BUITENSHUIS KERSTFEEST VIEREN extw ,DE HOEPEL' ZOEKT EEN HUIS..... APHRODITES CHILD NIEUWE ELPEE VAN VICKY VORMINGSCENTRA EN LEGER DER HEILS GEVEN DE KANS december 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kerstfeest vieren op edenesse'gastendagen Kerstfeest vier je thuis... In ons land een onwrikbare regel. En daarom wemelt het aan de vooravond van het gebeuren van de huiselijke aanbiedingen: kerstbomen, kerstballetjes, kerststollen en kerstkalkoenen. Ze zijn er allemaal om Kerstmis het accent van goedmoedige huisbakkenheid mee te geven. Maar niet ieder een kan (of wil) aan die intieme traditie meedoen. Misschien mist hij of zij het gezinsverband en dan valt de decembermaand toch al niet mee misschien ook zijn er mensen die er de voor keur aangeven om juist op deze dagen via het groepsgesprek en een zinvolle liturgieviering contact te zoeken met anderen. Het Van Eeghenhuis in Aardenburg komt al ruim 3 jaar tegemoet aan die wensen door het organiseren van een zogenaamde .gastenweek', waar iedereen welkom is. Momenteel zijn er al 60 aanmeldingen binnen, er is plaats voor 70 mensen. Als thema fungeert .De rechten van de mens' Maandag 23 decembei houdt vor mingsleidster mej. P. B. Guermon- trez een inleiding over het leven van dr Martin Luther King. De dag daarop volgt een groepsgesprek over het thema van de week. 's Avonds staat er een kerstviering op het pro gramma. Eerste kerstdag zijn de casten volkomen vrij in hun doen en laten, tweede kerstdag zal de heer J. van Hinten iets vertellen over de rechten van de mens, waarbij ook de problematiek rond de ont wikkelingshulp aan de orde komt. Aan het slot van de week, vrijdag 27 december, kunnen de deelnemers het thema creatief verwerken in de vorm van collages, tekeningen, spel etc. Wie komen er nu naar de Van Eeg- henstichting? Mej. Guermontrez .Voor een groot deel gaat het om alleenstaanden. Oudere mensen, die op deze manier contact met anderen zoeken Verde- sijr ooV de gezinnen goed vertegenwoordigd. Meestal is .dan de rust die men hier vindt, het niet voor eten hoeven te zorgen, het motief. We hebben een apart programma voor de kinderen'. GASTENDAGEN Het oecumenisch vormingscentrum .Hedenesse' in Cadzand houdt met de kerst voor het tweede jaar .gaa tendagen', onder het motto .Geen plaats in de herberg'. Dinsdag 24 december arriveren de deelnemers (7 gezinnen, 9 alleenstaanden, zo'n 20 kinderen Woensdag, eerste kerst dag, bestaat er gelegenheid voor kerkgang en 's avonds is er een ge zamenlijke kerstviering, die 'e mid- Twee mensen om wte .De Hoepel' voor een belangrijk deel drc links de heer Koltjn, rechts Karei Buyze. TERNEUZEN Sinterklaas heeft ook dit jaar niet aan hun wens, een leegstaande woning, gedacht... En daarom repeteren de 9 jongens en 5 meisjes die de Terneuzense cabaretgroep ,De Hoepel' vormen voorlo pig maar in het bescheiden verenigingsge bouw van Othene. Twee avonden per week, op maandag en woensdag, studeren ze hun nieuwe programma in dat de stukken eraf vliegen. Want .De Hoepel', sinds 1953 met wisselend succes op de bühne, draait' vol op, vertelt zakelijk leider A. .4. Kolijn, die al zo'n jaar of 13 het wel en wee van het cabaret van dichtbij volgt. ,We wer ken momenteel met een heel enthousiaste groep. Het zijn allemaal jongelui die al wat langer meedoen. Hier en daar wordt er wat aan het programma geschaafd en dan willen we de komende winter weer een aantal voorstellingen in, en eventueel bui ten, de streek geven'. Hij verheelt niet dat het er een jaar of twee geleden heel wat somberder voorstond met zijn groep, die artistiek wordt geleid door Karei Buyze Financieel zaten we zowat aan de grond, vooral na een inbraak in ons oefenlokaal, een ond huisje op het Java. Een paar jon- gelui namen voor 7on,- aan materiaal mee. Voor ons betekende dat een zware slag, omdat je als amateurgezelschap toch al op een wankele financiële basis werkt. Wat dat betreft zitten we een beetje in de verkeerde hoek. De verenigingen die nis uitnodigen zijn altijd heel enthousiast over onze verrichtingen, maar omdat ze net al te best bij kas zitten kun je voor voorstellingen geen hoge bedragen vra ten'. De Hoepel' ontstond ten tijde van de wu- '■rsnood, toen Nederland en Zeeland iteraard op allerlei manieren iets voor et getroffen gebied wilde doen. Met de tedewerking van wat Terneuzense ulo- •holierrn en de predikant J. Brezet richtte Henk Kramer een cabaretgroepje op om ia de optredens geld bijeen te brengen en bate van de slachtoffers. 'n ja, hoe gaat het dan' JDe Hoepel' bleei estaan en je werkt alle ups en downs at 'ie der aan zo'n clubje vastzitten', vertelt Kolijn. ,Ik herinner me bijvoorbeeld nog 'at we voorstellingen gaven in Souburg en n Brabant, maar ook in diverse plaatsen ;n Zeeuwsch-Vlaanderen. Dan gingen de coulissen 16 enorme decors en de groep mee met een ZVTM-bus. 't Werd na tuurlijk allemaal nogal kostbaar en nu ver voeren we de boel met een Volkswagenbus- je. Concurrentie van de tvf Nee, nooit iets van gemerkt, 't Kwam wel eens voor dat we in Souburg optraden tijdens een song festival. Nou, een volle zaal hoor...' Bij die goeie oude tijd' (trouwens een num mer uit het Jloepel'-repertoire) hoorde ook een oud huisje op het Java. overpeinst Buy ze. JDat huurden we voor een klein bedrag van de gemeente en dat konden we dan gebruiken zoveel als we wilden. Maar ja, op een gegeven moment moesten we eruit. Als noodoplossing is er nu dat verenigings gebouw tje in Othene, maar ideaal vinden we dat bepaald niet, al was 't alleen maar om de afstand...' In augustus schreef hij daarom een f» dringende termen gesteld briefje naar het gemeentebestuur, of er misschien een leegstaand huisje in Temeuzen beschik baar was. Het schrijven belandde in de spreekwoordelijke ambtelijke molen en daarin draait het nu nog... .De Hoepel' heeft zich in ieder geval niet van de wijs laten brengen: enkele weken geleden probeerde men het nieuwe pro gramma uit voor leerlingen van het Petrus Hondius-lyceum, de komende maanden zijn er voorstellingen in Sas van Gent, Hengst dijk, Clinge. Boschkapelle, Westdorpe en Hulst. Karei: ,Het is voor elk wat wils, we zoeken het een beetje in revue-achtig cabaret. Er zit bijvoorbeeld een Dorus-imitatie in het programma, roe doen iets over de tegen stellingen blank-zwart en dan krijgen de mensen verder wat sketches te zien. Na af loop van 'de voorstelling zorgt ons eigen orkestje, vijf man, voor dansmuziek. Beat f Nou, daar voelen we eigenlijk met. zoveel voor. Er zijn zoveel mensen die zich ermee bezighouden...' Hel enthousiasme van hef. •midige team ten spijt, is er in de .Hoepel'- gelederen ook nog wel ruimte voor enkele nieuwe krachten. ,We zoeken een zangeres- le en een stuk of vijf longens', aldus Ko lijn. Jiarel heeft namelijk de leidende rol en nu ontbreken er mensen die hem wat tegenspel kunnen geven, 't Is niet eenvou dig om jongelui voor cabaret te interes seren. We hebben al eens geadverteerd en we gaan ook zelf icel eens ergens op af, maar de resultaten zijn magertjes'. Bij nader inzien een vreemde zaak, want welk cabaret kan het opnemen tegen tvf En dat lappen .se 'm bij JJe Hoepel'! Met of zonder oefenlokaal... dags (ook weer in groepsverband) wordt voorbereid. Donderdag gaan de deelnemers via kranten en tijdschriften na, voor wie er :n de huidige samenleving .geen plaats in de herberg* ls. Daar bij projecteert men het kerstevan gelie zoveel mogelijk op tegenwoor dige toestanden. In de middaguren wordt Kees Brusse's film .Ménsen van morgen' gedraaid, met daarna ruimte voor discussie. Vrijdagmor gen zal een spreker de bevindingen van de deelnemers die donderdag al of niet vermeende gevallen van discriminatie ontdekten, toetsten. 's Middags en 's avonds bestaat er de mogelijkheid om het thema van de gastendagen creatief te ver werken De motieven die aan het Instellen van gastendagen op Hedenesse teD grondslag hebben gelegen, worden nader gepreciseerd door vormings leider L. E. Papelard. ,In de eerste plaats bleek er een behoefte te be staan op dit punt. Andere vormings centra experimenteerden al langer met gastendagen en daarvoor was de balangstelling uitstekend. Ver der zien wij mogelijkheden om op deze manier volwassenen te betrek ken bij ons vormingswerk, hetgeen normaliter gesproken op geringere schaal gebeurt. En tenslotte bieden de kerstgastendagen de kans om vanuit een christelijke achtergrond als het ware uit te komen bij de problemen van alledag' Hij heeft de Indruk, dat het experiment zeker kans van slagen heeft, vooral gezieD de plezierige ervaringen die men vorig jaar opdeed LEGER DES HEILS W.e lu.tenante C. Jongejans, van het bescheiden Leger des Heilskorps in Terneuzen, opzoekt, ontdekt haar In deze dagen voor kerstmis meestal tussen een stapel kerstpakketten. Met de hulp van een aantal vrijwil ligers worden ze van een aantrekke lijk voorraadje levensmiddelen voor zien. die over enige tijd dan weer te rug te vinden zijn ln de kasten van die zo'n verrassing best kun nen gebruiken. Maar het Leger doet méér met de kerstdagen Aanstaande zaterdag is cr ln het gebouw aan de Donze Visserstraat om 3 uur een kinder- kerstfeest, waar iedereen naartoe kan. Voor maandag staan er niet minder dan 2 kerstvieringen op het lijstje: een gezinsbondkerstfeest (om 2 uur) en een bejaarden kerstfeest, dat om 19.30 uur begint. De eerste kerstdag begint bij het Leger des Hells al om 6 uur met een kerst- oidstond. Om 10.30 uur een heili gingssamenkomst waarin jongsolda- ten worden ingezegend en om 17 uur het familiekerstfeest met mede werking van tamboerijnband en jeugdkoor. Tweede kerstdag is er om 11 uur een kerstfeest voor de zondagsschool jeugd en 's middags gaat het korps zingen bij zieken en bejaarden. JAZZ -R&B- ZANG -BEAT-JAZZ-R&B ONZE TOPTIEN 1. Battle hymn of the republic (Andy Williams) 2. Eloise (Barry Ryan) 3. Jerushala'im (Rika Zarai) 4. Lea (Cats) 5. Jusl a little bit of peace (Golden Earrings) 6. White room (Cream) 7. Red. red wine (Peter Tetteroo) 8 Jesamine (Casuals) 9. Heidschi bumbeidschi (Heintje) 10. My little lady (Tremeloes) Deze laatste rubriek van dit jaar stel je gerust: we komen terug laat een tamelijk matte toptien zien. Andy Williams (vorige week nog 3) is doorgestoten naar de eerste plaats en Barry Ryan moet genoegen nemen met de tweede. Op 3 een evergreen van Rika Zarai: Jerushala'im, een nummer dat binnenkwam op 8. De vierde plaats wordt bezet door onze Volendamse palingvissprs (2), op 5 winden we de Earings terug (4) en de Cream belandde op 6 (5). Peter Tetteroo mag op ouwejaar gerust het glas heffen: zijn Red, red wine deed het helemaal niet slecht. Momenteel staat het op de 7e plaats, vorige week 6. De Casuals en hun Jesa mine zakten van 7 naar 8. Heintje handhaafde zich op 9 en My little lady bleef hekkesluiter. Nog wat platentips in deze stille tijd: Chewy chewy (Ohio Express), de comeback van Johny Jordaan .Een pikketanussie', een nieuwe Canned Heat (Going up the country). See-saw (Aretha Franklin) en Send me a postcard (ShockingBlue). die het kunnen weten met. belangstelling de verrichtin gen van de Griekse groep Aphrodites child' blijven vol gen. Frankrijk komt de eer toe de internationale mo gelijkheden van het trio het eerst onderkend te hebben. Hun eerste plaat, opgenomen door Philips-Griekenland werd zo goed ontvangen in Engeland, dat men daar be sloot de jongens over te laten komen voor meer profes sionele opnamen. Hun vliegtuig maakte echter een tus senlanding in Parijs, toen daar de staking uitbrak. Aphrodites Child' werd op die manier gedwongen om enige tijd in de Franse hoofdstad te blijven. En daarvan maakte producer Pierre Sberro gebruik. Hij nodigde hel trio uit om een plaat te maken, een bewerking van een canon van de 17e-eeuwse componist Pachelbel. .Aphrodi tes Child' accepteerde zijn aanbod en het resultaat was ■Ram and tears', dat binnen enkele dagen op diverse hitparades stond. Vangélis Papathanassiou, die zijn twee vrienden Demis Roussos en Lucas Sideras overhaalde om met hem een trio te vormen, schreef de arrangemen ten voor het nummer. De Fransman Boris Bergman le verde de tekst. Er is nu alweer een nieuwe single: The nd of the world. VICKY APHRODITES CHILD Ze zijn met ,Ram and tears' sinds enige tijd uit dr toptien verdwenen, maar dat neemt niet weg dat mensen Behalve bij muziekliefhebbers in de Nederlands-Duit se grensstreken krijgen Duitse artiesten te weinig aan dacht in Nederland. Dat geldt misschien ook wel een beetje voor de S0-jange Vicky, die onlangs haar nieu we elpee ySummertime forever' lanceerde. Dit zangeres je werd op S3 augustus 191,9 geboren op het Griekse ei land Korfu. Tot haar negende woonde ze in Athene en daarna vertrok ze met haar ouders naar Hamburg. Papa Leo Leandros, zélf een beroemd producer en popzanger, zag daar zijn kans schoon: hij ging Vicky persoonlijk coachen. De resultaten bleven niet uit: 8 april 1967 werd ze 4e tijdens het Eurovisie-songfestival in Wenen. Er kwam een plaatje Amour est bleu' en de laatste aanwinst is Bunter Luftballon', een nummer dat ook op haar nieuwe langspeler staat. Vicky heeft daarnaast nog tijd om op een talenschool Engels, Frans en Spaans 'e studeren. De Griekse groep Aphrodites Child Kerstfeest vieren bij het Leger des Heils diverse saemenkomsten Kerstfeest vieren in het .Van Eeghenhuis' rechten van de mens rergt IV'bl V.-lt dagen bOOPSGEZ'.NO ,BROEDERSCHAPShUlS l te aardenburg «bei huis vco; 1 AaidcnbviS lereodreef 67 JAZZ - R&B - ZANG - BEAT - JAZZ - R&B

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 31