niet alle Mextco-kandida- ten. Een nieuw evenement vormde de avond-driedaagse in Vlissingen. die na wat organisatorische moeilijkhe den. een zeer groot succes was. Hier mede is Vlissingen na een lange periode te zijn verstoken geweest van de wielersport weer terug op de wielerkalender. Naast de klassieker voor nieuwelin gen de deltarit kwam er nog een najaarsklassleker in de vorm van de Westersehelderit. Bij een dergelij ke voorbereiding kan ileze hijzonder lastige rit uitgroeien tot een van de populairste ritten voor nieuwelingen. De beroepsrenners kwamen 4 keer aan de start, namel jk in Yerseke. Hansweert, Kruiningen en Wede. Yer seke. bracht naast de vele bekende Belgen en Nederlanders ook Anquetil aan de start. Een stunt, die veel pu bliek op de been bracht. Ook Eede pak te de zaken groots aan met Rik van Looy. Walter Godefroot en Herman van Springel, namen, die vooral ook veel zuiderburen naar het pracht ge parcours van Eede lokten. Een naar incident was hier de val van de popu laire, jonge Belg Marcel Maes, die met een gebroken heupbeen 3 maan den naar het ziekenhuis verdween. Veel meer startgelegenheid dan vroe- E;r was er dit jaar voor de amateurs, lefst 35 keer klonk voor hen het startschot. Met een totaal van ls50 renners \va3 er dan ook een uitsteken de bezetting. Na een rustperiode van elf jaar was er nu ook weer «en ion- de van Sas van Gent, dat mot deze wedstrijd wel een uitstekend visite kaartje presenteerde. Ook In Schouwen heef! men de smaal» te pakken. Naast Zierikzee was er nu ook de ronde van Haamstede. Boven dien liggen er reeds gevorderde plan nen om het volgend jaar in de kop van Schouwen liet aantal wedstrijden aanmerkelijk uit te breiden, met na me in het vakantieseizoen. KEES BAL beleefde het meeste j ttier aan zijn overwinning in de W terschelderit voor nieuwelingen. ners bleef enigszins onder de norm van de voorafgaande jaren. De voor naamste oorzaak is ook wel het or ganiseren van twee wedstrijden voor De adspiranten willen nog steeds niet goed van de grond komen. De dee.TTa- me is in feite nog te klein om Tie aantal wedstrijden uit te breiden. Er waren niettemin voor deze groer 20 wedstrijden met een totaal van 425 deelnemers. Nieuwe startgelegenheid vormde de Ronde van Sluis, die ook na een lange rustperiode tot actie kwam. Het aan tal licentiehouders in Zeeland bleef op hetzelfde peil. hetgeen toch enigs zins teleurstellend is. daar men juist een toename verwachtte van adspi ranten. De prestaties van de Zeeuwse renners zijn enigszins achter gebleven bij het vorig jaar. Alleen Cces Priem was een uitschi'cter. Bij de profs Dies Kos ten. Bart Zoet. Rinus Hoogerland. W.rr Dubois. Theo Verschuren en Jo de Roo waren er weinig uitschieters. Theo Verschuren bracht het nog het verste, door Europees kampioen te worden achter de dernies. Jo de Roo, die op nieuw een seizoen kende van veel tegenslag, k%vam dit jaar niet tot een van zijn bekende uitschieters. Zij het dan dat hij in de laatste klassieker (Ronde van Lombard!je) opnieuw zijn grote klasse toonde. Tot ae regelma tige prijsrijders behoorde Dies Kosten, die in de vele wedstrijden ruimschoots aan zijn trekken kwam. Ook Rinus Hoogerland kwam regelmatig in de wed uitslagen voor. zonder zich op het voorplan te rijden. Bart Zoet (in hei. begin van het seizoen lang onder doktersbehandeling) behaalde niet het niveau van vorig jaar. toen hij in vele wedstrijden excelleerde Zijn gevreesde spurt boette dit jaar veel van zijn scherpte in. Een uitgesproken slecht seizoen had de jonge prof Wiin Dubois. Ooc hij was meer onder doktersbehandeling dan op de racefiets. Tegen het eind van het seizoen kwam met de gene zing ook het zelfvertrouwen enigs zins terug. Bij de amateurs was Cees Rentmees ter onze enige toprenner. Lange tijd behoorde hij tot de selectieploeg van Mexico. Maar op het beslissende mo ment was een kleine inzinking er de oorzaak van dat hij buiten de ploeg werd gehouden. Cees. die een zwaar seizoen achter de rug heeft, (deelna me aan nagenoeg alle klassiekers) heeft nog eens z.jn uiterste best ge daan. om met een overwinning in de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen af- s heid te nemen van zijn amateur- status. maar deze poging faalde. Charles de Smit (eerste jaars ama teur) heeft niet aan de gestelde ver wachting voldaan. Zijn kleine 30 over winningen in het vorig seizoen bij de nieuwelingen deden verwachten dat hij dit jaar door zou stoten naai de top van de amateurs. Opnieuw blijkt dat de overgang van nieuwe ling naar amateur niet voor een ieder gel ijlt is Naast klasse moet men ook kunnen beschikken over vertrouwen en doorzei (ingsvermogen. Niettemin zal ook Charles de Smit na zijn eerste jaar ervaring, het komende seizoen meer van zich" laten horen. Uitgesproken slecht waren de pres taties van het Kriiining.se trio Theo Schouwcnaar. Co Bink en Tonnie Slroo- snijdcr, Ook zij behoorden tot de top van de Zeeuwse nieuwelingen, die een plaats kregen in de ploeg van Trico- Xohle. F)e meerdere kilometers, het juiste gebruik van het versnellmgs- apparaat en een serieuze voorberei ding lu bben deze knapen zeker parten gespeeld. Eerste jaars amateurs Ab Klnaysens en Guido Paridaen kwamen tot betere prestaties, zonder ook door te kunnen stoten naar de top. se nieuwelingen. Betere pi'estaties leverde onder meer Peter Klsner. die naast twee avond- zesdaagsen nog diverse andere wed strijden won. Deze klasserijke renner, die ook op de wmterbanen goede pres taties levert, kan echter nog beter. YVim Evertse was een van de regcl- matigste renners van Zeeland. Deze. vonr.il op kracht rijdende. Zienkzee- enaar krijgt volgend jaar een betere kans In de ploeg van Caballero. Goede resultaten behaalde ook Jo- han Hmneman uit I.Tzendijke. Nadat hij in de winter het kampioenschap op de baan van Gent won in de ach tervolging. bleek deze bedrijvigheid zijn forme in het zomerseizoen niet te hebben geschaad. Ko d« Vneze was een van de wissel- valllgste Zeeuwen, die vele goede mo menten afwisselde met slechte uit slagen. Jan de Schipper uit Breskens, die een graag geziene figuur is op de winter- baan, stelde als amateur enigszins te leur. hetgeen voor een belangrijk deel te wijten is aan de militaire dienst. BELLA HAGE uit Sint-Maartensdiik werd voor de derde maal in successie kampioen op de weo btj de dames. CEES RENTMEESTER was Zeelands toprenner bij de amateurs. Hij won on der meer een rit van de driedaagse in Vlissingen. ROTTERDAM (C.PD) Van de vol gende voetbalwedstrijden worden zon dag voor de radio (14.30 uur Hilver-, sum 2) ooggetuigeverslagen of nabe schouwingen gegeven: Feijenoord - Twenthe. ADO - Ajax en MY Y - Te!-] star. Tevens zijn er reportages van het nationaal kampioenschap hiljarten ere- klas driebanden in Arnhem, schaats wedstrijden In Heerenveen en de paar- dekoersen In Hilversum. Op tv zondagavond (19,30 uur Neder land 1beefden van de voetbalwed strijden Feljenoord - Twenthe en ADO -Ajax. Ook zijn er flitsen te zien van de interland volleybalwedstrijd da mes Nederland - Hongarije in Oegst- geest, de interland turnwedstrijd Ne derland - Rijnland (heren), de schaats wedstrijden in Heerenveen en de b:l- iartkampioenschappen ereklasse drie banden. ENSCHEDE (GPD) FC Twente speelt zondag zonder Jan Bronkers. Trainer Rijvers heeft voor de belang rijke wedstrijd tegen Feijenoord de voorkeur gegeven aan Jan Jeuring als centrale verdediger. Herman Hes kamp is. evenals vorige week tegen NEC, In de voorhoede opgesteld. Het moet tenslotte niet worden uitge- sloten geacht, dat Flip Stapper in de tweede helft of zoveel eerder als no-i dig, wordt ingezet. Stapper die mo-1 menteel zeer intensief traint. mag sinds afgelopen maandag voor FC Twente uitkomen. DEN HAAG (ANP) De ene deel nemer. die alle uitslagen van sport- toto 18 goed voorspelde, zal kunnen rekenen op een bruto bedrag van f 256.684.50. De cijfers van sporttoto achttien (ver leden week zondag) zijn: bruto inleg 1.901.366.10. aantal deel nemers 870.676. prijzenbedr. 855 615, eerste prijs: 256.684.50 één melding. Tweede pr.js 171,123 95 meldingen van twaalf goed. dat Is 1801.20 bruto. Derde prijs 256.684,50 1785 meldingen, dat is 144 per kolom. Vierde prijs 171.123 120 meldingen eerste acht: bruto 1426 per kolom. DEN HAAG De heer C. J. van Roov. lid \an de voetbalvereniging Longa uit Tilburg, heeft de hoofdprijs in de sporttoto van vonge week ge wonnen: 256.684.50. ruim een kwart miljoen gulden. Het is de hoogste uit betaling aan één deelnemer in de ge schiedenis van de toto. De heer v. Rooy was de enige die alls dertien resultaten juist voorspelde. Voor de tweede prijs waren 9o gega digden: ieder krijgt 1801.20 gulden. De 1785 winnaars van de derde prijs krijgen elk 144 gulden, de 120 win naars van de vierde prijs elk ƒ1426 guiden. de beste prestaties, maar zijn eind sprint was niet scherp genoeg om vele zegepralen binnen te halen. Wim de Graaf en Nie. Faas bleven In pres taties bij Tony Huyzen aanmerkelijk achter. mijn kwam dit seizoen ook boven de 10 zegepralen. In de vele duels met Priem, moest hij het veelal met en kele centimeters verschil afleggen. Hij zal. indien hij de zaak serieus aan blijft pakken, volgend jaar zeker de opvolger van Cees Priem worden. Ook Cees Bal uit Kwadendamme kwam boven de 10 overwinningen, waarvan zijn overwinning in de klassieker Westersehelderit hem wel de meeste vreugde zal hebben bezorgd. Bal. die no°; een vol jaar bij de nieu welingen blijft rijden, zal de grote concurrent gaan worden van Peter Remijn. Vooral ais hij het komend seizoen wat attenter gaat rijden. Du seizoen miste hij enkele keren door onoplettendheid de goede slag. v, een bijzonder geslaagd seizoen kan ook Toine van de Bunder uit IJzen- dijke terugzien, die dit seizoen diver se overwinningen behaalde. Deze wat stille coureur, met zijn prachtige stijl van rijden, kan beslist het volgend jaar voor een verrassing zorgen. Rinus Remijn. de coureur uit Kwaden damme. die bij de adspiranten tot de top behoorde, heeft minder aan de verwachting voldaan. Niettemin be haalde ook hij enkele mooie overwin ningen. Zeer regelmatig waren ook de prestaties van Frans Kisner. die vooral op het laatst van het seizoen, zijn geluk beproefde ln België. Frans (broer van Peter) zal. indien hij de Zeeuwse wegen niet schuwt, zeker uitgroe en tot een van de beste Zeeuw se nieuwelingen. Bij de adspiranten miste Zeeland dit jaar een uitgesproken toprenner. De kleine Tony Huyzen kwam hier tot Keetïe en Bella Hage zorgden opnieuw dat Zeeland met St-MaartensdIjk re gelmatig in het nieuw» kwam. De for midabele prestatie van Keetie in het wereldkampioenschap spreekt boek delen. De unieke prestatie van Bella om weer kampioene van Nederland te worden, blijft daar niet bij achter. In de schaduw van deze meisjes rijdt Heieen Boeije nit Groede, die dit sei zoen haar debuut maakte als wlel- renster. Dit zeer jonge meisje, dat nog zeer veel moet leren, beschik echter over voldoende doorzettings- Y'ermogen, om nog heel wat verder te komen. horizon toch wel enkele wolken ko men. Het stoppen van Jo de Roo, die mede door zijn uitstekende pres taties, een belangrijk aandeel neeft geleverd In de ontwikkeling van deze sport In Zeeland, is bijzonder jammer. Het ontbreken van een dergelijk fi- men. Naast De Roo gaat ook RInns Hoo gerland stoppen, die duidelijk heeft van voorbereiden en "het leven voor de sport, was voor Y-elen een voorbeeld. Daarnaast is de kans zeer groot dat ook Wim Dubois de flets vaarwel gaat zeggen. Wim, die momenteel werkzaam Is als assistent-bedrijfsleider zal in het voorjaar zijn besluit bepalen. Lichtpunten vormen echter ook weer cle sponsors Trieo-N'ohle en Clarijs, die het seizoen 1969 opnieuw met hun ploegen op de Zeeuwse wegen komen. Een steun welke onmisbaar is gewor den, voor organisatoren i ANTWERPEN (GPD) De tiende kamer van het Antwerpse gerechtshof heeft de Nederlandse profrenner Jo de Roo, vrijgesproken in een dopingzaak. De Zeeuw was beschuldigd van het ln bezit hebben van stimulerende midde len. Gerard Yianen werd wel veroordeeld. Hij kreeg een boete van 2000 franc (150 gulden) en een maand koersverbod in België. Bij De Roo had men decontractyi en soneril aangetroffen. He*, g-.ng vooral om het decontractvl. De Roo had dat op advies van een arts ais slaap middel. In grote hoeveelheden ingenomen kan het schadelijk zijn. Aangezien het preparaat geen stimulerend effect heeft achtte het openbaar ministerie vrijspraak op zijn plaats. De rechtbank was het daarmee eens. Bij Vianen was na de koers in Kapelle actedron aangetroffen in zijn bagage. Vianen gaf eerlijk toe fout te zijn geweest door het middel in zijn auto te hebben. Hij had het in Frankrijk gekregen, maar was niet van plan het te gebruiken, zo voerde hij aan. De rechtbank gaf een lichte straf omdat men zijn eerlijkheid op pnjs stelde. iHWArf SOUBURG Zaterdag 18 januari wordt het clubkampioenschao op ho metrainers van de Zeeuwse wieler club .Theo Middelkamp' gehouden in het clubgebouw van de voetbalver eniging RCS aan de Spoorstraat in Souburg. De wedstrijden (voor da-; mes. amateurs, nieuwelingen en ad spiranten) beginnen om half vijf. De wedstrijden worden gevolgd door een feestavond. Dan zal Jo de Roo. die afscheid heeft genomen van de wielersport, worden" gehuldigd. Ook zullen de prijzen van ae Zeeuwse wie-' lercompetitie worden uitgereikt. VLISSINGEN De Zeeuwse wieler club .Theo Middelkamp' houdt op tweede kerstdag een cross in de dui nen bij Kampenand voor alle catego rieën profs, amateurs, nieuwelin gen en adspiranten). Zoals gewoon lijk komt men weer bijeer. in het wintertrasmngskamp .Duinlust'. De cross begint om elf uur. DEN HAAG 20-12 (ANP) vedstrijden voor de zaterdagamateur- eompetitie zjjn afgelast. Ook voor de afdelingen zal zaterdag niet worden De nnnkonp door Zwolse Boys van de Joegoslaaf Osini Is alleen te vergelijken niet de onwaarschijnlijke contractering van Ko van Dijk door de toneelvereniging ,Ons Genoegen' uit Heerhugowaard. Neemt u mij niet kwalijk dat tk met een aforisme ben begonnen, maar ik zit nog steeds ongelovig naar het bericht te staren dat Ivica Osim een contract heeft gekregen van Zwolse Boys. Manager Schoonden-woerd heeft weliswaar voor de televisie verklaard, dat Oslms verkoopwaarde geschat moet worden op 600.000 gulden, maar Ik vraag me gezien de berichtgeving over deze transfer af, of het wel tot het Nederlandse voetbalpubliek is doorgedrongen wie en wat de Zwolse jongens naar Nederland hebben gehaald. Osim (klem toon op de o van bok, de i wordt uitgesproken als de ie in piet, dus: o s-slemis een van de grootste voetballers ter wereld, hij zou in het wereldelftal hebben gespeeld tegen Brazilië, als hii niet net ge blesseerd was geweest. In JoegoslaY-ië was hij. twee jaar geleden, voetballer van het jaar. een eretitel die het afgelopen jaar door linksbuiten Djajic van Rode Ster werd overgenomen. Maar Djajie tb eveneens een van de grootste voetballers ter wereld, h(j wordt ln leder geval als Europa's beste linksbuiten beschouwd. Osims komst naar Nederland betekent, dat we hier nu twee .voetballers van het jaar' van de laatste tijd uit Joegoslavië in ons midden heb ben, want ook Vasovic, ex-Partizan, droeg deze titel voordat hij naar Ajax kwam. Ik durf rustig te stellen dat met de komst van Osim naar ons land de twee grootste voetballers binnen onze gren zen Cruyff en Osim zijn. Daaronder beweegt zich dan het groepje excellerende voetballers, dat weliswaar tot de internationale mees ters behoort, maar net niet tot de grootmeesters A la Cruyff eu Osim. te weten. Keizer. Vasovic, Groot. Van Beveren. Moulijn. Bouwmeester en Pahlplatz (als dit rijtje u hogelijk irriteert en u er liever Van Hanegem, Kindvall, Rensenbrink, Muller, Nuninga, Tonny van Leeuwen, TsracI en Dick van Dijk voor in de plaats stelt, is mij dat ook best). Ik Yreet niet of u het beseft, maar u kent Osim maar al te goed. In de wedstrjjd tussen het Nederlands en het Joegoslavisch elftal ln Rotterdam waarbij Keizer uit het Y-eld werd gestuurd, scoorde lijj twee doelpunten, als Ik mjj niet vergis. Dat hebt u natuurlijk op de teioY'isie gezien. Maar misschien herinnert u zich hem nog beter uil: de wedstryil Italië-Joegoslavië ln de finale voor (1e Europa cup voor landenteams. Hjj was die Joegoslaaf die door de Italianen met veel. inzicht, na twee minuten al kreupel werd getrapt (een minuut later gebeurde hetzelfde met linksbuiten Djajie, maar die kon weer worden opgelapt), waardoor Iiy als de grote stilstaande weinig meer kon doen dun hallen die hem werden toegespeeld toch nog met groot inzicht naar \-rijstaande medespelers te plaatsen. Ik heb Osim het laatst zien spelen in september, toen ik mij tijdens mjjn vakantie zoniet spoorslags dan toch wel autoslags naar Sa rajevo had begeven om zijn club Zeleznicar (wat spoorwegman betekent) te zien spelen tegen Zagreb. Zeleznicar was toen net van de eerste plaats verdrongen door stadgenoot Sarajevo. Osim (wiens naam .behalve' betekent, het is jammer dat Ivica niet .alles' betekent, misschien is het ook aardig te weten, dat hij met nummer 8 speelt, welk getal in het Servo-Lroatlscli ,osam' heet) was in die wedstrijd niel. bijster op dreef, hij deed het een beetje kalm aan, mede waardoor Zagreb met 1-2 kon winnen. Ik heb hem zoeven met Cruyff vergeleken, maar dat geldt alleen voor zijn klasse, niet voor zijn speltype. Osim is een lange speler, een soort kruising tus sen Kuppen en Bosveld, maar voor het overige ljjkt hjj me, qua speltype, het best te vergelijken met Abe Lenstra. Geen draver, zoals Cruyff of Wilkes, maar een man die met de bal aan zijn voeten zich langs drie, vier tegenstanders wringt, op een manier dat je je afvraagt waarom zij hem niet eenvoudig de bal afpakken, maar cle praktijk wijst nu eenmaal uit dat zij steeds misgrijpen. Hij paart de uitschuifbaire benen van Van Schijndel (oudere lezers nog welbekend als SVV-halfspeler), aan een verbluffende schijnbewe- gingsrepertoire, en een ongeëvenaard cratief voetbaltnstinct, waar door hij steeds iets anders met de bal doet dan je verwacht, maai er wel steeds spelers plotseling vrij blijken te staan. Daa.r komt bij. dat hij zelf ook over een uitstekend, strak schot beschikt. Ik heb van mijn vakantie een aantal sportbladen meegenomen uit Joego slavië. en ik heb ze even voor u uitgevlooid op Osim. Hij wordt de Strauss van Sarajevo' en .Magneet voor het publiek' genoemd. De kop lioven een wedstrijdverslag luidt: .Brandende fakkels voor Osim'. Een geïnterviewde debutant-international noemt als de grote drie van liet hedendaagse Joegoslavische Y-oetbal: Osim. Djajic en Holzer (overigens de man die door Keizer werd nagetrapt...). Op 16 september zegt zijn trainer Ribar: .Oslrn is in de vorm van zijn leven! Hij heeft zijn wijze van spelen enigszins veranderd: hij speelt nog even attractief, maar is nu ook veel nuttiger, voetbalt rationeler Ik weet het niet of het er vandaag ten volle uit komt, maar ik her haal dat hii de laatste wedstrijden fenomenaal gespeeld heeft'. In alle wedstrijdverslagen leest men hoe Osim. ook als hij door de verslaggever niet hoger gewaardeerd wordt dan met het rap portcijfer 6. cén of twee keer per wedstrijd zorgde voor een pass of manoeuvre die er oorzaak van was dat een van zijn medespelers de bal maar Y-oor het inschieten had. Wat dat betreft lijkt hij ook op Pleter Keizer, die periodes van onnut ef schijnbaar ongeïnteresseerd spel kan laten volgen door een manoeuvre die voor een keerpunt ln de wedstrijd zorgt. Laat ik besluiten met JoegoslaYië-Fin land op 25 september In Bel grado gespeeld als kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioen schap van 1970. Joegoslavië won met 9-1.... Osim kreeg het rap portcijfer 8. Hjj maakte zelf slechts één doelpunt, maar had een groot aandeel in talrijke andere. Ik citeer nit het \-erslag: .Toen begon de lange, blonde Osim zich ermee te bemoeien. Hij toverde de toeschouwers ln enkele minuten een ware show voor, ging zijn tegenstanders voorbij zoals hij wielde, niemand kon hem de bal afnemen. Petkovlc en Djajic speelde hij de bal toe, zodat zij slechts voor het inschieten hadden, maar desalniettemin slaagden zij daar niet ln'. ,In de derde minuut na de rust passeerde Osim \-jjf, zes spelers van de Finse achterhoede, maar op het laatste moment werd hij toch nog gestopt'. - ,Osim kreeg de bal op de rechter vleugel toegespeeld. Dat was de gelegenheid voor de langbenige grootmeester om iets .concreets' te verrichten. Osim maakte een schijnbeweging alsof hij van plan was op dool te schieten, passeer de echter een tegenstander, daarna nog een tegenstander, om ver volgens op de van hem bekende, nonchalante YYÏjde de bal tn de rechterbenedenhoek te schieten'. Inmiddels lees ik in .Sportske Novosti' vaft 16 december dat Osim voor zijn zes maanden lange dienstbetrekking bij .Zwolse Boys' (zoals de krant hardnekkig schrijft) 48.000 dollar heeft gekregen Dat, en het feit dat men zoveel moeite voor hem heeft gedaan Osim vertelt dat de manager enkele keren en zelfs de voorzittei van Zwolse Boys een keer naar Sarajevo is gekomen), heeft voor hem de doorslag gegeven. Na die zes maanden zal hij vrij man zijn, en Ajax heeft hem al aanlokkelijke voorstellen gedaan. Hel doet hem leed van zijn club te scheiden (hij was tien jaar lid), maar hij voorziet wel dat hij te enigertijd weer bij de .blauwen' zal meespelen. Hij weet nog niet. hoe hij het geld met Zeleznicar zal delen. Misschien geeft hij wel alles aan zijn club. zegt hij. Het blijft toch ,in de familie'. Overigens is Ivica Osim nog steeds niet de oude. Op de vraag hoe de genezing vordert (hij heeft een menis cusoperatie ondergaan), zegt hij: ,lk voer iedere dag onder toe zicht van een dokter de voorgeschreven oefeningen uit ln een zwembassin. Zowel de artsen als ik zijn tevreden over de vooruit gang, die voor mijn gevoel dagelijks merkbaar is. Vandaag of morgen zal ik alweer langzaam aan met de bal gaan oefenen'. Ik weet niet wat dat is met die Belgen. Altijd liggen ze op kop, maar dan worden ze op het laatste nippertje toch weer achterhaald. Vorige week gebeurde dat de twee Belgische koplopers ln de Lon- den-Sydneyrace. die respectievelijk van de weg afraakten en in bot sing kwamen met een tegenligger. Vorig jaar snoepte Jan Janssen op het allerlaatste nippertje de tourzege af van Herman van Springel, in 1962 eindigde Plankaert als tweede in de tour achter Anquetil, in 1957 werd de Belg Janssens twee achter (alweer) An quetil, in 1955 eindigde Brankart als tweede achter Bobet, in 1952 werd Stan Ockers tweede achter Coppi. in 1950 werd dezelfde Ockers tweede achter Kubler en in 1948 eindigde Schotte als tweede achter Bartali. En daarmee zijn we er nog niet. Wie kwam. in 194S bij de Olympische Spelen in Londen, als eerste na 40 km het stadion binnen en dreigde- de marathon te winnen? De Belg Etienne Gailly. En wie won? De Argentijn Cabrora. Zo gaat het nu a! jaren. De enige keer dat bij mijn weten het harde lot zich even vergiste, dat wil zeggen te kort schoot in zijn timing, was ook in Londen in 1948. Het was toen de bedoeling dat Gaston Reiff op de 5000 meter vlak voor de finish nog voorbij zou worden gelopen door de achtervolgende Zatopek. hij voelde de stoom van de loko- motief al ln zijn nek, maar desondanks wist hij slechts tweetieDde seconde voorsprong als eerste te eindigen Vermoedelijk zou her- Ijking van de baan hebben uitgewezen, dat hij enkele meters te kort was... Tenslotte vraagt u zich natuurlijk af, waarom ik niets over de zesdaagse in de nieuwe RAI heb geschreven. Om u de waarheid le zeggen: ik ben er niet geweest. Was ik te lui, vond in het te ver weg? Nee, ik kijk nu even uit mijn raam. en wat zie Ik: de nieuwe RAI! Wij zijn buren. Maar weet u wat het is: als je het eenmaal gezien hebt, heb Je het ook voor altijd gezien. Een zesdaagse is net zoiets als die tclevisieklok: het is echt wel leuk om te zien hoe de «econdenwjjzer ronddraait, maar het Is natuurlijk wel altijd het zelfde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 11