EURATOM MOET WORDEN GERED' Ligging van Bres kens is niet gunstig voor aanvoer van de Sandettieharing Felle rede van Oele RAMP MET TANKER BIJ MOBIL EISTE DERTIEN MENSENLEVENS I Aftellen maanreis I begint dag eerder .Chemische' sneeuw Vandaag in de krant... Stoelen Afrikavaarder Plan-Mansholt .Melania' IN PANIEK IN WATER GESPRONGEN EN VERDRONKEN 2 GEWONDEN IN ZIEKENHUIS BOMMEN OP OEMOEHIA LEIDS CAFÉ TABOE VOOR LANGHARIGEN Uitwijken was mogelijk door Beneluxverdrag Tegenspel jilt jaargang no. 295 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 december '68 Pagina 3 Dlrectl. N V Ith. Ml). «>n 1.CV Provlncl Burtau Vllulngen. 58-60, telefoon 4457. Zierifuao, red. tel. 3546. a EUROPEES PARLEMENT SCHENKT KLARE WIJN: (Van onze correspondent JJJXEMBURG Eindelijk sloe; iet uur van de waarheid toen de Nederlander dr ir A. P. Oele na- ans de socialistische fractie in iet Europees parlement vrijdag, lijdens de vergadering te Luxem- iurg na de gepolijste woorden van loorgaande sprekers keihard zei aar het op stond. Bet parlement vergaderde te Lux emburg om alsnog de Europese itöonig';meenschap die in een zwa reimpasse verkeert te redden. ,Wij zijn hier gekomen zonder illu- aldus di- Oele. .Wij geloven jiet meer in politieke wonderen. Sr is tot vandaag bij de Franse gering nog geen spoor van be reidheid zichtbaar om aan die aaatregelen mede te werken, nardoor een groot deel van de uankracht en installatie van Eura tom behouden blijft'. ie herinnerde de gaullist Tribolet, die I kt conflict om Euratom had gebaga- I Wllseenl en de politieke toestand in de Ccnsehap in verband niet het land- beleid veel ernstiger hatl genoemd, 1 eraan dat tegenover de enkele tiental- in miljoenen guldens die Euratom no- ij heeft, door de gemeenschap 600 mil- joen per jaar moet worden besteed om I m volstrekte overproduktie van boter |h stand te houden en rond 50 miljoen or de overproduktie van suiker. I get Is een schande', riep hij onder lulde I gval uit. ,De Fransen verwijten Eura- I m dat het uitsluitend zou hebben I jatend om Amerikaanse kennis te ver- I relden'. Onder heftige protestkreten I Tan de Franse afgevaardigden ant- Imordde Oele hierop: men dacht er (Zie slot pag. 9 kol. 6) I TWEE ZEEUWSE rheumapaticn- ten hebben gisteren een speciale itoel gekregen uit het Max Tail- tr-rheumafonda /pagina I EEN AFRIKAVAARDER uit Rot terdam zit al een paar dagen met iljn acht meter lange zeilsloep vast op het strand van Domburg I (pagina 2). E BOERENBONDEN hebben I vrijdag in Brussel vernietigende kritiek geleverd op het structuur- plan-Mansholt. .Economische waanzin', zo luidde de kwalifice ring van een Westduitse woord- I voerder(pag. 3) I DE TEGENVALLER met de tur bines van de .Melania' hebben de technici van de NDSM genoopt de proefvaart af te breken (pag. 9) I Binnen- en buitenlands nieuwspag. 1, 3 en 9 Zeeuws nieuwspag. 2, 4, 5 en 7 Sport: pag. 11 Financieel nieuwspag. 25 En in het Foto's boven: beelden van de brand aan boord van de Diane overzicht van de schade n laadsteiger op de dag brand. Onder: kapitein /links) en eerste machinist van de Diane slaan de blusactiviteiten gade. aan schip ei na de brai AMSTERDAM (GPD) De naehtelyke brand op de Liberiaanse tanker Diane' in de raffinaderyhaven van Mobil Oil te Amsterdam- Noord heeft aan dertien van de vijftig bemanningsleden het leven gekost. die onmiddellijk een reddingsactie waren begonnen, uit het water ge red. De overigen heeft men niet meer kunnen bereiken. Eag. 15: Schakerloo of het Oude- \nd, een door Jac. l'rince geïllus treerde reportage over het Thoolse gehucht Schakerloo, eens een aan zienlijk dorp: pag. 16: letterkundige kroniek door Hans Warren. Jïijp in Zee land', cc" foto-impressie van Zee land medio december 1968; pag. 17: op deze pagina wordt na- r ingegaan op de figuur van de Amerikaanse Nederlander H. W. i Loon, die vóór 191)0 enige tijd in Veere woonde. Onderwerp van 1 pagina ts voorts de corres pondentie tussen Van Loan en lenden in Nederland, pag. ispagina voor de vrouw l handschoenen snijden een imlijk vak, vrouwen en alcohol, culinair avontuur; alsmede van en voor de vrouw; pag. 19: gesprek met de verloofde pain Jo.s Vrijburg en Stemmen de kerken over de Raad van :en in ons land; pag. 21dammen, schaken, bridge, puzzel en prijsplaaL Vrijdagavond waren uit het twin tig meter diepe water acht stoffe lijke overschotten geborgen van de 13 vermiste opvarenden. Donder dagnacht is gezien, hoe een groot aantal opvarenden, dat zich bij het uitbreken van de brand op het achterschip had verzameld, zich probeerde te redden door ofwel langs de trossen naar beneden te glijden, ofwel in paniek in het ijs koude havenwater te springen. Veertien van hen werden door een viertal operators van Mobil Oil, OEMOEH1A (RTR) Vier straalvlieg tuigen van federaal Nigeria hebben vrjj- dag de Riafraanse stad Ocmoehia be schoten, zo meldt de militaire overheid ■nu Bi af ra: 27 mensen hebben liet leven erloren en meer dan honderd liepen •erwondlngen op. )e vier vliegtuigen waren van Russisch fabrikaat: twee Migs-17 en twee Iljoes- jlns-28. ZIJ vlogen laag en bestookten de mensen op straat met raketten en ma chinegeweren. De hoop, die aanvankelijk werd gekoes terd, namelijk dat verschillende LEIDEN (ANP) De Leidse politie heeft vrijdagmiddag met de gummiknup pel een honderdtal Jongelui uit elkaar gedreven, die probeerden zich toegang te verschaffen tot het café .Alberts Cor ner' aan het Stationsplein te Leiden. De beheerder van het café had hun ech ter toegang ontzegd in verband met hun uiterlijk. Zes jongelui werden opgepakt en met een proces-verbaal naar huis gestuurd. Aanleiding voor de actie vormde het feit, dat reeds enkele malen een langharige was verzocht de zaak te verlaten. Vorige week werd zelfs de politie-assistentie ge vraagd om een jongeman te verwijde ren. Hierna werd In pamfletten die op scho len en aan de universiteit werden ver spreid opgeroepen tot demonstratie. On der de arrestanten bevonden zich enkele bestuursleden van de Nederlandse Stu dentenraad, die werden opgepakt naar zij verklaarden, omdat ze enkele agenten in burger verzochten zich te legitimeren. De arrestanten en enkele andere aanwe zigen zelden een aanklacht te zullen in dienen over naar hun zeggen onnodig hardhandig optreden van de politie. manningsleden zich »rgens passagie rend in de stad ophielden, verdween in de loop van vrijdagmorgen geheel. Ter wijl vanaf zes autospuicen en de blus boot .Jason' de laatste blusstralen ln de rokende midscheeps van de tanker werden gespoten, moest nien in de raf finaderij tot de conclusie komen, dat dertien personen zich niet hadden kun nen redden. Twee gewonden liggen in Amster dam ln het Wilheimina Gasthuis. Dit zijn de 41-jarige tweede stuur man S. Martieorena, die een been breuk en een shock heeft opgelopen en de 53-jarige matroos E. Sulto- mayor, die met brandwonden zorgwekkende toestand verkeert. Beiden zijn Spanjaarden. Zij zijn door de rijkspolitie te water van het voor schip van de tanker .geplukt'. De dertien bemanningsleden, van wie wordt aangenomen dat zij het leven hebben verloren, zijn op één En gelsman na eveneens allen Span jaarden. Zij hebben volgens deskundi gen het leven verloren, omdat zij in paniek zijn geraakt door het naderende vuur en de ontploffingen. Hun verblij ven op het achterschip blijken niet door de brand te ziin aangetast. De veertien man aie uit net water wer den gered zijn van droge kleren voor zien en verblijven thans met de overige geredden in het Coenhotel te Amster dam. Aan boord zijn gebleven de 36-jarige gezagvoerder J. Villa, de boofdmachi- nist en de eerste stuurman. Zij hebben ook tijdens de brand de tanker niet verlaten. Onderzoek Aan boord van de tanker begon vrijdag middag rond 12.00 uur een uitgebreid onderzoek van de recherche, brandweer Zie slot pag. 9 kol. 5) lllllllllllliliillliiilliiiilliililiiiiiillllllllllllllillliillilllllllllillllllllllllllllllil jE WASHINGTON (DPA) De NASA heeft vrijdag besloten het S aftellen voor de start van de Apollo-8, die een reis naar de maan 5 gaat maken, een dag eerder te beginnen, namelijk zondag in E plaats van maandag. Alle technische voorbereidingen voor het begin van de beslissende fase zijn drie dagen eerder gereed ge- E komen dan het plan was. Een woordvoerder van de NASA zei: .Wij hebben tijd over en zullen die gebruiken'. De technici van de NASA worden door het vervroegen van het aftellen in staat gesteld kleine vertragingen te boven te komen zonder de start, op 21 december, te moeten uitstellen. Drie ruimtevaarders. Frank Borman, James Lovell en William Anders, die met Kerstmis tienmaal rond de maan gaan reizen, hebben vrijdag nog eens de beslissende fasen van de vlucht gerepeteerd. ifiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimmiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! NEDERLANDERS NAAR OOSTENDE OOSTENDE/BRESKENS Aan het eind van de vijftiger ja ren leek Breskens een van de belangrijkste aanvoerhavens van zogeheten Sandettie-ha- rhig te worden. De ontwikkeling in de visserij was echter van dien aard. dat steeds minder vissers gedurende de winter maanden op de haringvangst gingen. Met name de Urkers be zorgden rond 1960 Breskens een grote naam op het gebied van de haring. Typerend is in dit verband, dat men algemeen sprak over .Breskens-haring'. Deze wordt gevangen van half november tot kerstmis. Toen bleek, dat de vangsten steeds minder werden en het steeds moei lijker werd om de scholen op de SandettiebnnUen in hef zuiden van de Noordzee te vinden, gingen velen over op onder meer de tongvisserij. Dit bleek minder risico's met zich te brengen. Het gebruik van grote re (en duurdere) schepen dwong de vissers te zoeken naar die visserij, die het minste risico met zich bracht. Mijnmeester J. P. J. Jacobs van de vismijn in Breskens: ,Het gaat net als met de garnalen. Vroeger had den we hier praktisch niets anders dan garnalen op de mtyn. Maar nu wordt er meer en meer vis aange voerd. Wijting, gul en tong gaan steeds belangrijker worden De duurdere schepen dwingen de vissers als het ware om naar nieuwe moge lijkheden te zoeken, die meer ren dabel zijn. De haringvisserij is ei genlijk altijd een gelegenheldsvis- serij geweest. Een klein aantal is er wel goed mee geweest, maar over het algemeen zijn ze er mee ge stopt. omdat het te wisselvallig was'. Dat Breskens sinds 1965 als aan- voerhaven van haring zo weinig ln trek is. vindt voor een niet onbelangrijk deel zijn oorzaak in een Beneluxverdrag, waarbij het de vissers van Nederland en België werd mogelijk gemaakt in beide landen onder gelijke voorwaarden aan te voeren op de vismijnen. Het gevolg van dit verdrag was, dat de Nederlandse haringvissers ge bruik gingen maken van de vis mijn ln Oostende. Voor Breskens jaar: 1960 6800 ton haring. 1961 5300 ton, 1962 4900 ton, 1963 3400 ton. 1964 3500 ton. 1965 130 ton. 1966 210 ton, 1967 270 ton In de lang zaam dalende lijn kwam in 1965 een scherpe knik naar beneden. De aanvoer in Oostende steeg dat jaar navenant. De secretaris-ontvanger van de vismijn in Oostende, de heer Frangois Zanders, vertelt, dat de Nederlanders (Texelaars en IJmui- denaren) half november gekomen zijn en in ruim twee weken 811 ton aan de markt hebben gebracht. In diezelfde periode werd in Breskens ruim 9 ton aangevoerd. De gemiddel de prijs in Oostende was ruim acht frank (60 cent) en in Breskens va rieerde dat van '28 tot 56 cent per kilo. Op het ogenblik komen er re gelmatig 14 Nederlandse spannen met sandettieharing In Oostende. Zij hebben daar vrijwel geen con currentie, aldus de heer Zanders, die vertelde, dat de teruglopende vangsten en de duurdere schepen ook de Oostendse Vissers deden uit zien naar andere winstgevender vissoorten. Momenteel Is er nog slechts één span uit Oostende, dat gedurende de maanden november f^AntllJH gaat. Vier jaar geleden er nog enkele tientallen. .Vandaar', aldus de heer Zanders. ,dat de Ne derlanders zulke goede prijzen ma ken. want ze hebben de markt prak tisch alleen.' «yijdens een vergadering van V. 1 de Middelburgse AR-kles- - vereniging heeft drs M. Beme- ma als .eenvoudig kiesvereni gingslid' een aantal opmerkin gen gemaakt over het tegen spel. dat in raden en In pro vinciale staten aan de dagelijkse bestu ren moet worden geboden Er Is te wei nig van dat tegenspel, vond drs Belne- ma en hij zei het nodig te vinden dat raads- en statenleden kunnen terugval len op de deskundigheid in de partij. Een opmerking, die het overdenken waard la. Er la namelijk de laatste jaren veel veranderd, voor gemeenteraden, maar vooral ook voor provinciale staten. Wan neer men bijvoorbeeld eens nagaat welke onderwerpen er vóór 1940 werden be handeld. dan moet men concluderen dat de statenleden het vroeger heel wat ge makkelijker hadden dan tegenwoordig. De problemen waarmee zij toen te ma ken kregen waren over het algemeen goed te overzien en de gevolgen van al lerlei besluiten waren vrij nauwkeurig te voorspellen. Tegenwoordig ls dat al lemaal anders. De voorstellen van ge deputeerde staten zijn voor een groot deel grondig .voorgekookt': er ls een deskundigenapparaat aan te pas gekomen, dat aan het college voorlichting heeft ge geven, men denke aaii adviezen van water staat. ppd, eti, diverse raden enz., voor lichting die ook weer via de griffie haar vertaling heeft gekregen in bestuurlijke concept-voorstellen. Voordat het college met een voorstel in de staten verschijnt is het van diverse kanten bekeken, ter wijl de uiteindelijke vorm is gebaseerd op overwegingen van allerlei aard. Van dat alles ls maar een klein deel ln het bewuste voorstel terug te vinden. Voor stel en toelichting liggen niettemin ter behandeling op de tafel van de staten en van hen wordt verwacht, dat zij er Iets zinnigs over zeggen, met andere woor den dat zij tegenspel leveren. Men moet toegeven: dat ls een moei lijke, maar ook tijdvergende zaak. We geloven niet dat er veel statenleden zijn - er zijn er gelukkig wel - die zich bij een bepaald voorstel op dezelfde grondige wijze laten voorlichten als ge deputeerden hebben gedaan en die bo vendien nog elders om advies gaan. Met een dergelijkevoorbereiding zou men immers vele dagen bezig zijn, waarbij bovendien nog moet worden bedacht, dat er niet alleen grote fracties zijn, maar ook kleine, met als gevolg dat het werk daar moet worden verdeeld over minder mensen dan ln de goed-bezette fracties. Gevolg: tegenspel wordt niet altijd in tensief geleverd. Overigens: intensief is iets anders dan veel praten, kwantiteit is nog geen kwaliteit. Af en toe hoort wel eens verhalen over de gang van zaken ln deze of gene statencommissie, waar een belangrijk voorstel of een ver strekkende nota wordt behandeld, verha len die niet altijd de indruk wekken dat men diep op de problematiek van het be wuste stuk is ingegaan. Dat blijkt dan ook wel uit de vragen van een voorlopig verslag. En bij de openbare vergaderin gen is het van hetzelfde laken een pak. Zo gezien is de opmerking van drs Bel- nema helemaal niet zo gek: de staten leden zouden moeten terugvallen op de deskundigheid, die in hun partij aanwe zig is. Die deskundigheid is er, zowel provinciaal, als ook nationaal. De provinciale verbanden van de poli tieke partijen zouden er goed aan doen deze mogelijkheid eens nader in studie te nemen. Waarom zou men niet pogen tot oprichting te komen van be paalde partij-adviescommissies voor al lerlei onderwerpen, bij welke commissies de statenleden kunnen aankloppen. Het zou helemaal niet zo vreemd zijn als bij voorbeeld een structuurschets zoals die vorig jaar is verschenen (het gele boek je) of het rapport van het Zeehaven- overleg (het groene boekje) vooraf door diverse fracties behandeld zou zijn met j bepaalde groepen geestverwanten. Dat werkt naar twee kanten: de leden van de fracties zijn verplicht zich grondig in de materie te verdiepen teneinde hun .bijstands'-groep uitvoerig te kunnen voorlichten, anderzijds zou deze laatste groep van uit een specifieke achtergrond uiterst zinvolle opmerkingen kunnen le veren. Theoretisch klinkt deze opzet heel redelijk. De vraag is echter of die in de praktijk ook werkbaar zal blijken. Daar over zijn op de bewuste vergadering een aantal opmerkingen gemaakt, die niet erg optimistisch waren. Niettemin zou Ihet eens bekeken moeten worden. Het zou bestudeerd moeten worden om dat voorstellen vaak zijn samenge steld uit allerlei componenten, die een eigen deskundigheid vereisen Een des kundigheid die over het algemeen wel is te vinden bij de geest verwanten van de diverse fracties Het voorstel zou óók bestudeerd moeten worden als mogelijk heid om meer mensen bij de voorberei ding van bestuursmaatregelen te betrek ken. We herhalen: de opmerking van drs [Beinema is inderdaad het overdenken waard. Zij herinnert de leden van ver tegenwoordigende lichamen er boven dien aan. dat zij niet alleen rond de ver kiezingen duidelijk moeten maken aan hun kiezers hoe zij het beleid zien. maar ook in de tussenliggende vier jaren Tijhaven Dat de accommodatie van de Bres- kense vissershoven een rol zou heb ben gespeeld hij de beslissing om in Oostende de haring aan de markt te brengen, is uitgesloten Burgemeester J. A. Eekhout Breskens spreekt als zijn mening uit, dal met name de ligging van Oostende van doorslaggevende be tekenis is geweest. ,Toen de vissers nog alleen in ei gen land mochten mijnen, gingen ze vooral naar Breskens en ook wel naar Scheveningen. Wat af stand betreft maakt dat niet zoveel uit. Het is vooral de tijd. die een voorname rol speelt. Van de vis gronden naar Oostende is minstens (Zie slot pag. 7 kol. 1) Boekenweek 1969 1 tot en met 8 maart AMSTERDAM (ANP) De boeken week 1969 word: gehouden van 1 tot en me'. 8 maart. Voor de eerste keer :s het ?rat:s boek bij aankoop van tenminste 7,50;. geschreven door een Vlaamse auteur In opdracht van de commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek CPNB schreef Hu- bert Lampo .De goden moeten hun ge tal hebben'. De speciale boekenweek- uitgave is getiteld .40 plus' en bevat de teksten van zes literaire radio-uitzen dingen die in de boekenweek worden gehouden over zes in 1929 geboren au teurs: Lo'Je Nauta, Jan Wolkers. Hugo Claus, Hugo Raes, Ward Ruijslinck en Remco Campert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1