Unieke Beneluxmanifestatie bij opening van nieuw kanaal Terneuzen-Gent Koningin kwam niet per helicopter naar Terneuzen GENT KREEG ZIJN EERSTE GROTE SCHIP Wetsontwerp havenschap Terneuzen klaar Sluiskil had aparte groet voor waterstaat Vier ministers over groeiende verstandhouding VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 I TERNEUZEN Minister Bakker van verkeer en water staat, die donderdag zijn visie op een vaste oeververbinding over de Westerschelde kenbaar heeft gemaakt, hier gefotogra feerd bij de opening van het kanaal Terneazen-Gent door koning Boudewijn. (Foto PZC) TERNEUZEN De feestelijk heden ter gelegenheid van de of ficiële opening van het kanaal Gent-Terneuzen vingen donder dagmorgen aan met de aan komst van de beide vorstelijke gasten, koningin Juliana en de Belgische koning Boude wijn, te Terneuzen. De koningin arri veerde niet, zoals was aange kondigd, per helikopter. Om streeks kwart overtien verwel komde de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, de vorstin aan de grens te Kapellebrug, waar zij per hof- auto aankwam. Ook wat het punt van samenkomst betreft, week men van het program ma af, want het sportpark te Ter neuzen, waar de helikopter oorspron kelijk zou landen, lag donderdag morgen vrqwel verlaten in de vries- koude. Een eenzame agent bleef op zijn post om belangstellenden te ver wijzen naar de plaats waar men de vorstelijke gasten wel zou kunnen zien. Toch verzamelden zich in de loop van de ochtend nog een respec tabel aantal mensen bij het sport veld, die geduldig stonden te wach ten, al werd dit wachten nimmer be loond. Wel werd het wachten beloond voor de ambtswoning van Terneu- zens eerste burger, burgemeester J. C. Aschoff, aan de Axelsestraat. Hoewel de aankomst van de koningin rond elf uur was vastgesteld, groep ten daar al omstreeks half elf een aantal mensen bijeen achter de dranghekken. Zij hadden gelijk, want de Nederlandse vorstin, voorafge gaan door mr Van Aartsen, arriveer de ruim twintig minuten eerder bij de burgemeester dan was gepland. Koningin Juliana, die in gezelschap was van de grootmeester van het huis van hare majesteit, J. J. L. ba ron van Lynden, haar particuliere secretaresse, jonkvrouwe C E. B. Röell en haar adjudant, kapitein-lui tenant ter zee P. J. Dierx, werd in dc tuin begroet door burgemeester Aschoff. Op de stoep bood de bijna vierjarige dochter Jeannette Jitske van de burgemeester de koningin bloemen aan. Het gezelschap begaf zich hierna naar binnen. In afwach ting van de komst van koning Bou- dewijn dronk de koningin bij burge meester Aschoff een kopje koffie Trappelend om de voeten warm te houden en misschien ook van onge duld, heeft het publiek ongeveer een half uur moeten wachten voordat de auto met koning Boudewijn, die ook bij Kapellebrug de grens was gepas seerd, het hek van de tuin van de burgemeester indraaide De koning, in gezelschap van de grootmaar schalk van zijne majesteit. A. Schöl- ler. zijn adjudant, korvet tenkapitein F. Pouilet en de attaché van het de partement van de grootmaarschalk. C. de Wever, werd voor de woning begroet door de burgemeester en mr Van Aartsen Daar koning Boude- wfin iets over tijd was. ging het ge zelschap nadat ook de koning nog gauw een kopje koffie had gedron ken vervolgens snel op weg naar het ms .Prinses Margriet" dat In hel kanaal bij de nieuwe zeesluis lag Tijdens deze rit door de stad zaten koningin Juliana en komne Boude- wijn naast elkaar op de achterbank Langs de route stonden vele «ehon- kinderen enthousiast te zwaaien met vlaggetjes, terwijl ook ergens duide lijk .hij heeft ge-wonnen d" zilver vloot' werd gezongen De doortocht van de vorsten werd muzikaal op geluisterd door de harmonie .Ter neuzen' en de jeugddrumband .Irene' Hpt aantal vlaggen dat de Terneuze- naars had uitgestoken was niet over weldigend. alhoewel gezegd moet worden dat bjjvoorbeeid in een be paald gedeelte van de Noordstraat weer vrjj druk werd gevlagd. Enke len brachten hun teleurstelling ten aanzien van het feit dat Terneuzen momenteel nog weinig profijt trekt van het verbeterde kanaal tot uit drukking door de Nederlandse drie kleur halfstok te hangen. De grotere en kleinere festvitedten die donderdagmorgen In Terneuzen plaatsvonden, waren hoofdzakelijk bedoeld voor de jeugd. De leerlingen van de zesde klassen der lagere scho len waren 's ochtends al in de gele genheid om de officiële opening van het kanaal bij te wonen, terwijl de verdere schooljeugd langs de Axel sestraat de koningin en de koning hadden toegewuifd, toen het gezel schap passeeerde. In het patronaat en in het Jeugdge- bouw .De Sluis' werd donderdagmid dag een kinderkennis gehouden voor kinderen van 8 tot 10 jaar. In ,De Schakel' werd een bingo-middag ge houden voor II tot 13-jarigen, terwijl de van 10 tot 14-jarigen bovendien .nee konden doen aan een etalage wedstrijd. Al deze activiteiten wer den georganiseerd door de jeugdraad in samenwerking met bet gemeente bestuur en het handelscentrum Ter neuzen. Voor de twee laagste klassen van de lagere school werden er in het Concertgebouw twee voorstellingen gegeven van het poppentheater ran het museum voor volkenkunde te Gent. In de bovenzalen van de cafes .Du Commerce' en .Centraal' was (en is tot en met zaterdag) donderdag middag een tentoonstelling te be zichtigen onder de titel .Terneuzen groeit'. De tentoonstelling wil de be zoeker een indruk geven van wat er in en om Terneuzen momenteel gaan de is. In het begin van de avond maakte de harmonie .Terneuzen' »en muzikale rondgang door de stad. waarna aan de overzijde van de bin- nenvaartsluis een vuurwerk werd af gestoken. Tot slot van de feestelijk heden traden ln het patronaat te Ter neuzen de beatgroepen .The Pebbles' en .Group 1850' op. SAS VAN GENT De schooljeugd van Sas van Gent had zich donderdagmiddag opgesteld langs het kanaal, ter hoogte van het nieuwe douanekantoor, en zwaaide pn toeterde toen de veerboot .Prinses Margriet' passeerde. De kinderen hadden nu eens geen vlaggetjes mee gekregen, maar veelkleurige toeters. De. leerlingen van de eerste en twee de klassen van de lagere scholen waren per hus naar het kanaal ge- hracht, terwijl de overige leerlingen de tocht te voet ondernamen, vooraf gegaan door de harmonie van Sas van Gent. De nieuwe brug te Sas van Gent was versierd met. vele vlag gen. Aan de andere zijde van het ka naal, tegenover de kinderen uit Sas van Gent. stond de schooljeugd van W'pstdorpp. Aan heide zijden mani festeerden zich bovendien spandoe- i KKNEl'ZEN Het wetsontwerp voor le oprichting van een havenschap Ter neuzen ligt klaar Aldus minister Bak ker van vei keer en waterstaat, gisteren b(j de officiële opening van de nieuwe zeesluis in Terneuzen. Het wetsontwerp is deze week aan g.8. van Zeeland en b en w van Terneuzen toegezonden. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse staten en de Terneuzense gemeenteraad zich spoedig over het ontwerp uitspreken. De uiteindëHJke beslissing ligt bfl het parle ment. .Sluiskil groet koningin en ko ning.' Ziedaar de reuzenletters op liet spandoek dat de jeugd, ran Sluiskil omhoog hield toen het convooi mei onder anderen ko ningin Juliana en koning Boude wijn aan boord, deze door de ver- riiimingswerken aan het kanaal nogal fors getroffen woonwijk passeerde. Een beleefde groet met meer en niet minder. Er was overigens nog een spandoek of liever een aantal van die doeken die naast, elkaar opgesteld de vol gende tekst bevatten: .Sluiskil groet ook de Belgische water staat voor 80 procent, en de Ne derlandse waterstaat voor ge procent.' Een groet die bepaald •net iedereen aan boord van de voorbij varende schepen zal heb ben he grepen. Het was ook een wat satirische tekst, waarin de offers en de kostenverdeling ken nelijk waren verwerkt, maar die in feite alleen door insiders kon worden bevat. Jammer dat men die doeken liet hanteren door schoolkinderen die van de tekst ook geen weet hadden. Overigens ims ju t bijzonder druk langs het kanaal toen het langgerekte con vooi Sluiskil passeerde. In het dorp wapperden opvallend wei nig vlaggen. Voor de kinderen van Sluiskil draaide 's morgens de film .Flipper de dolfijn,' waar voor uiteraard grote belangstel ling bestond. Verder werdén in Sluiskil de bescheiden feestelijk heden muzikaal begeleid door de plaatselijke fanfare, de drumband en een aantal béatbands. GENT/TERN EU ZEN Gent is bereikbaar voor schepen van 65.000 ton. Met een unieke Beneluxmanifestatie is dit feit gisteren grootscheeps gevierd. In Terneuzen, waar koningin Juliana en ko ning Boudewijn gezamenlijk de nieuwe zeesluis in gebruik stelden en in Gent, waar beide vorsten na een vaartocht met de veerboot .Prinses Margriet' door het verbrede kanaal werden ontvangen op het stadhuis. ,In de geschiedenis van onze landen is het de eerste maal dat we samen feest vieren rond zulk een spectaculair produkt van onze samenwerking', zei de Belgische minister van openbare werken, de heer Jos de Saeger. .Vandaag bewonderen we het resul taat van een samenwerking, die over de landsgrenzen heen tussen Nederland en België moeizaam tot stand kwam'. Bakker noemde een aantal zaken wegen, kanalen, pijpleidingen waardoor Nederland en België voort durend met elkaar in contact ko men. .Als ik zeg dat die contacten "aardeweg heel wat beter verlopen dan in het verleden, dan zeg ik niets te veel" aldus de bew n-isman Hij achtte het duidelijk dat men erva- r;n; krijg; hoe tot /.aken te komen .Die ervaring biedt mogelijk perspectieven voor een kanaal van Antwerpen naar Baalhoek. aldus mi nister Bakker Hij zei er verder nog van overtuigd te zijn. dat ,we in de ze delta elkaar de kaas niet van het brood hoeven te eten. omdat er voor allemaal een boterham is'. Overi gens voegde hij hieraan toe. dat de suggestie om het zeehavenbeleid van België en Nederland onder één noe mer te brengen, op het ogenblik niet reëel is. .De coördinatie in het zee havenbeleid zal op regeringsniveau tot stand gebracht moeten worden. Voorlopig zijn we al eeD heel eind verder als er nationaal meer eens gezindheid komt over wat en in wel ke volgorde er moet gebeuren'. De officiële ingebruikstelling van de nieuwe zeesluis, kort na l i uur gis termiddag, speelde zich af binnen de entourage van gepavolseerde sche pen, Belgische en Nederlandse vlag gen, vroljjke marsmuziek en loeien de scheepshoorns. In het bedienings halsje van de sluis drukte eerst ko ning Boudewjjn en vervolgens konin gin Juliana op een knop. Dat had tot resultaat dat achtereenvolgens de verkeersbrug over het slulshoofd opendraaide en de stalen sluisdeur openschoof. Bij het openen van de brug speelde de kapel van de mari niers het Belgische volkslied, hij hel openen van de sluisdeur het Neder landse. De ingebruikname van de sluis maakte de weg vrij voor de schepen die er in afgemeerd lagen. Het wa ren vier mijnenvegers, de .Borculo' en de .Bolsward' van de koninklijke marine en de .Knokke' en .Charle roi' van de Belgische zeemacht. Maar bovendien lag in de sluis de bijna 25.000 ton metende tanker Texaco Ghent, het eerste koopvaardijschip van een dergelijke afmeting dat ooit de reis naar Gent ondernam. Bij het verlaten van de sluis bracht de be manning van de vier oorlogsschepen bij het passeren van de koninklijke gasten het eerbewijs .joelen'. Na de ingebruikstelling bood burgemeester Aschoff van Terneuzen beide vorsten een gouden gedenkpenning aan met aan de ene kant het wapen van Ter neuzen en aan de andere kant de datum 19 december. ENERGIE Koningin Juliana en koning Bou dewijn errlveerden gistermorgen by de zeesluis met een kleine ach terstand op het tijdschema. Aan boord van de by de sluis afge meerde en met veel vlaggen ver sierde .Prinses Margriet' werd ko ningin Juliana begroet door mi nister-president P. J. S. dc Jong en drs J. A. Bakker, minister van verkeer en waterstaat. Koning Boudewijn werd verwelkomd door eerste minister Gaston Eyskens en de heer J. de Saeger. minister van openbare werken. Op het autodek van de .prinses Margriet' waren ongeveer 500 tot 600 ge nodigden uit Nederland en België bijeen. In een toespraak zei minister Bak ker van verkeer en waterstaat dat de wijze waarop Gent kans heeft ge zien vrij ver achter de kustlijn een havenstad te zijn en te blijven, ge tuigt van energie en grote volhar ding. De verruiming van de vaar weg biedt Gent. de kanaalzone en ook de gemeente Terneuzen. aldus de bewindsman, uitstekende kansen voor verdere economische expansie. Hij noemde het feit, dat beide rege ringen tot een bruikbaar akkoord wisten te komen over de verruiming van het kanaal een bewijs, dat ,wQ de betrekkelijkheid van onze histo rische grenzen als uitgangspunt wil len nemen bij ons handelen' Minister VERSTANDHOUDING Ook de Belgische minister De Sae ger. die de toespraak van minister Bakker beantwoordde, zinspeelde op het feit dat de verstandhouding en de samenwerking tussen België en Nederland de laatste jaren snel is gegroeid. Het gereedkomen van "net nieuwe kanaal Gent-Terneuzen acht te hij een bewijs, dat met een gezonde Beneluxverstandhouding verwezen lijking tot stand kunnen komen die TERNEUZEN Burgemees ter J. C. Aschof van Terneuzen (linksj in gesprek met beide vorsten na overhandiging van de speciaal voor deze gelegen heid geslagen legpenningen van de stad Terneuzen. (Foto PZC I aan beide zijden van de grens in een belangrijke mate de economie stimu leren en de algemene volkswelvaart aanmerkelijk verhogen. De Belgische bewindsman onder streepte, dat door de modernisering en aanpassing van het kanaal en de sluizen de mogelijkheden van de Gentse haven verzesvoudigd zijn. .De gunstige economische perspec- DELTAGEBIED TERNEUZEN De hoge gas ten. onmiddellijk na de opening van de zeesluizen te Terneuzen. tieven die zich op deze dag aanbie den, zullen onvermijdelijk een weer slag hebben op de sociale situatie van de bewoners rond de kanaalzo ne', zo zei hij. En hij voorspelde: ,De gunstige gevolgen zullen zich veel venier doen voelen, tot in het verre achterland van de Gentse haven. De belangrijke infrastructuurwerken die tussen Gent en dat achterland volop aan de gang zijn, zullen dat soolaal- economisch groeiproces nog bevorde ren en versnellen'. Over de groeiende verstandhouding tussen Nederland en België zei mi nister De Saeger nog, dat dat zeker geldt voor de technische departe menten van verkeer en waterstaat enerzijds en openbare werken ander zijds. Hij legde er de nadruk op, dat kwesties als de vaste Westerschelde- verbindlng en het Baaihoekproject de Belgen hogelijk interesseren. Ten aanzien van het Baaihoekproject drukte minister De Saeger de hoop uit, dat ,de verdere besprekingen rond dit project vlotter zullen verlo pen dan zulks voor het kanaal Gent- Terneuzen en de Schelde-Rijnverbin- ding het geval was'. TERNEUZEN Overzicht, van het .feestterrein' te Terneuzen. Op de achtergrond politievaartui- gen, mijnenvegers en de Texaco Gent'. (Foto PZC) Tjjdens de vaartocht van de .Prinses Margriet' werd ook nog het woord 5evoerd door minister-president De ong en eerste minister Eyskens. Mi nister De Jong betoogde, dat er hjj Ingebruikname van het nieuwe ka naal Gent-Terneuzen een belangrijke mijlpaal wordt gepasseerd In de ont wikkelingsgeschiedenis van wat sinds kort wordt aangeduid met één naam: het deltagebied. .De tijd waarin de problemen in dit gebied werden benaderd met uitslui tend voor ogen het belang van eigen land. eigen navenstad, eigen provin cie hebben wjj nog maar net achter ons gelaten. Of om eerlijk te zijn wij zy'n nog maar juist bezig aan die houding te ontgroeien', zo zei de minister-president. Hij be nadrukte, dat men juist in het delta gebied .tot onze schade en schan de' al te lang heeft moeten er varen dat de juiste beslissingen niet werden genomen, geblokkeerd als zy t werden door Irrationale motieven die. e op niets anders waren terug te voc- z ren dan kortzichtigheid. v ,Onze beleidsbeslissingen', zo zei mi-j e nistcr De Jong tenslotte, zullen! j rechtvaardig moeten blijven zonder te blijven hangen in pietepeuterig-l heid; wat ons rest aan naijver zal moeten plaatsmaken voor sportieve wedijver. En onze streeksentimenten zullen het veld moeten ruimen voor ons collectief enthousiasme. We zijn] op de goede weg. Van de fase van het pure egocentrisme zijn we thans' aangeland ln de fase van overlegi en van hieruit moeten we zien te komen in de fase van de werkelijkei - coördinatie'. Ook eerste minister Eyskens gaf uiting; aan de goede wil om geza-1 femeen en het deltagebied in het (jzonder. ,Een teveel aan regiona lisme en een teveel aan nationalis-l me heeft onze economische mogelijk-! heden belemmerd en onze denkwijze beïnvloed. We leven nu in een tijd' van schaalvergroting, óók in de ver ruiming van het denken'. Voor de tocht van de .Prinses Mar griet' was langs de oevers van het kanaal veel belangstelling. Die be langstelling was vooral ln België bij zonder groot Auto's reden kilome ters ver met het schip mee. In Zei- zate lieten schoolkinderen bij het passeren van het schip grote tros sen kleurige ballonnetjes op. Veeli schepen die langs het kanaal afge-j meerd lagen, waren met vlaggen ver-: sierd. In België had men zelfs en kele zandzuigers die op het kanaal bezig waren, gepavoiseerd. By de nieuwe petroleumhaven, even voor' Gent. zorgde de bedrijfsbrandweer1 van de raffinaderij Texaco voor een: enorme fontein. In Gent meerde de .Prinses Margriet' af in het nieuwe schepen Sifferdok. Koningin Juliana en koning Boude wjjn, aan «ie tijdens dc vaartocht een groot aantal personen was voor- gesteld, werden wrwelkomd door del gouverneur van Oost-Vlaanderen, del neer K. de Kinder. Op de kade speel- de een muziekkorps de beide volks-l liederen. De .Prinses .Margriet' werd I tot in Gent geëscorteerd door de vier! mijnenvegers van de Nederlandse en J de Belgisehe marine. De patrouille vaartuigen van de rijkspolitie te wa ter keerden aan de grens terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 28