Koning en koningin accentueerden historische dag voor Vlaanderen Machtig konvooi opende kanaal Terneuzen-Gent De historie op de voet gevolgd.... ZWART-GEEL-ROOD EN R00D-WIT- BLAUW IN FEESTELIJK GENT VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COUlXNY TERNEUZEN-GENT Een machtig, indrukwekkend en kilometers lang konvooi voer donderdag kort na de middag vanaf de nieuwe zeesluis in Sifferdok te Gent, onderweg Terneuzen naar het Schepen toegezwaaid en nagestaard door enkele duizenden Neder landers en Belgen. De gepa- voiseerde schepen in het kon vooi maakten een feestelijke indruk. Het konvooi werd geopend door de fonkelnieuwe en juist woensdag officieel in gebruik gestelde ,RP 10' van de rijks politie te water. Daarachter volgde de RP 24'. Op deze pohtieboten volgden de .losse' sleepboten .Jean Claude Ger ling en .Zeeland', en daarach ter weer de twee Belgische mijnenvegers .Knokke' en .Charleroi' en hun twee soort genoten van Nederlandse na tionaliteit de .Borculo' en de .Bolsward.' Na de vier oor logsbodems volgde de veerboot .Prinses Margriet' met aan boord koningin Juliana, ko ning Boudewijn, Nederlandse en Belgische ministers en enkele honderden genodigden De eer ste koopvaarder van boven de 10.000 ton die gisteren gebruik maakte van het verruimde scheepvaartkanaal, was de 24.624 brt grote tanker Texa- xo Ghent" die op zijn tocht door het kanaal werd bijgestaan door vier sleepboten, namelijk vóór de .Holland' en de .Pipsy Letzer' en achter hem door de .Lucille Gerling' en de .Pres. Gerling.' Daarachter opnieuw een .losse' boot, de .Beveland.' terwijl het lange konvooi werd besloten door de ,D. G. Harm- sen.' Ook voeren in het kon vooi mee de ,RP 64" en de .RP 25.' Tweede pacificatie van Gent', samenwerkingsverdrag op niveau (Van een onzer redacteuren) GENT De hoofdstad van Oost-Vlaanderen had donderdag alle reden om de vlag uit te steken: de opening van het kanaal bracht de tweede voornaamste haven van België een stapje dichter bij Antwerpen en de naam van de stad kan voortaan met nog meer trots worden genoemd. Gent heeft er echter geen al te uitbundig feest van gemaakt. Slechts enkele honderden mensen trotseerden een uurtje koninklijke kou vlak in de buurt van het stadhuis, waar koningin Juliana en koning Boudewijn uit een en dezelfde auto stapten na een korte, nog geen half uur durende rondrit door de stad De hofauto was overigens voor de gelegenheid voorzien van twee konin klijke standaards en met de beleefd wuivende toeschouwers en de tradi tiegetrouw luidkeels zingende school kinderen was de verbroedering tus sen noorder- en zuiderburen com pleet. waaraan voor de goede orde dient te worden toegevoegd dat de Belgische wapenspreuk .Eendracht maakt macht' soepeler van toepas sing was op deze .samenwerkingsdag' dan de Nederlandse .Ik zal handha ven'. De beide vorsten waren om precies drie uur in het Sifferdok te Gent aangekomen en hadden dit dok met niets meer dan die aankomst ook maar meteen officieel in gebruik gesteld. De rondrit door het juweel van een stad dat Gent is, eindigde onder de hoge vlaggen van de Sint TERNEUZEN-GENT Een beeld van de drukte tanga liet nieuwe kanaal T erneuzen- Gent. De foto is genomen aan boord van de Prinses Mar griet? die de eerste vaart door het kanaal maakte (Foto PZC) GENT Een overzicht van de grote drukte in de pacificatie- zaal van het Gentse stadhuis. Foto PZC Baaf, de Sint Niklaastoren en het beroemde Belfort en vóór het met veel dieprood fluweel en televisiemen sen beklede bordes van het stadhuis waar de schepenen van de stad ter begroeting aanwezig waren. Intussen ging het gewone leven van Gent door: in alle winkelstraten klonken de allerbekendste en meest vreemde kerstliedjes ,die in Gent behalve met devotie ook met negotie te maken hebben. Gulden boek steld hun handtekening te zetten on der een alleszins fraaie met veel goud versierde tekening van een reuzenschip dat zich een weg zoekt tussen alles wat Gent aan middel eeuwse gebouwen kan laten zien. Koningin Juliana onderhield zich met burgemeester Claeys, terwjjl koning Boudewjjn In diepgaand gesprek was met Zeeland» commissaris mr J. van Aartsen, met zyn collega R.de Kin der, de gouverneur des konings van Oost-Vlaanderen, de eerste bestuur ders in het gevolg. In de kommissiekamer van het ge deeltelijk gothisch, gedeeltelijk ln Renaissancestijl gebouwde stadhuis tekenden koning en koningin na gar derobe en toilet het Gulden Boek van de Stad Gent. Tijdens de kennismaking met de 75-jarige burgemeester Em. Claeys (gedurende meer dan twintig volle jaren een geducht voorvechter van het kanaal) dreigde de tot dan toe gesmeerd lopende organisatie even in het gedrang te komen. De kommissïekamer, die volgens het draaiboek voor met meer dan twaalf personen toegankelijk zou zijn. werd overstroomd door het nogal gro te officiële gezelschap. Minister pre sident De Jong zette zich meteen met zijn Belgische collega professor Gaston Eyskens voor een conferentie der .kleine twee' aan tafel maar moest dit klaarblijkelijk nogal aan gename gesprek afbreken toen de vorstin eindelijk in staat werd ge Pacificatie Het sluitstuk van het officiële Gentse gebeuren geschiedde in een voor Zee land historische ruimte. De prachtige paclflcatlezaal was letterlijk volge- stampt met mensen die zich vanwege de plechtige eenmaligheid of louter om den brode het feit van een sa men betreden door de Nederlandse en Belgische vorsten niet konden la ten ontgaan. In deze zaal werd op 8 november 1567 de vrede getekend tussen de staten-goneraal der Nederlanden en de afgevaardigden van de .opstandige gewesten' Holland en Zeeland en kwam er aldus na vier jaar strijd een einde aan de burgeroorlog. Deze vrede vier dagen na de Spaanse Furie kwam tot stand op aandringen van de prins van Oranje. Ruim vier eeuwen later stond er wéér een Oranje in deze zelfde zaal en het uitzonderlijke van deze gebeurtenis maakte dat deze Oranje er in zeer groot gezelschap stond. Koning en koningin kwamen binnen onder orgelspel en fotogeklik waarna de registers van burgemeester Claeys aan de beurt kwamen. In zijn toespraak schetste de burge meester de historische verbondenheid van beide vorstenhuizen met de atad en haar vergaderplaats. .Uw aanwezigheid beklemtoont het grote belang dat de ln gebruikstelllng van het kanaal vertegenwoordigt voor Gent en voor de in Nederland en België langs het kanaal gelegen gewesten. Van heden af immer» staan de poorten tot de volledige ontplooiing van een dichtbevolkte etreek wijd geopend en zijn de bij zonderste hinderpalen voor een bril jante economische uitbouw uit ds weg geruimd'. De burgemeester besloot: .Voor Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlaan deren, voor Nederland en België be tekent deze opening, In het kader van de taak die aan beide landen sa men Is toebedeeld ln de schoot van een Verenigd Europa, een vaste wis sel op de toekomst die wij door arbeid en initiatief te gelde zullen maken.' Na aanbieding van de geschenken, een prachtige Erzeelse kant voor da koningin en Vlaamse aardewerk voor de koning, kwam er met veel ere- wljn en orgeltonen een einde aan de Gentse feestelijkheden en kon klokke Roeland vanuit het Belfort over een Vlaanderen spreken dat een kanaal en een historische dag rijker is. GENT Burgemeester Claeys verwees tijdens zijn toespraak tot koningin Juliana en koning Boudewijn verschillende malen naar de historie, die beide vor stenhuizen deelgenoot heeft ge maakt van )iet wel en werf van Gent. Jieizer Karei was hetdie als vorst der Nederlanden in de 16e eeuw de hem hier op dit stadhuis door de stadsmagi straat. gevraagde toelating ver leende tot het graven van de Sassevaart en tot het doorste ken van de landdijk naar de vrije zeef. dn dezelfde eeuw was Willem van Oranje de grondlegger van de pacificatie van Gent en kwam hij verscheidene malen teen sfaahuize persoonlijk tus senbeide om de geest ervan te doen eerbiedigen.' Op zijn beurt toonde koning Willem I zijn bezorgdheid voor het welzijn van onze oewesten door in 1828 het. besluit te tref fen tot de aanleg van het ka naal van Terneuzen, dat van 1821 af Gent opnieuw voor de zeescheepvaart toegankelijk maakte'. ,Vóór en nd brachten hijzelf en erfprins Frederik verscheidene malen een bezoek aan stad en haven, onder meer bij de ope ningsplechtigheid van de uni versiteit in 1817 en de inae- bmikneming van het handels dok in 1829'. Jn 18/f/f ging koning Leopold 1 over tot de eerstesteenlegging van het openbaar entrepot, ter wijl achtereenvolgens aoor ko ning Leopold II en koning Al- bert het houtdok, de nieuwe scheepvaartvoorzieningen als gevolg aan de openstelling van een nieuwe zeesluis en het zuiddok werden ingewijd'. GENT Koningin Juliana en koning Boudewijn bij het betre den van het stadhuis van Gent. (Foto PZC GENT Koning Boudewijn tekent het gulden boek van de stad Gent. Koningin Juliana 1rechtsheeft dat reeds vóór hem gedaan. In het midden de commissaris van de koningin in Zeeland, mr J. va» Aartsen. (Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7